V&MïmUML JJL VRIJDAG 1 DECEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN ALKEMADE LISSE. Personalia. Naar wij vernemen gaat de heer J. G. van Velzen, brievenbesteller bij de posteryen en telegrafie in deze ge meente, met ingang van 1 December 1933 dezen dienst verlaten en wordt hem wachtgeld verleend. Opgepast. Vanwege de politie wordt men er op opmerkzaam gemaakt, dat de rijwielverlichting op zoodanige wijze ge steld moet zijn, dat de lichtstralen eenige meters voor het rijwiel op den weg val len. Proces-verbaal wordt opgemaakt te gen hen die met verblindende verlichting rijden en daardoor het verkeer in gevaar brengen. Men zij gewaarschuwd. Geboren: Geertruida Gijsberta Maria, d. van J. H. M. van Haaster en J. M. Elfe rink. Johannes Petrus, z. van S. K. Lemmers en E. van Beek. Martinus Ni- colaas, z. van M. Duineveld en W. Meijer. Maria Theodora, d. van J. C. van Ruiten en H. Koele wijn. Petrus Theodorus, z. van S. F. Apeldoorn en M. J. W. van Mul- bregt. Jannetje, d. van G. Hollander en J. Leusink. Ondertrouwd: V. H. Horsman 26 j. en S. van der Schaaf 25 j., beiden te Lisse. Getrouwd: A. de Wit en P. J. Weijers, beiden te Lisse. Overleden: Johanna Adriana Groe ne wegen 20 j. Theodorus Kortekaas, 79 U echtg. van F. van Kampen. Vertrokken: A. C. J. A. van Lies hout naar Haarlem. J. Reijerskerk naar Noordwyk. L. Tos naar Katwijk. J. A. M. Vermeer naar Katwijk. G. C. van Dijk naar Sassenheim. N. A. van Bal deren naar 's Gravenhage. J. van Diest en gezin naar Hillegom. P. van den Oever naar Bennebroek. NOORD WIJKERHOUT. L. T. B. Op de bovenzaal van het café van den heer Gouwen berg hield de Af dee ling Noord wij kerhout van den L. T. B. een goed bezochte vergadering. De voorzitter opende met den christelijken groet, heette de aanwezige leden hartelijk welkom en sprak de hoop uit, dat de vergadering vruchten mocht afwerpen voor de vereeni- ging. Hierna werden de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveran derd vastgesteld. De rekening van den pen ningmeester sloot met een batig saldo van 3.52. By/,de bestuursverkiezing werd het oude bestuur, bestaande uit de neeren E. J. Ho- gervorst, J. H. Pennings, J. R. Zonneveld, H. Langeveld en A. van Ruiten herkozen. Allen namen hun benoeming aan behalve de heer A. van Ruiten. In diens plaats werd hierna gekozen de heer J. van den Berg- Verdegaal, die zijne benoeming aannam. Tot voorzitter werd herkozen de heer E. J. Hogervorst. Hierna werd een kort verslag uitge bracht van de R. K. Patroonsvergadermg welke te Lisse is gehouden in het Restau rant van den heer van den Eerden, op 9 November j.l. Er ontspon zich vervolgens een gedachten wisseling over de vraag of het wenschelijk is met het beslotene in die vergadering in te stemmen om medezeg- gingsschap te krijgen bij het afsluiten van het collectief arbeidscontract. Besloten werd dit punt aan te houden tot de vol gende vergadering, en te trachten dan ook de andere patroons hierbij tegenwoordig te doen zijn. Na het uicbrengen van een verslag van de vergadering te Haarlem door den heer J. R. Zonneveld werd door den heer J. van den Berg-Verdegaal gevraagd wat hol standpunt is van het Hoofdbestuur inzage het verlaten van den gouden standaard. De heer Zonneveld las het prae-advies voor van het Hoofdbestuur op het voorstel van de afdeeling Heemskerk over den gou den standaard, in verband met de crisis in den Land- en Tuinbouw. Uit dit prae- advies bleek, dat het Hoofdbestuur in deze met de regeering meegaat voor het hand haven van den gouden standaard. Na het voor en tegen te hebben besproken werd de volgenae motie met bijna algemeene stemmen aangenomen. De motie is onge veer van den volgenden inhoud: De Afdeeling Noordwijkerhout van den L.T.B., in vergadering bijeen, gehoord de besprekingen, spreekt als haar meening uit, dat het gewenscht is, dat de goudwaar- de van den gulden op hetzelfde percentage wordt gebracht als het Pond Sterling, om de export-mogelijkheid te behouden, en gaat over tot de orde van den dag. Hierna werd voorgelezen een schrijven tot aansporing om deel te nemen aan de retraite in het St. Clemens Retraitenhuis te Noordwijkerhout, welke gehouden zal worden van 12 tot 15 December a.s. voor de L.T3.-ers. Door den geestelijken ad viseur werd de retraite sterk aanbevolen, vooral om in dezen moeilijken tijd door gebed en kracht op te doen door te komen. Na de rondvraag, welke niet bijzonders opleverde, sloot de voorzitter deze goed geslaagde vergadering met gebed. NOORDWIJK. Distributie van vleesch. Het kwantum goedkoop bussenvleesch, dat van regee- ringswege verstrekt wordt bedraagt alleen voor onze gemeente wekelijksch onge veer 1300 pond. Geen muziektent aan zee. Naar wij vernemen stellen burgemeester en wet houders aan den raad voor, gezien de zeer slechte tijdsomstandigheden, van gemeente wege geen geld beschikbaar te stellen voor het .plaatsen van een muziektent in Noord wijk aan Zee. Kosten onderwijs. Burgemeester en wethouders stellen aan den Raad voor den ■Tostprijs per leerling als bedoeld in arti- kel 101 der Lager Onderwijswet voor het jaar 1931 vast te stellen op 19.83 per leerling. OEGSTGEEST. Geitcnfo;ïverceniging. Ten huize van den heer Molenkamp is een ledenvergade ring gehouden van de R. K. Geitenfokver- eeniging „St. Willibrordus". De voorzitter, de heer Schrama, opende de vergadering met den Chr. groet. Voor de groote verlo ting is door den Burgemeester uitstel ver leend van één maand. Namens de kascommissie deelde de heer Maat met groote vreugde mede, dat de boe ken van den penningmeester, den heer G. Hofman, in volkomen orde zijn bevonden. De commissie bracht nog enkele te be talen posten ter sprake, waarvan de afwik keling aan het bestuur werd opgedragen. Tijdens deze besprekingen werd o.a. naar voren gebracht dat verschillende leden nog niet hadden voldaan aan de verplichte be taling hunner contributie. Voor de aangename medewerking van de leden der kascommissie werd door den penningmeester dank gebracht. In verband met verspreide geruchten om- Met den burgemeester als voorzitter zijn alle leden aanwezig. Na opening der vergadering op de ge bruikelijke wijze, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveran derd vastgesteld. Eenige mededeelingen worden voor ken nisgeving aangenomen. Wijziging winkelsluitings verordening. De voorzitter licht toe, dat bij verorde ning de gemeenteraad wijziging mag bren gen ten aanzien van bepaalde winkels in de wettelijk geregelde sluitingsuren; alles onder goedkeuring van de Kroon. Een vischhandelaar in de gemeente heeft ver zocht den wettelijken sluitingstijd op een later uur te stellen Burgemeester en wet houders kunnen zich in principe met dit verzoek wel vereenigen, weshalve zij den raad voorstellen te bepalen, dat vischwin- kels in de gemeente gedurende den zonne tijd des Zaterdags tot 11 uur en geduren de den zomertijd tot 12 uur geopend mogen zijn. De heer Anker voelt er niets voor, voor deze bepaalde categorie van winkels het sluitingsuur te verlengen. Wie visch wil eten kan dit wel voor den thans bestaan- den tijd doen. De heer van Ruiten is het met den heer" Anker eens; spr. is van oor deel dat de voorgestelde regeling voor de gewone burgerij niet noodig is, zij zal al leen aan de jongelui ten goede komen. Na eenig heen en weer gepraat wordt het voor stel van B. en W. met 6 tegen 1 stem, die van den heer Anker, aangenomen. Z. h .s. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen om het verzoek in te willi gen, ingekomen van B. Blom en eenige andere barbiers, om de mogelijkheid open te stellen hunne winkels, in verband met drukke werkzaamheden op die dagen, op Woensdagen tot 10 uur te mogen open heb ben. Nog wordt besloten de Winkelslui tingsverordening in dier voege te wijzigen, dat naar aanleiding van een arrest van den Hoogen Raad de overwegingen, die tot het in het leven roepen van de veror dening geleid hebben, in het besluit zelf worden opgenomen. Gemeentelijke opscheping. In behandeling komt het voorstel van B. en W. tot verbetering der gemeentelijke opscheping. 4 De voorzitter deelt mede, dat het de aandacht getrokken heeft, dat de gemeen telijke opscheping bij vochtig weer en na veelvuldig gebruik niet aan de gestelde verwachting voldoet. Dit is niet wel houd baar ten aanzien van hen die van deze in het centrum der gemeente gelegen opsche ping gebruik maken en voor dat gebruik moeten betalen. B. en W. stellen derhalve voor de opsche ping te beleggen met tegels als op de voet paden zijn gelegd. De kosten van deze verbetering worden geraamd op ƒ2441. De heer Noordam acht bestraten beter, hij vreest, dat betontegels het niet zullen houden. De heer Tondu vraagt of het doel in de eerste plaats is de aanlegsteiger te verbeteren om om de nog voorradige te gels te benutten. Ook hij acht klinkerbe strating beter. Bij gebruik voor dit doel worden aan de betonplaten hoogere eischen gesteld dan bij de voetpaden. De voorz. antwoordt, dat verbetering van den aanlegsteiger in de eerste plaats komt. Het voordeel van tegel-gebruik is, dat zij in eigen beheer kunnen worden ge maakt, klinkers zouden moeten worden aangekocht hetgeen maar onnoodige uitga ven vergt. Het oordeel van B. en W. is, dat betontegels i.e. wel zullen voldoen. Het voorstel van B. en W. wordt ten slotte z.h.s aangenomen. In behandeling komt het verzoek van J. Bochove om het voor zijn perceel liggend voetpad te verbeteren. De voorzitter licht het verzoek omstandig toe. De heer van Ruiten vindt de toestand waarin de Klei ne Baan verkeert treurig, vooral de bocht om het perceel van Dammers acht spre ker voor het verkeer hoogst gevaarlijk. Over dit punt ontwikkelt zich verder een uitgebreide discussie. Het resultaat hiervan is, dat het voor- ,stel van B. en W. om de h.i. noodig ge achte veranderingen aan te brengen, z.h.s. wordt aangenomen. Vernieuwing Achterweg in werkverschaffing. Aan de orde wordt gesteld het voorstel van B. en W. tot overname van den Ach terweg in beheer en onderhoud. Naar aan leiding van de in de voorlaatste vergade ring gevoerde besprekingen, hebben B. en trent het misbruik maken van het vertrou wen door één der bokkenhouders, werd aangedrongen op scherpe controle en al- geheele specificatie. De voorzitter bracht daarna dank aan de kascommissie en den penningmeester, waarna de vergadering werd gesloten met den Chr. groet. RUNSBURG. Tuinbouw. Met het product bloem kool is het afgeloopen. Een enkeling heeft nog een geringe hoeveelheid reuzenbloem- kool, een soort dat beter tegen den winter beetand is dan de zachtere soorten. Met roode en gele kool g aat het slecht met la ge prijzen. Rood gaat in de beste kwali teit van 2603.70 per 100, geen brengt van 2.503.80 op. Waspeen gaat vlug weg tegen prijzen van ƒ2.603.75 per 1000 K.G. Uien niet gevraagd met lage prij zen varieerend van 1.701.90 per 100 K.G. Andijvie brengt van 1.101.50 per 100 op. Groene kool 1.101.60. W. overleg gepleegd inzake dit onderwerp met den Polder Vierambacht. De Polder heeft zich ten slotte bereid verklaard, we gens bevrijding van den onderhoudslast een bijdrage te verleenen van ƒ400.per jaar. In verband met het groote belang voor de gemeente, in de kom van het dorp een behoorlijke weg te hebben en in verband met de noodzakelijkheid een werkobject te hebben waaraan bij behoefte gewerkt kan worden, wordt voorgesteld dezen weg van den Polder in onderhoud over te ne men en deze in werkverschaffing te voor zien van een betondek. De voorz. geeft een uitgebreide cijfer- berekening van dit werkverschaffings object, waaruit ten slotte blijkt, dat er voor een ploeg van 30 man pl.m. 23 werkweken in zullen zitten. De heer Noordam vraagt of de Polder definitief zijn medewerking heeft toege zegd. Verder vindt spr. de kosten veel te hoog; hij denkt o.a. aan den weg Nieuw koopNieuwveen, welke door de Haagsche beton Mij. voor 1.52 per M.2 is opge knapt. De heer Tondu verklaart, dat het voor- stel-Achterweg zijn instemming niet had en nog niet heeft. Bij aanneming zal de raad het zilveren dak der gemeente met weer een zilveren plaat verzwaren. Spr.'s oordeel is, dat B. en W. zich maar blind I staren op werkverschaffing. Heeft de ge meente onder de huidige omstandigheden wel behoefte aan zoo'n groot object. We sukkelen de maand December nog wel door. Verwacht mag toch wel worden, dat de Provincie binnenkort de weg Wou- bruggeHoogmade onder handen zal ne men. Ook vindt spr. het een beletsel, dat de raad een beslissing moet nemen, ter wijl hij niet bekend is met de positieven gegevens van het Polderbestuur. Ten slotte is spr. van meening, dat we genbouw niet ieders werk is. Ware het niet beter dit werk uit te besteden dan het in eigen beheer uit te voeren. Spr. kan zyn stem aan het voorstel niet geven. In antwoord op het betoog van den heer Tondu, deelt de voorz. mede, dat op 18 Dec. a.s. de wegverbetering Woubrugge Ofwegen zal worden aanbesteed. De aan vang der werkzaamheden kan dus bin- kenkort worden tegemoet gezien. De werk- loozen zullen daarbij voor een groot deel worden tewerk gesteld. Spr. erkent, dat B. en W. aan werkverschaffing boven steunverleening de voorkeur geven, voor al uit een moreel oogpunt. Bovendien, wanneer de gemeente steun verleent is zij haar geld kwijt en ziet er nooit meer iets van terug. B. en W. hebben getracht en zullen blijven trachten de menschen voor het geld te laten werken. Wat de kosten betreft rekent spr. voor, dat die neerko men op 1.70 per M.2. Wethouder Boot licht de technische zij de van het voorstel uitvoerig toe. Spr. be pleit het gebruik van betontegels. Deze kunnen in eigen beheer worden aange maakt, bovendien kan bij eventueele sto ring gemakkelijk bij het water- en licht- net worden gekomen. De heer Tondu blijft er bij dat de uit gaaf niet te rechtvaardigen is en niet in het belang van de gemeente. Hij is er te gen om in beginsel eenig besluit te ne men. De gemeente heelt reeds drie jaren lang 600.betaald en nog steeds heeft de Provincie niets gedaan aan den weg WoubruggeHoogmade. De heer Noordam dringt er op aan op den Achterwege alleen Woubrugsche werkloo- zen te werk te stellen. In stemming ge bracht wordf het voorstel van B. en W. aangenomen met 61 stem, die van den heer Tondu. Bij de rondvraag informeert de heer v. Ruiten hoe de vleesch-distributie „vleesch in blik" zal plaats hebben. Nadat de voorz. spreker naar genoegen beantwoord heeft, sluit hij, niets meer aan de orde zijnde, de vergadering. Eén kaar» verblindt niet In Uw koplamp ïH een lamp van 50 of 70 kaart, „ver> honderdvoudigd" door den reflector En dan verbl nden d e tailooze „kaarsen" heel ergl Veilig rijden houdt daarom óók In dimmen (verblindend licht dem pen) op minstens 100 meter voor men *1 een „tegenl'gger" passeert - De Raad d.zer gemeente vergaderde Don derdagmiddag ten 2 uur. Tegenwoordig alle led. Afwezig de heer W. Rietbroek. Voorz. Mr. J. W. Peek, Burgemeester. De Voorzit ter opent de vergadering met het gebrui kelijke gebed en wenscht hierna de heer Los, geluk met zijn 70ste verjaardag, welke hij verleden week heeft gevierd, Spreker hoopt, dat de heer Los als nestor nog vele jaren onder dezelfde gunstige omstandig heden hier tegenwoordig zal mogen zijn. De heer Los dankt den voorzitter voor zijn waardeerende woorden. Hierna worden de notulen gelezen en onveranderd goed gekeurd. Bij punt 1 van de agenda: Behandeling overeenkomst .inzake den bouw van een woonhuis door den Burgemeester, stelt Voorzitter voor de behandeling hiervan uit te stellen tot na afhandeling van de agenda teneinde dit punt in geheime zitting te bespreken. Hierna wordt overgegaan tot benoeming van een lid van de Schattings- commissie. Met algemeene stemmen wordt benoemd Mr. J. W. Peek, Burgemeester de zer gemeente, die mededeelt de benoeming aan te nemen. Aan de orde is thans punt 3 van de agen da: Voorstel tot aanvulling van de Alge meene Politie-verordening. De Voorzitter herinnert er aan, dat in de Raadsvergade ring van 27 Juli 1933 dit voorstel aan de orde is gesteld en de wijziging van de po litie-verordening is aangenomen. Ged. Staten maken echter tegen de redactie en kele opmerkingen van administratie ven aard, weshalve B. en W. voorstellen aan de gemaakte opmerkingen tegemoet te komen. Zonder hoofdelijke stemming wordt de verordening gewijzigd, overeenkomstig voorstel van Ged. Staten. Aan J. C. van Veen, wordt met algemee ne stemmen verhuurd de woning, staande te Roelofarendsveen en gemerkt B 444 en wel tegen een prijs berekend naar f 180. per jaar. Voorts wordt met algemeene stem men besloten over te gaan tot aanvulling van het Ambtenaren-reglement door zulks ter voldoening aan het bepaalde bij Prov. Blad no. 80 van 1933, bepalingen op te nemne inzake politieke gezindheid enz. De openbare school in de Kaag. Bij de vaststelling van den datum van opheffing van de o. 1. school te Kaag deelt de Voorzitter mede, dat van Ged. Staten be richt is ingekomen, dat het raadsbesluit tot opheffing van de O. L. School te Kaag is goedgekeurd. Het Gemeentebestuur van Haarlemmermeer heeft verzocht om den datum van opheffing van deze school te bepalen voor 15 December a.s., in verband met den teldatum per 16 December, aange zien laatstgenoemden datum van belang is voor de openbare school te Abbenes, met het oog op het ongewijzigd kunnen houden van de sterkte van het personeel aan die school. Aangezien inwilliging van dit ver zoek zoowel in het belang van Haarlem mermeer als in dat van deze gemeente wordt geacht stellen B. en W. voor het raadsbesluit van 5 October te wijzigen in dien zin. dat de school te Kaag zal wor den opgeheven met ingang van 14 Decem ber 1933. De heer Verwey vraagt, of de goedkeuring van Ged. Staten slaat op het vorige besluit of op het besluit, wat thans nog genomen moet worden. De Voorzitter antwoordt op het eerste besluit. Met alge meene stemmen wordt de datum van op heffing bepaald op 14 December. Als ge volg van dit besluit wordt met algemeene stemmen besloten tot het verleenen van eer vol ontslag aan den heer Klees, Hoofd der O. L. School te Kaag, alsmede aan Mpj. Loogman als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan die school. Beide ontsla gen worden verleend met ingang van 14 December 1933. Ingekomen is nog een reclame schoolgeld, alsmede een reclame Hondenbelasting, die worden afgehandeld overeenkomstig voor stel van B. en W. Ontspanning Werkloozen. Tot de ingekomen stukken behoorde o.m. een verzoek van het bestuur van de R. K. Volksbond, Afdeeling Roelofarendsveen om een bedrag van f 150. beschikbaar te stel len voor het scheppen en exploiteeren van een gelegenheid tot ontwikkeling en om spanning van werkloozen. B. en W. stellen voor de gevraagde subsidie te verleenen. De heer Pennings vraagt of alle werk loozen uit de gemeente toegang tot het lo kaal hebben. Voorzitter antwoordt bevesti gend. De heer Heemskerk herinnert zich, dat ten vorigen jare besloten was tot de in richting van een lokaal te komen. Spr. vraagt, hoe het komt, dat het bestuur van de Volksbond thans wederom met een ver zoek komt. Voorzitter antwoordt, dat ver leden jaar tot de uitvoering van het raads besluit niet is gekomen, omdat tijdens de uitwerking van de plannen eenige kwesties zijn gerezen. Thans is het bestuur in de localiteitsruimte geslaagd. Met algemeene stemmen wordt de gevraagde subsidie ver leend. Op een verzoek van A. van der Meer te Roelofarendsveen om van gemeen tewege 2/3 te mogen ontvangen voor te maken reiskosten voor zijn kind, dat te Leiden een school bezoekt voor buitenge woon lager onderwijs wordt nadat de heer De Koning hierover nog enkele inlichtin gen heeft gevraagd overeenkomstig voor stel van Burgemeester en Wethouders af wijzend beschikt. De zuinige bijzondere scholen. Voorts is ingekomen de mededeeling van de schoolbesturen, dat zij accoord gaan met voorgestelde regeling tot nivelleering van de kosten per leerling. Voorzitter geeft in het kort de gehouden conferentie met de schoolbesturen weer en deelt mede, dat alle schoolbesturen er zich mede kunnen veree nigen, dat voor het jaar 1934 als voorschot wordt uitgekeerd 80 pet. van f 10.per leerling. Het Chr. Schoolbestuur van Oude wetering wenscht de gedane toezegging nog nader geformuleerd te zien in een over eenkomst, waartegen volgens spreker geen bezwaar bestaat. De heer Heemskerk brengt een woord van lof aan de schoolbesturen voor de wijze, waarop zij met het gemeentebestuur in deze moeilijke tijden wensch samen te werken. De heer De Jong, wethouder, wijst er op, dat hoewel hij voorstander is van een ge meenschappelijk samengaan, waar zulks mogelijk is de leden toch niet de gedachte moeten hebben, dat het juist de schoolbe sturen zijn geweest, die zoo spontaan hun medewerking hebben verleend. Om de be grooting kloppend te krijgen was noodig, dat het voorschot op een lager bedrag werd gesteld, doch bij de eind-afrekening over 1934 zouden de schoolbesturen toch geen hooger bedrag hebben ontvangen dan f 10 per leerling, terwijl de kans zeer groot was, dat bij niet-medewerking dit bedrag nog lager zou gesteld zijn. Voorzitter is het met den heer De Jong eens. De bedoeling van het gemeentebestuur was van de schoolbesturen te verkrijgen, dat zij afstand zouden doen van het kas- voorschot. Spr. is de schoolbesturen hier voor dankbaar en hij sluit zich volkomen aan bij de woorden van den heer Heems kerk. De ingekomen brieven van de schoolbe sturen worden hierna voor kennisgeving aangenomen, terwijl de Raad accoord gaat met de ontwerp-overeenkomst, ingezonden door het bestuur der vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Oude-Wetering. In verband met een ingekomen aanslag biljet van de gemeente Haarlemmermeer v^gens verschuldigde straatbelasting wordt besloten op den huurder G. Zekveld te ver halen een bedrag van f 21.68 wegens de hem in eigendo mtoebehoorende gebouwde eigendommen. Op het verzoek van J. Bakker te Rijpwe- tering om een tegemoetkoming te ontvan gen uit de gemeentekas voor het bezoeken van zijn leerplichtig kind van een school voor buitengewoon lager onderwijs te Lei den wordt besloten adressant 50 pet. der te maken reiskosten te vergoeden. Op het adres van de Wed. Straathof te Rijp wete ring wordt met algemeene stemmen beslo ten om de straatlantaarn voor haar woning des nachts te laten doorbranden onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat zij in de kosten van verandering van deze verlich ting voor de heelft bedraagt. Op de begrooting is flink bezuinigd. De Voorzitter stelt thans aan de orde de behandeling van de gemeentebegrooting: voor den dienst 1934. De voorzitter wijst er allereerst op, dat de fc_grooting voor 1934 zoo is samengesteld geworden, dat het voor deelige saldo van den dienst 1932 van ruim f 20.000. een overschot zou vormen voor de begrooting van 1936. De posten waren derhalve eenigszins ruim genomen teneinde de positie van de gemeente zoo veilig moge lijk te stellen. Tengevolge van de verlaging van de Rijkssubsidie in de kosten van steimverleening, welke afkwam, nadat de begrooting reeds gereed was, moesten ver schillende posten gedrukt worden teneinde het hierdoor ontstane tekort van ruim f 13.000.weg te werken. Het is B. en W. mogen gelukken tot een sluitende begroo ting te geraken. Spr. vraagt thans aan de leden of zij algemeene beschouwingen wen- schen te houden. De heer De Koning vraagt het woord en deelt als rapporteur van de Commissie me de, dat het de Commissie niet mogelijk is ge bleken in het rapport het totale bedrag te noemen van de voorgestelde bezuinigingen. Thans na kennisneming van het prae-ad vies van Burgemeester en Wethouders en de medewerking, die juiste cijfers te noe men. Spr. mag met groote voldoening con- stateeren, dat B. en W. verschillende pos ten van de Commissie hebben overgenomen. Spr. is hiervoor dankbaar en brengt nog dank aan de schoolbesturen voor hunne medewerking. Voldaan is de Commissie echter nog niet omdat met het verkregen resultaat nog niet is bereikt, dat de opcen ten op de Personeele Belasting op 150 kun nen worden gehandhaafd. Spr. stelt nog voor namens de Commissie om tot verla ging van nog meerdere posten te besluiten en komt thans terug op het voorstel van de Commissie tot korting van 5 pet op de salarissen en loonen van het gemeente- personeel. Hoewel B. en W. met dit voorstel niet kunnen meegaan is de Commissie echter van meening, dat de salarissen en loonen, behoudens een enkele uitzondering in de gemeente van dien aard zijn, dat een verla ging van 5 pet alleszins gerechtvaardigd is. Politie en werklieden verkeeren tegen over,'niet alleen de inwoners, maar ook te genover collega's in vele andere gemeen ten in een zeer bevoorrechte positie. Alleen het salaris van den darden ambtenaar is van dien aard, dath bij aanneming van het voorstel de commissie er voor is het sala ris met f 50. te verhoogen. De subsidie aan het Wit-Gele-kruis. Spr. bepleit de subsidia aan de Volksge zondheid in deze gemeente en merkt op, dat hij dit niet doet als rapporteur, doch als lid van den Raad en als bestuurslid van de vereeniging „Het Wit Gele Kruis". Het verwondert hem ten zeerste, dat nu de in gediende begrooting gean baeld geeft van een streven naar ean ernstige bezuiniging het juist de post Volksgezondheid is ge weest, die een verlaging krijgt van 20 pet. Op een begrooting van f 225.000.zegt een verlaging van f 190.niet veal, doch voor de betrokken vereenigingen is deze verla ging onder de huidige omstandigheden van zeer groot belang. Spr. wijst nog op de noodlijdende toestand, waarin deze vereani- gingen tengavolge van da crisis zijn geko men te verkeeren. Temeer nog omdat het particulier initiatief op heden machteloos is. Hij doet een ernstig beroep op de le den om de subsidies aan deze drie vereeni- GEMEENTERAAD VAN WOUBRUGGE

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6