t BRIEVEN OVER ONS GELOOF VRIJDAG 1 DECEMBER 1933 DE LEIDSCHE CÜURAN1 DERDE BLAD PAG. 9 HET WONDER. 2. Hoe kunnen wij ooit zeker weten of een buitengewoon feit een wonder is? Kunnen de getuige nissen over zoo'n feit wel betrouw baar zijn? Kunnen ons onbeken de natuurkrachten de wonderen niet hebben veroorzaakt? Dat wonderen dit zijn buitengewone, zintuigelijk-waarneembare feiten, die de krachten van alle schepselen te boven gaan mogelijk zijn, Paul, heb ik je de vorige keer aangetoond, 't Was eigenlijk gek, dat ik je daarover nog uitvoerig moest schrijven, maar ik wilde toch niet zoo on beleefd zijn als J. J. Rousseau, die, zooais ik je vertelde, menschen, die in God ge- looven en tóch de mogelijkheid van het wonder loochenen, eenvoudig bij de offi- cieele gekken indeelde! Nu moet je overigens niet denken, dat deze veelgeprezen „vrijdenker" verder een juist inzicht in deze kwestie had. Wel schreef hij: „Welk mensch heeft ooit ge loochend, dat God wonderen kan doen", maar hij beweerde ook net als jullie pientere typiste Annie Handjes! dat n^n onmogelijk met zekerheid kan weten, óf een buitengewoon feit inderdaad een won der is, „want", schreef hij, „wij weten niet, hoever de natuurkrachten gaan en wij hebben dus nooit het recht om te zeggen, dat zoo'n feit die krachten te boven gaat".... „En allereerst", zei verleden week een stem, die lang gezwegen had, de stem van jullie „vrijdenkenden" boekhouder Basman, „allereerst moet trouwens nog vast staan, dat die feiten, die jullie wonderen noe men, werkelijk gebeurd zijn. Bij die vreemde geschiedenissen zei Basman waarover jullie Evangelieën spreken, wa ren slechts héél eenvoudige ongeletterde menschen tegenwoordig: arme visschers en boeren van Palestina. Als d'r nu bij voorbeeld natuurkundigen of dokters bij wa ren geweest, dan was er critisch en weten- schappelijk-nauwkeurig toegezien en als diè dan getuigenis hadden gegeven.... maar nou!".... Geachte heer Basman, inderdaad: om met zekerheid te kunnen zeg gen, of er werkelijk een wonder is geschied, moeten wij twee din gen weten: primo, dat het feit waarover Jt gaat werkelijk heeft plaats gehad en ten tweede, dat dit feit werkelijk boven-natuur- lijk is. Hoe krijgen wij zekerheid over de vraag, of het feit, dat een wonder genoemd wordt, werkelijk geschiedde? Een wonder is een feit, dat de menschen met hun zintuigen (oogen, ooren, enz.) kunnen waarnemen. Voor het goed waarnemen van zoo'n feit is dus heele- maal niet noodig dat men „geletterd" is of hoogeschool-studie heeft gemaakt; men behoeft slechts goede zintuigen te hebben! Of is er soms bijzondere geleerd heid noodig om waar te nemen dat iemand op een open weideplaats vijf brooden vóór zich heeft liggen en zoolang daarvan stuk ken afbreekt, tot vijfduizend hongerige mannen verzadigd zijn en dat er nog twaalf korven met brokken overblijven? Of moes ten de familieleden en kennissen van Laza rus over een bijzondere geestesontwikke ling beschikken om te constateeren, dat La zarus dood was, de lucht van het lijk te rui ken het Evangelieverhaal vertelt ons dit en vier dagen na zijn dood Jezus' machtwoord „Sta op!" te hooren en te zien, dat het leven in hem was teruggekomen? Misschien zal Basman hierop antwoor den: „Goed, maar als ik nu van de oogge tuigen zelf het verhaal van die gebeurtenis sen gehoord had, dan was het nóg wat an ders! Maar nu moet ik dat alles maar geloo- ven uit boeken die eeuwen oud zijn...." Zeg mij dan eens, waarde heer Basman, weet u zeker, dat Karei de Groote bestaan heeft en Willem de Zwijger en Napo leon?Basman zal daaraan geen oogen- blik twijfelen, en toch kan hij dit niet an ders weten dan uit boeken: geen tijdgenoot en „ooggetuige" leeft er meer.... Het gaat er maar om óf de berichten, welke die feiten verhalen betrouwbaar en onvervalscht zijn. Dat de Evangeliën dit zijn, Paul, daarover schrijf ik je in een on zer eerstvolgende brieven. Maar waar ik slechts op wijzen wilde is dit: om zeker heid te krijgen over het werkelijk gebeurd zijn van de feiten, die wij wonderen noemen, behoeven wij in 't geheel géén an dere maatstaf aan te leggen, dan voor de andere niet-wonderlijke feiten der geschie denis, want evenals deze waren zij met de zinnen voor ieder waarneembaar en evenals deze kunnen zij door betrouwbare boeken en geschriften aan het nageslacht worden bekend gemaakt. En ook ons tweede punt, de boven natuurlijkheid van het feit kan in sommige gevallen met zeker heid worden gekend. Jullie typiste beweerde (in navolging van Rousseau!!), dat wij, om zeker te weten of iets alle na tuurkrachten te boven gaat, eerst alle na tuurkrachten zouden moeten kennen.... Dat is, waarde mejuffrouw, heelemaal niet noodig. Al weten wij dan misschien ook niet precies hoevèr natuurkrachten tenslotte kunnen reiken, wij weten wél, hoevèr ze zeker niet kunnen reiken. Een paar voorbeelden om je dit duidelijk te maken. Honderd meter te loopen binnen tien seconden is nog nooit iemand gelukt (het wereldrecord is iets boven 10 sec.). Nu is het misschien mogelijk, dat er over een paar jaar athleten zullen zijn, die de 100 M. in 10 of 9 seconden loopen. Ik wil zeggen: de grens van het menschelijk kunnen op dit gebied is niet precies aan te geven, daar wij niet precies weten hoe vèr de natuurlijke lichamelijke krachten in dit opzicht zouden künnen reiken. Maar wèl weten wij met zekerheid, dat diè krach ten nooit zullen volstaan om die 100 M. binnen één seconde te loopen. Een ander voorbeeld ter verheldering: als wij naar een regenboog kijken, dan kunnen wij niet precies aangeven: daar begint de roode kleur, zóóver reikt de gele, tot daar gaat de groene. Omdat die kleuren in elkaar overvloeien, kunnen wij niet precies zeggen waar de grenzen tusschen die kleuren liggen. Maar wèl kan ieder gezond oog plaatsen op die regenboog onderschei den, die twijfelloos niet rood zijn maar geel, of niet geel maar groen. Zoo is ook ons inzicht in de natuurkrachten: al kunnen wij misschien de grenzen dier krachten niet precies aangeven, toch kunnen wij van sommige feiten wèl met zekerheid zeg gen, dat zij buiten die grenzen liggen. Het is wellicht mogelijk dat een bepaalde scheikundige behandeling, die wij nu nog niet kennen, een brood drie keer zoo groot kan doen worden, maar het is onmogelijk dat ooit natuurkrachten vijf brooden kun nen doen uitdijen zóó dat zy méér dan ge noeg zijn voor vijfduizend hongerige man nen. En misschien zal een ons onbekende toepassing van medische middelen in staat zijn r beter dan de thans bekende handgre pen der „kunstmatige ademhaling" uren- lang-bewusteloozen weer tot beweging te brengen, maar geen medische methode zal ooit kunnen gevonden worden, waarbij op één gesproken woord („Sta op!) een in ontbinding verkeerend lichaam als dat van Lazarus („Heer, hij riekt reeds!") na vier dagen uit het graf verrijst. En, Paul, ook dit kunnen wij zeker zeggen: wanneer een feit rechtstreeks in gaat tegen de gewone werking van na tuurkrachten die ons wèl bekend zijn, dan kan zoo'n feit nimmer door natuurkrachten zijn veroorzaakt. Zoo is het bijv. een be kende natuurwet, dat een onbeschermd menschelijk lichaam in het vuur ver brandt; als dit niet geschiedt, zooals dat bij talrijke Christelijke martelaren het geval was, dan kan dit slechts een won der zijn. En wij weten van vele natuurkrachten precies wat zij in bepaalde omstandig heden zeker zullen doen. Voor de beoor deeling of een feit werkelijk alle natuur krachten te boven gaat is het daarom niet noodig alle natuurkrachten te kennen, maar is het voldoende, te weten dat de natuurkrachten die in dat bij zondere feit een rol spelen, dat effect nooit zouden hebben kunnen bereiken. Zoo weten wij met zekerheid, dat speeksel en slijk nooit van nature de genezing van een blindgeborene kunnen bewerken, zoo weten wij met ze kerheid, dat de oppervlakte van water nooit van nature een mensch kan dra gen zonder dat deze daarbij eenig hulp middel gebruikt, en ook weten wij, dat een paar gesproken woorden „ik zeg U, sta op" van nature nooit de kracht zullen heb ben, een doode te doen verrijzen. En tenslotte, hoe zouden dan door natuur krachten die wonderen der goddelijke alwetendheid: de profetieën te verkla ren zijn? Een profetie is een ondubbel zinnige voorspelling van een toekomstige gebeurtenis, welke gebeurtenis geheel af hankelijk is van den vrijen wil van God of der menschen. Welke verborgen natuur kracht kan Christus hebben aangewend toen Hy Petrus voorspelde: „Voorwaar, Ik zeg U, in dezen eigen nacht, voordat de haan zal kraaien, zult gij Mij driemaal verloochenen", een voorzegging dus tot in de kleinste bij zonder helen, terwijl Petrus zelf aan de mogelijkheid dat hij Jezus zou kunnen verloochenen, nog niet eens ge dacht had! Basman en Tikker en Mej. Handjes, on ze fiere bestrijders, hebben natuurlijk óók „hypnotisme" en „suggestie" er bij ge haald! Ze smeten met namen: van Sequah via Charcot en Coué naar de Evangelie- wonderen en Lourdes leidt voor hen één rechte weg! Over 14 dagen zal ik in vogelvlucht al die „moderne wonderen": suggestief hypnotisme en (wel ja waarom ook niet): spiritisme, met je bekijken en daarbij eens zien, hoe wij Katholieken tegenover die verschijnselen moeten staan. Ten slotte nog deze opmerking, Paul: je kan je wonderschuwe collega's best toe geven, dat in den loop der eeuwen heel wat feiten door de geloovige Christenen voor wonderen zijn gehouden, die dat niet waren. Maar er blijven nog genoeg bui tengewone gebeurtenissen over die met volkomen zekerheid als wonderen kenbaar z(jn! Met broedergroet, mijn waarde! (Naar aanleiding van deze brieven kan men ook vragen inzenden over het ver handelde aan het adres: mr. A. H. W. Die- penbrock, Pr., Hageveld, Heemstede). GEMENGDE BERICHTEN Noodlottige steekpartij te Vreeswijk Vader van vier kinderen in de buikktreek getroffen. Aan gevolgen overleden. Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft zich op den Lekdijk te Vreeswijk een dra ma afgespeeld, hetwelk aan een persoon het leven heeft gekost. Op dien tijd bevonden zich nabij het peil- huis op den dijk twee personen, zekere Th. van Houten en zekere H. C. van Straten, beiden inwoners van Vreeswijk. Vermoe delijk in verband met een stroopersaange- legenheid is oneenigheid tusschen beide mannen ontstaan. Wat er precies gebeurd is, is nog niet komen vast te staan, doch op een gegeven oogenblik werd van S. met een vijl of een mes in de buikstrfeek gesto ken, waardoor hij levensgevaarlijk gewond werd; de dader vluchtte daarna weg. Van S. kon strompelend en met veel bloedver lies zijn woning bereiken, waar hij ineen zakte. Geneeskundige hulp was spoedig aanwezig, doch gisteravond is het slacht offer, gehuwd en vader van 4 kinderen, aan de gevolgen van de bekomen .verwon dingen overleden. Voor zijn dood kon van S. nog mededeelen, dat hij door van H. was neergestoken. De dader is door de politie van Vreeswijk in zijn woning gearresteerd. Op het gemeentehuis is hem een voorloo- pig verhoor afgenomen, waarbij hij beken de de daad te hebben gepleegd. Het onder zoek wordt voortgezet. Het parket van Utrecht kwam gisteravond nog ter plaatse om een onderzoek in te stellen. RADELOOS KLAAGDE HIJ ZIJN NOOD AAN EEN VRIEND! „Vele jaren aan de borst te sukkelen en 's nachts hoestbuien die wel een half uur duurden, dat was mijn leven. Slapen deed ik weinig en eten, ho maar! Radeloos klaagde ik mijn nood aan een vriend. Deze raadde mij Akker's Abdijsiroop aan. Ik had er weinig vertrouyiifin in, maar toch kocht ik den volgenden moreen Abdijsiroop. Na ge bruik van 3 lepels Ivoeldajik al verlichting en na 5 flesschen wa^ik Ji®lewaal van dien ellendigen hoest gendpqp, toomt ik mij nu weer prettig voel, goéd slaap,Jkortom een gelukkig mensch ben.? ZcAscirijft ons de heer L. K. te 's H., w$ns oftgineele brief voor iedereen ter inzige ligt. Als ge aan de bor^fc sukkelt, neem dan ook Abdijsiroop, evenals de heer L. K. Abdijsiroop bevrijdt de ademhalings organen van slijm en andere ziektever wekkende stoffen. Abdijsiroop verruimt de ademhaling, verdrijft benauwdheden, heelt de aangedane en ontstoken plekken Onovertroffen bij Hoest, Bronchitis, In fluenza, Asthma. Alom verkrijgbaar. Thans per flesch 1.1.50 en 2.75. Vraagt voor gebruik buitenshuis Abdij siroop-Bonbons („gestolde" Abdijsiroop), even geneeskrachtig! Doos: 35 en 60 cent. (Reel.) 9399 FIETSER TE NIJMEGEN TEGEN DE TRAM. Aan gevolgen overleden. Woensdagmiddag is de bejaarde Groes- beeker van D. op de Sint Annabrug ver moedelijk in botsing gekomen met een an deren wielrijder. Hij zwaaide met zyn rij wiel om en kwam tegen de electrische tram aan. De man werd tegen den grond geslin gerd. Een dokter, die in de nabijheid was, constateerde inwendige kneuzingen. Per ziekenauto is v. D. naar het St. Canisius- Ziekenhuis gebracht. Daar is hij spoedig na aankomst aan inwendige verbloeding overleden. Een zoon van den ongelukkige was bij het ongeluk tegenwoordig. ONTPLOFFING IN FABRIEK TE PRINCENHAGE. Een der arbeiders gedood. In de Saval-schuimbluschfabriek te Prin- cenhage ontstond gistermorgen half 12 een ontploffing. Een hydraulisch apparaat, ge vuld met chemische producten is door tot nog toe onverklaarbare oorzaak ontploft. De 19-jarige C. N. uit Beek, gem. Princen- hage, die in de nabijheid stond, werd weg geslingerd en vreeselijk verminkt. Dr. Payens, directeur van den genees kundigen dienst, die spoedig ter plaatse was, gelastte overbrenging naar het zieken huis. Gedurende het transport is de onge lukkige echter overleden. De justitie stelt een onderzoek in. Het parket kwam gisteren nog ter plaatse. Nader wordt nog gemeld: Het ongeluk had plaats, toen eenige werklieden bezig waren met een waterpers, waarin chemi sche stoffen worden samengeperst, welke stoffen, waarvan de samenstelling geheim is, plotseling kwamen te ontploffen. De luchtdruk door deze explosie was zoo he vig, dat de ramen uit de spanningen wer den gedrukt, deuren werden ontzet en een muur scheurde, terwijl de twee werklieden, die de pers bedienden meters ver werden geslingerd. Een van hen, een zekere K. bekwam hierbij, hoewel zijn kleeren in flarden rond zijn lichaam hingen, slechts gering letsel. De tweede echter, de 21-jari- ge C.' Nagelkerke, werd met zulk een kracht tegen een andere machine geslin- I gerd, dat hy vrijwel op slag werd gedood. Eenige andere werklieden kregen door de rondvliegende chemische substantie brand wonden aan handen en gelaat. Door den hevigen knal kwamen van verschillende kanten omwonenden toegesneld. Behalve ae officieele autoriteiten werd echter niemand in de fabriek toegelaten. Het lijk van den arbeider Nagelkerke is naar het St. Igna- tiusziekenhuis te Breda overgebracht. Het Bredasche Parket onder leiding van den Officier van Justitie mr. Graaf van Limburg Stirum, was spoedig op de plaats van het onheil aanwezig tot het instellen van een onderzoek. „Msb." DE VILLABRAND TE AMSTERDAM. Geheimzinnige brandhaard in gespaard gebleven kamer. Bij het uitgebreid onderzoek, door brand- weer-politie ingesteld tijdens en na den villabrand aan de Weteringschans te A'dam is, zooals reeds gemeld, een verdachte om standigheid geconstateerd, welke de poli tie aanleiding heeft gegeven de bewoners niet meer toe te laten. Op de eerste verdieping, waar de brand het felst heeft gewoed, is één kamer niet door het vuur aangetast en volkomen ge spaard gebleven. Aan een der laden van een mahoniehouten kast werden echter brandsporen gevonden. Aan de buitenzijde was het hout geblakerd en binnen vond men een omgevallen fleschje, waaruit vloeistof, naar den reuk te oordeelen pe troleum. was weggeloopen en op enkele plaatsen gebrand nad. Hoe deze ontbran ding is ontstaan kon niet worden vastge steld. Gistermorgen is het onderzoek voortge zet door de Justitie, waarbij tegenwoordig waren de Officier van Justitie mr. van Dullemen, de Commissaris van Politie H. I. de Jong, de Inspecteur van Politie B. J. E. van Loo, politie-deskundige Van Led den Hulsebosch, zoomede eenige deskun digen van de brandweer. Het onderzoek had tot resultaat dat brandhaarden op ver schillende plaatsen zijn aangetroffen. Nader vernemen wij nog, dat uit de kast, waarin brand- en oliesporen zijn gevonden, een bedrag van 450 aan juweelen en sie raden worden vermist. BRAND IN EEN OPSLAGPLAATS VAN EEN ASBESTFABRIEK TE AMSTERDAM Te kwart over zeven gisteravond ontdek ten arbeiders, dat er brand was uitgebro ken in een opslagplaats van De Boer's As best en Rubberfabriek, gelegen op het oude terrein van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij aan de Dijksgracht bij de Czaar Peterstraat tc A'dam. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd, die uit rukte met een motorspuit en de babyspuit, deze laatste in verband" met de terreins moeilijkheden. Via de zich in de nabijheid bevindende luchtbrug over den spoorweg werd de slang van den standpijp naar den motorspuit geleid en weldra werd het vuur met drie stralen bestreden. Het brandde lus tig in de opslagplaats: wolvilt en stroocar- ton boden gretig voedsel aan het vuur. Wel dra was de brandweer onder leiding van hoofdbrandmeester Hartdorff het vuur meester. De schade aan goederen is betrek kelijk gering en werd door den eigenaar op 700 a 1000 gulden geschat. Het bedrijf on dervindt geen stagnatie, terwijl verzeke ring de schade dekt. De oorzaak van den brand is onbekend, waarschijnlijk moet deze gezocht worden in uitstraling of von ken van de heeteluchtoven, die zich ook in dit gebouw bevindt. De arbeiders hadden de opslagplaats reeds om half zes verlaten. DIEFSTAL UIT EEN JUWELIERSZAAK. Voor drie mille aan diamanten gestolen. De brandkast was niet gebruikt! Gisternacht constateerde een agent van politie te Amsterdam, dat in een kleine ju welierszaak, gevestigd aan de Weterings schans bij de Vijzelstraat, de deur open stond. Deze deur geeft toegang tot 'n hal letje, dat door een van een glasruit voor ziene deur was afgesloten. Deze ruit bleek uitgesneden te zijn. De eigenaar, een Duit- scher, heeft aan de politie van het bureau Leidscheplein medegedeeld, dat eenige ge zette diamanten, welke, naar hij opgaf, een waarde van ongeveer drieduizend gulden vertegenwoordigen, gestolen zijn. Hij ver moedt dat onbekenden zich in zijn zaak hebben laten insluiten. Het is verder ge bleken, dat in de zaak een brandkast met alarm-signaal aanwezig is, waarin bij het sluiten der zaak eventueel alle voorwerpen van waarde kunnen worden opgeborgen. In het onderhavige geval was dit echter niet geschied! UIT DE OMGEVING KATWIJK. Vleesch in blik. Voor Katwijk zal de verkoop van het bekende, veel besproken en becritiseerde vleesch in blik geschie den door de georganiseerde slagers, dat zijn de slagers, aangesloten bij de Slagers- vereeniging „Katwijk en Omstreken". De j slagers zullen vanaf heden in het bezit kunnen worden gesteld van dit product waarvan de verkoop aan bezitters van idoor de gemeente verstrekte bonnen zal kunnen plaats hebben a 35 ct. per blik. Het gemeentebestuur heeft de distributie van de blikken opgedragen aan het bestuur der Slagersvereeniging die het weer on der de leden distribueert. Voor Katwijk aan den Rijn is het de secr. de heer W. Caspers, voor Katwijk aan Zee de voorzit ter J. Vooys die deze taak op zich hebben genomen. Steun aan den tuinbouw. Door het bestuur van de Tuinbouwvereeniging Kat wijk en Omstreken is voor de leden, ver bouwers en aanvoerders van vroege aard appelen aan de veiling van de Regee- ringscommissaris voor de uitvoering van den Tuinbouwsteunwet de mededeeling ont vanen dat een voorschot op over 1933 eventueel te betalen toeslagen kan worden uitbetaald. Dit voorschot op de toeslag be draagt thans ƒ0.50 per 100 K.G. Met de uitbetaling hiervan zal waarschijnlijk vol gende week eên begin worden gemaakt. Die spoedig helpt, helpt dubbel! Geen belangstelling voor de N. S. B. Een dezer dagen uitgeschreven vergade ring van de N. S. B. afdeeling Leiden die gehouden zou worden in de zaal Fennes kon wegens gebrek aan belangstelling niet doorgaan. KATWIJK AAN DEN RIJN. Personalia. In de plaats van den heer A. C. v. Mil die bedankt heeft, is tot lid van het R.-K. Armbestuur benoemd de heer G. van Wouw. St. Nicolaasfeest. - Naar we vernemen is bericht ontcvangen dat St. Nicolaas ook dit jaar op zijn gewonen tocht ook Kat wijk aan den Rijn weer zal aandoen en voornamelijk de kinderen een bezoek zal brengen. En daar allen moeilijk afzonder lijk bezocht kunnen worden heeft hij ge vraagd dat de kinderen der St. Joseph- school met hun kleinere broertjes en zus jes des middags in het Parochiehuis zullen samen komen. Daar zal de Sint met zwarte Piet te 2 uur arriveeren om de kinderen toe te spreken en ze, naar gelang van hun vlijt en gedrag in het afgeloopen tijdvak, te belooonen. Tuinbouw. Vroeger dan gewoonlijk zal het seizoen van den tuinbouw beëin digd zijn en grooter dan gewoonlijk zal het aantal zijn, dat deze winter in dit bedrijf geen werk zal kunnen vinden dus op den steun zal zyn aangewezen. De bloemb<5llen- bedrijven zijn allen ingekrompen en ook in den tuinbouwbedrijven zal bij de mees te tuinders de te betalen oppervlakte klei ner zijn dan vorige jaren. Uitbreiding is bij niemand geoorloofd en het laten ver richten van extra werkzaamheden kan nie mand zich meer veroorloven. De winter- producten zullen dit seizoen zeer waar schijnlijk vroeger geruimd zijn dan ge woonlijk omdat niemand eenig heil ver wacht van het bewaren en waarbij komt dat men de opbrengst dezer producten noo dig heeft om de winter door te komen. Van het diepspitten met steun van Rijk en ge meente zal, naar we vernemen, ook dezen winter niet zoo'n veelvuldig gebruik ge maakt kunnen worden dan vorig jaar. Ook al vanwege de ongunstige omstandig heden en omdat genoemde steun geringer zal zijn dan vorige winter. WASSENAAR Geboren: Magdalena Clasina d. van G. Jansen en C. M. van der Togt Mar- garetha Maria d. van W. J. B. Fokkë en C. C. van Bentem Willem z. van N. Zonneveld en A. van Rijssel Johanna Adriana d. v. J. J. v. Spronssen en J. M. v. d. Kwartel Elisabeth Josephina d. v. H. van der Gugten en W. H. Hoek. Ondertrouwd: J. H. W. Boddens en J. van der Rest W. Everts en C. Pas, Overleden: Agatha Antonia van Die ren Bijvoet 73 j. wed. van A. H. P. van Velsen. Gevestigd: E. M. Zomerveld, uit den Haag, Rijksstraatweg 763 J. Starreveld en gezin, fotograaf, uit den Haag, Rijks straatweg 340A A. Jurgens geb. de Boer uit Den Haag, Rijksstraatweg 340A C. Drossaart, van Dusseldorp en gezin, Ambt. Dept. Ec. Zaken, uit Den Haag, Pr. Fred, laan 10 E. Zurstrassen, dienstbode, uit den Haag, Pr. Fred, laan 10 A. P. Sa- bee, uit Den Haag, Backershaegenlaan 10 M. C. de Kievit geb. Wijsman, uit Voor hout, Moelnstraat 7 Wed. Schippers geb. S. Blom, uit Hillegersberg, Santhortslaan 63 M. J. M .Ofner ,uit Den Haag, Was sen, weg 17b W. van der Haas, hulp in de huish. uit Den Haag, Binnenweg 17 G. O. E. Ziehaus geb. Haup, uit Den Haag, Zij- deweg 40 Th. Kaser, dienstbode, uit Emmerick, van der Oudermeulenlaan 13 J. Nagtegaal, dienstbode uit Voorscho ten, L. Kerkdam 81 F. Wortman, dienst bode, uit Den Haag, Hoogeweg 2 H. Bo- gaards, boerenknecht uit Alphen aa da R., Raaphorstlaan 11 M. Walenstein, dienst bode uit Warmond, Schouwweg 55 J. D. Munnik, uit Zoeterwoude, Molenstraat 2 L. Havranek, uit Den Haag, Laan van Koot 12 M. Kniewasser, dienstbode uit Hinterstoder, Beukenlaan 6 M. G. van Tol, dienstbode uit Akersloot, Plein 14 J. Dijkstra, boerenknecht uit Voorschoten Maadrilft 5. Vertrokken: A. Zwaan en gezin, naar den Haag A. J. E. Kusters naar Curacao J. M. Kusters geb. Bosch en gezin naar den Haag P. H. H. E. Mac Lean naar Delft G. A. E. Janssen naar Haarlem W. J. Bergs naar Den Haag J. M. van Noort naar Den Haag P. M. J. Tegelaar geb. Spaargaren naar Den Haag A. M. R. A. Koopmans naar Brussel A. J. de Vries naar Weststel lingwerf, Mr. J. I. Noest en vr. naar Gent.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5