legen SPOT ZIET DE ETALAGE M. BRINKS - TURFMARKT II - T£L. 2336 VRIJDAG 1 DECEMBER 19*. DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 1 Dec. 1933, medegedeeld door het Kon. N -u. i .eieoroL insutuut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 775.4 te Stensele. Laagste barometerst.: 738.0 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 2 Dec.: Zwakke veranderlij ke wind, later zwak tot matig uit Ooste lijke richtingen, ne velig tot half bewolkt weinig of geen sneeuw, temperatuur om het vriespunt. Het hooge druk gebied heeft zich weer over geheel Scandinavië uitgebreid en nam in het Zuid-Oosten af, zoodat over het al gemeen de koude of vorst weer toegeno men zijn; de ondiepe depressie over Duitsch- land bracht daar veel sneeuw en trekt nu naar de Oostzee. De Oceaandepressie breidt zich nu vooral in de richting van Ierland en de Golf van Biscaye uit, zoodat na een periode van veranderlijken wind ook hier te lande weer Zuid-Oostelijke wind te wach ten is. Nog steeds belemmert de vochtig heid de ontwikkeling van de sterke vorst. In Scandinavië is de vorst vrij veel toege nomen, in Oost-Duitschland afgenomen, in Frankrijk en België en het Zuiden van ons land kwam lichte vorst voor. In de Golf van Bisca„_: en over de Britsche Eilanden waaien stormachtige Zuidelijke tot Zuid- Oostelijke winden, waarby in Valencia 3] m.m. regen viel. Oost- en Zuid-Frankrijk en Zuid-Duitschland hebben windstil weer met vrij veel mist. Voorloopig is in onze om geving nog niet veel toeneming van vorst te verwachten. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te half drie 3.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a.: Van Vrijdagnamiddag 4.22 uur tot Za terdagmorgen 7.17 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zaterdag 2 December vm. 2.3 8uur en nam. 2.57 uur. Onveilig strand. Het strand te Scheveningen is onveilig tot Katwijk op Donderdag 7 en Vrijdag 8 December a.s. van 1114.30 uur, wegens het schieten met geschut. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst dan weder voor het publiek toegankelijk is, wanneer de roode vlaggen, waarmede de onveiligheid wordt aangeduid zijn ingehaald. Leeuwarder boternoteering. De Leeuwarder boternoteering is vastge stelde op 0.60 per K.G. HET RIJKSDAGBRANDPROCES HET ONDERZOEK NAAR COMMUNISTISCHE TERREURDADEN. In de zitting van heden werden o.a. 9 ge detineerden uit de strafgevangenis te Leip zig gehoord over de verschillende commu nistische terreurdaden. Bij den aanvang der zitting doet de president, dr. Buenger, mededeeling van de besluiten van den Se naat ten aanzien van het dagvaarden der door Dimitrof voorgestelde getuigen. De Senaat acht geen motieven aanwezig tot dagvaarding van den voormaligen fractie voorzitter der K. P. D. Thaelmann, de oud ministers von Sleicher, dr. Hugenberg, Groener en Brüning en vice-kanselier von Papen. Slechts twee getuigen uit Hennings- dorf bij Berlijn, bij wie van der Lubbe wel kwam, zullen gehoord worden. Ook andere personen, wier dagvaarding was verzocht, zullen niet gehoord worden aangezien het thans wel als juist vast staat, dat de be klaagde Dimitrof niet de wegens den aan slag op de Kathedraal te Sofia veroordeel de Dimitrof is. Officieel kon worden bewe zen, dat beklaagde Dimitrof indertijd bui ten Bulgarije was. Ten slotte besloot de Senaat Dimitrof niet de beschikking te geven over het boek „De Gewapende Op stand", aangezien hy een deel er van reeds gelezen had en dus voldoende op de hoog te was van het karakter ervan. Een offi- cieele verklaring van den politie-president West, of een centrale instantie voor den 28sten Februari een bepaalde instructie had gegeven met het oog op een verwach ten communistischen opstand der K. P. D., acht de Senaat niet noodig. Vervolgens wordt op verzoek van Torg- ler een aantal politierapporten voorgele zen en wel van de politieautoriteiten van MecklenburgStrelitz, Brunswijk en Kiel aan den rechter van instructie over de hou ding der K. P. D. onmiddellijk voor en na den Rijksdagbrand door de K. P .D. over- gen echter geen nieuwe feiten. De voorle zing op verzoek van den procureur-gene raal van de rapporten uit Stuttgart, Han nover en Dordmund geeft slechts aanvul lingen op de verklaringen van de als ge tuigen opgetreden politie-ambtenaren. Dimitrof eischt dan het verhoor van de communistische districtspartijsecretarissen, uit de districten waar de politierapporten vandaan komen. Hij wenscht dat zij ver klaren, of van de zijde der K. P. D. in den avond van 27 Febrauri en in verband met den Rijdsgagbrand door de K. P. D. over vallen zijn geprobeerd op politiekazernes, postkantoren, spoorwegstations enz. De procureur-generaal wijst hiertegen over erop, dat vanzelfsprekend de partij secretarissen of niet op de hoogte waren van de bijzonderheden van het revolutie- plan der communistische partijleiding, of wanneer zij op de hoogte waren als mede plichtigen kunnen worden beschouwd en dus niet de geschikte getuigen zijn. Overi gens kon de K. P. D. niet meer tot derge lijke pogingen van concreten aard komen, omdat de staatsorganen tijdig hadden in gegrepen. UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP INSTALLATIE MR. E. P. VERKERK Als burgemeester dezer gemeente Hedenmiddag te 2 uur heeft in het Ge meentehuis de plechtige installatie plaats gehad van den edelachtb. heer mr. E. P. Verkerk als burgemeester van Boskoop. Zooals reeds gemeld werd de nieuwe burgemeester door de beide wethouders en den gemeentesecretaris te Gouda afge haald. Bij aankomst aan het Raadhuis w de belangstelling van de zijde der burgerij zeer groot was werd de nieuwe magis traat door het oudste raadslid, den heer P. Loef Az en den gèmeentesecretaris, mr. F. A. Helmstrijd, de Raadszaal binnengeleid. Onder de genoodigden bevonden zich de burgemeesters van Alphen a. d. Rijn, Wad- dinxveen, Hazerswoude en Zwammerdam, de gemeentesecretarissen van Hedel en Kerkwijk, een der wethouders van Kerk wijk, familieleden van den burgemeester en notabelen uit de gemeente Boskoop. Het eerst werd het woord gevoerd door den loco-burgemeester, wethouder Gulde- mond, die als volgt sprak: 1 Het heeft Hare Majesteit onze geëerbie digde Vorstin behaagd u te benoemen tot burgemeester der gemeente Boskoop, en wij gelooven, dat de voordracht van Zijne Excellentie ien Commissaris en den Mi nister, juist geweest is. Het ambt van burgemeester is niet meer hetzelfde als voor 50 jaar. Toen was het een eerepost nu is het geworden een zeer ver antwoordelijke taak. Ik wil niet spreken over wereldcrisis, ook niet over de waar de van onzen gulden, ook niet over contin- genteeringen, ook niet over crisiswetten die onze regeering gemeend heeft te moeten in het leven roepen. Ik wil daarover alleen spreken voorzoover dit in dadelijk con tact staat met uw ambtsaanvaarding. Boskoop is, dit is geen grootdoenerij het té zeggen, een van de weinige plaatsen in Nederland met wereldreputatie. Immers, in de ramen van ons gemeentehuis zijn ge brandschilderd de namen van 27 landen, van België tot Australië en Brazilië toe, waarmede Boskoop handel gedreven heeft. Nu hebben de meeste van deze landen voor Boskoop de poort gesloten of zoodanige be lemmeringen ons in den weg gelegd, dat practisch de staf des broods over het hoofd bedrijf van de plaats onzer inwoning ge broken is. Als men nu zou meenen, dat een bur gemeester, welke ook, al dit kromme wat de wereld te aanschouwen geeft, zou kun nen recht maken, hij zou terecht aanspraak kunnen maken op den naam van dwaas. Wat wij wel van onzen burgemeester ver wachten is, dat hij met ons, en als onze voorman, al datgene zal doen wat de droe ve positie van ons gemeenschapsleven zou kunnen verlichten. Dat de positie der gemeente, geboren uit de wereldcrisis, de financieele gevolgen daarvan ondervindt, behoef ik niet te be- toogen. De begrooting 1934 kan met een zeer kleine belastingverhooging en een toe voeging aan de reserve van 10 mille, slui tend worden gemaakt. Nu de regeering echter gemeend heeft door vermindering van de uitkeering uit het gemeentefonds en door de gewijzigde bijdrage voor werkloosheidsuitgaven, en tenslotte door de omzetbelasting, van ons vraagt een nadere voorziening van plm. 28.000 te vinden uit belasting en bezuini ging, nu staan wij voor ontzaggelijke moeilijke vraagstukken. Boskoop was nim mer noodlijdende gemeente, ook niet in de jaren 19141921, jaren van magerte en wij willen ook nu niet zijn noodlijdende ge meente, ook omdat wij de autonomie der gemeente willen hoog houden en daarom curateele vreezen. Boskoop is nu tijdelijk uit de allerergste nood, omdat de Regeering ten behoeve van de boomkweekerij in onze en genabuurde gemeenten een crediet heeft geopend van ten hoogste 2 millioen, waaruit bonafi de boomkweekers, tegen zeer billijke rente een leening kunnen affluiten om het bedryf 3 jaar in stand te houden. Of Boskoop hier mede afdoende wordt geholpen? Volstrekt niet. Onze hoop en onze verwachting is, dat de Regeering zal zijn te overtuigen, dat alleen afdoende hulp wordt geboden, wanneer maatregelen worden getroffen om een deel van onze wereldberoemde produc ten uit de markt te nemen. .Om daartoe te komen heeft uw eminente voorganger, met andere vooraanstaande personen niets on beproefd gelaten en wij vertrouwen, dat het u een eere zal zijn in deze richting mee te werken tot behoud van deze inter nationale tak van bestaan- De Panden, gelegen HAARL.STRAAT 116-118120, zijn door ons aangekocht voor de noodzakelijke uitbreiding onzer Dames- en Kinderkleeding- Speciaalzaak. Het Is vanzelfsprekend, dat wij in onze nieuwe zaak met geen enkele Mantel of Japon van een voorgaand seizoen willen beginnen. Daarom ruimen wij onzen geheelen voorraad Onze sorteering bestaat uitsluitend uit MODERN GOED Van dit seizoen De geheele voorraad fclNDERMANTELS voor de helft van den prijs. U, Burgemeester, is de taak opgedragen het gezag hoog te houden. Een taak die in deze dagen van scherpe tegenstellingen meer dan anders naar voren treedt. Ook de Regeering is hiervan doordrongén, ge tuige hiervan de memorie van beantwoor ding bij de begrooting 1934. Maar ook hier van is de Regeering overtuigd, dat dit ge zag moet worden uitgeoefend met tact en beleid, ongetwijfeld omdat ook de Regee ring overtuigd is, dat de wijsheid meer is dan de krijgswapenen. Boskoop heeft op het gebied van gezagsaanranding en ge- zagshandhaving van zich doen spreken in de maand Juni van het jaar 1932, toen een troep communisten van elders meenden, dat voor hen van Boskoop de victorie zou beginnen. Dat was mis. En na hun aftocnt heoben de 32 Boskoopers, die bij de Twee de Kamerverkiezing van 1932 zich voor het communisme verklaarden, zich voorts rus tig gedragen. Boskoop en communisme zijn dan ook volkomen heterogeen. Men zegt Boskoop is een lastige plaats en Boskoopers zijn niet bepaald gemak kelijk. Of dit juist is mag ik niet beoor- dee*en. Wel mag ik dit zeggen, dat de ge meenteraad van Boskoop meent tot oor- deeien bevoegd te zijn en ook dat elk Raadslid zeer gevoelig is voor gezonde, lo gische redeneering. Ik mag niet nalaten van deze plaats openlijk een woord van dank te richten tot den heer Brand, die van 25 September 1.L tot heden tijdelijk als wethouder is opgetreden en in die hoedanigheid de zoxg voor werkloozen en alles wat daarmede verband houdt zich zag toegewezen. Voor de wijze, waarop de lieer Brand zich van zijn taak heeft gekweten en ook voor de prettige samenwerking in het col lege van Burgemeester en Wethouders, oreng ik hem mijn oprechten dank. Het ambt van Burgemeester van Bos koop vraagt den geheelen persoon. Wy we ten, Burgemeester Verkerk, gij zijt tot den arbeid toegerust; maar wij weten ook, dat het tevergeefs is, vroeg op te staan, laat op te blijven en brood der smarten te eten, wanneer niet de Groote Bouwheer en Bewaker der Stad Zijn Zegen schenkt op den arbeid. Geloo'vende dit, draag ik u over de tee kenen uwer waardigheid en dienst, t.w. de Amtsketen, de Voorzittershamer en de sleutel van het gemeentehuis. Moge uw en onze arbeid vruchtbaar zijn, besloot spr., tot welzijn van de gemeente Boskoop. De burgemeester heeft hierna een toe spraak gehouden, waarna nog verschillen de heeren het woord voerden. Een uitvoe rig verslag volgt morgen. ALPHEN AAN DEN RUN. G. Soeteman. t In het SL Elisabeth Gasthuis te Leiden overleed gisteren op 61-jarigen leeftijd de heer G. Soeteman, in leven concierge ter gemeente-secretarie, alhier. De overledene was in de voormalige gem. Alphen agent van politie en vervulde eerstgenoemde func tie sinds de annexatie der drie gemeenten. De heer Soeteman stond bekend als een prettig beambte, die elkeen met welwillend heid te woord stond. Botsing. Gistermorgen is op de Gas- laan de vrachtauto van P. S. alhier in bot sing gekomen met een luxe wagen uit Utrecht, waarbij deze laatste zwaar werd beschadigd. De bestuurders gaven elkaar de schuld. Gebleken is, dat de luxe auto met groote snelheid heeft gereden. Om trent de schuldvraag stelt de politie een on derzoek in. KOUDEKERK. Gevallen. Het 12-jarig zoontje van den caféhouder de B. alhier, had deze week bet ongeluk van den zolder te vallen tengevol ge waardoor het ventje een ernstige hersen schudding opliep. Bijz. Vrijw. Landstorm. Donderdag 7 Dec. a.s. des avonds te half acht, zal op de bovenzaal van Hotel De Bruin alhier, een groote propaganda bijeenkomst worden gehouden van de Bijz. Vrijw. Landstorm afd. Koudekerk. In deze bijeenkomst zullen o.m. eenige nieuwe leden worden geinstalleerd door den Voorz. van het Landstormcorps „H. H. West", de heer L. G. Royaards, terwijl toe spraken zullen gehouden worden door Ds. H. Haspers, Res.-Majoor Boots en Res. Ie Luit. Karres. Deze avond zal voorts nog met een film worden opgeluisterd. Het belooft dus wel een interessante avond te worden. KORENBOND RIJNSTREEK. Korenbond-avond. Op Donderdag 11 Januari a.s. zal in het Patronaatsgebouw te Zoeterwoude een Ko- renbondavond worden gehouden van de aan bovengenoemden Bond aangesloten koren. Aanvang 7 uur. Na het openings woord zal het koor der Kruisheeren het ge zongen openingsgebed „Repleatur" zingen. Daarna zullen de aangesloten koren om beurten als verplichte nummers ieder een hymne en een Hollandsch Kerkelijk Volks lied uitvoeren. Na de pauze zal door den weleerw. heer E. A. M. Paap, kapelaan te Zilk, een ver handeling worden gehouden over de uit voering van de Gregoriaansche Hymnen en het Hollandsch Kerkelijk Volkslied, afge wisseld en verduidelijkt door gezamenlijke practische oefeningen. Hierbij aansluitend zal een algemeene beoordeeling wor den gegeven van hetgeen de koren voor de pauze ten gehoore brengen, terwijl de b ij- z o n d e r e beoordeeling van elk koor apart aan de heeren Directeuren schriftelijk zal worden toegezonden. Elke deelnemer wordt verzocht een vesperale of Libex Usualis mede te brengen. Moge deze Korenbondavond er wederom toe bijdragen, de kennis van en de waar deering voor het schoone Gregoriaansch by onze Korenbond-leden te verrijken en hooger op te voeren. Gemeentelijke Aankondigingen. Drankwet, iders van Lei kennis, dat H. 'egstgeest, Burgemeester en W< den brengen ter algeml van Ingen Schenau,\t) verzoek heeft ingediend teil bekoming van een verlof B voor den verAop uitsluitend /an alcoholvrijen drank vlor gebruik in het perceel Oude Vest No. |3, alhier. AGENDA LEIDEN. Vrijdag. Opera-concert door de N.V. Ita- liaansche Opera. Stadsgehoorzaal, De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Mcandag 27 Nov. tot en i..et Zondag 3 Dec. a.s. waargeno men door apotheek: W. Pelle, Kort Rapen burg 12, Tel. 594. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. VERDUISTERING VAN BLAUW- TEE KENING EN. Ter zake van verduistering van een aan tal blauw-teekeningen ten nadeele van de N.V. Koeltechniek Apeldoorn, waarvan het hoofdkantoor gevestigd is te Wasse naar, hadden zich voor de Haagsche recht bank te verantwoorden de calculator-tee kenaar D. S. en de teekenaar P. D. beiden te Utrecht. Uit de behandeling dezer zaak bleek, dat eenige leiding gevende personen uit de N.V. waren getreden en een dergelijke zaak hadden opgericht Beide verdachten gin gen in hun dienst over. Zij zouden toen een groot aantal teekeningen (blauwdrukken) van de N.V. Koeltechniek naar de concur- reerende firma hebben overgebracht, welke teekeningen betrekking hadden op nieuwe uitvindingen van koeltechnischen aard. Na getuigenverhoor zeide verdachte S., dat omtrent het wegnemen der teekeningen geen voorafgaande afspraak met K., die bij hem inwoonde, was gemaakt. De president zeide zulks onaannemelijk te achten. De bedoeling van verdachte zou zijn geweest om er later gebruik van te kunnen maken uit een oogpunt van ar beidsbesparing. Door K. waren van de meeste teekenin gen de hoeken, waarop de naam der N.V. stond, afgeknipt. Hij zou dit zonder eenige bepaalde bedoeling hebben gedaan. De president merkte op, dat dit een zonder linge manier van doen was. Mr. Polman, die het O.M. waarnam, zeide dc verklaringen van de getuigen a décharge ter zijde te leggen. Spr. achtte de schuld van beide verdachten bewezen en vorderde tegen S. 4 en tegen K. 2 maanden gevange nis tr af. De verdediger, mr. van Geldrop Med- dens uit Utrecht concludeerde tot vrijspraak subs, een voorw. straf. Vonnis 12 December a.s. ONTROUWE POSTBESTELLER. De 29-jarige H. D. uit B1 e i s w ij k heeft zich te verantwoorden gehad wegens ver duistering. In het tijdvak van 1 Augustus tot 12 October zou verdachte als hulpbe steller bij de posterijen een bedrag van 36, dat hem door G. v. Vliet was ter hand gesteld om te gireeren op de rekening van een oliefabriek in Den Haag wederrechte lijk zich hebben toegeëigend. Verdachte ontkende. Van Vliet had hem in Augustus opgedragen een bedrag van 36 te gireeren en hem een bankbiljet van 100.ter hand gesteld. Den volgenden dag heeft hij het restant aan Van Vliet ter hand gesteld, doch hij heeft vergeten aan zijn opdracht te voldoen, omdat hij het geld thuis had neergelegd. Toen Van Vliet was gaan kla gen op het postkantoor te Bleiswijk, had verdachte alsyog het geld gegireerd. De president merkte op dat verdachte in het vooronderzoek het feit bekend heeft. Dat was een heel wat royaler houding. Want gebleken is toch, dat verdachte, toen van Vliet hem om een kwitantie vroeg een strookje uit het daarvoor bestemde boekje heeft gegeven, waarop het betalen was verantwoord, doch een nummer droeg, dat op een andere betaling correspondeerde. Getuige G. v. Vliet zeide, na het geld aan verdachte ter hand gesteld te hebben een aanmaning te hebben ontvangen van de Oliefabriek. Hij heeft toen aan verdachte een bewijs gevraagd van de storting het geen deze gegeven heeft. Toen later de fa briek een tweede aanmaning zond, heeft getuige zich tot het postkantoor gewend. Een paar dagen later kreeg hij bericht dat het geld gegireerd was. De kantoorhoudster M. P. M. Rijneveen verklaarde dat op de klacht van Van Vliet een onderzoek was ingesteld waaruit bleek, dat door verdachte geen storting was ver richt. Nadat nog eenige getuigen waren ge hoord heeft het O.M., waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman een gevangenisstraf van 8 maanden geëischt. Mr. H. J. Frima uit Den Haag pleitte vrij spraak en vroeg subsidair een lichte straf. Goud, Zilver, Horlogerie Vèrfóvings-, Zegel- en Fantasieringen

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2