25ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VRIJDAG 1 DECEMBER 1933 No. 7675 S)e &2idóeli£6oii/fca/itt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week1 2.50 per kwartaal bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten noogste 3D woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V Ruys De Minister van Staat, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck voorzitter der Tweede Kamer, is vandaag 60 jaar. Korter: Ruys is zestig. Die verkorte naam zoo merkt de „Volkskrant" terecht op scherp, snij dend, beantwoordt het best aan den per soon zelf, die in zijn voorkomen en in zijn gedragingen den resoluten werker typeert, den man die zijn leven-lang beslissingen heeft moeten nemen. Ruys is p a s zestig. Wij kunnen 't ons moeilijk voorstellen, fat hij pas het zestigste levensjaar heeft voleind, hij, die zulk een staat van dienst achter zich heeft. Hij werd Kamerlid in 1905, om in Mei 1918 deze functie neer te leggen, toen hij als opvolger van zijn vader tot Commissa ris der Koningin van Limburg benoemd werd, welke post hij echter reeds enkele maanden later voor het ministerschap moest verlaten. Drie kabinetten hebben on der zijn leiding gestaan. Tusschen zijn tweede en derde ministerie in zag hij zich vier jaar lang belast met het voorzitter schap van de Kamer, welke functie, hij, zooals men weet, dit jaar, na zijn aftreden als minister-president in de derde periode, weer heeft aanvaard. Ruys is „een onzer meest typische regen tenfiguren", schrijft het „Handelsblad" van vanmorgen en ieder zal beamen, dat het blad hier niet overdrijft in de aanduiding van dezen rustig rusteloozen man, die ge organiseerd, bestuurd en geregeerd heeft alsof 't zoo vanzelf sprak. Nederland is Ruys grooten dank ver schuldigd. Voor zoo véél! Maar wij denken toch in 't bijzonder aan het najaar van 1918. Schaper's eerlijk „Een halve eeuw van strijd" heeft pas onthuld, dat het land nog grooter gevaren heeft beloopen, dan ge weten werd, toen de revolutie in 1918 de oogen betooverde. De minister-president Ruys heeft toen de bedreiging voor land en volk weten af te wenden. Wanneer men thans weet, zoo schrijft de „Maasbode" van gisteravond, hoe in Duitschland het uitroepen der republiek in '18 eigenlijk eenvoudig het gevolg hier van is geweest, dat verscheidene leidende figuren, in het bijzonder de toenmalige mi nister Scheidemann, him hoofd kwijt raak ten voor den blik eener duizendkoppige menigte, dan waardeert men de evenwich tigheid, ook in die moeilijke ure, te meer. Katholiek Nederland is Ruys grooten dank verschuldigd. Naast zijn politieken arbeid, heeft de jarige zijn daadwerkelijke toewijding en leidende activiteit geschonken aan drank bestrijding, katholiekendagen, sociale we ken, retraitehuizen, enz. En al die arbeid is gedragen door een geest van eenvoudig plichtsbesef en van diepen godsdienstzin. Moge deze 60-jarige nog zeer lang behou den blijven voor land en volk! COLLECTIEF CONTRACT BLOEM- BOLLENBEDRIJF. Van de Christ. Patroonsvereeniging is bericht ontvangen, dat het contract niet on gewijzigd zal worden voortgezet, doch dat zij bereid is tot bespreking over een nieu we overeenkomst. Van de beide andere patroonsbonden is nog geen bericht ont vangen, doch het staat vast, dat ook deze het contract zullen opzeggen. Wij kunnen niet anders, schrijft de „R.K. Landarbeider", dan deze houding betreu ren, en zouden het meer gewaardeerd hebben, indien de werkgevers na al wat achter ons ligt, hadden kunnen besluiten om althans dit jaar geen wijzigingen voor te stellen. Wij willen zoolang mogelijk het goede veronderstellen en dus maar ver trouwen, dat men geen belangrijke wijzi gingen op het oog heeft. De Landbouw besproken De crisisvarkenswet De behandeling van de Afdeeling Land bouw van de Begrooting van Economische Zaken heeft aanleiding gegeven tot het ten toonspreiden van een belangrijk teveel aan deskundigheid. Men moet het ons dan ook ten goede houden, indien wij niet alle sprekers op de voet volgen. Een uitzondering meenen wij te moeten maken voor de rede van den Limburgschen, katholieken afgevaar digde dr. ir. D r o e s e n. Dat wij hiervoor de speciale aandacht vragen, is niet alleen een gevolg van het feit, dat deze afgevaar digde heden zijn maiden-speech hield waarvoor wij, journalisten, uiteraard steeds belangstelling .oonen maar meer nog wegens vorm en inhoud van de rede. De heldere betoogtrant en de duidelijke voordracht wettigen de verwachting, dat deze nog jonge man een aanwist zal blij ken te zijn voor de katholieke fractie. Hij vroeg speciaal de aandacht van den minis ter voor de belangen van ontelbare kleine boerengezinnen, die in ernstigen nood ver- keeren. Haalde de minister Woensdag Xenephon aan en ir. Louwes den H. Pau- lus, de heer Droesen wees op de boeren wijsheid van vader Cats, die de bekende heer Zaalberg, oud-directeur van de ar beidsinspectie, blijkens een artikel in de Economische-statistische berichten, blijkt te missen. Hij vroeg aan den minister of niet een gedeelte van het landbouwcrisisfonds kan worden aangewend voor credietver- strekking aan de kleine boeren en tuin ders. De Staten van Limburg, Noord-Bra bant en Gelderland zijn hierin reeds voor gegaan. Daarnaast vroeg deze afgevaardig de de speciale aandacht voor de hypotheek- boeren, waarvoor een zoo spoedig moge lijke hulpverleening noodzakelijk is. Ook de positie van de pachtboeren heeft drin gend verbetering nóoaig. Noodzakelijk daarvoor is een nieuwe pachtwet. Wij heb ben goede hoop, dat deze eerlang tot stand zal komen. Het treft wel zeer goed, dat de voorzitter van de Commissie, die de R.-K. Staatspartij over het pachtvraagstuk heeft voorgelicht, dezelfde persoon is als de huidige minister van Justitie. Dat deze wel zal moeten bevatten een regeling van het recht van continuatie en waarborgen tegen een verhooging van den pachtprijs, onderstrepen wij met den heer Droesen. Deze heer sloot zich aan bij den socialis- tischen afgevaardigde van der Sluis, die gewaarschuwd had, dat de landbouw steun veelal geabsorbeerd wordt door de verhoogde pachten. Wat de positie van de landarbeiders betreft, sloot hij zich aan bij het betoog, door den heer Loerakker, voor zitter van den R.-K. Landarbeidersbond, gehouden. Ook de heer Droesen sloot zich aan bij den katholieken phalanx voor ordening van het bedrijfsleven. Met name zoti daardoor de uitvoering der crisiswetten in handen kunnen worden gelegd van de organen uit het bedrijfsleven zelf. Hij vroeg den' minister na te gaan of het niet mogelijk zou zijn een klein percentage inlandsche tabak te doen bijmengen. De heer van IJsselmuiden (R.-K.) hield een zeer gedocumenteerd betoog over ons crisisapparaat. Het is inderdaad juist, dat de zoogenaamde baconzouters, dank zij de werking Van de crisisvarkenswet dik geld verdienen. Een twintigtal fabrieken werkt daaraan mee, terwijl vilgens den heer van IJsselmuiden best kon worden volstaan met twee of drie Het betreft hier inderdaad een ernstige zaak. Zonder mede te willen doen aan de smadelijke en onbe voegde critiek, die zoo dikwijls wordt ge hoord, moeten ook wij toegeven, dat hier ietz niet in den haak is. Het wekt in bree- de kringen verbittering en zelfs iedere mo gelijkheid van gegronde critiek behoort in dezen tijd te worden uitgesloten. Boven dien oefende de heer van IJsselmuijden critiek op de te royale vergoedingen, die het Rijk contractueel betaalt aan betref fende fabrikanten. De heer van Poll (R.-K.) hield een rede over de werking van de Jachtwet. Deze wet, die reeds dateeert van 1923, schijnt zeer langzaam te worden uitgevoerd De dusgenaamde jachtcommissie, die tot taak heeft de schadeloosstelling krachtens deze wet vast te stellen, die de bezitters van de betreffende gronden hebben te be taler aan de voormalige eigenaars van het heerlijke jachtrecht, schijnt maar zeer lang zaam met haar werk te vorderen. Voor de belanghebbenden is dit zeer nadeelig. het bedrag der schadeloosstelling ieder jaar met een bepaald percentage hooger wordt, dat bealngrijk hooger is dan de thans geldende rentestand. De heer v. d. H e u v e 1 (A.-R.) had naast veel lof voor de uitvoering van de crisis- zuivelwet.dit bezwaar, dat niet voldoende rekening wordt gehouden dit in tegen stelling met Tarwewet en Crisisvarkens wet met de betrokken organisaties. De heer Amelink (A.-R.) besprak de ar beidsvoorwaarden der landarbeiders, ten aanzien waarvan hij zich aansloot bij den heer Loeraker. De traditioneele sprekers bij een landbouwonderwerp de heeren H i e m s t r a (S. D. A. P.) en V e r v o o rn (PI. B.) bleven ook nu niet achter. Dat de revolutionairen Sneevliet (R. S. P.) en De Visser (Comm.) de oorzaak van al le landbouwemisère zouden zoeken in het bestaande duizendmaal vermaledijde ka pitalistische stelsel en de uitbuiting van het landbouwproletariaat door het grond- kapitaal, behoeven wij eigenlijk niet eens te vermelden. Dit laatste is eigenlijk ook niet noodig voor den heer Zandt (St. Ger.), van welke heer wij allang wisten, dat hij de landbouwpolitiek van de regee ring in strijd acht met Gods Woord en ver der de panacee tegen alle kwalen zoekt in opheffing van den verzekeringsdwang. Wat zijn sommigen toch nog heerlijk naief.... of misschien wat anders? Zeer laat in den middag kwam de m i- n i s t e r nog aan het woord. Heel in het kort zullen wij de voornaamste punten uit zijn rede aanstippen. Ons melkapparaat is te groot. Een aantal koeien moet worden opgeruimd^ waarvoor vooral de drachtige beesten in aanmerking komen. In dit ver band sprak hij over de mogelijke leverantie van koeien aan Rusland; wat de heer de Visser hierover had opgemerkt was fan tasie. De berichten over de slechte behan deling der koeien, die door de crisis-rund vee-centrale worden opgekocht, zijn sterk overdreven. Voor zoover ze op waarheid berusten, treft de bla^m niet de regeerings- instanties, maar de leveranciers. Met alle kracht zal er naar worden gestreefd in het vervolg deze misstanden te vermijden. De kwestie van de baconcontracten, door den heer IJsselmuiden op het tapijt gebracht, maakte voorwerp uit van onderzoek der in het uitzicht gestelde commissie, waar van men vol- .ms den heer Verschuur het onderzoek za ymoeter ^wachten. De eigenlij!:e grief tegen het baconcon- tract is, dat het den directeur der Varkens centrale persoonlijk te goed gaat. Diens be drijf moest minder goed zijn! Met 1 Febr. komt er echter een nieuw baconcontract. Verschillende vergoedingen worden dan verlaagd. Het tegenwoordige contract heeft, blijkens onderzoek van den accoun tantsdienst, sommigen groote winst, ande ren verlies of bijna verlies opgeleverd. Aan crediet-aanvragen voor de bollen- kweekers kan niet worden voldaan. Het bedrijf is nu gesaneerd. Wat den tuinbouw betreft, vergete men niet, dat de regeering niet alle crisisnooden kan lenigen. Zij kan alleen verzachten. De regeering kan voor den tuinbouw niet meer beschikbaar stellen. Naast een grootere op brengst van het fruitmonopolie, kan in het volgend jaar van teeltbeperking een be langrijk resultaat voor den tuinbouw wor den verwacht. Ook het resultaat van de on derhandelingen met Duitschland kan als God het wil geven soulaes brengen. Een veeteeltregeling is in voorbereiding, doch nog niet gereed, al is zij dan in de pers gekomen door een indiscretie, waar voor de pers te hoog moest staan. De beraadslagingen worden gesloten. Te zeven uur schorst de voorzitter de vergadering tot halfnegen. Dein wordt So ciale Zaken vervolgd. EERBIED VOOR HET LEVEN GEBRUIK VAN WAPENEN DOOR RIJKSPOLITIE Alleen als uiterste middel en als aan bepaalde voorwaarden voldaan is. Wij hebben er al meer op gewezen, dat naar onze meening door de politie, speciaal door de rijkspolitie aan de grens, te gauw gebruik van wapenen wordt gemaakt. Het menschen-leven is van de grootste waarde, en de eerbied voor het menschen- leven is een der kostbaarste christelijke beschavings-goederen. En dat door ons bedoelde vlugge gebruik van wapenen schijnt ons niet heel en al in overeen stemming met dien eerbied voor het men schen-leven! Met een zekere vreugde namen wjj ken nis van de volgende aanschrijving, die de Minister van Justitie heeft gericht aan de procureurs-generaal, fnd. directeuren van politie: j „In verband met het feit, dat het vooral in de grensstreken veelvuldig voorkomt, I dat bestuurders van motorrijtuigen geen gevolg geven aan het door de politie ge- geven bevel te stoppen, is de vraag gere- i zen, of het den Rijksveldwachters geoor- 1 loofd is eventueel van hun wapenen ge bruik te maken, ten einde bestuurders van motorrijtuigen, die niet voldoen aan Je vordering het rijtuig te doen stilhouden, daartoe te nopen. Deze vraag kan in beginsel moeilijk an ders dan bevestigend worden beantwoord. Wanneer toch de bestuurder van een mo torrijtuig niet voldoet aan bedoelde vorde ring is hij alleen reeds daardoor verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan een overtreding, onverminderd eventueele ver denkingen van andere strafbare feiten. En wanneer een dergelijke verdachte zich ver wijdert en zich zoodoende aan de gevolgen van de door hem gepleegde overtreding ont trekt of tracht te onttrekken, kan gevoe gelijk worden gezegd, dat hij ontvlucht. Intusschen moet uiteraard met het ge bruik der wapenen in gevallen, als hier bedoeld, groote voorzichtigheid worden betracht. Derhalve schijnt het wel van be lang, dat wordt bepaald, dat bij niet vol doen aan de vordering, alleen dan van de wapenen gebruik mag worden gemaakt, wanneer de navolgende voorwaarden ver vuld zijn: lo. dat het redelijkerwijze .uitgesloten moet worden geacht den bestuurder door minder gevaarlijke middelen te bewegen het motorrijtuig te doen stilhouden; het gebruik der wapenen blijve met andere woorden een uiterste middel; 2o. dat redelijkerwijze mag worden aan genomen, dat de bestuurder willens en we tens niet aan de vordering voldoet en te vens moet begrepen hebben, dat die vorde ring werd gedaan door een daartoe be voegd ambtenaar; 3o. dat er gegronde redenen bestonden om stilhouden van het motorrijtuig te ver langen. Als zoodanig komt in het bijzonder in aanmerking het vermoeden, dat de be stuurder van het motorrijtuig, of wel een andere inzittende, zich nog aan een ander strafbaar feit schuldig maakt of heeft ge maakt dan het enkel niet voldoen aan de vordering stil te houden". Er mag dus niet worden geschoten, als een bestuurder doorrijdt ondanks een dui delijk door bevoegde(n) gedane vordering om stil te houden als er niet een ver moeden (dat natuurlijk op feitelijke gegevens moet berusten) bestaat, dat de inzittende (n) zich aan een strafbaar feit schuldig maakte (n). Dankbaar maar niet voldaan, zouden wij hierbij willen opmerken, dat wij gaarne hadden gezien, dat niet voldoende werd geacht het vermoeden van een strafbaar feit, maar vereischt werd het vermoeden van een ernstig strafbaar feit. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Nog geen Fransch-Duitsche onderhande lingen (3e blad). De lynch-koorts in de Vereen. Staten. (3e blad). BINNENLAND. Te Vreeswijk is 'n vader van vier kin deren doodgestoken. (Gem. Ber., 3de blad) Bij een ontploffing in een .fabriek .te Princenhage werd een arbeider gedood. (Gem. Ber., 3de blad). Ingezetene uit Woerden bij ongeluk te Amersfoort gedood. (Laatste Ber.). WAAR! Doezastr. 43 Tel. 257 8 Uw Re/lep tie Uw Bruiloft din er 1 Uw Feestmaaltijd IN „JVpYAL" Heden BOCKBIER van P^ulanep Br. BINNENLAND HET EUVEL DER UITVERKOOPEN. Een wetsvoorstel in bewerking. Naar wij vernemen wordt ten Departe- mente gewerkt aan een voorstel van wet tot beteugeling van het euvel der uitver- koopen. HEFFING OP KOFFIE. 25 cent invoerrecht per K.G. ruwe koffie. Naar het „Weekblad voor Kruideniers ware" verneemt, zal de heffing op kof fie, die bij de Millioenennota door de Re geering in uitzicht is gesteld, worden ge goten in den vorm van een invoerrecht op ruwe en niet in den vorm van een accijns op gebrande koffie, zooals aanvankelijk in de bedoeling lag. Voorzoover de inlichtin gen van het blad gaan kan een invoer recht van een kwartje per K.G. worden verwacht. Als vermoedelijke datum van in werkingtreding der heffing wordt 1 Maart genoemd. VERLAGING VAN LOODSGELDEN OP KOMST. Door de regeering zijn algemeene toe zeggingen gedaan in zake de verlaging der loodsgelden. Naar wij hoorden verluiden zou deze verlaging reeds zeer spoedig in gaan. Ter bevoegder plaatse verzekerde men ons dat de verlaging inderdaad in voorbereiding is. De datum, waarop de ver laging zal ingaan, als hoedanig wij 1 Janu ari hoorden noemen, staat nog niet geheel vast. Dat hangt af van de wijze waarop men met de voorbereiding vordert. Zijn wij wel ingelicht dan zal de verla ging, die voor alle havens zal gelden, ten naaste bij een vijfde van het tegenwoor dige tarief bedragen. In bepaalde gevallen zouden voor zekere categoriën schepen, die regelmatig havens bezoeken, reducties kun nen worden toegekend. „Hbld." AFSCHEID BURGEMEESTER VAN UTRECHT. In de bijzondere raadsvergadering heeft gistermiddag burgemeester Fockema An- dreae te Utrecht afscheid genomen van den Raad in een toespraak, waarin hij den Raad huldigde voor de medewerking, zooveel jaren ondervonden, waarbij spr. mededeel de, dat hij niet minder dan 1305 raadszit tingen had voorgezeten. De burgemeester huldigde behalve den Raad ook de ambte naren, het college van wethouders, den ge meente-secretaris, het gemeentepersoneel en de hoofden van takken van dienst der gemeente, het politiecorps, de vrijwillige brandweer. Spr. verlaat de stad op een oogenblik, dat stormen haar bedreigen, maar wij moeten vertrouwen in de toekomst blij ven hebben. Utrecht zal steeds een belang- rijke plaats innemen in spr's hart en met haar wel en wee zal spr. ook in Groningen hartelijk meeleven. Als oudste wethouder sprak daarna de heer A. H. Smulders den scheidenden bur gemeester toe. Spr. wees op den vooruit gang van de stad onder beleid van den bur gemeester en gaf daarvan vele voorbeel den. De burgerij heeft aldus de heer Smulders zeer veel aan U te danken, waarvoor wij onze welgemeenden dank en hulde betuigen. Utrecht heeft een eervolle naam verworven in het land en in de we reld. Namens den gemeenteraad sprak vervol gens het oudste lid in jaren, de heer G. Serton, die namens den Raad woorden van waardeering sprak voor alles, wat de bur gemeester gedurende bijna 30 jaren voor Utrecht had gedaan. Hierna volgde een receptie in het Stad huis, waar dr. ir. G. W. van Heukelom, hoofdingenieur bij de Nederlandsche Spoor wegen namens de burgerij is gehuldigd en toegesproken. De receptie was zeer druk bezocht. FINANCIEN VAN DEN HAAG. Nieuwe maatregelen ter bezuiniging. In verband met financieele tegenval lers tot een totaal bedrag van 1.150.000 met slechts als meevaller de raming der opcenten dividend- en tantièmebelasting ad 300.000 hebben B. en W. van Den Haag nagegaan, hoe dit tekort van 850.000 ge dekt kan worden. B. en W. stellen nu de volgende be zuinigingsmaatregelen voor: salarisverlaging en vergrooting der klas sen bij het bewaarschoolonderwijs; salarisverlaging van de vakonderwijzers bij het lager onderwijs; salarisverlaging voor de leeraren bij het middelbaar en hooger onderwijs; versobering op scholen en andere in stellingen en een matige verhooging der schoolgelden; te zamen 400.000. Opheffing van het gemeenteziekenhuis aan het Slijkeinde, 75.000. Verlenging van den arbeidstijd van het personeel der ziekenhuis, ƒ30.000. Verlaging subsidies en andere bezuini gingen, rond, ƒ40.000. Er blijft dan nog een tekort van onge veer 300.000, dat gevoegd moet worden bij het bedrag der korting op de uitkee- ring uit het gemeentefonds, zoodat in to taal nog voorstellen tegemoet gezien kun nen worden ter dekking van een som van 1.970.000. Steun aan landarbeiders. De minister van sociale zaken heeft aan de landarbeidersbonden medegedeeld, dat ook voor dit jaar de bepaling zal gelden, dat de werkloozen tijdens de reglementaire wachtdagen mogen werken in de werkver schaffingen of van gemeentewege geldelijk gesteund mogen worden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1