Winkelweek in Zoetermeer-Zegwaart DE „INDRAPOERA" IN VLAMMEN DONDERDAG 30 NOVEMBER 1933 DE LEÏPSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 Groote drukte op de straat. DE OPENING DER WINKELWEEK TE ZOETERMEER-ZEGWAART Zittende, in het midden: Burgemeester L. R. Middelberg; rechts: H. B. Groenheyde; links: A. van Waay, resp. eere-voorzitter, voorzitter en secretaris der Winkelweek commissie. Staande van links naar rechts de heeren: Jan van Aalst, J. van Diemen, J. B. Heggelmans, A. van Leeuwen, C. Havenaar, A. Muilwijk, C. van Schuppen, Joh. van der Goes en P. de Bruin, bestuursleden van „De Hanze" en neutrale Mid- denstandsvereeniging en Winkelweek-com missieléden. Achter: de heeren J. W. Groe- newegen Hz. en A. J. M. van Well, resp. wethouder van Zoetermeer en Zegwaart. Het motor-mailschip „Indrapoera" aan de Lloyd- kade tejt'dam gedeeltelijk door feilen brand ver nield. Het schip gelukkig niet verloren Onze gemeenten staan in het teeken van een winkelweek, welke Woensdagmiddag aangevangen is en eindigt Dinsdagavond 5 Decemeber a.s.. Vlaggen in de Dorpsstra ten geven een feestelijk aanzien. Borden met opschriften om de winkelweek te be zoeken, zijn geplaatst op verschillende pun ten aan het begin onzer dorpen. Woensdagnamiddag kreeg men al den indruk, dat er iets bijzonders aan de hand was. Velen liepen al te winkelen en de eta lages te bekijken, waaraan bij zonderen zorg was besteed. Des middags om half vier uur kwamen de besturen van „De Hanze" en de neutrale middenstandsvereeniging alhier, de winkel week-commissie, wethouders van beide ge meenten, de voorzitter van de afdeeling „Kleinbedrijf" van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Gouda en de se cretaris van die Kamer, zoomede de voor zitter en secretaris van de middenstands vereeniging te Boskoop op het Raadhuis van Zegwaart te zamen, alwaar en van- waaruit de officieele opening van de win kelweek voor Zoetermeer en Zegwaart zou plaats hebben. Nadat de heeren emt elkaar, voor zoover dit noodig was, kennis hadden gemaakt, werd geposeerd voor den plaatselijken fo tograaf den heer C. Dekker, waarvan een foto hierboven is afgedrukt. De voorzitter van de winkelweek-com missie, de heer H. B. Groenheijde, spreeekt een woord van welkom inzonder tot den heer Burgemeester, eerevoorzitter der win kelweek-commissie, de heeren Muilwijk en Hagedoorn va nde Kamer van Koophandel te Gouda en de heeren de Vos en Jonge- jans, voorzitter en secretaris van de zus- tervereeniging te Boskoop en verzoekt de eerevoorziter de winkelweek te openen. Toespraak Burgemeester. De heer Burgemeester het woord verkrij gende zegt ongeveer het volgende: Als eere-voorzitter van de winkelweek commissie is het mij ee ngenoegen de le ZoetermeerZegwaartsche winkelweek te mogen openen. Aangenaam is het mij, dat de middenstanders in deze gemeenten ge- zamelijk deze week hebben georganiseerd; zij schouder aan schouder staan hunne be langen te verdedigen en hun klanten dat gene weten te bieden, waaraan zij behoefte hebben tegen concurreerende prijzen. Voor de inwoners van Zoetermeer en Zegwaart zal het een prikkel zijn hun inkoopen alhier te doen. Ik hoop echter, dat zij zich niet laten verleiden tot het doen van onnood zakelijke inkoopen. In de hoop, dat deze eerste winkelweek in alle opzichten aa nde verwachtingen mag beantwoorden, open ik de winkelweek in de gemeenten Zoetermeer en Zegwaart. Hierna verkrijgt de heer Muilwijk van Gouda het woord en zegt, dat het hem aan genaam was een uitnoodiging te hebben ontvangen van de afdeeling van de eerste winkelweek te dezer plaat°e mede te ma ken. Spr. besprak de toestanden van de middenstanders, hunne taak in de samen leving en hoe hunne bedrijven op peil te houden. Tegenwoordig was de middenstand een vraagstuk, aldus spreker. Hij wees op het nut om zich te organiseeren en het deed hem genoegen te dezer plaatse te kunnen constateeren de samenwerking tusschen „De Hanze" en de middenstandsvereeni ging. Met de wensch, dat de winkelweek mag slagen en de hoop uitsprekende, dat zij, die het minst door de crisis waren getrof fen het geld op behoorlijke w'jze lieten rollen, eindigt spr. Vervolgens spreekt de heer de Vos van Boskoop, Hij betoogt het nut van organisa tie va nde middenstanders, het zich ver staan met elkaar en verder te zien dan hun toonbank lang is. Spr. wijst op de plaats in de samenleving van de middenstanders, en hunne verhouding tegenover de overige bevolking. Met een opwekking: „Koopt in uw eigen plaats" besluit spr. zijn rede. Tenslotte spreekt de heer Groenhuijzen een woor dvan dank aan den Burgemeester, die van begin af aan alle medewerking heeft verleend en wel zoo welwillend heeft willen zijn, om als eere-voorzitter van de winkelweek-commissie op te treden en de winkelweek te openen. Spreker dankt ver volgens de heeren Muilwijk en de Vos voor hunne aanwezigheid en het gespro ken woord. Inzonder dankte spr. de zus terorganisatie te Boskoop in hare voorzitter en secretaris voor de verleende belangloo- ze hulp bij de oprichting der middenstands vereeniging en de gegeven adviezen, ook voor de winkelweek. Met genoegen wees spr. op de samnewerking met de oude mid denstandsvereeniging „D eHanze", die de neutrale vereeniging met open armen had otntvangen, waardoor het mogelijk was geworden, binnen zoo'n korten tijd, de win kelweek te doen plaats hebben. Hierna wer den ververschingen aangeboden. De opening vanuit het Raadhuis kon buiten gevolgd worden door den luidspre ker, aangebracht door den exploitant van de Radio-Centrale alhier. Vele belangstel lenden waren dan ook op de been om een en ander mede te maken. Doo rde winkelweek-commissie, de be sturen der middenstandsvereenigingen en de genoodigden werd daarna een rondrit per auto door de gemeente gemaakt.' c Des avond werd een muzikale wande ling gemaakt door de harmonievereeniging „Kunst en Vriendschap". Mede hierdoor was er veel publiek op de straten, terwijl de etalages uitnoodigden tot koopen. Gistermiddag omstreeks kwart over 5 is te Rotterdam een groote brand uitgebroken aan boord van het motorschip „Indrapoera" van de N.V. Rotterdamsche Lloyd, welk schip gelegen is voor de Lloydkade nabij de terreinen van den Rotterdamschen Lloyd. De brand laat zich zeer ernstig aan zien. De vlammen zijn ver in de stad en in de omtrek, alsmede over een groot ge deelte van de rivier te zien. Al het beschik bare materiaal van de brandweer, zoowel te land als te water, is naar het brandend schipgedirigeerd. De „Indrapoera" is in 1925 gebouwd en heeft een inhoud van 10.678 ton bruto. De brand is uitgebroken op het voorschip. De vlammen sloegen zeer snel uit en ver spreidden zich zeer gauw over het schip. Zooals gemeld, werd onmiddellijk al het beschikbare brandbluschmateriaal naar het schip gedirigeerd en werd het blusschings- werk met kracht ter hand genomen. De di rectie van de Rotterdamsche Lloyd was bij de blussching aanwezig. Omstreeks half 7 in den avond had men den indruk, dat men het vuur meester was, omdat op dat oogenblik geen vlammen meer uitsloegen. Zekerheid daaromtrent bestond echter nog niet. De „Indrapoera" is Dinsdagochtend j.l. uit Indië aangekomen, de lading was ge heel of althans grootendeels gelost. Onmiddellijk, toen bekend werd, dat de „Indrapoera" in brand stond werd groot alarm gemaakt, waarop de Rotterdamsche brandweer met vijf motorspuiten en zes drijvende spuiten naar het terrein van den brand vertrok. Het prachtige mailschip, dat bij loods „Holland" aan de Lloydkade gemeerd lag voor lossing en morgenmiddag leeg had zullen komen, brandde als een fakkel. Hoog laaiden de vlammen op tegen den donke ren avondhemel. Het vuur is waarschijnlijk ontstaan op het voorste gedeelte van het promenade dek. Met inspanning van alle kracht wist men den brand in te sluiten en verdere uit breiding te voorkomen. Het promenadedek (voorste gedeelte), de social-hall, de com mandobrug, de verblijven van den kapitein alsmede die der eerste officieren zijn to taal uitgebrand. In stroomen liep het bluschwater langs de dekken en waar de brand zijn vernielend werk niet deed, richtte het water enorme schade aan. Met 25 stralen van de motorspuiten en veel bluschwater van de drijvende spuit „Holland V" werd het vuur bestreden. Om 7 uur gisterenavond was men de vuurzee vrijwel meester. Zooals wij reeds mededeelden, was het schip bijna geheel gelost, alleen enkele stukgoederen waren nog in de ruimen aan wezig. De oorzaak van den brand kon uiter aard nog niet met zekerheid worden vast gesteld. De mogelijkheid is niet uitgesloten te achten, dat het vuur in de machineka mer is ontstaan. Een drietal wagens van den Gemeentelij ken en Geneeskundigen Dienst dat op het terrein van den brand aanwezig was, be hoefde tot dusver geen dienst te verleenen. GEMENGDE BERICHTEN DOODELIJK VERKEERSONGELUK TE LOCHEM. Dinsdagavond, omstreeks 10 uur, had op den Zutphenscheweg, ten hoogte van de nieuwe Algemeene Begraafplaats te Lochem, een ongeluk met doodelijken af loop plaats. Uit de richting Zutphen, aldus meldt de „Tel.", naderde met een snelheid van on geveer 70 K.M. per uur, een auto bestuurd door dr. P. uit Lochem. In de bocht van den weg, ter hoogte van de nieuwe Algemeene Begraafplaats, be merkte de bestuurder van den auto plot seling op korten afstand vóór hem op het linker weggedeelte een vrachtwagen. De autobestuurder meende aanvankelijk, naar hij later verklaarde, dat de vracht wagen hem tegemoet reed en wilde hem dan ook rechts passeeren; op het laatste moment bemerkte hij evenwel, dat de vrachtwagen eveneens in de richting Lochem reed; hij moest den wagen toen lings passeeren, doch kon niet verhinde ren, dat de bestuurder van den vrachtwa- Persoonlijke ongevallen kwamen dan ook niet voor. Omtrent den brand op de „Indrapoera" wordt ons nog het volgende medegedeeld: Gisteravond om 5 uur was het personeel van de „Indrapoera" weggegaan en eenige minuten later werd de brand ontdekt. Di rect begon men met eigen leiding van de terreinen en van het schip den brand te blusschen. Met zes stralen werd aanvanke lijk den brand aangetast, doch in den be ginne met weinig resultaat. De Rotterdamsche brandweer was echter spoedig ter plaatse en onder leiding van hoofdman Th. Ruys, lid van de firma W. Ruys en Co. en van de directie van de Rot* terdamsche Lloyd werden groote hoeveel heden water op de vuurzee gestort. Sleep- booten werden gereed gehouden om de „In drapoera" eventueel van den wal te slee pen. Een houten loods, vol met brandbaar materiaal en goederen, liep door de vlam men van het schip groot gevaar, doch ge lukkig was de wind gunstig. Het schip be hoefde dan ook niet te worden wegge sleept. De brand is naar alle waarschijnlijkheid ontstaan in de social-hall. Vandaar ging het vuur naar het promenadedek en toen naar het trappenhuis. Via het trappenhuis moet de brand zich verder uitgebreid hebben naar het brugdek, waar de hutten van de officieren, kapitein, voorts de kaartenka- mer, de commandobrug gelegen zijn. Het vuur ging door het trappenhuis ook naar het lagere dek, waar zich de eerste-klas- hutten bevinden. De brandweer slaagde er echter in den brand hier te stuiten. Zooals wij reeds mededeelden zijn de social-hall, het promedadedek, het brugdek en ver schillende verblijven totaal uitgebrand. Verder is er groote waterschade aangericht. De schade valt op het oogenblik nog niet te ramen, daar ook nog een onderzoek wordt ingesteld in hoeverre de wanden van het schip door de vuurzee geleden heb ben. Vermoedelijk zal de schade echter eenige tonnen bedragen. Met het lossen van het schip was men nog niet geheel gereed. Het schip zou daar na naar het dok van Wilton worden ge sleept om daar te dokken voor de verbou wing van het voorschip. Hierdoor zou de „Indrapoera" gedurende eenige reizen niet beschikbaar zijn en daarbij vervangen wor den door het s.s. „Slamat". Daar het schip dus toch uit de vaart zou zijn genomen heeft een en ander geen wijziging in den dienst van den Rotterdamschen Lloyd ten gevolge. Op het promenadedek was in verband met het a.s. dokken een groote voorraad linnengoed, beddengoed, rieten stoelen bijeengezet, welke goederen natuurlijk een gretige prooi der vlammen werden. De belangstelling van de zijde van het publiek was vanzelfsprekend zeer groot. Velen waren naar den rivierkant getrok ken om het spookachtige schouwspel gade te slaan. Ook de. burgemeester van Rotter dam heeft geruimen tijd het blusschings- werk gadegeslagen. gen, KI. L. uit Lochem, die links naast den wagen liep, door zijn auto werd aangere den. Dr. P., geneesheer te Lochem, stopte onmiddellijk; hij moest evenwel helaas den dood van KL L. constateeren. DOOR MOTOR AANGEREDEN. Bestuurder zwaar gewond. Op den spoorwegovergang te Eenrum is de heer J. van B., hoofd der openbare school te Mensigeweer, door onbekende oorzaak aangereden door den motorrijder H. uit Oldehove. H., die nogal vaart had, werd tegen den grond geslingerd en be kwam een hersenschudding, terwijl zijn motor ernstig werd beschadigd. De heer van B. kwam er met enkele lichte ontvellingen af. ONGELUK BIJ HET RANGEEREN. Bij het passeeren van een brug. Dinsdagmiddag was men op het stations emplacement te Middelburg bezig met het rangeeren van een goederentrein, waarin o.a. een met vlas geladen wagon gekoppeld was. Op dit vlas bevond zich de 27-jarige K. en de 23-jarige J., beide gehuwde per sonen uit Grijpskerke, die het vlas nog moesten afdekken. Toen men bij de Hooge Brug kwam, bleek, dat de mannen er niet veilig onder door konden. K. greep zich eerst aan de brug vast, doch viel toen van de vrij groote hoogte op den grond. J. bleef plat voorover liggen. Op hun hevig gegil werd de trein tot staan gebracht. K. was vrij ernstig aan het hoofd en rechter schouder gewond. Na voorloopig ter plaat se verbonden te zijn, is hij naar het zieken huis overgebracht. J. klaagde over pijnen in het lijf, maar kon zich overigens gewoon bewegen. BOERDERIJ AFGEBRAND. Al te doeltreffende rattenbestrijding. Een zonderlinge manier om ratten te be strijden is de oorzaak geweest van het af branden van de boerderij van den heer J. Nieman te Vlagtwedde. Om de ratten kwijt te worden, vulde Nieman in zijn schuur de rattengaten met carbid en gooide hier op water, in de hoop, dat de reuk van het carbidgas de ongewenschte gasten wel zou den verdrijven. Nieman wilde daarna met behulp van een lantaarn de uitwerking van z'n nieu we bestrijdingsmethode gadeslaan. Door dat de lantaarn te dicht in de nabijheid van de uit de gaten opstijgende carbidgas- sen kwam, ontstond een ontploffing, waar na in minder dan geen tijd al het in de schuur aanwezige hooi vlam had gevat. Spoedig stond het geheele gebouw in lichte laaie; de brandspuit, die spoedig aan wezig was, kon niet verhinderen, dat de geheele boerderij in vlammen opging. De levende have, alsmede een gedeelte van den inboedel kon nog worden gered. Ver zekering dekt de schade. Deze nieuwe methode om ratten te verdelgen, is wel te doeltreffend gebleken. „Tel." „DAN VALLEN ER LIJKEN!" Worsteling in het Deventersch stadhuis. Dinsdagmorgen verscheen ten gemeente huize een man, die burgemeester Witwaall wilde spreken. Hem werd echter medege deeld dat de burgemeester hem niet kon ontvangen. De man bleef aandringen en toen men hem nogmaals aan het verstand bracht, dat hij niet kon worden ontvangen, liep de man, onder het uitroepen van „Dan vallen er lijken!" de trap op naar de bur gemeesterskamer. Een van de boden liep hem achterna, greep den onge wensch ten bezoeker en beiden rolden van de trap. Er ontstond een worsteling, waarin zich ook een tweede bode en daarna een agent van politie, mengden. Het gelukte tenslotte den indringer te overmeesteren en hem in het politiebureau ter kalmeering op te sluiten. „Msbd." EEN SMOKKELAUTO IN VOLLE VAART DE GRENS OVER. De wagen in Roosendaal aangehouden. Op den weg onder Nispen, kwam Dins dagavond te omstreeks 8 uur een met 500 kg. suiker beladen auto met een flinke vaart uit de richting Esschen (B.) gereden, meldt de „Msb.". Nabij het douanekantoor stonden de kom miezen geposteerd, gewapend met roode vlag en roode lantaarn en deden duidelijk blijken, dat de auto moest stoppen; maar ondanks al die teekenen, werd aan de vor dering niet voldaan en moesten de ambte naren tijdig zorgen van den rijweg te ko men om niet omver te worden gereden. Een paar schoten werden nog nagezonden, doch troffen geen doel. Per telefoon werd de marechaussee-ka zerne te Roosendaal gewaarschuwd. Weldra waren een paar marechaussees op weg en in de van Gilsestraat te Roosendaal zagen zij dat de gezochte smokkelauto juist een pakhuis zou inrijden. Auto en lading wer den in beslag genomen en de smokkelaar meegenomen naar de kazerne. KLEIN KINDJE OVERLEDEN DOOR VERWAARLOOZING? Men meldt uit Hasselt (Ov.) aan de „N. R. Crt.": Eenige weken geleden is te Hasselt on der verdachte omstandigheden een onge veer 6 maanden oud kind van den arbeider R. overleden. Vermoed werd, dat het kind door opzettelijke onthouding van het nood zakelijke voedsel was gestorven. De rech- ter-commissaris te Zwolle heeft met de rijks- en gemeentepolitie de zaak in han den genomen. Het lijkje werd in beslag ge nomen en te Zwolle onderzocht. Het gerechtelijk onderzoek is nog niet geëindigd. Tegen de ouders zal een vervol ging worden ingesteld. Het echtpaar had twee kinderen, waar van het oudste verbleef bij de ouders van de moeder. BUSKRUITGRANAAT OPGEVISCHT Veertig jaar in het water en nog ontploft. Op verschillende plaatsen tusschen Utrecht en Breukelen is men thans bezig de Vechi uit te diepen. De opgehaalde bag ger wordt gebracht op een terrein nabij de boerderij „De Hoek" onder Zuilen. Maandag werd hierin een oud model gra naat of bom ontdekt ter lengte van pl.m. 20 c.M. en met een doorsnede van pl.m. 6 c.M., meldt het „U.D.". Op verzoek zijn enkele militairen van de genie komen kijken en deze heeren, waaronder een luitenant, kwamen na on derzoek tot de conclusie, dat de gevonden bom een buskruitgranaat moest zijn van omstreeks het jaar 1890. Gebleken was ver der, dat de granaat wel afgeschoten was, maar niet ontploft. Dit werd geconstateerd aan de insnijdingen die duidelijk vielen waar te nemen. Door middel van een lont heeft de genie )iet gevaarlijk projectiel tot orilpioffing gebracht. Door de explosie werd een gat van ongeveer een halven meter in den grond geslagen. Ondanks ijverige na sporingen heeft men geen enkel stuk van de granaat teruggevonden. door tallooze huisvrouwen die prijs stellen op een prima zeeppoeder en toch in haar huishouding willen besnaren. De kwaliteit in aanmerking ge- ""'X '~~y nomen wa! de keuze a zeker niet noeilijK. Ook U j 9 zult PRESTO kiezen. fa§1 Vraag Uw winkelier bijzön- derheden omtrent^-oen I PRESTO slagzinwedstrijd r met waardevolle prijzen I, wsga6 I INDERDAAD NEDERIAND.SCH FABRIKAAT PRESTO is gekozen Verrukkelijke. Borstplaat! Vruchten-Borstplaat los uitgewogen 20 ets. p. ons.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9