Alphabetische Naamlijst Prijs f 1.90, franco p. post f 2.10 DONDERDAG 30 NOVEMBER 1933 UE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen vefricht in den morgen van 30 Nov. 1933, medegedeeld door het Kon. N ,a. i .eteoroL instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 775.6 te Riga. Laagste batrometerst.r 744.3 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 1 Dec.: Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neer slag, temperatuur om het vriespunt. Het hooge drukgebied neemt bij de Oost zee af, maar breidde zich Zuid-Oostwaarts uit en herstelt zich in Noord-Scandinavië. De depressie op den Oceaan doet de baro meter in Ierland merkbaar dalen. In mid- den-Duitschland vormde zich een zeer on diepe depressie die in West-Duitschland sneeuw brengt. Het vorstgebied heeft zich over geheel Noord-Duitschland uitgebreid en nam in Oost-Duitschland en Midden— Scandinavië toe, in Zuid-Duitschland en Frankrijk af, terwijl in Zuid-Oost-Duitsch- land de temperatuur weer gestegen is. Over Ierland waait een krachtige Zuid-Oostelijke wind, in Schotland een stormachtige Zui delijke wind; Frankrijk heeft windstil weer met grootendeels bedekte lucht. Alleen Pa rijs meldde heldere lucht en lichte vorst. Ofschoon de nieuwe toevoer van vochtige lucht uit het Zuiden in Duitschland het toe nemen van de vorst daar verhindert, bJijft de algemeene toestand toch op vorst wij zen. LUCHTTEMPERATUUR. Temp-.atuur des middags te half drie 1.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ca.: Van Donderdagnamiddag 4.22 uur lot Vrijdagmorgen 7.16 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Vrijdag 1 December v.m. 2.03 uur en nam. 2.20 uur. BESCHERMING VAN DE OPENBARE ORDE Het aangekondigde wetsontwerp ingediend Bij de Tweede Kamer is ingekomen een koninklijke boodschap ten geleide van een ontwerp van wet, houdende nadere voor zieningen ter bescherming van de open bare orde. Het wetsontwerp strekt tot wijziging en aanvulling van het strafwetboek. Het heeft betrekking op vijf onderwerpen ra kende de openbare orde en alle vallende binnen de sfeer van het strafwetboek, t.w.: 1. uitbreiding van de omschrijving van de misdrijven van opruiing en eenige aan verwante delicten; 2. Strafbaarstelling van publieke belee- öiging van het openbaar gezag of van openbare lichamen of instellingen; 3. Strafbaarstelling van gelijke belee- diging van een groep van de bevolking of een ten deel tot de bevolking behoorende groep van personen; 4. het openen van de mogelijkheid, onder bepaalde omstandigheden, klachtmisdrij- ven ook buiten klachte te vervolgen; 5. uitbreiding van de omschrijving van de verspreidingsdelicten, behoorende bij de bestaande misdrijven van beleediging; verhooging van de strafsanctie van art. 271 W. v. S. (verspreiding van beleedigen- de geschriften). INVENTARISATIE BROEDMACHINES Regeling van de grootte van den hoender- en eendenstapel De regeeringscommissaris voor de kip- pen- en eendenhouderij maakt bekend, dat het in de bedoeling ligt in de naaste toe komst het uitbroeden van eieren aan re gels te binden, teneinde zoodoende de grootte van den hoender- en eendenstapel te kunnen beinvloeden. De maatregelen zullen zoodanig zijn samengesteld, dat ze tevens een prikkel inhouden tot verbete ring van den pluim veestapel. Het is wenschelijk, dat de overgang van den ouden op den nieuwen toestand zoo vlot mogelijk verloopt. Om dit te bevor deren zal nu reeds worden aangevangen met de voorbereidende werkzaamheden. Allereerst zal er een inventarisatie plaats vinden van de thans aanwezig zijnde broedmachines. Iedereen, die in 1934 een of meer van deze machines zou willen ge- bruken, wordt met het oog op een vlugge afwikkeling verzocht, deze voor 14 Decem ber a.s. op te geven aan het adres van den regeeringscomm. Spelderholt 9, Beekber gen, gemeente Apeldoorn. De aangifte dient te geschieden op bepaalde formulie ren, die op aanvrage bij genoemden re geeringscommissaris worden beschikbaar gesteld. In afwachting van de voorschriften, in de bedoelde regeling omtrent het gebruik van broedmachines, zal iedereen verstan dig doen, geen nieuwe broedmachines te plaatsen, noch de broedcapaciteit uit te breiden. PERSJUBILEA Een bekwaam en sympathiek collega, de heer Jos. Verhuist, hoofdred. van de Nieuwe Delftsche Crt., viert morgen zijn zilveren jubileum als journalist. Verscheidene jaren heeft de heer Ver hulst zijn arbeid en toewijding geschonken aan het katholieke dagblad in Delft, waar hij het katholieke openbare leven ook op andere wijze (de heer Verhulst is o.m. voorzitter geweest der R.K. Kiesver.) met zijn werkkracht heeft gediend. Onzen collega nog vele jaren van zegen rijken, succesvollen journailstieken arbeid toegewenscht! In Den Haag viert collega G. P. Bon een zilveren jubileum. Hij is dan 25 iaar verbonden aan de redactie van „De Resi dentiebode" als parlementair redacteur. Collega Bon is een journalist, die de resul taten van zijn gedegen en ervaringsrijken journalistieken arbeid niet tot één blad heeft beperkt; die ook niet alleen heeft geschreven, maar zich tevens als spreker een reputatie heeft verworven, voorname lijk op het terrein der drankbestrijding, maar niet alléén daarop. Onzen prettigen collega een ad muitos annos! WERKLOOZE LEERKRACHTEN. Zooals de bladen reeds hebben vermeld, is onlangs te Amsterdam opgericht een Vereeniging van Werklooze Leerkrachten met volledige M. O.-bevoegdheid. (W. E. M. O.). De jonge intellectueelen, die zich door universitaire of aclestudie hebben voorbe reid tot het beroep van leeraar bij het Voorb. Hooger en Middelbaar Onderwijs, behooren ongetwijfeld tot degenen, die door de huidige crisis zwaar getroffen worden. Hun financieele nood is ernstig. Maar ook hun moreele nood is niet ge ring te achten. Hen beste jaren waarin zij met enthousiasme hun taak in de maat schappij willen aanvatten, moeten zij laten voorbijgaan in gedwongen nietsdoen. De kans binnen afzienbare tijd het be roep van hun keuze te zullen uitoefenen, wordt door de bezuinigingsmaatregelen steeds geringer Uitzicht is er zoo goed als niet. Daar de toestand in alle opzichten steeds meer onhoudbaar wordt, acht het bestuur van de Ver. W.E.M.O. het gewenscht, nog maals de aandacht te vragen van alle be langhebbenden. Belanghebbenden zijn in de eerste plaats de werklooze leerkrachten zélf, voor zoo ver zij zich nog niet bij de W E. M. O. aan sloten. Reeds telt de vereeniging 180 leden. Naar schatting zijn er nog zeker 500 jonge menschen, die lid zouden kunnen worden! Geeft u spoedig op als lid bij den secre taris, P. Coenraad, Harenmakersstraat 15, Zaandam. Verstrekt dan tegelijk nauwkeu rige gegevens betreffende geboortedatum, data van examens en eventueele promo tie, bevoegdheden, vroegere en tegenwoor dige bezigheden. Laat u niet weerhouden door twijfel, of iets kan worden gedaan: door eendrachtig samen werken kunnen we zeker trachten iets te bereiken! Noodig is, dat publiek en autoriteiten door nauwkeurige cijfers een indruk krijgen van de ontstellende omvang der werkloosheid. De Commissie-Limburg (op 28 Oct. j.l. te 's-Gravenhage geinstalleerd) bestudeert het verschijnsel der z.g. „overproductie van intellectueelen" in zijn volle omvang, voor alle beroepen. Gegevens omtrent het aan tal der werklooze leerkrachten vroeg en verkreeg deze Commissie van de ver. W. E. M. O. Echter zijn deze gegevens bij lan ge na niet volledig. Teneinde de Commissie volledig te kun nen inlichten is thans een enquête door de W. E. M. O. georganiseerd. Met de meeste aandrang worden ook zij, die géén lid wenschen te worden uitgenoodigd, dan althans hun nauwkeurige gegevens aan den secretaris der vereeniging mede te deelen. Slechts wanneer de groote ernst van de toestand ie der ten volle duidelijk is, kan op „crisismaatregelen" worden aange drongen. De W. E. M. O. beheert verder een Ar beidsbureau, dat bemiddelend optreedt voor privaatlessen, vertaalwerk en admi nistratief werk, journalistieke arbeid e.d., en de leden aldus helpt aan allerlei pas sende bezigheid. In alle deelen des lands heeft de W. E. M. O. haar afdeelingen en plaatselijke ar- beidsbureaux. Het adres van de afd. Leiden is: Schelpenkade 50. Een dringend verzoek richtte de W. E. M. O. reeds tot rectoren en directeuren om voor privaatlessen ouders en leerlin gen te verwijzen naar het Arbeidsbureau, niet alleen omdat dit den leden geldelijk voordeel brengt, maar ook omdat op deze wijze een zeer gewenscht contact blijft be staan tusschen de schooljeugd en de a.s. leeraren. Het belang van Nederlands jonge, nog werklooze, intellectueelen is waarlijk geen belang van deze groep alléén. DISTRIBUTIE VAN AARDAPPELEN EN RUNDVLEESCH. Het Nationaal Crisis Comité heeft zijn afdeelingen onder dagteekening van 28 November 1933 Cf 70 een circulaire gezon den, waarin nader wordt omschreven op welke voorwaarden door de Nederlandsche i HET RIJKSDAGBRANDPROCES ORGANISATIE DER REVOLUTIE. Nieuwe vragen van Dimitroff. Bij de voortzetting van het proces inzake den Rijksdagbrand richtte Dimitrof giste ren tot alle ambtenaren der recherche, die gehoord zijn een aantal vragen welke ech ter op één na door den Senaat niet wor den toegelaten. Slechts de vraag, welke reden voor de arrestaties na den brand zijn opgegeven, wordt toegestaan. Bij de verklaring van getuige Heller, dat volgens zijn ervaring de communisten de schuldigen zijn, valt Dimitroff getuige met beleedigende opmerkingen in do rede, waar tegen Je president protesteert. Getuige Heller verklaart dat het doel van de arrestatie der communistische lei ders v. as, r de massa van haar leiders 1e berooven, en om maatregelen van geweld te verhinderen. Als Dimitroff nog meer wil weten,, zegt de president, dat men een com munistische opstand vreesde en daardoor waren de arrestaties volkomen gerecht vaardigd. Dimitroff op zijn nummer gezet. Na de pauze doet Dimitroff weer een nieuw bewijsvoorstel. Toen dr. Werner ver zocht dit te weigeren, verweet Dimitroff hem, dat hij bang is voor zijn vraag. Dr Werner verklaarde hierop dat hij uit zui ver zakelijke overwegingen aldus handel de. De president gaf Dimitroff een strenge terechtwijzing. De senaat besloot om het voorstel van Dimitroff van de hand te wij zen. „Kriminalsekretar" Brosig uit Dusseldorf verklaarde hierop, dat hij een mededeeling had te doen. welke misschien van belang is voor het proces. Op den 25sten en 26sten Februari van dit jaar, had er in Remscheid een conferentie plaats gehad, waaraan on geveer 1000 personen deelnamen. De rijks- leider van dezen bond, Oskar Müller, zou daarbij gezegd hebben: „Wij zullen ons den dag, waarop wij erop los zullen slaan niet door anderen laten voorschrijven. Wij zul len dien zelf bepalen. Op den dag, dat wij zullen beginnen, zullen er paleizen bran den". Tijdens de rede van Müller zou er een koerier verschenen zijn. Müller zou daarop gezegd hebben, dat hij buitengewoon be langrijke mededeelingen had gekregen, en opdracht had om onmiddellijk naar Berlijn terug te keeren. Müller bevindt zich in Schutzhaft. De president stelt voor om Müller als getuige te hooren. „Landesgerichtsrat" Lössche, rechter van instructie bij het Staatsgerechtshof ver klaarde, dat hij tot de conclusie is gekomen, dat achter de talrijke communistiscche orga nisaties de eensgezinde wil der partijleiding stond, om de revolutie te organiseeren. Ge tuige zeide, dat hij niet uitsluitend op schriftelijk materiaal steunde, maar dat talrijke communisten toegegeven hebben, dat de „Arbeiterwehren" en „rote Weh- ren" de gewelddadige revolutie moesten voorbereiden. Dr. Seufert vraagt als plaatsvervangend verdediger van beklaagde Torgler, of ge tuige bij zijn langjarige bezigheid in pro cessen wegens hoogverraad den naam Torg ler als beklaagde of getuige heeft ontmoet. Getuige Lösche verzekert daarop, dat hij melding van den naa mzou hebben ge melding van den naam zou hebben ge- behandeld heeft, voorgekomen ware. Maar deze naam is mij uit mijn andere bezigheden goed bekend, zeide getuige. Onlangs heb ik een brochure in beslag moeten nemen, die hoogverraderliike doeleinden najaagt en den naam Torgler vertoont. O. M.: Ik kan hetzelfde zeggen, want ik heb nog veel meer brochures in beslag ge nomen. Dimitroff wenscht een duidelijke verkla ring, of de brand van het Rijksdaggebouw volgens opvatting van getuige het begin van den gewapenden opstand moest zijn. De getuige antwoordt, dat in zijn vooronder zoek daarvan geen sprake was. De com munistische partij heeft ook veel te voor zichtig gewerkt om deze dingen op zulk een wijze van te voren bekend te laten worden, want dan zou een dergelijke actie onmid dellijk gedoemd zijn tot mislukking. Hierna werd de zitting tot Vrijdag ver daagd. Aardappelcentrale kostelooze vervoerver- gunningen voor aardappeldistributie wor den afgegeven. Plaatselijke afdeelingen welke daarvan wenschen gebruik te maken, kunnen zich rechtstreeks met bovenbedoelde Centrale in verbinding stellen. Tevens bestaat voor crisiscomité's de mogelijkheid bij de distributie van rund- vleesch te worden ingeschakeld, waarom trent met het gemeentebestuur nader over leg ware te plegen. HET COLLECTIEF CONTRACT IN HET MEUBELBEDRIJF. De Commissie van Vertegenwoordigers van Werkgeversorganisaties in de Meu belmakers-, Stoffeerders- en aanverwante bedrijven heeft namens de door haar ver tegenwoordigde bonden, n.l. den Bond van Meubelfabrikanten in Nederland en den Ned. R.-K. Hanzebond van Meubelfabri kanten enz. „St. Reinoldus", de collectie ve arbeidsovereenkomst, welke 3 Maart 1934 afloopt, opgezegd. Koopt bij hen, die in UW dagblad adverieeren KERKNIEUWS Uitvaart Pastoor B. J. Brouwer Onder groote deelneming heeft gister morgen de begrafenis plaats gehad van pastoor B. J. Brouwer te Loenersloot, die Zaterdag met zijn auto te water raakte en jammerlijk om het leven kwam. Dinsdagavond om 7 uur werden, nadat het stoffelijk overschot uit de pastorie naar de kerk was gedragen, de metten gezongen. Agens was hierbij pater Th. Vlaar O.E.S.A. uit Overveen met assisten tie van de weleerw. paters H. P. Steen- metz en A. J. Vriens. Gisterenmorgen, nadat de Lauden wa ren gezongen, werd de plechtige H. Mis van Requiem opgedragen door Deken P. W. A. Pieck met assistentie van de zeer- eerw. heeren L. J. van der Heijden (Utrecht) en H. Koelman (Ameland) en Pater Th. Vlaar. Het kerkgebouw was ge heel met geloovigen gevuld. Onder de aan wezigen werden opgemerkt de Hoogeerw. heeren Kan. J. van Schaik, Proost van het Metropolitaan Kapittel, Plebaan Kan. J. B. Batenburg, Deken Kan. Fock, Deken F. L. Stockmann en vele geestelijken uit den omtrek, verder waren aanwezig de burgemeester van Loenersloot en Vree land, de commandant der politie-troepen en de militairen die bij de reddingspogin gen tegenwoordig waren. Na de H. Mis sprak de zeereérw. pater Th. Vlaar, een kort woord tot familie en parochianen. Nadat Deken Pieck de absoute had ver richt, werd de lijkkist grafwaarts gedra gen. De beaarding geschiedde door Deken Pieck met assistentie van pastoor v. d. Heijden en pater Vlaar. INGEZONDEN STUKKEN Zilk, 28 Nov. 1933. Geachte Redactie. In uw nummer van Dinsdagavond komt een samenspraakje voor uit de Zilk, on derteekend door „Luisteraar". Nu staan er van tijd tot tijd in ons Pa rochieblad „de H. Hartbode", eveneens der gelijke samenspraakjes door „Luisteraar" onderteekend. Om misverstand te voorko men bij de lezers van de L. Courant en van de H. Hartbode mogen we even opmerken, dat dit twee verschillende „luisteraars" zijn. „Luisteraar" van ons Parochieblad heeft niets uitstaande met „Luisteraar" van de L. Courant. REDACTIE VAN DE H. HARTBODE TE ZILK. UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST Aan den dood ontsnapt. Woensdagna middag om 8 uur, is een vrachtauto van J. A. uit Leiden, bestuurd door B. W. J. H. uit Leiden, door onbekende oorzaak in het Oegstgeesterkanaal gereden. De auto stond half onder water, terwijl de chauf feur niet uit de auto kon komen. Onmid dellijk was er politie aanwezig, die onmid dellijk alles in het werk stelde om den chauffeur te redden. Met een in de nabij heid liggende schuit werd naar de auto gevaren en de chauffeur gered. Deze werd met een luxe auto naar zijn woning ver voerd. Zooasl te begrijpen heeft de chauf feur een erg benauwd oogenblik in zijn auto doorgebracht en in het water veel koude geleden. Met een kraanwagen van de fa. J. Kam steeg werd de auto uit het Kanaal gehaald. Naar de oorzaak van dit ongeval wordt door de politie een onderzoek ingesteld. SASSENHEIM. Verloting. Zateragavond zal in het K.S.A.-gebouw de verloting plaats hebben, georganiseerd door de Harmonie en Zang- vereeniging „St. Afnbrosius". Ontspanningslokaal. Maandag 4 Dec. zal het gebouw Concordia worden open gesteld voor de werkloozen. Personalia. De heer A. J. v. Gilst, hoofd der openbare school alhier (die met ingang van Januari a.s. opgeheven wordt) is benoemd tot hoofd der openbare school te Lisse. Kiesvereeniging. Tot bestuursleden van de A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" ahlier zijn in de plaats van de heeren W. Bergman en C. v. d. Heijden, die niet meer herkiesbaar waren, gekozen de heeren P. Potman en B. M. v. d. Sijs. UIT DE RIJNSTREEK KOUDEKERK. Werkloosheid. Het aantal ingeschreve nen bij het Agentschap der Arbeidsbemid deling is sedert de vorige opgave met 16 vermeerderd en bedraagt thans 71, waar van 19 gedeeltelijk werkloos. NIEUWVEEN. Gemeenteraad. Donderdag 30 dezer, te 8 uur 's avonds komt ons raadscollege in openbare vergadering bijeen, daar een wij ziging in de begrooting 1934 noodig blijkt. Vertrokken: J. Fransen, naar Ter Aar; W. J. v. Velzen, naar Alphen aan den Rijn; G. v. d. Vaart, naar. Achttienhoven; L. J. Lucas, naar Amsterdam; C. C. M. v. d. Berg, naar Ter Aar. Gemeentelijke Aankondigingen. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden: Gezien het verzoek van G. Vermeer om vergunning tot het oprichten van een in richting voor het bewaren van benzine in het perceel Oostdwarsstraat No. 3; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de secre tarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 9 December e.k. des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestr^at 125 gelegenheid zal wor den gegeven om biezwaren tegen dit ver zoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeeöe kenn|s, dat door hen de beslissing op het l ver zoek van D. H. de Bruijn, om vergunning tot het uitbreiden van de broodbakkerij in het ^perceel Oranje- gracht Nis 40-42 is ,verdaag< Burgemeester eji Wethouders van Leiden brengen ter algemeene „kennis, dat door hen vergunning is verleend aan L. Berk en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een inrichting voor het bewaren van ben zine in het perceel Middelweg Nis. 29 en 31. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan A. Noort en rechtsverkrijgenden, tot het oprichten van een ondergrondsche bewaarplaats voor ben zine op het perceel Lage Morschweg No. 29, met bovengrondsche aftapinrichting op het trottoir vóór dat perceel. AGENDA LEIDEN. Vrijdag. Opera-concert door de N.V. Ita- liaansche Opera. Stadsgehoorzaal, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M ra n d a g 27 Nov. tot en met Zondag 3 Dec. a.s. waargeno men door apotheek: W. Pelle, Kort Rapen burg 12, Tel. 594. Verschenen van ingeschrevenen in het Handelsregister van de Kamer van Koophandel voor Rijnland N.V. De Leidsche Courant Papengracht 32 - Leiden STADSNIEUWS HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. Heden was opgeroepen de vereenigde vergadering. Medegedeeld werd, dat de aanbesteding van steenkolen voor de stoomgemalen had plaats gehad en gegund was voor 7.10 en 8.45 voor Gcuda, alles per ton. Kasopname gaf als bedrag aan in kas ƒ26593.81. Als lid der financieele commissie werd gekozen de heer Geertsema. Als lid van het Gaarderboek de heer J. Duinisveld. De openbare verpachting van ruim 3 1/2 H.A. teeltgrond te Spaarndam bracht op ƒ636. Het voorstel een leening te sluiten tot bestrijding der onkosten bouwing nieuw stoomgemaal te Goudh groot ƒ610.000 ont lokte een uitgebreid debat. De heer Duinis veld wilde minder leenen en de deposito's hiervoor gebruiken. De heer Verdegaal wenschte de aflossing te verdeelen over 40 jaar in tegenstelling met het voorstel van het Dag. Bestuur om dit te doen in 30 jaar. De heer van der Maas wilde hier voor het bemalingsfonds groot ongeveer 110.000 gebruiken, welk fonds is belegd in aankoop 3 pet. Ned. Werkl. Schuld. De dijkgraaf ontraadde dit laatste én wilde 't bemalingsfonds intact houden. Ten slotte werd het leeningsbesluit goed gekeurd. Vervolgens werd de begrooting over 1934 behandeld en werd gelegenheid gegeven om algemeene beschouwingen te houden. Het advies der financieele commissie was gevraagd voor deze begrooting. De com missie reserveert zijn advies in verband met een schema van bezuiniging van 10 pet. op de salarissen, ingezonden door den heer P. van Rijn. Het voorstel van dijkgr. en Hoogh.raden was 5 pet. Door de heeren Heemskerk, Duinisveld en ICnibbe werd het voorstel-v. Rijn ondersteund. Het werd echter met 13 tegen 10 stemmen verwor pen. Tegenstemmers waren de heeren Los, Berkhout, Ravestein, Zandbergen, Muis winkel, Beelaerts en Dijkgraaf en Hoog heemraden. Eveneens werd verworpen het voorstel korting toe te passen op de vergoedingen van Hoogheemraden en Hoofdingelanden. Ten slotte werd de begrooting goedge keurd met in ontvangst en uitgaaf gewone dienst 498.785,35 en buitengewonen dienst 1,232,283,50. Het bundergeld is be paald op 3 per H.A.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2