DONDERDAG 30 NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 SPORT VOETBAL R. K. FEDERATIE. R. K. SPORTVEREENIGING „LEIDEN". Een woord tot de spelers van het eerste elftal. Het verloop van den wedstrijd, dien „Leiden" Zondag jl. speelde heeft te recht ontstemming gewekt bij de spelers. Wij kunnen dit begrijpen, doch wij moe ten er aanstonds bijvoegen, dat men altijd bloot staat aan het gevaar van foutieve be slissingen. Alleen het feit, dat geen bonds- scheidsrechter aanwezig was, was oorzaak, dat de wedstrijd aldus verliep en zal zeer waarschijnlijk tpt gevolg hebben, dat de wedstrijd overgespeeld zal worden. Wij schrijven: zeer waarschijnlijk en de kans daarop is wel 80 pet. groot. Daarom vertrouwen we, dat de spelers van het eer ste elftal den moed niet zullen laten zak ken, dat zij probeeren met vereennde krach ten het geschokte vertrouwen te herstellen en dan twijfelen we er niet aan, of alles zal weer goed worden. Wij hopen, dat alles vóór Zondag a.s. weer in het reine is en daarom wekken we alle eerste elftal-spelers op, morgen (Vrij dag)-avond de vergadering bij te wonen toen huize van den secretaris, de heer H. E. van Haasteren, Stadhouderslaan 2. Niemand mag deze bijeenkomst verzui men. Het bestuur rekent op aller komst. SCHOTLAND—OOSTENRIJK 2—2. Voor 50.000 toeschouwers speeleden gister middag in Hampton-Park te Glasgow, on der leiding van den Belgischen scheidsrech ter Langenlis Schotland en Oostenrijk te gen elkaar, welke ontmoeting na spannen- den strijd in een gelijk spel (22) eindig de. De Oostenrijksche ploeg was eerst vlak voor het begin van den wedstrijd samen gesteld. De gasten kwamen als volgt op het veld: Doel: Platzer (Floridsdorfer A.C.) Achter: Janda (WAC) en Seszta (WAC) Midden: Wagner (Rapid), Smistik (Ra pid) en Nausch (Austria). Voor Zischek (Wacker), Bican (Rapid), Sindelar (Austria), Schall (Admira) en Viertel (Austria). Schotland had geen wijziging in de ploeg meer aangebracht en kwam dus als volgt uit: Doel: Kennaway (Celtic). Achter: Anderson (Hearts) en Mc. Cona- gle (Celtic). Midden: Meikle John (Rangerd), Watsen (Blackpool) en Brown Rangers). Voor: Ogilvie (Motherwell), Bruce (Middlesborough), Mac. Fadyen (Mother well), Mac Phail (Rangers) en Duncan (Derby County). De weersomstandigheden waren uitste kend, alleen gedurende ruim een kwartier kwam mist opzetten, die even hinderlijk was voor het volgen van den wedstrijd. In de eerste helft waren de Schotten het eerst in den aanval en reeds na vyf minuten namen zij de leiding. Janda zag tegen zich een vrijen schop nemen, die door Meikle John genomen werd. Seszta wilde den bal stoppen, doch het leder had blijkbaar zooveel effect, dat de Oostenrijksche back den bal in eigen doel werkte. De Schotten blijven sterker, voor al hun middenlinie zit er prachtig op waar bij het kopwerk opvalt. Eerst na 20 minu ten konden de Oostenrijkers zich loswer ken en kort achter elkaar namen zij twee hoekschoppen, welke echter niets opleve ren. Vijf minuten voor de pauze kwam toen de gelijkmaker. Bican gaf een voorzet naar links, waar Sindelar den bal voor Zischek vrijspeelt. Deze schiet in volle rush op doel met een magnifiek schot, dat doel treft (1—1). De resteerende minuten blijft Oostenrijk sterker, doch vele schoten worden door den Schotschen doelman Kenneway keu rig gestopt. In de tweede helft ging het initiatief aan vankelijk van Oostenrijk uit, doch de eerste aanval van Schotland leverde reeds een doelpunt op. Een voorzet va n Duncan, die uitstekend speelde, werd door Ogilvie met het hoofd ingeschoten. eD bal komt tegen de lat en de terugspringende bal kan door Fadyen gemakkelijk worden bemachtigd en onder luid gejuich der tienduizenden is de stand 21 voor Schotland. Schotland blijft sterker en er ontstan eenige zeer benauwde oogenblikken voor het doel van Platzer, doch tot scoren komen de Schotten niet meer. Een prachtaanval v-»n de Oostenrijkers volgde op den druk der Schotten. Sindelar gaf mooi door aan Bican, die op doel stormt. Kenneway ver wachtte klaarblijkelijk een schot, doch tactisch plaatst Bicarf vlak voor doel naar den vrijstaanden Schall, die onhoudbaar in schiet (22). Het spel is daarmee meer verdeeld en geen der ploegen komt meer tot scoren. Janda geraakt gewond, doch spoedig ver schijnt hij weer in het veld. Eenige vrije schoppen moesten door scheidsrechter Lan- genus worden uitgedeeld. Drie minuten voor het einde schiet Meikle John nog eens van 16 meter afstand hard in, doch .het schot scheert de lat. De stand blijft 22, waarmede beide partijen wel tevreden zul len zijn. Het gelijke spel werd te Ween en met groot'e voldoening opgenomen. Men is van meening, dat beide partijen volkomen tegen elkaar opgewassen waren. NEDERLAND—OOSTENRIJK. Het NederJandsch elftal samengesteld. ADAM EN WEBER NIET VAN DE PARTIJ. Het Nederlandsche elftal voor den inter landwedstrijd tegen Oostenrijk op Zondag 10 December a.s. te Amsterdam, is door de Keuzecommissie van den Koninklijken Nederlandsche Voetbalbond als volgt sa mengesteld: Doel: Van der Meulen (HFC) aanv. Achter: Van Diepenbeek (Ajax) en Van Run (P.S.V.) Midden: Pellikaan (Longa), Anderiessen (Ajax) en Van Heel (Feijenoord).. Voor: Wels (Unitas), Vente (Neptunus), Lagendaal (Xerxes), Schoemaker (Quick) en Mulders (Ajax). Reserves: van Male (Feyenoord), Lely- veld (VUC), Graafland (HBS), Breitner (ADO) en Slot (DWS) Weber (ADO) en Adam (HVV) waren op medisch advies niet voor dezen wedstrijd beschikbaar. SCHOOLWEDSTRIJDEN VAN A. S. C. Wij herinneren er aan, dat Zaterdag middag op de terreinen achter Pomona de eindstrijden in het schooltournooi van A. S. C. om den Leidsch Dagblad-wissel beker worden gespeeld: Het programma luidt: 2 uur: Eindstrijd: Gem. Kweekschool Laboratorium XI (W. Caro). 2 uur: Om den 3en prijs: Gem. H. B. S. School Hibma (L. J. v. d. Valk). 2 uur: Eindstrijd Juniores: School Hib maChr. H. B. S. (F. Boom.) 3 uur: Idem verliezerstournooi: School Snijdei-sSchool de Reuver (A. Wempe). Onmiddellijk na afloop heeft de prijs uitreiking plaats. SCHAKEN De competitie van den Schaakbond voor Leiden en Omstreken. De afgebroken partijen uit de cohpetitie wedstrijden zijn als volgt door de arbiters beslist: Philidor IBodegraven II: 8e bord: J. J. Abspoel (Ph.)A. van Dam (B.) remise. Eindstand: Philidor 9.5 punt en Bode graven II halve punt. HazerswoudeS. C. A. E. C. (Unitas) te Leiden. 2e bord: C. Brunt (H.)A. Blaauw (S.C.) remise. Eindstand: Hazerswoude 9 punten, S. C. A. E. C. 1 punt. In den wedstrijd voor den Haagschen Schaakbond gespeeld tusschen Leidsch Schaakgenootschap I en de H. Arb. Schaak club I is aan het let bord de volgende par tij gespeeld. GEWEIGERD DAMEGAMBIET. Wit: W. H. Bosscha (L. S. G.) Zwart: P. Taube (H. Arb. Sch.) 1. d2d4, d7d5 2. c2—c4 e7—e6 3. Pgl —f3 Pg8—ƒ6 4. Lel—g5 Lf8e7 5. e2—e3 Pf6—e4 6. Lg5xLe7 Dd8xLe7 7. Pbl—c3 0—0 8. Lfl—d3 f7—f5 9. c4xd5 Pe4xPc3 10. b2xPc3 et6xd5 11. Pf3—e5 c7—c5 12. 0—0 c5—c4 13. Ld3c2 Pb8—d7 14. f2—f4 b7— b5 15. Ddl—d2 De7—d6 16. Tfl—bl Ta8— b8 17. a2a4 a7—a6 18. a4xb5 Tb8xb5 19. Lc2a4 TböxTbl 20. TalxTbl Pd7—f6 21. Tblb4 Pf6e4 22. Dd2—b2 Dd6—h6 23. La4c6 Lc8e6 24. Tb4—b8 Dh6—f6. Zwart raakt nu in een verliesstelling. 25. Lc6xd5 Le6xLd5 Zwart verlietst nu zijn koningin voor paard en looper 26. Pe5d7 Tf8xTb8 27. Pd7xDf6f Pe4xPf6 28. Db2 Tb8f Kg8f7 Zwart kon nu beter opgeven, hij speelde echter door, totdat hij na enkele zetten mat gezet werd. WANDELSPORT DE ANTILOPEN. Belangrijke mededeeling aan de deelnemers van de le Propaganda Serie-Wandeltocht. .Door bijzondere omstandigheden kan het vertrek der deelnemers niet plaats vinden vanaf het R. K. Sportpark „Haag- weg" en moest een andere kleedgelegen heid worden gezocht. Door welwillende medewerking van het Patronaatsbestuur hebben wij thans de be schikking gekregen over één der zalen van het St. Antonius Clubhuis. De start zal dus thans plaats hebben van af het Clubhuis van het St. Antonius Pa tronaat, Hazewindsteeg bij de Oude Vest, waar alle deelnemers om uiterlijk kwart vóór één uur worden verwacht. In verband hiermede is het parcours vast gesteld als volgt: Oude Vest, Mare, Rijnsburgersingel, Morschsingel, Morschweg, Lage Morschweg, Rhijngeesterstraatweg, Leidsche Buurt, Dorpstraat, Rijksstraatweg tot Postbrug, hier linksaf tot Vorho'-*; daarna rechts af door Voorhout tot over de spoorweg overgang, vervolgens Engelschelaan, Zan.i- slootkade tot de Rijksstraatweg, hier half uur rust in Café „De Oude Post" (over de brug). Na de rust verder langs Rijksstraatweg, Wasbeekerlaan door Warmond en het War monderhek (deelnemers betalen geen tol geld) dan linksaf en over de brug rechtsaf de Warmonderweg tot aan de Rijnsburger- weg. Vervolgens: Rijnsburgerweg, Stations weg, Steenstraat, Beestenmarkt, Oude Vest, Clubhuis St. Antonius. Wij vragen voorts nog de aandacht voor de laatste berichten over dezen wandeltocht welke a.s. Zaterdag in dit blad zullen wor den opgenomen. UIT DE OMGEVING TER-AAR. Wat 'n belangstelling! Onder zeer veel belangstelling heeft het Echtpaar Hooger- vorstDamman zijn Gouden Huwelijks feest gevierd. Des morgens werd eerst een H. Mis opgedragen, om God te danken voor het vele wat zij van Hem ontvangen heb ben, en verder zijn Zegen af te smeeken voor het nog komende. Naast de familie, waren ook vele vrienden en bekenden aan wezig. Hierna werd het feest in huiselijken kring doorgebracht. Den geheelen dag mocht het gouden bruidspaar zich verheugen in een groote belangstelling. Zooals gewoonlijk kwam de geestelijkheid der Parochie hun gelukwenschen aanbieden. Des middags zag men den Burgemeester Jhr. de Muralt, met zijn Secretaris ook verschijnen. Van ver schillende corporaties ontving de familie telegrammen, brieven enz. Des avonds kwam „Arti" een serenade brengen, wat zeer hoog gewaardeerd werd, en vanzelf ook veel menschen op den been bracht. Ook vernamen wij nog dat de Zangvereeniging niet achter bleef, om eenige liederen ten gehoore te brengen. Het gouden echtpaar met de geheele familie kunnen met dank baarheid terugzien op dezen onvergetelij- ken dag, die inderdaad stond in de volle belangstelling van gansch de Gemeente. Wij wenschen hun het diamanten feest toe. Een mooie filmavond. Was het anders de gewoonte, dat de St. Joseph Gezellen omstreeks dezen tijd een uitvoering gaven, dit jaar lieten zij verstek gaan. De oorzaak is wel gelegen in het feit, dat zij een te korten tijd hadden om het stuk wat veel spel vercischt in te studeeren, en het bezoeken van de repetities was nou ook niet zoo bijzonder schitterend. Toch meen de het bestuur een feestavond te moeten geven aan de Ouders en de leden met hun aanstaanden. De opkomst was niet groot te noemen. De Vice-Praeses had een heel leuk pro gramma weten samen te stellen, er was ruimte voor klucht en ook voor ernst. Eerst kregen wij een paar leuke klucht films te zien, waarin Harold Lloyd als „artist" optrad. Er is gelachen en nog eens gelachen, om de frappante staaltjes van dat persoon. Als hoofdfilm kregen we nu te zien „Kruisvaart" in 7 acten. Dit is een pas nieuwe film van Pathé Rural. We kunnen haar gelukwenschen met deze uitgaaf. Het stuk speelt zich af in een klein dorp je van Bretagne (Frankrijk), het volk is daar goed geloovig, en alles gaat er even gemoedelijk aan toe. Een groote Reeder, die nog van dat echte „knecht-systeem" houdt, ontslaat een zijner trouwe arbeiders. Later moet een groot schip uitvaren, de kapitein sputtert eerst tegen, zelfs de geheele bemanning, maar neen, „ik wil", en het schip kiest dan zee. Later hoort men in het dorp dat het schip vergaan is. Er wordt gebeden, vurig. Ten einde raad gaat er een boot afvaren om het vergane schip op te sporen. De pastoor, die zoo echt meeleeft, gaat ook mee. Na eeni- gen tijd vinden zij het schip, de bemanning heeft een tent opgeslagen op rotsen. Welk een ontmoeting dit was, is begrijpelijk. On der groote vreugde keert alles naar het dorp terug, de menschen geven op allerlei ma nieren uiting van hun vreugde. De reeder, die wel in veel angsten heeft gezeten, is wel tot de overtuiging gekomen, dat door ge bed, door vertrouwen op God en door zijn evenmensch te beschouwen als een broe der, hij meer geluk zal hebben op deze aarde, en hiernamaals. De aanwezigen toonden telkenmale hun tevredenheid, bij wijze van applaus. Zulke filmavonden zijn mooi. Als het kan, hopen wij meerdere malen zoo'n avond te hebben, want de entrée's, die zeer laag zijn, zullen hoegenaamd geen bezwaar op leve ren voor vele Parochianen om niet te ko men. Geslaagd! HILLEGOM. Het K.R.O.-sextet. Gisteravond was „Piet met de Zes" te Hillegom te gast in 'de concertzaal van „Flora". De groote zaal was tot in de uiterste hoeken bezet; ook een der eerw. heeren Geestelijken gaf door zijn tegenwoordigheid blijk van belangstelling en meeleven. Begonnen werd met den K.R.O.-marsch van Piet Lustenhouwer, waarop nog 12 nummers volgden. Behalve de mooie muziek ontbrak evenmin de gezonde humor, zoo dat de zaal herhaaldelijk schudde van het lachen. In de pauze sprak de heer Paul de Waart een kort propaganda-woord. Hij wees op het nut van den K.R.O. en wekte op, hem met woord en daad te blijven steunen. He^ slagwoord: „Win er één bij voor den K.R.O." deed opgeld, want dit is noodig. Na een kort overzicht gegeven te heb ben van de kosten der uitzendingen spoor de spr. krachtig aan tot financieelen steun. Waar niet is door den nood der tijden, houdt alles op en gehoopt mag worden, dat voor die arme tobbers spoedig betere tijden zul len aanbreken, doch het mag niet voor komen, dat Katholieke luisteraars parasi teeren op den omroep. Onder de pauze werden ook kalenders 1934 van den K.R.O. door eenige jonge dames te koop geboden. Na de pauze werd onverwachts de ge heele zaal in duisternis gehuld, doch toen het licht weer opging was het geheele sextet in een Negerkolonie veranderd, één hun ner voerde zelfs een negerdans uit. Het applaus was overweldigend. De avond werd een succes en te'rond 11 uur keerde ieder overvoldaan huistoe. Dubbelspoor. Reeds zijn de rails aan gevoerd om voor de Electrische tram dub belspoor te maken vanaf de Remise tot het Postkantoor, Daarna wordt de weg daar ook afgemaakt. Tentoonstelling in de Lighal. Wij na men een kijkje in onze mooie Lighal aan de Mariastraat. Zuster Jeroena leidde ons rond. Daar zagen we, wat de goede Zuster voor haar groote en kleine patiënten heeft ge reed gelegd alles van den goeden Sint. Daar waren onder- en bovenkleeding, speel goed en snuisterijen en nog veel meer. We keken onze oogen haast uit. En al die klee- ren en kleertjes zijn door de Zuster zelf vervaardigd! Dat deed ze nog bij de ver zorging der Lighalpatiënten. Lange dagen zijn aan dit liefdewerk besteed en hoe wel kom zal dat alles zijn in deze droeve tijden. Laten velen Zondag tusschen 2 en 5 uur eens gaan kijken; ook Maandag is er nog gelegenheid. Onze Lighal is zulk een waar devol instituut, waar van elke gezindte pa tiënten op de meest onbaatzuchtige wijze worden verpleegd. We twijfelen dan ook niet, of van elke geestesrichting zal men zijn belangstelling voor de tentoonstelling toonen. Ze verdient zulks ten volle. LISSE. Bond voor Groote Gezinnen. De af- deeling van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen hield gisteravond in het Patro naatsgebouw een vergadering met een ma tige opkomst. Met den Chr. groet opende de voorzitter, de heer H. v. d. Berk, de vergadering en heette allen, in het bijzon der den spreker, den heer Dr. de Boer uit Den Haag, welkom, terwijl hij dezen feli citeerde met zijn promotie daarbij den wensch uitsprekende, dat hij en den zijnen zich hier een reeks van jaren in mogen verheugen. Hierna gaf hij het woord aan den spreker. Deze begon met te zeggen dat een uiteen zetting over het fascisme klaarblijkelijk de menschen meer trekt dan een bespreking over het groote gezin, gezien de slechte op komst, nu er in de „Nachtegaal" een ver- gadèring over het Fascisme wordt gehou den. Na een korte inleiding zeide spreker dat men de crisis in ons land wel wat eenzij dig beziet. Als het met de zedenverwilde ring in ons land zoo doorgaat, wat komt het er dan op aan hoe we over 'n vijftig jaar geregeerd worden of het dan op de- mocratischen grondslag gaat of door Mus- sert, of een van zijn nakomelingen. De zeden in het gezin hebben een vreeselijke knak gekregen. Men gaat het huwelijk hoe langer hoe meer zien als een band van vriendschap zonder meer. Men is bezig uit het huwelijk te schakelen het mooie Chris telijke ideaal: het menschdom te vermenig vuldigen tot meerdere eer en glorie van God. Wij Katholieken zien, moeten zien, ons grootste bezit. Spreker gaf voorts een beeld hoe 't in vele moderne gezinnen daar mee gesteld is. Deze vindt zijn ideaal in schilderijen, poppen enz. Spreker schetste het sterfbed van de moe der of vader van het groote gezin en het sterfbed van den man of vrouw, wiens ideaal poppen enz. zijn. Spreker zeide niet zonder huivering te kunnen denken aan het sterfbed van haar of hem, die in het hu welijk de natuur heeft durven forceeren, een kwaad dat een gevolg is van het Neo- Malthusianisme, een kwaad dat in Europa door honderdduizenden bedreven wordt. De theorie van Malthus is volgens Mussolini een groote dwaasheid. Volgens deze onder mijnt men zich zelf, zijn gezin en den Staat door de beperking van het gezin. Ook in Nederland daalt het geboortecij fer. Daar kunnen wij Katholieken niet al les aan doen, omdat dit kwaad het meest voorkomt in moderne niet-katholieke ge zinnen. Wel kunnen wij er veel aan doen, door onze kinderen een goede opvoeding te geven, een echt Katholieke opvoeding.. Wij moeten van onze kinderen maken krach tige menschen naar het lichaam, maar niet minder krachtige menschen naar de ziel. In deze crisis komt het groote gezin wel wat in de knel, maar in ons parlement heeft het de aandacht en wie weet: als de nood het hoogst is, is soms de redding het meest nabij. We Katholieke gezinnen moe ten elkaar steunen. Waar noodig moeten wij een groote mond openzetten als men in onze omgeving smalend durft spreken over het groot gezin. Wij katholieken zijn nog een gezonde kern, laten we zorgen dit te blijven. De rijkdom en de kracht der toekomst zijn onze kinderen. Ik heb deze rede genoemd: „Wie bouwen de toekomst". Welnu, ik heb het u laten zien. De man en de vrouw die niet opzien tegen een groot gezin. De kin deren toch zijn de menschen der toekomst. Zij zijn het die de toekomstige maatschap pij vormen, zij zijn het die in de toekomst onze kerken vullen. Wij hebben de over tuiging, dat wij hiernamaals beloond zullen worden. Een dankbaar applaus beloonde spreker voor zijn mooie rede. De voorzitter dankte hem in eenige goed gekozen woorden. Nadat spreker enkele gestelde vragen had beantoord, sloot de voorzitter met den Chr. groet deze leerzame vergadering. ..Coöp. Veiling-sverecniging. Dinsdag des n.m. 4 uur hield de Coöperatieve Vei ling H.B.G. in hare Veilingzaal de jaarlijT.- sche 'algemeene vergadering. De voorzitter, de heer P. Warmerdam Czn., heette allen welkom op deze statuaire vergadering en geeft een kort overzicht van het afgeloo- pen seizoen. De verhouding met koopers en principalen is steeds goed geweest, ter wijl gedurende den laatsten tijd weinig of geen zaken aan het Scheidsgerecht in behandeling zijn gegeven. Hierna verzoekt de voorzitter den secretaris, den heer J. Kortekaas, de notulen voor te lezen, die hieraan voldoet. Voorts werd door den heer R. W. Doek- sen het accountants-rapport en het rap port van de Commissie voorgelezen. De ba lans en verlies- en winstrekening, welke sluiten met een voordeelig saldo van 633.75, werden met algemeene stemmen goedgekeurd en vastgesteld. Vervolgens spreekt de voorzitter woorden van harte- lijken dank tot de Commissie tot nazien der rekening voor de door hen verrichte ar beid. Besloten werd, dat bij een eventueele verkiezing leden in de gelegenheid worden gesteld een candidatenlijst in te leveren. De lijst moet dan onderteekend zijn door 10 leden en behoort uiterlijk 24 uur voor den aanvang der vergadering bij het be stuur ingeleverd te worden. Een aftredend lid van bestuur en de commissarissen wer den bij enkele candidaatscelling gekozen. Bij de mededeelingen deelt de voorzitter mede, dat weder een aanvang gemaakt wordt met een uitkeering over de per Mei 1933 geveilde bedragen. Deze uitkeering zal 2 y3 pet. bedragen. Gedurende het seizoen 1933 werden 1400 nieuwe cliënten ingeschreven. De heer C. v. d. Laan verzoekt, indien een kooper een klein getal bollen koopt, b.v. 100 stuks, hiervan de prijs te ver- hoogen, daar dit zeer veel administratie kosten vergt. Het bestuur deelt mede, deze kwestie onder de oogen te zullen zien. De heeren Tanis en Raaphorst wijzen beiden met klem op het emballagegebruik en verzoeken aan het bestuur hieraan voor al de grootste zorg te besteden. De voorzit ter deelt mede, dat dit steeds gedaan wordt en licht de kwestie nog eens toe. De heer Dannijs zou gaarne zien, dat iedere principaal in eigen manden aan voerde en de bollen dan werden overge- stort. Vele leden zijn hierop tegen daar de bollen veel te lijden' hebben. Intusschen werd medegedeeld, dat de aanvoer in eigen fust zonder bezwaar kan geschieden. Nadat de voorzitter het werk van den Bond van Veilingen uiteengezet heeft, sluit nij onder dankzegging deze zeer prettig verloopen vergadering. Bespreking van het Fascisme. Uitgaan de van de K. J. M. V. werd gisteravond een groote propaganda-vergadering gehouden in het Hotel „De Nachtegaal", waar als spreker optrad de heer mr. Vorstman, leeraar aan het Lyceum te Overveen. Voor deze vergadering waren uitgenoodigd de besturen der plaatselijke Hanze en L. T. B. De belangstelling voor dit onderwerp, waarvan wij iederen dag steeds kunnen lezen, was zeer goed te noemen. De voorz. der K. J. M. V., de heer J. Floor, opende met den Vereenigings-groet, waarna de voorz. de aanwezigen van harte welkom heette, in het bijzonder den geachten spre ker, aan wien hierop het woord werd ver leend. Allereerst werd het Italiaansch fascisme besproken. De grondslag wordt gevormd door een verheerlijking van de natie. Sinds Mussolini aan het bewind is, is er orde, dich is ook de vrijheid ontnomen. Hoe is het fascisme ontstaan? Als hoofdoorzaak werd aangegeven de klassestrijd. Spr. toet ste het fascisme aan de Katholieke beginse len. Voor de christen zijn deze niet te aan vaarden. De staat is doel in zich, hetgeen niet overeenstemt met de christelijke leer, volgens welke de Staat een middel is voor het welzijn der onderdanen. Spr. behandelde in korte trekken de ver houding tusschen Kerk en Staat. De Kerk mag niet worden beschouwd als een corpo ratie in den Staat. De Kerk heeft haar eigen rechten. Mussolini heeft de Kath. Gods dienst beschermd, omdat deze een waar borg is voor de rust in Italië, doch hijzelf heeft zich van de Kerkelijke leer verwij derd. Spr. toont aan, dat het fascisme on aanvaardbaar is voor den Katholiek. Het wordt beschouwd als nieuw, doch dit is alleen de naam. Vervolgens sprak de heer Vorstman over het Duitsche Nationalisme. Spr. noemde de inspirators van het Nationalisme, voort gezet door Hitier. Ook Duitschland heeft de dictatuur van een leider aangenomen. Wij willen, aldus vele Nat. Socialisten, geen anderen God hebben dan Duitschland. Rome wordt daarom door dezulken be- sohouwd als een vijandelijke macht. Na een enkel woord over de Duitsche rassen theorie, was nu aan de beurt de N.S.B. met aan het hoofd Mussert. Spr. behandelde in het kort de uitgegeven brochures, waarin dingen voorkomen, die met elkander in strijd zijn. Is de dictatuur van een leider in ons land van groot nut? Spr. ging terug tot den tijd van Thorbecke. De Nederlan der is altijd verlangend geweest naar vrij heid en zelfstandigheid. Daarom past de dictatuur niet in ons volkskarakter. Als de leiding door Regeering en Parlement ziek is geworden, moet men deze niet verwer pen, doch herstellen. Wanneer er een dic tator zal komen, die niet Katholiek is, is het met onze medezeggenschap gedaan in allerlei takken van beleid emt als het voor naamste het Onderwijs. Bewaar voor alles de eenheid, zeide spr. Dit was de boodschap van Z. H. den PauS aan Mgr. J. D. J. Aen- genent. Bewaar de eenheid, dan zullen wij overwinnend uit den Strijd komen! Een dankbaar applaus oogstte spr. voor zijn duidelijke uiteenzetting over dit belang rijke onderwerp. Hierna werd even gepauzeerd, waarna gelegenheid werd gegeven tot het stellen van vragen. De heer J. W. A. Lefeber vroeg, hoe wij de ziekte van het parlement kunnen bestrijden. Spr. antwoordde, dat wanneer men de verslagen leest van de Kamers, men tot de conclusie komt, dat er reeds eenige verbetering intreedt. Het voornaam ste euvel is wel, dat er te lande 52 par tijen zijn. De voorz. stelde spr. de vraag, het verschil tusschen corporatieve staat en corporatieve maatschappij. Ook hierop gaf spr. een bevredigend antwoord. Gekomen aan het einde dankte de voorz. allereerst den geachten spreker, die ons een duidelijk beeld gegeven heeft va nhet fascisme, het geen voor ons, Katholieken,absoluut on aanvaardbaar is. Voorts dankte spr. de aan wezigen voor hun aandachtig gehoor en sloot deze bijeenkomst met de leuze: „Voor Christus onzen Koning, God wil het" SASSENIIEIM. Geboren: Marcelis Adrianus, z. v. J. L. van der Zwet en C. J. M. van Vliet. Adriana Petronella Theodora, d. v. J. C. Zandvliet en G. van der Stigt. Ondertrouwd: A. Stemfoort 22 j. en M. van der Heiden, 24 j. Overleden: Pietertje van der Wilden 38 j., echtgen. van J. W. Bruinsma. Ingekomen: E Burgmeijer, Hoofd straat 206, van Leimuiden; J. W. Stam, Hein Baderstraat 35, van Brandwijk; J. J. A. v. d. Burg, Zandslootkade 38, van Noordwijk; M. Groot, Hoofdstraat 182, van Noordwijk; J. W. Kraaije, Hoofdstraat 281, van Bever wijk; H. Treur, Hoofdstraat 218, van Aals meer. Vertrokken: P. Koning en gezin, naar Amsterdam; A. van Duyvenbode, naar Leiderdorp; M. Vonk, naar Haarlemmer meer; G. A. Kempff, naar Arnhem; P. Beke- brede, naar Leiden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10