ÉÉIÉ W»I mmmwrnmrnrnmn mm kwmmwmmmmm* S '2 M 'L. - Opent Rekening Courant WOENSDAG 29 NOVEMBER 193j DE LEIDSCHE COURAN1 DERDE BLAD PAG. 10 SCHAKEN SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Gisteravond is te Hazerswoude een wed strijd gespeeld voor de competitie tusschen de schaakclub aldaar en het Leidsch S. C. A. E. C. (Unitas). De club te Hazerswoude die het vorige jaar met flinke cijfers on geslagen kampioen werd, behaalde voor de 2de maal een glorierijke overwinning. De volledige uitslag luidt: HazerswoudeS. C. A. E. C. Joh. v. VeenL Schreinemackers 1//21/2 C. BruntA. Blaauw xx G. RuysE. Wittner 1—0 N. CokJ. C. Springer (n.o.) 10 J. v. d. ToornR. S. Nolson 10 D. HoflandF. Simons 10 D. v. d. BoschJ. v. Waalwijk v. Doorn 1—0 J. v. VeenG. Wester 10 C. van VeenMej. H. den Brinker 10 J. P. CokE. G. Bisschop 10 Totaal 8 l/2x—l/2x De competitie van den Haagschen Schaakbond. Gisteravond speelde het eerste tiental van het Leidsche Schaakgenootschap alhier te gen het eerste tiental der Haagsche Arbei- dersschaakclub een competitiewedstrijd, de tweede dus. De uitslag is de volgende: L. S. G. I—H. Arb. Sch.cl. I W. H. BosschaP. Taube 10 W. DemmendalJ. v. Leeuwen xx G. BosschaJ. H. van Os 1/21/2 Ir. J. J. G. v. Hoek—P. Zwaan 1/2—1/2 W. H. v. d. Nat—W. Pree 1—0 M. M. SegaarG. de Bruin 10 Ir. J. WestraF. Teleng xx L. J. RuttenC. Bommeljé 1/21/2 S. P. OuwerkerkJ. A. Buijs 10 D. de JongH. Pizarro 10 Totaal 6 l/2xx1 l/2xx Het Leidsch Schaakgenootschap I won derhalve ook zijn tweede wedstrijd met flinke meerderheid. ZWEMMEN STARTVERBOD VOOR RAYMOND DEITERS. Er is een startverbod uitgevaardigd voor den Duitschen kampioen en recordhouder Raymond Deiters (Sparta Keulen), die tot 31 Januari 1934 niet mag uitkomen. De re den tot dezen strengen maatregel is waar schijnlijk het gebrek aan discipline van den jongen zwemmer. Hierdoor kan Deiters, zooals vanzelf spreekt, niet, zooals hij van plan was, begin December te Brussel en Ko penhagen starten. Evenmin kan hij deelne men aan de Keulsche proef wedstrijden voor de Olympische Spelen. DE DUITSCHER KLOCKHAUS LEVENS LANG GESCHORST. De leiding van de Dmtsche beroepsboks- sport heeft besloten den bokser Klockhaus, die, zooals bekend, na enkele minuten heeft opgegeven zonder een enkele harde tref fer te hebben ontvangen voor levenslang te schorsèn. Men liet zich hierbij leiden door de erweging, dat een dergelijk voor val in de beroepssport niet mocht voorko men, daar de deelnemers tegenover het tal rijke publiek bijzonder groote verplichtin gen hebben. LUCHTVAART TWEE MEXICAANSCHE MILITAIRE VLIEGTUIGEN NEERGESTORT. Twee dooden. Boven het militaire vliegveld van Mexi co zijn gisteren twee militaire vliegtuigen met elkander in botsing gekomen. De vlieg tuigen waren aan het oefenen. Beide toe stellen storten naar beneden, waarbij twee personen gedood werden. TWEE FRANSCHE VLIEGTUIGEN IN BOTSING. Twee personen gedood. In de buurt van Marseille zijn gisteren bij een luchtoefening twee militaire vlieg tuigen tegen elkander gebotst. Beide machi nes sloegen te pletter. Een piloot kon zich met zijn parachute redden. Een waarnemer en de bestuurder van het andere toestel kon slechts als lijken worden geborgen. EEN AVONDVLUCHT VAN DE „ZILVERMEEUW". De „Zilvermeeuw", Fokker's nieuwste vliegtuig, dat binnenkort een snelle extra- vlucht naar Indië gaat maken, heeft gister avond zijn eerste avondvlucht gedaan. Een vlucht, die bedoeld was om de verlichtings installatie aan de praktijk te toetsen en mo gelijke tekortkomingen te ontdekken. Over het algemeen heeft de installatie goed vol daan; enkele kleine wijzigingen zullen nog worden aangebracht, doch die zijn van geen beteekenis. Dan zal nog een aantal avond luchten worden gemaakt om de bemanning lie de „Zilvermeeuw", naar men hoopt bin- ■en vijf dagen naar Indië zal vliegen, vol- ?dig vertrouwd te maken met de bedie- ing van de PHAIZ bij vliegen in het donker. BODEGRAVEN. i Ö111S11B HHSi IRllllllI BES S2SM SsSHü ff. r- C - mm V\ H 55-jarig Huwelijksfeest. Den 6en December hoopt het echtpaar Hendricus van SchaikMaria Scheepma ker te Bodegraven zijn 55-jarig huwelijks feest te vieren. De bruidegom is 81 jaar, de bruid 74 jaar. Het echtpaar geniet nog een zeer goede gezondheid. De heer van Schaik gaat nog ieder jaar mede met den Stillen Omgang. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Wegens het veroorzaken van dood door schuld, heeft terecht gestaan de 44-jarige districtsleider van den gem. voer-, motor- reinigings- en ontsmettingsdienst te Rot terdam, L. van B. aldaar, die op 24 Juni j.l. op den Rijksstraatweg te Wassenaar met een door hem bestuurde auto, voor zien van klein licht, is opgetreden tegen een rechts langs den weg stilstaande auto, waarbij twee personen, de gebroeders Chr. en M. Stoeke uit Leiden, zich bevonden. Beide werden door de auto aangereden, waarbij zij tusschen de beide voertuigen bekneld raakten. Chr. Stoeke brak hierdoor het linker onderbeen. M. S. was er veel erger aan toe. Deze werd zwaar gewond opgenomen en evenals zijn broer, naar het Diacones- senhuis te Leiden vervoerd, alwaar hij na eenige weken tengevolge v3n dit ongeval is overleden. Als deskundigen in deze zaak werden gehoord de doctoren J. P. H. Hulst en P. M. de Planque uit Leiden. Eerstgenoemde deed verslag van de door hem verrichte lijkschouwing, laatstge noemde, die de patiënten behandelde, zeide dat Chr. S. na 6 weken verpleegd te zijn uit het ziekenhuis kon worden ont slagen, terwijl wat M. S. betreft, getuige zich na een week genoodzaakt zag diens linkerbeen te amputeeren. Uit de door dit slachtoffer bekomen verwondingen, ont stond longontsteking waaraan de patiënt is bezweken. De agent van politie v. D. gaf inlichtin gen omtrent den toestand waarin hij de beide wagens na de aanrijding had aan getroffen. Op verzoek van den verdediger jhr. mr. H. de Ranitz, deelde getuige nog mede dat hij de gebrs. S. had gewaarschuwd, dat zij met het oog op het drukke verkeer ter plaatse niet links van hun auto moesten gaan staan. De beide mannen zochten n.l. naar een pakje, dat op den grond was ge vallen. De agent L. verklaarde, dat de vracht auto een goed brandend rood achterlicht had. Getuige zag ook de personenauto, be stuurd door den verdachte van B. aan komen en hoorde kort daarop een klap en daarna gegil. Volgens getuige reed ver dachte met een snelheid van 50 a 60 K.M. Chr. Stoeke uit Leiden zeide dat hij met zijn broer en nog eenige personen zich be vonden in een vrachtauto bestuurd door den chauffeur G. van der H. Daar men een pakje verloren had, werd gestopt en werd de auto geheel rechts van den weg geplaatst. Nadat het verloren pakje ge vonden was begaf get. zich met zijn broer weer naar de auto, op welk oogenblik de luxe auto bestuurd door v. B. met snelle vaart naderde. Volgens getuige was het instijgen in de auto van de andere zijde niet mogelijk, aangezien daar een aantal rijwielen waren opgeladen. De aankomende auto reed eerst naar links en daarna plotseling naar rechts, waarop de botsing plaats had. Verdachte zeide bij zijn verhoor, dat hij met gedempt groot licht heeft gereden. Zijn voorstelling van het geval was dat hij rij dend met een dame naast zich, uiterst rechts van den weg reed. Voor zich zag hij verscheidene roode lichtjes. Links zag ver dachte meerdere tegemoetkomende lichten. Een daarvan was verblindend. Verdachte verminderde licht, doch de tegenligger deed zulks niet, waardoor verdachte eeni- germate verblind werd. Daarop wendde hij het stuur naar rechts en kwam daarop plotseling bij den stilstaanden vrachtauto waarvan hij het roode licht niet duidelijk kon onderscheiden. De president mr. Scholten merkte op, dat verdachte thans voor het eerst dit ver weer voerde, terwijl hij vroeger voor de politie verklaard heeft, dat het roode licht door beenen van personen gemaskeerd was. Mr. J. M. Polman, het O.M. waarnemend zeide dat verdachte in geenen deele de noodige voorzichtigheid in acht heeft ge nomen. Zijn rijden was onder de gegeven omstandigheden hoogst roekeloos en on oplettend. Spr. concludeert tot schuldig verklaring van verdachte en vroeg diens veroordeeling tot 3 maanden hechtenis met intrekking van het rijbewijs voor den'tijd van één jaar. Uitspraak 12 December. De Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen P. v. D. uit Wassenaar, die op 14 dezer in hooger beroep heeft terecht ge staan van een vonnis van den Kantonrech ter te Den Haag, waarbij hij was veroor deeld tot een geldboete van 300.met verbeurdverklaring der in beslag genomen boter. Verdachte had ongeveer 180 K.G. boter vervoerd welke vermengd was met zetmeel. De Officier van Justitie had be vestiging van het vonnis gevraagd. De Rechtbank sloot zich daarbij aan. ONDRAGELIJKE BRANDWONDEN DE VELLEN HINGEN ER BIJ. ,,'t Gebeurde door kokend heete olie en mijn rechterhand was geheel en al won3. Ik was ten einde/itead en huilde van de ondragelijke pijnj hand dadelijk vi Mijn man heeft mijn 'énden met Klooster balsem, welke v(e Jltijd Voor ons kleintje in huis hebben. U stelling van maken, lijk verzachtte. Ik zekering, dat ik zei wonder. Binnen 14; unt erf zich geen voor- hoe dat iri eens heer- eef if He heilige ver- verstomd sta over het dagen was mijn hard weer gewoon." Zqo schrijft ons Mevr. H. Fr. te 's-Gr., wier origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Akker's Klooster balsem kost per pot van 20 gram 60 cent en van 50 gram f 1.en is overal ver krijgbaar. Onovertroffen bij brand- en snij wonden. Ook ongeëvenaard als wrijf- middel bij rheumatiek, spit en spierpijn. (Reel.) 10505 UIT DE OMGEVING HOOGMADE. „St. Deus-Dedit". Deze vereeniging hield een ledenvergadering in de zaal van Café Witteman met als vertegenwoordiger van het Hoofdbestuur, den heer Salman. De voorzitter, de heer L. Lieverse, opende de vergadering met den chr. groet, heette de leden van harte welkom, in het bijzon der den heer Salman. Deze avond, aldus spr., is belegd ter beantwoording van de vragen, die gesteld werden in den Volks bond. Spr. uit den wensch, dat deze verga dering moge zijn een vergadering, die zal strekken tot grooter bloei van onze ver eeniging. Intusschen was een bericht van verhindering ingekomen van den G. Advi seur om deze vergadering bij te wonen. De voorzitter stelde daarna de gelegenheid open tot het stellen van vragen, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. Al de vragen werden door het Hoofdbestuurslid naar ieders genoegen beantwoord. Daarna deelde de voorzitter mede, dat men a.s. Maandag om 9 uur kan gaan stempelen, voor de gemeente bij den heer C. W. Lie verse, en voor de werkloozenkas van 9 tot half 10 by den heer H. Th. Elstgeest. Ook deelde de voorzitter mede, dat hij met den Burgemeester gesproken heeft over den toeslag bij de uitkeering uit de werkloo zenkas. Spr. hoopt, dat het wel weer luk ken zal zooals verleden jaar. Daarna gaf de heer Salman nog een ernstige waar schuwing aangaande de schreeuwerige pro paganda van het fascisme. Neem maar eens een voorbeeld in anderen landen, aldus spr. Zou het ginds dan beter wezen? Ge looft dit toch vooral niet, want het is in he4 buitenland 10 maal slechter als hier in ons vrije Holland. Spr. schetste de wantoe stand, die er heerscht in de geheele maat schappij, maar als wij als katholieken ons best doen, onze verplichtingen na komen, en vertrouwen hebben op den goeden God, dan zullen wij deze benarde tijden beter door komen dan degenen, die God hebben weggecijferd en op de toekomst geheel cr. al geen hoop meer hebben. Dus, vergade ring, mochten hier ook zulke elementen komen opduiken, luister niet naar hen. De voorzitter dankte den heer Salman voor zijn schoone woorden en waarschu wingen tegen het fascisme en sloot de ver gadering met gebed. Patroonsfeest Volksbond. Eergisteren vierde de R. K. Volksbond haar Patroons feest, dat schitterend is geslaagd. Des mor gens werd er een H. Mis gelezen voor de levende en overledene leden van den Bond met algemeene H. Communie. Des avonds had een feestavond en uitvoering plaats m de zaal van Café Witteman. Om half acht opende de voorzitter, de heer L. Lieverse, dezen feestavond met den chr. groet, heet te allen van harte welkom, in het bijzon der onzen G. Adviseur en spreekt den wensch uit, dat deze feestavond bijzonder goed moge slagen. Daarna werd het Bonds lied door allen aanwezigen gezongen; de solo werd gezongen door den heer W. v. d. Ploeg. De heer Jac. van Wiering aan de piano wist al direct de feeststemming erin te brengen met zijn muziek. De zaal was intusschen stampvol geworden. Daarna ging het scherm open en werd door de Tooneel- vereeniging „St. Genesius" opgevoerd: „Een gevaarlijke slaapkamer", detective drama in drie bedrijven door Frans Gevels. Het stuk werd tot in de puntjes opgevoerd. Dat het door de aanwezigen bijzonder goed werd gevolgd bleek wel uit het muisstil zijn in de zaal, en het daverend applaus dat de spelers na elk bedrijf in ontvangst hadden te nemen. Alle spelers waren niet één uitgezonderd zoo vast in hun rol, dat het niet beter opgevoerd had kunnen wor den. Dank zij harde studie en opoffering, want ook met de repetities heeft nooit iemand verzuimd. Het stuk stond onder regie van den heer W. v. d. Ploeg. Op ver zoek van het Comité van „H. L." is een collecte gehouden ten bate van het Sana toriumfonds van „Herwonnen Levens kracht" met een zeer mooie redevoering kracht" te Bilthoven, welke collecte door den voorzitter met een zeer mooie redevoe ring werd aanbevolen, en welke collecte heeft opgebracht de mooie som van 6.50, waarvoor het Comité de gevers hartelijk dank zegde. Daarna werden er nog enkele voordrachten gehouden, welke allen deden schudden van het lachen. Na het zingen van het Strijdlied dankte de voorzitter de medewerkende voor de prestatie en opof fering en de toeschouwers voor de mede werking. Spr. eindigde met een „tot weer ziens". Voor de grimeering zorgde de Firma v. d. Pijl. RIJPWETERING. Missieavond. Nadat eenige meisjes bij het einde der godsdienstoefeningen speld jes hadden verkocht ten bate van het Afri- kaansche missiewerk, werd Zondagavond in Rustoord de aangekondigde missieavond gehouden door den weleerw. zeergel. pater Dr. Zuure. Dank zij het propagandawerk der Ijverige jonge dames, was de zaal van Rustoord ge heel gevuld, zeker een mooi succes in dezen tijd en een bewijs temeer, dat men hier voor de goede zaak veel over heeft. De zeereerw. heer Kwakman, pastoor on zer parochie, opende den avond met een hartelijk woord van welkom en sprak daarbij zijn voldoening uit over het feit, dat zoovelen waren gekomen om naar het woord van dezen missionaris te luisteren. De „Pater", hierna het woord nemende, hield een geestig en tevens zeer leerzaam vertoog over het missiewerk der Witte Pa ters in Afrika, welke verhandeling door fraaie lichtbeelden werd verdiudelijkt. Geestig was dit vertoog in hooge mate, doch komisch bepaald mag de muzikale il lustratie heeten, waarmede Dr. Zuure zijn rede wist te versieren. Deze missionaris, die zelf jaren in het zooeven genoemde mis siegebied heeft gewerkt en dus de taal der bevolking dier streken volkomen machtig is, die bovendien toonde een goed musicus te zijn, gaf ons een schitterende illustratie van den zang dier' volksstammen en van de animo, die aldaar bestaat voor het aan- leeren van kerkelijke gezangen en gods dienstige liederen, 't Was bepaald verras send te hooren, hoe welluidend hun bijna geheel uit klinkers bestaande taal, zich laat zingen op de wijs bijv. van een eenvoudig Hollandsch Marialiedje. Geen wonder, dat alle aanwezigen door den spreker werden geboeid van het begin tot het einde van diens rede en dat bij het einde daarvan een luid en dankbaar applaus volgde. Ten slotte werd mede^ten bate van de missie een verloting gehouden van een groot aantal fraaie prijzen, die alle belang loos door verschillende plaatsgenooten be schikbaar waren gesteld. Deze verloting, die door den Pater zelf werd geleid, had een zeer geanimeerd verloop en menigeen ging met een mooie prijs naar huis. Met een gevoel van voldaanheid zullen de aanwezigen, evenals wij, aan dezen avond kunnen terugdenken, doch grooter nog zal de voldoening zijn voor Pater Zoe temelk en Zuster Verkley, wanneer zij in het verre Afrika de niet onbelangrijke baten van' dezen avond zullen ontvangen en daardoor de verzekering krijgen, dat de harten der inwoners hunner geboorte plaats nog warm voor beide kloppen. Blijven wij door ons gebed hun moei zaam werk steunen. (a; Teu 161 WARMOND. IJsclub. Onder enorme belangstelling had in Hotel de Stad Rome de 42e alge meene jaarvergadering plaats van de War- mondsche IJsclub, welke vergadering stond onder leiding van den heer H. van Hulst. Toen deze te ongeveer acht uur de bijeenkomst opende, sprak hij een woord van welkom tot de aanwezigen waarbij het hem een voldoening was dat zoovelen ter vergadering waren gekomen, wat voor het bestuur een bewijs is, aldus spreker, dat het oude enthousiasme voor de Warmond- sche IJsclub nog onverflauwd is. Het is mij een buitengewoon genoegen aan de leden te kunnen mededeelen dat de een heid, tusschen het Bestuur van de oude ijsclub en het bestuur van deze ijsclub is hersteld. Ik had mij bij het aanvaarden van het voorzitterschap dezer vereeniging als eerste en voornaamste taak gesteld het be staande geschil te beslechten en nadat de eerste poging hiertoe was mislukt is de zoo gewenschte eenheid den vorigen winter tot stand gekomen. Vanaf deze plaats, aldus spreker, wil ik een woord van dank bren gen aan de oude bestuursleden voor hun loyale medewerking in deze. Hierna werden door den secretaris de notulen der vorige bijeenkomst voorgele zen welke onveranderd werden vastgesteld en waarbij de Secretaris een woord van dank had in ontvangst te nemen voor de keurige wijze waarop hij de notulen had verzorgd. Uit het hierna door den penningmeester uitgebracht financieel verslag bleek, dat over het afgeloopen jaar de ontvangsten hadden bedragen 710.28 en de uitgaven 858.58 zoodat een nadeelig slot te boeken viel van 148.30. Ondanks dit nadeelige slot heeft de vereeniging toch nog een re serve van 851.13 zoodat zonder financieele zorgen de winter tegemoet gezien kan wor den. Het keurig verzorgde jaarverslag maakte o.m. melding van het overlijden van het trouwe lid Jaap Koppers, waarbij in enkele woorden werd aangegeven het vele wat dit lid voor de vereeniging heeft gedaan. Eveneens werd melding gemaakt van het overlijden van den heer A. J. Ka- merlingh Onnes, die, hoewel geen lid der vereeniging zijnde, deze vereeniging steeds financieel heeft gesteund vooral waar het betrof het beschikbaar stellen van levens middelen voor werkloozen, welke levens middelen dan onder de werkloozen wer den verreden. Op voorstel van enkele leden werd het aftredende bestuur bij acclamatie herko zen, wel een bewijs dat dit bestuur het volle vertrouwen der leden bezit. Bij het punt mededeelingen deed de voor zitter een beroep op de leden om hunne medewerking te verleenen teneinde het toezicht op de Poel bij wedstrijden in den komenden winter te kunnen verscherpen. De controle, aldus de voorzitter, is lang niet doeltreffend en hierin moet op een of andere wijze verbetering worden gebracht. Deze materie is, gezien de ligging van de Poel, zeer moeilijk te regelen en daarom wilde de voorzitter gaarne dat enkele leden zich beschikbaar stelden om tijdens den wedstrijd controle uit te oefenen of allen wel voorzien waren van een toegangsbe wijs. Het bestuur heeft bij zulke gelegen heden de handen vol en kan zich moeilijk met deze zaak belasten. Aangezien werd toegezegd, dat deze werkzaamheden naar behooren zouden worden beloond, waren er liefhebbers in overvloed. Hierna kwam de gebruikelijke rondvraag aan de orde, welke verschillende proble men naar voren bracht. De sprekers werden allen door den voorzitter op een keurige wijze beantwoord. Na deze rondvraag had de gebruikelijke verloting van banket, worst en sigaren plaats, hetgeen zeer in den smaak der aanwezigen viel. Hierna werd de bijeenkomst onder dankzegging voor de aangename en prettige discussies gesloten. VAN ROMMELZAK EN HOBBELTJE. 37. Tot eindelijk in de verte de brandspuit aan komt vliegen met 6 man er bij. De burgemeester, die al weer eerder terug was, stond zenuwachtig met zijn armen te zwaaien en commandeert de heel boel in 't honderd. Toch gelukt het om een slang uit te leggen. Maar plotseling rolde Bijlsma tegen het touw aan en kwam op het carton terecht. i 38. De tak in de boom doet haar dienst en een oogenblik later kwam Rommelzak met slaperige oogen naar beneden, waar hij het heele gezelscchap bijeen vindt. Het scheelde maar weinig of een der brand weermannen had hem precies in zijn ge zicht gespoten.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10