PARTIJRAAD DER R.K. STAATS- PARTIJ IN ROTTERDAM BIJEEN MAANDAG 27 NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 De vergadering van den Partijraad der R.K. Staatspartij te Rotterdam werd Za terdag te tien uur, onder voorzitterschap van prof. mr. P. J. M. Aalberse, heropend. Het partij-reglement. Terstond werd behandeld de benoeming van een commissie van voorbereiding voor de behandeling van de algeheele herzie ning van het partij-reglement in den par tijraad. Reeds geruimen tijd, aldus lichtte mr. Goseling dit voorstel toe, heeft het partij bestuur een algeheele herziening van het reglement in het vooruitzicht gesteld. Het partijbureau heeft een wijzigings- onderwerp gereed gemaakt, dat aan het P. B. in eerste lezing is voorgelegd. In dit gevorderd stadium van voorberei ding leek het aangewezen den partijraad in dezen arbeid te betrekken, om uit zijn midden een commissie van voorbereiding te benoemen, welke het project van het P. B. i nstudie heeft en, in overleg met dezen, een definitief ontwerp voorbereidt, dat in de voorjaarsvergadering van den partijraad ter behandeling en vaststelling aan de orde komt. Ook prof. Aalberse lichtte het voorstel tot reglementsherziening nog met een kort woord toe waarbij hij er wees, dat spe ciaal de verhouding tusschen den Partij voorzitter en den voorzitter der Kamer fractie in het nieuwe reglement nader zal kunnen worden geregeld. De voorzitter van het Partijbestuur stel de voor als leden dier commissie te benoe men de heeren Evers, Amsterdam; Keve- naar, Tilburg; Roling, Leeuwarden; Ro- vink, Almelo; Mr. P. Truyen, Roermond; v. d. Velde, Nijmegen en mr. de Vink, Utrecht. Openingsrede prof. Aalberse. Vervolgens nam prof. Aalberse het woord. De voorzitter van den Partijraad wees op de economische crisis, die dit jaar tot een ellendigen maar toch een interessan ten tijd maakt. Het duidelijkst komt deze crisis tot uiting in een alom heerschende ontevre denheid. Dit is de tijd waarin de menschen zich gaan wenden tot politieke en economische kwakzalvers. Dit is des te gevaarlijker, omdat wij niet alleen staan in een economische, doch ook in een staatkundige crisis. Er is een reactie tegen het algemeene kiesrecht, te gen de verworven positie der arbeiders, tegen de, naar men zegt, veel te ver gaan de sociale wetgeving. Verbetering van het parlementarisme in organischen zin werd reeds in het be gin dezer eeuw door de Katholieken na gestreefd. Die propaganda moest zich der tig jaar lang tot zuivere theorie bepalen, omdat de maatschappij voor een corpora tieve ordening nog geen grondslag bood. Thans echter, nu de organisatie-idee zoo diep is doorgedrongen in onze samenleving is het tijd geworden tot practische door voering der organische ideeën. ïlpscisme en nationaal-socialisme streven beide naar een totalen staat, onder leiding van de op permachtige dictatuur. Deze staatsalmacht kan een Katholiek niet aanvaarden. Ook wijst spreker op de gevaren, welke aan een dictatuur verbonden zijn, waaraan hij een sombere schildering van de toestan den in Duitschlahd verbindt. De corpdratieve Staat is niet specifiek fascisme; hij wordt dit eerst dan, wanneer men hem vereenigt met den absoluten Staat, doch ook de Staat, begrensd en be perkt, zooals de Katholieken die denken, kan op organischen grondslag zijn inge richt. Nogmaals wijst spreker er op, dat cor poratieve ordening niet van boven af kan worden gedecreteerd. Zij moest in de maatschappij uit eigen kracht groeien. De Staat kan en moet daarbij regelend en stuwend optreden. Deze gedachte is ook neergelegd in de bedrijfsradenwet en beheerscht ook zoo veel mogelijk de werkzaamheid van den huidigen minister van economische zaken. In dezen gedachtengang is het, dat door de Katholieke Kamerfactie is aangedron gen op een staatscommissie, ter voorberei ding van een herziening der grondwet. Nog wil de regeering daar niet aan, doch de Katholieken moeten zorgen, dat, wan neer het eenmaal zoover gekomen is, zij met klare en uitgewerkte gedachten kun nen komen. Daarom heeft de Staatspartij dit onder- perp in het bijzonder in studie gegeven aan de commissie voor het staatkundig begin- KERKNIEUWS PASTOOR BROUWER VERDRONKEN. AUTO TE WATER GERAAKT. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur is d'e 68-jarige pastoor G. J. Brouwer, van de parochie Loenersloot te Nieuwersluis nabij de Vechtbrug (in het bisdom Utrecht) met zijn auto in de Vecht gereden. Hij zat alleen in den wagen. Onmiddel lijk werden pogingei in het werk gesteld hem te redden, doch dit gelukte niet zoo snel. Nadat men ruim een kwartier bezig geweest was, kon hij ten slotte uit den wagen gehaald worden. Doktoren konden toen echter nog slechts den dood consta- teeren. Het lijk is naar de woninfe te Loe nersloot vervoerd. De pastoor was zeer ge zien in de omgeving en had onlangs nog onder groote belangstelling zijn 40-jarig priesterfeest gevierd. selprogram en aan den Raad van Studie en Documentatie. Tenslotte wijst spreker op de verhou ding van de katholieke fractie tot het extra parlementair kabinet, dat thans zit ting heeft Al wil men het, zooveel als mo gelijk is, steunen uit plichtsbesef tegen over het volk, men draagt niet de verant woordelijkheid voor de regeeringspolitiek. Spreker heeft een groot respect voorde mannen, die thans de zware regeerings- taak op zich willen nemen. Springt dringt aan op eenheid onder de Katholieken en vertrouwt, dat het vrij heidslievende Nederlandsche volk de dic tatuur zal blijven afwijzen. Hij waar schuwt echter tegen zorgeloosheid op dit punt. Pachtvraagstuk. Na een korte pauze werd vervolgens aan de orde gesteld het rapport van de commissie-Van Schaik, over .het pacht vraagstuk. De heer mr. J. J. A. H. Houben (Breda), die thans voorzitter der com missie is, gaf een korte toelichting op het verslag, dat reeds eerder gepubliceerd is. Het tweede deel van dit rapport zal in December a.s. verschijnen. Op voorstel van voorzitter Aalberse zal het geheele rap port op de volgende partijraadsvergadering in behandeling genomen worden. Kindertoeslag. Het rapport der commissie-Romme, be treffende het vraagstuk van den kinder toeslag, werd vervolgens aan de orde ge steld. Wegens het laat verschijnen van het rapport stelt prof. Aalberse voor, zich Op deze vergadering te beperken tot alge meene beschouwingen, als resultaat waar van het Partijbestuur concrete conclusies zou kunnen opstellen, welke op de voor- jaarsvergadering-1934 aan den Partijraad zouden kunnen voorgelegd. Mr. C. P. M. Romme gaf daarop een uiteenzetting van den inhoud van het rap port. Daar wij van dit rapport reeds in ons blad een uittreksel gegeven hebben, kun nen wij met een vermelding van deze uit eenzetting volstaan. Na de middagpauze werd een aanvang gemaakt met de aangekondigde algemeene beschouwingen. Prof. dr. mr. Ch. Raaymakers S.J. heeft bezwaar tegen den theoretischen grond slag van den gezinstoeslag. Voorgevende dat dit de leer is van Q. A. stelt het rap port zich op het standpunt, dat de be hoefte van den arbeider de voornaamste norm is voor de bepaling van de toon hoogte. Daartegen stelt prof. Raaymakers het beginsel, dat het loon equivalent moet zijn aan dë waarde van den gepresteerden arbeid. De menschelijke arbeid nu is zoo veel waard, dat een gezin daarvan leven kan, en dit beginsel moet leidend zijn bij iedere regeling van het loonvraagstuk. Volgens dezen gedachtengang zou kinder toeslag eigenlijk overbodig zijn, en hij mag dan ook slechts beschouwd worden als noodzakelijke overgangsmaatregel. Mr. Romme, den spreker beantwoorden de, zegt, dat de waarde van een toeslag regeling niet onderschat mag worden als middel om in de nooden van het groote gezin te voorzien. Wat den theoretischen grondslag van 't rapport betreft, stelt spr. voorop, dat deze niet van de commissie komt, doch door het Partijbestuur als uitgangspunt voor de studie der commissie is gegeven. De theo rie, dat het arbeidsloon equivalent moet zijn aan de waarde van den arbeid, wordt door het kindertoeslagsysteem niet aange tast, wanneer men den toeslag beschouwt als een deel van het arbeidsloon, dat pas wordt uitgekeerd, wanneer het gezin van den arbeider een bepaalde grootte bereikt. Na deze discussie werd aan de orde ge steld de wijze waarop de kindertoeslag verwezenlijkt dient te worden. De heer Moonen wil den toeslag laten aanvangen bij het derde kind. De heer Hemel vestigt de aandacht op de noodzakelijkheid om bij de werkverschaffingen een kindertoe slagregeling in te voeren. Mr. Romme wijst tegenover de eerste opmerking op de moelijkheid die den toe slag bij het derde kind zou meebrengen voor de Rijks-ambtenaren, die thans reeds bij het eerste kind toeslag genieten. Prof. Aalberse sluit zich ten volle aan bij de opmerking van den heer Hemel over de werkverschaffingen en zegt toe, de aan dacht van den betrokken Minister daarop te zullen vestigen. Prof. Aalberse dankt nogmaals den heer Romme voor de beantwoording der gedane opmerkingen, waarna rondvraag en slui ting volgt. Pastoor Brouwer, die een bekend musi coloog was, leed sinds geruimen tijd aan een sterk verminderd gezichtsvermogen. Of dit ongeval hieraan te wijten is, kan na tuurlijk niet met zekerheid worden ge constateerd. GOUDEN KLOOSTERFEEST. De eerw. zuster Eduarda, oud-overste van Culemborg en Nijmegen en thans overste van het klooster en pensionaat van J. M. J. te Millingen bij Nijmegen, vierde Zaterdag en Zondag haar gouden klooster- feest. Zaterdag droeg het feest een hui selijk karakter en Zondag werd de jubila- resse door de oud-leerlingen en de tegen woordige leerlingen van het pensionaat gecomplimenteerd. Aan de jubilaresse werd namens de oud-leerlingen, bijeen gekomen uit alle deelen van het land, een groote gift aangeboden ten bate van de kloostergemeenschap. GEMENGDE BERICHTEN ADVERTEERDERS KOOPT BIJ ONZE R.K. VEREEN. VOOR kRAAMVERZORGING VOOR ALLE GEZINDTEN TE LEIDEN Plaatsing-Bureau Boerhaavestraat 30 verleent hum dookgedïplomeerde krachten Geopend elke D(yiderakgmiddag van 2—5 uur tot het verstrekken van de gewenschte in- lich ing n en ter aanmelding van contribu- eeeeuue leden. Schriftelijke aanvrage adres: R.Kr. Yr. v. Kr., Stille Rijn 7, Telef. 3042 JONGENSHUIS IN ASCH GELEGD. Alle knapen bijtijds gewekt. Een hevige uitslaande brand is Zater dagmorgen omstreeks vijf uur uitgebroken in het hoofdgebouw van de reclasseerings- vereeniging „Landarbeid" te Zorgvliet. In het gebouw waren op het oogenblik van het uitbreken van den brand een twintig tal jongens aanwezig. Eenige hiervan wer den wakker dodr het geknetter van het vuur. De andere jongens werden ten spoe digste uit hun slaap gewekt en allen kon den het gebouw op tijd verlaten. Van den inboedel en het bezit der knapen kon even wel niets behouden worden. Indien de brand een oogenblik later ontdekt zou zijn geweest, waren persoonlijke ongelukken zeker niet uitgebleven. Op het terrein was geen brandspuit aan wezig, zoodat het vuur in het uit hout op getrokken gebouw vrij spel had. „Tel." RATTENPLAAG TE GOUDA. Waterleidingbuizen stukgegebeten. In een blok woningen aan den Ridder van Tetsweg te Gouda hebben ratten dezer dagen een overstrooming veroorzaakt. Reeds eenigen tijd te voren constateer de een der huurders tot zijn schik, dat de meter van de waterleiding op onrustbaren de wijze vooruitliep. Te gelijkertijd was een onafgebroken geruisch waarneem baar. Toen zich voor de huizen een plas water, die steeds in omvang toenam, ging vormen, staken de bewoners de hoofden bijeen. Algemeen was men van gevoelens, dat er een lek in de waterleiding moest zijn. Weldra bleek, dat een buis van de leiding een groot gat vertoonde, dat niet aan slijtage te wijten kon zijn; de leiding toch was niet lang geleden pas gelegd. Men deed toen een griezelige ontdekking. Men vond sporen van raten in de nabijheid en de indrukken van de tanden dezer lieve huisdieren ontdekte men in de buizen. De bewoners hebben thans de hoofden bijeen gestoken om van de rattenplaag verlost te worden, daar zij zich ontsteld afvragen, welke wel de gevolgen zouden geweest zijn, indien niet de waterleiding, maar een gasbuis ten prooi was gevallen aan de ver nielzuchtige dieren. IN DRIFT EEN KLAP GEGEVEN? Uit Makkum wordt aan de „Tel." ge meld: Donderdagavond ongeveer zeven uur heeft zich alhier een droevig voorval afgespeeld, waarbij de zestienjarige P. v. d. Kooy het leven heeft gelaten. Genoemde Van der Kooy stond met den achttienja rigen P. Lutgendorf te praten. Deze had een rijwiel bij zich. v. d. K. wilde een si garet opsteken, waarbij er één uit het doosje op den grond viel. Hij zou oprapen en toen moet L. in de veronderstelling heb ben verkeerd, dat v. d. K. een rijwielband van zijn fiets wilde laten leegloopen. L. maakte zich hierover zoo kwaad, dat hij v. d. K. eenige klappen toediende, welke zoo ongelukkig moeten zijn aangekomen, dat v. d. K. ineenzakte. Men droeg het slachtoffer binnen in de woning van den heer v. d. Wal. Toen dr. v. d. Hem, dien man gewaarschuwd had, spoedig daarna ter plaatse verscheen, kon hij slechts den dood constateeren. De verslagenheid in het dorp is zeer groot. De bevolking is zoowel met de nagelaten betrekkingen van het slachtoffer als met den dader en diens ouders ten zeerste begaan, daar allen zeer gunstig bekend staan. L. moet in een op welling van drift hebben gehandeld. JEUGDIG DIEVENCOMPLOT ONTDEKT. De Ilaagsche politie is er in geslaagJ dc hand te leggen cp een vijftal jongelie den, die zich au» verschalende stiafbarc feiten hebben sei.uïcig gemaakt. oo hebben zij eenige dagen geleden op de Lange Poten een auto ontvreemd. Zij zijn hiermede naar Scheveningen gereden, waar zij een tweetal koffers, een acte- tasch en een reisdeken uit den auto weg namen, terwijl zij den wagen in de Gro- ningsche straat onbeheerd achterlieten. Ook hebben zij gepoogd in te breken in de broodfabriek van Hus aan de Bink horststraat, waar zij een ruit vernielden. Zij waren van plan de brandkast weg te halen en later van den inhoud te beroo- ven. Het plan mislukte echter. Voorts hebben zij op 15 November ge tracht op het Fred. Hendrikplein van een dame haar handtaschje te ontrukken, ook dit plan mislukte. GEEN ZUURKOOL MAARBOTER. Groote partijen in beslag genomen De Helmortosche com niezen hebben op verschillende plaatsen aldaar groote par tijen Duitsche boter in bes'^g genomen. In totaal werden 6000 KG boter gevo aden. 4000 K.G. waren reeds verspreid. De to tale hoeveelheid boter, die een vollen wa gon bedroeg, is te Vlodrop als Duitsche zuurk'ol ingeklaard. Het staac vast. dat men hier ee.i kapitaalkrachtige smokk i laarsorganisatie op het spoor is. UIT DE OMGEVING KATWIJK. Werkloosheid. Aan het correspondent schap der arbeidsbemiddeling staan op he den ingeschreven 433 personen. Hiervan zijn 112 landarbeiders, 120 losse arbeiders, 3 kuipers, 3 tuinlieden. 42 visschers, 8 sto kers, 4 binnenschippers, 7 varensgezellen, 6 scheepmakers, 3 bloemisten, 15 opperlie den, 51 grondwerkers, 23 timmerlieden, 14 schilders, 2 fabrieksarbeiders, 7 metselaars. Beneden 18 jaar 2 personen. Geplaatst kor den worden 5 personen. NOORDWIJK. Geboren: Geetruida, d. van A. J. Beuk en G. J. M. de Groot Petrus Ja cobus, z. van J. Noordermeer en E. Dui venvoorde Agatha Maria, d. van J. M. de Ridder en J. Jonker Cornells Hendri- kus, z. van J. Verkade en W. H. Marcelis Jeroen Engelbertus, z. van J. C. Beugels- dijk en M. C. v. Winsen Maria Cornelia Bernardina, d.van L. J. Duivenvoorden en C. M. B. Riem Vis Adriana Helena, d. van J. P. v. d. Weijden en C. Verweij Johanna Maria Elisabeth, d. van H. Th. v. Bourgondiën en M. J. M. AJkemade Wilhelmus Jacobus Maria, z. van J. Luk- senburg en M. M. Bemelman Adrianus Jacobus Maria, z. van A. Weterings en W. C. Vink Martina Helena, d. van M. de Jong en N. Korbee Anna Pauline, d. van B. Ike en H. Kuiper Lambertus Sjoerd, z. van M. v. Wijk en E. J. J. de Groot. Ondertrouwd: J. L. v. d. Beerg 25 j. en L. Cramer 21 C. O. de Vroomen 23 j. en C. A. M. J. Dames 25 j. H. Bar al ema 24 j. en A. v. Eijk 25 jA. Cats 27 j. en H. v. Leeuwen 23 j. Getrouwd: G. Duindam 21 j. en M. v. Rijn 20 j. C. Plug 25 j. en R. Schrei 28 j. J. Turenhout 24 j. en A. A. Cas pars 27 j. G. V. de Groot 29 j. en A. Th. de Ridder 27 j. Overleden: P. H. v. d. Voort m. 57 j., gehuwd met E. Vertegaal H. J. de Ruyter vr. 25 j., gehuwd met N. J. v. Zon neveld Grietje v. Beelen 60 j., gehuwd met D. v. Duijn Johannes Wassing 2 mnd. Catharina Anna Dobbe 80 j., wede. van A. W. Alkemade Johanna Brama 80 j., wede. van W. Smit Maal tje Vink 78 j., wede. van P. v. Leeuwen. NOORDWIJKERHOUT. De werkloosheid. Bij het Agentschap der Arbeidsbemiddeling staan thans als zijnde geheel werkloos ingeschreven: 182 landarbeiders, 6 opperlieden, 10 timmer lieden, 5 metselaars, 1 mandenmaker, 1 rei ziger, 3 betonwerkers, 1 kistenmaker, 1 voeger, 1 monteur, totaal 211. De Winkelweek. Zaterdagavond hield de harmonie „St. Jeanne d'Arc" een mu zikale rondwandeling door 't dorp, ter ge legenheid van de 2e Noordwijkerhoutsche winkelweek. Na afloop hiervan toog men per auto naar de Zilk om daar een muzi kale rondwandeling te houden, wat voor de Zilkers een evenement is. De Zilk heeft waarlijk zijn best gedaan om de le Zilk- sche winkelweek te doen slagen. De étala ges van de deelnemende winkeliers zien de een voor de ander er keurig uit, en dotn niet onder voor die van het dorp. De von- keliersvereeniging heeft er werkelijk goed aan gedaan om den band tusschen het dorp en de Zilk te verstevigen. Verloting Fancy-Fair. Nadat wij reeds melding maakte van het welslagen van de fancy-fair die Zondag 11. hier ten bale van de armen der St. Josephparocnie is gehou den, deelen wij nog volledigheidshalve den uitslag van de trekking der voornaamste prijzen die bij deze gelegenheid zijn verloot De kachel werd gewonnen door No. 119, de wieg door no.137; de sprei door no. 411. DE ZILK. Jaarvergadering R. K. Werkliedenver- eeniging Leo XH1. De R. K. Werklieden vereniging Leo XIII hield de le jaarver gadering in het parochiehuis. De voorzitter opende de vergadering met den chr. groet en sprak er zijn voldoening over uit, dat deze zoo goed was bezocht. De notulen en het jaarverslag werden voorgelezen en on veranderd vastgesteld. Tot lid van de controle-commissie wer den gekozen de heeren J. v. d. Berg en H. Markman. Voorgelezen werd een schrijven van het gemeentebestuur waarin werd meegedeeld, dat 50 beschikbaar gesteld wordt voor bij drage in de kosten van de zorg voor werk- loozen. Ingesteld werd vervolgens een ordc- coinmissie om de orde te handhaven in het ontspanningslokaal voor de werkloozen. Vervolgens ging men over tot het stich ten van een vaandelfonds, waarvoor ae Geestelijke Adviseur van de vereeniging reeds een gift heeft toegezegd, hetgeen met applaus werd begroet. Een gezellige propaganda-avond werd georganiseerd, welke toegankelijk wordt gesteld voor leden met hunne echtgenooten of verloofden. Deze avond zal met voor dracht en muziek worden doorgebracht. Verschillende leden gaven zich op om hier aan mede te werken. Tot de volgende vergadering werd aan gehouden een voorstel om in de Zilk een comité voor „Herwonnen Levenskracht" te stichten. Na een korte en geestige rede van den geestelijken adviseur, waarin gewaar schuwd werd om de critiek, welke thans door vele leden wordt gevoerd, toch op bouwend en niet afbrekend te houden, zoo als dit van R. K. mannen vereischt wordt, werd de vergadering onder dankzegging met den chr. groet door den voorzitter ge sloten. VRACHTAUTO VAN EEN DIJK GEREDEN. Drie inzittenden gewond. Zaterdagavond om halfzeven is, naar de „Tel." meldt, te Spijkenisse een vrachtauto, komende uit de richting Rotterdam en op weg naar Rockanje, aan het einde van de Tramvan den hoogen steilen dijk gestort en eenige malen over den kop geslagen. De wagen kwam onderstboven in den tuin te liggen. In de cabine zaten de 25-jarige Los werkman C. de Bruin te Rotterdam, de 20-jarige Jac Pols, chauffeur, en zijn 19-jarige broer Gerrit. Te Rotterdam was in den auto gestapt de 28-jarige chauffeur P. Bloeme uit Hoogvliet, die zijn ouders te Spijkenisse een bezoek zou gaan bren gen. De auto was beladen met leege melk bussen en reed met matige snelheid. Ver moedelijk is de stuurinrichting defect ge raakt. De chauffeur verklaarde ten minste, dat hij plotseling de macht over zijn wa gen verloor en het volgende oogenblik van den dijk reed. Drie der inzittenden hebben ernstige verwondingen aan hoofd, armen en beenen opgeloopen en konden met moei te uit de wrakstukken van den totaal ver nielden auto worden bevrijd. Dr. Rade- macher van Spijkenisse was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp, waar na de slachtoffers per auto naar Rotterdam zijn overgebracht. FIETST NIET MET DRIEëN NAAST ELKAAR. Gistermiddag omstreeks één uur had een vrij ernstig verkeersongeval plaats op den weg BrielleHellevoetsluis. Drie wielrijders, die naast elkaar reden, raakten met het stuur van hun rijwielen in elkaar verward en kwamen op het lin ker weggedeelte te vallen. Een uit tegenovergesteld richting komen de motorrijder, die zijn vaart niet kon tem peren, reed op het drietal in met het ge volg dat één van hen een beenbreuk en een hoofdwonde bekwam en naar het zieken huis te Rotterdam moest worden overge bracht. De twee overige wielrijders benevens de motorrijder zijn licht gewond. HOUTEN NOODBRUG INGEZAKT Tien personen te water geraakt, niemand verdronken. Gistermiddag omstreeks half drie, stond een groote menigte te wachten aan het Eindhovensch kanaal op de komst van St. Nicolaas. Door overbelasting van de houten nood brug brak plotseling een groot gedeelte van de brug, met het gevolg, dat ongeveer tien personen te water raakten, waarvan het grootste deel kinderen waren. Omstanders en personeel van den Haven dienst boden direct de noodige hulp, zoo dat, naar men vermoedt, allen gered wer den. Om zekerheid te krijgen, dat zich nie mand meer in het water bevond, heeft de Havendienst ongeveer een uur gedregd. Niets werd echter meer opgehaald, zoodat met groote zekerheid aangenomen kan worden dat dit ongeval geen slachtöffers heeft geëischt. BRAND IN EEN CAFE TE VOORBURG. Twee bijgebouwen van stationskoffiehuis door vuur en water vernield. Gistermiddag ca. half drie is een brand uitgebroken in het stationskoffiehuis te Voorburg, waarbij twee bijgebouwen vrij wel geheel een prooi der vlammen zijn ge worden. In de huiskamer brandde een gashaard. Er wordt vermoed, dat een der kinderen van den restaurateur met een of ander licht brandbaar voorwerp nabij den haard is gekomen. De huiskamer stond aan stonds in lichterlaaie. Op het geschreeuw van de kleinen kwam de heer v. d. R. aan snellen, die zijn kinderen in veiligheid bracht. De brandweer was vrij spoedig ter plaat se en tastte het vuur met zes stralen aan, doch kon niet verhinderen, dat vrijwel het geheele complex uitbrandde. In het eene bijgebouw, dat voornamelijk als woonhuis heeft gediend en dat nog op ouderwetsche wijze van behang en gordijnen was voor zien, vonden de vlammen gretig voedsel. Het belendende perceel, dat eveneens bij het koffiehuis behoorde, brandde gedeel telijk uit doch kreeg zooveel waterschade, dat ook dit geheel vernield is. Het afslui ten van de gaskraan, die zich in den kel der van het brandende perceel bevond, leverde voor de brandweer veel moeilijk heden op. Een paar auto's, die zich in de garage naast het koffiehuis bevonden, konden tij dig in veiligheid worden gebracht, doch eenige rijwielen, die bezoekers van den vorigen avond hadden achtergelaten, wer den een prooi der vlammen. Het stationskoffiehuis is in verband met den aanleg van den nieuwen verbindings weg Den HaagGouda door het rijk ge kocht en zou binnen afzienbaren tyd onder sloopers handen moeten vallen. Voor den restaurateur is echter de brand van groo te beteekenis, aangezien de geheele inven taris niet verzekerd was. Door de betref fende verzekeringsmaatschappij was de verzekering onlangs geannuleerd. „De Crt."

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10