VRIJDAG 24 NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. P BUITENLAND DUITSCHLAND. DE ONTHULLINGEN VAN DE „PETIT PARISIEN". Belooning van 50.000 mark voor de ontmaskering. De „Lokal-anzeiger" neemt in zijn mor gen-editie van heden zeer scherp stelling tegen de „onthullingen" van de „Petit Pa- risien". Het blad looft voor opheldering en het leveren van bewijzen voor het bestaan der beweerde documenten een belooning uit van 50.000 rijksmark. Het blad schrijft: De uitgever looft de som van 50.000 rijksmark uit voor dengene, die het onom- 6tootelijk bewijs levert, dat de door de „Petit Parisien" gepubliceerde instructies over de doeleinden der buitenlandsche po litiek, welke instructies door een Berlijnsch propaganda-bureau aan alle Duitsche ver tegenwoordigers in het buitenland zouden zijn doorgegeven, werkelijk in den gepu- bliceerden vorm en volgens den gepubli- ceerden inhoud door een verantwoordelij ke instantie van het Duitsche rijk zijn uit gevaardigd. Het bewijs moet door overlegging van het origineele document en van het daarbij behoorend materiaal geleverd worden. Het onderzoek van het betreffende document en materiaal en de opgaven van beweer de bronnen zal door een neutrale commis sie geschieden, welker beslissing in rech ten bindend zal zijn. De commissie zal worden samengesteld uit drie politieke historici, n.l. een lid van het „Syndicat na' onal des journalistes frangais" en een lid van het „Reichsver- band der Deutschen Presse". De derde, die het voorzitterschap zal bekleeden, zal door het Scherl-Verlag benoemd worden. De besprekingen der commissie kunnen, wanneer de documenten en het overige be weerde bewijsmateriaal aanwezig zijn, plaats vinden in een neutrale stad buiten Duitschland. De beslissing hieromtrent zal genomen worden door de leden der comissie en dengene, die de uitgeloofde som voor zich zelf zal opeischen. DE STRIJD TEGEN HET COMMUNISME. 2300 functionarissen gearresteerd. De geheime staatspolitie heeft den laat- sten tijd in het geheel ongeveer 2300 com- muistische functionarissen gearresteerd. Tegen meer dan de helft hunner zijn straf zaken wegens hoogverraad aanhangig ge maakt. Eenige communisten zijn later weer in vrijheid gesteld. Gebleken is, dat de functionarissen el kander in de meeste gevallen niet kennen en slechts samenwerker op grond van be paalde herkenningsteekens. Niettemin, al dus wordt verklaard, zijn in de laatste maanden en weken weer tal van „samen zweerdersnesten" opgespoord, waarbij groote hoeveelheden wapens en munitie konden worden in beslag genomen. De fi nancier der actie is gevlucht naar het bui tenland maar ook een bedrag van eenige honderdduizenden marken is in beslag ge nomen en verbeurd verklaard. In verband met het houden van het brandstichtingsproces te Berlijn hebben de communisten opnieuw geprobeerd actief propaganda te voeren. Ook een illegale organisatie van de S.A.P. is opgespoord. Honderden personen zijn gearresteerd. Tot nu toe zijn door de geheime politie alleen reeds te Berlijn ongeveer 25.000 cen tenaren geschriften in beslag genomen. Het is gebleken, dat de communisten zich bijna uitsluitend hebben bediend van klei ne noodlijdende boekdrukkerijen. Het is niet juist, dat dit materiaal in het buiten land is vervaardigd. Het succesrijke ingrij pen der geheime staatspolitie heeft den laatsten tijd een bijna geheel verdwijnen van dergelijke geschriften ten gevolge ge had. Een belangrijk deel der ondermijnings pogingen was ook thans weer de Rijks weer en de Schupo. Ook deze pogingen konden worden tegengegaan, nadat de geheime staatspolitie ongeveer 50 a 60 communis ten had gearresteerd. SPANJE WIE WORDT MINISTER-PRESIDENT? De Spaansche Dollfuss. Uit de verschillende beschouwingen in de Spaansche bladen over de ontwikke ling van den politieken toestand blijkt, dat men algemeen aanneemt, dat de toe komstige regeering zal worden gevormd door den leider der Katholieke „Accion Popular", senor Jose Maria Gil Robles. In sommige kringen wordt de jeugdige pro- f err os in de rechtswetenschappen (Gil Ro bles is nauwelijks vierendertig jaar oud) reeds toegejuicht als de „Spaansche Doll fuss". Toen in 1931 de revolutie werd uitgeroe pen, was Gil Robles professor in het staatsrechts aan de universiteit van Sala manca, waar hij tevens de machtige orga nisatie van de kleine boeren van Castilië opbouwde. Reeds bij de eerste verkiezin gen, uitgeschreven door het republikein- sche regime, werd hij in de constituante ge kozen, waar hij al heel spoedig door zijn stentorstem en door zijn groote welspre kendheid de aandacht op zich vestigde. Senor Gil Rebles heeft de jongste verkie zingscampagne op z'n Amerikaansch geleid en daarbij van alle middelen der moderne techniek gebruik gemaakt. Uitdrukkelijk dient hier echter te worden vermeld, dat hij bij deze grootsche actie op waarlijk edelmoedige wijze door zijn vrienden is gesteund, die in een paar maanden tijds een bedrag van ruim twee milliard peseta's wisten bijeen te brengen, om de rechtsche propaganda mogelijk te maken. Aan een vertegenwoordiger van het Ma- drieensche blad „Luz" heeft Gil Robles te kennen gegeven, dat de „Accion Popu lar", het republikeinsche regime zal aan vaarden op voorwaarde, dat de politieke methodes, welke tijdens de constitueeren- de periode gevolgd zijn, zullen worden ge wijzigd. Wat de godsdienstwetten betreft zei Gil Robles „Wij zullen de scheiding van kerk en staat aanvaarden maar onder geen voor waarde toelaten, dat het volk om zijn godsdienstige opvattingen vervolgd wordt." Algemeen is men van meening, dat de toekomstige minister-president zeer stren ge maatregelen zal nemen tegen de socia listen. In sommige kringen wordt zelfs be weerd, dat de socialistische partij zal wor den ontbonden. Gil Robles zelf heeft zich echter hieromtrent nog niet uitgelaten. Gespannen toestand in Catalonië. In Catalonië wordt de toestand steeds meer gespannen. De linksche partijen in Catalonië, die een nederlaag hebben gele den, zouden met geweld haar machtsposi ties willen verdedigen. Terwijl de staking van transportarbeiders te Barcelona reeds een week duurt, is te Suria de algemeene staking uitgeroepen. Te Barcelona hebben weer verscheidene bomaanslagen plaats gehad. Ontstemming over den president. Naar uit Madrid wordt vernomen, is men in aKtholieke kringen aldaar zeer ont stemd over het feit, dat de president der republiek Alcala Zamora, bij zijn jongste bezoek aan Marokko wel een bezoek ge bracht heeft aan de Joodsche synagoge van Tetoean maar alle Katholieke kerken angstvallig heeft gemeden. Zamora liet zich door den opperrabijn van Tetoean den ritueelen zegen geven en hield daarna een korte toespraak, waarin hij de Joden prees als dragers van de Spaansche gedachte. BUITENL. BERICHTEN BRAND BIJ PASADENA BLIJFT WOEDEN. Uit Pasadena Californië) wordt gemeld: De hevige boschbrand, die sedert Dinsdag middag in de omgeving van Tujunga aangenomen. Het vuur grijpt nog steeds woedt, heeft een steeds grooteren omvang snel om zich heen en heeft bijna de stad Tujunga bereikt. De bewoners van 150 wo ningen aan de grens der stad hebben reeds order ontvangen, zich met hun have en goed zoo spoedig mogelijk in veiligheid te brengen. Vooral ten Oo6ten van Tujunga, in de z.g. Haines Canyon, brandt het fel. Vrachtauto's zijn naar deze plaats gestuurd om 190 personen, die daar bezig waren met blusschingswerkzaamheden, uit hun benar de positie te bevrijden. Zij werden n.l. langzamerhand door het vuur ingesloten en gevaar voor hun leven wordt dan ook sterk gevreesd. De vlammen hebben reeds tal van bui tenverblijven van filmsterren uit Holly wood vernietigd. 15.000 gallons kostbare oude wijn zijn een prooi der vlammen ge worden. De bevolking van Tujunga, welke 2800 koppen telt, zou zich reeds voorberei den om te vluchten. De verpleegden der ziekenhuis zijn reeds naar elders vervoerd. EEN 135-JARIGE RUSSIN OVERLEDEN. Te Charbin is op 135-jarigen leeftijd een Russische vrouw overleden, die zich dui delijk Napoleon's tocht' door Rusland en de verovering van Moskou herinnerde. In 1798 werd zij als dochter van een lijf eigene te Moskou geboren. Vanaf haar ge boorte tot 1861, toen Alexander II de lijf eigenen bevrijdde, was zij onderhoorig aan een Moskousche familie. Bij den brand van Moskou werd het huis dezer familie ver woest. Bij het uitbreken der October-re- volutie was zij reeds 119 jaar oud; ondanks haar hoogen leeftijd heetf zij Moskou toen verlaten en zich te Charbin gevestigd. LAFFE AANVAL OP EEN PRIESTER TE KEULEN. Gisteravond verschenen in de studeer kamer van den Katholieken geestelijke Jansen te Keulen, drie gemaskerde man nen, die den priester onder bedreiging met een revolver op den grond wierpen. Zij snoerden hem vervolgens den mond met een doek. Een der daders sloeg daarbij den priester zoo hevig op het hoofd met een scherp voorwerp, dat zes gapende won den ontstonden. Een ander haalde intus- schen de schrijftafelladen overhoop. Plotseling verdwenen de drie daders, al les achterlatend. Klaarblijkelijk meenden zij, dat er onraad in aantocht was en za gen zij zich hierdoor gedwongen, hun zoe ken naar geld of waardevolle voorwer pen op te geven. DUITSCHE GEVANGENE ONTVLUCHT. Een prettige vergissing. De stadsarchitect van Koningsbergen, Hemmerling, die in het groote Heilsberger corruptie-proces tot vijf jaren tuchthuis straf werd veroordeeld, was na 15 Nov. j.l. uit de Heilsberger gevangenis ontvlucht te zijn, te Berlijn gearresteerd en zou ge boeid op transport worden gesteld met een aantal andere gevangenen om te wor den teruggebracht naar Heilsberg. In dezelfde cel als Hemmerling bevond zich ook een Estlandsche zeeman, Dorbi genaamd tegen wien een uitwijzingsbevel was uitgevaardigd en die met de eerste stoomboot naar Estland zou worden ge bracht. In plaats van Dirbo werd te Stettin de stadsarchitect aan boord van het stoom schip „Nordland" gebracht, hoewel een pas met foto aanwezig was. Dorbi daaren tegen werd met het transport gevangenen naar Bartenstein overgebracht, waar ter stond de groote „vergissing" aan het licht kwam. Het stoomschip „Nordland" heeft intus- schen Aeval aangedaan en bevindt zich op het oogenblik te Helsingfors. Waar Hemmerling aan land is gegaan, heeft men tot nog toe niet kunnen vast stellen. SPOORWEGSTAKING IN DÉ VER. STATEN. Op de lijnen der Southern Pacific. Het bestuur van de broederschap van spoorwegpersoneel, waarbij vier organisa ties van spoorwegpersoneel in Texas en Louisiana zijn aangesloten, besloot een stemmig Zaterdag een algemeene staking te beginnen op de lijnen van de Southern Pacific in de beide genoemde staten. Bij deze staking zijn 3000 man betrokken. GEMEENTERAAD VAN SASSEN HEIM Afwezig de heeren van Breda en Schrama. De voorz. wijdt allereerst eenige gevoel volle woorden aan de nagedachtenis van mej. Bruinsma, die na een ernstig lijden is overleden. De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. De voorzitter deelt mede, dat hier thans een werklooze woonachtig is, die uit een naburige gemeente gekomen is. Het is een bijzonder geval. Hij heeft hier 3 jaar ge werkt is dezen zomer gehuwd en is hier komen wonen, waar hij werk had. Nu is hij werkloos. Hoe moeten we hier handelen. De heer v. Zonneveld wil in dergelijke zaken zoo voorzichtig mogelijk zijn. We hebben allerlei voorschriften gekregen voor de Rijkssteun. Vorig jaar is een dergelijk geval afgewezen. De heer Verkleij: moeten we dien man laten verhongeren of trachten in het leven te houden? De heer A. Warnaar beschouwt deze zaak los van den persoon, Indertijd hebben we met de naburige gemeenten een over eenkomst gehad, om de werkloozen van elkaar over te nemen bij verhuizing. Be staat deze regeling nog? Weth. Warnaar wil alvorens te beslui ten, informeeren of de regeling nbg ge handhaafd wordt. Weth. Bader is van meening, dat de re geling nog geldt. Besloten wordt dat B .en W. een en an der zullen onderzoeken en dan een be sluit nemen. De bouwterreinen aan de Beukenlaan. De voorz. deelt mede, dat met het gra ven van de sloot der afscheiding van het bouwterrein aan de Beukenlaan een aan vang is gemaakt, doch nu blijkt, dat er op het terrein een broeikas staat. We hebben den huurder aangeschreven de kas te ver wijderen, doch hij staat er nog. Wat moe ten we nu? Weth. Bader zegt, dat het een bak is, waarin kistje met bollen geplaatst zijn. Geleidelijk worden deze in de kas ge bracht zoodat met Februari de zaak ont ruimd is. Vele leden achten dit een ongehoord feit, doch het wordt goedgekeurd, dat de broei kas tot 1 Maart blijft staan. Aan de Politie Radio Omroep wordt een subsidie van 2.per jaar toegekend. De heer A. B. Oostveen heeft in 1931 het terrein voor de Herv. School en de straat aan de gemeente verkocht. Hij ver zoekt over te gaan tot het aanleggen van de straat, daar dit in den koopprijs was in begrepen, of hem de gelden hiervoor te restitueeren. B. en W. zullen spoedig met plannen komen. De Iepenziekte. De boomen in de Hoofdstraat zullen door de gemeente gerooid en door nieuwe ver vangen worden. Door het rijk wordt dan een oetegeld rijwielpad gelegd, ter vervan ging van het bestaande. Voor de bollen, die op de vuilnisbelt al hier gelost worden, wordt voor elke mand uit een andere gemeente 5 cent berekend. Uit onze gemeente zijn gestort 9850 man den. Als hier ook 5 cent berekend wordt maakt ait een bedrag van pl.m. 5000. De kosten voor bewaxing, vernietiging enz. bedragen 1352.46. Deze worden a±zonder- lijx in rexening gebracht. Hoeveel moeten we rekenen, vraagt de voorzitter. De heer Speelman informeert wat andere gemeenten aoen. De voorz.: dit is verschillend. Mij is een gemeente bekend, die het terrein verhuurt voor 500.Men acht betaling met 1 of 2 cent per mand voldoende. Op voorstel van den heer v. Zonneveld wordt deze zaak aan B. en W. overgelaten. Abusievelijk is bij de gisteren geplaatste prijsvraag gemeld, dat de oplossingen ingezonden moeten zijn voor 29 December, dit moet zijn voor 29 November, dus voor a.s. Woensdag. Wij herplaatsen hier nog 'ns de „mand met surprises". Bij het zoeken naar de oplossing, komt men er het gemakkelijkst, als men een liniaal of papier van boven naar beneden schuifc. Onder de goed oplossers zullen worden verloot, zooals gemeld, 4 missaals, 3 vulpenhouders en 3 vulpotlooden. Uit alle letters te zamen moet worden gevormd een goeden raad voor al onze lezeressen en lezers. Dispensatie bouwverordening^ Naby den overweg Klinkenberg is een houten werkplaatsje gebouwd, wat in strijd is met de verordening. B. en W. stel len voor vergunning te verleenen tot we deropzegging. Hiertoe wordt besloten, hoe wel men er tegen is. Ontslag hoofd openbare lagere school. Met woorden van waardeering voor het werk van den heer v. Gilst, hoopt de voorzitter, dat deze spoedig weer een werkkring ge vonden zal hebben. Het ontslag wordt eer vol verleend. Idem onderwijzeres nuttige handwer ken. Ook dit wordt eervol verleend. Even eens wordt ontslag verleend aan de schoonmaakster, mej. Meyer. Aanvulling Ambtenarenreglement. Daar het Rijksambtenarensreglement gewijzigd is, in verband met het dragen van politie ke uniformen enz. is van de regeering een circulaire ontvangen. Ter voldoening van die circulaire stellen B. en W. voor het Ambtenarenreglement te wijzigen. Hiertoe wordt besloten. Nadere voorloopige vaststelling gemeen terekeningen 1931 en 1932. Hiertoe wordt besloten. Benoeming leden commissie tot wering van schoolverzuim. Benoemd worden de aftredende heeren J. de Haan, O. Matze, P. Rotteveel, P. J. Verkouteren, J. Wiep- kema en J. P. Wijntjes. Benoeming lid commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. Herbenoemd wordt de heer P. J. Verkouteren. Benoeming leden vaste commissies. In de financieele commissie worden herbenoemd de heeren Joh. Speelman, H. v. Zonneveld, A. J. Verkleij en J. C. Schrama. In de commissie voor Openbare Werken de heeren L. Ph. Bisschops, A. Warnaar Jzn., K. W. v. Breda en G. Hoogervorst. De begrooting op losse schroeven. Korting op de jaarwedden en loonen van het gemeentepersoneel. Voorloopige bespreking van de vergoe ding voor exploitatiekosten der bijzondere scholen voor 1934. De voorz. deelt mede, dat de nota by de agenda gevoegd, de zaak duidelijk uit een zet. (Wij hebben die nota niet ontvan gen, verslaggever). Deze nota is afkomstig van den burgemeester. De ontworpen begrooting was sluitend zonder salarisverlaging, doch er zijn na dien zooveel voorschriften en wijzigingen gekomen, alsmede korting op de fondsuit- keering, zoodat alles weer op losse schroe ven stond. De verschillende posten zijn zoo laag geraamd, dat daarop niet bezuinigd kan worden. De heer Bisschops stelt voor deze punten aan te houden tot de raad voltallig is. De heer Warnaar is hier voor. De tijd van voorbereiding is te kort geweest. Het is noodig de meeste aandacht aan de zaak te besteden. In Mei is besloten deze zaak aan de Fin. Commissie op te dragen. Aan de hoogere ambtenaren, wier sala ris door anderen wordt vastgesteld, raadt hij aan de mooie daad van de landsregee- ring te volgen, en vrijwillig een offer te brengen. Over dit onderwerp wordt breedvoe rig gesproken hoewel allen voor uitstel zijn. De heer Speelman is overtuigd, dat de inkomsten laag zullen zijn. Niet minder den 300 beslagleggingen voor de belasting zijn hier geweest. Dat teekent! Dit is het moeilijkste onderwerp, zegt de voorzitter. Het zou iets goeds kunnen zijn de salarissen stuk voor stuk te bekij ken, doch in een kleine gemeente zooals deze is het moeilijk, daar men te veel de personen ziet. Weth. Warnaar acht het 't best, dat de Fin. Commissie met een voorstel komt. De voorz. heeft gezegd: „Het spreekt vanzelf, dat de burgemeester niet komt met een voorstel tot salarisverlaging." Dit is z.L niet juist. De burgemeester is regeerder en als de harde noodzakelijkheid dwingt, dan moet hy medewerken om de zaak in orde te houden. Deambtenaren verkee- ren in een bevoorrechte positie, zie bijv. maar eens de wachtgeldregeling. Tekort van ƒ27000.— De heer Dannijs vraagt, hoe groot het tekort voor 1934 is. De voorz.: 27000. De heer Speelman gelooft niet dat de be grooting sluitend gemaakt kan worden en vraagt of de lasten van steun niet vermin derd kunnen worden door te laten werken met steun van Rijk en gemeente. Hij denkt aan het vele land, dat gespit kan worden. De voorz.: Over deze zaak is reeds ge correspondeerd doch nog geen antwoord. Weth. Bader zal medewerken tot salaris herziening doch niet aan een individueele. Beide punten worden nu aangehouden. Reclames hondenbelasting. Goedgekeurd. Hierna sluiting. Ben ik hier aan het sanatorium voor ir**~n- zuchtigen? Ik wou bin nen. Wat? Midden in den nacM? Dan heb ie zeker wat aan je hoofd (Uik).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9