25ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN EEI^ STAD IN CIJFERS VRIJDAG 24 NOVEMBER 1933 No. 7669 2)e ££id&di4(3oii/KMtf DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toornitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal £>y onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS EEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten noogste 3U woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «q verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Grepen uit de Leidsche begrooting voor 1934 Het zal nog wel verscheidene weken du ren voordat de gemeentebegrooting door den Raad in behandeling zal worden geno men en de jaarlijksche zondvloed van wel sprekendheid zich over onze hoofden zal uitstorten. De concept-begrooting voor het dienstjaar 1934 is reeds eenigen tijd gele den door B. en W. aangeboden en is ver vat in een lijvig boekdeel van ongeveer 340 bladzijden, ongerekend de 21 bijlagen. Het lezen ervan is ongetwijfeld een leerrijke bezigheid, al kunnen wij ons in denken, dat er aangenamere lectuur be staat. Bij het doorbladeren van al die hoofd stukken van den gewonen dienst en van den kapitaaldienst (er zijn 16 hoofdstuk ken) onderverdeeld in paragrafen en eeni- ge honderden volgnummers, komt wel sterk de gedachte naar voren, dat het besturen van een stad, zelfs van een stad als Lei den, die bij het begin van dit jaar „slechts" 72.058 inwoners telde, lang geen eenvoudige zaak is. Er wordt gegoocheld met cijfers, die bijna bij elKen post vier, vijf of zes getallen beloopen en het einde wordt ge vormd door miilioen-bedragen. Cijfers zijn over 't algemeen een vrij dorre en onappetijtelijke lectuur, doch zij kunnen in al hun nuchterheid toch dik wijls welsprekend zijn. Zoo lezen wij, dat de inkomsten en uit gaven van den gewonen dienst beide be dragen 9.183.834.en van den kapitaal- dienst ƒ6.245.041.Hier zeggen de eind bedragen ons iets omtrent de enorme be dragen, waarom het hier gaat,-maar meer nog spreekt het feit, dat inkomsten en uil gaven elkander dekken, dat m.a.w. de be- grooting sluitend is. Dat is in dezen tijd van tekorten een prestatie, welke niet te onderschatten is. De tijding, dat het den wethouder van financiën gelukt was de begrooting te doen kloppen, en dat wel zonder belastingverhooging, bereikte ons op den vooravond van 3 October. Het is dus thans geen nieuwtje meer, maar nu wij het in cijfers voor ons zien, willen wij het toch nog even naar voren brengen. De opbrengst der diverse belastingen wordt dit jaar geschat op rond 1 y. mil- lioen, waarvan o.a. de personeele belasting geraamd wordt in hoofdsom en opcenten op 550.000; de 50 opcenten op de vermo gensbelasting op 40.000; de 80 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelas ting op rond 374.000; de vermakelijkheids belasting op 67.500. Hierby is niet in re kening gebracht de uitkeenng uit het Ge meentefonds. Deze staat apart vermeld on der hoofdstuk II (Algemeen Beheer) met een bedrag van 1.111.249.Dit bedrag zuilen wij echter niet ontvangen, daar de regeering van plan is een korting op de uitKeering uit het Gemeentefonds toe te passen, ciat ons althans over het jaar 1934 de som van 133.611.zal kos ten. Zoodra het desbetreffende wetsont werp wet zal zijn geworden, is derhalve onze begrooting niet sluitend meer en zul len nieuwe bezuinigingen en versoberingen gevonden dienen te worden, om het door het Rijk gegraven gat weer te dichten. Lukt dat niet, dan zal de Reserve moe ten worden aangesproken, een potje, dat nog een half miilioen zwaar is. Up velerlei gebied is reeds belangrijk bezuinigd. Noemen wij bijv. slechts de uit gaven voor het onderwijs, welke met een halve ton zijn teruggedracht. De uitgaven voor het openbaar lager onderwijs zijn dit jaar geraamd op 646.502, waaronder be grepen zijn: openb. gewoon 1. o., vervolgon derwijs, uitgeoreid 1. o., buitengewoon 1. o. en vooroereidend 1. o. Dezelfde soorten l.o. van het bijzonder onderwijs zuilen de gemeente in 1934 te staan komen op i 437.656. Een van de grootste posten vormt het hooxdstuk der ondersteuning van behoef - tigen en werkloozen. Voor de ondersteu ning van behoeftigen is een som uitgetrok ken van 945.520, dat is 71.611 meer dan voor 1933 was geraamd, en voor de wert- loozensteun is 774.755 gereserveerd ofwel j ƒ222.043 meer dan voor 1933. Als men deze uitgaven eens vergelijkt met de netto opbrengst der gemeentelijke belastingen, dan blij Kt, dat bijna het ge- j heeie guneen celijke inkomen, uit die be lastingen verkregen, moet worden aange- wend om deze steunuitgaven te bestrij den. i Gelukkig kunnen wij in Leiden beschik ken over de winst van de Gasfabriek en BINNENLANDSCHE ZAKEN ZOMERTIJD ZEDEN VERWILDERING DEN HAAG, 23 November. Reeds gisterenmiddag heeft de Kamer een aanvang gemaakt met de behandeling van de begrooiing van Binnenlandsche Zaken. Tegelijkertijd werd aan de orde ge steld het initiatief-voorstel van den anti- revolutionairen afgevaardigde van den j Heuvel en den christelijk-historischen heer Bakker tot afschaffing van den zomertijd, j Het was niet voor de eerste maal, dat een dergelijke poging werd ondernomen: de j Eerste Kamer heeft in het verleden reeds tweemaal een poging m diezelfde richting verijdeld. Indien het niet te wijds klonk zou men kunnen spreken van een anti these tusschen het platteland en de sta-J. De boeren zijn uit hoofde van hun bedrijf nu eenmaal geporteerd voor den zonnetijd, de stedelingen zien hun zomerdagen, die toch reeds zoo spaarzaam zijn, gaarne met een uur verlengd. Bij de behandeling van dit onderwerp bemerkt men eigenlijk pas goed de afwezigheid van boer Braat, d'e hiervan zijn „topic" had gemaakt. Zooals bekend genieten wij nu reeds *18 jaren ae zegeningen van dezen kunstmatigen tijd en het valt niet te ontkennen, dat men zich ook te plattelande langzamerhand bij den nieuwen toestand heeft aangepast. De so cialist van der Waerden meende, dat de scherpe kanten van deze zaak waren afgesleten. Tegen deze voorstelling rich) te zich echter de katholieke agrarische spe cialiteit baron vanVoorsttotVoorst, die er op wees, dat de last van den zomer tijd nog steeds onverminderd op het plat teland rust. Bovendien heeft deze tijd tot gevolg, dat de plattelandskinderen slaap te kórt komen, bijgevolg 's ochtends met naar de H. Mis gaan en op school weinig oplettend zijn. Om deze reden zijn dan ook vele geestelijken tegen den zomertijd. De verdediger van de initiatiefwet, de heer van den Heuvel, merkte op, dat men het niet moest voorstellen, dat het platteland na al den steun, die reeds door de stad aan den landbouw was verleend, ook wel eens iets terug mocht doen. De steun aan den landbouw toch was gege ven in het algemeen belang en een regeling van den tijd moest eveneens in het alge meen belang zijn. Dr. van der Waerden heeft beproefd een tusschenstandpunt te formuleeren in een motie, waarin werd voorgesteld 's zomers den midden-Europee- schen tijd en 's winters den West-Epropee- schen tijd te volgen. Minister de Wilde mengde zich uiteraard niet in de discus sies, zooals dat bij de behandeling van een initiatief-voorstel te doen gebruikelijk is. De motie-van der Waerden werd door de Kamer aanvaard met 46 tegen 29 stemmen, waarna de heer van den Heuvel schorsing vroeg van de behandeling van zijn initia tief-voorstel. Het woord is nu voorloopig aan de Regeering. De begrooting van Binnenlandsche Zaken geeft steeds aanleiding tot het aansnijden van heele reeksen van de meest uiteenoio- pende wetsontwerpen. De kwestie van de toenemende zedenverwildering, die reeds bij de begrooting van Justitie ter sprake was gekomen, werd ook hier wederom op van de Electriciteitsfabriek, welke resp. een batig saldo van 3en 9 ton in het laatje brengen. Dat deze inkomsten broodnoodig zijn, wordt reeds duidelijk, als wij nog een paar sprekende cijfers noemen. Voor de openbare veiligheid is een uit gave van ongeveer 6% ton benoodigd; de volkshuisvesting levert een nadeeiig slot op van rond ƒ85.000; de post openbaie werken een nadeeiig slot van 4 ton; het hoofdstuk Handel en Nijverheid laat een tekort zien van 1 y2 ton; de reinigings- en ontsmettingsdienst 2'/- ton. Voor school- kindervoeaing en schoolkinderkleeding is een bedrag van ƒ43.500 uitgetrokken. Voor degenen, die zoo diKwijls klagen over den slechten slaat van de Leidsene keien, zij het cijfer van 117.425, dat nu is voorgedragen voor het ondernoud van straten en pleinen, ter overweging aanbe volen. Een andere post, waaraan men niet zoo gauw zou denken, maar die toch nog aar dig kan oploopen, wordt bijv. gevormd door de kosten van ziekenverpleging van on- en minvermogenden. De kosten voor de onvermogenden worden geraamd op oO.OUO, die voor de minvermogenden op 36.000. Dit zijn slechts enkele grepen uit de paar honderd bladzijden met cijlers en ge tallen, waaruit de Leidsche Begrooting 1934 bestaat, maar er blijkt wel uit, dat regee- J ren voor een groot deel bestaat uit rekenen en nog eens rekenen, vooral in dezen tijd. het tapijt gebracht. Uiteraard zal zich op dit terrein steeds verschil van opinie blij ven voordoen. Bij de behandeling van een dergelijk onderwerp komt de reeds lang doodgewaande antithese weer zoo gemak kelijk om den hoek gluren. Naast de prin- cipieele houding, die anti-revolutionairen, chr.-historischen en katholieken op dit terrein aannemen, staat de goedpratende en duldende houding van links. Zwaaide de heer Zij ls tra (A.R.) den minister lof toe voor zijn bekende circulaire inzake de publieke zedenontaarding, daarin gevolgd door den heer Teulings (R.K.), de heer Wendelaar V.B.) liet duidelijk door schemeren, dat hij van een ingrijpen van de Overheid op dit terrein maar weinig voel de. O, natuurlijk, uitwassen worden door hem wel afgekeurd; maar.... zijn deze inderdaad aanwezig?! Zou iemand in ge- moede willen beweren, dat, wat zich in den afgeloopen zomer heeft afgespeeld op strand en badplaatsen iets te maken heeft met gezondheid en sport. Hier is sprake van volksvergiftiging en speciaal in het belang van de opgroeiende jeugd behoort daartegen zoo krachtig mogelijk te worden .opgetreden. De heer Schaepman (R.K.) wees op de aanwezigheid van fascisten in de bur gerwacht, ondanks het verbod van den vo- rigen minister Jhr. Ruys de Beerenbrouck. De heer Lingbeek (Herv. Geref.) toon de zich beducht voor de katholieke burge meesters-benoemingen. Deze neer meent nog altijd wij verwijzen hem naar de jongste Volkstelling dat wij ons be vinden in een „Geuzenland". De heer Teulings (R.K.) beval een wijziging van de Kieswet aan om kleine belangen- groepjes te kunnen treffen. Heel veel andere onderwerpen werden nog aangestipt, die wij allen wel weer te rug zullen vinden in het antwoord van den Minister. Mej. An nie M eij-er (R.K.) vroeg nog, wat de minister dacht te doen in gevallen als zich te Rotterdam heeft voorgedaan. De raad verwierp daar een door B. en W. voorgestelde verordening, die het zich ver- toonen in onwelvoeglijke kleeding ver bood. Men bedenke hierbij, dat Hoek van Holland een onderdeel van Rotterdam vormt. Anders zou het verband wat moei lijk te ontdekken zijn. Inderdaad meenen wij, dat er aanleiding bestaat voor deze vraag. En nu kome men weer niet aandra gen met die hooggeroemde autonomie. Ook wij achter gemeentelijke zelfstandigheid een groot goed, maar alleen indien daar geen misbruik wordt gemaakt. Vrijdag zal de minister zijn rede, die hij vandaag met een enkel woord begon nen is, voortzetten. In de avondvergadering van gisteravond is de behandeling van de begrooting van Justitie voortgezet, waarop wij nog terugkomen. STRENGERE ORDE IN DE TWEEDE KAMER. INITIATIEF-VOORSTEL-AALBERSE. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp van de heeren Aalberse c.s. ingediend tot wijziging van het reglement van orde voor de Kamer. Naar de meening der voor stellers bevat dat reglement een ernstige leemte, doordat verwijdering van een lid slechts kan plaats hebben, nadat de Kamer daartoe heft besloten. De voorgestelde nieuwe bepalingen beoogen in de eerste plaats daarin te voorzien. Voorts willen de voorstellers doen ver vallen de bepaling, dat de voorzitter een lid, dat beleedigende uitdrukkingen bezigt of de orde verstoort, eerst tot de orde moet roepen. Het op eenigerlei wijze blijk geven van instemming met onwettige handelin gen zou reeds een voldoenden grond moe ten vormen voor het ontnemen van het woord. Men wil ook de bepalingen schrappen, dat voor de eerste maal slechts verwijde ring voor een dag mogelijk is. Verder willen de voorstellers verwijdering mogelijk ma ken van de leden, die zich aan beleedigend of ontoelaatbaar optreden schuldig maken, zelfs bij wijze van interruptie, ook al kan in den eigenlijken zin van het woord niet van verstoring der orde gesproken worden. Ten slotte wil men uen voorzitter de be voegdheid geven te gelasten, dat in het of ficieel verslag een door hem aan te wijzen deel van de rede van een verwijderd lid niet zal worden opgenomen. KORTER ARBEIDSTIJD VOOR CHAUFFEURS. Bij de behandeling van de begrooting van justitie is door den heer Duys er op gewezen, dat met het oog op het schrikba rend toenemen van verkeersongelukken ook vooral moet worden opgetreden, wan neer er geen ongelukken gebeuren. De „Gelderlander" schrijft het hiermede volkomen eens te zijn en bepleit in ver band hiermede ook het instellen van een arbeidstijd voor chauffeurs: „In dit opzicht komen we nog even terug op het instellen van een arbeidstijd voor chauffeurs. Lezen we niet vooral in de zo mermaanden bij herhaling van bestuurders van autobussen, die zelfs twaalf en meer uren achtereen dienst deden? Als dan zulke menschen overspannen worden en verkeer de stuurmaatregelen nemen, aan wie dan de schuld? De regeling van deze zeer dringende zaak kan niet langer wachten. We hebben een ar beidswet, welke den werktijd regelt voor allerlei bedrijven, waarbij geen menschen- levens op het spel staan. Bij het autobedrijf is dit wel het geval. Jammer, dat in om standigheden als deze door het departement van justitie alleen niet ingrijpend kan wor den opgetreden. Door het gevaarselement immers, dat bij deze regeling is betrokken, krijgt ze een geheel ander karakter, dan van een arbeidstijdregeling in het algemeen." Wij nemen deze opmerkingen gaarne met volle instemming over. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Belooning uitgeloofd voor de ontmaske ring der „onthullingen" van de „Matin". (2de blad). De toekomstige Spaansche minister-pre sident. (2de blad). De groote boschbrand in Californië nog steeds niet gestuit. (BuitenL Ber., 2de blad). Van der Lubbe houdt vol, dat hij doft brand alleen gesticht heeft. (1ste blad). DE KAAGWEEK. Zooals v '.j ook niet anders verwachtten, was het bericht omtrent de Kaagweek, dat ons gisteren uit Warmond werd toegezon den, zonder eenige grond van waarheid. Door het bestuur der „Kaag" wordt nl verzekerd, dat er niet één oogenblik over is gedacht, om de Kaagweek niet te doen doorgaan en dat deze reeds is vastgesteld op 20, 21, 22, 23 en 24 Juli. De burgerlijke autoriteiten in Warmond burgemeester en gemeentebestuur, die, ge- ruggesteund door de publieke opinie, met beleid èn kracht wenschen op te treden tegen de watersport-excessen, zullen, ons inziens, daarbij geen tegenwerking onder vinden van het „Kaag"-bestuur. 't Zou voor dat bestuur beleedigend zijn, 't anders te veronderstellen! BINNENLAND LOTERIJWET EN WINKELWEEK. Een ten onrechte door burgemeester en wethouders van Roermond verleende toestemming. Staatsblad No. 587 bevat een Kon. besluit van 10 November, waarbij is vernietigd een besluit van burgemeester en wethou ders van de gemeente Roermond, van 10 Maart, Het college had aan het Comité van de Middenstandsweek te Roermond toestemming verleend tot het aanleggen en houden van loterijen in verband met een winkelweek. Aan de overwegingen is het volgende ontleend: dat het genoemde besluit van burgemees ter en wethouders betrof een z.g. knikker- wedstrijd en een drietal verlotingen; dat niet voldoende is komen vast te staan, of bedoelde knikker wedstrijd, waar bij het publiek moest raden het aantal knikkers, dat zich bevond in zakjes, die in de etalages van verschillende winkels wa ren tentoongesteld, terwijl aanvankelijk j het geschatte aantal moest worden ver- I meld op voor den prijs van drie cent per stuk bij de deelnemende winkeliers te ver krijgen biljetten, al dan niet moet worden beschouwd als een loterij in den zin der Loterij wet 1905, en dat daarom in het mid den dient te worden gelaten of de toe stemming daarvoor door burgemeester en wethouders van Roermond al dan niet in strijd met voornoemde wet is verleend; dat bij de drie bovenbedoelde verlotin gen, welke in het tijdvak van 12 tot en met 21 Mei zouden worden gehouden, door de aangesloten winkeliers en middenstanders beschikbaar gestelde prijzen zouden worden verloot onder de houders van bons (ieder kooper ontving voor elke 50 cent, die hij voor aankoop besteedde, gratis één bon, voor welke bons de winkeliers aan het Comité één cent per stuk zouden betalen) met dien verstande, dat in elk der verlotingen de prijzen gezamenlijk geen grootere waarde zouden mogen hebben dan éénhonderd gul den; i dat bedoelde verlotingen vallen onder BINNENLAND. Mr. Aalberse c.s. heeft een wijziging van het reglement van orde van de Twee de Kamer ingediend, die beoogt de orde maatregelen tegen leden te verscherpen. (lste blad). Groote knoeierijen bij levering van rund- vet aan het Rijk (lste blad). De invoer van lijnkoeken is bij Kon. be sluit gecontingenteerd. (lste blad). Verschenen is het voorloopig verslag op het wetsontwerp tot korting op de In dische pensioenen, (lste blad). Loterijwet en Winkelweken, (lste blad(. SPORT EN WEDSTRIJDEN. PijnenburgWals winnen de Zesdaagschc en ruim duizend gulden aan premies. (4de blad). Sparta (Praag) verslaat het Ned. B-elf tal mat 42. (4de blad). het begrip loterij, als in de Loterijwet 1905 bedoeld; dat die verlotingen echter, zooal ook dui delijk uit de daarop betrekking hebbende circulaire blijkt, in de eerste plaats met het oog op de financieele belangen der aangesloten winkeliers en middenstanders waren opgezet, en dat zij dus niet geacht konden worden uitsluitend te strekken tot een der in artikel 3 der genoemde wet be doelde doeleinden; dat daaraan niet afdoet, dat het batig saldo dier verlotingen dat uiteraard in verhouding tot den omzet der winkeliers van geringen omvang zou zijn aan een Fonds tot bestrijding der tuberculose zoude worden uitgekeerd, dat er overigens tusschen de betrokken drie opeenvolgende verlotingen een zoo nauw verband bestond, dat moet worden' aangenomen, dat het hier in wezen gold één loterij, waarin de gezamenlijke waarde der prijzen meer zou bedragen dan éénhon derd gulden, met meer trekkingen, zoodat burgemeester en wethouders van Roermond zich in verband met de in meergenomd artikel neergelegde competentie-regeling onbevoegd hadden behooren te verklaren om op het loterij-verzoek te beschikken; dat derhalve het besluit van burgemees ter en wethouders van Roermond, voor zoover dit betreft de bovenbedoelde drie verlotingen, in strijd is met artikel 3 der Loterijwet 1905. UITKEERING AAN VEEHOUDERS. Vijf gulden per koe. Wij ontvingen het volgende communiqué: De Crisis-zuivel-Centrale heeft aanvan kelijk een voorzichtige financieele politiek gevolgd en uit 't Crisis-zuivelfonds aan de landbouwers een bescheiden bedrag uit gekeerd. Nu door de inwerkingtreding van het landbouwcrisisfonds het crisiszuivel- fonds moest worden geliquideerd, werd 't billijk geacht de nog niet uitgekeerde gel den alsnog aan de landbouwers te doen toe komen. De minister van economische zaken heeft daarom een ministerieele beschikking uitgevaardigd waarbij zulks geschied is in den meest aannemelijken vorm, n.l. die van 5.per koe. Ook met deze uitkeering wordt de richt prijs voor de boeren nog niet bereikt. Naar de heer Buckmann te Leeuwarden heeft medegedeeld, zal waarschijnlijk reeds heden met de uitkeering een begin worden gemaakt.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1