UIT DE OMGEVING VRIJDAG 24 NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 (Vervolg). GEMEENTERAAD VAN NIEUWVEEN De voorzitter sluit de algemeene beschou wingen en vraagt de begrooting artikels- gewijze te behandelen of eerst het rapport. De heer Raaphorst wil eerst het rap port der Commissie ad hoe behandelen en daarna de leden, die nog iets hebben aan te merken, gelegenheid te geven even- tueele opmerkingen te maken, vragen te stellen, enz. Volgn. 129. Inzake Jaarwedden Burge meester, Secr. en Ontvanger. De heer Kra nenburg. als rapporteur der Commissie ad hoe, stelt namens deze Commissie voor om aan Ged. Staten voor te stellen een kor ting van 10 pet. in het geheel toe te pas sen. Dit voorstel wordt z. h. s. aangeno men, alleen de heer Raaphorst is tegen en zet in deze zijn standpunt uiteen. Samenvoeging Stompwijk en Veur. De Commissie wil in deze een uitspraak ja of neen en wenscht niet langer te wachten. De voorzitter:Hieromtrent liggen nog altijd stukken van Ged. Staten; het zal dus alleen mogelijk zijn aan G. S. te ver zoeken om de beslissing te bespoedigen. De rapporteur betreurt de houding van Ged. Staten. De voorzitter: Ged. Staten moeten een uitspraak doen. De heer Zuidwijk: deze zaak kan niet langer wachten; hij wenscht een commis sie te benoemen, die deze zaak bij Ged. Staten gaat bespreken. De heer Schrader: zullen Ged. Staten op deze vraag ja of neen antwoorden, of zullen wij eerst wederom een stemming krijgen. De voorzitter: m.i. zal dit laatste zeker het geval zijn. Hij is er geheel voor een Commissie uit den Raad te benoemen. Weth. de Koning: B. en W. zijn hierom trent al bij Ged. Staten geweest; laten de heeren er nu zelf ook eens heengaan. Het voorstel-Zuidwijk wordt in stem ming gebracht en in de bedoelde Commis sie worden benoemd de heeren Zuydwijk, Koerts en Schrader. Voorstel Commissie om het presentie geld der Raadsleden met 10 pet. te verla gen. De rapporteur merkt op, dat de com missie dit heeft gedaan als blijk van mede leven. De heer Borst wil het presentiegeld dan maar op 2.brengen. De voorz.: B. en W. hebben dit voorstel niet willen accepteeren, omdat het vele werk der leden ook een belooning ver dient. Het voorstel-Borst wordt niet onder steund, terwijl het voorstel der Commis sie ad hoe z. h. s. wordt aangenomen. Salarissen en loonen. De Commissie ziet zich genoodzaakt om de korting van 5 pet. voor de le 1000.en 10 pet. voor het verdere te handhaven. De voorzitter zal dit aanhangig maken bij georganiseerd overleg en dan hierop nader terugkomen, de raad kan zich dan uitspreken. De heer Raaphorst wil dezen post en den post inzake verlaging steun werkloozen samenkoppelen. De voorzitter: dat gaat niet. Wordt z. h. s. goedgekeurd, alleen de heer Raaphorst is er tegen. Gratificatie Rijksveldwachter. Het is niet de bedoeling geweest van de Commissie de gratificatie te onthouden, doch bij even- tueele vervanging deze niet meer te geven. Drinkwaterleiding „Tien Gemeenten". Van een tariefsverlaging kan nog niets ko men, wel komt er verlaging voor de boe ren voor het vee. De heer Zuijdwjjk: het is droevig, dat de eene duur water moet drinken en de ander goedkoop water kan drinken. De voorzitter: er kan helaas niets aan worden veranderd; het zal steeds de volle aandacht hebben van B. en W. Begraafplaatsen. De heeren Koerts en Borst vragen de aandacht van B. en W. voor de algemeene begraafplaats en vra gen deze thans door de werkloozen in een behoorlijken staat te laten brengen. Weth. de Koning merkt op, dat hij een onderzoek heeft ingesteld; onbehoorlijk is het er z.i. niet; wel kan een en ander gelijk worden gemaakt en een nieuw hek wor den aangebracht; het zal de aandacht hou den. Be waar schoolonderwijs. De heer Schra der betreurt het, dat het bewaarschool- HILLEGOM. Onze Gemeentebegrooting. De Ge- meentebegrooting 1934 is door B. en W. sluitend gemaakt. Hiervoor is veel over leg en nadenken noodig geweest. De moei lijkheden zijn nog nimmer zoo groot ge weest als ditmaal, omdat men voorheen met een batig saldo kon afsluiten. Ditmaal zijn de voorafgaande spaarpotjes totaal uitgeput. Worden door den nood den tij den de inkomsten minder, erger is, dat door steun, werkloosheid en armenzorg de uitgaven zich in stijgende lijn begeven. Daardoor werd sluiting der begrooting al leen mogelijk ten koste van zware offers. Deze zullen gebracht worden eensdeels door bezuiniging op de uitgaven, -op subsi dies, salarissen en een zeer sterke belas- tingverhooging. De opcenten op de pers. belasting zullen gebracht worden van 80 op 200, wat een vermeerdering der ont vangsten van 55.000 beteekent. De op centen op de Gemeentefondsbelasting zul len 100 worden, voorheen 80, wat een grootere ontvangst van 8000 beteekent. Door de gemeente in klasse II der ge meentefondsbelasting te brengen (voorheen 2e kl.) zal ƒ4000 extra worden verkregen. De -traatbelasting wordt met 50 pet. ver hoogd. Opnieuw zal een korting worden toegep&st op de salarissen van ambtena- GEMEENTERAAD VAN VEUR onderwijs niet kan worden gesubsidieerd; hij zal zich er bij neerleggen. De voorzitter: B. en W. betreuren dit eveneens, doch er is helaas niets aan te doen. Kerstgave werkloozen. De Commissie vraagt om de werkloozen een Kerstgave te geven. De voorzitter: dit moet van hoogerhand komen. De diverse organisaties werken hieraan en dus moet de Gemeente niets doen; dat komt wel in orde. Onderhoud schoolgebouwen. De heer Koerts vraagt de speelplaats bij de O. L. School te draineeren, omdat de toestand bij regenval daar onhoudbaar is. B. en W. zullen hieraan met den meesten spoed wer ken. Onderhoud slangen. De heer Raaphorst vindt-dezen post te hoog, en vraagt, of de slangen misschien niet goed worden on derhouden. De voorzitter: de slangen worden keu rig onderhouden, doch deze hebben oij brand heel dikwijls zeer veel te lijden. Besmettelijke ziekten. De heer Raap horst wil deze post voor memorie ramen, waarop de voorz. antwoordt, dat dit niet gaat. Rioleering. De heer Raaphorst meent, dat het noodig is, dat wij krijgen een verplich te aansluiting, waarop de voorz. deze zaax duidelijk toelicht. Een voorstel-Raaphorst den post onder steuning werkloozen van 9000.op 8000.te brengen, ontlokt vele bespre kingen, het voorstel vindt echter geen on dersteuning. Armbestuur. De heer Zuijdwyk merkt op, dat hij wanklanken heeft gehoord en vraagt hiervoor de aandacht van B. en W. Steun werkloozen. De Commissie kan zich niet vereenigen met 1.verlaging en zou graag zien, dat deze post gehand haafd bleef. De heer Koerts wil afwachten tot de werkverschaffing afgeloopen is. De voorzitter: B. en W. willen het be drag voorloopig zoo laten en trekken hun voorstel in, doch B. en W. handhaven de wachtdagen. De heer Schrader wil de 24 dagen ver anderen in 30 dagen. De heer Raaphorst kan hiermede niet ac- coord gaan, daar de menschen, als zij 30 dagen hebben gewerkt, geen wachtdagen kunnen hebben; hij stelt voor de wachtda gen op 3 te stellen. Het voorstel wordt niet ondersteund, ter wijl het voorstel van B. en W. z. h. s. wordt aangenomen. De geheele uitgaven worden dan zon der h. s. aangenomen. Inkomsten. Opcenten Pers. Belasting. De Commissie kan zich vereenigen met 150 opcenten. De voorzitter doet een beroep op den Raad om het voorstel van B. en W. van lYü opcenten aan te nemen. De heer Schrader: de belastingschroef moet niet te sterk worden aangedraaid. De voorzitter: B. en W. kunnen niet an ders, hoe gaarne zij anders zouden willen; zij hebben het noodig, omdat de begrooting anders toch niet zal worden goedgekeurd. Na lange besprekingen wordt het voor stel van B. en W. voor 170 opcenten met 101 stem aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt de straatbelasting wederom voor 1934 gehand haafd. De heer Raaphorst komt nog eens terug op de converteering der geldleeningen. Hij meent, dat B. en W. hieraan niet de noo- dige aandacht schenken. Het is hem bekend, dat er aanbiedingen zijn binnengekomen en dan moeten B. en W. hieraan toch de aan dacht schenken en aanvragen doen. De voorzitter: er is aan B. en W. niets bekend, geeft u deze aanbiedingen dan eens op aan B. en W. De heer Raaphorst: de Secretaris heeft mij een en ander opgegeven, waarop de Secretaris antwoordt, dat de heer Raap horst het niet begrijpt. De inkomsten worden hierna z. h. s. goed gekeurd. De kapitaaldienst in inkomsten en uit gaven en de geheele begrooting worden dan z. h. s. goedgekeurd. Hierna sluiting ren en werklieden. Deze wordt 5 pet., was reeds 10. (Een groote onbillijkheid voor degenen, die al een klein salaris hebben). Wordt dit voorstel aangenomen, dan zal Hiliegom de twijfelachtige eer hebben in zake salariskorting, vergeleken met de aan grenzende gemeenten. De belooning aan plaatsvervangende hoofden van scholen komt te vervallen. Deze belooning was als regel een cadeautje waartegen we in ,de courant meermalen stelling namen. Alle subsidies aan vereenigingen wor den geschrapt; alleen voor de T. B. C. wordt een uitzondering gemaakt: deze organisa tie krijgt als maximum 1000, het bedrag dat vorig jaar benoodigd was. Te denken geven de volgende in 1932 uitgegeven bedragen: voor steun 100.600, voor werkverschaffing 8000, Burgerlijk Armbestuur 38.000, samen bijna 150.000. We vragen ons af. waar moet het heen? Buitengewone werken van eenige betee- kenis zullen niet kunnen ondernomen wor den, omdat er geen geld is. Wat opgegeven is speelt voor zulk een groote gemeente geen rol: verbetering hoek Veenenburger- laanLoosterweg III 555; bijwerken van Loosterweg III 1443; Veenenburgerlaan voorzien van een modern wegdek 10.397; idem Hyacinthenlaan 5365; rioleerings- werken (aansluiting op het hoofdriool) ƒ416; Een nieuw riool in de Treslong- dwarsstr. 1387. Het ziet er weinig rooskleurig uit. LISSE. Dammen. De uitslag van de 6e ronde om het persoonlijk kampioenschap van Lis- se en Omstreken is als volgt: Hoofdklasse: S. v. DuinD. Vergunst 20 A. WijnhoutJ. C. Hobo 20 P. C. de JeuG. Balkenende 1I J. B. v. d. LaanA. v. d. Poel 02 C. GastelaarsJac. v. d. Poel XX le klasse: J. v. d. OetelaarJ. Schilder 0—2 A. DannysG. v. d. Voet 20 P. v. d. ZwetN. v. d. Poel 20 A. v. DijkC. v. d. Leede xX 2e klasse: H. BarnhoornD. Algera 20 A. Mooyekind.S. A. Klein 20 S. A. v. BezuP. Boogerd 02 A. Turk—A. v. d. Hoorn 20 De stand na de 6e ronde is aldus: Hoofdkl.: Jac v. d. Poel 6 gesp. 9 pun ten; A. v. d. Poel 6gesp. 9 pnt.; C. Gaste laars 6 gesp. 8 pnt.; S. v. Duin 6 gesp. 8 pnt.; A. Wijnhout 6 gesp. 8 pnt.; J. B. v. d. Laan 6 gesp. 6 pnt.; J. C. Hobo 6 gesp. 4 pnt.; P. C. de Jeu 6 gesp. 3 pnt.; G. Balke nende 6 gesp. 3 pnt.; D. Vergunst 6 gesp. 2 pnt. le klasse: J. Schilder 6 gesp. 10 pnt.; A. Dannys 6 ges. 9 pnt.; A. v. Dijk 5 gesp. 9 pnt.; N. v. d. Poel 6 gesp. 6 pnt.; J. v. d. Oetelaar 6 gesp. 6 pnt.; P. v. d. Zwet 6 gesp. 6 pnt.; P. v. d. Zwet 6 gesp. 3 pnt.; G. v. d. Voet 6 gesp. 2 pnt.; C. v. d. Leede 5 gesp. 1 pnt. 2e klasse: P. Boogerd 6 gesp. 10 pnt.; H. Baartman 6 gesp. 9 pnt.; A. TTirk 6 gesp. 9 pnt.; D. Algera 6 gesp. 9 pnt. A. Moo>e- kind 6 gesp. 7 pnt.; S. A. Klein 6 gesp. 3 pnt.; A. v. d. Hoorn 6 gesp. 2 pnt.; S. A. van Bezu 6 gesp. 1 pnt. De strijd om de bovenste plaats in Je Hoofdkl. gaat hoofdzakelijk tusschen Jac. v. d. Poel en C. Gastelaars, waarvan we v. d. Poel en goede kans geven. In de le kl. gaat de strijd tusschen Dannys, Schil der en v. Dijk. Als v. Dijk de afgebroken partij wint, wat bijna zeker is, geven we hem de meeste kans. In deze klas moet nog een ronde gespeeld worden. In de 2e kl. maakt P. Boogerd de beste kans, ter wijl Baartman door v. d. Hoorn te slaan een goede kans maakt voor de tweede plaats. In deze klasse valt het groote pun- tenaantal onderling zeer op! Geboren: Johanna Bastiana, d. van M. Wassenaar en P. M. Reichwein Jo- sephus Hendrikus, z. van H. J. van Diest en W. van der Berk Laurentius, z. van J. Hoogkamer en M. M. Klein Petro- nella, d. van A. van Duivenvoorde en A. Kerpershoek Adrianus Gerardus, z. van A. Obdam en M. J. Lubbert Jacob, z. van C. P. Plug en M. de Jong. Ondertrouwd: G. Nieuwenhuis 29 j. en B. G. Tromp 26 j.,( beiden te Lisse. Overleden: J. van der Slot 59 j., wedn. van M. Bisschop. Gevestigd: H. J. Vaneveld uit Voor hout H. Bliek uit Rotterdam G. IC Duijs uit Wamel A. A. Pleijne uit Ouden bosch B. Hoogkamer uit Haarlem H. J. Semp uit Sassenheim. Vertrokken: W. Rietbergen naar Apeldoorn G. H. Ruiter naar Waalwijk M. den Boer naar Haarlemmermeer M. Th. van Steijn naar Haarlemmermeer M. W. van Steijn naar Leimuiden A. W. Augustinus naar Naarden J. M. Munnik naar Leiden. NOORDWIJKEKHOUT. Bouwen. B. en W. hebben aan den heer Th. Thomassen, alhier, vergunning ver leend tot het bouwen van een woonhuis langs de Kerkstraat. Militaire oefeningen en inkwartiering. Door het Regiment Veld-Artillerie uit Lei den zullen militaire oefeningen in onze ge meente worden gehouden op 29 en 39 Nov. a.s. In den nacht van 29 op 30 Nov. zal in ons dorp inkwartiering plaats vinden van manschappen en paarden. NOORDWUK. Gemeenteraad, Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van het gemeente bestuur een raadsvergadering uit te schrij ven tegen Vrijdag 1 December aanstaande des namiddags 2 uur. Werkloosheid. Het aantal werkloozen in onze gemeente is op net oogenoük stij gende en bedraagc 515, waarvan 224 land- aroeiaers, 61 visschers, 77 losse arbeiders, 3 chauffeurs, 30 jongens, 106 bouwvakar beiders, 1 letterzetter, 1 electricien, 1 wa genmaker en 1 bakker. Het commissariaat wordt opgeheven. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van net gemeenteoescuur aan den raad voor te stellen het Commissariaat van Po litie in deze gemeente op te hellen. De openbare school. Het aantal leer lingen van onze openbare lagere school bevindt zien op een zoodanig peil, dat met ingang van 1 Januari aanstaande een van de leerkrachten, die aan deze scnool ver bonden zijn, overcompleet zal worden. Distributie van vleesch. Voor de distri butie van het rund vleesch in bussen is in onze gemeente een zoodanige regeimg ge- troifen, dat deze zuilen worden verstrekt via de slagers. Telkens zullen daarvoor 4 slagers voor 6 weken worden aangewezen, 2 in Noordwijk-Binnen en 2 in Noordwijk aan Zee. Het publiek is vrij het vleesch te koopen bij 1 van de 4 aangewezen slageis. De caféhouders in actie. Door de be sturen van verschillende bonden van café houders is aan den raad een adres gericht om de Personeele belasting voor deze in richtingen te verlagen in den geest als is mogelijk geworden na de laatste wijziging der wet op de Personeele Belasting. O.m. wordt verzocht de belasting op de biljarts te verlagen. Onder presidium van burgemeester J. W. Geesing zagen we Maandagavond de vroed schap onzer gemeente in plenaire zitting bijeen. De belangstelling bleek deze keer weer groeiende te zijn. Vooral viel ons de aanwezigheid van den redacteur van „De Rijnbode" op. Het is een vaststaand feit, dat de presentie van vreemde verslagge vers altijd een historische raadszitting voor spelt. Ook nu bleek dit weer op te gaan. Alvorens tot de opening over te gaan verzoekt de voorzitter het loketje aan de deur te openen, want „Meer lucht zullen we wel noodig hebben!" aldus de voor zitter. De notulen worden na lezing onveran derd onder dank aan den secretaris goed gekeurd. Loftuitingen en scheldwoorden. De voorzitter merkt vervolgens op, dat de phrase „de noutlen worden onder dank aan den secretaris goedgekeurd" geen ij dele klanken inhoudt. Spr. noemt ze altijd ob jectief en volledig; bovendien geven ze bij later naslaan houvast. Spr. meent dit naar voren te moeten brengen, daar er, aldus Z.E.A., eenige dorpsleuteraars en oude wijven den laatsten tijd het praatje rond strooien, dat er met de notulen geknoeid wordt, blijkens ingezonden stukken. Alleen de raadsleden zijn competent de notulen te beoordeelen. Spr. raadt den „leuteraars en oude wijven" aan, zich in het vervolg uit sluitend met hun werk en hun kinderen te bemoeien. De voorzitter belooft hierop straks terug te zullen komen. De onwetende lezer moet weten, dat de voorzitter met die „dorpsleuteraars en oude wijven" den schilder Abr. van Zoest en schrijver dezes bedoelt. In ons ingez. stuk van 6 dezer hebben we aangetoond, dat de heer Plomp in zijn ver weer de notulen niet kon betrekken, om onzen open brief te ontzenuwen. De punc tualiteit was immers aanvechtbaar. Toen de voorzitter over de gewraakte notulen begon, hadden we verwacht, dat we in een waardig verweer, gebaseerd op bewijsma teriaal aan dezelfde notulen ontleend, murw geslagen zouden worden. Waren er geen bewijzen noodig, of waren ze niet aanwezig, dat de voorzitter zijn kracht zocht in scheld woorden? Hebben wij ook gescholden? Als volgende punt is de korting op den pensioentoeslag aan den heer de Rijk aan de orde; op de vorige zitting staakten hier over de stemmen. B. en W. stellen voor 50.te korten, waarop de heer Plomp, die eerst 100.— in zijn hoofd had, zijn voorstel laat schie ten. De heer Bokkestijn spreekt zich uit tegen iedere korting. Het voorstel van B. en W. wordt met 5 tegen 2 stemmen aan genomen. Tegen stemmen de heeren Bok kestijn en De Geus. Steken en strijkages. Het glanspunt van den avond, aldus de voorzitter, is de straatbelasting, die thans onder den hamer komt. Voorlezing ge schiedt van een request, onderteekend door de heeren C. van Dijk, D. Joha, P. van An keren, C. A. Campfens en C. de Vries. Met een heele serie redenen wordt door hen, als voorloopig comité, aangetoond, dat de invoering van de straatbelasting, althans voor 1934, nog niet noodig is. Zij verzoe ken daarom den raad de belasting op 1 Jan. e.k. niet in werking te laten treden. Het comité is gekozen door 64 huiseigenaars, die de protestvergadering in October heb ben bijgewoond. Dat het comité zóó met de kous op de kop naar huis zou worden gestuurd, heeft het stellig niet verwacht. De aangevoerde argumenten worden een voor een om hals gebracht, en wel in vlug tempo. Meer tijd besteden de voorzitter en de heer Plomp aan critiek op deze protestvergadering. Het openstaande loketje komt nu werkelijk nog te pas! Een regen steken daalt op de huis eigenaars neer, waarvan een drietal aan wezigen ruimschoots hun deel toegemeten krijgen. De voorzitter zet de hekeling in met de opmerking, dat het hem onbegrij pelijk is, dat een gemeente-ambtenaar op genoemde bijeenkomst de vergadering van advies heeft willen dienen. Wie maar eeni- ger mate met de gem.-financiën op de hoogte is, aldus de voorzitter, moet weten, dat de gemeente f 6000.voor onvoorzien hard noodig heeft. Deze troef wordt uit gespeeld tegen den heer W. van der Vos, gem.-ontvanger en voorheen gem.-secreta- ris van Nieuwveen, die in beide functies 40 jaren de gemeentebelangen heeft gediend en in ons dorp een der meest geziene per soonlijkheden is. Voorts zegt de voorzitter, dat het niet te pas komt tegen een wettig gevallen raadsbesluit te ageeren. Het op treden van de huiseigenaars wordt commu nistisch en fascistisch genoemd. B. en W. adviseeren het request voor kennisgeving aan te nemen. De heer Plomp neemt de hekeling van den voorzitter over. Deze neemt echter eenvolgens sprekers uit de C.H. en A.R.- kringen onder handen, alsmede den vaan deldrager van den plaatsel. B.V.L. Spr. zal het request niet verdedigen. De voorzitter deelt vervolgens een reeks pluimpjes uit aan den heer Plomp voor RIJNSBURG. Tuinbouw. Het is nog steeds niets ge daan in den groentenhandel. Inplaats van verbetering is er voor enkele producten verslechtering te bespeuren. Uien gaan met een matigen aanvoer voor f 1.70 tot 2. per 100 K.G. Indien die aanvoer iets te groot is, is zulks dadelijk merkbaar aan de prijs. Waschpeen gaat de laatste week iets vlugger. Er wordt van ƒ2.10 tot 3.25 per 100 K.G. betaald. Met gele en roode kool gaat het al bijzonder slecht. Roode gaat in zijn verdediging van de vroedschap. Het doet hem deugd, dat ook de heer Plomp tegen fascisme en communisme is. De heer Ran neemt het nog even vóór de huiseigenaars op en zegt, dat zooveel men schen buiten de belasting vallen, door al leen de eigenaars te laten betalen. Dat ge beurt met iedere belasting, krijgt hij tot bescheid. Hiermee beschouwt de vroed schap dit punt afgehandeld; de belasting treedt 1 Jan. a.s. in. Een hetze tegen de pers? Openbare berisping aan een onderwijzer wegens „gruwel propaganda". Het kwajongensgedoe van den laatsten tijd, aldus de voorzitter, hebben B. en W. tot hun spijt genoodzaakt een openbare berisping toe te dienen aan den ambtenaar Haakman, dit krachtens het jongste besluit van den Ministerraad betreffende het voe ren van openbare agitatie tegen de over heid door ambtenaren. Het stuk zal in het openbaar worden voorgelezen en tevens aan den betrokkene gezonden worden. De heer de Geus meent bezwaren tegen open bare behandeling te hebben, maar de voor zitter stelt hem gerust. Onder doodsche stilte wordt de repri mande voorgelezen. Het komt hier op neer, dat ons (het is al weer de verslaggever) ten laste wordt gelegd, in raadsverslagen en in gezonden stukken op onbetamelijke en hoonende wijze het gemeentebeleid te heb ben gelaakt, alsmede de „meest eenvoudige begrippen van burgerlijke beleefdheid" niet in acht te hebben genomen tegenover de raadsleden Plomp en Groeneweg. Het top punt van agitatie wordt bereikt in het in gezonden stuk van 6 Nov. en in ons raads- verslag van 9 November j.l. En dit alles ondanks onze dubbele vertrouwenspositie, als R. K. onderwijzer en als beambte aan de plaatsel. Boerenleenbank. Voorloopig zullen B. en W. zich tot deze berisping bepa len. Gaat de beklaagde door, dan „zullen alle die maatregelen tegen U worden geno men, waartoe ons de Wet en uitgevaardigde voorschriften de bevoegdheid verleenen", aldus het slot. Thuis hebben we nog eens het schrijven van B. en W. gelezen en tal van vragen kwamen in ons op: Is de interpretatie van B. en W. van het desbetreffende besluit van den Minister raad juist? Is ^en onderwijzer aan een bijz. school „ambtenaar" in den zin der wet? Beantwoordt het K.B. (No. 387) van 27 Aug. 1931 de vorige vraag niet ontkennend? Weten B. en W., dat zij (zetter, attentie s.v.p.!) zich zelf in den brief gemeen- bestuur noemen? Kunt U een raadsverslag van onze hand toonen, dat in „De Leidsche Crt." van 9 November 1933 staat? Was de vorige raadsvergadering niet in het be gin van October? Hebben wij gescholden? Hebt U iets in de ingezonden stukken weer legd? Hebben wij agitatie gevoerd? (Wij zullen op de kwestie tusschen B. en W. en den heer Haakman hier niet diep ingaan. Trouwens, de kwestie zelf is niet diep. Of onze correspondent in wat hij ge schreven en beweerd heeft steeds gelijk heeft gehad, kunnen wij hier moeilijk met beslistheid beoordeelen. Alleen willen wij dit opmerken: Het door den Ministerraad genomen besluit, door B. en W. van Nieuwveen bedoeld, moet niet.... belachelijk worden gemaakt. En, als wij 't eerlijk mogen zeggen: dat doen B. en W. van Nieuwveen toch wel eeni- germate door het op een vrij onnoozel ge val als het onderhavige van toepassing te brengen. De Ministerraad heeft geen muilkorf-besluit voor de ambtenaren vast gesteld! Red. L. Crt.). Het Chr. Schoolbestuur krijgt zijn geld. De verrekening met het Chr. Schoolbe stuur komt nu voor de derde maal ter tafel. Na onderzoek door den voorzitter blijken de meeste posten, waartegen de ge meente gestreden had, niet meer voor strijd in aanmerking te komen. Slechts twee kleine postjes, tot een totaal van 71.77, zullen door de gemeente niet uitbetaald worden aan het schoolbestuur. Een request, uitgaande van den R. K. Be sturenbond en van den Chr. Landarbeiders- bond, vraagt: a. de noodige stappen te wil len doen voor het verkrijgen van vleesch in blik; b. van goedkoope margarine; c. kolentoeslag te verleenen en d. toeslag te verleenen op de werkloozensteun tot een gelijk bedrag aan de verplichte contributie. De punten a. en b. worden toegezegd; c. wordt overwogen binnenkort en op punt d. moet afwijzend beschikt worden, zijnde verboden door het Ministerie. Vervolgens komen eenige werkverschaf fingsplannen in bespreking, n.l. een grootsch plan tot wegenverbetering van den heer Loerakker, hoofdbestuurslid van den L.T.B., en een soortgelijk plan op kleiner school van polder Nieuwkoop, die tevens bijdrage in de kosten vraagt. Beide objec ten zullen zich voorloopig tevreden moe ten stellen met de voortdurende belangstel ling van de gemeente. Zonder gebruikma king van de rondvraag volgt sluiting. de beste kwaliteit voor ƒ2.10 tot ƒ3.90, Gele kool brengt van 2.10 tot 3.50 op, Groene kool gaat voor 1.301.80, Bloem kool gaat vlug weg tegen matigen prijs, lste soort voor 4.90 tot 8.10, 2de soort 1.60 tot ƒ2.70. Nu de zouterijen niet meer koopen is alles voor binnenland bestemd. De aanvoer is maar zeer matig.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10