MAANDAG 20 NOVEMBER 193S DE LEIDSCHE COURANi DERDE BLAD PAG. 9 BINNENLAND KAMERCENTRALE LEIDEN. De R. K. Kamercentrale Leiden kwam gisteren in café „De Harmonie" aan de Markt te Gouda in openbare vergadering bijeen. De voorzitter, de heer H. Bader, opende de bijeenkomst met een woord tot opwekking, om in dezen moeielijken tijd de eenheid-te bewaren in de R. K. Staats partij. Alleen door de eenheid te bewaren kunnen wij, Katholieken, onze vrijheid behouden. Spr. wees op de vrijheidsbeper king voor de Katholieken in Duitschland; een dergelijke toestand moet in ons land voorkomen worden. De secretaris, de heer Van Ber- kel, las de notulen, welke onder dank wer den goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat tot 2e voorzitter was benoemd de heer Heemskerk, tot 2e secretaris de heer Van Mil, tot 2e penning meester de heer Weck. Een discussie van eerbiedwaardige leng te ontwikkelde zich over de belangrijke vraag, in welke plaats de volgende verga dering zal worden gehouden. Hillegersberg en Voorburg dongen naar de hooge eer de Kamercentrale in hun midden te mogen hebben, vanwege de propaganda, die van deze vergaderingen zou uitgaan.... Ten slotte werd bij stemming besloten, dat de volgende vergadering te Leiden zal worden gehouden. In behandeling kwam daarna de agen da voor den Partijraad. (Grootendeels reeds gepubliceerd). De voorzitter wees er ter inleiding op, dat in het Manifest van 16 October j.l. van de Staatspartij de wenschen, in de ver schillende moties tot uiting gebracht, zijn vastgelegd. Gouda zeide met belangstelling gevolgd te hebben, wat de Kath. Kamerfractie voor het groote gezin heeft gedaan. Hoewel nog geen resultaat is bereikt, prijst spr. de hou ding der fractie en wenscht haar volhar ding toe. om succes te bereiken. Waddinxveen wees erop, dat men hoe langer hoe meer op weg is, het groo te gezin in de put te helpen. De Regeering wil blijkbaar niet mee op den weg naar het Kindertoeslagfonds. Ook met de kin dertoelagen bij de rijkssalarissen is het treurig gesteld. Hillegersberg toonde zich ook on tevreden over de tactiek der Regeering. We moeten niet defensief blijven, maar tot het offensief overgaan. De voorzitter was het er mede eens, dat de Katholieken hun bescheiden heid op zij moeten zetten. Leidschendam verwonderde het, dat in de praeadviexen voor den Partijraad geen aandacht wordt geschonken aan de jongeren. Spr. bepleitte een vervroeging van den pensioengerechtigden leeftijd. Ook wenschte spr. actie, tot wijziging van art. 177 I. R. Vo o r b u r g heeft ook een „bewerking" van de jongeren gemist. Hoogmade waa bang, dat de ouderen thuis zouden blijven en de jongeren de baas zullen worden. De heer Schölvinck zeide, dat we de jeugd tot de Staatspartij moeten trek ken door de daden van de Staatspartij. Als de Staatspartij de priiicipieele verlangens meer op den voorgrond plaatst, zal de jeugd bij duizenden naar de Partij terug komen. L i s s e gevoelde veel voor een ijveren voor de belangen van het groote gezin. De afd. ziet gaarne de jongeren aan de beraad slagingen deelnemen, maar aan hen stem recht in de vergaderingen te verleenen. daar heeft Lisse bezwaren tegen. De afd. is vóór afschaffing automaten, straffe door voering der Zondagssluiting en kort en goed een einde aan de cumulatie. Voorburg had er geen bezwaar tegen als de kiesgerechtigde leeftijd van 25 op 21 jaar werd gebracht. Het lid der Tweede Kamer, de heer Loerakker merkte op, dat de propa ganda onder de jongeren een organisato rische kwestie is. Men moet zich niet al te veel voorstellen van de dadendrang der jongeren. We kunnen ze echter stellig met trekken, indien we zelf geen vertrouwen hebben in de Staatspartij. Op de bespre kingen der ouderen wordt steeds de in druk gewekt, alsof de fractie te „belab berd" is om „daden te stellen". Hoe moe ten wij dan onze kinderen bewondering voor de Staatspartij bijbrengen. De Katholieken als minderheid hebben in geen land ter wereld zulk een vrijhe den als in ons land. Practische staatkunde is zoo moeilijk, dat iemand, die daar niet thuis is, bezwaarlijk goed beoordeelen kan. Spr. wees op de actie voor de groote gezin nen maar we staan op dit terrein alleen. Toch is er al heel wat bereikt. Spr. gaf eenige toelichting op, wat bereikt is en wat hopelijk bereikt zal worden. We heb ben den wind tegen; de wind waait niet uit de Katholieke hoek. Als de fractie in de Kamer voor een voorstel geen meerder heid verkrijgt welke daden moet zij dan stellen? Spr. wekte op toch meer vertrou wen te stellen in de vertrouwensmannen. Het fundament der Staatspartij moet zijn vertrouwen, wat niet wil zeggen critiek- loos. We zijn met 28 mannen in de Kamer, en spr. is ervan overtuigd, dat deze 28 mannen niet meer kunnen bereiken. Spr. is niet wars van critiek op deze vergade ringen, maar laat de critiek niet voort spruiten uit een gebrek aan vertrouwen. De heer Schölvinck zeide, dat deze vergadering vertrouwen heeft in de fractie. Deze besprekingen zijn bedoeld als een sti mulans op de werkzaamheid der fractie. Wanneer de Staatspartij grijpt, wat er in 't volk leeft, zal zij zeker de massa trek ken. Wat de Fascisten willen, hebben zij aan onze beginselen ontnomen. De heer Loerakker wees er nog op, dat deze Regeering volkomen beantwoordt aan den roep om een sterk gezag. Spr. wordt reeds een man op leeftijd, en wanneer hij overziet, wat er in een reeks- van jaren is bereikt, is hij dank baar jegens God voor den ontvangen ze gen. Hillegersberg vroeg, hoe de Re geering siaat tegenover de N. S. B. De heer Loerakker antwoorddt, dat de kans groot is, dat de N. S. B. met de andere fascistische vereenigingen wordt „gelijkgeschakeld". De heer Bu 11 e n merkte op, dat het Fascisme de jongeren trekt, omdat het de jongeren aan het partij werk zet. Spr. acht te dit een vraagstuk van de eerste rang. De voorzitter antwoordde, dat de partij-voorzitter dag en nacht werkt aan middelen om de jeugd te trekken. Niet al les kan tegelijk gebeuren. Aan de orde komt daarna het voorstel van de Kamercentrale Leiden inzake de verregaande zedeloosheid met praeadvies van het partijbestuur. Noordwijk was niet tevreden met het praeadvies. Het geeft geen antwoord op het voorstel van onzen kieskring. Spr. heeft bemerkt, dat dit in Noordwijk eenige ontstemming heeft gewekt. Het P. B. had zich wat klaarder moeten uitspreken in deze zaak, die voor ons, Katholieken, num mer één is. De voorzitter achtte het praeadvies volkomen goed. Het vraagt de krachtigste bestrijding van dit euvel. Waddinxveen vreesde, dat het bij de circulaire van Minister De Wilde zou blijven. De heer Loerakker lichtte toe, dat dit onderwerp herhaaldelijk stof van bespreking is geweest. Als 't bleef bij de circulaire van Minister De Wilde zou spr. dit ook wel wat te weinig vinden. Het is echter buitengewoon moeilijk een doeltreffende Rijkswet temaken. Het ver wondert spr. echter, dat in gemeenten met een voluit rechtschen gemeenteraad niets tegen dit euvel is gedaan. Gemeentelijke verordeningen zijn het meest practische middel ter bestrijding. Noordwijk had een dergelijk po sitief antwoord gaarne van het Partijbe stuur gehad. Op plaatsen met dwingende verordeningen kan men het kwaad niet keeren. De heer Houdp, bestuurslid, vond het beter, dat de mogelijkheid van een Rijkswet toch overwogen wordt. Als men een burgemeester heeft, die een „ruim standpunt" inneemt, komt er van de ver ordening niet veel terecht. De lieer Loerakker wees erop, dat een Rijkswet veel te algemeen moet blij ven met het oog op verschillende tóestan den in de onderscheidene gemeenten. Lisse achtte 't beste, dat de Katholie ken zich van onfatsoenlijke badgelegenhe- den verwijderd houden. Vervolgens kwam nog in bespreking de motie-Leiden inzake cumulatie van amb ten met als voorbeeld het geval-Feber. Gouda was niet tevreden met het prae advies. De heer Heemskerk (minderheid van het bestuur) meende, dat de beoordeeling van het geval-Feber voor buitenstaanders buitengewoon moeilijk is, wegens de pre caire positie van de Haagsche wethouders zetel. Hoewel cumulatie veroordeelend, vindt de minderheid van het Kringbestuur deze motie niet juist. De voorzitter deelde mede, dat de minderheid van het Kringbestuur achter de motie-Leiden blijft staan. De heer Schölvinck waarschuwde tegen overdrijving in deze aangelegenheid Spr. schaart zich aan de zijde van den heer Heemskerk. Hillegersberg wilde verboden zien, dat een Kamerlid ook tegelijkertijd wet houder eener groote gemeente of burge meester wordt. Gouda had het beter gevonden, dat de heer Feber, vóór hij het wethouderschap aanvaardde Roestemming had gevraagd aan het Partijbestuur. De heer H o u d ij k, bestuurslid, ried aan vasthoudend aan de motie toch niet te blijven eischen, dat de heer Feber zal aftreden. De heer Loerakker ondervraagd zijnde of het Kamerlidmaatschap en Wet houderschap den geheelen mensch eischte antwoordde, dat de kennis, die een wet houder opdoet in zijn werkkring, zeer veel vrucht kan afwerpen voor zijn politiek werk in andere functies. Bovendien mag men niet vergeten, dat de werkcapaciteit voor ieder mensch verschillend is. Ten der de wees spr. erop dat het wethouderschap van een groote stad minder rompslomp meebrengt, dan van een kleine stad. Bij de rondvraag ontstond nog een uit voerige discussie over een tweetal vragen van den heer Lieverse uit Hoogmade inzake de crisiszuivelwet en een nog veel uitvoeriger discussie over onderwijs-aan- gelegenheden. Te 6 uur werd de vergadering door den voorzitter gesloten met een woord van dank aan den heer Loerakker voor de vele toelichtingen. Behalve de heer Loerakker woonde ook het lid der Tweede Kamer, de heer M. P. v. d. Weijden, de vergadering bij. DE R. K. HANDELSREIZIGERS- VEREENIGING. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht is Zaterdag een buitengewone algemeene vergadering gehouden van de Ned. R. K. Vereeniging van Handelsreizigers en Han delsagenten „St. Christoffel". Deze vergadering was voornamelijk be legd om te beslissen over al of niet aan sluiting bij het R. K. Werkliedenverbond. Met 65 tegen 25 stemmen werd, na uit voerige discussie, besloten, dat „St. Chris toffel" zich niet bij het R. K. Werklieden verbond zal aansluiten. KERNLEIDERS TE UTRECHT BIJEEN. „De kernen worden de steunpunten van de R.-K. Staatspartij", aldus mr. C. J. M. F. Goseiing. Zaterdag had er in het Jaarbeursgebouw te Utreem een vergadering plaats van de kernleiders der R.-K. Staatspartij. De voor zitter, mr. C. J. M. F. Goseiing, sprak een kort openingswoord. Daarin werd o.m. het volgende gezegd: Het is een gewichtige bijeenkomst. We moeten onze taak ver staan en die taak groot zien. Spr. dankt voor de goede opkomst Het partijbe stuur is ook voltanig aanwezig. De ge- dachtenwisseling zal moeten gaan over net kern werk, niet over de politiek in het al gemeen. Spr. legt den nadruk op het lei dende element m de kernvorming. De kernleiders moeten goed geschoold zijn en bezieling kunnen wekxen. Politiek leven mag niet alleen verkiezingsactie zijn. De kernleiders moeten doordrongen zijn van de groote beginselen. Het manifest is voor hen een praentige leiddraad. De hoofdzaak is de maatschappijke opbouw. Deze moet sociaal, economisch en staatkundig ter hand worden genomen. Dit is een groot- sche taak. Het werk van de kernen is een siuk leekenapostolaat. De kernleiders moe ten hun omgeving kunnen beinvioeden, door die omgeving met een beteren geest te bezielen. Als dat niet gebeurt kan het partijbestuur niets bereiken. Na het inter ne werk der kernen komt de uitbouw. We hopen, dat uit de kernen nieuwe leiders zullen voortkomen. eHt dag. bestuur heeft een ontwerp klaar voor een propaganda campagne. Daaraan zullen de kernen me dewerken. De kernen mogen geen openbare verga deringen organiseeren en aanvankelijk mogen ze de gemeentepolitiek niet in be handeling nemen. Het partijbestuur houdt toezicht op de samenstelling der kernen en op de leiding. Er moet vertrouwen kunnen zijn in de kundigheid der leiding. Lei ders, die hun werk niet kunnen zien als leekenapostolaat, kunnen de leiding beter neerleggen. Mr. Goseiing heeft het groote aantal sprekers beantwoord en de richtlijnen voor het kernwerk nog nader gepreciseerd, Spr. was er echter huiverig van om zich te ver in reglementeeringen te begeven en drukte de aanwezigen op het hart te werken naar plaatselijke behoeften, mogelijkheden en omstandigheden. Echter zullen de kernen in het nieuwe partij-reglement uiteraard hun plaats krijgen. Uit de mededeelingen noteeren wij nog, dat plannen voor de uitgave van een pro- paganda-blad in staat van voorbereiding zijn. DE KATHOLIEKEN EN HET FASCISME. Vrijdagavond heeft de R.-K. Kies ver eeniging in den Rijkskieskring Amsterdam een vergadering belegd in de twee zalen van Bellevue, in welke vergadering ge sproken is over de verhouding van de Katholieken tot het Fascisme. Sprekers op deze vergadering waren woord. En sprak als volgt: Ten slotte nam ook de Deken van Am sterdam, mgr. dr. G. C. van Noort, het woord. En spakt als volgt: „Uit de twee heerlijke en leerzame re devoeringen, welke gij zoo juist hebt ge hoord zal u wel het besef zijn bijgebracht: Houdt u vast aan onze beginselen en blijft bij ons, want wij kunnen in dezen tijd niemand missen. Optimisme moeten wij bewaren en ver trouwen hóuden in degenen, die ons lei den, ook op politiek gebied. Men zal vragen: is aansluiting bij eeni ge fascistische beweging verboden? Maar daartegenover kan de vraag staan: moet dat wel? Moet het eerst zoover zijn, dat het er heelemaal niet meer mee door kan? Of moet het niet liever gaan om het be houd van het bestaande goede. Waarom heeft de kerkelijke Overheid nog niet een verbod uitgevaardigd? Ik heb geen enkele machtiging, maar toch meen ik te mogen zeggen dat dit niet is geschied, omdat vertrouwd wordt, dat de Katholieken krachten en inzicht ge noeg zullen hebben, om Katholiek te blij ven in beginsel en in practijk." „ANNO SANCTO"-VTERING TE ROTTERDAM. Katholiek Rotterdam heeft in de nieu we Doelenzaal op grootsche wijze het Hei lig jaar gevierd, een viering waaraan nog meer plechtigheid werd bijgezet door de tegenwoordigheid van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem. Uitgevoerd werd het oratorium „De spiegel van Jezus" van André Caplet. Dit bestaat uit vijftien gedichtjes op de H. geheimen van den Rozenkrans, samen gesteld door Henri Ghéon en door den componist verwerkt als motief in een fijn borduurwerk van instrumentale muziek. De „mystères" werden als soli gezongen door mevrouw Berthe Seroen, ondersteund door 'n koor van andere vrouwenstemmen. Hierop nam prof. B. H. Molkenboer O.P. hoogleeraar aan de Kath. Universiteit het woord om de herdenkingsrede uit te spre ken. Ten slotte nam Z. H. Exc. de Bisschop het woord, om katholiek Rotterdam te dan ken voor den schoonen avond. Hem in deze herdenking bereid. „Deze viering", aldus Mgr. Aengenent, „getuigt er van dat gij leeft in de ge dachte: dit jaar geheel en al op te gaan in dé herdenking van de onwaardeerbare genade die de stervende Christus vóór 1900 jaar aan de wereld heeft geschonken." De bisschop besloot met er op te wijzen, dat de herdenking der Verlossing ons moet vervullen niet slechts met dankbaarheid, maar in deze moeilijke tijden vooral met vertrouwen in de leiding van Gods Voor zienigheid. NIEUWE BRUG BIJ ZALTBOMMEL. Duizendjarig veer vervangen. De minister van Waterstaat, ir. J. A. Kalff, heeft Zaterdag de nieuw brug bij Z altbommel geopend. Terwijl over de spoorbrug een trein voorbij rolde, knipte hij het oranjelit, dat voor de brug was ge spannen, door. Hierdoor viel een groote Nederlandsche vlag, welke voor de brugopening hing, naar beneden en de nieuwe verbinding Noord-Zuid was tot stand gebracht. Ge volgd door autoriteiten, schreed minister Kalff als eerste over de brug. Een vlieg machine zoemde over de brug. ONTVANGSTEN NEDERL. SPOOR WEGEN. In Juli circa 11/2 millioen minder dan in dezelfde maand van het vorige jaar. De ontvangsten van de Nederlandsche Spoorwegen blijven blijkens den staat van ontvangsten over de.maand Juli nog steeds terugloopen. Aan reizigers- en bagagevervoer werd in Juli van dit jaar ontvangen ƒ6.597.641.43 (vorig jaar ƒ7.238.134.89); voor goederen en levende dieren vermeldt de staat van ontvangsten een bedrag groot ƒ4.570.791.44 (v.j. ƒ5.495.090.09); aan diversen werd voorts neg ontvangen ƒ270.872.29 (v. j. f305.054.38). De lage ontvangsten, welke hieruit zijn vast te stellen, bedragen resp. ƒ640.493.36, 924.298.65 en ƒ34.182.09 of in totaal een teruggang in ontvangsten groot ƒ1.598.794.20 Indien men de ontvangsten over de eer ste zeven maanden van 1933 vergelijkt met die over dezelfde maanden van het vorig jaar, blijkt, dat deze zijn teruggeloo- pen met 11.341.962.53. De totale ontvangsten over het eerste half jaar 1933 bedroegen vergeleken met die over 1932, reeds ƒ9.742.988 minder, zoodat de terugloop in ontvangsten in de maand Juli weer is toegenomen. Men ver- gete niet, dat reeds met ingang van het tweede kwartaal 1933 de tariefsxerlaging van invloed is geweest. „Tel." VLIEGVELD ONDER DELFT. Onderhandelingen nog steeds gaande. In verband met geruchten, dat afgezien zou worden van de stichting van een ge meenschappelijk vliegveld van Den Haag en Rotterdam ter vervanging van het vliegveld Waalhaven, verneemt de „Te legraaf", dat de onderhandelingen tus- scnen de gemeentebesturen van Den Haag en Rotterdam niet zijn afgebroken, maar nog steeds voortgang hebben. Al heeft men den oorspronkelijken opzet voor een groot vliegveld onder Delft, in verband met de tijosomstandigneden, moeten laten varen, het is toch de bedoeling een minder kost baar plan voor een gemeenschappelijk vliegveld onder Delft door te voeren. Daarover worden de besprekingen tus- schen de gemeentebesturen voortgezet. Burgemeester Waszink onderscheiden. Bij K. B. is benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw mr. M. A. M. Waszink, burgemeester van Roermond. GARANTIEREGELING EIEREN. Namens den minister van economische zaken maakt de regeer in gscommissaris voor de uitvoering van de garantieregeling 1933 bekend, dat de uitkeering volgens de gerantieregeling voor de week van 20 t/m. 25 November is vastgesteld op 40 cent per 100 stuks uit te voeren versche eendeneie ren. Voor kippen eieren zal geen uitkeering plaats vinden. ONDERZOEK CRISISVARKENSWET. Comité van betrokken organisaties betuigt aan dr. Colijn telegrafisch dank. Dat er inderdaad behoefte wordt ge voeld aan een officieel onderzoek i.z. de uitvoering der Varkenswet, blijkt uit het volgende telegram, dat aan dr. H. Colijn is gezonden: „Het Comité van Overleg i. z. de uitvoe ring der Crisisvarkenswet, waarbij zijn aangesloten de landelijke organisaties voor den handel in varkens en varkens- vleesch, betuigt Uwe Excellentie zijn in stemming met het door Uwe Excellentie in de Tweede Kamer d.d. 10 November ge uite voornemen, om een commissie van onderzoek te doen instellen en verzoekt Uwe Excellentie, deze commissie te oden samenstellen uit onafhankelijke en deskun dige personen en aan deze commissie een uitgeoreide bevoegdheid toe te kennen. Ons Comité zal door de betreffende com missie gaarne worden gehoord. (w.g. TURKSMA, voorzitter VAN VOORT, secretaris" OP ABNORAMALE WIJZE GEVOEDE KOEIEN. Maatregelen der Crisis Rundveecentrale. De Crisis Rundveecentrale maakt be kend, dat naar gebleken is enkele aan haar geleverde runderen vóór de levering op abnormale wijze waren gevoed. In ver band hiermede behoudt zij zich het recht voor om, wanneer na slachting mocht blij ken, dat dit ten aanzien van een geleverd rund het geval is geweest, een extra ge- wichcsaftrek te doen plaats vinden en bij de uitbetaling met dezen gewichtsaftrek rekening te houden. ALG. VEREEN, v. BLOEMBOLLEN CULTUUR. Kort verslag vergadering hoofdbestuur. Het hoofdbestuur was voltallig. In ver band met het door het hoofdbestuur bij het overleg der zes besturen ingenomen stand punt, dat overeenkomt met hetgeen de af- deeling Lisse wenscht, wordt besloten aan de algemeene vergadering een afwijzend prae-advics uit te brengen op het voorstel der afdeeling Voorhout, dat aandringt op verzoek aan de regeering om een col lectief crediet, terug te betalen uit een Roe-belasting gedurende ongeveer 10 jaar. Bij de voorbereiding van de algemeene vergadering werden eenige voorstellen voor den beschrijvingsbrief geree'd ge maakt. Een voorstel tot wijziging der sla- tuten, waardoor voorkomen wordt dat iemand die geroyeerd is als lid der ver eeniging, krachtens zijn lidmaatschap eener andere vereeniging een geschil ter berechting aan het Scheidsgerecht kan voorleggen, zoolang aan de verplichtingen jegens de Algemeene Vereeniging, waar van hst Scheidsgerecht een instelling is, niet is voldaan, zal aan de algemeene ver- i gadering worden voorgelegd. I Aan de algemeene vergadering zal ter beslissing worden voorgelegd de vraag of i de omstandigheden waarin het vak ver- keert, het mogelijk maken om de leden der vereeniging te verplichten in het ko mende jaar hun bijdrage van 2 cents per R.R. in het aldus genaamde fonds te stor- I ten. Het hoofdbestuur is in meerderheid I van meening, dat de vrijstelling, te dezer I zake over het jaar 1933 verleend, ook nog I voor 1934 zal moeten worden gegeven. I Een ontwerp-begrooting voor 1934 en de toelichting daarop werden vastgesteld. In 1 verband daarmede werden besprekingen gevoerd over de financiën van het Scheids gerecht. Vast kwam te staan, dat hiervoor een oplossing moet worden gevonden, waarbij grootere tekorten, dan waarop is gerekend, worden voorkomen. Bij de mededeelingen over het voorbe reidend werk voor de in 1935 te houden tentoonstelling bleek, dat de deelneming I der afdeelingen aan de vollegrondstentoon- stelling tot nu toe zeer bevredigend ver loopt. Ook voor de propaganda zijn toe bereidselen getroffen- Besloten werd op een desbetreffend ver zoek der Ned. Bloembollenkweekers-Cen trale te berichten, dat de Algemeene Vereeniging vooralsnog niet geneigd is als lid tot deze centrale toe te treden. VERLENGING VAN OPCENTEN TOT 30 JUNI A.S. Bij de indiening van de Rijksbegrooting heeft minister Oud voorgesteld de heffing van de verschillende tijdelijke invoerrech ten en opcenten met een jaar te verlengen. In de Kamer zijn daartegen bezwaren ge rezen. Met name ten aanzien van de 20 opcenten op de suiker heeft men van ver schillende zijden bedenkingen geuit. Minister Oud heeft thans in het verlen- gins-ontwerp een wijziging aangebracht in dien zin, dat de verlenging niet zal ge schieden tot 1934 maar tot 30 Juni a.s. De heer Oud merkt bij deze wijziging op, dat zij is aangebracht omdat nader is geble- I ken, dat de technische wijziging van het tarief van invoerrechten, in verband met den stand der werkzaamheden van de j desbetreffende commissie, op 1 Juli haar beslag zal hebben gekregen. TOENEMEND VERBRUIK VAN ONVERMENGDE MARGARINE. Het is verklaarbaar, dat de goedkoope onvermengde margarine grooten aftrek vindt onder de daarvoor in aanmerking komende gesteunden. Bedroeg de afle vering in de periode van 1 November tot 14 November 1932 40.000 K.G., in het tijd vak van 29 October tot 12 November 1933 was het kwantum opgeloopen tot 138.000 K.G., aldus bericht de „Volkskr." Het laatste cijfer demonstreert den nood van dezen tijd, als men weet, dat alleen zij in aanmerking komen die drie maanden en langer gesteund worden en vier of meer kinderen hebben. AARDAPPELCENTRALE. De minister van Economische Zaken heeft de Stichting „Nederlandsche Aard appelcentrale" aangewezen als crisisorga nisatie, rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam en vertegenwoordigster van het Landbouwcrisisfonds. De statuten, het huishoudelijk reglement en het pootaardappelreglement dezer Stichting zijn goedgekeurd. Voorts zijn de gewestelijke aardappelor ganisaties aangewezen als crisisorganisa ties voor den teler van aardappelen, die zijn bedrijf geheel of grootendeels uit oefent in de provincie, waarin de gewes telijke aardappelorganuisatie gevestigd is: KERKNIEUWS BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Monnikendam: den weleerw. heer A. A. M. Heijdeman; tot pastoor te Zuid-Zijpe: den weleerw. heer P. van Kampen en heeft belast met de oprichting van een nieuwe parochie te Schiebroek: den weleerw. heer A. J. Bek kering, thans kapelaan te Rotterdam (H. Barb.). Vervolgens tot pastoor te Ursem: den weleerw. heer A. C. M. van den Oord; tot pastoor te Schermsrhorn: den wel eerw. heer F. J. W. Hansen en lot Reclor van het St. Jos. Ziekenhuis te Vlissingcn: den weleerw. heer J. Rijk, die kapelaan was te Limmen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9