MAANDAG 20 NOVEMBER 1933 BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 20 Nov. 1933, medegedeeld door het Kon. N ju. l .eieoroi. instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 780.0 te Stensele. Laagste barometerst.: 756.6 te Marseille. Verwachting tot den avond van 21 Nov.: Meest zwakke wind uit Zuid-Oostelijke richtingen, nevelig tot licht of half bewolkt, weinig of geen neer slag, iets kouder des nachts, overdag iets zachter. Sinds Zaterdag is de depressie over de Golf van Biskaje opgevuld. Over Scandina vië is het maximum slechts weinig in be- teekenis afgenomen, zoodat zich thans bijna geheel Europa onder invloed van het hooge drukgebied bevindt. Alleen bij de Fransche Riviera heerscht nog een lage druktoestand; Marseille meldde 59 millimeter regen. De nachtelijke afkoeling veroorzaakte over ons land, West-Duitschland en Oost-Enge- land hier en daar uitgebreide mistgebieden, die echter in den loop van den dag wel zul len verdwijnen, aangezien de warme, droge bovenlucht veel zonnestralen doorlaat (te Hamburg bedroeg op 1200 meter de tem peratuur hedenmorgen pl.m. 15 gr. C. bij een relatieve vochtigheid van 4 pet.). Over Oost en Zuid-Duitschland heeft zich de vorst wat uitgebreid, in midden-Scandina- vië handhaafde zich de lage temperaturen. Er mag ten onzent nog slechts weinig ver andering in den Weerstoestand verwacht worden. Waarschijnlijk zal de nacht iets kouder worden, terwijl bij de algemeene op droging van de atmospheer overdag iets hoogere temperaturen zullen voorkomen. LUCHTTEMPERATUUR Tempv-.atuur des middags te half drie 4.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS C4u: Van Maandagnamiddag 4.32 uur tot Dinsdagmorgen 7.uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Dinsdag 21 November voorm. 4.49 uur en nam. 5.15 uur. en niet ook -de andere drie architecten daarin zouden moeten worden betrokken. In elk geval zou echter in de behandeling van het stadhuisvraagstuk een groote stap achterwaarts worden gedaan en de oplos sing van dat vraagstuk weer voor onbe- paalden tijd worden vertraagd. De meer derheid kan om deze redenen in geen ge val in het voorstel der minderheid treden. Tot zoover het advies van de Commis sie van Fabricage. Dc meening van B. en \V. In onze vergadering van 26 Octooer j.l. 1 aldus besluit B. en W. maakte het een punt van bespreking uit. Ons College kwam daarbij tot de con clusie, dat het zoo duidelijke en zoo uitvoe rig gedocumenteerde advies van de door Uwe Vergadering ingestelde Raadhuis- Advies-Commissie in deze dient te worden opgevolgd in den geest als door de 'meer derheid van de Commissie van Fabricage voorgesteld. Eén lid van ons College is echter een andere zienswijze toegedaan. Het acht het plan-Kropholler het beste en het meest in het stadsbeeld passende, en zou óil daarom ter uitvoering willen zien voorgesteld. In de gegeven omstandighe den kan dit lid echter medegaan met het denkbeeld van de minderheid van de Com missie van Fabricage, om zoowel het plan- Blaauw, als het plan-Kropholler nader te doen uitwerken. De overige leden van ons College slui ten zich evenwel, gelijk gezegd, aan bij het voorstel van de meerderheid van de Commissie van Fabricage. Het voorstel van de meerder heid van B. en W. B. en W. stellen voor: a. de perceelen Vischmarkt nis 7 en 8 meed voor den Stadhuisbouw aan te wij zen (het perceel Breestraat No. 92 valt reeds, zooals uit het bovenstaande is ge- blegen, onder het bij raadsbesluit van 11 Juli 1932 aangegeven bouwterrein); b. ons College te machtigen het plan van den architect C. J Blaauw nader door de- z ente doen uitwerken zulks in overleg met ons College en de Raadhuis-Advies- Commissie waarbij rekening zal wor den gehouden met de wijzigingen, welke door ons College noodig zullen worden ge oordeeld; c. te besluiten, dat het uitgewerkte plan aan de goedkeuring van Uwe Vergadering zal worden onderworpen; d. het adres van de heeren dr. Henri Po lak c.s. als afgedaan te beschouwen. Wij moeten onze verwondering uite n, dat noch in de mededeelingen uit het rap port der Commissie van Fabricage, noch in de opmerkingen van B. en W. wordt be sproken het feit, dat de architect ir. Blaauw is afgeweken o.i. in zeer ernstige mate en essentieel van de gegeven op dracht. Zulks is geschied zonder dat te voren daarvan mededeeling was gedaan aan de collega's-architecten; zelfs was 't voor de zen opzettelijk verzwegen. De Commissie van Advies heeft deze houding van ir. Blaauw niet durven goed en niet durven afkeuren, maar heeft er wat over heen- en weer-gepraat. De Commissie van Fabricage en het Col lege van B. en W. zwijgen er over. Oordeelen deze college's deze kwestie van moreelen aard van ondergeschiKt belang? Wij hopen, dat de schijn ons hier bedriegt. Hoogstaande colleges als de hier genoemde zouden zichzelf zeer blameeren, indien zij een dergelijke kwestie maar blauw blauw zouden laten. Wij erkennen, dat door de inmenging van deze kwestie in het vraagstuk: wie moet de architect zijn, een zekere verwarring en vertroebe ling ontstaat, maar daarom mag zij toch niet ontweken worden. LETTEREN EN KUNST De Passie-Spelen te Amsterdam. De Directie van „Het Passie-Spel" deelt ons mede, dat zich op uitnoodiging van den Raad van Beheer een Pers- en Pro- paganda-Commissie heeft gevormd, be staande uit de heeren: L. A. P. M. v. d. Broeke, Paulus J. Th. Dieges, F. J. B. Jan sen, A. J. A. Niesten en Paul de Waart. De heer F. J. B. Jansen van het R. K. Persbureau, heeft zich bereid verklaard als secretaris van deze commissie op te treden. Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat niet alleen alle R. K. Dilet tanten-Vereenigingen zich voor medewer king kunnen opgeven, doch dat ook parti culiere medewerkenden zeer. welkom zijn. Het Secretariaat is gevestigd Harmonie- hof 41, Tel. 23466. LEEST MET AANDACHT DE ADVERTENTIE-PAGINA'S! STADSNIEUWS TEGEN FASCISME EN NATIONAAL- SOCIALISME. Kadervergadering Volksbondsleiders Gewest Leiden. Zaterdagmiddag werd in het Bondsge- bouw 'n druk bezochte vergadering gehou den van de bestuursleden van de afdeelin- gen Leiden en Omstreken, Gewest Leiden, van den Ned. R. K. Volksbond. Namens het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond opende de heer H. J. Kuiper, die de vergadering prèsideerde, de vergadering met den Chr. groet en zette vervolgens het doel van deze bijeenkomst uiteen. Spr. deelde hierna mede, dat de al gemeene secretaris van den bond in het Bisdom Haarlem, de heer A. Angenent, de inleiding zou houden over de moderne stroomingen in den tegenwoördigen tijd, als fascisme en nationaal-socialisme. Deze strooming vindt zijn oorsprong niet in Ne derland, doch mede tengevolge van den economischen crisis zijn de gevolgen ervan ook hier duidelijk merkbaar. Spr. wees er daarbij op, dat de besturen van de afdeelingen van den Volksbond in het Gewest Leiden nier waren bijeen ge roepen om de voormannen van de Katho lieke vakbeweging te sterken in haar actie voor de Katholieke beginselen, die gedu rende eeuwen den soms zeer zwaren strijd hebben doorstaan. Hierna verkreeg de heer Angenent het woord. Evenals veertien jaar geleden hebben we ook nu de vraag te beantwoorden: hoe krijgen we verbetering en verandering? In 1918 dreigde er gevaar, dat 'n bepaalde geestesstrooming, waarmede wij ons niet konden vereenigen, de overhand op ons werk zou krijgen. Als tegengif daartegen werden een bepaald aantal sociale maat regelen genomen. Nu, na een crisistijd van vier jaar, ver langt men e/eneens weer naar ontspan ning van de crisis. Maar.de strijd is geheel anders. Want in 1918 waren nagenoeg alle menschen in de productie opgenomen, nu zijn er honderdduizenden werkloos. Er is nog meer verschil. Men weet, dat men niet op hetzelfde be ginsel voort kan bouwen, dat er dus een principieele verandering moet komen. Vele gaan zich thans keeren tegen het individualisme. Men ziet, dat 'n groote groep menschen, die 'zich tot heden weinig om den gang van zaken bekommerde, thans vragen om verandering. Deze nieuwe stroom ing openbaart zich in het nationaal-socialisme of fascisme. DE LEIDSCHE COURANT Spr. zegt, dat als men zich bij 't lezen der „nieuwe programmapunten" zal heb ben afgevraagd, of er iets nieuws gebracht zal kunnen worden, men tot de conclusie moet komen, dat vrijwel alles uit die programma's reeds gedurende veertig jaar door de Katholieke arbeidersbeweging is nagestreefd, hetgeen spr. met eenige ver gelijkingen aantoont. Dezelfde menschen, die nu zich scharen achter de vanen van fascisme of nationaal-socialisme, noemden de arbeidersbeweging rood, toen zij vroe ger dezelfde eischen stelde. De sociaal- economische gedachten van de nieuwe pro gramma's zijn dan ook grootendeels dezelf den als de Kath. arbeidersbeweging aan de hand der sociale encyclieken heeft voor gestaan. Daarvoor hebben wij dus, zoo ver volgt spr., het fascisme noch het nat.-socia- lisme noodig. Spr. citeert in dit verband 'n artikel van pater Jacobs in de „Mijnwer ker" van 8 Juli j.l. Alle pogingen, zegt spr., wijzen wij af om 'n gezonde democratie te vermoorden. Tegen alle dictatuur, vooral die eener be paalde partij, moeten wij ons verzetten, want wij hebben invloed en capaciteit ge noeg om onze verlangens kenbaar te ma ken. De wereldbeschouwing, die er aan de nieuwe stroomingen ten grondslag ligt, noemt spr. verderfelijk. Het beginsel van een programma geeft daar leven aan en al zou 'n zelfde programma oppervlakkig kunnen onderschreven worden door socia listen, liberalen, katholieken en christelijken dan zou men ten slotte toch stuiten op het beginsel, dat voor de uitvoering noodig is. God schiep den mensch als persoon met persoonlijke verantwoordelijkheid, met persoonlijk einddoel en daarom dus ook met persoonlijk onvervreemdbare rechten en plichten. Wij weten, dat wij hier leven met als einddoel een hiernamaals. Alles in het leven moet ondergeschikt gemaakt worden aan de persoonlijkheid van den mensch. De gevormde maatschappij of staat mag niet uitgaan boven den mensch, maar de mensch moet middels staat of ge meenschap zijn einddoel kunnen bereiken. En als God naar zijn bevel den menschen kinderen geeft, dan heeft de mensch in dë eerste plaats rechten en plichten tegenover die kinderen en niet de staat. In de nieuwe geestesstrooming van fas cisme en nat.-socialisme ziet men, dat het individu totaal ondergeschikt moet worden gemaakt aan de natie of den staat. Zij rede neeren, dat de mensch sterft en de staat blijft, dus dat de mensch er is voor den staat omwille van den staat. Dat is 'n ver keerde voorstelling van zaken en in die voorstelling van zaken is het logisch, dat de staat alles aan zich onder geschikt wil maken, d.i. gelijkschakelen, zooals in Italië is gedaan en in Duitschland, waar men het ook „gelijkknuppelen" zou kunnen noemen. Spr. wijst dan op het conflict tusschen Italië en Paus Pius XI inzake de opvoeding van het kind, waarin de Paus tenslotte ge lijk wist te krijgen. In Duitschland ziet men hetzelfde conflict reeds komen, maar daar treft men heel andere omstandig heden aan dan in Italië^ zoodat het resul taat daarvan nog niet te voorzien is. Als wij datzelfde hier in Nederland zouden krijgen, als dus alles hier gelijkgeschakeld moest worden, wat zou er dan overblijven van de resultaten, die wij hier op onder wijsgebied hebben kunnen bereiken? Spr. vreest er het ergste van. Na gewezen te hebben op de resultaten van het Hitler-regime in Duitschland, wijst spr. er op, dat het gezin er was vóór den staat, zoodat het van den staat niet afhan kelijk behoeft te zijn. In dit verband wijst spr. op de sterilisatie-wet, op 25 Juli j.l. in Duitschland afgekondigd. Daarbij komt nog de z.g. rassen-theorie, in Duitschland toegepast. Spr. haalt enkele uitspraken aan uit de Pauselijke Encycliek over het Huwelijk, waarin de Paus zegt, dat de burgerlijke autoriteiten geen enkel recht hebben op het lichaam van den mensch. Wanneer dus hier het fascisme en natio naal-socialisme vasten voet zouden krijgen, staat men voor dezelfde mogelijkheden en behalve bovengenoemde moeilijkheden zijn er, blijkens hetgeen in andere landen reeds geschied is, nog vele andere te wachten. Wanneer spr. stelling neemt tegen fas cisme en nat.-socialisme, dan doet hij dit, wijl hij van meening is, dat ons volk ge noeg verstandelijk ontwikkeld is om voor 'n vruchtbare democratie te zorgen, tevens omdat deze stroomingen op soc.-economisch gebied niets beters kunnen brengen, maar ook, omdat het dan 'n hopelooze boel zou worden tusschen de verschillende tot god delijkheid verheven staten. Het fascisme is dus voor de Katholieken 'n besmet, 'n verboden terrein. Maar dan moet er ook iets tegen gedaan worden. In dien geest spreekt reeds het manifest der Katholieke Staatspartij. In dien geest heeft ook de voorzitter der Katholieke Kamer fractie, prof. Aalberse, zich in de Kamer reeds uitgelaten. Ook op sociaal-economisch terrein moet er iets gebeuren; daar moet komen een corporatieve maatschappij, ge baseerd op Quadragesimo Anno. Spr. meen de niets te verklappen, indien hij meedeel de, dat er binnen niet te langen tijd nieuwe regelen voor 'n goed opgebouwde sociaal- economische maatschappij zullen worden opgesteld. Spr. besloot dan met 'n opwekking tot allen om één te zijn in alles naar christe lijken geest. Na een dankwoord van den voorzitter tot den heer Angenent, volgde er 'n langdurige en zeer vruchtbare gedachtenwisseling. We kunnen daarop, vanwege plaatsge brek niet verder ingaan, doch we mogen ervan zeggen, dat uit de discussies sterk naar voren kwam de goede Katholieke geest, die er, Goddank, nog leeft onder de leiders der Katholieke beweging. 'n Woord van lof mogen we hier tevens wel brengen aan den eminenten leider de zer vergadering, den heer Kuiper uit Haarlem, die blijk gaf 'n breeden kijk te hebben op het staatkundig en sociaal-eco nomisch leven en daarbij niet vreest de waarheid te zeggen, wanneer zulks voor het algemeen belang noodzakelijk is, ook al is dit pijnlijk of onaangenaam voor het individu. Na beantwoording der vele vragen door den voorzitter cn den inleider, den heer Angenent, geeft de heer Kuiper den aan wezigen den raad zich er toch goed van te doordringen, dat de zorg voor zich en hun huisgezinnen voor een groot gedeelte ligt op staatkundig terrein en hij uit daarbij den wensch, dat er zoo spoedig mogelijk 'n beter geordende staatkundige, sociaal-eco nomische maatschappij kome. Daarbij is het voor de arbeidersleiders mede 'n eisch, dat zij staatkundig één blijven. Bij de laatste verkiezingen zijn de Katholieken verzwakt uit den strijd gekomen en dat is jammer. Want alleen de Katholieke partij b.v. komt op voor de groote -gezinnen. De beschouwingen bij de laatste rijksbegroo- tingen zijn daarvan het bewijs. Éénheid over alle fronten zij dus eerste eisch. Hierna volgde sluiting met den chr. groet. BLOEDTRANSFUSIE VOOR LEIDEN EN RIJNLAND. Omvattende Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg en Katwijk. Zaterdag is een oproeping in dit blad ge plaatst, om zich beschikbaar te willen stel len als bloedgever (donor) bij den Bloed transfusiedienst, welke niet alleen een korte toelichting maar eveneens een woord van opwekking verdient. Een bloedtransfusiedienst is ook in an dere plaatsen van ons land onder auspi ciën van het Nederlandsche Roode Kruis in het leven geroepen 'en arbeidt daar met groot succes. Deze dienst is een geheel vrij willige organisatie en beoogt hulpverlee ning in den nood, niet echter in den vorm van materieelen steun maar door het ge ven van het eigen bloed aan een mede- mensch, die in levensgevaar verkeert. Het mag van voldoende bekendheid wor den geacht, dat belangrijk bloedverlies of een aanmerkelijke vermindering van het gehalte van het bloed, op welke wijze ook ontstaan, zeer ernstige gevolgen kan heb ben. Het verloren gegane of veranderde bloed kan evenwel vervangen worden door bloed, dat echter met bijzondere zorg moet zijn uitgezocht. Wanneer dus tijdig beschikt kan wor den over een hoeveelheid gezond en voor den patiënt bruikbaar vreemd bloed, dan kan hierdoor een leven worden gered. Met deze enkele regels is feitelijk reeds het groote belang van een goed function- neerenden bloedtransfusiedienst aangege ven. Dat het bloed van gezonde gevers af komstig moet zijn, behoeft uit den aard der zaak geen nadere toelichting, wel ie restrictie, dat het voor den patiënt „bruik baar" moet zijn. Hiervoor is het slechts noodig te weten, dat den menschen in groepen te verdeelen zijn, waarvan het bloed, afhankelijk van het al of niet aan wezig zijn van bijzondere stoffen, ver schillend op elkander kan inwerken, m.a. w. er komen bij de menschen verschillen de bloedgroepen voor. Een patiënt, die bloed noodig heeft, kan slechts zonder schade dat bloed verdragen, hetwelk afkomstig is van een voor hem geëigende groep, terwijl het voor hem niet passende bloed schadelijk ja zelfs gevaar lijk kan zijn. Het is daarom van het grootste belang, dat degene die zich als bloedgever be schikbaar stelt, niet alleen aan een streng geneeskundig onderzoek wordt onderwor pen, maar dat tevens te voren wordt uit gemaakt tot welke bloedgroep hij behoort, opdat de arts, die tot bloedtransfusie over gaat zich te voren ervan kan overtuigen, dat de donor volkomen gezond en zijn bloed men dat van den patiënt in over eenstemming, derhalve in dat lichaam tct samenwerking in staat is. Indien dit onderzoek zooveel mogelijk door dezelfde deskundigen wordt verricht, bereikt men een groote mate van zekerheid en de beste waarborgen voor een juiste keuze. De groepen aangeduid met de letters O. A. D. en AB. mogen als constant wor den beschouwd, d.w.z. er mag worden aan genomen, dat de bij een bepaalden per soon vastgestelde bloedgroep diens gan- sche leven dezelfde blijft. Wel bestaat de mogelijkheid, dat in den loop der jaren een qualitatieve verandering optreedt, die men met een vermindering van gevoeligheid zou kunnen vergelijken, een wijziging in de groepsindeeling komt hierdoor echter niet. Het ligt voor de hand de vraagt te stel len of, terwijl alle maatregelen genomen worden om den patiënt slechts baat te doen vinden bij de bloedtransfusie, de gever geen nadeelen kan ondervinden. Men zij hieromtrent echter volkomen gerust. De keuring en de bloedgroepbepaling zal nie mand behoeven te verontrusten, terwijl het bloedgeven zelf zich beperkt tot het af staan van een zoodanige hoeveelheid, dat geen gezond mensch daarvan eenige stoor nis zal ondervinden. En nu nog een woord van opwekking. Op het vrijwillige karakter van deze organisa tie werd reeds gewezen. Belooningen voor het beschikbaar stellen van zijn bloed zijn wel eens overwogen, echter zonder één uitzondering overal hier te lande ver worpen. Dit maakt deze bijzondere hulp verleening niet alleen tot een ideëele maar zij elimineert door de belangeloosheid ook alle gevaren, die zouden kunnen voort vloeien uit een of andere vergoeding. Nu is er slechts één doel, n.l. mede te wer ken aan het behoud van een menschenle- ven zonder dat materiesle factoren hierbij eenige rol kunnen spelen. Daarom huldi gen alle reeds opgerichte bloedtransfusie diensten het eenige betrouwbare systeem, dat der vrijwilligers. Zullen deze zich dan involdoende mate aanmelden? Hierover bestaat onzerzijds geen twijfel. In Rotter dam, Den Haag, Utrecht en Groningen bij voorbeeld is de animo groot, en wat nog EERSTE BLAD PAG. 2 AGENDA LEIDEN. Donderdag Ledenvergadering R. K. Vrou wenbond, Zomerrust 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 20 tot en met Zondag 26 Nov. a.s. waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Sten straat 35, telef. 136, en A. J. Donk, Doeza- straat 31, telef. 1313. RECTIFICATIE. De Katholieken en het fascisme. Onder bovenstaande kopje is in het 3e blad een bericht geplaatst, hetwelk door verkeerde correctie ter zetterij onleesbaar is geworden. Men leze: Sprekers op deze vergadering waren rector Bots en mr. Romme. Ten slotte nam ook de Deken van Am sterdam, mgr. dr. G. C. van Noort, het woord en sprak als volgt: Burgemeester Waszink onderscheiden. Bij K. B. is benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw mr. M. A. M. Waszink, burgemeester van Roermond. (Herplaatst wegens misstelling in het 3e blad). meer zegt, men heeft daar niet alleen vol staan met zich uit alle kringen der maatschappij beschikbaar te stellen als geefster of gever, maar men schonk ook vrijwillig belangrijke bijdragen aan dien dienst, waardoor het mogelijk werd de noodzakelijke onkosten voor adminitsartie, transport, e.d. volledig te dekken en zelfs nog gelden beschikbaar te houden om den dienst te perfectionneeren. Met deze voorbeelden voor oogen twij felen wij ook hier niet aan het welslagen van deze zoo menschlievende organisatie. Wij vertrouwen niet alleen op voldoen de aanmelding, waarvan de reeds ingeko men bewijzen van belangstelling buiten dezen omroep getuigen maar wfj rekenen ook op geldelijken steun, die het ons mo gelijk maakt de noodzakelijk aan deze or ganisatie verbonden uitgaven te bestrijden. Tot dit doel worden gelden gaarne inge wacht bij den penningmeester van de af- deeling Leiden van het Nederlandsche Roo- de Kruis, Bankier Incossobank, giroreke ning No. 135591. DE GRAAL. Tentoonstelling en fancy-fair. Zaterdagmiddag is in het Graalhuis al hier de jaarlijksche tentoonstelling van alles, wat de meisjes gedurende het jaar op zoo verschillend gebied gemaakt .heb ben, op Officieele wijze geopend. Het doel van de aan deze tentoonstelling verbon den fancy-fair is de contributie bijeen te garen, die sommige meisjes niet zouden kunnen betalen en aldus werken de Gr aal meisjes op deze manier voor hun minder bedeelde zusters, die aan ook van het vele dat de Graal den meisjes biedt, kunnen pro fiteered Daarbij komt de vaardigheid, die zij door het stellen van deze goede daad krijgen in allerlei handwerken, wat even eens voor haar later leven van groot nut zal blijken te zijn. Bij de officieele opening, die des mid dags om drie uur plaats vond, waren o.m. aanwezig de Zeereerw. heeren Pastoor Th. Beukers, Pater dr. H. van Rooyen O.S.Cr., Rector R. Reynen, Rector H. v. d. Ven en Pater A. van Lubeek. Mej. Spronk heette allen van harte wel kom in het Graalhuis, dat nu in een groote expositie was omgetooverd en dankte al len voor hun bereidwilligheid aan de uit noodiging gehoor te hebben willen geven. Hierna verzocht mej. Spronk aan Rec tor Reynen de tentoonstelling te willen openen. Rector Reynen, het woord nemend, zei- de het een eer te hebben geacht, deze invi tatie te hebben ontvangen. Spr. ziet het nut en de waarde, ja mis schien wel de noodzakelijkheid tot orga nisatie van deze tentoonstelling en fancy- fair en spreekt dan ook den wensch uit, dat zij door opkomst van velen moge sla gen, omdat dit een steun is voor het nut tige en opbouwende werk, dat de Graal doet. Met deze woorden verklaarde Rec tor Reynen de tentoonstelling voor ge opend. Hierna werd een rondgang gemaakt langs de verschillende stands der fancy- fair, die natuurlijk weer keurig verzorgd zijn. Immers een Graallid doet nooit iels half. Bij de vele stands was nu ook een verrassingen-automaat, die voor een dub beltje een onverwacht geschenk in den schoot wierp. Het practische van deze automaat was, dat zij ook werkte bij geld stukken van hooger waarde, niet bij munt stukken van minder waarde. Voorts kon men er natuurlijk visschen, ballen gooien, schieten enz. De tentoonstelling toonde weer een keur van smaakvolle artikelen, die allen door de Graalleden zelf vervaardigd zijn. Wij noemen slechts het aardige gekleur de boetseerwerk der kleinen als bloemen, stillevens enz., het handwerk, weefwerk en houtsnijwerk, voorts de tallooze klee- dingstukken alsmede een wieg, die geheel bekleed is, en met Kerstmis als Kerstga^e voor een of ander gezin zal moeten dienen. Het is alles te veel om op te noemen. Maar er waren weer tallooze fraaie en moderne werkstukjes bij, die *Se Graalle den alle eer aandoen. Moge deze twee dagen het doel, dat he-5 Graalbestuur met deze tentoonstelling en fancy-faii' beoogde, bereikt zijn.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2