XI ZATERDAG 18 NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 IMTERPAROCHIEELE WAT EEN GEZEL TOCH WETEN MOET. Tot nu toe hebben wjj behandeld de verschillende stroomingen op godsdienstig en maatschappelijk terrein en vanuit ons katholiek standpunt daarover geoordeeld. Nu was ons plan een en ander te schre ven over de kerkhervormers Luther en Calvijn, omdat we daarvan best wat mo gen weten. Want het is opmerkelijk, dat vaak met veel aplomb van alles beweerd wordt, zonder dat vulk een zegsman er voldoende van af weet. We krijgen dan ho- pelooze redenaties. Echter zullen we daar over een paar weken mee beginnen, om dat trouwe lezers van deze rubriek ons verzocht hebben iets te schrijven over.... het fascisme. Over deze-stof-van-den-dag iets schrij ven, terwijl er al zooveel over geschre ven is, brengt echter een moeilijkheid mede; wan tnieuws is er heusch niet meer van te vertellen. Verwacht dus geen „onbekende waarheden"; die zijn niet meer te vinden. Het woord „fascisme", dat weet bijkans iedereen, duidt op staatsabsolutisme. We óvinden daarvan een duidelijk voorbeeld in Italië, de bakermat van het fascisme, waar Mussolini's „ja" over alles en allen beslist. Ik heb daar eens een spotplaat van gezien, waarop een massa Italiaansche hoofden stonden afgebeeeld, terwijl vanuit elk hoofd een touwtje naar den dictator afhing. Als nu Mussolini trok, knikte heel het Italiaansche volk zooals hij 't wilde. Ik geef toe, 't is mogelijk ietwat over dreven, maar in werkelijkheid gebeurt het toch zoo. Wie dat ontkent, weerspreekt de feiten. Om nu eens bjj Italië te blijven, willen we hier tevens een paar opmerkingen ma ken. Wij, Katholieken, en vooral wij ka tholieke jongeren, worden thans heftig „onder vuur" genomen om voor het nieu we stelsel gewonnen te worden. En dan wijst men op Italië. Hoewel een vergelijking nooit heelemaal opgaat, is er met geen mogelijk- h e i d een vergelijking te maken tusschen Italië en ons land. De aard van het volk, de geschiedenis van het volk en de godsdienstig-maatscha p p e 1 ij- ke positie zijn hierbij van overwegend belang. De aard van het Italiaansche volk is zoo sterk Zuid-Europeesch, dat wij als men- schen van het hooge Noorden er sterk bij afsteken. Het is b.v. niet te ontken nen, dat het Italiaansche volk een groote voorliefde heeft voor een held. 't Zit be paald in den Romeinschen geest, die den keizer voor een afgod hield in de vroeg ste roemrijke eeuwen. Welnu, wjj kijken eerst eens de kat uit den boom! Uit zich zelf zal de massa van het volk (in Italië) niet zoo actief zijn, als wanneer er 'n gewel denaar voor hen staat. Wij, Hollanders, verlangen geen heftige redevoeringen. En zoo zijn er meer dingen tegenover elkaar te stellen, waarbij telkens een zeer groot verschil blijkt in de aard van het volk. Wij zijn nu eenmaal geen Italianen. Hou dat vast! De geschiedenis van een volk spreekt ook mee. Toen Mussolini zijn staatsgreep uitvoerde, stonden in Italië twee machten tegenover elkaar. Eenerzij ds drong het socialisme op, anderzijds wilde de vrijmet selarij de macht hebben. Daar was dus hooge nood, daar moest ingegrepen wor den, en dat deed inderdaad Mussolini. Maarzijn we dan nu al verge ten degrov e excessen tegen de Katholieke Kerk? Telkens weer was er botsing tusschen Kerk en Staat en al heeft, gelukkig, Mussolini de zeilen (graag of niet graag) gestreken, steeds nog blijft de Paus uiterst waakzaam tegenover het fascisme .En dat stemt tot ernstig nadenken! In ons land is de toestand geheel anders. Noch loge, noch socialisme hebben een kans op regeeren. Jaren lang is ons land door christelijke bewindslieden geleid, menschen als Schaepman, Nolens, Kuyper en de huidige met wereld-reputatie, ston den en staan op het schip van Staat. Doch nu ons kleine landje in de ontzet tende knel zit van de heftigste wereldcri sis, nu ineens wil „men" ook hier wat nieuws importeeren. En het is een niet te ontkennen blijk van kinderachtige eigen dunk, dat deze „men" de fouten en fout jes van anderen aanwendt om de volks gunst te winnen. Slechts zij, die niet na denken, kunnen er warm voor loopen, hoewel den Katholieken thans wel wat anders te doen staat. S. M. STUDIECLUB. „ST. PETRUS CANISIUS". Op Donderdag 9 Nov. had in de boven zaal van het Gezellenhuis de 3de bijeen komst der Canisianen plaats. Er was zeer goede Delangstelling. Om 3.30 uur opende de 2de voorzitter deze bije' nkcmst met gebed en een woord van hartelijke welkom, in het bijzonder tot den spreker, den heer P. G. Hoeks, eere lid der Gez. Ver. Dan las de secretaris de notulen die ongewijzigd werden goed gekeurd. Voorts werd mededeeling ge daan van de regeling inzake het lidmaat schap der vereeniging „Geloof en Weten schap". Dan was het woord aan den geachten in leider vun den avond. Deze begon met te vertellen hoe hij aan het onderwerp van dezen avond kwam en zette dan duidelijk uiteen het verschil tusschen legenden en exempelen. Ter verduidelijking gaf spr. een paar mooie en treffende legenden, als mede een i ge exempelen, waarin de ten- denz d-?r middeleeuwen te proeven was. Spr. heklemmtoonde dan de waarde van deze verhalen, vooral in den tijd, dat de Katholieken op het gebied van lectuur zoo schaarsch bedeeld waren. Dan was het voorlozen dier middeleeuwsche verhalen een passende afleiding. Op de hem eigene wijze vertelde spr. uit eigen jeugdjaren en wist ernst en luim saam te werken tot een boeiende voordracht, die de aanwezi gen volkomen bevredigde. De voorzitter dankte hartelijk, te meer waar de spreker voor de Gez. Ver. een goede bekende is. die we in de Studieclub vaker fcopt-n te hooren. Na rondvraag volgde sluiting. BILJART-COMPETITIE. De uitslagen der afgeloopen week lui den: VoorschotenStomp wijk 50; Was senaarLeiden 14. In de komende week spelen ZoeterwoudeVoorschoten, Zoeter- woude J1Leiden. Tot nu toe is de hoogste serie gemaakt door P. Verstegen (Voor schoten) met 20 caramboles. Hoogere se ries s.v.p. terstond opgeven bij het be stuur. HOOGER MIKKEN. Wat tegenwoordig een opvallend ver schijnsel is, en daarbij tot vreugde stemt, is de voortschrijdende actie van ons Cen traal Verbond, om de karaatervor ming met kracht door te zetten. We weten, dat daartoe worden of reeds zijn opgericht: „de Paladijnen". Deze groepsvorming, onder de directe leiding van den Praeses, beoogt een zoo volmaakt mogelijke karaktervorming. Vorming van een edel karakter is niet gemakkelijk, eischt heel veel zelf-disci- pline, ontzegging van kleine en groote ge notmiddelen en wil tevens een stuk eerlijk heid maken door het invullen van controle- briefjes. Over dit laatste behoeft echter geen vrees te bestaan, omdat nooit één woord er van gezegd zal worden. Slechts één per soon, je priester-Praeses, komt het te we ten. En verder geen mensch. Wat is dus eisch? Dat we ons leven ster ker, bewuster en pittiger maken. We moe ten hooger mikken, 't Is waar, velen dur- het menschelijk opzicht. Want als ze je ven niet en zitten nog in den greep van „een fijne" noemen, dan erger je je dood. Is 't waar? Ben jij, katholieke kerel, bang voor wat critiek? Is het niet veel edeler 't goede vast te houden en ongemotiveerde opmerkingen te laten passeeren? Je moet niet spoedig een tegenstander vreezen. Wat je moet doen? Om hooger te mik ken moet je durven. Al te vaak zijn we goed-zakken en ja-knkkers. Als je toch weet dat het tegen je katho lieke overtuiging gaat, waarom zet je dan eens niet je tanden op elkaar? En waarom slinger je eens niet een fel protest naar je vijanden? Laat ze maar beseffen, dat je ze weerstreven kunt. Katholiek-zijn is een eer, als je strijdt voor Christus. Maar het is je eigen schande, als je le ven anders is dan je geloof vraagt. Hooger mikken is een eisch des tijds! ONZE ONDERAFDEELINGEN. Aan de secretarissen der onderscheidene onderafdeelingen is verzocht, ten gerieve van het commissariaat een opgave te ver strekken van de samenstelling der bestu ren en der ledenlijsten. Tevens is de bedoe ling binnenkort de ledentallen te publicee- ren. Met aandrang vragen wij aan de bestu ren mede te werken, om de onderafdeelin gen meer dienstbaar te maken aan onze vereeniging. RETRAITECLUB. Hoewel reeds velen zich hebben aange meld voor onze retraite van 2528 Dec. in Noordwijkerhout, is alles nog niet com pleet. Spoedige opgave is noodzakelijk en daarbij flink sparen! STUDIECLUB. Vrijdag a.s.' heeft de vierde winter-bij- eenkomst plaats. Mogen velen dezen vraag- avond bijwonen; het is actueel en leer zaam. KERKNIEUWS J. B. VAN GENNIP O.S.C. f Donderdagavond om half elf overleed in het Kruisheerenklooster te Uden vrij plot seling, nog voorzien van het H. Oliesel, de Z.Eerw. Heer J. B. van Gennip, professor in de Nederlandsche Letterkunde aan het College aldaar. De overledene werd geboren te St. Oeden- rode (N.-Br.), 29 Mei 1883, geprofest in de Orde van het H. Kruis 14 Sept. 1909 en priester gewijd te 's-Bosch 6 Juni 1914. Aanstonds na zijn priesterwijding werd hij aangesteld als professor aan het Pries tercollege te Uden. Talrijk zijn de pries ters in Nederland en ver daarbuiten, die nog zeer aangename herinneripgèn hebben aan zijn leerzame en steeds in geestigen trant gegeven lessen en ongetwijfeld zul len die allen met een dankbaar „Memento" hun jovialen oud-professor gedenken. RECHTZAKEN CLANDESTIEN VERVOER VAN BUITEN- LANDSCHE GEDISTILLEERD. De rechtbank te Dordrecht heeft gister morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen E. M. J. v. d. P., oud 42 jaar, caféhouder, wonende te Dordrecht, die 14 dagen gele den terecht heeft gestaan voor het feit, dat hij 30 vaten, tezamen inhoudende 5714 liter buitenlandsch gedistilleerd ter sterkte van 96 pet., heeft doen vervoeren en in voor raad heeft gehad, zonder dat deze partij ge dekt was voor het voorgeschreven vervoer- biljet en door een kwitantie van betaalde accijns. De rijksadvocaat eischte twee geldboe ten van 128.681, terwijl het O.M. requi- reerde tot 2 maal een gevangenisstraf van 6 weken. De rechtbank heeft verd. veroordeeld tot een geldboete van 128.681, subs. 1 maand hechtenis en een gevangenisstraf van 3 we ken, met verbeurdverklaring van het in beslag genomen gedistilleerd. ONGEDEKTE MARGARINE. Voor de Haarlemsche rechtbank stond gisteren terecht een man, die te Velsen 1250 kg. margarine had vervoerd, welke zetmeel bevatte en niet voorzien was van het rijksmerk. De kantonrechter had verd. veroordeeld tot 1500 boete of 100 dagen hechtenis. Het O.M. eischte bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Een tweede verd., een man uit Aalten, had 2500 kg. margarine zonder rijksmerk vervoerd. Het O.M. eischte ook tegen dezen verd. bevestiging van het vonnis van den kan tonrechter, dat luidde 2500 boete. Uitspraak 30 November. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De vertegenwoordiger eener schoenfa briek te Leiden, die zich te verantwoor den had ter zake van verduistering van schoenen, welke hem in consignatie waren gegeven, waardoor zijn principalen voor ruim 500 werden benadeeld, zeide dat hij jaren lang gestreden had tegen de gewel dige buitenla.idsche concurrentie en dat de zorg voor zijn huishouden.... en voor „Schiedam" vulde de politierechter aan, die tegenover alle beweringen van den ver dachte stelde, dat hij bekend staat als een kroeglooper, wiens zorgen meer naar den borrel dan naar de zaken uitgingen. Verdachte die oorspronkelijk alles be kende, kwam ter terechtzitting met boven genoemd betoog. Het O.M. eischte 2 maanden gevangenis straf, met welken eisch de politierechter zich vereenigde. Een machinebankwerker uit Leider- dorp, die ter zake van valschheid in ge schrifte terecht stond, zeide dat hij zich niet bewust was de gemeenschap te heb ben opgelicht, toen hij ter secretarie een biljet aanbood, waarop hij stelde, dat hjj werkloos was en slechts 2.50 inkomsten had. Bij onderzoek is echter gebleken dat zijn vrouw als werkster geld verdiende en hjj zelf eenige roeibooten had vervaardigd, die hij verhuurde. Op die manier was hem on rechtmatig ongeveer 100 uitbetaald. Het verweer van verdachte tegen wien 6 weken gevangenisstraf werd geëischt, luidde, dat hij zoo goed mogelijk door de crisis wilide komen en hij zijn schulden wilde betalen. De politierechter hield den verdachte den ernst van dit soort oplichting onder het oog; anderen die het wel noodig hebben, worden op die wijze benadeeld, zei de rech ter, die den verdachte tot 1 maand veroor deelde. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: O. Dadema, kleermaker, te Voorscho ten. Cur.: mr. E. O. Goldstein, Den Haag. J. van Vliet Gzn., landbouwer te Ter Aar. Cur.: mr. E. Bolsius, te Leiden. Opgeheven: R. M. A. M. D. Adhinningrat, te Lei den. GEMENGDE BERICHTEN DE SMOKKELHANDEL IN AARDAAPELEN. Het wordt al moeilijker. Zooals wij reeds meldden is een Konink lijk besluit in werking getreden waarbij de hoeveelheid aardappelen die vrij mag wor den vervoerd van tien tot vier kilo is ge reduceerd. Dit beteekent, aldus de „Msb.", een lee- lijke strop voor tal van werkloozen die met het verhandelen van kleine partijtjes aardappelen, die zij van de eilanden naar Rotterdam brachten, een aardig daggeld je verdienden. De politie hield gisterochtend op de bui tenwegen streng toezicht en om de haver klap werden er menschen aangehouden die een zakje met 10 kilo aardappelen bij zich hadden. Sommigen van hen berustten er in dat de aardappelen hun werden afge nomen. Anderen begonnen echter op te spelen en wilden desnoods wel de aard appelen maar niet den zak afgeven. In der gelijke gevallen zagen de agenten zich ge noodzaakt de menschen naar den naastbij zij nden politiepost over te brengen en van deze gelegenheid maakten natuurlijk an- KALENDER DER WEEK DE H. JOANNES VAN HET KRUIS. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. De gewone Prefatie. ZONDAG 19 Nov. 24e Zondag na Pink steren. Mis: Dominus. (Als op den 23en Zondag na Pinksteren, maar Gebed, Epis tel, Evangelie, Stilgebed en Postcommunio) van den 6en Zondag na driekoningen). 2e gebed v. d. H. Elisabeth, Weduwe; 3e v. d. H. Pontianus, Paus en Martelaar. Cre do. Prefatie v. d. Allerh. Drieenheid. Kleur: Groen. Het Evangelie stelt ons in beeldspraak voor de H. Kerk. In den beginne klein, levend en werkend in het verborgen, is zij nu verbreid over de geheele aarde. Met hare Leer, de door Christus geopenbaarde waarheden, heeft zij de gedachten door drongen en dat doet zij nóg. Door het uit- deelen der door Christus verdiende genade richt zij de werken en de gedragingen der menschen langs den door het woord en voorbeeld van haren Stichter getrokken lijn. Getrouw moeten wij zijn aan Chris tus' Leer. Het Evangelie moet bij ons niet alleen bestaan in woorden, maar ook prac- tische navolgers dienen wij te zijn van den Heer met de vreugde des H. Geestes. De faam van ons geloof moet doordringen (vooral door te leven volgens dat geloof) tot hen, die den heerlijken schat van het ware geloof missen. (Epistel). Dat is van groot belang. Daarin schuilt een groote propagandistische kracht. Door te leven volgens het geloof werken wij zonder twij fel aan de uitbreiding van de alleen-zalig makende Kerk. Daarom vragen wij van daag om geloofsbeleving n.l. het volbren gen in gedachten, woorden en werken van datgene, wat God aangenaam is (Gebed). Beseffend, dat wij hierin te kort kwamen, vragen wij ootmoedig (Offertorium, Com- munio): reiniging van fouten en zonden, vernieuwing van geloofsleven. Gods be scherming te midden van zoovele geloofs gevaren (Stilgebed). Dat onze verlangens steeds mogen uitgaan naar Hem, Die in Zyn Allerheiligst Altaarsacrament is de groote kracht, maar tevens het Goddelijk Doel van ons geloofsleven. (Postcommu nio). MAANDAG 20 Nov. Mis v. d. H. Felix van Valois, Belijder:. Justus. Kleur: Wit. Na een zeer heilig leven in de eenzaam heid met den Parijschen Professor Joannes de Matha, stichtte de H. Felix met den H. Joannes de Orde der Allerh. Drieëenheid tot verlossing der slaven. Het scapulier der Orde is wit met een roodblauw kruis. Het onder ons bekend scapulier v. d. Allerh. Drieëenheid (het eerste v. h. z.g. vijfvou dig scapulier) is er een verkleining van. DINSDA G21 Nov. Feest van Maria's op dracht in den tempel. Mis: Salve. Credo. Prefatie van Maria (invullen: En U om de opdracht). Kleur: Wit. WOENSDAG 22 Nov. Mis v. d. H. Cae- cilia, Maagd en Martelares: Loquebar. Kleur: Rood. Door hare standvastigheid in het bewa ren harer God toegewijde zuiverheid bracht de tegen haar zin gehuwde Caecilia haren echtgenoot Valerianus tot het ware geloof, eveneens haren zwager Tiburtius. Na den marteldood van Valerianus en Tiburtius werd ook Caecilia gemarteld en zij over leed aan een bekomen halswonde. Mogelijk wel naar aanleiding van de Antiphoon: „Onder begeleiding van orgel spel zong Caecilia voor den Heer", wordt Caecilia vereerd als Patrones van muziek en zang. DONDERDAG 23 Nov. Mis v. d. H. Cle mens I, Paus en Martelaar: Dicit Dominus. 2e gebed v. d. H. Felicitas, Martelaar. Kleur: Rood. Clemens I de vierde Paus en medewer ker v. d. H. Apostel Paulus (vgl. het Epis tel) werd tijdens de christenvervolging onder keizer Trajanus verbannen naar de steengroeven in de Krim, waar twee dui zend christenen waren veroordeeld tot dwangarbeid. Niet te beschrijven is het, wat de H. Paus daar met de Christenen heeft moeten verduren. Toen zij eens van dorst versmachtten bad de heilige en op een verhevenheid verscheen een lam, on der welks voorpoot een frissche water stroom te voorschijn kwam, waarin allen hun dorst konden lesschen. Dat wonder ontstak de heidenen in toorn en zij zwoe ren hem ten doode. Aangeklaagd bij den keizer werd Clemens op 's keizers bevel, vastgebonden aan een anker, in zee ge worpen. Op het gebed der Christenen zou toen de zee drie mijlen zich hebben terug getrokken en werd een verwoesten tempel zichtbaar waarin het stoffelijk overschot van den martelaar rustte. De omstandig heden van zijn marteldood zijn echter niet met onbetwistbare zekerheid bekend. VRIJDAG 24 Nov. Mis v. d. H. Joannes v. h. Kruis, Belijder en Kerkleeraar: .In media. 2e gebed v. d. H. Chrysogonus, Mar telaar. Credo. Kleur: Wit. Joannes werd te Fronteveros in Dud- Castillië geboren. Als jongen van negen jaar onderscheidde hij zich reeds door zijn werken van boetvaardigheid, zooals vas ten, bidden, geeselen, nachtwaken. Op 18- jarigen leeftijd werd hij Carmeliet en voor de H. Teresia van Avila was hij een sterke steun bij haar streven de Orde te hervor men. Als belooning voor zijne vele werk zaamheden aan het zielenheil en de hervor ming van de Carmelorde vroeg en ver kreeg de heilige om Christus' wil te mogen lijden en veracht worden. Die belooning kreeg hij overvloedig. Onschuldig moest hij negen maanden in de gevangenis door brengen. Kort daarop werd hij ernstig ziek en zijn been werd met zoovele wonden en zweren bedekt dat het allertreurigst was hem aan te zien. Maar alles verdroeg hij met het grootste geduld en toch was hij altijd opgeruimd en vroolijk. Zijn bijnaam „van het kruis" heeft hij terecht verdiend. Joannes was ook een voortreffelijk leer meester in het geestelijk leven en begun stigd met een verheven graad van be schouwing. Verscheidene boeken zijn nog van hem over, handelend over mystieke Theologie. Om de voortreffelijkheid zijner werken is hij in 1926 onder het getal der Kerkleeraren opgenomen. ZATERDAG 25 Nov. Mis v. d .H. Catharina, Maagd en Martelares: Loquebar. 2e gebed voor den Paus. Kleur: Rood. Weinig is met zekerheid van de H. Ca tharina bekend. Men verhaalt van haar, dat zij zich geheel wijdde aan de studie, waarom zjj dan ook als Patrones van de wetenschap wordt vereerd. Tijdens eene vervolging wist zij door haar wijze en welsprekende redevoeringen de vervol gers tot andere gedachten te brengen, ja zelfs tot bekeering. Voor Catharina was daarvan het gevolg, dat keizer Maximi- nus haar uit haat in de gevangenis liet werpen. Na den dood der keizerin vroeg Maximinus Catharina ten huwelijk. Op haar weigering volgde 's keizers bevel, dat zij levend zou gebonden worden tusschen vier raderen, bezet met lange spijkers, zich bewegende in verschillende richtingen. Al dus moest haar lichaam worden vermor zeld. Maar door een vuur uit den hemel werden de raderen verteerd. Daarop is Catharina gegeeseld en onthoofd. Zooals het gebed v. d. Mis zegt zouden Engelen haar lichaam hebben gedragen naar den berg Sinaï. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. Feest v. d. H. Elisabeth van Hongarije, Weduwe; Mis: Erat. 2e ge bed en laatste Evangelie v. d. 24sten Zon dag na Pinksteren; 3e gebed v .d. H. Pon tianus. Kleur: Wit. ALB. M. KOK, Amsterdam. Pr. deren dankbaar gebruik om er met hun aardappelen tusschen door te slippen. Vermoedelijk zal de nieuwe regeling nog wel tot heel wat strubbelingen leiden. In het groot. Ook de smokkelhandel op wat grooter schaal tiert nog welig. De politie te R'dam heeft Donderdag weer twee goede vangsten gedaan. Eerst bij den schipper P. A. de M. uit Ierseke die met zjjn schuit aan den wal van de Leuvehaven meerde en daar aard appelen begon te verkoopen. Bij onderzoek bleek, dat hij 20.000 kilo aardappelen aan boord had, waarvan cr maar 13.000 door een geleidebiljet waren gedekt. De 700 kilo ongedekte aardappelen zijn in beslag genomen en tegen de M. is proces-verbaal opgemaakt. Een tweede aanhouding verrichtte een motor-agent op den Westzeedijk, waar een luxe Ford reed die wel wat verdacht diep door de veeren zakte. In den wagen ble ken 500 kilo aardappelen te zitten en de eigenaar W. S. O. was niet in het bezit van een geleidebiljet. Ook deze partij is geconfisceerd en tegen O. is proces-verbaal opgemaakt DE OPLICHTERSAFFAIRE TE TILBURG. Twee aangehoudenen vrijgelaten. In verband met de arrestatie van een vijftal personen, beschuldigd van het ple gen van tal van oplichterijen ten nadeele van verschillende personen te Tilburg, ver neemt de „Msb." nog nader, dat de aan gehouden G. van H., na verhoor, weer is heengezonden. Hij werd verdacht bij de zoogenaamde transacties van de twee ge broeders L. met de boterhandelaren de geldschieter te zijn. Het is gebleken, dat dit niet het geval is. Hij had aanvankelijk dit alleen verklaard om de twee L.'s te ont lasten. Nu hij zelf dreigde als slachtoffer te vallen viel hij spoedig door de mand. De gearresteerde F. W. blijkt verder al leen schuldig te zijn aan de oplichting van den groentenboer, die steenen in plaats van margarine kreeg. Met de andere op- lichtingsgevallen heeft hij niets te maken gehad. Als mededader van de oplichting ten nadeele van den groentenkoopman heeft de politie intusschen nog gearres teerd zekeren F. P. Aangezien bij zijn ver hoor bleek, dat hij slechts een gering aan deel in deze oplichting had gehad, werd hij later weer heengezonden. De twee gebroeders L. en de „Vlaming" Sch. hebben bekend zich aan de verschil lende hun ten laste gelegde oplichterijen te hebben schuldig gemaakt. Alleen zijn deze drie niet debet aan de oplichting van bovenbedoelden groentenboer. Het onderzoek duurt nog voort. Koopt bij hen, die in UW dagblad adverteeren

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6