VELO's zijn niet duur HAARLEMMERyTRAAT 13O-106 WASCH INES van a fl. 30.- WRINGIWWflINES vanaf fl. 13.- NU IS HET TIJD SlECÉHI's FOrgWERKEN ZATERDAG 18 NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 VINDT U ZE OOK NIET REUZE... ZEG, DIE SU Bij aankoop van één Gulden al een gratis entreebiljet voor een Kindermiddag. Bij aankoop van fl. 2.50 'n heerlijke Banketletter, bij tl. 5 een fijne doos Gevu BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 18 Nov. 1933, medegedeeld door het Kon. N ju. a .eteoroh Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 781.7 te Hernsand. Laagste barometerst.: 749.5 te la Coruna. Verwachting tot den avond van 19 Nov.: I Matige Oostelijke tot I Zuidelijke wind. Aan vankelijk half tot zwaar bewolkt met weinig of geen re gen. Later betrokken met kans op neer slag. Aanvankelijk I weinig verandering in temperatuur, later wellicht kouder. In het geheele Oosteen blijft de luchtdruk stijgen, zoowel in het gebied van strenge vorst in Scandinavië en Finland als in Cen- traal-Europa. De depressie in het Zuid- Westen trekt verder naar den Oceaan te rug en zij veroorzaakt met een gebied van hoogen luchtdruk over Zuid-Oost-Europa een warme Fönstrooming in de bovenlucht over 75 en 78. Duitschland en Frankrijk, die de uitbreiding naar het Zuiden van het vorstgebied aan de Noordzijde van de Oost zee tegenhoudt. Een eeeks van dirpe lucht druk minima aan de Westzijde van het strookvormige gebied van hoogen lucht druk, dat nog steeds tot de Azoren reikt, veroorzaken een krachtige strooming van warme lucht over IJsland langs den rand van het Poolgebied naar de Barentszee. In Frankrijk vielen plaatselijk zware regens, vooral in het Oosten. Hoewel aanvankelijk zacht weer te wachten is, is later opschui ving van het koude front naar onze omge ving niet uitgesloten. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 6.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a.: Van Zaterdagnamiddag 4.34 uur tot Zondagmorgen 6.57 uur; van Zondagnamid dag 4.33 uur tot Maandagmorgen 6.59 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zondag 19 Nov. voorm. 3.18 uur en nam. 3.38 uur; op Maandag 20 Nov. voorm. 4.04 en nam. 4.27 uur. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RUN Tuinbouw. Zooals verwacht werd is thans iets bekend geworden uit officieele bron betreffende de teeltregeling 1934. 't Zijn wel geen definitieve doch wel voorloo- pige cijfers, maar-men zal goed doen van een en ander al vast goede nota te nemen. En vooral met de opmerking dat iedere uitbreiding van de teelt, naar den toestand van 1933. zal zijn verboden, zal men reke ning hebben te houden. En ook hiermede, dat de beperking zal worden toegepast naar de grootte van het bedrijf. En het al lereerst en in belangrijke mate komen hiervoor in aanmerking landbouwbedrij ven. Voor deze omgeving zal echter voorna melijk gelden de bepaling, dat uitbreiding niet is toegestaan. Het P dus zeer gevaar lijk meer land te gaan betelen dan in 1933. Want na alle waarschuwingen, hiervoor reeds gegeven, zal men zich later niet be hoeven te beroepen op onwetendheid. Het is ieders plicht om aan de saneering van den tuinbouw mede te werken en de goede trouw en collegialiteit moesten reeds voldoende zyn om tot gezamenlijke beperking te komen. Zoover is het echter nog niet en dwang vanwege de regeering is nog een eisch. Waakzaamheit1 van den kant der tuinders zelf, blijft zelfs geboden. Want nu dezer dagen bij de nieuwe onder- handsche verpachting van gronden van Baron v. Wassenaer v. Catwijck verschil lende tuinders dit land wegens veel te hooge pachtsom, varieerend van 6080 ct. per R.R., de nieuwe huurtermijn niet op nieuw hebben durven aanvaarden, komen diverse perceelen vrij. Dan zal 't taak zijn van de tuinders uit te zien, dat geen onge rechtigheden geschieden. Want ongeoor loofde uitbreiding van het eene bedrijf, gaat ten koste van het andere. Gelukkig komt er steeds meer en meer saamhoorigheid onder de tuinders. Dit bleek nog dezer dagen in een vei'gadering van tuinders waar gesproken moest wor den over eventueel te aanvaarden pachten die thans veel te hoog zijn en waar voor aanstaande personen meende te moeten waarschuwen omreden het minstens onver antwoordelijk zou zijn tegen dergelijke prijs in te huren. Vanuit de vergadering werd dit ook nog zelfmoord genoemd. Men heeft de wenken niet in den wind gesla gen. Verschillende hebben niet gehuurd, de overtuiging hebbende met een derge lijke pachtsom zichzelf en z'n gezin op straat te brengen. Er zijn nog meer feiten aan te wijzen die duiden op een toenemende saamhoo- righeidsgevoel. Hierover later. De commis sie tot behartiging van de belangen der tuinders is dezer dagen in haar geheel af- getreedn, doch met bijna alg. stemmen in een best bezochte vergadering herkozen. Men ziet z'n belangen dus veilig in handen der commissie. Met alg. stemmen werd ook de werkwijze der commissie goedgekeurd. Doch laten nu degenen die meenen zich wel een en ander te mogen veroorloven ten koste van hun vakgenooten, begrijpen dat de regeering dergelijke personen straks zal weten te vinden. Die willens en wetens trachten de beperkingsvoorschriften te ont duiken, anderen door verboden uitbreiding zullen benadeelen, verkeeren in het groote gevaar van alle steun of toeslag te worden uitgesloten. Verschillende waarschuwingen zjjn reeds gegeven, 't Is te hopen, dat men er naar zal doen. Een gewaarschuwd man geldt voor twee. LEID SCHEND AM. 25 jaar kerkmeester. Zondag 19 Nov. a.s. zal de heer A. Romijn den dag her denken, waarop hij vóór 25 jaar door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, Mgr. A. J. Callier z.g. tot kerkmeester werd benoemd van de parochie van den H. Petrus en Pau- lus te Leidschendam. De heer Romijn begon zijn taak onder pastoor R. Beddink z.g. terwijl hy sinds het vertrek van den heer H. Bergman het secretariaat van het kerkbestuur waar nam, welke functie hij tot op heden met groote zorg vervult. Deze dag zal herdacht worden met een Plechtige Hoogmis op Zondag a.s. te 10 uur. Winkelweek. In overleg met den bur gemeester en aangemoedigd door het suc ces van vorig jaar zullen een groep winke liers voor St. Nicolaasfeest een winkelweek organiseeren. De groote reclame bestaat in een groote collectie mooie prijzen, die ten toongesteld worden bij J. v. Haastrecht, Damlaan 64, vanaf 24 Nov. a.s. De z.g. winkelweek wordt gehouden vanaf Zater dag 24 Nov. tot 6 December a.s. Het pu bliek ontvangt bij de aangesloten winke liers by aankoop van 25 ct. een bon, welke een nummer draagt, dat later bij loting zal aangeven, of u een prijs wint. De deelne mende winkels zijn herkenbaar aan een reclamekaart in de etalage. Ingezetenen, koopt in uw eigen gemeente. U bevordert uw eigen en het gemeentebelang. K. J. M. V. De K. J. M. V. meldt ons, dat de aangekondigde Oriëntatiecursus III (sociale vorming) op a.s. Maandag 20 No vember is uitgesteld wegens een extra-op roep van het bondsbestuur K. J. M. V., bisdom Haarlem voor een buitengewone belangrijke vergadering van moderatoren en afd. bestuursafgevaardigden op a.s. Maandag te Leiden. In de plaats echter zal dien avond een sociëteitsavond gehouden worden van 7.30 tot 20.30 uur. Tevens ver wijzen wij de Leidschendamsche K. J. M. V. naar het artikel November-offensief van de „Residentiebode" van 16 Nov. j.l. van de zustervereeniging Den Haag, die Maandag a.s. een belangrijke avond in den Dierentuin geeft. Wij raden allen aan daar héén te gaan. UIT DE RIJNSTREEK ZOETERWOUDE. Hanze. Donderdagavond werd door „de Hanze" een goed begin gemaakt aai: het winterprogram. De voorzitter, de heer Joh. Vlasveld, opende de bijeenkomst, waarna de algemeene adviseur Rector J. Bots zijne inleiding: Gezinscrisis en mid denstandsgezin aanving. Met de treurige feiten bewijst de eerw. spr. de geringschatting van het gezin. De mensch keert zich tegen den bron van zijn eigen leven. Voor de maatschappij be schouwt men het gezin als onsociaal. In Rusland wordt ten slotte het kind opge voed voor den Staat. Wat in Rusland ten opzichte van het gezin plaats heeft is ge ïmporteerd uit Europa, gekomen uit de wetenschap, die over het gezinsleven al heel lang is gelanceerd. Spr. ontvouwt dan in een heerlijke be wijsvoering, dat de Katholieke Kerk in alle tijden opkomt tegen de dwalingen die ten opzichte van het gezin zyn gerezen. Zij heeft altyd voor den mensch behouden, wat de mensch vertrapte. Hier by memoreert spr. uit onzen tijd het groote verschil dat in de geheele wereld is opgevallen tusschen de poging die de Engelsche kerk deed tegen de verwording van het gezin met de te groote concessies en de zendbrief van Pius XI. In de pers van alle landen werd melding gemaakt van de ontroering die door den Paus ge wekt werd door de in langen tyd niet ge hoorde beslistheid en handhaving van de gezins-begrippen. Rome houdt de leer van Christus vast, ook ten opzichte van het gezin. Met het gezin valt elke cultuur en godsdienst En met ontstellende bewijzen Iaat spr. zien hoe diep de opvattingen over het ge zin gezonken zyn. Men bewerkt stelsel matig de ondergang van de huiskamer. Jonge communistische architecten geven aan de woning in de grootstad het commu niteitsleven met vermijding van de nood zakelijke sfeer van intimiteit. Zoo leeft in alles de propaganda voor de ondermijning van het gezin en zwaar zal de strijd neer komen op de schouders tlergenen die het gezin willen behouden. Dan met schoone bewoordingen en ci taten van de moderne paedagogen be handelt spr. de innerlijke schoonheid van het gezin, door den Schepper God zoo ge regeld. Wy zyn nu eenmaal vastgegroeid aan de begrippen van stoffelijke schoonheid van het gezin en hierbij gaat spr. beschouwen hoe de samenkomst van man en vrouw de hergeboorte wordt van de eigene ziel. De geestelijke schoonheid van het huwelijk heeft spr. hierbij zoo mooi belicht, zoo klaar en eenvoudig, zoo diep en treffend, dat alle aanwezigen onder den indruk kwa men van de schoone taal en de pakkende vergelijkingen. Spr. behandelt vervolgens de nieuwe op vattingen van de moderne paedagogen om de kinderen op te voeden tot vaders en moeders; jonge mannen en vrouwen be zielen met een ideaal. Hierbij beschouwt spr. het middenstamds- gezin dat zoo plotseling het bestaan van een bescheiden bezit en zelfstandigheid be dreigd ziet. Er is geen perspectief te vin den voor de kinderen. Het ideaal van het - .1 een gave persoonlijkheid dat ideaal is verdonkerd. In den breede beschouwt spr. de econo mische verhoudingen en dringt aan op ge zond maken van het bedrijfsleven, trach ten het bedrijfsleven zoo modern mogelijk te outilleeren. Wij moeten ook leeren saamhoorig te zijn. Nogmaals houdt spr. de saamhoorigheid voor vooral met het oog op het fas cisme en wijst hiermede in verband op de commissie van bijstand waarvan de oprichting ook in onze afdeeling tegemoet kan gezien worden. Met een laatste aan moediging tot het teruggeven van den ouden glans aan onze gezinnen eindigde spr. Kapelaan Brans dankte den eerw. spre ker. De leden die verzuimden te komen, hebben heel, heel veel gemist, want dit verslag is dit zal men bij het lezen be grijpen maar een enkele weergave van het zoo groote behandelde onderwerp. SPORT WIELRENNEN. DE ZESDAAGSCHE TE AMSTERDAM. Bij de neutralisatie hedenmorgen 6 uur was de stand als volgt: Aan den kop: 1. GuimbretièreBroccar- do 30 punten. 2. BraspenninxJ. van Kem pen 22 punten. Met 2 ronden achterstand: 3. RichliBühler 32 punten. 4. Slaatsvan Hoek 21 punten. 5. AdanDe Wolf 9 pun ten. Met 3 ronden achterstand: 6. Van Eg- mondVan Nek 30 punten; 7. Pijnenburg Wals 21 punten. 8. AertsLoncke 13 pun- nte. 9. GuerraBresciani 9 punten. 10. VluggenMuller 1 punt. Op 4 ronden ach terstand: 11. RauschHürtgen 0 punten. Met 5 ronden achterstand: 12$. van Oers Véllen tij n 10 punten. Met 6 ronden achter stand: 13. Van HoutRichard 0 punten. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Letteren en Wijsbegeer te, op proefschrift getiteld „Causalité con- séquence et finalité", de heer A. de Waard, geborgn te Rotterdam; Tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Untersuchungen über den Farbensin von EichhorncHen", mejuf frouw C. J. S. Locher, geboren te Waspik. Geslaagd: Candidaats-examen Rechtsgeleerdheid Mej. M. van Trigt, Rotterdam en de heer J. Drijber, Ellecom; examen Apothekers-adsistent de heer A. Kempkes, Waddinxveen; Doctoraal examen Rechten de heer J. Hamerslag, Nijmegen. STADSNIEUWS KAMER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland kwam gisteravond in vergadering bijeen ter voortzetting van de besprekingen, in de vergadering van 10 No- ver mber aangevangen. De voorzitter, de heer D. ten Cate Brou wer, opende de bijeenkomst. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeiird. Onder de ingekomen stukken was een proces-verbaal van het Hoofdstembureau over de verkiezing van leden der Kamer van Koophandel (reeds gepubliceerd). Van de Ned. Spoorwegen was een schrij ven ingekomen, om een afschrift van het adres der Kamer inzake het vervoerwezen te mogen ontvangen. Aan dit verzoek zal worden voldaan. Vervolgens kwam wederom in bespre king het adres inzake de coördinatie van het personen- en vrachtgoederenverkeer. Van den heer de Gooyer die niet ter vergadering aanwezig kon zijn was een schrijven ingekomen, waarin schrijver zich afvroeg, of het wel op den weg ligt der Kamer dit adres, dat geen districts doch een landsbelang betreft, aan den Minister te zenden. Dit terrein betredend zou de Kamer zich ontwikkelen tot een Derde Kamer of tot een klachtenbureau. Ook be treurde schrijver de scherpe toon van het adres. De voorzitter herinnerde aan de uitvoe rige besprekingen in de vorige vergadering. Na rustige bestudeering is spr. tot de con clusie gekomen, dat het voorgestelde adres met weglating van enkele scherpe uit drukkingen toch wel waard is door den Minister gelezen te worden. Het adres is intusschen gistermiddag ver zonden. Het Bureau der Kamer verzoekt décharge van dit adres. De heer Appel vond het niet tactisch dit adres reeds te verzenden, terwijl vanavond de Kamer bijeenkwam. De voorzitter wees erop, dat in de vorige vergadering het Bureau gemachtigd was dit adres te verzenden, nadat het nog eens onder de loupe was genomen. Door weg lating van enkele scherpe uitdrukkingen had spr. gehoopt, dat met algemeene stemmen décharge zou zijn verleend. De heer Heringa verwondert 't, dat dit adres dan weer op de agenda pry kt. De voorzitter beaamde, dat de agenda inderdaad een onjuisten indruk maakt. De heer Alkemade vroeg, of het wel noodig is, dat het Bureau décharge vraagt. Er is toch reeds machtiging verleend. De voorzitter antwoordde, dat het Bu reau gehoopt had, dat het èdres na ver zachting aller goedkeuring zou wegdragen den indruk naar buiten te herstellen, alsof er groote oppositie tegen dit adres bestond. Van het zenden van dit adres werd dé charge verleend, waarbij tegenstemden de heeren De Gooyer en Heringa, welke laat ste vooral bezwaar had tegen een vervoer- raad, wat z.i. de eerste stap is in commu nistische richting. Het volgende punt der agenda „werk verruiming door verdekkering van molen wieken" werd van de agenda afgevoerd. De heer Alkemade wilde intusschen wel eens graag weten wat „verdekkering" be- teekent. De. secretaris der Kamer, mr. Knibbe, lichtte toe, dat door den heer Dekker een moderniseering van de windmolens is uit gevonden. In hoofdzaak komt het neer op het verbouwen der wieken volgens stroom lij n-effeet (vliegtuigschr oef-model De heer Slingerland wees er op, dat deze ombouw in de practijk buitengewoon guns tige resultaten heeft. Het is een uitkomst voor de molenaars. De heer Heringa zag nog niet in, dat dit een werkverruiming is. Men helpt de een en benadeelt de ander (de stoommolens). De voorzitter antwoordde, dat er zeer veel kleine molenaars zijn, die hun brood nauwelijks kunnen verdienen. Door de „verdekkering" der wieken wordt de mo gelijkheid geopend ongeveer honderd da gen per jaar meer van den wind te profi- teeren. Onder de adhaesie-betuigingen was een schrijven van „De Hollandsche Molen", waarin er op gewezen werd, dat onze on uitputtelijke nationale krachtbron „de wind" veel te weinig gewaardeerd wordt. Het punt werd van de agenda afgevoerd. Bij de Rondvraag bracht de voorzitter ter sprake de slechte toestand van de nood bruggen in den weg LeidenUtrecht. Spr. stelde voor een opmerking te zenden aan den opzichter van den weg. Hiertoe werd besloten. Ook zal een vraag worden gesteld op verzoek van den heer Heringa over het slechte noodweggetje by de verlegging v«m den Almondeweg. De voorzitter beklaagde zich er ook over, dat de aansluitingen in het stads-telefoon- net niet vlug genoeg geschieden. Besloten werd, dat het Bureau zich met den Direc- Gemeentelijke Aankondigingen. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den; gezien het verzoek van: a. A. van Tuyn om vergunning tot het uitbreiden van de ysfabriek straat grenzend gi Nieuwe Ryn No. 5$ Manufacturenhandel het oprichten van rectiegoederen nierstraat Nis 228 tikelen 6 en 7 der de Nieuw- het perceel ï.V. F. Pieck's ergunning tot iek van con- Jceel Haarlem- gelet op de ar- ferwet; geven ken nis aan het publiek, dat genoemde verzoe ken met de bijlagen op de Secretarie de zer gemeente ter visie gelegd zijn; alsme de dat op Zaterdag, den 2 December 1933 des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoe ken in te brengen. AGENDA LEIDEN. Donderdag Ledenvergadering R. K. Vrou wenbond, Zomerlust 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de doktoren: v. Alphen, Kors, Kortmann, Simons en Verbruggeè De Zondagsdienst der huisartsen wordt te üegstgeest waargenomen door dr. Hu- genholz. Tel. 390. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt vanMaandag 13 tot en met Zondag 19 Nov. a.s. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 18, Tel. 552. Uw St. -flicolaas-foto te ia(en maken. WEET la if^t wij ook filmen? kinder! EN AMILIE-FILMS een Inooi geschenk! (Firma NI. BONGENAAR) Nieuwe Rijn 46b teur van het Telefoonkantoor in verbin ding zal stellen. De heer Raaphorst vestigde de aandacht op den toestand van den Heerenweg in den Vierambachtspolder. De voorzitter antwoordde, dat de burge meester van Alphen, de heer P. A. Colijn, een open oog heeft voor de groote belan gen, welke een industrieplaats heeft bij goede toegangswegen. De heer Van Appel gaf in overweging over te gaan tot instelling van een per manente arbitrage-commissie. De voorzitter antwoordde, dat in de „Mededeelingen" op arbitrage nog eens de aandacht zal worden gevestigd. Op verzoek van den heer Van Appel zul len de arbitrage-reglementen nog eens worden rondgezonden. De heer Vém Appel heeft onaemgename ervaringen opgedaan bij faillissement, na melijk door het cedeeren van goederen. De voorzitter antwoordde, dat deze zaak eenige jaren geleden tot in de puntjes is bekeken. Er kwamen groote bezwaren, om de cessie in het handelsregister te doen aan- teekenen. Cessie heeft niet alleen zijn kwade maar ook zijn goede zijde. Dit on derwerp is echter weer aanhangig gemaakt bij de Vereeniging van Kamers. De heer Alkmade wees op den slechten weg van dén Noordwijkerhoek tot Voor hout. De voorzitter zeide, dat Leiden zóóvele verplichtingen heeft buiten haar terrein, voortspruitende uit eeuwenoude overeen komsten, dat ook de Provincie hier wel mag bijspringen, gelyk o.a. bij den Zijlweg is geschied. Hierna ging de Kamer in huishoudelijke vergadering. DE STADHUIS-BOUW. Naar wij vernemen, zal het praeadviea van B. en W. inzake den Stadhuisbouw a.s. Maandag verschijnen. De eerstvolgende Raadsvergadering wordt gehouden op Maandag 4 December. Pater Ferd. Laken. Naar wij vernemen, is de weleerw. pa ter Ferd. Laken O.F.M. benoemd tot lee- raar aan het Missie-College te Katwijk. Zijneerw., die vele jaren Missionaris is geweest in China, kan om gezondheidsré denen niet meer naar de Missie terugkee- ren.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2