25ste Jaargans ZATERDAG 18 NOVEMBER 1933 No. 7664 S)e £eki4eli4(Soii/fca/nt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Tooraitbetaliog: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post J 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten noogste 3U woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur m verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags* blad. Beweringen van een liberaal politicus. De Leidsche hoogleeraar dr. B. D. Eerd- mans heeft voor een tweetal vereenigingen van Jonge Liberalen te Leiden een rede gehouden, waarin hij o.i. zeer juist heeft gewezen op het on-Nederlandsche van „de nieuwe nationale partijen". Fascisme en Nationaal-Socialisme zullen, zoo merkte de professor op, op Hollandschen bodem niet kunnen aarden. Maar de overheid moet de zieke plekken in onze samenleving uitsnij den, ook om aan bedoelde stroomingen de groeikracht, die zij toch ook hier blijken te bezitten, te ontnemen of te belemmeren. Ook o.i. heel juist! In het verslag der rede, zooals wij dat in het „Leidsch Dagblad' lazen, vinden wij enkele van die zieke plekken genoemd. Een geheele reorganisatie van het Staats bestel is achterwege gebleven, constateer de de spreker. Inderdaad, dit is ook ons in ziens een zieke plek. Maar: het „lijfblad" van den liberalen professor, de „N. Rott. Crt.", heeft tot nu toe zelfs hartstochtelijk gefulmineerd tegen wijzigingen van het Staatsbestel, die door anderen met name door de Katholieken worden bepleit! En het denkbeeld van de Tweede Kamer fractie van de R.K. Staatspartij, om een commissie in te stellen ter voorbereiding van een Grondwetsherziening, heeft bij de andere partijen haast geen instemming en steun gevonden, allerminst bij de liberale partijWelke reorganisatie zou de liberale spreker dan wel willen? Wij heb ben op deze vraag geen antwoord kunnen vinden. De heer Eerdmans noemt nog enkele andere zieke plekken. Men leze: De Katholieken hebben het voor beeld gegeven in het streven om de sa menstelling van commissies en ambte narenkorps een weerspiegeling te doen zijn van de politieke constellatie en de sociaal-democraten volgden maar al te graag. Dat daarbij de bekwaamheid van de candidaten niet altijd den doorslag geeft is een uittvas, welke in toene mende mate in ons land te constatee- ren valt. Wij willen niét overdrijven, maar moe ten toch constateeren, dat de liberale poli ticus hier zeer bruut de werkelijkheid ten onderste boven zet. Bij de Katholieken kan niet worden geconstateerd een streven om onbe kwame candidaten in „commissies en ambtenarenkorps" te benoemen, maar wel om bekwame candidaten niet uit te sluiten, omdat ze niet-liberaal of o m- d a t ze katholiek zijn. En dit streven heeft no g lang niet dat succes, hetwelk het rechtmatigheidshalve hebben moest! 't Is wel heel èrg bruut, dat de heer Eerdmans nu anderen ten onrechte ver wijt, wat in het tijdperk der liberale alleen-heerschappij schering en inslag was: dat andere factoren dan bekwaamheid bij benoemingen den doorslag gaven! Naast deze insinuatie plaatst prof. Eerdmans nog een andere aan het adres der Katholieken: Deze toestand werd nog verergerd door de concurrentie van Katholieke Sociale Actie en moderne vakbeweging. Hier insinueert de spreker, dat de „Ka tholieke Sociale Actie" bedoeld is de Katholieke Vakbeweging, niet zelfstandig optreedt en haar eigen weg gaat, maar ge dreven wordt door „concurrentie" met de „moderne vakbeweging". Wie onze katho lieke leiders der vakbeweging kent, heeft dan al reeds het bewijs, dat ook deze be wering een onware en den spreker on waardige insinuatie is! V Statistiek en criminaliteit. De statistiek van de criminaliteit wordt vaak zeer onwaar en onrechtvaardig ge hanteerd. Men neemt dan het getal van „misda den", bedreven door Katholieken, en stelt dit naast het totaal aantal „misdaden"; per 100.000 inwoners b.v. In de drie jaren van 1929 tot en met 1931 bedroeg het totaal aantal misdrijven in Limburg 737.4 en in heel Nederland 690.1 per 100.000 inwoners. Hieruit volgt, dat de cijfers van Limburg die van het Rijk met 7.5 pet. overtreffen. Dit cijfer 7.5 pet. is niet zoo heel hoog; en terecht mocht het „Limburgsch Dagblad" dezer dagen constateeren, dat met dit cijfer de fabel der buiten sporige misdadigheid in Limburg is afgedaan. Maar men kan toch nog zeggen: zie naar het katholieke Limburg, waar het aantal „misdaden" niet geringer is, dan het ge middelde in Nederland, doch hooger! Ja dit kan men zeggen, maar: men hanteert dan het cijfer 7.5 onwaar en on rechtvaardig! Wij zullen dit aantoonen. Eerstens, wie als „Katholieken" zijn ge boekt, zijn niet allen Katholiek, vervullen niet allen zelfs ook maar hun allereerste godsdienst-plichten. Vervolgens: de statistiek neemt niet alle misdaden op. Wie zonder rijwielplaatje rijdt en bekeurd wordt, staat genoteerd als misdadiger, maar b.v. duizenden, die de op voeding hunner kinderen grovelijk ver- waarloozen, vallen buiten de misdaden- statistiek, als zij maar niet met den rech ter in aanraking komen. En, op de derde plaats, tusschen een mis daad en een misdaad kan een heel groot verschil zijn. En, als we nu 'ns de misda den, in Limburg gepleegd, goed onderschei den, dan blijkt, dat in Limburg het per centage van misdaden, bestaande in een voudige mishandeling zonder zwaar lichamelijk letsel, relatief zeer groot is de oorzaken daarvan blijven nu buiten be schouwing en dat, wanneer men dit ééne misdrijf uit de statistiek neemt, Lim burg voor heel de overige criminaliteit bijna 12 pet. beneden het rijksgemid delde blijft! Deze korte uiteenzetting moge voldoen de worden geacht, om aan te toonen, dat rnen voorzichtig behoort te zijn bij de han teering van de misdaden-statistiek. En tenslotte nog dit: De God-zij-dank: talrijken, die er in derdaad ernstig naar streven, om te leven naar de katholieke beginselen, leveren een bewijs voor de stelling, dat de criminali teit onder de Katholieken, die hun naam waardig willen dragen, zéér gering is! DE BEGROOTINGSARBEID IN DE TWEEDE KAMER. DEN HAAG, 17 Nov. In haar avondvergadering van Donder dag zette de Kamer de behandeling der Defensie-begrooting voort. De minister, dr. Deckers, heeft in een uitvoerige rede zjjn beleid verdedigd. Tegenover den heer K. ter Laan, die zich ingespannen had om te betoogen, dat er op de landmacht niet voldoende is bezuinigd, merkte de minister op, dat er op de militaire uitgaven de laat ste jaren zooveel is bezuinigd, als er op geen enkel begrootingshoofdstuk meer be zuinigd is. Wij onderschrijven gaarne de hoop van den minister, dat de mindere marineman weldra in zijn meerdere zijn vaderlijken vriend zal zien. Zoover is 't echter nog lang niet! Dr. Deckers zegt toe voor d eoud-gepen- sionneerden wat meer te willen doen; hij pleegt daarover overleg met den minister van financiën. Binnenkort is een wetsvoorstel te ver wachten in zake gasbeschermingsdienst. Inderdaad betreft het hier een zeer be langrijk vraagstuk: de bescherming van de burgerbevolking tegen gasaanvallen. Minister Deckers is de „vijand" genoemd van de Sociaal-Democratie; de heer ter Laan sprak van een oorlogsverklaring aan de S. D. A. P. De minister erkende dit echter ten stelligste. Zijn houding was nu eenmaal noodzakelijk door de wijze, waar op de S. D. A. P. optrad, die zoodanig was, dat leden dezer partij niet geacht kunnen worden betrouwbare bestanddeelen uit te maken van de weermacht. En dat is eerste taak der Regeering: zorgen, dat het gezags- apparaat volkomen betrouwbaar is. Dat de S. D. A. P. het zelf in de hand heeft minister Colijn wees daar reeds op om de houding der regeering te haren opzichte te doen wijzigen, werd door dr. Deckers nog eens ten overvloede bevestigd. De minister van Buitenlandsche Zaken De Graeff begon gistermiddag zijn ant woord met de lof, die hem van verschil lende kanten was gebracht voor zijn rede te Genève gehouden, terug te wijzen, daar deze was geredigeerd door prof. Francois. Sympathiek was deze houding, maar of deze noodzakelijk was? Niemand toch ge looft, dat de ministers al him redevoerin gen zelf maken en niemand verlangt dat ook. Uitvoerig wijdde de minister uit over de langzamerhand geruchtmakende kwestie- Vliegen. Op de ontslagaanvrage, die de heer Vliegen op 14 Februari naar .aanlei ding van de wijze, waarop de Nederland- sche regeering de muiterij op „De Zeven Provinciën" had onderdrukt, had ingediend was bij het optreden van dezen minister nog niet beschikt. (Terecht noemde de heer van Dijk (A.-R.) dit een ernstige fout van de regeering). Hij heeft toen den heer Vliegen medegedeeld gezien ook het verdienstelijk werk door dezen afgevaar digde verricht dat het hem aangenaam zou zijn, indien deze heer op zijn ontslag aanvrage wilde terugkeeren. De heer Vlie gen schreef toen, dat hij dit wensche, in dien hij zijn bezwaren tegenover de onder drukking van de muiterij kon handhaven. Minister de Graeff deelde mede, dat de mededeelingen van de sociaal-democrati sche pers hem zeer hadden geërgerd; het betreffende artikel was gespeend van ieder logisch inzicht. De vraag, of de re geering den heer Vliegen als lid der dele gatie kon handhaven, werd ontkennend beantwoord. Daarna echter heeft de heer Vliegen aa.n den minister medegedeeld, dat hij voor het betreffende artikel niet aansprakelijk was. Uitlatingen in besloten kring kunnen voor de regeering geen aan leiding zijn tot ingrijpen. Dacht men dat hiermede de kwestie uit zou zijn, de heer Vliegen zelf heeft gezorgd,.dat dit niet het geval was. "Genoemde afgevaardigde her haalde, na het antwoord van den minister, dat hij de wijze, waarop de muiterij onder drukt was, een „schandstuk" vond. De minister van Buitenlandsche Zaken ant woordde hierop, dat dit voor hem aanlei ding zal zijn het lidmaatschap van den heer Vliegen in nadere overweging te ne men. In goed Nederlandsch komt dit hier op neer, dat de heer Vliegen geen lid zal worden van de delegatie. De regeering ziet geen reden de betrek kingen met Sovjet-Rusland aan te, knoo- pen. Dit zou onwaardig zijn t.o.v. een land, dat de Nederlandsche vorderingen heeft geconfisceerd. Bovendien zijn de Russi sche legaties steeds broeinesten van com munistische propaganda. Tal van andere zaken werden nog door den minister ter sprake gebracht. De begrooting werd ten slotte met 56 te gen 3 stemmen aanvaard. De eerste kennismaking van den heer De Graeff met de Kamer is een zeer aange name geweest. De minister toonde zich een vlot causeur en zijn manier van optreden heeft iets jongensachtigs zonder tot non chalance te leiden. Bij den aanvang der vergadering aan vaardde de Kamer met 17 tegen 50 stem men de defensiebegrooting: de vrijzinnig- democraten stemden voor het eerst sinds lange jaren voor. Een motie-ter Laan in zake mobilisatie-slachtoffers werd met 18 tegen 49 stemmen verworpen. BINNENLAND MINISTER DECKERS EN HET FASCISME. Wij ontleenen aan een Kameroverzicht in de „N. Rott. Crt.": „De sociaal-democraten, die beweren, dat minister Deckers de fascisten boven hen bevoorrecht, zijn er naast. Fascisten (ook leden der nationaal-socialistische bewe ging) mogen geen beroepsmilitair zijn. Ook de bijzondere vrijwillige landstorm is vol komen vrij van fascistische invloeden. „Ik acht" aldus de minister „fascistische invloeden in één woord voor de weermacht verderfelijk". Geeft dit den hooggeplaat- sten generaals en admiraals niet te den ken, die den stoot hebben gegeven tot een beweging, wier eenige vertegenwoordiger in het parlement, mr. Westerman, zich als een volslagen fascist heeft ontpopt". VOORNAAMSTE NIEUWS. BEZUINIGING BIJ HET LAGER ONDERWIJS. Toclatingsleeftijd 6 jaar. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsont werp tot wijziging van de wet van 30 Dep. 1932 tot wijziging der L. O.-Wet zegt mi nister Marchant, dat een plotselinge ster ke vermeerdering van het getal leerlin gen kan worden voorkomen door den toe latingsleeftijd voor de lagere scholen de finitief op zes jaar te stellen. De Minis ter zal dit bevorderen. Hij acht, geheel af gezien van de bezuinigingsnoodzaak de grens van zes jaar boven die van 5% jaar verkieslijk. Een voorstel om de leerverplichting tot zes jaar terug te brengen is van den Mi nister niet te verwachten. BLOEMBOLLENCULTUUR TE HAARLEM. De Alg. Vereeniging voor Bloembollen cultuur te Haarlem heeft een verzoek ge daan aan den raad om de gemeente te doen deelnemen aan het waarborgfonds ten be hoeve van haar in 1935 te Heemstede te houden 10-jaarlijksche groote internatio nale bloemententoonstelling, samenvallend met het 75-jarig bestaan der vereeniging en het 300-jarig bestaan van den geregelden bloembollenexport uit Nederland naar de omliggende landen. In aanmerking genomen, dat ook deze tentoonstelling, evenals in 1925, ongetwij feld een groot aantal bezoekers zal trek ken, die daaraan stellig een bezoek aan Haarlem zuilen vastkoppelen, is zij ook, meenen B. en W., voor Haarlem niet van beteekenis ontbloot, temeer omdat tegelij kertijd te Haarlem een historische tentoon stelling zal worden gehouden, welke een overzicht zal geven van de drie eeuwen bloembollenexport, sedert den tulpenwind handel van 16351637 verstreken. B. en W. van Haarlem stellen daarom voor: in het te vormen waarborgfonds deel te nemen tot een bedrag van ten hoogste 10.000 onder voorwaarde, dat het totaal van het waarborgfonds ten minste 100.000 zal bedragen. „Tel." HET CONFLICT BIJ DE SPHINX. De directie van de Sphinxfabrieken te Maastricht heeft aan den rijksbemiddelaar bericht, zijn voorstel te aanvaarden. Zooals men weet hebben de arbeiders van hun kant deze week reeds het bemid delingsvoorstel aanvaard. De arbeiders zijn gisteravond aan het werk gegaan. DE PRIJSVAL DER GRANEN. De prijsval der granen, die zich heeft voorgedaan sedert de invoering van het Graanmonopolie n.l. 15 Augustus j.L en welke voor enkele granen zelfs zoover was doorgeschreden, dat daardoor de mo- nopoliewinst van 1.bijna of geheel weer werd te niet gedaan, heeft de Kegee- ring genoodzaakt Ge monopoliewinsten oij invoer van gerst, mais en tarwe met 0.OU per 100 K.G. te verhoogen. Voor rogge, waarvoor de monopoliewinst vroeger reeds was verhoogd, is die winst ongewijzigd gebleven. BOUW ENGELSCHE SCHEPEN. Op Nedcrlandsche werven? Van officieele zijde vernemen wij, dat de Koninklijke Sheii-groep een order van drie motoriankschepen van 12000 ton elk in Nederland heeft geplaatst en dat zeer waarschijnlijk een dezer schepen geoouwd zal worden door de Nedenandscne Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam en dat, eveneens zeer waarschijnlijk „Werkspoor" de motorinstallatie zal leve ren. De beide andere orders zijn of worden buiien de hoofdstad geplaatst. „Tija". DE „ONTGROENING". De beide slachtoffers te Utrecht uit de klinieken ontslagen. In aansluiting op het bericht met be trekking tot de straffen die de rector-mag- i nificus der Utrechtsche Universiteit den studenten heeft opgeiegd die betrokken zijn geweest bij het ontgroenings-incideni te Utrecht, kunnen wjj thans nog mede- deelen, dat de beide slachtoffers, een no viet en een student, de kliniek voor psy chiatrie en neurologie, waar zij zeer ge- ruimen tijd verpleegd werden, hebben kunnen verlaten en het thans goed maken. 1 „Vad." BUITENLAND. Met ministerie-Sarraut verkeert weer i levensgevaar (3de blad). De Sovjets door Amerika erkend. (3de blad). Weer een weinig geloofwaardige getuige in het Rijksdagbrandproces. (3de blad). BINNENLAND. De begrootingsarbeid in de Tweede Ka mer. (1ste blad) De smokkelhandel in aardappelen. (Gem. Ber., 2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Zesdaagsche te Amsterdam. Pijnen burg breekt een sleutelbeen. (4de blad). COMMISSIE-SCHOUTEN. Het rapport aangeboden. Naar wij vernemen heeft Vrijdag de Commissie-Schouten, belast met het adiv- seeren omtrent toetsingsnormen voor de beoordeeling van de bezoldigingen van het personeel in dienst van provincie, gemeen te enz., haar rapport ter zake aan den Minister van Binnenlandsche Zaken aan geboden. BURGEMEESTER LAMBOOY NAAR UTRECHT? Het „Centrum" meent met groote zeker heid te kunnen mededeelen, dat de burge meester van Hilversum, de heer J. M. J. Lambooy, zou zijn aangezocht voor de functie van burgemeester van Utrecht. Uitvoer van kaas naar Duitschland. De minister van oeconomische zaken heeft, gezien het Kon. besluit van 5 April, gewijzigd bij Kon. besluit van 14 Augus tus tot regeling van den uitvoer naar Duitschland, met ingang van 22 November aangewezen als kantoren, waarlangs de uitvoer naar Duitschland van kaas, met uitzondering van kwark, kan plaats heb ben, de douanestations: Tegelen (grens), Keulsche Barrière, Zevenaar, Nieuwe Schans, Oldenzaal, Rotterdam, Amsterdam, Delf zij L De Crisis-Zuivel-Centrale stelt onbelaste margarine en vetten beschikbaar. Bij verschillende weldadigheidsinstellin gen en -vereenigingen bestaat de gewoon te omstreeks Kerstmis pakketten met le vensmiddelen uit te reixen als Kerstgave. Van meerdere zijden bereikten de Cri sis-Zuivel-Centrale aanvragen om ook dit jaar voor dat doel onbelaste margarine en vetten beschikbaar te stellen. De Crisis-Zuivel-Centrale verklaart zich bereid dergelijke verzoexen in welwillen de overweging te nemen en noodigt de vereenigingen en instellingen, die daar voor in aanmerking wenscnen te komen, derhalve uit haar daarbij op te geven resp. over te leggen: a. een verklaring van het bestuur, waaruit blijkt, hoeveel onvermengde mar garine en/of vet in andere jaren voor dat aoel werd uitgereikt; b. de hoeveelheid van deze artikelen, welke thans benoouigd zal zijn, onder bij voeging van een door het bestuur getee- kend afschrift van den orderbrief aan don leverancier; c. een verklaring van den leverancier, van weike margarinefabriek en/of smel tery de artikelen worden betroxken; d. den datum, waarop deze artikelen geieverd moeten worden; e. den datum waarop en de plaats waar de uitreixing der Kersigave zal piaats heb ben. Het is de bedoeling, dat zooveel moge lijk de margarine en anuere vetten zullen worden aangekocht bij dezelfde leveran ciers, van wie zij de vorige jaren betrox ken zjjn. Aangezien het vervoer der onbelaste ar tikelen slechts mag pxaals haooen onder dekking van een door de C.Z.C. aigegeven geieideoiijet, dienen aanvragen, ais boven- Deuoeid, zoo spoeaig megeujx en m elk geval vóór November 19o3 te worden in gezonden aan het adres der Crisis-Zuivel- Centrale te 's-Gravenhage, Laan van Meer- dervoort 84.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1