HONIG'S BOUILLONBLOKJE cms 6 voor lOct ZATERDAG 18 NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND LETTERLIJK IN DE SOEP GEVLOGEN! GEVAAR VOOR DE ONTWAPENINGS-IDEE OM DAARIN EVENEENS TE BELANDEN. DE OVERWINNING VAN HITLER. DE REACTIE IN HET BUI TENLAND EN HET NUTTIG GEVOLG VOOR DEN VREDE EN DE ONTWAPENING. welke zoo sterk in het vroegere Duitsch- land naar voren trad en vaak het succes van de beste bedoelingen verlamde, is weinig te bemerken. De twaalfde Novem ber heeft het feit bevestigd van de vesti ging door Hitler van den eenheidsstaat Duitschland. Met dit onloochenbare resultaat van den arbeid der nationaal-socialistische partij zal de wereld rekening moeten houden bij de verdere ontwikkeling van haar betrek kingen met het Derde Rijk. In de soep. Wie hoog vliegt kan diep vallen, dat weten de vliegers allemaal Hun geijkte vakterm voor het maken van stukken bij zoo'n val is: de kist in de soep vliegen. Menig vlieger is op die manier reeds in de soep gevlogen, maar zelden zullen vlie gers zóó radicaal en letterlijk „in de soep" gevlogen zijn als twee Fransche militairen, die in het einde van Juli tijdens een tor nado boven Dakar afdreven en een nood landing moesten maken, boven Portu- geesch Guinea en in handen vielen van in dit gebied levende kannibalen. Men vermoedde toen reeds, dat zy door deze zwarte pieten waren opgegeten, het geen thans inderdaad het geval blijkt te zijn geweest. De arme Franschen zijn dus midden in de soepketel der zwarten terecht gekomen en waarschijnlijk beschouwd als een buitengewone gave des hemels, waar uit zij waren komen neervallen. De vergelijking moge ietwat vreemd klinken, maar wij vreezen, een gelijk lot voor de Ontwapeningsgedachte. De politiek van de laatste weken vliegt in groote cirkels voortdurend rond het Ontwapeningsprobleem, als een piloot, die de juiste richting bijster is. Daar het vrij winderig in de politeke lucht is, is een noodlanding niet uitgesloten. En wie weet, hoe ongelukkig de ontwapening er dan van afkomt. Wordt zij dan ook in de soep ge vlogen? En opgegeten door de kannibalen? Hitiers overwinning. Het groote feit van het begin der week is de overwinning van de N.S.D.A.P. geweest by de verkiezing in Duitschland. Dit feit houdt ten nauwste verband met de Ontwape- ningskwestie; de aanleiding, er toe was n.l. het verloop van de vóór-besprekingen voor de bijeenkomst der conferentie, waarin de Duitsche regeering een reden zag om Ge- nève te verlaten en de Ontwapeningsconfe rentie den rug toe te keeren. Over deze zeer gewichtige stap wenschte de Hitier regeering de meening van het Duitsche volk te hooren en derhalve werd een volksstemming gehouden, waaraan handige wijze de verkiezing van een nieu wen Rijksdag is vastgeknoopt. De uitslag dezer stemmingen is bekend; het Duitsche volk heeft in overweldigen de meerderheid zijn goedkeuring gehecht aan Hitiers politiek, welke goedkeuring nog een verstevigd is door de bijna even overweldigende meerderheid, waarmede een nationaal-socialistische rijksdag is ge kozen. Daarmede is de macht van het nieuwe regiem, hetwelk sinds 30 Januari over Duitschland regeert, geconsolideerd tot een onbeperkt gezag, grooter dan wellicht ooit een monarch heeft bezeten. De volkstri buun Hitler is, met zijn paladijnen Göring en Göbbels, thans volstrekt alleenheer- scher over een volk van ruim 60 ihillioen zielen, hetwelk hij met weergaloos door zettingsvermogen aaneensmeedt tot één ho mogene massa, die slechts één wil heeft, n.l. den zijne. Van oppositie of van, althans eenigszins beteekenende, verdeeldheid, De reactie. Het buitenland schijnt inderdaad met dit feit rekening te gaan houden. Frankrijk heeft zich reeds on der het noodige gesputter bij monde van Paul Boncour en minister-president Sar- raut bereid verklaard tot onderhandelin gen en in Engeland is men ervan over tuigd geworden, dat aan Duitschland eeni- ge noodzakelijke concessies gedaan moeten worden. De Engelsche regeering is bereid als bemiddelaar op te treden, teneinde de standpunten van Frankrijk en Duitschland tot elkaar te brengen, ofwel anders gezegd, om de Duitsche eisch van rechtsgelijkheid overeen te brengen met de Fransche vei- ligheidseisch. Bovendien zijn de Poolsch-Duitsche be trekkingen plotseling buitengewoon ver beterd, aanvankelijk tot groote schrik Frankrijk, dat zijn trouwe vazal zonder voorkennis zag praten met Berlijn. Geluk kig bleek het niet zoo alarmeerend, want het eerste resultaat dezer besprekingen was reeds een zeer geruststellende we derzij dsche verklaring, dat de beide lan den in hun betrekkingen van elk gebruik van geweld afzagen. Deze z.g. „non-agres- sie-verklaring" is een zeer gelukkige aan vulling van het pact van Locarno in 1925, waarbij Duitschland en Polen zich ver plichtten hun geschillen ter beslissing voor te leggen aan arbitrage of aan het Haag sche Hof. Thans wordt zeer positief het gebruik van geweld veroordeeld. Deze verklaring is van Duitsche zijde des te opmerkelijker, nu men van Fran sche zijde er zoo herhaaldelijk op aan dringt, dat Hitier zijn vredelievende ge zindheid niet alleen met woorden, maar ook met daden zal bewijzen. Hier is een daad, welke nog een bijzonder relief krijgt door de zoo pas behaalde verkiezingsover winning. Dit feit zal de geladen atmosfeer belang rijk ontspannen, waardoor de onderhan delingen inzake de ontwapeningskwestie vergemakkelijkt zullen worden. Duitschland spreke. Het woord is nu aan Duitschland. Het is thans noodzakelijk, dat Berlijn nu met een duidelijke en afgeronde uiteen zetting voor den dag komt van hetgeen het nu precies verstaat onder het begrip rechtsgelijkheid en de praktische toepas sing daarvan. Duitschland ziet dat zeer wel in, en heeft zich daar ook niet tegen verklaard, dat een eventueele nivelleering naar beneden proces, hetwelk, dat zal moeilijk te voor- slechts in étappen kan plaats hebben. Dit komen zijn, wel gepaard zal moeten gaan met eenige grootere bewapening van. Duitschland, zoodat men elkaar van weers kanten nadert, zou ongetwijfeld ten zeer ste bevorderd worden, wanneer van Duit sche zijde als tegenpraestatie op eeniger- lei wijze een waarborg werd gegeven voor een soort Europeesch Locarno gedurende een bepaalde periode, bijv. een gelijk tijd perk als bij het pact van vier is voorzien r de werking daarvan. Op deze wijze zou een politieke pauze worden geschapen, gedurende welke Europa gelegenheid zou krijgen om op adem te komen, zoodat aan de huidige spanning, welke in hoofdzaak het gevolg is van een groeiende vrees psy chose, een einde zou kunnen komen. In een rustiger atmosfeer zou het dan wellicht mogelijk zijn, na den terugkeer van het Saargebied tot Duitschland, om de oorlogs- kiemen weg te werken, welke schuilen in kwesties als die betreffende de zelfstan digheid van Oostenrijk, van den Corridor Op deze wijze zou het toenemende oor logsgevaar kunnen worden bezworen en dit doel moet thans in de eerste plaats onder het oog worden gezien. Niet alleen voor de vroegere geallieerden, maar ook voor Duitschland zelf moet uit praktisch oogpunt de bereiking daarvan offers waard zijn. Zooals gezegd, zijn er aanwijzingen, dat men tot offers ook werkelijk bereid is. Het is dan ook de eenige weg om te verhoeden, dat de heele Ontwapening „in de soep" terecht komt. SPORT VOETBAL UIT HET KATHOLIEKE KAMP. MOEILIJKE WEDSTRIJDEN VOOR LISSE, LEIDEN EN BLAUW-ZWART. Er begint zoo langzamerhand schot te komen in de verschillende af deelingen. We zijn zelfs zoover, dat er hier en daar ge wacht moet worden, tot de andere clubs wat bijgekomen zijn. In het Westen is al leen S.J.C. enkele wedstrijden achter, maar jammer genoeg kunnen de Noordwijkers morgen om Kerkelijke redenen niet spelen. Teylingen daarentegen verkeert juist in het tegenovergestelde geval. De Sassen- senheimers moeten wachten tot andere clubs zijn bijgekomen. Zoo heeft de vlotte afwerking van de competitie toch ook na- deelen, want de Sassenheimers staan er nog steeds het beste voor in hun afdeeling. De gedwongen rustperiode kon daaraan wel eens kwaad doen en 't zou voor de Sassenheimers wenschelijk zijn uit te zien naar oefenwedstrijden. Dat houdt de spe lers lenig. Leiden verkeert juist in het tegenovergestelde geval. Want ondanks de Sleutelstadbewoners 1, 2, 3 zelfs 4 wed strijden voor zijn op diverse clubs, wordt morgen de negende wedstrijd in successie gespeeld, 't Zou voor de Leidenaars beter uitkomen, indien zy enkele rustpoozen had den gehad, om te kunnen zien wat de clubs in de achterstallige wedstrijden uitrich ten. Intusschen, we gaan verder en we zien in de le klasse van West I, dat geen en kele club nog ongeslagen is en de sterkste komen morgen tegen elkaar uit. H.M.S. gaat n.l. op bezoek in IJsselstein, maar het resultaat is moeilijk te voorspellen. Vol en- dam heeft 'n lastigen wedstrijd tegen V.I.C. in Amsterdam, maar toch geven we den gasten 'n kans op beide punten. D.E.M. krijgt V.V.Z. op bezoek, dat vorige week op eigen terrein teleurstelde, zoodat D.E.M. geen onmogelijke taak heeft om te winnen. De hekkesluiters, die vorige week IJssel stein klopten, gaan nu op bezoek bij E.M.M. welke club slechts één punt hooger staat. Als de Culemborgers moreel gesterkt zijn door het succes van vorige week, is een ge lijk spel in Hilversum niet onmogelijk. In de 2e klasse A heeft V.E.P. 'n vrijen Zondag, zoodat we hier gevoegelijk de re sultaten der wedstrijden kunnen afwach ten. In de eerste klasse van West n is de voornaamste strijd die in Den Haag tus- schen Graaf Willem en Santpoort, de hek- kesluiter en de leidende club in deze af deeling. Indien de Hagenaars in vorm zijn als de laatste weken, zijn we er nog niet zoo zeker van, dat de Haarlemmers niet 'n punt zullen verliezen. D.H.L. heeft het tegen H.B.C. niet gemakkelijk, maar een kleine Delftsche overwinning ligt toch in de lijn der verwachtingen, nu de Heem- stedesche club er dit seizoen zoo weinig van terecht brengt. G.D.A. krijgt bezoek van de Spartaan en heeft 'n mooie gelegen heid om op de tweede, misschien zelfs op de eerste plaats te komen. Maar dan zul len de Loosduiners danig moeten aanpak ken. Leonidas tenslotte zal zich thuis wel op D.O.N.K. weten te handhaven. In de 2e klasse A gaat Leiden op bezoek bij Geel Wit, waarvan den eersten October met 32 werd verloren. In het geheel zijn de Leidenaars nu reeds tien punten kwijt, evenveel dus als de Santpoort-reserven, maar deze hebben drie wedstrijden minder gespeeld, dus nog 'n flinke kans om hun achterstand in te halen. Dat kan den Lei denaars noodlottig worden en we raden hen dus aan hun uitersten best te doen tegen Geel-Wit. De vier punten, die de Haarlemmers kwijt zijn, verloren zij op eigen terrein door nederlagen tegen Onze Gezellen en Teylingen. Onverslaanbaar zijn zij dus niet en we hopen, dat de Leidenaars daarvan mede het bewijs leveren. Lisse gaat op bezoek bij Vitesse en met het goede resultaat van vorige week voor oogen, kunnen de bollenstreekbewoners morgen toch ook wel weer 'n gelijk spel behalen? A.D.O. zal zich tegen de Santpoort-reser ven wel niet van den goeden weg laten af brengen. In 2B heeft Blauw-Zwart 'n moeilijke taak tegen de Spartaan-reserven. Alleen met uiterste krachtsinspanning kunnen de Wassenaarders succes boeken. P.F.C. maakt 'n kansje tegen Graaf Floris, Wilhelmus tegen Oliveo en Excelsior zal wel winnen van Lenig en Snel. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. ZUID: AFDEELING I. 1 e klasse: R.K.V.V.L.—Sittardsche Boys; CaesarKimbria; ValkenburgChè- vremont; R.K.O.N.S.—K.N.V.; Volharding- Kerkrade. ZUID: AFDEELING II. le klasse: VenloGennep; Kolping Venlosche Boys; MuloDongen; Brabantia R.K.T.V.V.; Wilhelmina—Best Vooruit. OOST: AFDEELING I. le klasse: Blauw-Wit's-Heerenberg; S.D.O.U.C.—V.V.G.; Grol—Union. OOST: AFDEELING II. le klasse: QuickNEO; VostaP.H. AchillesZwolle; De ZweefEmos. WEST: AFDEELING I. 1 e k 1 a s s e: D.E.M.—V.V.Z.V.I.C.—"Vo- lendam; E.M.M.—Fortitudo; V.V.Y.—H.M.S. 2 e k 1 a s s e A: L.V.V.—V.V.Y. II; S.D.O. Zwaluwen Vooruit; H.M.S. IIAmers foort; Semper AvantiE.M.M. H; M.S.V. Olympia. GOUDEN JUBILEUM. Het is al eenigen tijd geleden, dat onze gemeente het voorrecht had, een gouden huwelijkspaar in haar midden te hebben, doch nu, den 28sten November, hopen onze ingezetenen P. Hoogervorst en A. Hooger- vorstDamman, den dag te herdenken, dat zij vóór 50 jaar in het huwelijksbootje zyn gestapt. Zooals een ieder, hebben ook zij wel eens eenig tegenspoed gehad, maar zij hebben het altijd geduldig verdragen. De gelukkige oudjes mogen zich nog in een goede gezondheid verheugen. De vader is 70 en de moeder 76 jaar. Nog altyd is de heer Hoogervorst een „werker", zoowel voor zijn gezin, als voor andere vereenigingen ten algemeene nutte. Hij maakt deel uit van den gemeenteraad en is bestuurslid van den L. T. B. Zouden anderen zich meer kunnen vereenigen met ideeën van vroeger, Hoogervorst heeft steeds een open oog om zich aan de nieu we tijdsomstandigheden aan te passen. Moeder Hoogervorst heeft nog altijd van die „echte ondeugende streken", waarvan haar buurvrouwen wel meer weten te ver tellen, en is een zuinige huisvrouw. Wij hopen, dat het gouden huwelijkspaar nog vele jaren moge voortleven in goede ge zondheid en vertrouwen, dat het dien dag niet aan belangsteling zal ontbreken. WEST: AFDEELING II. 1 e klasse: LeonidasD.O.N.K.; Graaf Willem—Santpoort; H.B.C.—D.H.L.G.D.A. Spartaan. 2e klasse A: Santpoort nA.D.O. VitesseLisse; Geel-WitLeiden. 2e klasse B: WilhelmusOliveo; Ex celsiorL. en Sn.; Spartaan HBlauw- Zwart; P.F.C.Graaf Floris. DE D.H.V.B.-WED STRIJDEN. Een uitgebreid programma samengesteld. In de le klasse C heeft D.O.S. kans weer aan den kop te komen, maar dit is van twee factoren afhankelijk. In de eerste plaats dient de Veensche club dan op eigen terrein te winnen van Concordia, hetgeen evenwel geen onmogelijke taak is, wijl in Hillegom reeds gelijk werd gespeeld. Bo vendien zullen de Veenbewoners wel op- FEUILLETON. VREEMDE KAPERS OP DE KUST. Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. 37) Het waren allen vreemdelingen. De vrouw was opvallend mooi, met groote, bruine oogen, glanzend haar, roode, welge vormde lippen en expressieve gelaatstrek ken. De mannen waren onmogelijke ke rels van het soort, dat alles doet behalve werken. Ze keken tersluiks naar de pas- aangekomenen. De vrouw nam Shiela met openlijke belangstelling op. En waar is Juan dan toch? riep zij smalend in het Spaansch. Voordat Shiela antwoorden kon, kwam een van de agenten tusschenbeide. Neem me niet kwalijk, juffrouw, zei hij. Onze orders zijn, dat die menschen met niemand mogen spreken. Zij bleven maar tegen den baron schreeuwen, daar om is hij naar binnen gegaan, en de man wees naar de rookkamer. Shiela snelde er terstond heen om den baron gerust te stellen. Hij zou wel het een en ander gehoord hebben en een hartelijke omhelzing zou zijn angsten verdrijven. Zij vond een vol komen gebroken man. Hij scheen physiek ineengeschrompeld te zijn, sedert zij hem voor vier en twintig uur verlaten had. Lieve vader, zei ze zacht, terwijl ze vergeefsche moeite deed haar tranen te bedwingen. Laat u niet zoo gaan. Ik denk ik geloof zeker, dat al onze moeilijkhe den nu ten emde zijn. De politie heeft al die booswichten gedood of gevangen ge nomen. Hij hief haar gelaat op tot het zijne en de wanhoop in zijn oogen was erbarmelijk. Is Juan ontkomen? mompelde hij. Ontkomen? Verkeerde hij dan in ge vaar? Hij zal gearresteerd worden. Hij spande samen met mijn vijanden.... en de jouwe. O, neen, neen! Dat is niet mogelijk! Daar moet de een of andere verklaring voor zijn. Juan zou het er nooit op aan kunnen leggen om u of mij kwaad te doen. Hij is koppig, dat weet ik, maar dat niet. dat niet. Heb je Gonda Almarez gezien? Die vrouw in de hall? Ja. Zij vroeg mij waar Juan was, maar de politie stond mij niet toe te antwoor den. Weet jy het? Kapitein Royson vertelde mij, dat hij bij de Zuidpoort was, toen ik langs ge voerd werd. De politie hield hem tegen. I Zelfs toen was hij verlangend om mij te hulp te komen. Maar, lieve vader, ik moet u alleen laten. Ik beloofde om voorberei dingen te treffen. Zij kunnen nergens an ders heengebracht worden. Ga, mijn kind! Ik zal naar mijn ka mer gaan, nu ok weet, dat jij veilig bent. Wanneer ik niet rust, zal ik sterven, en ik moet nog korten tijd blijven leven. Zij kuste zijn booze voorgevoelens weg. bracht hem zelfs naar een trap, die bui ten de hall omliep en wilde hem niet al leen latén, voordat hij in zijn slaapkamer was. Toen zocht zij het personeel op. Royson merkte dadelijk op, dat de man nelijke gevangenen in paren geboeid wa ren en tevens aan de stoelen, waarop ze zaten. Gonda Almarez was op gelijke wijze met haar rechterpols aan haar stoel gebonden. Het is in strijd met de politie-reglemen- ten om een vrouw de handboeien aan te leggen, maar deze feeks had getoond, zoo'n driftkop te zijn, dat deze maatregel nood zakelijk werd geacht. Waar kwam deze troep vandaan? vroeg hij op gedempten toon, terwijl hij den agent terzijde nam, die Shiela gewaar schuwd had om geen vragen te beant woorden. 't Spijt me, meneer, zei de man beleefd maar ik heb opdracht om niets te doen en te zeggen en alleen deze schatjes in 't oog te houden. Een agent bracht Smithers binnen en zij hadden elkaar blijkbaar in vertrouwen ge nomen,, terwijl zij de oprijlaan afliepen, want de agent vroeg Royson om raad. Ik zit nogal in een moeilijk parket, meneer, legde hij uit. De hoofdcommis saris wil, dat niemand hem opbelt en ver telt, wat er aan de hand is. De telefoon van het postkantoor wordt opengehouden. Zou het beter zijn, dat ik hier wachtte of dat ik probeerde om inspecteur Hobbs te vinden? Ik ben de eenige onmiddellijke be schikbare persoon, die je chef een samen hangend verslag van het gebeurde kan geven, zei hy. Ik zal naar het dorp ry- den Blyf jij hier, Bob en help juffrouw Macdonald. Zeg haar, waar ik heen ben. Ik zal bij je moeder aangaan en haar ver zekeren, dat alles in orde is. Wanneer je meneer Furneaux ziet, zeg hem dan ook, waar ik ben. Ik ben in een half uur te rug. Royson vond het dorp in heftige opwin ding. De heele bevolking was op straat. Hij moest afstappen wegens de drukte en werd door Hethcott staande gehouden. Ha, juist den man dien ik hebben moet! riep Hethcott. Ik trachtte je te pakken te krijgen en reed zelfs naar de Zuidpoort, maar de agent, die daar op wacht stond, was onvermurwbaar. „Voor niemand toegang" was zijn leuze, en hij meende het ook. Royson was niet bijzonder vriendelijk gestemd tegenover den man, die hem zoo opvallend verwaarloosd had, toen het in zijn kraam te pas kwam. Ik ben werkelijk gehaast, antwoordde hij. Ik kan onmogelijk blijven staan. Ik moet een interlocaal gesprek aanvragen. Maar, lieve deugd! protesteerde Heth cott heftig, mag ik dan niet tot het postkantoor met je meeloopen? Na wat ik vannacht doorgemaakt heb, behoor ik toch waarachtig niet behandeld te worden als iemand, die niets te maken heeft met Shiela's welzijn? Royson kon zich veroorloven om edel moedig te zijn. Waarom zou hij ruzie ma ken met iemand, die op zijn manier een heel geschikte kerel is, alleen omdat hij op Shiela verliefd is geworden? Goed, zei hij daarop. Loop met me mee. Ik moet den hoofdinspecteur op bellen. Als je luistert naar wat ik zeg, dan zul je alles weten, alles wat ik weet. Maar zeg me eerst is Shiela in vei ligheid? Volkomen. Goddank! riep Hethcott Toen ik Roberts en den anderen man dood of ster vend langs den weg zag liggen, dacht ik dat ik haar nooit weer zou zien. Je wilt toch niet zeggen, dat Ro- Iberts werkelijk dood is? Neen, neen. Ik sprak alleen over myn eerste indrukken. Hij heeft een leelijke wond maar de dokter zegt, dat een knoop van zijn uniform den kogel deed afwijken, die een rib brak, maar de linkerlong mis te. Zijn metgezel, de motorrijder, is er eigenlijk het ergste aan toe van hen bei den. Zij heup is leelijk versplinterd. Waar zijn zij? Beiden in Roberts huis. Ik zou je wel mee willen nemen om hen te zien, maar zij moeten tot den ochtend slapen. Zoo, zei Royson, nadat hij met den hoofdcommissaris gesproken had en met de fiets aan de hand de dorpsstraat op liep. Nu weet je de heele geschiedenis. Werkelijk? zei Hethcott troosteloos. Mijn hoofd doet een beetje pijn, zoodat ik misschien wat suf ben. Maar het komt mij voor, dat je zekere dingen weggela ten hebt, die misschien niet passen in de officieele lezing, maar die in andere op zichten van belang zijn. Mag ik je een zeer persoonlijke vraag stellen? Over Shiela? Ja. Wil je daar werkelijk vanavond nog over praten? In ieder geval ben je blijkbaar op een schok voorbereid. Niet zoo somber, oude jongen. Ik hoop, dat je een andere Shie la zult vinden. Maar ik heb deze gewon nen. Helaas hebben jij en ik niet de kans gehad ons tegenover elkaar uit te spre ken. Ik dacht, dat ik de eenige vrouw in mijn leven gevonden had, toen ik haar op dien Zondagnacht mijn huis binnendroeg. Nu weet ik het zeker, en zij weet het ook. Wel, wel. Ik moest je eigenlijk ge- lukwenschen, maar hem een haast onchris telijk verlangen om je den nek om te draaien. Wanneer we elkaar weer ontmoe ten zal ik wel gekalmeerd zijn. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 13