ESSSSgËS. DE TOESTAND IN DE OEKRAÏNE STROMBERG BIJ BINGEN fSSSHS Ssiw is ER HONGERS NOOD IN RUSLAND? Waarom sommigen die niet zien - - de hongersnood in de Oekraine heeft een oogenblik de ontroering van heel Europa veroorzaakt, doch slechts een oogenblik, daar de Sovjet-autoriteiten het bestaan van een hongersnood ontkennen. In onderstaand artikel wordt van deskundige zijde een greep ge daan uit het omvangrijke dossier, waaruit overduidelijk de droevige resultaten blijken van het Bolsje wistisch beheer. De Oekraine. een der landen, die deel uitmaken der Vereenigde Sovjet Republie ken (U. R. S. S.) heeft een oppervlakte van 452.000 vierkante kilometer en telt ruim 30 millioen inwoners. Ter vergelijking diene dat Nederland een oppervlakte heeft van 33.000 vierkante kilometer en 7.5 millioen inwoners heeft Behalve steenkolen en metaalertsen voerde de Oekraine in normale tijden jaarlijks vijf tot zes millioen ton graan uit. Het is bijna niet te gelooven, dat een land, hetwelk voorheen bekend was als „de graanschuur van Europa", thans door hongersnood wordt geteisterd. Toen de eerste geruchten hieromtrent tot West- Europa doordrongen, werden zy dan ook met een alleszins verklaarbaar wantrou wen ontvangen. Maar de geruchten bleven aanhouden en de bijzonderhheden die langzamerhand bekend werden waren zoo verbijsterend dat men niet meer aan de waarheid van het bestaan van een hon gersnood kon twijfelen, vooral niet toert de Bisschoppen van het grensland een op roep om hulp deden voor het geteisterde gebied. Behalve de officieele dementi's der Sovjet-Regeering en de enthousiaste reisbeschrijvingen van touristen. die door regeeringsagenten zijn rondgeleid, be schikken wij thans over een dossier van gegevens, dat niet zal nalaten den indruk te maken op allen die het onbevooroor deeld willen bestudeeren. De getuigenissen van sommige vluchte lingen moeten met de noodige reserve wor den aanvaard. Zeer zeker moet er ook re kening gehouden worden met de zeer menschelyke neiging om lokale gebeurte nissen of individueele rampen te over drijven en te generaliseeren. Rekeninghoudend met dit alles, beschik ken wij evenwel over zoo'n groote me nigte inlichtingen, dat wij de veronderstel ling, als zou de hongersnood alleen in de ziekelijke verbeelding van de vijanden der Communisten bestaan, naar het rijk der fabelen moeten verwijzen. Het omvat het dossier omtrent de hon gersnood in de Oekraine? Vooreerst vindt men hier een groot aan tal brieven van boeren en landarbeiders, die hun ellende tot in de kleinste bijzon derheden beschrijven. Deze brieven zijn gepubliceerd door Poolsche en Roemeen- sche bladen. De schrijvers klagen allen over het gebrek aan levensmiddelen en constateeren eveneens allen een geweldige stijging van het sterftecijfer. De veestapel is ongeveer gedecimeerd. De bevolking vermindert zienderoogen. Herhaaldelijk duiken geruchten op om trent kannibalisme.... Dit zijn evenwel alle slechts anonyme en niet te controleeren bronnen. Maar er zyn ook getuigenissen, die meer vertrouwen verdienen. Een der redacteurs van de Parijsche „Matin" heeft in April j.l. een jeugdige Amerikaansche die in de Oekraine was geboren en opgevoed, op bezoek gehad. Deze dame had een verslag geschreven van een reis, die zij met een Ameri- kaansch reisgezelschap door Rusland heeft gemaakt. Volgens deze ooggetuige lijkt de toestand in de groote steden nog vry normaal, maar de dorpen der Oekraine bieden een toonbeeld van jammerlijke el lende. De boeren hebben geen ander voed sel meer dan bladen en boomschors. Hun eigen oogst durven zij niet aan te raken, want temidden der velden zijn militaire posten opgesteld, die met hunne machine geweren, iedereen fusilleeren, die de graanvelden durven betreden. Dit getuigenis wordt op alle punten be vestigd door de Duitsche vluchtelingen die in den loop van dezen zomer in grooten getale naar hun vaderland zijn terugge keerd. Zij bevestigen o.a. dat 4 dorpen bij na geheel waren uitgestorven tengevolge van den hongersnood. Tsjecho-Slowaaksche arbeiders, die on langs uit de Oekraine zijn teruggekeerd, leggen gelijkluidende verklaringen af. Den 24sten Juli j.L heeft de Aartsbis schop van Lemberg een oproep gericht tot allen, die van goeden wille zijn. „De Oekraine" schrijft de Kerkvorst, „sterft uit! De bevolking van dit eertijds zoo rijke land is den hongerdood nabij!" Het is niet aan te nemen, dat de Aarts bisschop, met zulk een nadruk en zoo plechtig zou durven schrijven, dat er in de Oekraine honger wordt geleden, wanneer dit feit niet boven alle ntwijfel verheven was. Mgr. Innitzer, de Kardinaal-Aartsbis schop van Weenen, heeft insgelijks de hulp der Katholieken gevraagd voor de hon gerlijdenden in Rusland. Deze bewijzen worden evenwel nog ver sterkt door de houding der Sovjet-autori teiten zelve, die geen vreemdelingen meer in de Oekraine toelaten. De Moscousche correspondent van de „Manchester Guardian" seinde op 20 April van dit jaar aan zijn blad, dat de Sovjet autoriteiten hem geen passen willen ge ven voor een reis naar de Oekraine en de Noordelijke Kaukasus, terwijl hij de vorige jaren deze streken zonder eenige moeite kon bezoeken. Wijst de veranderde houding 'der Sov jet-autoriteiten er niet op, dat zij in de Oekraine iets te verbergen hebben? De hongersnood in dit rijke land kan al leen een gevolg zijn van de afpersings maatregelen der Reg. Welk belang kan de regeering evenwel hebben bij het sys tematisch uitroeien van de bevolking van dit land, dat zooveel zou kunnen bijdra ken?*0* de Welvaart der Sovjet-Republie- Zij die het probleem van nabij hebben bestudeerd, geven een oplossing, die be vestigd wordt door de getuigenissen der tallooze vluchtelingen. he oorsprong van alle ellende is de ge dwongen socialisatie van aile landbouw bedrijven, waarmede reeds eenige jaren geleden een begin werd gemaakt. Deze verandering ondervond in de Oc-kraine sterken tegenstand. De argani- satie der gesocialiseerde landbouwbedrijven werd systematisch tegengewerkt en ge boycot, met als gevolg een voortdurende vermindering van den oogst. De regeering legdt de bevolking immer zwaardere belas tingen op. Zij matigde zich het recht aan een opbrengst te eischen van den oogst die theoretisch geproduceerd kan worden' zonder rekening te houden met de grootte van de hoeveelheden graan, die inderdaad zijn geoogst. De levensmiddelenvoorziening der groote steden en den export gaan blijk baar voor. Maar wat overblijft is geheel on voldoende om in de behoeften van de bevol king te voorzien. Eind September j.L ontving de Raad van den Volkenbond dringende verzoekschrif ten van verschillende Comité's die voor de hongerlijdende Oekrainers levensmidde len inzamelen. De Raad moest evenwel con stateeren, dat hij zich in de materieele en juridische onmogelijkheid bevindt om in dit opzicht eenig initiatief te nemen. Het dos sier werd overgegeven aan het Internatio nale Roode Kruis, dat sindsdien maatrege len heeft getroffen om levensmiddelen en geneesmiddelen naar de Oekraine over te brengen. Het is te hopen, dat de Sovjet-autoritei ten geen bezwaren zal maken tegen het verleenen van hulp aan de zwaar beproefde Oekrainers. Nu het Bolsjewistische Rusland toenade ring zoekt tot de beschaafde wereld, zou het een uitdaging en een dwaasheid betee- kenen, wanneer het zijn grenzen zou sluiten voor het Internationale Hulp-comité. Enkele weken geleden hebben de Sov jet-autoriteiten een nieuw reglement voor de vreemde journalisten uitgevaardigd, dat practisch ten doel had hen het vrye ver keer door de Sovjet-unie te beletten. Dat besluit was uitgelokt door de talrijke ar tikelen in de Europeesche pers over den hongersnood in Rusland. Het gaat er om schreef de Prawda, de lastercampagne te gen te gaan van gewetenlooze correspon denten. Nu reizen er journalisten door Rusland, die door de Sovjets zelf zijn uitgenoodigd' en rondgeleid worden en die de officieele berichten der regeering bevestigen. Onder deze pleitbezorgers van het bolsjewistisch bewind rangschikten de Sovjetorganen ook reeds den heer Herriot. Wat is nu waar? Moet men spreken van laster of onnoozelheid? In werkelijkheid is de binnenlandscne toestand van de sovjetrepubliek nooit zoo verward geweest als tegenwoordig en die verwarring verklaart het optimisme van den een zoowel als het pessimisme van den ander. De correspondenten, die van honger spraken en een ramp aankondigden, zoo als die van twaalf jaar geleden, toen mil- lioenen menschen omkwamen, hebben niet gelogen. Maar zij, die daarin voor het be wind het begin van het einde zagen, heb ben overdreven of hebben de situatie niet geneel begrepen. Zooals al vaak in de laat- I ste vijftien jaar, is er ook nu een catastro phe over een groot deel van Rusland geko men. Maar de mannen, die het land bestu ren wisten in den laatsten tijd wel andere hinderpalen, maar niet minder ernstige, te overwinnen en voelen zich ondanks den hongersnood sterk in het zadeL Men heeft overigens nooit revolutie gemaakt met menschen- die van honger sterven. Ondanks de officieele tegenspraak is de hongersnood ontzettende werkelijkheid. De oppervlakte der geteisterde gebieden is echter kleiner dan twaalf jaar geleden het geval was. In 1921 lieten er 6 of 7 millioen menschen in het Wolgabekken het leven de hecatombe zal ditmaal kleiner zijn' maar zij valt niet te loochenen. De Oekraine en de streek ten Noorden van den Kaukasus, het gebied van de Don- kozakken inbegrepen hebben geen brood meer. De nood zal zich verder uitbreiden tot andere gebieden, omdat de Oekraine en de Kaukasus een der voornaamste graanschuren van de Sovjet-unie uitmaken Iedere nauwkeurige schatting op het oogenblik is echter nog onmogelijk. Men heeft gesproken van kannibalisme, ik weet niet of alle bijzonderheden, daaromtrent meegedeeld, verzinsels of werkelijkheid zyn, maar de geschiedenis leert ons, dat de honger zelfs beschaafde volkeren kan ver lagen tot wilden. Sterfgevallen tengevolge van ondervoeding zijn officieel erkend voor de buitenwijken der grootste steden, spe ciaal voor Kiew. Menschen, die de geteis terde streken bezocht hebben, bevestigen, dat de hongersnood zich m het bijzonder doet gevoelen op het platteland en in de buitenwijken der steden, terwijl de centra dezer steden en de wijken, waar de ar beiders uit de communistische ondernemin gen wonen, er minder onder lijden Dit contrast verklaart twee dingen: eenerzijds waarom de vreemdeling, die gewoonlijk dé centra der groote steden bezoekt, van de DE LEIDSCHE COURANT STROMBERG BIJ BINGEN DE VADER STAD VAN DEN „DUITSCHEN MICHEL". Een boemeltreintje brengt ons van het vroolijk-zonnige Bingen langs wijnbergen, groene dalen en beboschte hoogten, door een oeroud-historisch gebied naar een zij- dal van den Rijn. In de rotswanden ziet men de holen der monniken uit de mid deleeuwen, die eens hier als kluizenaars leefden en zich van de verschrikkingen van den oorlog in deze eenzaamheid had den teruggetrokken. Een klein station. De trein stopt. Wij bevinden ons in een oud stadje, dat, geschaard om zijn kerkje, ro mantisch, vriendelijk en schilderachtig is gelegen in een dal van groene weiden: Stromberg aan den voet van den Huns- rück. In de krachtige stof-vrije lucht van den Hunsrück, welks beboschte hoogten hier eindigen, kan men een rustige, ge zonde vacantie doorbrengen. Men vindt j hier een groot modern Kurhaus, degelijke, goede hotels, eenvoudig, maar met uitste- j kende, landelijke verpleging en in het ge heel niet duur. In den herfst trekt men hierheen om wandeltochten te maken. Heerlijke, gemak kelijke en schaduwrijke wegen loopen, mij len-ver, door herfstig-bonte bosschen. Bij heldere lucht heeft men van de hoogten een uitstekend uitzicht op de laagvlakte van den Rijn. In de bosschen gedijen bes sen en paddestoelen in overvloed. Heer lijk fruit vindt men hier. De streek is vruchtbaar. Het klimaat is zacht en aan genaam. Het oeroude Duitsche stadje met zijn smalle, zuivere straten, zijn vriendelijk- roode pannen-daken en zijn met leisteenen bedekt kerkje, omgeven van een krans goud-stralende beukenbosschen, ligt in het dal, beheerscht door de oude vesting, de „Fustenburg". Haar toren kijkt ver over het land. Stromberg heeft in de geschie denis van het Rijnland een tamelijk be langrijke rol gespeeld. Zijn grootsten roem heeft het echter verworven als geboorte plaats van den „Duitschen Michel". Gebouwd op een vooruitspringenden berg, verheft zich de burcht steil over het dal. Hij is gebouwd in den aard van de burchten van de Palts en is van Romein- schen oorsprong. Afwisselend bevond de burcht zich in het bezit van de Palts, van Frankrijk en van Pruisen. In 1116 werd hij voor de eerste maal vrijwel geheel ver woest. Hij werd hersteld en verheven tot zetel van den oudsten graaf van het Na- hegau. De keurvorsten van de Palts kwa men hierheen, om, bij grootsche jachtpar tijen, uit te rusten van hun politieken ar beid. Schitterende tournooien en vroolijke festijnen zijn hier gehouden. Hier boven werd, in 1574, de „Duitsche Michel" geboren als zoon van den Oberamt- mann von Obentraut. Hij was een dapper officier, die zich in den Dertigjarigen Oor log onderscheidde door zijn gewaagde on hongersnood niets merkt, anderzijds hoe zeer deze ramp beïnvloed wordt door so ciale maatregelen, want de nood treft niet alle deelen der bevolking in dezelfde mate. De hongersnood is een rechtstreeksch ge volg van de indrukwekkende prestaties der sovjets, welke de buitenlandsche gas ten bewonderen. Hier ligt de sleutel van het raadsel. De groote fabrieken, de enorme met waterkracht gedreven electrische cen trales van Dnjeprostroi, heel het geforceer de industrialisatie program, van de twee roemruchte plannen zijn deels slechts ver wezenlijkt kunnen worden, dank zy de in beslagname der landbouwproducten voor de industrie-centra. De collectiviseering van de gronden was de laatste schrede van het Bolsjewisme op den weg, welke tot vol ledige onteigening der boeren leidt, die met hun arbeid zonder eenige schadeloosstel ling, de communistische industrie-arbeiders en alle elementen van de bevolking, welke voor het communistische experiment on ontbeerlijk zijn, moeten voeden.... De vreemde bezoekers zien de resultaten van dit experiment, maar niet de verschrik kelijke gevolgen; ten koste waarvan zij behaald zijn. De collectiviseering van den landbouw heeft tengevolge gehad, dat de boeren het land niet intensief meer bewer ken uit protest tegen de regeeringsmaat- regelen: dit verschrikkelijk strijdmiddel heeft de huidige hongersnood weer in de hand gewerkt. Het is nochtans mogelijk, dat de ellen de eenigzins afneemt tengevolge van de gunstige weersgesteldheid, welke tijdens den oogst heerschte. Maar ondanks dat blij ven honger en gebrek de kenmerken van dezen troosteloozen toestand, waaraan zelfs de bevoorrechte klassen der bevolking niet konden ontkomen. De arbeiders in de staatsfabrieken hebben moeten vernemen, dat de broodprijs, die tien jaar lang de zelfde gebleven was, ineens verdubbeld werd. Maar de voedselnood is niet alleen te wijten aan de verminderde korenproduc tie; zij hangt ook samen met de treurige organisatie der distributie. De sovjetpers zelf spreekt telkens van' wanordelijkheden bij de spoorwegen: graantransporten blijven werkenlang op dood spoor staan, aan weer en bederf blootgesteld. Bovendien verdwij nen er groote hoeveelheden graan bij de aflading der wagons. Ook aan andere landbouwproducten be gint gebrek te komen, op de eerste plaats aan vleesch. Want de collectiviseering heeft ook nog tengevolge gehad, dat de land bouwers liever hun vee slachtten dan het aan de collectieve bedrijven te moeten af staan. Zoo zijn er millioenen beesten ver dwenen en er is geen enkele maatregel ge nomen om den veestapel op peil te hou den. dernemingen. In den „Unionskrieg" stond hij, als ritmeester, aan het hoofd van 500 man, waarmede hij den zich in een over weldigende meerderheid bevindenden vijand versloeg. Hij scheen onkwetsbaar en onoverwinnelijk. Als kolonel van keurvorst Friedrich van de Palts won hij meerdere zware gevechten tegen de Spanjaarden. Hij onderscheidde zich bij de overwinning, welke nabij Wiessbach op Tilly werd be haald. Hij versloeg de troepen van den Aartshertog van Hagenau en trad later in dienst van Koning Christiaan IV van De nemarken, welke hem, wegens zijn dap perheid, zijn dankbaarheid betuigde. De Hertog van SaksenWeimar benoemde hem tot Luitenant-Generaal. Bij het beleg van Nienburg sloeg Obentraut de vijande lijke ruiterij achteruit, tot Tilly het beleg staakte en zich terugtrok. In vrijwel alle gevechten behaalde Obentraut de over winning. De soldaten beminden en vrees den hem. Zijn leven was eigenlijk slechts strijd. De bijnaam „Duitsche Michel", welke reeds ten tijde van de Kruistochten bestond, zij het ook in een andere betee- kenis, gaven de Spanjaarden hem, wegens zijn oprechte betrouwbare, een weinig plompe natuur. Zijn portret toont een smal, door een spitsbaard en een halsboord omlijst ver standig gelaat met twee heldere oogen, welke wilskracht en moed verraden. Zijn slank, sierlijk lichaam is omhuld met een pantser. De wapenrusting was zijn ge waad. Hij heeft als krijgsman geleefd en is ook in zijn uitrusting op 't slagveld gestorven. Tilly, die de overwinning op hem behaalde, drukte zijn dapperen tegenstander voor de eerste en de laatste maal de hand, toen de doodelijk gewonde Ritter Obentraut zich naar zijn koets liet dragen. Hij was einde lijk verslagen en vol eerbied liet de vijand het zwaard voor hem zinken. Onder Duitsche eiken te Stromberg is de Duitsche Michel opgegroeid. Op harden, rotsigen bodem stond zijn burcht. Langs heldere, vaste wegen trok hij door het land, hetwelk zich, vruchtbaar, beboscht, door kruist met rivieren en beken, rijk en rot sig uitstrekte tot aan den Rijn. Wanneer men thans door de kleine, smalle straten van Stromberg wandelt, of op de stille Markt staat, bemerkt men overal herinne ringen aan eeuwen van oorlog. Oude, smal le huisjes met hooge, spitse gevels. De deu ren zyn met koper beslagen en getooid met blinkende, oeroude kloppers. Men ziet ech ter ook voorname, eenvoudig-witte Patri ciërshuizen met Rococo-deuren en poorten met in Barok-stijl getooid houtsnijwerk uit de XVIIIde eeuw. Dit alles, alsook de trot- sche, eigenaardige ruïne van de oude ves ting, herinnert aan de oorlogen, welke dit lang gedurende eeuwen vrijwel zonder on derbreking hebben verwoest. Steeds weer afgebrand en steeds weer opgebouwd op hetzelfde fundament staat de burcht daar nog heden, als geknipt uit een prentenboek. Hier waait een krachtige berglucht. So lide landwegen verbinden de zindelijke, welgestelde Rijnlandsche dorpen met el kaar. Deze dorpen duiken overal op: op de hoogten achter het bosch; tusschen de sap pige weiden der dalen; in de laagvlakte aan de kronkelingen van den Rijn. Voor iemand, die de bekoring van kleine, oeroude steden wil te bespeuren krijgen, voor hem, die belang stelt in de geschiede nis of stil zijn vacantie wil doorbrengen, ver van de wereld, in gezonde lucht voor hem is Stromberg het ware. De dichstbij gelegen stad, welke in ongeveer één uur per trein te bereiken is, is Bad Kreuznach a.d. Nahe, waar men kan genieten van groote winkels, elegant Kur-bedrijf, bad inrichtingen, schouwburgen en concerten. Gemakkelijk te bereiken is ook Bingen, waar tochtjes op den Rijn lokken en waar men den gouden Rijnwyn aan de bron drinkt. DE BULTENAAR VAN MONTÊ CARLO. ALS MILLIONAIR OVERLEDEN. Zijn vermogen voor de armen. Naar uit Monte Carlo wordt gemeld is Giovanni Pisotto dezer dagen in den ouder dom van 60 jaar aldaar overleden. Na af trek van de kosten van een levensgroot grafmonument zal zijn reusachtig vermo gen verdeeld worden onder de armen der stad. Met Giovanni Pisotto verdwijnt een van de meest bekende figuren uit de hoofd stad van het hazardspel. Niemand heeft ooit de beroemde speelzaal bezocht, of hij heeft den kleinen man met de listige oog jes, het ijle snorretje en de magere spille beentjes wel eens gezien. Als hij in de deur van zijn winkeltje stond leek hij precies een spin, die zich koestert in het zonnetje, terwijl hij rustig zijn slachtoffer zit af te wachten. Giovanni Pisotto was geboortig uit Li- vorno. Nadat de gemeente hem had laten onderwijzen in de beginselen van lezen, schrijven en rekenen, zag hij zich weldra gedwongen hem een extra cursus in de moraal te laten maken in een van de staatsinstellingen, die speciaal voor dit doel zijn gesticht. Toen Giovanni dit In stituut verliet had hij eenige spaarpennin gen alsmede de overtuiging, dat hij in de toekomst moest uitzien naar andere me thoden om zijn lust tot het doen van aller lei uitvindingen te verzadigen. Maar welke? Dit was hem nog niet duidelijk. Misschien was hij wel gestorven in ar moede of in eenzaamheid in een van de Italiaansche Instituten voor practische mo raal als hij niet toevallig was aangeland in Monte Carlo, en daar getuige was geweest van een gebeurtenis, die over zyn toekom stig lot zou beslissen. Het was een schoone voorjaarsmorgen. De kleine, .luwe Giovanni Fisotto metde Sassy!» kocht een-, reel,- Tofom^luk in het Casino te h.b- benT! «..tmirliik daar is niets dat zooveel geluk' af brenf e^s het aanraken van een PaDe™eUer wee. naar een doo. vol geld. Een week later opende htf_ kei op den 3°^^^ étalage ^rzfs^langs^en weg nat. het onweerstaanbaar worden getrokken zijn winkel binnen. z« kochten Madaer 'o.ovanm Uw beleefd- dan tevoren. „Dat laax ik. b'DVrstentTGiovanni'. klanten we- "^""twintig franc. geven ook eens over uw bochel mag stryken genoegen, Madame, met genoe- SeDe schoone onbekende legde hear ge- handschoende hand op Giovanni, bult, be taalde 20 francs en ijlde metbe Z\\ en een popelend hart naar het Casino. Zy ï-inH pedaan wat zy kon om de goden sjiaawrsrssrw zag er fo welgedaan uit, dat men me. kon vermoeden, dat er nog pas zulks kracht van hem was eens Niet zelden kwam een dame nog eens naar hem terug om hem een ofmeer twin- i +ig francsstukken te overhandigen. Mijnheer, ik dank UI U hebt mu sop gélukkig gemaakt! Mag ik U deze twint.g- ^Madame"!* zeid^Giovanni in zt|n won- derlUk Franschik dank U zeer; tot uw dija£ "ui. stond Giovanni Pisotto voor zijn deur, en schonk hij geluk aan de cliënten van het Casino. Hij werd ge- f eerd en hij werd rijk! Hij werd een 'tfeïï. de hoofdstad van het hasard- SPDeéé week is hij op zestigjarigen leef- tijd overleden. Omtrent zijn overlijden vernemen we nog de volgende bijzonderheden: Niemand wist, dat hij ziek was. HU leef- de als een zonderling, zonder eenig 6 zeischap uitgenomen zijn spaarbankboekj en een groote zwarte kat. Toen de buren hem sinds enkele dagen niet meer m zyn winkel hadden-gezien, kregen zij argwaan. Men belde de politie op, die Gl?™n™ winkeldeur openbrak. De swartekatliep rond de voeten der agenten en jankte er I "Tdfachterkamer lag Giovanni Pisotto dood te bed. De sluwe glimlach Ia8 nog altijd op zUn gezicht. Onder zUn hoofdkus sen lagen z«n spaarbankboekjes en op een stoel naast het bed stond een soort van bijenkorf. De agenten wisten eerst met wat voor een toestel het was, maar ten slotte ging hen een licht op. Het was Gio vanni's bult die honderden vrouwen ge- '"llfwfvervaardigd uit bordpapier; bin- nenin stond met groote letters: „Made Germany". Nee mevrouw, u treft het niet met uw bezoek aan Zuid-Amerik.i. We hebben in acht dagen geen revolutie meer meegemaakt. (Ric et Rac).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11