RO O DE STER geeft minstens 10 UUR van het hoogste rookgenot voor slechts 13 cent! ROODE SÏER VRIJDAG 17 NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 Rekent U dat een: per pijp! Vraagt fze] er'voor U nog de n om niet op Roods U weel dat Rooi e POPULAIRSTE MI R! i dan af, of sstaat gaan. LND's eens zoo'n pakje en l Wat Niemeijer smaak en geur biei HC opt ik waarom. RoYde Ster aan voor slechts 13 cent. Met bons voor Niemeijer's be kende kwali- te its-eadeaux. P' dat is zelfs voor een rooker van een veel duurder merk een openbaring! NIEMEIJER'^ St/Undde BUITENLAND DUITSCHLAND. reorganisatie van de „STAHLHELM". i'wee formaties :„Wehrstahlhelm" en Kernstahlhelm". In de „Manchester Guardian" vertelt een speciale correspondent bizonderheden over de reorganisatie van den Stahlhelm. Voortaan is deze bond verdeeld in twee formaties: de „Wehrstahlhelm", die is sa mengesteld uit krachtige mannen, niet ouder dan 35 jaar en een beperkt aantal oud-stryders, en de „Kernstahlhelm", waartoe de overige leden behooren. De Wehrstahlhelm wordt voor den oor log geoefend en moet met uitgelezen S.A.- mannen het kader van de rijks weer vor men. De „Kernstahlhelm" wordt opgeleid voor den dienst in het land, bewaking van brug gen, spoorwegen, munitiedepots; deze troe pen moeten eveneens dienst doen bij sta kingen en relletjes. Zij worden systema- tiscn getraind door de rijksweer, in samen werking met de „Arbeidsdienst". De militarisatie van de 200 Arbeits- dienstbüros, welke door het ministerie van oorlog worden opgericht, zal door den Stahinelm uitgevoerd worden. Tot de ver schillende Stahlhelmcorpsen is een circu laire gericht om aan het „Landesverband" in Berlijn op te geven, welke mannen in hoogere rangen reeds militairen dienst heboen gedaan. De bedoeling is, schrijft de „Manch. Guardian", om deze in de eerste plaats voor de training van de „Wehr"- corpsen te gebruiken. EEN „NEEN"-STEMMER GESNAPT. De „Pforzheimer Anzeiger" meldt, dat bekend is geworden, dat een zekere Wil helm Scnremer bij de volKsstemming met „neen" had gestemd. De man heeft dit ook tegenover S.A.-mannen bekend. Daar op werd hij bij de autoriteiten ontboden. Hem werd een bord omgehangen, waarop geschreven stond: „Ik heb „neen" gestemd, ik ben een volksverrader". Met dit bord om werd hij twee uur lang door de stad rondgeleid, waarna hij nog twee uur op de markt moest staan. EEN „ONTHULLING" EN EEN TEGEN SPRAAK. Officieel wordt het volgende medege deeld: Het Fransche blad, de „Petit Parisien" puoiiceert een beweerde instructie betref fende de doeleinden der Duitsche buiten- landsche politiek, welke instructie door een te Berlyn gevestigde propaganda-instanue aan alle vertegenwoordigingen in het bui tenland zou zijn toegezonden. Deze be weerde instructies dragen zóó duidelijk het kenmerk, dat zij uit de lucht zijn gegre pen, dat het dementi, hetwelk bij dezen formeel en in ieder opzicht wordt gege ven, voor een ook maar eenigszins cri- tisch aangelegd lezer nauwelijks noodig schijnt te zijn. Blijkbaar voelt het blad zich, wat zijn sensatiebericht aangaat, zoó weinig zeker, dat het zijn lezers reeds voor bereidt op een te verwachten tegenspraak. Overigens moet worden betreurd, dot juist wegens de ontwikkeling der laatste dagen, een wijd verspreid Fransch blad zich leent voor een dergelijke bron vergif tiging. FRANKRIJK VOLDOENING OVER DUITSCH- POOLSCHE TOENADERING. De Poolsch-Duitsche besprekingen, wel ke, zooals gisteren gemeld, hebben geleid tot de non-agressieverklaring hebben in bevoegde Fransche kringen, naar Reuter meldt, voldoening gewekt. Men is in Frankrijk van meening, dat deze besprekingen en de ontspanning in de betrekkingen tusschen Polen en Duitsch- land, waarvan de Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken, Beek, den Fran- schen gezant in Warschau op de hoogte heeft gesteld, in overeenstemming zijn met de Fransche politiek, zooals die door den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, Paul-Boncour, in de Kamer is uit eengezet en welke ten doel heeft een at mosfeer te scheppen, welke gunstig is voor de organisatie van den vrede. Frankrijk is van oordeel, dat een derge lijke politiek van bi-laterale verdragen in overeenstemming is met de Volkenbonds- politiek en de organisaties van Genève moet versterken. ENGELAND ENGELAND WIL BEMIDDELEN. Tusschen Frankrijk en Duitschland. De Britsche regeering is vastbesloten haar pogingen voort te zetten, om effectief contact met Duitschland te herstellen en in Britsche kringen neemt, volgens Reuter, de opvatting toe, dat men aan Duitschland concessies moet doen. Het kabinet heeft zich volkomen vereenigd met het denk beeld, dat het eerste doel moet zijn het Fransche en het Duitsche standpunt na der tot elkaar te brengen, ter voorberei ding van een algemeen accoord. Er is, vol gens Reuter, reden te gelooven, dat Duitschland langs diplomatieken weg op- niéuw de verzekering heeft gegeven v^n zijn goeden wil, op basis van het beginsel van gelijke rechten. o AMERIKA. VREES VOOR INFLATIE. Het hek is van den dam. Zooals gisteren uit de beursberichten bleek, zakte de dollar op de Amsterdam- sche beurs wederom tot een ongekend laag peil. De reden daarvan was de vrees, dat de dollar nog meer zal deprecieeren door het aftreden van Woodin en Acheson, die in het ministerie van Roosevelt degenen waren, die zooveel mogelijk inflatie tegen hielden. Ook in Amerika houdt het publiek re kening met een verdere inflatie. De kapitaalvlucht houdt aan en het is duidelijk merkbaar, dat banken en andere instellingen, welke aanzienlijke effecten portefeuilles bezitten, er thans op grooter schaal toe overgaan orn de Amerikaansche staatsfondsen met langen looptijd om te zetten in spoedig vervallende schatkistno- tes en schatkistcertificaten. Er bestaat een zeer groote vraag naar zilver en de prijs van dit metaal stijgt snel. Verschillende industrieele- en handels ondernemingen geven orders tot moderni seering van haar bedrijven, vormen voor raden grond- en brandstoffen en trachten cp allerlei wijzen haar vrijkomende gelden in goederen te steken om het risico van de vermindering van de koopkracht van het geld te ontgaan. Henry Morgenthau Jr., die tijdelijk werkzaam zal zijn als Amerikaansch mi nister van Financiën, zal Zaterdag a.s. den eed afleggen en zijn functie aanvaarden. Thans heeft hij reeds verklaard, dat hij de politiek van Roosevelt om goud aan te koo- pen in de Ver. Staten en het buitenland absoluut steunt. Volgens de „New York Sun" is Morgenthau een voorstander van de waardevermindering van den dollar tot de helft van de goudwaarde (tot 1.25 dus) en is hij een tegenstander van spoedige stabilisatie. Geruchten doen de ronde, dat behalve Woodin en Acheson nog meer leidende fi guren uit de financieele wereld van het tooneel zullen verdwijnen. DE BESPREKINGEN MET DE SOVJETS. De besprekingen met Litwinof, die eeni- ge dagen stagneerden, zijn weer voortge zet en daarbij is op diverse belangrijke UIT DE RADIOWERELD Programm'as voor Zaterdag 18 November. Huizen, 1875 M. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonpl. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pas toor Perquin. 12.15 Lunchconcert door het K.R.O.-sex- tet met gramofoon-intermezzo. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 2.30 Kinderuurtje. 4.05 R.-K. Mondorgelclub V. M. C., af- géwisseld door gramofoonmuziek. 4.30 Cursus schriftverbetering. 5.00 Zuid-Afrikaansche liedjes. 5.15 Esperanto-nieuws. 5.30 De K.R.O.-boys. Te 6.20 Journalis tiek Weekoverzicht. 7.15 Inspecteur Gemmeke over „Bommen op Nederland". 7.45 Mevr. Bak over „Als de winter komt.in den R.-K. Vrouwenbond". 8.00 Onze Zaterdagavond m.m.v. Jeanne Horsten en Henri Theeuwissen, The Two Hodlars (accordeon) en het K. R. O.-or- kest. Te 8.30 en 10.30 Vaz Dias. Hilversum, 296 M. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. V.P.R.O. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedrijven. 12.00 De Flierefluiters. I.002.00 VARA-kleinorkest. 2.15 Gramofoonpl. 3.00 Causerie door F. Cruys Voorberg. 3.20 Gramofoonpl. 3.40 Filmkwartiertje M. Sluyser. 4.00 Kinderkoor „De Krekeltjes". 4.40 Literaire causerie A. M. de Jong. 5.00 Jack Bee and the Blue Bees. 6.02 VARA-orkest. 6.45 Voor het platteland. 7.15 Walsen-concert d. h. VARA-orkest. 7.55 SOS-berichten. 8.00 Causerie door A. B. Kleerekoper. 8.20 VARA-orkest. 9.00 Vaz Dias en VARA-varia. 9.15 „De booze buurvrouw" of „Dat was ik", operette in 1 bedrijf van J. B. Klerr. 10.15 Causerie J. W. Lebon. 10.30 Utr. Sted. Orkest. II.0012.00 Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.0511.20 Causerie. 12.20 Western Studio-orkest o.l.v. F. Tho mas. 1.05 Gramofoonpl. I.35 Commodore Grand-orkest o.l.v. J. Muscant. 2.40 Gramofoonpl. 3.20 Orgelspel H. Ramsay. 3.50 Schotsch Studio-orkest o.l.v. G. Dajnes m.m.v. J. Tainsh (tenor). 4.50 Vaudeville. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsch Intermezzo. 7.25 Lezing. 7.50 „In Town tonigt", repartoge. 8.20 Variëté-programma. 9.20 Nieuws- en scportberichten. 9.55 BBC-orkest o.l.v. J. Lewi sm.m.v. A. Broadhurst (alt). 10.55 Voordracht. II.0012.20 Ambrose en zijn Embassy Club-orkest. punten overeenstemming verkregen. Litwinof had namelijk uit Moskou nieu we instructies ontvangen, op grond waar van hy thans bereid is, de problemen, die op de Russische relaties met de Vereenig- de Staten betrekking hebben, te bespre ken, zonder te blijven staan op voorafgaan de erkenning der Sovjetunie door de Ver- eenigde Staten. „R a d i o-P a r i s", 1724 M. 8.05 Gramofoonpl. 9.50 Orkestconcert o.l.v. Gaubert. 12.20-»—2.20, 7.05, 7.40 Gramofoonpl. 8.20 Onafhankelijkheidsherdenking van Letland. 9.20 Zangvoordracht. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Concert uit Rest. „Wivex"'. I.20 Gramofoonpl. 22.04.20 Omroeporkest o.l.v. Ree- 7.20 Viool- en Cembalo-recitaL 7.50 Reportage. 8.2011.20 Bonte Avond m.m.v. orkest, solisten en instrumentaal kwartet. Langenberg, 473 M. 5.25 en 6.35 Gramofoonpl. II.20 Orkestconcert o.l.v. Caspar. 3.20 Omroeporkest o.Lv. Kuhn. 4.20 Omroeporkest m.m.v. solisten o.l.v. W. Wurges. 6.20 Rheinisches Narrenschiff', spel o. L v. Kandner (Rijkszending). 7.30 Gevarieerd programma. 10.00 Gramofoonpl. 10.20 en 11.20—12.20 Concert. Rome, 441 M. 7.35 Vocale duetten door sopranen en bas. 8.20 Opera-uitzending. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Symphonie-concert o.l.v. Meulemans. 1.30 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 5.20 Symphonieconcert o.l.v. Meulemans. 6.20 Jazzmuziek. 7.20 Gramofoonpl. 8.ê20 „Madame Butterfly", opera van G. Puccini. 58 M.: 12.20 Omroeporkest o.l.v. K. Wal pot. I.30 Symphonieconcert o.l.v. Meulemans. 5.20 Dansmuziek. 6.35 Sonatenconcert. 7.20 Gramofoonpl. 8.20 Pianoduetten door J. Wigner en C. Doucet. 9.2010.20 Omroeporkest o.l.v. Karei Walpot. Deutschlandsender, 1635 M. 7.25 „Burschen heraus", groote Studen tenavond. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.20 Reportage v. d. Zesdaagsche te Berlijn. 10.3011.20 De Beiersche Funkschram- meln spelen. (Uit Munchen). Gemeentelijk Radio Distributie-bedrijf te Leiden. (3e Programma). II.20—12.20 Kalundborg. 12.2014.20 Luxemburg. 14.20—16.30 Kalundborg. 16.30—17.20 Milaan. 17.20—19.50 Brussel (VI.). 19.50Afl. Motala (Stockholm). Daarna Langenberg. (4e Programma). 9.5011.20 Parijs Radio. 11.2012.20 Langenberg. 12.2016.35 Daventry. 16.35—17.20 Róme. 17.20—19.05 Brussel (Fr.). 19.0520.20 Londen Reg. 20.20Afl.: Daventry. (Wijziging voorbehouden). LEEST MET AANDACHT DE ADVERTENTIE-PAGINA'S! FEUILLETON. VREEMDE KAPERS OP DE KUST. Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. 36) Hij hoorde hem zeggen: er zit niets anders op dan van „The Homestead" een hospitaal te makenvoor vannacht in ieder geval. Voor alles moet er voor de gewonden gezorgd worden. Ik geloof, dat je het best eerst den dokter kunt gaan waarschuwen, die hier in zijn eigen auto kan komen en dat je dan de bewoners van „The Homestead" gaat voorbereiden. Een oogenblik, chef, viel Furneaux in Waarom zouden we niet een motor rijder om den dokter sturen? Hier is juf frouw Macdonald, die beter in staat is om het personeel op „The Homestead" te kal- meeren dan een dozijn politiemannen. We moeten ook om den baron denken.. Hij zal waarschijnlijk moeilijke oogenblikken be leven. Is u het met mij eens? Dat komt in orde. Juffrouw Macdo nald, zei de chef opgewekt, kapitein Royson zal u onder zijn hoede houden. Het doet me veel genoegen u te zien. Ik hoop, dat u geen onaangename gevolgen van uw uitstapje ondervonden heeft? Neen. Maar ik maak liever niet nog zoo'n uitstapje. Ik geloof, dat er nu niet het minste gevaar voor u is; wy hebben alle leden van twee moorddadige benden byeen ge dreven. Indien u er zich werkelijk tegen opgewassen voelt - om uw personeel aan het werk te zettenzoo mogelijk in twee groote vertrekken O, zeker. Dat zal ik wel klaarspe len, maar mag ik vragen, hoe u heet? Winter heet ik. Best, mijnheer Winter. Ik zal u niet in den steek laten. Intusschen had Furneaux in Royson's oor gefluisterd Juan Garcia ligt morsdood twintig meter hiervandaan. Hij kreeg een schot in het voorhoofdde laatste man die viel. Begrijp je het nu? Arme duivel! mompelde Royson. Zeg er tegen niemand iets van. Zijn vader mag het niet vóór morgen weten. Hij is een oude man en de maat van zijn ellende is vannacht vol. Het was niet mogelijk om nog een vraag te stellen want Shiela stapte in de auto. Royson nam naast haar plaats en zij vleide zich tegen hem aan als een angstig kind. Laat mij alstublieft wat huilen, snik te zij. Ik kan het niet langer uithou den, en ik moet flink zijn, wanneer ik va der ontmoet. O, wat een heerlijke wereld zou het kunnen zijn, en hoe afschouwelijk maken wy, dwaze stervelingen, haar! Royson kwam tot de conclusie, dat het 't beste zou zijn door haar te laten pra ten; zoo zou zij het eerst haar geestelijk evenwicht terugkrijgen en met horten en stooten vertelde zij alles vanaf het oogen blik, dat ze de schoten gehoord had, die vóór Hethcott's huis afgevuurd waren. Noch zij noch Royson wisten, wat de oor zaak was van alles. Hoe slecht ze ook waren, die ellen dige mannen wilden mij toch geen kwaad doen, zij het meisje. Het waren Span jaarden en ik herkende één van hen, een student in de medicijnen, Alfonso Velas quez. geheeten. Ofschoon ze me in de auto sleurden en mij in het midden van het achterbankje zetten, hielden zij mijn ar men en polsen toch niet al te stevig was. Ik dwong mij zelf om beleefd tegen Velas quez te spreken. Alfonso, zei ik, wat heb ik je ooit gedaan, dat je me zoo moet be handelen? Niets, kind, antwoordde hij op vriendelijken toon, er zal je geen kwaad gedaan worden, maar je moet met ons mee komen. Het is voor het groote doel. Wat voor doel? Dat zullen wij je wel ver tellen, zei hij, maar niet nu. Als je rus tig meegaat, kun je op een behoorlijke behandeling rekenen. Dat is alles wat ik zeggen mag. Maar wil je mij niet zeg gen waar je me heenbrengt, hield ik aan. Dat zul je morgen weten, antwoordde hij en geen woord meer wilde hij zeggen. Te gen dien tijd naderden wy jouw huis. Ik had ingespannen nagedachto, zoo in tensof het verstandig was om hulp te roepen als we langs jouw huis of langs de Zuidpoort kwamen. Toen begreep ik, dat ik gehoord zou worden, jij alles be grijpen zoudt, terwijl de agent bij de poort dat misschien niet zou doen. Toen we voorbij „Zeezicht" kwamen, rukte ik mij los en gilde harder door het open raampje dan ik nog ooit in mijn leven ge daan heb. De mannen trokken mij ach teruit en Alfonso's metgezel, dien ik niet thuis kon brengen, vloekte en zei, dat hij my worgen zou als ik het weer deed. Hij greep mij werkelijk bij de keel en drukte zijn duim zoo woest in mijn hals toen we langs de Zuidpoort kwamen, dat ik geen geluid had kunnen uitbrengen. Maar toen klonk een slag en de wagen slingerde ge weldig, .waarop de chauffeur zei, dat de rechterband er of gescheurd was. Toch reden wij door, doch met minder dan de halve snelheid en ik vatte weer moed, daar uit de lichtfitsen bij de Zuidpoort bleek, dat de politie gealarmeerd was. Even daarna stopte de auto en ik werd er uit getrokken. Zelfs toen heb ik de hoop nog niet opgegeven. Ik zag de breede strook zand en herinnerde mij, hoe één van de groepen, die den vorigen Zondag een aan val op „The Homestead" had gedaan, ver ondersteld werd juist van deze plaats over zee ontkomen te zijn. Daarom besloot ik te vechten. Het kon mij niets schelen, wat ze mij zouden doen, ik was niet van plan om kalm naar de een of andere boot te loopen. Een aantal mannen voegde zich op den dijk bij ons, maar zoowel zjj als de derde man uit de auto bleven daar, ter wijl Alfonso en zijn metgezel mij aan spoorden om haastig door te loopen. Ik worstelde uit alle macht, maar zij sleur den mij voort. Het eerste wat toen tot mij doordrong was, dat er achter ons een gevecht aan den gang was, waarop ik mij bijna losrukte, totdat die afschuwelijke man, die gedreigd had mij te zullen wor gen, mij een zwaren slag in 't gezicht gaf.... Je hebt hem toch doodgeschoten, nietwaar? Goddank, ja! zei Royson. En Alfonso ook? Ik hoop het, van ganscher harte. Op het oogenblik, dat die twee vlam men vanaf de zee op ons toeschoten, wist ik, dat jy daar was. En ik voelde ook, dat jij het was, die mij naar de boot droeg, hoewel alles vaag en nevelig om mij heen was. Toen hoorde ik nóg een Engelsche stem en ik begreep, dat alles goed was. Ik hield mij zoo stil als een muis, want ik" wist, dat ik door één woord te zeggen, je aandacht zou afleiden. Je bent een dapper meisje, dat is het, wat je bent, zei Royson, maar het stilhou den van de auto bij de Zuidpoort verhin derde elke daarwerkelijke uiting van zyn enthousiasme Hij vergat Smithers niet. Een agent be loofde om de fietsen naar „The Home stead" te sturen, want de ex-korpóraal zou een uiterst nuttige kracht kunnen blij ken gedurende lange uren van harden ar beid, die nog zouden verloopen, voordat voor de gewonden afdoende gezorgd was. De politie-agent was verlangend te hóo- ren wat er al zoo gebeurd was. Royson vertelde het hem in het kort. Hij zag er zoo terneergeslagen uit, toen hij zich af wendde, dat Shiela het zelfs opmerkte. Hoe vreemd, merkte zij op. Die man scheen heelemaal niet verheugd over je nieuws, waarop Royson weer lachen kon op zijn luchthartigen jongensachti- gen manier. Hij wist, wat den politieman hinderde; er was een eerste klas gevecht geweest, en hij had er niet bij kunnen zijn. Een zeer onverwacht schouwspel ver toonde zich aan hun oogen, toen zij „The Homestead" betraden. Op stoelen gezeten in de buurt van de bibliotheek, waren vier mannen en een vrouw, die door twee agenten bewaakt werden. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9