AAN ONZE ABONNÉ'S VRIJDAG 17 NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 VOORHOUT. De Volksbond jubileert. Zondag 19 November a.s. zal door bovengenoemden Bond op feestelijke wijze haar 30-jarig be staan, oftewel het 6e lustrum herdacht. Natuurlijk, zooals het een Katholieke vereeniging betaamt, zal ook deze feest dag op Kerkelijke wijze worden ingezet. Des morgens om half acht zal er een H. Mis worden opgedragen voor de levende en overledene leden der af deeling Voorhout, waaronder door alle 300 leden gemeen schappelijk de H. Communie zal worden ontvangen; zóó deze feestdag ingezet, kan het niet anders dan succes opleveren. Des avonds wordt de feestdag voortgezet in het Parochiehuis. Alsdan is er een ver gadering belegd, die een feestelijk karakter draagt. Tot welslagen van dien avond zal medewerking worden verleend door den heer Th. van der Hulst P.Lzn. die de aan wezigen zal vergasten op een keur van moderne en andere muziekstukken. Ook zal de tooneelvereeniging „Ons Genoegen" haar welwillende medewerking verleenen. Verder staat nog op het programma te» af werking aangekondigd: Openingswoord door den voorzitter, den heer J. H. van der Voet, terwijl het Bondslied met haar zoo bekende solo-zang deze rede onmiddellijk zal volgen. Het op te voeren tooneelstuk is getiteld: ,,De Waterduivel" en speelt in de dagen toen de Maas door vreeselijk stormweer buiten hare oevers was getreden en de ge- heele Bommelerwaard was overstroomd. Ook aan spanning zal het bij dit tooneel stuk niet ontbreken. Het programma in haar geheel, zóó be zien. is voor zichzelf alreeds een zekere waarborg, dat het niet anders dan een leer zame, genotvolle en daarnevens een suc cesvolle avond wordt, die nog langen tijd in het geheugen der Volksbonders zal ach terblijven. Naar wij nader vernemen zijn op dezen Feestavond eveneens uitgenoodigd Burge meester en Wethouders dezer gemeente. Veiling Kleinvee. Te circa 8 uur nam Donderdagavond de wekelijksche veiling, uitgaande van de Kleinveevereeniging „Door Veredeling Verbetering" in café Boerhaave van den heer Angevaren een aanvang. Allereerst merkten we al op, dat dezen avond een buitengewoon groote aanvoer ten verkoop was aangeboden, terwijl het ook dezen keer niet aan belangstelling heeft ontbroken. Van de 60 aangevoerde nummers had den de konijnen wel het leeuwenaandeel, die de prijs behaalde van 0.60 tot zelfs 2.50 per stuk. De geheele verkoop had een zeer vlot verloop. Belangstellenden, en dat zijn er onge twijfeld velen, worden er op attent ge maakt, dat de volgende week Donderdag avond de veiling wordt aangevangen om 7 uur, en niet, zooals tot heden te doen gebruikelijk was, om 8 uur. Leden en zij die in de pluimveesport belangstellen, worden herinnerd aan de ledenvergadering van Maandag 20 Novem ber a.s. om 7 uur precies in café Boer haave van den heer Angevaren. Als voor naamste punten bevat de agenda: Nadere uitwerking tentoonstellingsplannen en ge bruikelijke verrassing. Biljart-competitie. Nog weinigen zul len bekend zijn met het bestaan van een biljartvereeniging hier ter plaatse, althans zal het niet velen nog ter oore zijn geko men, dat de bestaande biljartvereeniging zoo'n goede plaats inneemt in de competi tie van den Lisser biljartkring. „Krijt op tijd" speelt n.l. in de le klasse van den Lisser Biljart-kring. Haar eerste wedstrijd in deze competitie werd te Lisse gespeeld tegen V.I.O.S. I, al daar, vanwaar ze huiswaarts toog met een 40 overwinning. Maandag 20 Nov. a.s. Zal ze wederom uit moeten komen tegen bovengenoemde ver eeniging, die ongetwijfeld op revanche be lust is, op het groene laken in café „Klein Boerhaave" van de Wed. J. van Steijn, al hier. Onnoodig zal het wel zijn, te vermelden, dat dit een spannende strijd zal worden, waarbij veel belangstellenden .zullen wor den verwacht. Te 6 uur precies zullen de wedstrijden een aanvang nemen. „Krijt op Tijd", Toont U moedig in den strijd!!!" Werkloozencomité-uitvoering. Don derdagavond was het weer Vader Kolping, die voor 'n overvol bezette zaal drie kluch ten had te vertolken. Alle spelers zonder uitzondering hebben waarlijk goed spel ge leverd, zoodat de voi zekering die op het programma stond gesteld, dat de tranen over de wangen zouden rollen van het lachen, zoo nu en dan bewaarheid werd. Zoowel het spel van de huisknecht in het eerste stuk, alswel het spel van de erfprins in het laatste stuk viel te prijzen. Allen waren goed rolvast, zoodat een woord van lof toekomt aan alle spelers. De pauze wist men aardig te benutten door het bereiden van een tweetal attrac ties, n.l. een fruitmand en een taart, waar van het batig saldo eveneens zal worden afgedragen aan het plaatselijk werkloozen- comité. De avond werd besloten met een gezel lig samenzijn, dat door bijna alle aanwe zigen werd meegemaakt. Dat het gezellig geweest is behoeft wel geen betoog, want, allen werden opgeschrikt bij het vernemen van het klokje van gehoorzaamheid, dat elkeen zeer welvoldaan huiswaarts deed keeren. Veel is er genoten, veel ook geleerd; Maar ook „Vader Kolping" blijft begeerd!! Ongetwijfeld past hier een woord van oprecht gemeenden dank aan de initiatief nemers van deze beid- avonden, zij hebben daardoor getoond mede te voelen wat het zeggen wil: te willen werken en niet te kunnen. De nood der tijden is door hen begrepen, dat hun streven navolging moge vinden. Beide avonden stonden in het teeken van vroolijkheid en gezelligheid en niet minder opgewekte humor. Wij zullen Vader Kol ping nog gaarne op de planken zien ver schijnen. LEIDSCHENDAM. .Volksbond. Woensdag 22 en Donder dag 23 November a.s. zal de R.-K. Volks bond, afd. Leidschendam, hare jaarlijksche feestavonden „St. Willibrordusfeest" orga- niseeren in het Patronaat des avonds te 7.30 uur. Gezien het programma beloven het een paar mooie avonden te worden. De Har moniekapel „St. Cecilia" onder leiding van den heer B. van Veen zal hare mede werking verleenen, terwijl de tooneelver eeniging „St. Genesius" zal opvoeren het blijspel in 3 bedrijven „De man zonder ge heugen"; beide vereenigingen waarborgen allen een gezelligen en vroolijken avond, zoodat wij verwachten, dat beide avonden de zaal geheel bezet zal zijn. Opening der zaal 7. uur. Aanvang 7.30 uur. LEIDSCHENDAMVEUR. De begrooting. De Commissie van Rap porteurs voor de begrooting 1934 van de gemeente Veur, heeft de volgende bemer kingen op deze begrooting gemaakt, waar op gevolgd is het antwoord van B. en W. De jaarwedden van de wethouders acht zij te laag, doch gezien de tijdsomstandig heden zal zij geen voorstellen doen. B. en W. meenen echter, dat afgewacht dient te worden, wat Ged. Staten ten deze zullen besluiten. De commissie is van meening, dat nu het annexatieplan Den Haag vervallen is, ook de vereeniging van Stompwijk en Veur niet tot stand komt; zij vragen B. en W. hoe een en ander er voorstaat. B. en W. zeggen daarop, dat op 21 Febr. een bespreeking daarover met Ged. Staten heeft plaats gehad, doch dat deze geen re sultaat had. Ged. Staten zullen echter spoe dig een beslissing nemen, in dit stadium wenscht het College een afwachtende hou ding aan te nemen. Een voorstel van de commissie om het presentiegeld der Raadsleden met 10 pet. te verlagen, heeft geen instemming van B. en W. De meerderheid der Commissie stelt voor ook van de eerste 1000.loon 5 pet. te korten, terwijl de minderheid van de bedragen boven 1000.nog 5 pet. kor ting wenscht te heffen. B. en W. wenschen in deze de nadere beslissingen van Ged. Staten af te wach ten. De commissie wenscht een eventueel in te richten woonwagenkamp niet in sa menwerking met Stompwijk. B. en W. wij zen er op, dat in Veur daarvoor geen ge schikt terrein is, vandaar deze samenwer king. De commissie stelt voor de nieuw te be noemen veldwachter instede van 5 slechts 3 periodieke verhoogingen toe te kennen. B. en W. verwijzen naar de machtiging hun verleend op 27 Sept. j.l.; het finan cieel belang der gemeente zal daarbij niet het oog worden verloren; zij wijzen echter het voorstel van de commissie beslist af. De commissie wenscht een raming van subsidie voor het bewaarschoolonderwijs. B. en W., ofschoon in principe voor deze subsidie, vreezen, dat Ged. Staten in ver band met de financiën der gemeente, deze niet zullen toestaan. Door de commissie wordt voorgesteld in- plaats van 150 slechts 125 opcenten op de pers. belasting te heffen. In verband met de baten van het Electrisch Bedrijf acht zij dit voldoende. B. en W. wijzen dit voorstel af, daarbij hun eigen voorstel intrekkende, stellen zij thans voor het aantal te bepa len op 170. De commissie dringt aan op het aan hangig maken van een korting op het sa laris van den schoolarts. B. en W. zullen t.z.t. deze idee in den kring Katwijk naar voren brengen. In verband met een wensch der com missie tot het vroegtijdig doen van stap pen om te komen tot een Kerstgave voor de werkloozen, geven B. en W. de vol gende uiteenzetting, zonder echter op den wensch nader in te gaan. De rijkssubsidie inzak werkverschaf- bracht van 70 pet. op 60 pet., waarom de Minister dan ook in overweging geeft voor 1934 te ramen 46/75 van het bedrag van 1933. De rijkssubsidie inzake werkvxerschaf- fing wordt teruggebracht van 5420.87 op ƒ2820.27, die der werkloozensteun van ƒ5040 op ƒ2340 Overwogen wordt de steun aan werkloo zen te verlagen met 1.wat 1000 be sparing geeft, daarnaast zal worden voor gesteld een wachtweek in te stellen voor hen die 24 dagen of langer onafgebroken werkzaam zijn geweest. STOMPWIJK-VEUR. Distributie van vleesch. De gemeente besturen van Stompwijk en Vein- deelen mede, dat het eindbedoeling van de Cri sis-rundvee Centrale ligt op Maandag 4 December a.s. met de distributie van ge kookt rundvleesch in blik een aanvang te maken, voor de beschikbaarstelling waar van in aanmerking komen steuntrekken- den en armlastigen. Onder steuntrekkenden worden ver staan personen, welke steun ontvangen in gevolge een door den Minister van Soc. Zaken goedgekeurde steunregeling, als mede: le. personen, welke zijn te werk ge steld bij een van Rijkswege gesubsidieer de werkverschaffing en 2e. personen, wel ke steun genieten ingevolge de bepalingen van de armenwet. Onder armlastigen worden verstaan per sonen, welke niet onder de genoemde steun trekkenden vallen, doch welke naar het oordeel van het gemeentebestuur nochtans als zoodanig moeten worden beschouwd. Aan gezinnen van 1 en 2 personen zul-« len bonnen afgegeven kunnen worden voor het verkrijgen van 1 K.G.-bus per week en aan gezinnen van meer dan 2 per sonen bonnen voor het verkrijgen van 2 K.G.-bussen per week. Ter verkrijging van het vleesch behoort een daartoe strekkende aanvraag te wor den gedaan ter gemeente-secretarie te Leidschendam, alwaar formulier-aanvra gen verkrijgbaar zullen worden gesteld op Maandag 20 November a.s. WASSENAAR. ERNSTIG ONGELUK BIJ DE MAALDRIFT. Een Leidenaar was het slachtoffer. Bij het op de Maaldrift onvoorzichtig oversteken van den weg werd de 49-jarige wielrijder S. uit Leiden, gistermiddag om streeks 3 uur overreden door de auto van den heer v. H. uit Deventer. De man bekwam een verbrij geld linker onderbeen, een hoofdwond en een hersen schudding. Na het verleenen van de eerste hulp door Dr. Hubbeling is de heer S. per Roode Kruis-auto overgebracht naar het Academ. Ziekenhuis te Leiden. LAND- EN TUINBOUW WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. 2e helft November. (Nadruk verboden). We willen dezen keer een en ander mede- deelen over de sierbladheesters. En hierbij hebben we het oog op die soorten, welke door den vorm, de grootte of de kleur van haar bladeren de opmerkzaamheid trek ken, en welker hoofdsieraad dus is gele gen in haar gebladerte; minder, of in 't ge heel niet in haar bloemen. Met zulke hees ters kan men zeer fraaie kleurcombinaties verkrijgen; bij oordeelkundige planting is het effect soms verrassend. Vooral de herfstkleuren van verschillende heesters en boomgewassen zijn heerlijk mooi. Denk slechts aan de Amerikaansche Eiken, juist zoo gezocht, en veelvuldig aangeplant, we gens de prachtige tinten, waarmee de bla deren in de herfst geteekend zijn. Bestraald door een vroolijken Octoberzon, schitteren zij met fel licht, en gaat er een weldadige warmte van uit. Hetzelfde ziet men bij de Berberis Thungerbi. Die fraaie heester bloeit met mooie gele bloempjes, en daar enboven kleuren de bladeren zich in het najaar prachtig rood. Deze soort schenkt dus een dubbel genoegen. Ook de Cornus sanguineus kleurt haar bladen in het na jaar rood, alsmede C. macrophylia. Met be trekking tot deze eigenschap verdienen verder nog aanbeveling: Liquidambar, Styraciflua, Mahoni, Aquifolium, Pourtiaea arguta en Fagus ferruginea. Maar behalve de heesters en boomen, welker bladeren door de natuur van kleur veranderen, zijn er ook vele soorten, die blijvend gekleurde gebladerte bezitten, van licht- tot donker- en bruinrood. De meest bekende en verspreide soorten zijn wel de bruine Beuken en de bruine Hazelaars. Daarnaast noemen we in de eerste plaats de prachtig gekleurde verscheidenheden van Japansche Acers, waarvan niet alleen bruinbladige, maar ook anders gekleurde variëteiten bestaan. Een sortiment dezer Acers geeft een eindeloos spel te zien van kleuren en vormen. De bruinbladige Ber beris is ook welbekend. Zeer fraai is b.v. een groep goudgele Vlier of bontbladige Eschdoorns, omgeven dqor een rand van genoemde Berberis. Verder noemen we nog de bruinbladige Berk, Sierpruim en bruine Sleedoorn. Ook bontbladige (goud- en wit- bont) heesters zijn er vele; alle op te noe men gaat niet. Enkele van de mooiste wil len we vermelden. En dan denken we on willekeurig allereerst aan de prachtige wit- bonte Arallace Dimorphantus mandschuri- cus Overeynder. Vooral als alleenstaande plant, of tot een los groepje vereenigd in het gazon aangebracht, zijn deze planten eenig mooi. Van de Acers zijn mede vele mooie bonte vormen; zoo mede van Cor nus, waarvan vooral de goudbonte Cornus alba var. Spathu alle aanbeveling verdient. Onder de Meidoorns treft men goud- en zilverbonte verscheidenheden aan; zoomede met witachtige bladen. De Elaeagnus ar- gentea en de gewone Zanddoorn verdienen om hun mooie zilverkleurige bladen niet vergeten te worden. Verder hebben we nog mooie bontbladige Beuken (Fagus), Es- schen, Ligusters, Eiken en Vlieren. Vooral de Vliersoort: Sambucus racemosa plumosa folus aureis is prachtig. Deze Vlier heeft fijn ingesneden bladen, van een fraaie goud gele kleur. Behalve de genoemde bezitten we onder de altoos groenblijvende planten, met name de Hulsten en Coniferen, ook nog een rijk materiaal van bonte planten, zoodat het moeilijk is uit het vele goede het beste te kiezen. In ieder geval hopen we, dat de lezers de overtuiging gekregen zullen hebben van den grooten rijkdom aan bloem- en sierbladheesters, welken wij bezitten, 't Is daarom eigen schuld, als de tuinen zoo eentonig en eenvormig zijn, zon der bloemen- en kleurenspel. Het materiaal ter verbetering is er ruimschoots; laten we het gebruiken, en gebruiken met oordeel en verstand. Boomen planten. Bij velen bestaat nog de gedachte, dat men voor 't planten van een vruchtboom een diepen put moet ma ken, één meter diep en 50 c.M. breed. Dit is volkomen verkeerd; men moet breede, ondiepe putten of men moet breede on diepe putten of kuilen maken. Ondiep om dat de boom zoo hoog mogelijk dient ge plant, en breed, om de wortels in alle rich tingen goed te kunnen uitspreiden. Aleer men den boom plant, worden al de gebro ken of gekneusde wortels weggesneden, en wordt bij de gezonde de wond zuiver ge sneden op zulk een wijze, dat de snee naar onder kijkt. In 't algemeen worden de boo men niet dieper geplant dan zij in de kwee- kerij stonden, er voor zorgend, de ent- of griffel iets boven den grond te behouden, rekening houden ook met het zakken van den boom. Het is var belang deze voor zorgen te nemen, want wanneer men de ent of griffel onder graaft, schiet deze wortels, met het gevolg, dat deze zich van den onderstam vrij maken, daarvoor te weelderig groeien, tot schade der vrucht baarheid. Het is verkieslijk bij het planten met tyee te zijn; de een houdt den boom op de gepaste hoogte, terwyl de andere fijngemaakt aarde goed rondom de wor tels brengt. Om de aarde goed rondom de wortels te doen indringen, licht men den boom twee- tot driemaal op, om hem daar na zachtjes op zijn plaats terug te bren gen. Dan wordt de kuil opgevuld en geeft men tot besluit eenige flinke voettrappen om de aarde verder aan te sluiten. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 17 Nov. Vee. Aanvoer: 758 run deren, 1227 kalveren, 1123 cchapen, 236 varkens, 603 biggen, 5 paarden, 5 veulens, 6 bokken en geiten. Prijzen: 12 stieren f 60 180, handel matig; 133 kalf- en melk koeien f 75195, handel vlug; 421 vare-- koeien f ?0135, handel matig; 192 vette ossen en koeien f 125220, schoon aan de haak 3258 cent, handel stroef; 162 gras kalveren f 1945; 12 vette kalveren f 35— 50, schoon aan de haak 4580 cent en 52 nuchtere kalveren f 5—9, handel matig; 823 vette schapen f 1419, en 300 weideschapen f 1013. handel zeer matig; 236 mestvar- kens f 1025, handel stug; 603 biggen f 5 8, handel stug; 5 paarden, 5 veulens f 75 100, bokken en geiteen f 48. Kaas. Aangevoerd 76 partijen kaas, w. o. 59 partijen Goudsche en 17 partijen Leidsche kaas. Besteed werd voor: le soort f 2628, 2e soort f 2325, le soort Leid sche kaas f 26—28,*2e soort f 24—25 per 50 kg. Handel voor Goudsche en Leidsche kaas matig. LEEUWARDEN, 17 November. Vee. En terstieren f 75158, 108 Twenterstieren f 0.—; 372 vette koeien f 90—185, 530 melk- etn kalfkoeien f 100220, 3052 cent per kg.; 504 pinken f 60100; 13 vette kalve ren f 2060; 1244 graskalveren f 1860, 181 nuchtere kalveren f 3.006.50, 490 vette schapen f 19, 94 weideschapen f 6 13, 363 lammeren f 511, 260 vette var kens f 3080, 3337 cent per kg; 15 magere varkens f 1540, per kg.; 194 kleine big gen f 511; 23 bokken en geiten, 22 paar den. Totaal aanvoer 4471 stuks. Kaas. Sleutelkaas f 1823, Nagelkaas f 19, Goudakaas f 2730, Edammerkaas f 2141. Aanvoer 15511. Boter. Mijnboter f 1.541.53 en vei- lingboter f 1.521.46 p^r kg. Aanvoer 11 zesde, 2 twaalfde vaten. Commissie f 65. ALKMAAR, 17 Nov. Kaas. Aangevoerd 82 stapels, zijnde 93000 kg. fabriekskaas klei ne f 23 per 50 kg., Fabriekskaas commissie f 20 per 50 kg., Fabriekskaas middelbare f 20.50 per 50 kg., Boerenkaas kleine f 22 I per 50 kg., Boerenkaas commissie f 22 per 50 kg. Handel matig. I AARLANDERVEEN, 16 Nov. Eierenvei- I ling. Prfjzen: kippeneieren f 4.807.00, kaas 25 cent per pond. Bepalingen der Gratis-Ongevallenverzekering voor de abonné's van „De Leidsche Courant". Elke abonné van „De Leidsche Courant", die zijn abonnementsgeld tijdig heeft vol daan is verzekerd voor een bedrag van 300.tegen een hem (haar) overkomend ongeval, dat de eenige en rechtstreebsclie oorzaak is van den dood van de(n) abonné. hetzij onmiddellijk of binnen 14 dagen na den datum van het ongeval. Dit bedrag zal ten spoedigste aan zijn of haar nage laten betrekkingen worden uitgekeerd. Onder nagelaten betrekkingen worden verstaan en zullen achtereenvolgens tot het ontvangen der uitkeenng gerechtigd zijn: le. de echtgenoot(e); 2e. kinderen; 3e. de ouders; 4e de stiefouders of (zoo deze ontbreken) de grootouders, of (zoo ook deze ontbreken) de schoonouders, wier kostwinner de overledene was; 5e. de bro©- ders en zusters wier kostwinner de over ledene was. Onder kostwinner wordt verstaan hij of ■ij, die tenminste een derde van zijn of kaar verdiensten geregeld uitkeert aan de(n) persoon of personen, die hij of zij bij het levensonderhoud te hulp komt. Onder verzekerde abonné wordt ver staan zoodanige persoon, welke met jon ger ts dan zeventien (17) jaar en met ouder dan rijf en zestig (65) jaar. Er bestaat geen recht op uitkeering: a. Wanneer de verzekerde abonné tijdens het plaatsvinden vaD het ongeval verkeer de in staat van krankzinmgneid of ver standsverbijstering, onder den invloed was van overpnkkeling of van bedwelmende dranken; of den krijgsdienst te water of te land uitoefende in tijd van oorlog, burger lijke twisten of oproer, of wel zich buiten Europa bevond, of wanneer de verzekerde abonné tijdens het ongeval op een vis- schers-. Marine- of ander vaartuig varen de was buitengaats, op de Zeeuwsche of Zuid-Hollandscke 'stroomen, of op de Zui derzee; of wanneer de verzekerde abonné zich tijdens' het ongeval bezig hield mei de bereiding, verwerking of vervoer van buskruit, schietkatoen, naphta, dynamiet of andere licht ontvlam- of ontplofbare stof fen of daarbij desbewust tegenwoordig was. b. Voor personen, bezigheden verrich tende, waaraan bijzonder gevaar verbon den is, zooals: luchtreizigers, acrobaten, circusrijders en dergelijke waagstukken uit- voerende personen, indien het ongeval ont staat tijdens de uitoefening van hun beroep of de daarmede gepaard gaande bezig heden; of voor krankzinnige, lamme, hard- hoorige, sterk bijziende, aan duizeling hartgebrek of vallende ziekte lijdende personen of voor hen, die ©en beroerte gehad hebben. c. Indien het ongeval het gevolg is: van het gebruikmaken van voertuigen mét mechanische kracht van het deelnemen aan wedstrijden of weddenschappen van welken aard ook; van een lichaams gebrek; van een ziekt© of kwaal; van zelfverminking, zelfmoord of poging daar toe; van tweegevécht of vechtpartij, waar bij de verzekerde betrokken was; van handelingen in strijd met wetten, verorde ningen, Koninklijke besluiten of voorschrif ten van Spoorweg-, tram-, boot- en derge lijke ondernemingen voor personenvervoer, van verregaande roekeloosheid of het zich moedwillig of onnoodig blootstellen aan eenig gevaar door de(n) verzekerde(n) abonné. d. Ongevallen door of bij baden, zwem men, beneveqs watertochten, zonder bege leiding van ©en ervaren bootsman zijn al leen dan onder de verzekering begrepen als het bewijs wordt geleverd, dat den dood rechtstreeks is veroorzaakt door een plot selinge geweldadige inwerking van uit wendig geweld op het lichaam van ae(n) verzekerde (niet b.v. door beroerte, kram pen, enz.) Daarenboven geeft verdrinken in binnenwateren, rivieren of meeren aiieen dan recht op uitkeering, wanneer onder meer bewezen wordt op welke wijze de verzekerde ia te water geraakt. Het vin den van een persoon (lichaam) in het water zonder meer wordt niet als ©en bewijs van een ongeval aangemerkt. Het recht op uitkeering blijft bestaan wanneer de dood een gevolg is van recht matige verdediging van eigen of eens anders lijf of poging tot redding van per sonen. Is een verzekerde een ongeval overko men, dan is degene, die op uitkeering rech ten wil doen gelden, verplicht zoo spoedig mogelijk uiterlijk binnen driemaal 24 uren na den dood (Zondagen en Katholieke Feestdagen die als Zondagen gevierd wor den niet medegerekend), hiervan mede- deeling te doen met opgave van getuigen, die bij het ongeval tegenwoordig waren, dus eventueel binnen 17 dagen na liet ongeval, aan de Directie van „De Leidsche Courant". Is een verzekerde een ongeval overko men dan moet zoo spoedig mogelijk ge- nee©-, of heelkundige hulp worden inge roepen, om naar gelang van zaken den dood of deszelfs oorzaak te constateeren of wel om de(n) getroffene te behandelen, in het laatste geval zal de gewonde verplicht zijn zich geheel naar de voorschriften van den geneesheer te gedragen en zich, indien dit noodig geoordeeld wordt, in ©en zieken huis te begeven, zullende geene uitkeering verschuldigd zijd indien door het niet tijdig inroepen van genees- of heelkundige hulp of het met opvolgen van voorschriften van den geneesheer nadeehge gevolgen voor de(n) patiënt ontstaan. Zij die eenig recht op schadevergoeding willen doen -gelden, zijn op straffe van het te niet gaan hunner rechten verplicht den daartoe door de Directie van „De Leidsche Courant' aan gewezen geneesheer ui slaat te stellen en zoo noodig de daartoe benoodigde stappen bij de bevoegde autoriteiten te doen om de oorzaak van den dood te constateeren. Bij met voldoening aan de verplichting tot kennisgeving binnen den gestelden ter mijn m „De Leidsche Courant" tot geeu uitkeenng verplicht, tenzij bewezen wordt dat degene(n) die aangifte had(den) be- hooren te doen. daartoe niet in de mogo- lijkheid was (waren) en hij (zij) evenmin in staat was (waren) die aangifte door ©en ander te doen geschieden. In zulke gevallen begint de bovenge noemde termijn van drie dagen, zoodra de bedoelde onmogelijkheid opgehouden heeft te bestaan. Onbekendheid met de verzekering of hare voorwaarden gelden niet als onmo gelijkheid van tijdige aangifte. De uitkeeringen geschieden door de Di rectie der „Leidsche Courant'" binnen veer tien dagen, nadat het recht op uitkeenng bewezen is aan de(n) rechthebbende(n). „De Leidsche Courant" is met verplicht uitbetalingen te doen, wanneer haar niét wordt verstrekt een extract uit het regi* ter van overlijden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7