VRIJDAG 17 NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 OPLICHTERSBENDE TE TILBURG ONTMASKERD. Zes personen gearresteerd. Eenigen tijd geleden ontdekte de Tilburg- sche politie een smokkelaffaire en oplich terstruc. Er werd een ernstig onderzoek in gesteld, doch men kon tegen de verdachten niet genoeg bewijzen bijeen brengen om hen in arrest te houden. Ze werden weder om op vrije voeten gesteld. Naar aanleiding daarvan heeft de politie den laatsten tijd naarstig in de smokke laarskringen gespeurd en niet zonder suc ces, want zij heeft thans een groote oplich tersbende kunnen arresteeren, waarbij de meeste verdachten uit de vorige zaak be trokken zijn. Hoe geraffineerd deze lieden optraden, blijkt uit de onderstaande gevallen: Dezen zomer zocht F. L. uit de Oudekerk straat een boterhandelaar op, waarvan hij na eenige onderhandelingen 200 kg. mar garine kocht. De margarine moest denzelf den avond afgeleverd worden ten huize van F. L. De koopman ging hiermede accoord, en arriveerde des avonds met zijn marga rine. F. L. bleek niet thuis te zijn, maar zijn broer, Th. L., zou met behulp van eeni ge buurtbewoners de partij wel lossen en in huis brengen. Toen het .op betalen aan kwam, zeide Th. L. geen geld in huis te hebben, zoodat de koopman maar even moest wachten tot zijn broer thuiskwam. Successievelijk verlieten alle personen het huis onder voorwendsel nog boodschappen enz. te moeten doen, zoodat op het laatste de boterhandelaar alleen stond. Deze wist niet beter te handelen dan ook maar te vertrekken en later om zijn geld terug te komen. Van het gelu heeft hij echter nooit meer iets gezien. In een ander geval kwam Th. L. bij een suikergrossier te Tilburg en bestelde voor 45.suikergoed om ermede te gaan ven ten. Een week later bezocht hij opnieuw den grossier en kocht toen voor 50.met de belofte het eerstgeleverde te zullen beta len, als hij de tweede partij verkocht had. Hij bleef echter in gebreke, maar daar de grossier hem verschillende malen verzocht om te betalen en tenslotte dreigde, vertel de hij den grossier, op het oogenblik geen geld te hebben, doch wel zeer voordeelig een partij suiker voor hem te kunnen be machtigen, waardoor hij zijn oude schuld zou kunnen vereffenen. Hij beweerde hier voor evenwel 40.te moeten hebben als voorschot, wijl de suiker contant moest worden betaald. De grossier, die achterdocht kreeg, ging gelukkig op het voorstel niet in. In de derde oplichtingszaak werd een Tilburgsche boterhandelaar de dupe. Th. L. bood hem een partij ooter te koop en ver zocht den boterhandelaar naar de Oude kerkstraat te komen voor het sluiten der transactie. Toen deze op een avond kwam, trof hij Th. L. niet thuis, maar zijn broer F. L. was bereid als zaakwaarnemer op te treden. Een Belg. die de boter aan Th. L. leverde, kwam binnen, en zeide de boter niet te kunnen leveren, alvorens hij 1310 had. daar de smokkelaars contant betaald moesten worden. De vrouw van Th. L. legde 1100.op tafel. Den boterhandelaar werd verzocht, zoolang de ontbrekende 210.bij te passen, dan zou het straks met hem verrekend worden. Deze betaalde en de Belg ging, volgens zijn zeggen, naar den Nieuwen Goirlescheweg om de partij in ontvangst te nemen. Toen er na lang wach ten geen Belg terugkwam, ging hij op den weg eens kijken, maar de Belg was ver dwenen. Wel stond er F. L., die beweerde, dat de Belg den uoterhandelaar voor den gek had gehouden. De boterhandelaar was dus zijn 210.kwijt. Later is de politie gebleken, dat de Belg een zwager van de Gebrs. L. was. In September bood Th. L. een slager vier doozen margarine aan, voor den prijs van 16.De margarine moest worden afgehaald. De slager zond zijn knecht naar de Oudekerkstraat, waar de genoemde Belg zich wederom bevond, die de margarine zou leveren. De waar werd contant betaald met 16.en de Belg ging heen om de margarine te halen. Na een half uur kwam hij ontdaan vertellen, dat de commiezen hem de boter hadden afgenomen. Bij een groentenkoopman leverden en kele bendeleden vier doozen margarine voor den prijs van 11.De koopman be taalde, maar wilde tevens de gekochte waar eens bekijken. „Ben je gek kerel", zei een der mannen, „de kommiezen zitten ons ach terna en kunnen elk oogenblik binnen komen". De verschrikte koopman verborg het pak en de mannen vertrokken. Toen hij nadien het pak openmaakte, bleek het steenen in- plaats van margarine te bevatten. Toen al deze gevallen bekend waren, is de politie tot arrestatie overgegaan en heeft gistermorgen in arrest gesteld de gebr. Th. L. en F. L. uit de Oudekerkstraat. H. S., den genoemden Belg, die eveneens in die straat woont, terwijl nog werd aangehouden J. de H., uit de Bloemfonteinstraat. Deze laatste wordt ervan verdacht het bedrag van 1100.te hebben voorgeschoten, dat de vrouw van Th. L. den boterhandelaar voorlegde. Ook een zekere F. W. uit de Bloemfon teinstraat, die aan den groentenhandelaar het pak met steenen leverde, is gearres teerd. Verder is er nog een zaak in onderzoek, waarin een boterhcndelaar wederom met medeweten van den Belg is opgelicht. De vrouw van F. L. veroorzaakte gister morgen aan het bureau van het Burgerlijk Armbestuur een relletje, door luidkeels om steun te roepen en dreigementen te uiten tegén de ambtenaren. Zij is door de politie mee naar 't bureau genomen, doch later weer op vrije voeten gesteld. INBREKER VINDT DE DEUR OPEN. Twee mannen op heeterdaad betrapt Woensdagavond, omstreeks negen uur, is door de politie in de melkfabriek „De landbouw" aan de Spaarnwouderstraat te Haarlem een 26-jarige man aangehouden, die op heeterdaad betrapt werd toen hij poogde in het kantoor van de fabriek in te breken. De man, die vroeger aan de fabriek werkzaam was, had zich toegang verschaft door over een muur te klimmen en was vervolgens door een ongesloten deur en een eveneens ongesloten loketraam in de fa briek gekomen. Toen hij het kantoor wilde binnengaan, werd hij aangehouden door een inspecteur van politie en eenige recher cheurs, die zich daar verdekt hadden op gesteld. De arrestant legde een volledige bekentenis af. In een straat in de nabijheid van de fa briek is daarop een kameraad aangehou den, een 26-jarige scheepsbouwer, die den gearresteerde geholpen had bij het over- klimmen van het muurtje. Toen deze kameraad onraad vermoedde, is hij gevlucht, maar kon op den Burgwal worden aangehouden. Hij ontkende echter zich aan medeplichtigheid aan den diefstal schuldig gemaakt te hebben. Beide mannen zijn in verzekerde bewa ring gesteld. DOOR BEKLEMMENDE BENAUWDHEID LEKEN 40 TREDEN 40 K.M. „Als ik begon te hoesten duurde het wel een kwartier voor ik tot bedaren kwam. Ik was zoo vermoeid en afgemat, dat ik niet heen en weer kon. Toen ik echter met Abdijsiroop begon, ging ik met den dag vooruit ery-na het gebruik van een flesch ben ik fw\er geheel de oude geworden in 4 dage de trap op va.i 40 tre benauwdheid. Voor voor ik verschillenc bruikt zonder, succes, flesch Abdijsiroop ii direct helpt". Zoo D. D. v. E. te A., voor iedereen ter inzage ligt. Akker's Abdijsiroop bevrijdt de adem halingsorganen van slijm en andere ziekte verwekkende stoffen. Abdijsiroop verruimt de ademhaling, verdrijft benauwdheden, heelt de aangedane en ontstoken plekken Onovertroffen bij Hoest, Bronchitis, In fluenza, Asthma. Alom verkrijgbaar Thans per flesch 1.1.50 en 2.75 Vraagt voor gebruik buitenshuis Abdij siroop-Bonbons („gestolde" Abdijsiroop) even geneeskrachtig! 35 en 60 ct. p. doos. (Reel.) 10230 klim bij ons Inder hoest of •ontje, waar- leien heb ge- altijd een •elke hem de heer Irigineele brief WEER GESMOKKELDE MARGARINE TE ROTTERDAM OPGESPOORD. Woensdagavond hebben surveilleerende agenten op de Nieuwehaven te Rotterdam een bodewagen uit Roosendaal aangehou den en onderzocht. In den wagen vond men o.a. 2 kisten, waarop totaal geen merkteeken voorkwam. Dit kwam hun vrjj verdacht voor en zij vroegen de bode wat er in die kisten zat. De bode ant woordde, dat hij dat niet wist, maar dat op zijn beurtvaartadres: galanterieën stond De agenten onderzochten daarop den in houd van de kist en zij vonden in elke kist 12 blokken Belgische margarine a 5 kg. Dit leidde tot een verdere inspectie van den inhoud van den wagen en toen kwa men nog een aantal balen voor den dag, die elk 6 kg. pondspakken met Belgi sche margarine bleken te bevatten. In to taal had de margarine een waarde van /450. De bode zei, dat de balen en de kisten te Oud-Gastel waren ingeladen en dat hij den afzender niet kende. Op het beurt vaartadres stond als afzender en geadres seerde één en dezelfde naam vermeld. De afzender had hem, zoo zei de bode verder, gezegd, dat op den Coolsingel iemand, die zich wel zou legitimeeren, de vracht kon komen afhalen. Aangezien Oud-Gastel ligt tusschen Roo sendaal en Rotterdam, en de bode vertel de te Roosendaal ook al veel lading te hebben ingekregen, hadden de balen en de kisten dus achter in den wagen moeten liggen. (De lading wordt bij dezen wagen aan de achterzijde ingebracht). Dit was echter niet het geval. Zij zaten heelemaal voor in. Blijkbaar waren zij dus niet te Oud-Gastel ingeladen, maar al reeds te Roosendaal, toen de wagen nog leeg was, óf men had de lading opzettelijk voorm gelegd om haar te verstoppen. In beide ge vallen moest de bode echter mee in het complot betrokken zijn. Daarom is tegen hem, den 39-jarigen H. J. v. d. L. uit Roo sendaal, proces-verbaal opgemaakt. De margarine is, gelijk gezegd, in be slag genomen. „Vad." VLOT GEKOMEN. Uit Ter Neuzen wordt gemeld: Gistermiddag tijdens hoog water is het Engelsche stoomschip „Glan Sinclair", op eigen kracht vlot gekomen. Met assisten tie van de sleepboot der directie Bulcke is het schip rondgetrokken, waarna het Je reis naar Antwerpen heeft voortgezet. Het schip heeft geen schade bekomen. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig tot Katwijk op Woensdag 22 en Donderdag 23 dezer telkens van 11 uur tot 14.30, wegens het schieten met geschut. BOEREN BIJ CLANDESTIENE HUIS SLACHTING BETRAPT. En toch het vleesch machtig geworden? Men schrijft uit Oss aan de „N. R. Crt.": Tien boeren te Nistelrode hadden het plan opgevat in het geheim een koe te slachten ten einde op deze wijze de be lastingpenningen te ontduiken. Zij hadden echter niet er op gerekend, dat er rijks ambtenaren zijn, die deze feiten toch wel aan het licht brengen. Toen de slachting was geschied, vervoeg de zich aan de boerderij een rijksambte naar, die zich voordeed als een veekoop man. De mannen geraakten in vertrouwe- lyk gesprek, zoodat de rijksambtenaar weldra van de frauduleuze slachting op de hoogte was. Eenigen tijd later kwam de pseudo-veekoopman terug met eenige ma rechaussee uit Uden. Er werd huiszoeking geëischt. Dit werd geweigerd en de politie mannen konden dus weinig uitrichten. Zij kwamen echter spoedig terug met den burgemeester van Nistelrode. In dien tusschentijd hadden de boeren alle pogin gen in het werk gesteld om het vleesch te verstoppen. Dit was hun slechts ten deele gelukt. De marechaussees stelden in de boerderij een uitgebreid onderzoek in. De slagers waren echter verdwenen. Ook de hooizolder werd nauwkeurig door zocht. Het vermoeden, dat de overtreders zich hier hadden verborgen, werd be waarheid. De maréchaussees trapten flink op het hooi om de verstekelingen uit hun schuilplaats te voorschijn te laten komen. Dit had tot gevolg, dat een van de boe ren op het gezicht werd getrapt en schreeu wend te voorschijn sprong. Een ander wil de vluchten, maar zakte door het hooi juist voor de voeten van den burgemeester. Daarna kwamen de anderen te voorschijn. Allen zijn onder politiegeleide naar het gemeentehuis gebracht, waar zij bekenden zich aan de overtreding te hebben schuldig gemaakt. Twee personen, zekere v. d. L. en de M. zijn opgesloten. De frauduleus geslachte koe werd in be slag genomen en in het noodslachthuis van den Boerenbond opgeborgen. Wie schetst echter de verbazing van de rijksambtena ren, toen gistermorgen bleek, dat het vleesch was verdwenen. Onbekend geble ven personen, die zich door verbreking van een ruit toegang tot het gebouw hadden verschaft, hebben het vleesch gestolen. De maréchaussee stelt een uitgebreid onder zoek in. Het is haar echter nog niet gelukt de dieven op te sporen. GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJKERHOUT (Vervolg). De voor de middagpauze onderbroken vergadering wordt om 2 uur voortgezet. Tegenwoordig 12 raadsleden. Voorzitter de Burgemeester. De Begrooting. Aan de orde is: Behandeling van de be grooting dienst 1934. De gemeente gestraft voor haar zuinig beheer. Critiek op de regeering. Bij de algemeene beschouwingen be treurt de heer L. M. van Noort het, dat met zoo'n groot tekort f 97000.— wordt gesloten. Spreker zal daarvan het gemeentebestuur geen verwijt maken. Wij hebben vroeger zuinig geleefd misschien te zuinig en krijgen nu een geringe uitkeering uit het gemeentefonds. Dit is zeer onrechtvaardig en treft thans dubbel zwaar. Op de begroo ting staat een post van f 20000.aan sa larissen. Daar zou nog wel wat op gekort kunnen worden. Een poging, die de wet houders verleden jaar daartoe deden, is niet geheel geslaagd. Spreker zal ter zake geen voorstellen doen, want als er gekort moet worden moet men bovenaan beginnen bij Burgemeester, Secretaris en Ontvanger en dit ligt niet handen van den gemeente raad, doch hoort tot de competentie van Ged. "Staten. Spreker zou aan den voorzitter willen vragen, hoe dit te kort gedekt moet worden. Moeten onze kinderen en kindskinderen daarmede worden belast? De heer J. v. d. Berg-Verdegaal uit zijn ontstemming over de wijze waarop tegen woordig geregeerd wordt. Niet door het plaatselijk bestuur spreker heeft daar voor allen lof maar door de Regeering in Den Haag. 't Is treurig, dat wij die vroe ger steeds zuinig zijn geweest, daarban thans de dupe zijn, om de geringe uitkee ring ingevolge de wet op de financieele verhouding. Wij krijgen hier uit dat fonds f 5.39 per inwoner, terwijl de naburige ge- meeenten Sassenheim f 10.50, Lisse f 10.93, Hillegom f 11.42 en Voorhout f 12.90 ont vangen. Hadden wij voor 1932 dezelfde uit keering gehad als Sassenheim of Lisse om van Hillegom en Voorhout maar niet te spreken, dan zouden wij ruim f 33.000. meer hebben ontvangen. Als ik dan zie aldus spreker dat de werkloozen ons in 1932 ruim f 37.000.kostten, waarvan het Rijk f 18.000.restitueerde, dan vraag ik mij af of het wel redelijk is dat een ge meente, die door de gevolgen der wet op de finantieele verhouding toch al zoo stief moederlijk wordt bedeeld, nog met onge veer de helft van de kosten der werkloo zen wordt belast. Kregen wij een behoor lijke uitkeering uit het gemeentefonds of Voeg het Rijk wat ruimer bij in de lastn die de Gemeente tengevolge der wending van de conjuctuur krijgt te dragen, dan zoude 1932 niet met een nadeelig saldo ge sloten zijn en zou de mogelijkheid hebben bestaan de begrooting van 1934 sluitend te maken. Het stemt in zekere mate tot vol doening, dat als wij straks tot de noodlij dende gemeenten worden gerekend wij daarvan de ooorzaak niet zijn, doch dat wij gerust kunnen zeggen, dat wij de dupe zijn van wetten en maatregelen van het Cen traal gezag als dank voor vroegere zuinig heid. Een uitvoering betoog tegen het handhaven van den gouden standaard! Vervolgens aldus de heer v. d. Berg wil ik spreken over mijns inziens even groo te zoo niet grootere oorzaak van onze mi sère de hopelooze toestand van het bloem- bollenbedrijf als gevolg van het handha ven van den gouden standaard. In tegen stelling met op een enkele uitzondering na de rest van de geciviliseerde wereld meent onze Regeering hier een muntstandaard te moeten handhaven, die zich niet meer aan past aan het niveau, waarop internationale handel mogelijk is. Men noemt dat de be proefde monetaire politiek" maar men ziet over het hoofd, dat deze politiek een ge deelte van het Nederlandsche volk ruineert. Welk tak van Handel, Scheepvaart, In dustrie, Land- of Tuinbouw gaat het goed onder dit beproefd monetaire stelsel? Hoe het met het bloembollenbedrijf gaat behoef ik nauwelijks te zeggen. Hoeveel handelaars en kweekers zijn er reeds gevallen en hoe- vele zullen er niet volgen? Hoevele kwee kers zullen straks weer genoegen moeten nemen met een betaling van 25 pet. en voor de rest een moreele schuldbekentenis op de eeuwigheid? De regeering wil niet nemen den sprong in het duister, maar is de toe komst zonder dien sprong dan helderder? In wiens belang moet dan wel de gouden standaard worden gehandhaafd? In het be lang van*de houders van z.g. goudgerande fondsen en van de ambtenaren, maar zijn dat de menschen, die employ moeten geven aan de tienduizenden werkloozen, die wach ten op een kans om weer aan het werk te komen? De voorstanders van den gouden stan daard zeggen, dat handhaving daarvan uit eindelijk beter zal blijken te zijn, maar wat helpt dit de massa menschen, die dit uiteindelijk niet zullen halen. Het is nog maar kort geleden dat het als landverraad werd beschouwd om voor deze dingen te spreken, maar ik doe het thans gerust nu onze katholieke intellectueele voormannen, ik noem o.a. prof Kaag, hoog leeraar in de economie en prof. Gimbrère, hoogleeraar in het crediet- en bankwezen een zelfde geluid laten hooren. De meening van die menschen die blijkbaar het alge meen belang meer dienen dan hun persoon lijk belang is voor mij meer waard dan het oordeel van verscheidene Kamerltden, om dat ik als blo nbollenhandelaar de juist heid inzie van hun betoog. Ondanks het feit, dat de bloembollen hun productieprijs niet opbrengen zijn zij nog te duur voor de landen met een lagere va luta. Moeten wij dus voor het volgende sei zoen gaan verkoopen tegen een loonende productieprijs en dat zal toch moeten, dan vrees ik, dat de resultaten zoodanig zullen zijn, dat wij ons reisgeld beter hadden kun nen besparen. De Regeering zegt, wij hebben het on langs van minister Verschuur gehoord, dat er alles op gezet moet worden om den ex port te handhaven maar een voornaam middel daartoe, de aansluiting bij het ster ling bloc, laat men ongebruikt. M. de V., ik heb gemeend hier eens open lijk te moeten zeggen, wat mij op het ge moed ligt en ik zou u willen voorstellen: le. Contact te zoeken met andere plattee- landsgemeenten, die thans ook de dupe zijn van een vroeger gevoerd richtig finan cieel beleid ten einde gezamenlijk een actie op touw te zetten dat de gelden uit het ge meentefonds weer gelijkmatig worden ver deeld. 2e. Contact te zoeken met andere gemeen tebesturen uit de bollenstreek ten einde gezamelijk een actie te voeren tegen den gouden standaard. Aansporing tot vertrouwen. De heer C. v. d. Klauw wijst op den treu- rigen toestand, waarin het bloembollenbe drijf, waarvan de welvaart van de gemeen- toe afhangt verkeert. Hij vertrouwt in tusschen op de Regeer in g opdat het niet zal nalaten zooveel mogelijk den .ood te lenigen. Verder vertrouwt spr. op Gods voorzienigheid en hoopt, dat de bevolking geen gehoor zal geven aan de vreemde elementen die van buiten binnen dringen en die een opstandigen geest ade men. De Voorzitter beantwoordt de beschouwingen over de finan cieele politiek van het Rijk ten opzichte der gemeenten en over den gouden standaard. De voorzitter zegt, dat, wat aangaat hun critiek op de post op de financieele verhou ding, de heeren v. d. Berg-Verdegaal en Van Noort eigenlijk zijn stokpaardje berijden. Spreker heeft reeds vóór de totstandkoming daarvan tegen den wet gewaarschuwd, om dat zij de tendenz ha dde stedelijke gemeen ten in financieel wel voordeeliger positie dan de plattelandsgemeenten te plaatsen, en omdat zij door de grrantiebepalingen de zuinige gemeenten achter stelde bij die ge meenten, die steeds vlot met hare middelen hadden omgesprongen. Thans doen zich de gevolgen der onrecht matige verdeeling in sterke mate voelen, vooral als een gemeente vele werkloozen heeft, en hare inkomstenbronnen gedeelte lijk zijn verslapt. Spreker zal overwegen of er iets zou kunnen worden gedaan, om contact te krijgen met de gemeenten, die eveneens gedupeerd zijn door een lage uit keering uit het Gemeentefonds. Men moet zich ter zake echter geen illusies maken. Al leen het feit, dat vele gedupeerde gemeen ten thans de rekening bij het Ryk presen teeren, geeft eenige kans op een herziening der desbetreffende wettelijke bepalingen. Nadeelige gevolgen van wettelijke bepalin gen voelt men het beste als de eigen beurs er onder lijdt. Dat zal met het Rijk ok zoo wel zijn. Wat de gouden standaard aangaat, dat is een kwestie voor belang en van beleid. Ieder die meent belang te hebben bij den gouden standaard is er voor en ieder wiens belangen in andere richting gaan is er te gen. Als tusschen de verschillende partijen van ons volk geen principieele scheidingslijn liep, getraceerd door ideëele beginselen, dan zou er misschien loopen een materieele scheidingslijn vóór of tegen den gouden standaard. En waar is nog, wat vroeger Arntzenius eens heeft geschreven: Het Ne derlandsche Volk is het meest gevoelig op het gebied van zijn godsdienst en zijn beurs. Intusschen heeft ieder het recht om voor zyn belangen op te komen en ik ben het volkomen met den heer van den Berg eens, dat voor deze streek de handhaving van den standaard, terwijl die door het buiten land vrijwel is verlaten, van ruineeerenden invloed is. Maar wat aangaat voor de bloembollen teelt in het bijzonder en voor den land- en tuinbouw in het algemeen, omdat zij export artikelen teelen, en geen grondstoffen uit het buitenland van nooode hebben, gaat nog niet op voor andere bedrijven. Een fa brikant die voor export werkt, doch bui- tenlandsche grondstoffen van noode heeft staat er al direct geheel ander voor, en een fabrikant, die werkt voor binnenlandsche consumptie, en eveneens buitenlandsche grondstoffen noodig heeft, zal wel met hart en ziel aan den gouden standaard hangen, waar het loslaten van de gouden standaard op de tegenwoordige pariteit voor de land en tuinbouw zoo evident is, ook al, al wor den executies zooveel inogelijk voorkomen, omdat de rentelast voor velen zo groot is, dat zij eerst voor hun rente en dan voor hun dagelij ksch brood zullen moeten wer ken, begrijpt spreker niet goed, dat de land- en tuinbouworganisaties, die toch machtig zijn in den lande, ter zake geen actie voeren. In het Weekblad voor Bloem bollencultuur noch in het Kweekersblad, heeft spreker ooit een enkel woord over deze materie gelezen. Alleen de Hobalio heeft wel eens op het onnatuurlijke van den tegenwoordigen toestand gewezen, maar de Hobaho is geen organisatie, maar een vakblad. Aan het verzoek van den heer van den Berg om hij de Regeering aan te dringen den gouden standaard los te laten, kan spreker niet voldoen. De gemeente heeft hier geen taak. Als het waar is wat de heer van den Berg zegt. dat 90 pet. zijner vak- genooten zijn meening deelen, dan trachte hij door middel der vakorganisaties invloed op de Regeering uit te oefenen. Overigens wil spreker den heer van den Berg opmerken, dat de stemmen, die mee- nen dat het met onze monitaire politiek zoo niet langer gaat, steeds talrijker worden. Naast de door den heer van den Berg ge noemde hoogleeeraren, noemt spreker prof. Gongrijp, hoogleeraar in de koloniale eco nomie en prof. Polak, hoogleeraar in de bedrijfsleer, bieden dus speciale deskundi gen en verbonden aan de Handelshooge- school te Rotterdam. Ook vele persorga nen beginnen een anderen toon aan te slaan dan wij tot dusver gewend waren. Sommige propageeren openlijk het verlaten van den gouden standaard. Zoo besloot onlangs het Dagblad van Noordbrabant een tweetal hoofdartikelen met de woorden: „Hand having van den gouden standaard betee- kent overgeleverd' blijven aan de grillen van het goud. Op goud kan men in dit tijds gewricht niet bouwen. Wat dat betreft heeft de heer van der Berg dus den wind in de zeilen. Nog meer critiek op regee- ringspolitiek. De heer van den Berg-Verdegaal zegt, dat het hem spijt, dat ter zake de gemeen te niets doen kan. Hij wijst er op dat hij als Directeur der Raiffeisenbank moet con- stateeren, dat het de menschen bijna on doenlijk is hunne verplichtingen na te ko men en wil speciaal de kleine menschen met de kleine credieten, voor wier belangen steeds beweeerd wordt op te komen. In Engeland en geheel Scandinavië is de toe stand veel beter dan hier. In Engeland zijn over het algemeen de goederen niet van beteekenis in prijs gestegen, in Scandina vië zijn sommige artikelen zelfs goedkoo- per geworden. In Amerika is de toestand niet zoo goed als in de evengenoemde lan den, maar dat komt omdat Amerika veel te lang gewacht heeft om den gouden stan daard te verlaten. Daar heeft men gedaan wat men nu bezig is hier te doen. Als men met zijn beide beenen in den modder zit, is het geen Lunst om er uit te komen, maar als men er tot zijn hals in zit, wordt het een heele toer. Spreker heeft 25 jaren in Amerika gereisd en mag dus ondersteld worden dit land te kennen. Vanmorgen zeide een raadslid tot spre ker: Gij zijt ook al natie naal-socialist. Spr. zegt, dat hij noch nationaal-socialist, noch fascist is, maar dat het zoo niet langer kan gaan en er verandering moet komen. De algemeene beschouwingen worden hiermede gesloten. De artikelen van de Begrooting. Vervolgens wordt overgegaan tot arti- kelsgewijze behandeling van de begrooting. Dit liep zeer vlot van stapel. Slechts een tweetal opmerkingen werden gemaakt. Bij de behandeling van den post subsidie aan liet Wit-Gelekruis merkte de heer L. M. van Noort op, dat hij tegen dezen post geen bezwaar heeft, doch dat hij er de aandacht op vestigt, dat het vooor veie vrouwen zoo slecht uitkomt, dat het bureau in de morgenuren en niet in de middag uren is geopend. En verder dat de leidster van het consultatiebureau nog al eens laat komt, zoodr de menschen lang moeten wachten. D evoorzitter zegt, dat hij de bezwaron

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 14