WOENSDAG 15 NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. z BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 15 Nov. 1933, medegedeeld door het Kon. N jd. I eteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometedst.: 772.5 te Haparanda. Laagste barometerst.: 737.1 te Blacksod. Verwachting tot den avond van 16 Nov.: Zwakke tot matige later wellicht toene mende Zuid-Ooste lijke tot Noord-Ooste lijke wind, nevelig tot zwaar of halfbewolkt weinig of geen regen, weinig verandering inte:..peratuur. De hooge druk in Scandinavië nam niets in omvang toe; die in het Zuid-Westen werd teruggedrongen door de daalgebieden van de luchtdruk, die in Zuid-Oostelijke rich ting over de Britsche Eilanden, het Kanaal en West-Frankrijk naar de Middenlandsche Zee trekken, als voorloopers van de die pe depressie-kern die zich langzaam in de zelfde richting beweegt. Op IJsland begon de barometer gisteren sterk te stijgen en gaat daarmede nog door, zoodat het geheele Noorden thans onder invloed is van een gebied van hooge luchtdruk boven de Pool- zee en Groenland. De luchtstroom uit het Oosten tusschen 65 en 70 gr. breedte heeft echter geen Arctisch karakter. In het Wes ten op den Oceaan waaien stormen uit Noord, die echter geen polaire koude aan voeren. Vorst wordt alleen in Midden en Noord-Scandinavië en in Finland gevonden behoudens een klein gebied van onbetee- kenende vorst in Centraal-Europa. In En geland en Schotland zijn de ochtendtempe- raturen hooger dan gisteren. Voor ons land is te verwachten, dat de wind meer en meer naar het Oosten zal draaien met aanhou den van het nevelachtige windzwakke weer. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 6.3 gr. C. LICHT OP VOOR- FIETSERS ex: Van Woensdagnamiddag 4.39 uur tot Donderdagmorgen 6.52 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Donderdag 16 Nov. vun. 1.10 uur en nam 1.24 uur. LIS SE (Engel). ST. JOSEPHGEZELLENVEREENIGING OPGERICHT. Arbeidsvreugde, arbeidsliefde moet er zijn. Gisteravond werd een bijeenkomst ge houden in het Vereenigingsgebouw van de parochie van de H.H. Engelbewaarders om tot oprichting te komen van een St. Jo- sephgezellenver. Voor dezen avond was uitgenoodigd als spreker de Zeereerw. heer J. Th. v. Galen, Centraal-Praeses van de St. Josephgez.ver. in Nederland. Tevens was uitgenoodigd de R. K. Harmonie ..Adolf Kolping". Velen hadden aan dezen oproep gehoor gegeven en om 8 uur was de zaai geheel bezet. Bij het betreden van het Ver.gebouw door de geestelijkheid speelde de Muziek- vereen. het „Aan U, o Koning der Eeuwen". De Weleerw. heer v. d. Togt, heette allen van harte welkom, in het bijzonder den- gene, die bezieling aan dezen avond zal ge ven, n.L Rector v. Galen. Spr. zegt in zyn openingswoord, dat er reeds 1H iaar een Jonge-Mannenver. bestaat, welke met de zelfde ideeën bezield was, als wat de St. Josephgez. beoogt. Toch ging er een stre ven naar uit, hier een St. Josephgezellen- vereen. te doen stichten. Wij kwamen in contact met Rector v. Galen, die direct toe stemde hier de geest van Vader Kolping over te brengen. We hopen van ganscher harte, dat de geachte spreker hierin zal slagen. Na een marsch van „Adolf Kolping" ver kreeg Rector v. Galen het woord. Z.Eerw. vindt het verbazend aardig, dat de parochianen in zoo groote getale zijn opgekomen. Dit is een teeken, dat hier een goed parochiaal leven heerscht. Er was een jongeman, zoo begon Z.eerw. aan het le vensverhaal van Adolf Kolping, welke ge boren werd in Kerpen, een klein plaatsje bij Keulen. Op zeer geestige en boeiende wijze vertelde spr. het leven van Adolf Kolping. Als priester kreeg bij In Keulen, de drukke industrie-stad, een standplaats toe gewezen om daar het arbeidsveld te ope nen. Al heel spoedig wist hij de jonge man nen te bewegen tot verzorging van hun vakkennis en godsdienstkennis. Dit was de eerste steen, welke gelegd was waarvan thans nog het groote werk bestaat nJ. de St Josephgezellenver. Van den Bisschop kreeg hij vergunning om in Keulen te be ginnen met het St. Josephgezellenwerk. In korten tijd had hij 400 vereenigingen ge sticht. In 1868 waren er een paar jonge mannen in Amsterdam, die zich in hetzelf de voetspoor wilden bewegen als hun groote voorganger. In de Weteringstraat in Amsterdam werd de eerste Vereeniging opgericht. Doch daar was het niet rustig. Telkens als de Gezellen bijeenkwamen, werden de ruiten ingegooid. In den zomer is dit mat zoo erg, doch in den winter weet u dat wel. Al heel 6poedig hadden de Gezellen een flink Ver.gebouw, hetwelk thans het Graalhuis is. De meisjes loopen de jongens achterna, dat weet u! Thans zijn er 1104 onderafdeelingen in ons land. Het doel van deze Vereen, is de jeugd op te voeden tot bewust Christenmensch, tot cultureel gevormde jongemannen. In de Ver. heb ben wij allerlei «ictueele vraagstukken en onderwerpen te behandelen. Levend Chris tendom wordt daar behandeld, hetgeen voor de jongemannen van heden ten dage hard noodig is. De Alg. H. Communies zijn een daad om zich te sterken, alsmede de re traites welke gehouden worden. Ook Wordt in hem gevormd de sociale mensch. Op het terrein van het maatschappelijk leven heb ben wij elkaar noodig voor het maatschap pelijk herstel. Het Socialisme sterft aan zyn opvatting over den arbeid. Dit is door spr. al twee jaren geleden voorspeld. De arbeid is zoo hoog. Het is een roeping om te bouwen met eigen handen aan het Hemelhuis. Ar beidsvreugde, arbeidsliefde moet er we zen. de arbeid moet zyn het middelpunt. Wat ons overdag ontbreekt aan geestelij ken arbeid, leeren wij 's avonds in de Ge- zellenver. De jonge kerels hebben een ge weldige taak, ook om beschaafd te wezen en te leeren. Beschaving is zoo gedegen, wanneer zij gedragen wordt door een in nerlijke gedachte. De Gezellen krijgen iets mede uit de ontwikkelingsavonden, wat leerzaam is voor den strijd, welke hen In de toekomst wacht. Een vrije vereenigingsvorm, die het ka rakter draagt van een gezinsvorm heeft Vader Kolping vastgelegd. Daarom houdt uw jongens niet thuis, aldus spr., maar brengt ze onder in de te stichten Vereeni ging, welke een karakter draagt van ar beidzaamheid, vroolijkheid, eensgezindheid en godsdienstzin. Daar leeren zij waardee- ren, het elkaar helpen en zelf werken. Zij leeren de kostbaarheid van het christelijk huwelijk, hetgeen toch voor hen de toe komstige is. Tot slot werkte spr. op aan te sluiten bij de Gezellen. Een dank baar applaus volgde. De Pastoor sprak een dankwoord aan den Centraal-Praeses. Wij hebben leeren kennen en waardeeren het streven der St. Josephgezellenver. Wij hopen, dat deze heerlijke uiteenzetting een vruchtbare uitwerking mag hebben. Dit is de grootste dank, die wij rector Van Galen kunnen brengen. Hierna werden de aanwezigen op koffie met koek onthaald, met als intermezzo „Heinzelmannchens Wachtparade" op de bekende wijze door „Adolf Kolping" ten gehoore gebracht. Ver volgens werd geraden naar een groote ham. Mej. v. Ruiten was de gelukkige. Vervolgens werd een prachtige fruitmand op Amerikaansche wijze verloot, welke opbracht 19.De Harmonie besloot met „Les Cadets de Brabant", waarna deze zeer goedgeslaagde avond werd gesloten door Kapelaan v. d. Togt met den Kol- pingsgroet „God zegene het eerzame hand werk". LISSE. Vrouwenbond. In het Patronaatsge bouw hield de afdeeling van den R. K. Vrouwenbond gisteravond een buitenge wone vergadering. Vooraleer tot de opening werd overgegaan, werd door de filmcom missie van het patronaat de advertentie film afgedraaid. Hierna opende de presi dente, mevr. VreeburgHeemskerk, met den Chr. groet en heette de talrijke aanwezigen van harte welkom en meer in 't bijzonder de spreekster mevr. Alb. Schelfhout-v. d. Meulen. Zij schetste in 't kort, dat spreekster reeds eerder voor de vereeniging een lezing hield welke toen aandachtig was gevolgd. Thans had de spreekster tot onderwerrp gekozen „De donkere weg naar het lichtend verschiet", een bekeeringsgeschiedenis. De presidente zeide, dat deze avond ook toegankelijk was voor de „heeren der schepping", doch zij moest constateeren dat er maar door één aan had gevolg ge geven. Zij gaf vervolgens het woord aan mevr. v. d. Meulen en vroeg voor dezen een aandachtig gehoor. Op zeer onderhou dende wijze gaf spreekster de treffende geschiedenis weer van een orthodox meis je dat tot het Katholiscisme was bekeerd, doch echter eerst na een zielestrijd van elf jaren. Na een korte pauze deed spreek ster uitkomen wat de aanleiding, de bron was, waardoor de bekeerlinge zoo sterk werd aangetrokken tot de Katholieke ge loofsleer. Spreekster vondt hierna gelegen heid te trekken tusschen het kind van katholieke en het kind van niet-katholieke ouders en schilderde in mooie trekken wat het eerste op het laatste voor heeft Een dankbaar applaus brak na deze leerzame lezing los. De zeereerw. heer pastoor dank te spreekster en hij hoopte dat het bij de aanwezigen de dankbaarheid pegens God zou opwekken voor de gave des geloofs. SASSENHEIM. Verkooping. Ten overstaan van nota ris W. Wachter alhier werden „,Het Brui ne Paard" bij afslag verkocht het woon huis Hoofdstraat 273, groot 2.552 Aren. Het perceel stond in bod op 44500 en werd gemijnd op 80Ó door den heer A. Vogelaar q.q. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. DERDE LUSTRUM R.-K. VOLKSBOND. Vijftien jaar katholieke organisatie dat zegt wat De R.-K. Volksbond herdacht gister avond in de St. Josephzaal op feestelijke wijze zijn derde lustrum, benevens het jaarlijksch Patroonsfeest van St. Willibror- dus. Nadat Zondag deze feestviering op godsdienstige wijze was ingezet met een algemeene H. Communie der leden en een H. Mis voor de levende en overleden le den van den Bond, had gisteravond een feestelijke bijeenkomst plaats van leden en huisgenooten. De voorzitter, de heer Ruijzenaars, open de de vergadering met den chr. groet. Spr. heette vervolgens welkom den hoogeerw. Deken, den weleerw. adviseur, den afge vaardigde van het Centraal Bestuur, be sturen der zustervereenigingen en verde re aanwezigen. Spr. memoreerde hierna, dat het 6 October j.l. 15 jaar was geleden, dat de Ned. R.-K. Volksbond alhier was opgericht. Vijftien jaar katholiek organi satie, het is zegt spr. slechts een simpele uitdrukking en tocher is in dien tijd zooveel veranderd, dank zij de onvermoei de stryd van hen, die tot de kath. organi satie den eersten stoot gaven. Veel, aldus dus spr., kwam er in die jaren tot stand. Het levens- en welstandspeil der Alphen- sche arbeiders is gestegen en dit stemt 't bestuur tot dankbaarheid, in de eerste plaats tot God. Wanneer spr. als uitzon dering eenige personen met name noemt, dan denkt hij allereerst aan den Hoogeerw. Deken, die steeds groote belangstelling toonde voor den Volksbond. Spr. brengt zijn Hoogeerw. hiervoor dank. Ook den geest. adv. is de Bond veel dank verschul digd. Dankbaar herdenkt spr. de pioniers der afdeeling voor de door hen verrichte arbeid. Zonder anderen te kort te doen brengt spr. een extra woord van lof aan den trouwen penningmeester. In den breede geeft spr. daarna een be schouwing over de donkere tyden, welke allen thans meemaken, en waarin ondanks de lange duur nog geen lichtpunt is te ontdekken. Spr. besluit met te bepleiten een krachtige kath. organisatie tegen de gevaren van socialisme en communisme. Tot slot maakt spr. het winterprogramma bekend en vertrouwt, dat zooveel mogelijk alle leden en hun vrouwen de cursus avonden, die gehouden worden, zullen be zoeken. Nadat gezamenlijk het Bondslied was gezongen, verkreeg de geest. adv. het woord tot het houden eener toespraak. Spr. feliciteerde de afdeeling met haar derde lustrum en wees op het voorbeeld door St. Willibord gegeven, om verder al len op te wekken, de voetsporen hunner Patroon-Heilige te volgen. Namens het Centraal Bestuur nam de secretaris het woord om de afdeeling met haar 15-jarig bestaan geluk te wenschen. Spr. wees inzonder op de ernstige crisis, waaronder onze arbeiders thans lijden, doch 't stemt hem tot verheuging te kun nen wijzen op een krachtige katholieke arbeidersbeweging, waarmede men dient rekening te houden. Spr. besluit met de aanwezigen met aandrang op te wekken, om mede te strijden voor de totstandko ming eener katholieke maatschappij, waar in ieder een menschwaardig bestaan kan vinden. De Hoogeerw. Deken sprak nog een en kel woord van hartelijken gelukwensch tot de afdeeling en wees inzonder op datgene, wat door den Volksbond voor de geeste lijke en stoffelijke belangen der leden was tot stand gebracht. Nadat de voorzitter de verschillende sprekers had dank gebracht, kwam het meer vroolijke deel van den avond. De leiding hiervan was opgedragen aan het bekende gezelschap Tula en Johan Schmidtdi Vista, dat hun humor en geestige voordracht de aanwezi gen nog geruim en tijd gezellig bijeen hield. Motorrijder over den kop geslagen. Toen de wielrijder onze plaatsgenoot B., gisteren de Gouwsluischebrug H.Z. kwam afrijden, kwam plots een jongen van het trottoir den weg over. De jongen liep pre cies voor tegen het rywiel van B. die hier door over den kop sLeg en met zijn hoofd op straat terecht kwam. Benevens verschil lende bloedende ontvellingen bekwam de wielrijder een lichte hersenschudding. Ook het rijwiel werd grootendeels vernield. Ongewenschte gasten. In den vorigen nacht hebben ongewenschte gasten op een tweetal plaatsen bij bewoners aan den Oudsh.' weg een bezoek gebracht. Tot zoo ver heden bekend, wordt niets vermist. Speeltuinvereeniging „Bloemhof". De kinderen van de leden van de speeltuin vereeniging „Bloemhof' werd in het ge bouw „Concordia" met het optreden van den heer Henri de Smits uit Amsterdam een gezelligen middag bezorgd. De kinde ren genoten eerst van de aardige goochel toeren en smulden van de geestig ondeugen de antwoorden, die de sprekende pop gaf. Het meest sloeg wel in, zeer zeker bij de kleintjes, de vertooning van de poppenkast, waarbij menige goede wenk Of raad werd gegeven. Het was een middag, waarop be stuur en leden met genoegen kunnen terug zien. Koopt bij hen, die in UW dagblad adverteeren BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM. Oprichting nieuwe afdeeling. Ook Noorden heeft thans zijn Bijzonde re Vrijwillige Landstorm. Een uitgelezen gezelschap was gisteravond in het verlof lokaal van A. Kuijf daartoe bijeen. Wij za gen in uniform den Commandant van het Gewest Majoor J. P. Boots uit den Haag, de voorzitter van de Gewestelijke Commis sie Luitenant D. J. Karres uit Schevenin- gen, de leden: Burgemeester J. E. Bod- dens Hosang, Burgemeester van Woubrug- ge en de heer Ruijs uit Wassenaar. Voorts Luitenant Houbolt uit Wassenaar, de heer de Boer uit Wassenaar, Commandant van den Motordienst, de heer Bontje uit Voor burg, de heer M. P. van der Weijden, lid van de Tweede Kamer, de voorzitter van de Plaatselijke Commissie uit Nieuwkoop, de heer A. van Houten, Pastoor W. J. A. J. Borsboom van hier, terwijl de zaal, wel ke voor ongeveer 100 menschen plaats biedt, geheel bezet was. De Burgemeester van Nieuwkoop was verhinderd aanwezig te zijn, doch had van elders een telegram gezonden, dat de op richting van een afdeeling zijn volle sym pathie had; op zijn verzoek werd de ver gadering geleid door den Gemeente-secre taris, die nu het openingswoord sprak. Eerst werden eenige mooie natuurfilms vertoond, waarna staande het eerste cou plet gezongen werd van het Wilhelmus. Hierop werd het woord verleend aan den heer J. E. Boddens Hosang, Burgemeester van Woubrugge. Spreker vraagt zich af of men in dezen benarden tijd nog idealen kan hebben en daarvoor tijd en kracht be schikbaar kan stellen. Toch is het goed en noodig, dat men zich bij tijd en wyle los maakt en zich bezint op een overheer- schend drieledig belang en wel op Je steun voor het gezag, het behoud van het gezin en de bewaring van het geloof. Voor dit drieledig belang is de B. V. L. in 1918 ten leven geroepen en na een periode van lachlust en strijd, gaat hij thans wortelen in de volkspsyche, nu er alom een schreeuw uitgaat om gezag. Wy willen hier geen Russische knoet, geen Italiaanschen of Duitschen houten arm, wij willen gezag door vrijheid, wij willen Oranje boven een vrij Nederland. Wij willen ook het be houd van het echte, ouderwetsche degelij ke gezin, waarin orde en tucht heerschen, afschuw hebbend voor een heilstaat waar tien duizenden kinderen rondzwerven. Al les wordt ook in het werk gesteld om ons het Godsgeloof te ontnemen, de mensch kan niet buiten geloof en wij moeten het daar om hoog houden en luide propageeren. Voor deze drie idealen moeten we dage lijks den strijd aanbinden tegen de opwel ling bij velen thans, of we 't niet eens met een ander systeem zouden probeeren. Een plaatselijke commissie van den B, V. L. is zegt spreker een wonderlijk orgaan. Het is een stille kracht, een mo tor en een zeef, het is een kracht tot uit bouw, een motor tot prikkelen en stoer doorzetten, waarvoor 18 karaats-menschen noodig zijn een 'n zeef om te weren wie er niet in thuis hooren. De economische verwarring is oorzaak, dat velen de dokters niet meer vertrouwen en 't willen probeeren met kwakzalvers, die nog nimmer iets presteerden; spreker heeft heel wat meer vertrouwen in de man nen van het huidige gezag, wat mede de mannen zijn, die nu alreeds 18 jaren een levende muur hebben gevormd om het ge liefde Oranjehuis. Spreker installeert nu de plaatselijke commissie, bestaande uit de heeren Fr. Pie- terse, voorzitter, Th. Pieterse, secretaris, te vens plaatselijk leider, pastoor Borsboom P. C. G. Groenendijk, Th. Mourits, Jac. Otto en P. Preesman, spoort hen allen aan om met liefde en ijver aan het werk te gaan om van Noorden een der meest so lide afdeelingen te vormen. (Krachtig ap plaus). Daarna komt naar voren de voorzitter van de plaatselijke commissie, de heer Fr. Pieterse, die allereerst dankt voor de sym pathieke installatie-rede van den heer BoddensHosang. Noorden aldus spr. kent gelukkig nog geen marxisme, inte gendeel wel 't hoog houden van gezag en vorstenhuis. Hier zijn nog de menschen met de echt degelijke ouderwetsche op vattingen, die met angstigen blik in de toe komst schouwen; zoovelen die in hun hart van goeden wil zijn doch er niet voor uit komen, vaak zelfs er niet voor uit durven komen; hen allen moeten wij opwekken om zich achter ons te scharen en zoo Zullen we trachten in Noorden een keurcorps te vormen van den B. V. L. De leider van de vergadering feliciteert Noorden met zijn voorzitter, die met zijn speech de aanwezigen inderdaad wist te boeien en reikt hem tegelijk den voorzit tershamer over, wat een geestdriftig ap plaus uitlokte. Thans verkrijgt het woord pastoor Bors boom, die zich wat overbluft gevoelt over den geestdrift, die hier loskwam. Wij zijn verplicht zegt spreker het gezag te handhaven en te steuhen. De burgers zijn verplicht de wetten te volgen, de belas ting te betalen enz., maar ook als 't noo dig is vaderland en gezag te verdedigen tegen alle verkeerde elementen, vooral thans, nu we leven in een tijd van allerlei strooming en er zoovelén rondloopen met fascisme e.d., nu vooral moeten we toonen echte vaderlanders te zijn. (Luid applaus). De voorzitter deelt mede, dat de afdee ling reeds 23 leden telt, die ook reeds een schietwedstrijd hielden, waarvoor 6 mooie prijzen aanwezig zijn, met als prijs een rooktafel, 2e een borstelgarnituur enz. De kosten hiervan zyn vöor 2/3 gedeelte ge dragen door de Gewestelijke Commissie en voor 1/3 gedeelte door den zeereerw. pas toor van Noorden. (Applaus). Prtjswin- ners werden J. A. Rietveld 91 punten, S. van Capel 90, J.. J. Knaap 89, B. Groenen dijk 88, Vianen 87 en A. Leliveld 84 punten. Majoor Boots reikt met een toe- Gemeentelijke Aankondigingen. UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeesterl brwigt ter openbare kennis, dat een ont; erpltot herziening van het plan van uitbre iinl voor de gemeente Lelden, vastgesteld November 1933, ten gelegen ten Zuidw^sl woudschesingel Cronesteinkade, vember 1933 gedude meentesecretarie Zaken) voor een iede] Raadsbesluit van 6 [zien van gronden, den Zoeter- bwesten van de ftg van 15 No- le vier weken ter ge- Edeeling Algemeene ter inzage zal liggen. Leiden, i4 November 1933. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. AGENDA LEIDEN. Woensdag, „Geloof en Wetenschap", lezing „In en om Beauraing", foyer „den Burcht", 8.15 uur. Donderdag. R. K. Reclasseeringsvereeni- ging. Zitting SL Vincentiusge- bouw, Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. Vrijdag, Algemeene vergadering „Leidsche IJsclub", Sociëteit Amicitia, 9 uyr. Maandag. Jubileum-voorstelling Jan Musch, Schouwburg 8.15 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst dei* apotheken wordt vanM a a n d a g 13 tot en met Zondag 19 Nov. a.s. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 18, Tel. 552. passelijk woord de prijzen uit en richt zich daarna tot de vergadering om zijn vreug de te uiten over de oprichting van deze af deeling. Spreker had zijn verwachtingen heel laag gesteld, de opkomst van zoovelen, de geestdrift, de vele forsch gebouwde, stoere jonge mannen treft hem en doet hem grootsche verwachtingen stellen op deze nieuwe afdeeling. Niets behoeft er te gebeuren in Den Haag of met een korps als ook jullie vormt zegt spreker be hoeft men niets te vreezen. Mobilisatie van den landstorm voorkomt mobilisatie van het leger, het i6 de preventieve werking, welke hier zoo'n cnizaglyk groote rol speelt. Morgen zegt spreker is het 15 ja ren geleden, dat de B. V. L. officieel er kend en opgericht is en zet een driedub bel hoera in voor de 4 pioniers: Generaal Duymaer van Twist, dr. Dekkers, Burge meester Fleskens en dr. de Visser. Spreker heeft thans onder zijn Gewestelijk com mando 6300 manschappen, 240 officieren, 900 onderofficieren, 6 bataljons met ieder 4 compagnieën van elk 200 man. Als er des namidags om 5 uur een mobilisatie bevel gegeven wordt, dan kan om 9 uur de Regeering beschikken over dit leger van welbewapende en uitgeruste mannen. Laat ze dan maar afkomen! roept spreker uit. (Luid applaus). De heer Van der Weijden, lid van de Tweede Kamer, wijst op de dreigende ge varen wanneer een Lou de Visser Rusland het meest democratisch geregeerde land van de wereld noemt, op uitlatingen van Sneevliet, die er gevangenisstraf voor on dergaan moest, op de gevaren voortvloei end uit de verschuiving in de economie, waardoor zoovelen verarmen, roept daar om allen op lid te worden van den B. V. L. en hoopt dat de afdeeling Noorden, zoo niet een van de grootste, dan toch een van de meest actieve afdeelingen mag worden. (Luid applaus). Onder de vele begaafde sprekers was de nu volgende Luitenant D. J. Karres niet een van de minste. De heer Karres memoreert, hoe men in Nieuwkoop begonnen is heel in 't klein, hoe de opvolgende Burgemeesters van der Weijden steeds him medewerking gaven, hoe geleidelijk Noordenaars lid werden in Nieuwkoop tot nu in Noorden een zelfstandige afdeeling kon worden op gericht, welke zoo groote verwachtingen doet stellen. Spreker zet uiteen wat de eigenlijke taak is van de Commissie, wie als leden geweerd moeten worden, dat zijn de personen van rood-revolutionairen aard en van verschillende fascistische vereeni gingen. Voor deze laatste behoeft men nog niet te twijfelen aan hun oranjeliefde, doch zij zijn niet ingenomen met het huidig ge zag, en de B.V.L. móet gevormd worden door gewone, eenvoudige soldaten, geen menschen, die eigendunkelijk en op eigen houtje te werk willen gaan. Er werd een taart verloot tot versterking van dé kas. Pastoor Borsboom trekt het lót en maakt als pryswinner den heer P. Preesman. Na nog enkele aardige films spreekt de heer F. Pieterse het slotwoord. Spreker brengt dank aan de sprekers, aan de hee ren van buiten af, aan alle aanwezigen en niet het minst aan Luitenant Verleun, voorzitter van de afdeeling Alphen a. d. Rijn, die belangeloos met zijn filmtoestel optrad en gaat na het zingen van het 2e couplet van het Wilhelmus over tot het sluiten van dezen in alle opzichten zoo uit stekend geslaagden avond. ZOETERWOUDÊ. Rectificatie. Aan het slot van het raadsverslag van Maandag staat, dat de heer Paardekooper wel genegen is om me de té werken aan eene motie inzake de gehuwde onderwijzeres aan eene bijzon dere school alhier, doch dan in de orga nisatie waar zulks thuis behoort. Dit moet zijn: dat bedoelde motie niet in den Raad doch in de organisatie thuis hoort. Over medewerking in deze heeft de heer Paar dekooper niet gesprokén.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2