BH iikiv Heeretóelfbinders 15 c. maakt zacht! hetschrale water ZATERDAG 11 NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 11 Nov. 1933, medegedeeld door het Kon. N .-d. i .eteoro! Instituut te De Bild! Hoogste barometers!: 755.6 te la Coruna. Laagste barometers!: 739.1 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 12 Nov.: Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Nevelig tot zwaar bewolkt. Aanvankelijk weinig of geeen regen. Wei nig verandering in temperatuur. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 6.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS C4U: Van Zaterdagnamiddag 4.45 uur ot Zondagmorgen 6.45 uur; van Zondagnamid dag 4.43 uur tot Maandagmorgen 6.47 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zondag 12 Nov. voorm. 10.00 uur en nam. 10.36 uur; op Maandag 13 Nov. vm. 11.08 en nam. 11.41 uur. loopen in de R.K.S.P. Debater las hierna nog een brief voor van Monseigneur Cal- lier, die de Kath. Volkspartij een gevaar noemde voor de Kath. eenheid, met welke partij de Kath. Dem. Party thans samen gaat. Na beantwoording door den spreker werd de vergadering gesloten. VEUR. Ongeluk. P. O., van de Smidslaan te Veur, werkzaam op de Scheepswerf van den Heeten Co. te Veur, kreeg tijdens het ponsen van gaten den bal van de ma chine tegen zijn rechterhand, waardoor dit lichaamsdeel brak.'Dr. v. Zeeland verleen de eerste hulp. STOMP WIJK S! Nicolaas-Winkelweek Donderdag 9 Nov. vergaderden in de café „Het Eiland" te Veur een groep winkeliers uit de branches: manufacturen, sigarenwin keliers, galanterieën en aanverwante arti kelen. Besloten werd voor de a.s. St. Nicolaas een reclame-campange te voeren en een zg. winkelweek te organiseeren, welke zooveel mogelijk voordeel voor het publiek zou brengen. Er werd een commissie gevormd, die zich met de uitvoering dezer plannen zou be lasten. Deze commissie bestaat uit de hee- ren: J. Schuij! voorzitter; S. J. W. van Riel, secretaris en C. J. v. d. Tog! penningmees ter. Deze laatste is bereid alle mogelijke in lichtingen te verstrekken aan de winke liers, die een uitnoodiging ontvingen, doch niet aanwezig konden zijn. Getracht zal worden in deze moeilijken tijd zoo goed en voordeelig mogelijk za ken te doen in aller belang en vertrouwd wordt dan ook, dat het publiek met het streven zal instemmen en zooveel mogelijk zijn inkoopen in de eigen gemeente zal doen. Met de uitspraak, waarmede alle aan wezigen eenparig instemden, „Koopt in uw eigen gemeente, Leidschendam en Omge ving" sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. Ongeval. Aan de openbare lagere school aan den Westvlietweg alhier had een ongeluk plaats, dat betrekkelijk goed af liep. Tijdens het spelen botste het meisje J., wonende aan den Broekweg, tegen een jongen, genaamd H., van den Achterweg. Het meisje kreeg een hoofdwonde; de jon gen een gescheurde lip en lichte hersen schudding. De schoolarts, die juist aanwe zig was, bracht de jongen ter behandeling naar dr. van der Stam. K.J.M.V. Morgenochtend te 10 uur zal de Hoogmis worden opgedragen voor de leden en donateurs der K.J.M.V. door den moderator, den weleerw. .heer kapelaan Dunselman. Op verzoek van den weleerw. heer P. M. van Vliet (zoon der Parochie), kapelaan te Wervershoef, is de lezing „Bron van Chris- telijken Geest", vastgesteld op Maandag 13 Nov. a.s., des avonds te 8.15 uur in het R.K. Vereenigingsgebouw aan de Damlaan. De leden en donateurs worden vriende lijk verzocht tijdig aanwezig te zijn in ver band met de diverse mededeelingen betref fende onzen feestavond op Woensdag 29 November a.s. Woensdag 15 November a.s.: feestdag van onzen Patroon St. Albertus Magnus. R.K. Volksbond. Zooals reeds in ons verslag van de vorige week medegedeeld, zal de R.K. Volksbond te Leidschendam ter viering van het Patronaatsfeest een tweetal tooneelavonden organiseeren en wel op 22 en 23 November a.s. Door de R.K. Tooneel- E.Ostermann d Go's Handel Mij.N.V^Amslerda Fabrieken le Jutphaas bij Utrecht- VAN ONZE ADVERTEERDERS Fotografisch atelier A. van Vliet. Heden heeft in perceel Haarlemmerstraat 263 de opening plaats van het fotographisch atelier van den heer A. van Vlie! Het pand heeft daarvoor 'n geheele verande ring moeten ondergaan. Nu is er 'n ruime winkel met 'n aardig zitje voor de wach tenden en 'n modern ingericht atelier, dat aan de hoogste eischen der moderne foto grafie voldoet, 'n Verlichting van 67000- kaars op 'n verplaatsbaar toestel, terwijl de I lampen naar alle zijden te wenden zijn, be- nevens 'n tweetal kostbare atelier-camera's vormen het voornaamste deel van den in ventaris. Het geheel is keurig aangekleed door den behanger-stoffeerder Bekooy, het timmerwerk werd verricht door den heer Kwestro en de electrische installatie was in goede handen bij den heer Schouten. Zoo werd 'n smaakvol atelier verkregen, waarmee we den heer v. Vliet mogen ge- lukwenschen. Bovendien is aan de zaak 'n afwerk-in- richting voor amateur-fotografen verbon den. Café Odéon. De heer F. de Groen heeft in perceel Haarlemmerstraat 52A geopend het café Odéon. Nog is de geheel gerestaureerde en van nieuwe vloeren voorziene inrichting niet geheel gereed, doch het bedrijf kan zonder stoornis worden uitgeoefend. De gevel van het gebouw is schuin teruggeze! waardoor het uitzicht van binnen uit heeft gewonnen aan aantrekkelijkheid, terwijl de buiten vrijgekomen ruimte benut kan wor den voor rijwielstalling, zoodat het trottoir vrij kan blijven. Dat is op zulk 'n smalle tramstraat van groot belang voor veilig verkeer. Den ondernemer veel succes. STADSNIEUWS club „St. Genesius" zal worden opgevoerd „De man zonder geheugen", blijspel in 3 bedrijven", terwijl de R.K. Harmonie „S! Cecilia" ter opluistering dezer avonden ha re muzikale medewerking verleen! JUBILEUMREIS NAAR BEAURAING. Niet alleen het groote succes der reeds ondernomen reizen, maar ook en vooral het jubileum der verschijningen te Beau- raing, die op 29 November zullen worden herdacht, heeft bij ons het plan doen rijpen om op dien dag voor ori:e abonné's weder om een reis naar Beauraing te organisee ren, natuurlijk alleen bij voldoende deel name. Wij kunnen nu echter bij deze gelegen heid niet tot de laatste dagen mcV. de in schrijvingen wachten, omdat de toeloop van pelgrims op dien dag te Beauraing zoo groot zal zijn, dat tijdig alles in verband met hotels e.d. van te voren geregeld moet worden en ook van te voren aan het comité „Pro Maria" te Beauraing opgave van het aantal deelnemers moet worden gedaan. Wij kunnen dus de inschrijvingsdatum slechts openstellen tot Donderdag 16 Nov. a.s. (dus tot aanstaanden Donderdag) en verzoeken dus dengenen, die voor deze reis wenschen in te schrijven, dit direct te doen en daarvoor gebruik te maken van den bon, die in dit blad is afgedrukt. De prijs is wederom 15.alles inbe grepen. Het Reisprogramma luidt: le dag Vertrek van Leiden 7.30 uur. Standplaats wagens; Papengracht. Route: Leiden, Delft, Rotterdam, Breda, Antwer pen, Brussel. Aank. 1 uur. Lunch. Van Brus sel via Wavre-Gembloux naar Namen. Van hieruit rijden wij door de schitterende Maas-vallei, begrensd aan beide zijden door de bergen, getooid in de mooiste herfsttin ten naar Dinan! om verder onzen weg naar Beauraing te vervolgen. Aankomst 4.30 uur. Te 6.30 uur gezamenlijk gebed met de kinderen bij den „Boom der verschijnin gen" en de Grot. Daarna vertrek naar Has- tière. Kamer-indeeling, diner, logies. 2e dag: Bijwonen van de H. Mis. Ont bijt. Vertrek naar Beauraing 8.30 uur. Aan komst te Dinant 12.uur. Lunch. Vertrek gebed bij de Grot en den „Boom der ver schijningen". Vanaf het parkeerterrein wordt in processie naar de Grot getrokken Bloemenhulde en toespraak, j Vertrek naar Hastière 11.30 uur. Aan- I komst te Dinant 12.uur.Lunch. Vertrek j uit Hastière naar Brussel 1.30 uur. Aan- komst te Brussel 3.30 uur. Rondrit door de stad. Diner. Vertrek naar Holland 5.30 uur. Aankomst Leiden circa 11 uur. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. In het gebouw der Kamer aan den Sta tionsweg vergaderde gistermiddag de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland onder voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van Ged. Staten, inzake een adres van de fa. Pouw te Leiden betreffende het berijden van het Utrechtsch Jaagpad met een auto, waarin zij mededeelen, dat het hier een locale aangelegenheid van Leiden betreft. Een desbetreffend verzoek is thans gericht aan het gemeentebestuur. Op het verzoek van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur te Haarlem, om een bijdrage van 2500 in het Waarborgfonds voor de tentoonstelling in 1935. Het bureau der Kamer, aldus de voorz., is niet rijk, kan juist rondkomen en kan 'n e.v. verlies van 2500 niet dragen. Daarbij vestigt de voorzitter er de aandacht op, dat het district der Kamer nog verkleind is, doordat Lisse er aan on/trokken is. Daarom werd voorgestelr voor 1000 in het garantiefonds deel te nemen. De heer v. Zonneveld kon zich hiermede vereenigen, omdat de Kamer niet boven haar draagkracht mag gaan. Ten behoeve van de Leidsche Winkel week wordt 'n subsidie van 25 beschik baar gesteld. Een vijftal vetzoeken om subsidie wor den aangehouden tot behandeling der be grooting. De verhooging van den tabaks accijns. Hierna komt aan de -orde het adres in zake de verkooging van den accijns op sigaren, waarover het concept vorige week door ons werd vermeld. De heer v. Appel betuigt zijn instem ming met het adres, al lijkt het hem nog wat heel bescheiden. Spr. had liever ge zien, dat de Kamer er vierkant stelling te gen had genomen. Terwijl de accijns eerst volgend jaar aan de orde zal komen, voelt heel de tabaks industrie reeds twee maanden de gevol gen van het aangekondigde wetsontwerp. De geheele handel ligt nagenoeg stil. De invoering van den accijns beteekeht een buitengewone aderlating, die ten slotte voor de schatkist niet die voordeelen heb ben, welke de minister er van verwacht. Spr. dringt er echter op aan, dat de Ka mer uitdrukkelijk verzoek! dat geen na vordering van sigaren zal worden geheven. Wellicht, dat hierdoor de handel weer eenige opleving in den handel komt. De angst, dat men dan sigaren gaat inslaan, acht spr. ongegrond. De voorz. antwoordt hierop, dat het door den heer v. Appel gevraagde reeds in het adres opgesloten lig! De heer de Gooyer vindt, dat men niet moet adresseeren over iets, waarover men te voren weet, dat het toch zal komén. Wil men bovendien iets bereiken, dan acht spr. het beter onmiddellijk adhaesie te betui gen aan eenzelfde adres van de Kamer te Rotterdam. De heer v. Appel betoogt nog, dat de na vordering een belangrijke rol speelt. De minister heeft sigaretten en gekerfde ta bak vrijgesteld van navordering. Wijl het dus mogelijk is, ontheffingen te maken van de navordering voor bepaalde fabrikanten, is het niet ondienstig eenzelfde verzoek te doen te aanzien van de sigaren. Daardoor zou de lamgeslagen handel doen herleven. Spr. kantte zich vervolgens tegen een voorstel van den heer de Gooyer betref fende de mogelijkheid tot verhooging van het recht der tabaksvergunningen. Het adres wordt ten slotte, aangevuld met het voorstel-v. Appel, aangenomen. Herdruk statuten N.V.'s. Op voorstel van het bureau der Kamer werd besloten nogmaals aan de Alg. Lands drukkerij een adres te zenden, om de mo gelijkheid te scheppen, dat, als statuten van naamlooze vennootschappen niet meer verkrijgbaar zijn, door fotografische repro ducties op weinig kostbare wijze aan dit bezwaar tegemoet te komen. Over een adres aan de Spoorwegen. Na de pauze kwam in behandeling een voorstel tot het zenden van een adres ELECTRISCHE TABAK- EN SIGARENFfA B R03KTA3AK, BAAI Fa. Wed. C. J. V2STER - E LA£DSflAK!" iï per V2 ons SS3 22 - LEIDEM aan den Minister van Waterstaat inzake het concessiestelsel voor personen- en vrachtauto-ondernemers en instelling van een Vervoerraad met vérstrekkende be- voedheden ook t enaanzien van de Ned. Spoorwegen om een goede coördinatie van het personen- en vrachtgoederenverkeer voor te bereiden. De heer de Gooyer verklaarde zich prin cipieel voor het adres, doch wilde eenige redactie-wijzigingen aangebracht zien. Spr. voelde dit adres zwaar aan en achtte den toon niet dien, welke door de Kamer steeds gevoerd wordt. De heer Heringa sloot zich hierbij aan, hij zag er in een critiek op het beleid der Tweede Kamer en vond het wel een beetje arrogant te vragen om enkele leden der Kamer te mogen verzoeken zitting te ne men in een Vervoerraad. Spr. vroeg zich af of het wel gewenscht is te ageeren te gen de maatregelen, die de regeering meent te moeten nemen voor 'n behoorlijk spoor wegvervoer. De voorz. zeide, dat de inhoud van het adres gebouwd is op de overwegingen, dat de Spoorwegen niet altijd alles gedaan heeft om het vervoer, waarvan zij toch het eerst-geboorterecht hadden, in handen te houden. Het adres is geboren uit de klach ten van tal van particuliere auto-onderne mers, dat zy voor 'n groot deel de tekor ten der Spoorwegen zouden moeten dek ken. De voorz. haalde dan, ter staving van de in het adres geopperde bezwaren, ver schillende passages aan uit de Handelin gen en het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer betreffende de Waterstaatsbe- grooting. Spr. meende voorts, dat het toch wel ge oorloofd is den minister er op te wijzen, dat de spoorwegen eerst alle mogelijke be zuinigingen in eigen dienst moeten invoe ren alvorens men de particuliere onderne mingen laat betalen voor tekorten, waar van de Spoorwegen zelf oorzaak zijn. De heer Meyers kon zich heel goed met het adres vereenigen en men kan niet krachtig tegen dergelijk beheer optreden. De heer v. d. Laan wees er op, dat tram en spoor hun plicht verzaakt hebben. De bloembollenstreek kan de vrachtauto on mogelijk missen en de vrachtauto-onderne mers betalen belasting genoeg. De heer v. Zonneveld drong aan op het in het levenroepen van een instelling voor alle verbruikers, ten aanzien van spoorwe gen, gas- en electriciteitsbedryven, poste rijen enz. Na langdurige discussies, alle van „alge- meenen aard" over den algemeenen inhoud van het adres, wilde de voorz. weten welke passages uit het adres den verschillende leden aanstoot gaven. Om dit te weten te komen, zou de voorz. hierna het adres alinea na alinea voorlezen, doch de leden vreesden, dat dit te lang zou duren. Toen de voorz. bovendien mededeelde, dat dit adres door de commissie van vervoer was behandeld en goedgekeurd, zeide de heer de Gooyer zich niet tegen verzending van het adres te mogen verzetten. De voorz. stelde daarop voor het adres aan te houden, de scherpe kantjes er uit te nemen en dan te verzenden. Aldus wordt besloten. Het bureau werd vervolgens gemachtigd te benoemen een lid en e.v. een plaatsver vangend lid in de commissie voor de even redige vrachtverdeeling in de Binnen scheepvaart, zulks in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer HL Nie- meyer, indertijd voorgedragen door ver schillende schippersorganisaties. Verder werd besloten by den Minister van Economische Zaken aan te dringen om de behandeling van het in uitzicht ge stelde wetsontwerp inzake crediet aan den Middenstand zooveel mogelijk te bespoedi gen. Het voorstel tot werkverruiming door „verdekkering" van molenwieken werd wegens het gevorderde uur aangehouden tot de volgende vergadering. Hierna werd de vergadering gesloten. HANZE-ONTWIKKLEINGSAVOND. De Omzetbelasting besproken. De R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" heeft gisterenavond de eerste van haar serie ontwikkelings-avonden gehou den. Op deze bijeenkomst heeft de heer mr. Bach, directeur van het Centraal Hanze- bureau, een uiteenzetting gegeven van de wet op de Omzetbelasting. De belangstelling voor dezen avond was groot De voorzitter, de heer Meyers, leidde den spreker in en verleende hem daarna het woord. Mr. Bach maakte zyn excuus, dat hij weer eens naar Leiden kwam om over een weliswaar gewichtig, maar „stokvischach- tig" onderwerp te spreken. Gaarne had spr. een ander onderwerp aangeroerd, omdat hem bekend is, dat in Leiden bij enkele personen ten aanzien van de sociale en politieke beweging gedachten leven, die voor tegenspraak vatbaar zijn en waarvan het wel eens nuttig is, dat zij worden te gengesproken. Spr. begon hierna een zakelijke uiteen zetting van de wet. Voor een korte sa menvatting daarvan kunnen wij verwij zen naar de gisteren in ons blad opgeno men beschouwingen. Mr. Bach wees erop, hoe er 'n groot ver schil is tusschen het ontwerp van wet en de wet, zooals die thans in toepassing zal worden gebracht. Uit de behandeling de zer wet in het Parlement is weer eens te meer de noodzakelijkheid en onmisbaar heid van de tegenwoordig zoo dikwijls ge minachte Tweede Kamer gebleken. Maar bovendien is uit de behandeling dezer wet 1 gebleken, de onmisbaarheid van sociale organisaties, die het ontwerp onder de lou- pe hebben genomen. Aan vrijwel alle be zwaren, die dan de Middenstandsorganisa ties tegen het wetsontwerp zijn geopperd, is door Minister Oud tegemoet gekomen. I Deze wet brengt groote moeilijkheden Gemeentelijke Aankondigingen. Hinderwet. B. en W. van Leiden brengen ter alge- meene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. J. v. d. Bijl en recht verkrijgenden, tot het oprichten van een banketbakkerij in het perceel Breestraat No. 33; b. J. H. S. Jaspers en rechtverkrij genden, tot het oprichten van een banket bakkerij in het perceel Haarlemmerstraat No. 197; c. de N.V. Scheepsbouw- en Re- paratiewerf „De Hoop whÉ Gebrs. Boot en rechtverkrijgenden tot" het oprichten van een scheepsbouv^werf op een- terrein aan de Zijl. B. en W. van Leiclèn, geziert' het verzoek van: a. E. van Velzen om-'/vergunning tot het oprichten van: een brood- en koekbak- kery in het perceel /Haarlemmerweg No. 25; b. G. Filippo om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het be werken en rooken van vleesch in het per ceel Haarlemmerstraat No. 252; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin derwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd zyn; alsmede dat op Zaterdag, den 25 November 1933 des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bu reau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat zij, uitsluitend ten aanzien van de door den makelaar A. Heijdenryl! te Zandvoort, ten overstaan van den deurwaarder bij de Ar- rondissements-Rechtfcank J te 's-Gravenha- J. H. Oosterwyk, alhier, fop 10 November 1933 in het café-aestaij/ant „Zomerlust", Stationsweg 55, almer, Te houden veiling ontheffing hebben verleend van de ver bodsbepaling vervat in (art. 2, sub b, van de Winkelsluitingswet 1930, S. 460. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 10 November 1933. AGENDA LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren: Janssens Nieuwzwaag, Poortman, Tassers en Ver- brugge. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Varekamp, te! 1913. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothteken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, te! 807 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel 85. ty yo enorme keuze mede, doch het was het eenige middel om zoo rechtvaardig mogelijk aan geld te ko men voor de schatkist. Een der grootste moeilijkheden is, dat deze belasting zwaar drukt op de groote gezinnen. De Staats partij heeft daarom aangedrongen op in stelling van een Rijks-kindertoeslag-fonds. Nadat spr. de bepalingen der wet helder had uiteengezet, werd gelegenheid gege ven om vragen te stellen. De meeste vragenstellers vroegen inlich tingen voor hun speciale bedrijfstak. Door den voorzitter werd betoogd, dat bij deze belasting weer niet voldoende aan dacht gewijd was aan de belangen van den Middenstand. Spr. wees op de bepaling, dat de fabrikant de 4 pc! verplicht is te verhalen op den kooper, doch dat aan den middenstander niet de verplichting is opgelegd deze 4 pc! weer te verhalen op den particulier. Door de concurrentie strijd vreest spr„ dat de middenstander in dit geval „de boontjes moet doppen". Mr. Bach wees erop, hoe deze wet ten gunste van den Middenstand was gewij zigd. De meermalige heffing van 1 pc!, welke in het ontwerp was opgenomen, was een groote bedreiging voor den Midden stand. Het is de bedoeling van deze we! dat de 4 pet. verhaald worden op het pu bliek. Men zal niet moeten vasthouden aan een verouderde calculatie, doch reeds thans het parool moeten uitgeven, dat met 1 Januari a.s. de prijzen met 4 pc! om hoog gaan. Na nog reeksen vragen beantwoord te hebben, sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan mr. Bach voor zyn klare uiteenzettingen. Een der ambtenaren der Indirecte Be lastingen woonde deze vergadering bij, om zich met de Middenstandsbezwaren op de hoogte te stellen en nu en dan practische wenken te geven.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2