DAGBLAD VOOR LEIDENEN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Colijn zet het regeerings beleid uiteen 25ste Jaargans ZATERDAG 11 NOVEMBER 1933 No. 7658 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toomitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 tl GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. De regeering aan den arbeid Naast ons overzicht van de rede, die gis teren de minister-president in de Tweede Kamer heeft gehouden, willen wij hier met een enkel woord wijzen op een paar be langrijke mededeelingen. Er zal in 1934 nieuw werk zijn voor 40 a 50.000 menschen! Vooral ook als men bedenkt, dat directe werkverschaffing voor den een vaak ook indirecte werkverschaf fing voor anderen beteekent, is deze mede- deeling verheugend! al zou men ook lie ver zien, dat de regeering in deze nog ver der kon gaan. In voorbereiding zijn wetsontwerpen be treffende: de cumulatie van pensioenen, regeling van de pacht, de rechtspraak in verband met de crisiswetgeving, de execu ties, waarbij ook aan andere hypotheken dan die in land- en tuinbouw wordt ge- dcht. Dit is de eerste reeks van wetsontwerpen, waarna het volk verlangt, waaraan de ge meenschap behoefte heeft. De activiteit van het kabinet-Colijn wettigt de veronderstel ling, dat deze na niet langen tijd door een tweede serie'zal worden gevolgd! Als nu de volksvertegenwoordiging wil werken als de regeering, dan zijn wij een zeer vruchtbare parlementaire pe riode ingegaan. Wij willen het hopen en vertrouwen! BINNENLAND STRENG TOEZICHT OP DE BURGEMEESTERS. Breedvoerig gaat de minister van Bin- nenlandsche Zaken in op de benoeming van burgemeesters en hun gedragingen. Ten aanzien van de combinatie van bur gemeesterschap en Kamerlidmaatschap zegt de minister, dat met de steeds druk ker wordende werkkring van Kamerleden meer en meer bezwaar tegen deze com binatie van functies rijst. De minister zal in het algemeen niet bevorderen benoe mingen, waarbij het Kamer-lidmaatschap anterieur zal zijn aan het burgemeester schap. Het politiek optreden van de burgemees ters is een van de punten, die de volle aandacht vergen. Vervolgens zegt de minister, dat hij zorg zal dragen dat op nationale feestdagen ook van de geraeentegebouwen de Nederland- sche vlag zal worden uitgestoken. Even- tueele weigering van de zijde van de bur gemeesters zal niet zonder gevolg blijven. Tegen het plaatsen van roode vlaggen op gemeentegebouwen zal worden opgetreden met de middelen, die daartoe dienstig zijn. HET SCHOOLGELD EN DE GROOTE GEZINNEN. Minister Marchant neemt de Schoolgeld regeling R. H. B. S. wederom in studie „Het Gezin" orgaan van den R. K. Bond van Groote Gezinnen schrijft ons: Naar wij vernemen ziet men op het De partement van O. K. en W. de onbillijk heid in, welke aan de nieuwe schoolgeld regeling R. H. B. S. kleven. Z. Exc. Marchant zou bereid zijn deze taak opnieuw in studie te nemen. We zullen ons verheugen als er spoedig recht zou geschieden aan het groote gezin. De druk moet wederom verlegd wor den naar het kleine gezin. Dit eischt een gezonde gezinspolitiek. En dat kan niet an ders dan de wensch zijn van onze Kamer fractie. VRIJE ZATERDAGMIDDAGEN BIJ DE SPOORWEGEN. Voor het personeel van Weg en Werken. De directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft, na overleg met den Perso- neelraad, besloten, om met ingang van 18 November a.s. den vrijen Zaterdagmiddag in te voeren voor 't personeel van den dienst van Weg en Werken op de lijnen. Het aanvangsuur van den arbeid wordt van 15 Februari tot 15 November 's mor gens met een kwartier vervroegd, terwijl voortaan 's Zaterdags de arbeid om 13 uur wordt beëindigd. DEN HAAG, 10 November. De heer C o 1 ij n, die zijn rede gisteren reeds met enkele woqrden had ingeleid, heeft deze heden voortgezet, nadat eerst een paar kleinere wetsontwerpen waren aangenomen. Hierna kon de heer Colijn zijn met groote belangstelling verwachte rede voortzetten. Er heerschte in de Kamer een plechtige sfeer. Alle loges in een waarvan wij oud minister Donner opmerkten waren bezet. Op zijn bekende, logische en heldere wijze heeft onze minister-president de talrijke vraagstukken behandeld. Bij al deze vraag stukken toonde hij de man te zijn, die deze alle volledig beheerscht. Ongetwijfeld zal zijn rede het vertrouwen, dat breede krin gen van ons volk aan het kloek beleid van den heer Colijn schenken, nog hebben ver sterkt. Inderdaad hebben wij een kapitein op het schip van Staat, aan wien in deze uiterst moeilijke dagen het commando met een gevoel van veiligheid kan worden over gelaten. Voordat hij op systematische wijze de vijf hoofdpunten, waarin zijn betoog was gesplitst, nader uitwerkte, beantwoord de hij eerst enkele incidenteele vragen. Al lereerst van vraagstuk van de cumulatie. Hü noemde de voorstellingen, die van dit euvel veelal worden gegeven, schromelijk overdreven. De salarissen van onze hoogere ambtenaren zijn in ons land betrekkelijk laag. Hij onderscheidde drie gevallen van cumulatie: 1. van salarissen en salarissen; deze cumulatie wordt door de regeering zooveel mogelijk tegengegaan. 2. Van sala rissen en pensioenen; er is reeds wat ge daan, om dit euvel in te perken. Door deze combinatie kan echter in tal van gevallen besparing verkegen worden. 3. Van pen sioenen en pensioenen. Hier was nog wel wat te doen. Een wetsontwerp om aan de bezwaren tegemoet te komen is in voorbe reiding. Wat het pachtrecht betreft is eveneens een ontwerp in voorbereiding op het depar- temtn van Justitie, dat in den loop van dit zittingsjaar nog zal worden ingediend. Wat het recht van executie betreft, moet de re geering ook rekening houden met de recht matige verlangens van schuldeischers. Het toezicht op het bankwezen noemde de mi nister-president ook een van die vraagstuk ken, waarover veelal wordt gefantaseerd; hoogstens 1/4 van de beleggingen van Ne derland in Duitschland heeft plaats gevon den via de banken. Teleurstelling zal het in breede kringen hebben gewekt, dat de Regeering onder de huidige omstandigheden geen kans ziet een Rijkskinderfonds in het leven te roepen, zooals de heer Colijn mededeelde. Vervolgens kwam de heer Colijn tot zijn vijf hoofdpunten: a. Financiën: van groot belang was de nogmaals door de regeering .uitdrukkelijk herhaalde verzekering, dat zij onvoorwaar delijk een vaste muntwaarde wil handha ven, niet in de laatste plaats van den arme en verdrukte. De heer Colijn ontkende de mogelijkheid van een „beheerschte" depre ciatie. Zelfs in Engeland is dat niet het ge val geweest. b. De economische nooden: langzamer hand is voor ieder duidelijk geworden, dat deze crisis een structueel karakter draagt. De ontwrichting is niet een gevolg van het kapitalistische stelsel, maar van het ingrij pen van de staatsmacht in het -productie proces. De regeering is er op bedacht zoo veel mogelijk den export te bevorderen. Wijziging van de handelspolitiek is noodza kelijk met loslating van de meestbegunsti- ging. Ondanks de heffingen op talrijke arti kelen zijn wij met onze prijzen over de geheele linie toch nog lager dan in 1913. Wat het vraagstuk van de industriebank betreft, waaraan gevoelt de regeering geen behoefte: in de buitenlandsche praktijk wa ren dergelijke banken veelal „stroppenban- ken'" c. De werkloosheid: de in het uitzicht ge stelde 60 millioen voor werkverschaffing zullen direct en indirect aan 40 a 50.000 menschen werk verschaffen. Afgezien van financieele bezwaren, zal het ook tech nisch niet mogelijk zijn een grootere be drag te doen verwerken, zonder schade lijke tegenkrachten in het leven te roepen. d. Gezagshandhaving: het bekende ver bod aan ambtenaren om te demonstreeren, was bedoeld als een waarschuwing om hen te herinneren aan hun gebondenheid, spe ciaal in dezen tijd. De regeering is echter bereid het woord actie te vervangen door agitatie. Wat de houding tegenover de N.S.B. be treft, merkte de minister op, dat de zaak niet zoo eenvoudig is. Zoekt men het crite rium in het program, aan zou ook de S.D. A.P. op de verboden iijst moeten "staan. Te gen een bepaalde partij kan slechts dan wor den opgetreden, indien deze: le. de publie ke orde bedreigt; 2e. werkt met illegale middelen. Wat de N.S.B. betreft, schijnen tot nu toe de feiten te ontbreken, waarop een verbod zou kunnen steunen. Overigens ziet de regeering nauwlettend toe. e. Staatkundige hervormingen: voor het oogenblik bieden de bedrijfsradenwet en art. 194 van de Grondwet voldoende moge lijkheden. De geest, die onder de leden van het ka binet heerscht, werd door den heer Colijn in een gloedvolle peroratie in de volgende woorden tot uiting gebracht: „Laat ik ver teerd worden, mits ik mijzelf nuttig maak". De minister van financiën, de heer Oud (die ook nog aan het woord is gekomen), zegde den heer Fleskens toe de kwestie van den kinderaftrek in de inkomstenbelasting nog eens ernstig te overwegen. Mocht de technische herziening van het tarief mee vallen, dan zal het eerste werk zijn de 20 opcenten op de suiker accijns te doen ver vallen. DISTRIBUTIE VAN VLEESCH IN BLIK. In iedere gemeente zullen slagers even tueel ook grossies het vleesch verkoopen. Naar wy vernemen heeft de Minister va#i Binnenlandsche Zaken een schrijven ge richt tot de gemeentebesturen, waarin o.m. het volgende wordt medegedeeld: Het ligt in de bdoeling van de Crisis- Rund-veecentrale gekookt rundvleesch in blik beschikbaar te stellen voor distribu tie aan steuntrekkenden en armlastigen. Ik acht het wenschelijk dat de distributie binnen de gemeente zooveel mogelijk plaats vindt door de in uw gemeente ge vestigde slagers. Eventueel zouden daarbij de grossiers in vleesch ingeschakeld kun nen worden. De Crisis-Rundveecentrale stelt zich voor, dat de regeling ongeveer als volgt zal plaats vinden. Ieder gemeen tebestuur geeft aan de Crisis-Rundvee centrale op hoeveel bussen vermoedelijk voor distributie zullen benoodigd zijn. Is men van oordeel, dat de opgegeven aan tallen gewijzigd moeten worden, zoo stelt men de Crisis-Rundveecentrale daarvan in kennis. Opgegeven moet worden waar en op welken dag of dagen men de bussen wenscht te ontvangen. De verzending ge schiedt aan het gemeentebestuur of aan een door het gemeentebestuur op te geven adres, doch niet rechtsstreeks aan de sla gers of grossiers, die voor de distributie zorg dragen. De verkoop moet geschieden tegen 35 cent per kg.-bus. Halve kilogram bussen zullen in verband met de daaraan verbonden kosten niet beschikbaar gesteld worden. Van deze 35 ets. moet 30 ets, aan de Crisis-Rundveecentrale afgedragen wor den. De overblijvende 5 centen kunnen gebruikt worden tot dekking van de dis- tributiekosten. De distributie vindt plaats aan steuntrekkenden en andere armlasti gen. Onder „steuntrekkenden" worden ver staan personen, welke steun ontvangen in gevolge een door den Minister van Socia le Zaken goedgekeurde steunregeling, per sonen, welke zijn te werk gesteld bij .een van Rijkswege gesubsideerde werkver schaffing en personen, welke steun genie ten ingevolge de bepalingen van de Ar menwet. Onder „armlastigen" worden ver staan personen, welke niet onder de ge noemde steuntrekkenden vallen, doch welke naar uw oordeel nochtans als zoo danig moeten worden beschouwd. Verkoop van de bussen mag uitsluitend geschieden tegen inlevering van door of vanwege uw college afgegeven bonnen waaruit blijkt, dat de aanbieder recht heeft op het koopen daarvan. Degene, door wien de verkoop plaats vindt, zal op zijn beurt de bonnen in moeten leveren bij een nader door mij aan te geven instantie, opdat nagegaan zal kunnen worden, dat niet meer bussen worden verkocht dan bonnen zijn afgege ven. Aan gezinnen van een en twee perso nen zullen bonnen afgegeven kunnen wor den voor het verkrijgen van 1 Kilogram bus per week, aan gezinnen van meer dan twee personen bonnen voor het verkrijgen van 2 kg.-bussen per week. De afgifte van bonnen zou op de volgende wijze kunnen geschieden.Hoofden van gezinnen zullen voor het verkrijgen van het vleesch in aanmerking komen door een daartoe strek kende aanvraag op een door u vast te stel len formulier bij de daarvoor door u aan te wijzen instantie. Dit kan zijn Maatschap pelijk Hulpbetoon, Armbestuur of soortge lijke organen. Het ingevulde aanvraag formulier wordt door deze afgeteekend. Te gen in levering van het afgeteekende for mulier (of, voor zoover betreft de gezins hoofden, die reeds van de verstrekking ge bruik maken, van de oude kaart) ontvan gen de gegadigden kaarten met bonnen, welke een halfjaar gebruikt kunnen wor den en elk, tegen betaling van 35 cent per kg., recht geven op ontvangst van 1 kg.- bus. De afnemers kunnen het vleesch ont vangen tegen inlevering van de afgestem pelde bons, welke aan de kaart bevestigd moeten zijn. Hij, die een bon zou hebben verhandeld of het op dien bon verkregen vleesch, wordt voor goed van dezen vorm van ondersteuning uitgesloten. DE REGEERINGSKOEIEN. En de verwerkingscapaciteit der fabrieken. De „Vee- en Vleeschhandel", orgaan van den Ned. Slagershond, den Bond van Vee handelaren en den Ned. Grossiersbond voor den vleeschhandel, schrijft: De veterinaire hoofdinspecteur der Volksgezondheid prof. dr. Berger heeft een onderzoek doen instellen naar de hygiëne en de capaciteit der bedrijven, waar de „regeeringskoeien" worden geslacht en verwerkt en de Centrale zal alléén vee le veren, als de hoofdinspecteur geen be zwaar heeft. Doch wij betwijfelen of de fabrieken het voor haar te verwerken aan tal runderen hadden opgegeven, wel di rect een onderzoek is ingesteld, of de fa brieken het opgegeven kwantum ook wer kelijk zouden kunnen verwerken. Om een grooter aandeel te krijgen heb ben sommige fabrieken hun verwerkings capaciteit zeer hoog opgegeven. En nu kregen ze door de Centrale (van de 9500 koeien, in één week overgenomen) nog meer toebedeeld dan hun hoogste kwan tum was! Hoe de afslachting in sommige van die bedrijven is geweest, zullen we maar in het midden laten en dat de keu ring en controle behoorlijk tot hun recht zijn gekomen, kunnen we voor sommige der bedrijven althans moeilijk aannemen. Zeker is echter, dat veel van het overge nomen vee ondraaglijk veel heeft geleden, alvorens het verlossende slachtmes zijn werk kon doen, doordat de aanvoer van vee te overstelpend was en heel de orga nisatie onvoldoende. En daarvoor is geen verontschuldiging, dat alles overhaast moest gaan. Men heeft de overneming op de vrije markt niet behoorlijk weten te organiseeren en nu men daarin te kort is geschoten, heeft men als een soort red ding de Varkenscentrale maar ingescha keld. BACON NAAR ENGELAND. Nieuwe verordening 1 December van kracht. Het Britsche ministerie van Handel heeft thans een verordening opgesteld ter regeling van den invoer van bacon en ham. Deze verordening, die echter nog door het parlement moet worden goedgekeurd, zal 1 December van kracht worden. Van dien datum af zal er geen bacon uit de met name genoemde landen mogen worden ingevoerd zonder vergunning van 't ministerie van Handel of 'n certificaat van een regeering, die hieromtrent met de Britsche regeering een regeling heeft ge troffen. Verder zullen deze maatregelen ook van toepassing zijn op de andere, niet met name genoemde landen, indien hun baconuitvoer naar Groot-Brittannië meer dan 20.000 K.G. per week bedraagt In afwachting van het in werking tre den der verordening treft men maatrege len het invoerrecht met 16 pCt. te vermin deren. DE SCHADELOSSTELLING DER TWEEDE KAMERLEDEN. Bijna ƒ30.000 beschikbaar gesteld voor het Rijk. Aan de Memorie van Antwoord van den minister van financiën aan de Tweede Ka mer inzake het Ilde hoofdstug der Rijks- begrooting voor 1934 ontleenen wij, dat tengevolge van de vrijwillige korting, die vele Tweede Kamerleden op hun schade loosstelling toepassen, in 1934, volgens de momenteel bekende gegevens 29.822.28 beschikbaar blijft voor het Rijk. Dat is een bedrag van bijna 30.000 of gemiddeld ƒ300 per Kamerlid. Daar er echter ook Kamerleden zijn, die met de vrijwillige korting niet meedoen, zijn er verscheide ne andere, dei een beduidend hooger be drag dan 300 vrijwillig van hun schade loosstelling afstaan. 21—24 Nov.: Jonge Ma/inen Jfl. 6.50 25-28 Mannen .L. fl. 6.50 12—15 Dec.: Heeren Land-f en Tuinbouwers Jy» fl. 10.» Zich aangeven bij de Directie van het Retraitenhuis, Tel. 207. 10071 VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Ernstige meeningsverschillen tusschen Berlijn en het Vaticaan. (3e blad). Hitier spreekt tot de Duitsche arbeiders. (3e blad). Het standrecht afgekondigd in Oosten rijk. (3e blad). De „Sphinx" geheel stilgelegd te Maastricht. De „Sphinx" ligt volkomen stil. De hou ding der directie was, gelijk wij reeds be richt hebben, voor de letling der stakers aanleiding een nieuw algemeen stakings parool rond te geven, ook aan die arbei ders, wien het nog was toegestaan de vi tale deelen van het bedrijf op gang te houden. Dit parool is Vrijdag met onverbiddelijke consequentie opgevolgd. De enkele groepen van meisjes, welke nog poogden te werken, hebben vanwege de koude de werkplaatsen moeten verlaten. Met speciaal verlof der organisatie wer ken nog twee arbeiders aan de leidingen, waardoor onafgebroken 100.000 liter ver dunde gietklei blijven loopen. By niet functioneeren van dit mechanis me ze deze gietklei zich in de leidingen vast. Eveneens wordt nog het werk aan de vernisovens afgedaan. Vrijdagmiddag te voren is de groote met gas gestookte oven eveneens gedoofd. De opzichters verklaarden zich niet be reid de oven op gang te houden. Wij vernemen, dat de partijen door den Rijksbemiddelaar zijn opgeroepen voor een conferentie a.s. Maandag te Tilburg te houden. ,»Tijd". Verbod van Straperlo en dergelijk spelen te verwachten. Hoe ook het proces inzake het Straperlo- spel zal eindigen, in elk geval is, zoo ver nemen wij, eerlang de indiening te ver wachten van een wetsontwerp, dat het be oefenen van dergelijke spelen onver schillig, of zij berusten op behandigheid of niet onmogelijk zal maken. „Vad." UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM. FIETSRIJDEN OP EEN MOTORBOOT. De waaghals ontsnapte aan den dood. Gistermiddag voer schipper H. uit Leid- schendam met zijn motorboot op de Vliet in de, richting Leidschendam. Aan boord bevond zich ook zijn knecht J .de J. uit Veur. Deze had de roekeloosheid onder het varen, waarschijnlijk tot tijdverdrijf, op de luiken van de motorboot met zijn fiets heen en weer te rijden. Dit stoute stukje had hij reeds meermalen gedaan, doch gistermiddag zou hij zijn verregaande roekeloosheid bijna met den dood hebben bekocht. Op zeker moment schoot hij met zijn rijwiel weg en verdween voor de oogen van schip per H. in het water. Sch. H. stopte zoo gauw mogelijk en had het geluk met be hulp van den langs den Vliet wonende heer van E., die terstond met een roeiboot te hulp schoot, den drenkeling, die reeds in de diepte verdwenen was, aan een haak te pikken en op het droge te brengen. Ter stond werd kunstmatige ademhaling toe gepast, doch er was geen leven te bespeu ren. De drenkeling werd bij den heer Van E. binnengedragen, waar hij in dekens werd gewikkeld en waar dr. Reijers spoedig ter plaats was. Na eenigen tijd begon de dren keling 3der teekenen van leven te geven en werd hij door Dr. Reijers naar zijn wo ning vervoerd. Naar wij vernamen, maakt hij het thans naar omstandigheden wel en zal hy van zyn roekeloosheid geen nadeelige gevolgen ondervinden. Kath. Dem. Partij. Voor de plaatselijke afdeeling van de Kath. Dem. Partij sprak in een slecht bezette zaal van café „Vrone- steijn" Prof. Veraart over „Wij Kath. De mocraten". Aan het debat werd deelgenomen door den heer Hubeek, die de rede van Prof. Veraart nog eenigszins aanvulde, en door den heer v. d. Plas, die de R.K.S.P. ver dedigde en den spreker er een verwijt van maakte, dat hij zelf 20 jaar had medege-

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1