HULP IN HOOI D A.C.STIJNMAN W.F.00ESWIJK SIGAF SIGAF HOOGE RIJN EN e (ELTE Dik ;n N 16 .N ROLFILMS Geijtenbei^'s Fotoliandel Geopend van 10-2 uur J. GUSSENHOVEN XOJPf PER MINUI! HELPT UZELF Wed. PEIERSE, Noordeinde 3t Max Auto Garage ZATERDAG 11 NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANi VIERDE BLAD PAG. 15 GEMEENTERAAD VAN ZWAMMERDAM De raad dezer gemeente kwam in open- bare vergadering bijeen. Voorzitter de burgemeester, de heer P. I Hoogenboom. Aanwezig 5 leden. Met alg. stemmen werd besloten ook de zen winter weder een toeslag van 1 per week te verleenen inzake brandstoffentoe- slag voor ondersteunde werkloozen. Drinkwater in de Tempel. Schrijven van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening te 's Gravenhage in zake aansluiting van in den Tempel onder Zwammerdam gelegen woningen aan de door dat bureau voor de gemeente Reeu- wijk aan te leggen drinkwaterleiding. Ten dienste der gemeente Zwammerdam zullen in bedoeld net een 10-tal brandkranen worden aangebracht indien de gemeente bereid is daarvoor een jaarlijksch recht van 50 te betalen. B. en W. stellen voor de gevraagde me dewerking te verleenen. Eigen exploitatie is voor den Tempel toch niet bereikbaar. Aangezien echter de Bodegraafsche Water leiding voor de geheele gemeente conces sie heeft, moet nog aan deze Vennootschap gevraagd worden of deze daartegen bezwa ren heeft. De heer Linschoten merkte op, dat hy bij het nazien der stukken bedoeld schrij ven niet heeft aangetroffen. Het is dus blijkbaar ingekomen. Hy wil het daarom aanhouden om het nog eens te bestudee- ren. De praktijk heeft ons geleerd, dat wy bij het verleenen van concessie zeer voor zichtig moeten zijn. Toen Alphen a. d. R ij n de electriciteitsprijzen alhier ver hoogde om daaruit een deel der kosten voor de werkloosheid in die gemeente te bestrijden, konden wij daar, op grond van de concessie-voorwaarden niets tegen doen. Spr. wil indien concessie voor den Tempel wordt verleend, zoodanige bepalingen ma ken, dat de gemeente er ook eenig voor deel van heeft. Nu kost het ons geld, ter wijl de concessiehouder er winst uitslaat. Het is bovendien de vraag of ook niet de Bodegraafsche Waterleiding haar buizennet daarheen wil doortrekken. De voorzitter meende, dat het voor de Bodegraafsche Waterleiding te bezwarend zal zijn om daarin te voorzien. Bovendien gaat dit ook niet zonder de medewerking der gemeente Reeuwijk, daar het Reeu- wijksche wegen zijn, waardoor de buislei ding moet komen. De winst, die door aan sluiting van Zwammerdamsche woningen door de aan te leggen Waterleiding kan worden gemaakt, zal niet groot zijn. Indien wij onze ingezetenen aldaar aan goed drinkwater kunnen helpen, is medewer king wel gewenscht. Weth. Van Muiswinkel achtte het van veel belang, dat in den Tempel ook brand kranen komen. By brandblussching is daar anders gebrek aan voldoende water. Beslo ten werd dit punt nog tot een volgende vergadering aan te houden. Schrijven van het gemeentebestuur van Reeuwijk, houdende voorwaarden, waarop die gemeente bij voorkomenden brand as sistentie zal verleenen met haar motor spuit. Besloten werd met genoemde voor waarden accoord te gaan. Bij deze bespreking opperde de heer Ko ning de vraag of gezien de vele kosten, welke de laatste 3 branden betrekkelijk kort op elkaar ons hebben gebracht, het niet voordeeliger zou zijn om zelf een mo torspuit aan te schaffen, hetwelk op zeer voordeelige voorwaarden is te doen.. De voorz. betwyfelde dit voordeel. Wy komen dan behalve de aanschaffing ook voor de kosten van bouw eener lokaliteit daarvoor. In geval van nood hebben wij overeen komsten met 3 omliggende gemeenten, wel ke alle een motorspuit bezitten. De heer Linschoten drong er op aan, deze zaak nog eens in overweging te nemen. Verzoek van G. Hoosbeek om hem na 33-jarigen diensttijd eervol ontslag te wil len verleenen als gemeente-werkman. Zonder h. st. aldus besloten. 2. Aanbieding gemeenterekening over 1932 en begrooting voor 1934. De rekening 1932 sluit met een nadeelig saldo op den gewonen dienst van 1602.18. Wat de be grooting betreft deelde de voorz. mede, dat deze sluitend kon wordën gemaakt, waar bij het nog mogelijk was de raming voor de te heffen opcenten op de personeele belasting van 200 op 175 opcenten terug te brengen. Beide stukken worden gesteld in handen der financieele comm. Een postkantoor voor 5. per week! Voorstel tot verlaging der huur van het postkantoor van 9.op 5.per week. De voorz. deelde mede, dat de kantoor houder der. posterijen heeft medegedeeld, dat hij in de gelegenheid is een andere wo-» ning te huren voor lageren huurprijs. Hy is echter bereid het tegenwoordige perceel te blijven huren indien de huur daarvan wordt verlaagd op ƒ5.per week. De voorz. heeft reeds pogingen aangewend of niet van Rijkswege een bijdrage in de huur kon worden gegeven, doch dit is niet ge lukt. Aangezien B. en W. er echter veel voor gevoelen om het nu in gebruik zijnde pand als postkantoor te kunnen behouden, stellen zy voor met de geboden huurverla- ging genoegen te nemen. De heer Koning heeft tegen dit voorstel bezwaar. In enkele jaren is de huur reeds van 11.op 9. gedaald en nu zou het zelfs 5.worden. Gerekend rente, onderhoud en afschrijving blijft er niets over en wordt het voor de gemeente een strop. Er blijven maar twee mogelijkheden over, n.l. publiek te ver- koopen of bij de posterijen nog eens aan te dringen op een hoogere huur. De voorz.: Tot dit laatste zijn reeds po gingen aangewend doch zonder resultaat. Het Rijk wil in deze absoluut niets doen. De kantoorhouder is geheel vrij indien deze een andere, mits daarvoor geschikte lokaliteit wil huren. De heer Linschoten wees er op, dat het met dit huis altijd al een lijdensgeschiedenis is geweest; het heeft ons steeds geld ge kost. Over een poos kan er wel weer een andere kantoorhouder komen die weer minder wil betalen. Indien het Rijk in het geheel niet wil medewerken voelt spr. niets voor deze huurverlaging. Weth. van Muiswinkel zegt, dat wij alles wat wy kunnen, moeten doen om het kan toor te houden waar het nu is in het be lang ook onzer ingezetenen. Het huis dat de kantoorhouder op het oog heeft is voor het doel niet zoo geschikt en van kleine omvang. Indien wij onze volle medewer king niet verleenen, kon het wel eens tot opheffing komen. Wethoduer Hogendijk betoogt dat ver koop van het pand ons ook geen voordeel zal brengen. In beide gevallen heeft de gemeente er nadeel bij. Bij spr. weegt ech ter het zwaarst om het kantoor hier te kun nen behouden en daarom wil hij over het nadeel der huurverlaging, al is het dan ook bezwarend, heenstappen. Het voorstel van B. en W. werd hierna met 2 tegen 3 stemmen verworpen; voor de beide wethouders. Verzoek van het gemeentebestuur van Gouda om een bijdrage van 50 pet. der ge middelde kosten per leerling die de Han delsavondschool aldaar bezoekt. Dit ver zoek wordt tot bij de behandeling der be grooting aangehouden. Voorstel van B. en W. om de koffiehui zen, restaurants of andere inrichtingen tot het gebruiken van spijzen en dranken te gen betaling, gelijk te stellen met percee- len die gemeubileerd worden verhuurd voor wat betreft de personeele belasting, n.l. de aanslagen met 1/3 te verlagen. B. en W. hebben gemeend met dit voor stel tegemoet te komen aan een verzoek gedaan door den Ned. Bond van Koffie huis-Restauranthouders en Slijters en den R.K. Bond van Hotel, Caféhouders en Slij ters. Na bespreking werd dit voorstel met al. st. aangenomen. Verzoek van J. Boeijenga om een ver goeding als correspondent der arbeidsbe middeling van ƒ50 over de laatste vier jaren en ƒ25 per jaar in het vervolg. Adressant grondt dit verzoek op het feit, dat hij reeds tal van jaren bedoeld corres pondentschap geheel belangeloos heeft ver richt, doch de laatste vier jaren zijn de daaraan verbonden werkzaamheden zeer toegenomen. B. en W., geheel de billijkheid van het verzoek erkennende in verband met de vele werkzaamhelen, die daaraan de laat ste jaren waren verbonden, stellen voor den heer Boeijenga een gratificatie van 50 te verleenen en bij de begrooting met nadere voorstellen te komen voor de ver dere regeling van bedoeld correspondent schap. Adres van bewoners der Vlietkade tot plaatsing van lantaarns aldaar. In verband met het groot aantal huizen dat aan de Vlietkade is gebouwd en waarvan thans reeds 19 perceelen zijn bewoond, verzoeken adressanten aldaar verlichting aan te bren gen met het oog op het gevaar dat langs bedoelde kade een vliet loopt. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen om aldaar een electrische lantaarn te doen aan brengen. Aldus besloten. In verband hiermede komt het B. en W. ook gewenscht voor nu het winterseizoen weder is ingetreden eenige uitbreiding te geven aan de straatverlichting. Alle leden stemmen hiermede in. De voorz. noemt ver schillende punten op waar voortaan de lantaarns welke gedurende het afgeloopen seizoen wegens bezuiniging niet hebben gebrand vanaf nu weder zullen worden ontstoken. De voorgestelde regeling wordt na een enkele wijziging aangenomen. Verzoek van Ged. Staten tot intrekking van het Raadsbsluit tot bouw eener nieuwe O. L. School in het dorp. In verband met een reeds eerder genomen beslissing tot uitstel van bedoelden schoolbouw komen. Ged. Staten met genoemd verzoek. Zonder h. st. aldus besloten Vaststelling verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de bezol diging der gemeente-veldwachters. Bij de rondvraag vestigt de heer van Vliet de aandacht op de bestrating van den Oud-Bodegraafschen weg, waarin gevaar lijke kuilen zijn ontstaan door opgraving vanwege Gasfabriek en Electriciteitsbedrijf De heer Koning vraagt of de Werkloozen- Commissie niet kan worden opgeheven nu volgens ministerieel besluit de uitvoering van de steunregeling geheel aan B. en W. aan B. en W. is opgedragen. De voorz. en weth. van Muiswinkel wijzen er op, dat deze Commissie eventueel nog van advies kan dienen. Hierna sluiitng der openbare vergadering. GEMEENTERAAD VAN BODEGRAVEN AUTOMAAT: AUTOMAATS Zon dagsadres Zosidagsadres A. H. v. d> V00RE Breestraat 79 hoWöiefsteeg Ontwikkelen en afdrukken voor Amateurs BANKETBAKKERIJ Steenstj-aM 12 Oude Rijn 2ïTelf 411 Versche s.agroomgf bakjes Speciaal wafels Geopend van 9>/2-11/3 uur verder per Chocolade- Automaat UW ADRtii foot Vleesoh, Garnalen Croq jfctteh, Salades en Ga Banketbakkerij Naar deinde 23 A. a. E?3XAfflJ» De bekende 0. P. CORONA G el. it na sluitingstijd 4it\onze automaten verlrfjrbaar 4 stuks 24 cents (1 ot. wisselgelden doosje) A. H1LLEN Stationsweg 49 en Steenstr. 22 LELIESTRAAT 10 Melk, Boter, Kaak pn Fijne Vleescniyifén. Zondag open van 8—12 uur Banketbakkerij „de Ster" Haarl.str. 197, Tel. 3284 GEBAKJES EN FIJNE BONBONS. W Z Zondags open van 4-8 uur J.H.S. JASPERS Gebakjes, CroquettetoOpnz. KOOPT NAU> UUR PER AUTOMAAT Beleefd aanbevelend, Pelikaanstsr. 13 t„I. 2«aj Pijltax en Lukjé Auto Ook Zondag den geheelen dag geopend Voortzetting van de vergadering op Don derdagavond. Aanvang 7.15 uur. In een ver gadering, die duurde tot kwart over één in den nacht, heeft de Raad de begrooting ar- tikelsgewijze behandeld en vastgesteld, By de behandeling der uitgaven, maakt de heer Jongeneel bezwaar tegen de op heffing van de 5 pet. tijdelijke korting, die verleden jaar is ingesteld. De voorz. licht gen door de 8 'A pet. pensioenkorting, zoo dat de eerste vervalt. De heer Jongeneel begrijpt niet, dat dit mogelijk is, maar ein digt met zich te beperken tot de wethou derssalarissen, waarop hij dan ook niet 5 pet. wil korten. Dit voorstel wordt aangeno men. De heer Vreeken slaagt erin de post ververschingen voor vergaderingen terug te brengen van 350 tot 230, omdat de toe dat voorgesteld wordt deze te vervan- bode 15 cent voor een kopje thee krijgt, wat teveel is. Zelfs de wethouders volgen dezen spreker. De heer Stapper wil de rijwieltoelagen verminderen van ƒ40 tot ƒ25, maar trekt zijn voorstel in als de voorz. heeft vertelt dat deze verleden jaar pas verlaagd zijn van 60 en dat er veel van gevraagd wordt. De heer Jongeneel neemt dan het voorstel over, dat verworpen wordt. Weth. v. d. Marei stemde ervoor. Aangemoedigd door de successen begint men bijna eiken post te bestrijden. Dit lukt bij de post „kleeding en uitrusting van de politie 800". De heer Vreeken vindt deze te hoog, de veldwachters moeten niet elk jaar een nieuw pak hebben. De voorz. licht toe, dat dit een ramingspost is en gebruikt wordt naar behoefte. Hij moet ruim zyn, omdat er meer geld noodig is, wanneer er even- tueele een politieagent weggaat en een an der gekleed moet worden. Dank zij de medewerkinge van de beide wethouders wordt dit voorstel aangenomen. Verworpen wordt een voorstel van den zelfden heer om de post „verwarming enz. politiepost te verminderen met ƒ50. Ook deze post was een ramingspost en in dit geval handhaafde de Raad den post. De heer Jongeneel, die' een sterk pleit voert voor de uitbreiding van de post straten en pleinen met ƒ4000, omdat hij veel meer straten wil verbeteren, krijgt geen kans, omdat er nu eenmaal geen geld is. Dezelfde heer juicht het toe, dat Buitenkerk zoo doelmatig is verbeterd en verbeterd zal worden, maar meent, dat de Raad daar nooit in gekend is. De voorz. is van mee ning, dat het bij de vorige begrooting uit drukkelijk is opgemerkt. De heer v. d. Poll waagt een onderneming om te bezui nigen door de eveneens geraamde post „gemeentereiniging" aan te vallen en daar ƒ500 af te willen doen. De voorz. heeft geen bezwaar, het is toch een raming en het geld dat noodig is Wordt uitgegeven, meer niet. De Raad blijkt er dan ook niet voor te voelen om de post te verlagen. De gesubsidieerde vereenigingen. De heer Jongeneel stelt verder voor: le. van alle vereenigingen, die subsidie ant- vangen een jaarrekening te vragen en 2e. alleen subsidies te geven aan vereenigingen die daar behoorlijk jaarlijks om vragen. De voorz. vindt dat volkomen onnoodig en de Raad verwerpt de voorstellen. Als de heer Jongeneel dan weer gaat vragen en dat doet op zijn gewone omslachtige wijze, waarom de post „ziekenhuisverpleging", die verleden jaar 2000 bedroeg, verlaagd is tot 1000, vraagt de heer Baars waarvoor het nu toch eigenlijk noodig is zulke lange beschouwingen te gaan houden over elke post, terwijl het toch niets betee- kent. De voorz. zegt daaraan niets toe te voegen te hebben, waarop de heer J. op stuift en zegt het recht te hebben om dat te vragen, wat de heer Baars de laconieke verklaring ontlokt dat hij ook het recht heeft het onnoodig te vinden. De heer v. d. Poll wilde post „Armenzorg" verhoogen tot 17.000, omdat er verleden jaar al 16.000 noodig is geweest en er maar 15.000 is uit getrokken. De voorz. bestrijdt dit voorstel. Ook de heer v. d. Poll kan niet zeggen hoe veel er noodig zal zijn en bovendien moet gerekend worden met de houding der re geering, die ook tot verlaging van den steun moet overgaan. Het voorstel krijgt alleen de stemmen der R.K. fractie. De bouw van een raadhuis. Dan volgt het belangrijkste onderwerp van de begrooting, de op den kapitaaldienst uitgetrokken post van ƒ60.000 voor raad- huibouw. Fractie na fractie komt verkla ren er tegen te zijn. Eerst de heer Baars, wiens bezwaren zijn de tijdsomstandighe den en de onbekendheid met de richting van den nieuwen Rijksweg Amsterdam BodegravenRotterdam. Dan de heer Beyen, die tegenstander is om de finan cieele, gevolgen en liever het oude gebouw wat opknapt. Dan de heer v. d. Poll, die de aangevoerde bezwai'en deelt ,maar voor al ook bezwaren heeft tegen de plaats, die nog wel niet genoemd is, maar waarvan be kend is, dat B. en W. zoeken op de Nieuwe Markt. De voorz. geeft een krachtige ver dediging. De Ryksweg zal komen ten Oos ten van Bodegraven, zoodat op het terrein aan de Markt daarvan geen bezwaren zul len worden ondervonden. De Markt is de juiste plaats voor een nieuw raadhuis. Hier klopt het hart van Bodegraven. De bouw zal deze terreinen ook verder in exploita tie brengen en dan verder een doorbraak naar de Brugstraat, waardoor het gebouw vlak bij het Centrum zal komen te liggen. De heer Vreeken zou er nog wel wat voor voelen, wanneer het bedrag niet hooger was dan ƒ50.000. Bovendien vindt hij de plaats minder geschikt en voelde het meest voor de tegenwoordige plaats, desnoods echter voor het plantsoen. De heer Baars vindt dat men nu al zoolang gedaan heeft met het oude gebouw en dat het in deze tijden nog wel even kan. Weth. v. d. Marei verdedigt de post, mede uit een oogpunt van werkverruimng en om de uitbreiding van de komt in goede banen te leiden. Om de critiek wil hij het plan terugzenden naar B. en W. om eerst eens een teekening en begrooting te maken. De heer Stapper voelt wel wat voor de post, maar steunt het voor- stel-v. d. Marei. De heer Boer heeft bezwa ren tegen den jaarlijkschen druk van 5000 gulden, die het gevolg zal zijn van deze post. Het oude gebouw is werkelijk niet klein en is misschien wat beter in te deelen De voorz. ontkent dat. Er is niets van te maken. Weth. v. d. Marei verdedigt zijn voorstel, de publieke opinie moet overtuigd worden, de toekomstige bebouwing moet niet komen langs den Goudschen weg in Oud-Bodegraven, maar in de omgeving van de Markt. De heer Jongeneel bestrijdt dit voorstel, omdat daaraan vastzit de Markt en dat wil spr. in geen geval. Als men een teekening wil maken, moet eerst de plaats vaststaan. De Markt ligt aan den buiten kant en zal daar voorloopig nog wel blij ven. De heer Baars verzoekt over te gaan tot stemming en de verg. te schorsen om het late uur. De voorz. acht voortzetting noodig, omdat de begrooting toch al zoo laat is. De heer v. d. Poll handhaaft zijn bezwaren tegen de plaats en zegt dat de R.K. fractie vroeger voor den bouw van 'n raadhuis was, maar nu de toestanden steeds slechter worden, mogen zij niet voorstem men. De voorz. voert daartegen aan dat het Rijk juist groote werken gaat uitvoe ren om de werkgelegenheid uit te breiden. Het voorstel wordt tenslotte in stemming gebracht en verworpen met 93 stemmen. Alleen de heer Burggraaf stemt met de wethouders voor. Ook het voorstel v. d. Marei valt. Alleen de heer Stapper komt de voorstemmers bijstaan. De heer Baars verlaat hierop de verga dering. Intusschen gaat de Raad tamelijk breed sprakig voort met het afhandelen der be grooting en accepteert na eenige schermut selingen, waarbij de heeren Jongeneel en v. d. Poll B. en W. aanvallen dat zij het plan onvoorbereid indienen, wat de comm. niet doen mocht, het voorstel om ten laste van den kapitaalsdienst 20.000 te bren gen voor verbetering van de Kerkstraat. Hierbij komt ook ter sprake de regeling van het afstaan der stoepen, waarover vroeger nog al eens moeilijkheden geweest zijn. Weth. v. d. Marei zegt, dat B. en W. door de vroegere moeilijkheden geleerd hebben en het contract nauwkeuriger zullen om schrijven. Er is geen bezwaar om dit aan den Raad te laten zien. De korting op de gemeentefondsbelasting, die berekend was op ƒ4000. zal ƒ2000 meevallen. De korting op de ambtenaren. De heer Beyen dient een voorstel in om in plaats van de voorgestelde pensioenaf trek van de ambtenaren voor 1925, die thans premievrij pensioen hebben, een al- gemeene tijdelijke korting te heffen van 5 pet., wat hij rechtvaardig acht. De voorz. noemt juist dit voorstel een rechtvaardige wegneming van verschillen in de pensio neering. Het voorstel krijgt alleen de steun van de R.K. fractie en wordt verworpen. De heer v. d. Poll wil geacht worden tegen de post zelf gestemd te hebben, omdat hij de pensioenaftrek van een deel der ambte naren onrechtvaardig acht. Langdurige be sprekingen werden na middernacht nog ge houden over de begrooting van het G. E. B. Het verschil was dit dat de Lichtcommissie krachtens de beheersverordening de helft van de gemaakte winst wilde reserveeren, terwijl B. en W. voor ditmaal de geheele winst wilden brengen op de gemeentebe- grooting. Tusschen deze discussie door en waarschijnlijk op verwarrende wijze, werd de gedachte gelanceerd door den heer Jon geneel, die bovendien het voorstel van de Lichtcommissie steunde, dat de tarieven verlaagd moesten worden nu ƒ9000 winst wordt geraamd. Het resultaat der bespre kingen was, dat aangenomen werd 't voor stel om de gewone resrveering toe te pas sen en alzoo ƒ4500 aan de reserve toe te voegen. Gevolg van dit besluit was, dat een bedrag van ƒ4500 aan inkomsten moest worden gezocht. Daarin werd voorzien door het aantal opcenten op de gemeentefonds belasting, dat reeds moest worden verhoogd van 15 tot 40, te verhoogen tot 50. Of alle voorstemmers aan deze gevolgen gedacht hebben, is twijfelachtig. De tariefs verlaging werd tenslotte, omdat het zoo laat was, uitgesteld-tot later, waarschijnlijk bij de vaststelling van het vastrechttarief. Daarop werd de vergadering gesloten. VAN ROMMELZAK EN HOBBELTJE. 7. Rommelzak, die nu heelemaal goed wakker was geworden, zat te verzinnen, hoe hij zich nog eens wat kon verfrisschen. Het was zoo vreeselijk warm, dat hem de straaltjes van onder zijn hoedje over zijn gezicht liepen. Langs de weg liep een breede vaart, waardoor de groenteboeren hun groenten en fruit op schuitjes naar de markt brachten. 8. Toen Rommelzak zoo naar het water keek, kreeg hij een prachtingeving. Van louter pleizier sloeg hij zich op de knieën en brulde het uit. Juist wat ik gebruiken kan, zei hij tot zichzelf. Daar zullen wo van profiteer en.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 15