25ste Jaargans No. 7657 DAGBLAD VOOR LEIDENEN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De Staatsbeqrootinq in de Tweede Kamer VRIJDAG 10 NOVEMBER 1933 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: G e w one Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eq verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Ex-minister De Geer keert zich tegen de extremistische stroomingen en schetst de taak van het parlement. DEN HAAG, 9 November. Wij zijn nu genaderd tot het antwoord van de regeering op de redevoeringen der verschillende Kamerleden. Evenals de neer Schouten gisteren afrekende met fascisme en nationaal-socialisme, heeft oud-minister de Geer (C.-H.) dit vandaag gedaan. De wijze, waarop dit geschiedde, was een ge heel andere, de vorm, waarin jhr. de Geer zijn critiek goot, was hoofscher, maar in wezen was zijn requisitoir even vernieti gend. Hij noemde het stelsel van staatsab- solutisme uitdrukkelijk in strijd met „de ziel van de Nederlandsche Natie". Indruk wekkend was de oud-minister-president misschien wel het meest gezaghebbende lid der Kamer, toen hij zeide: „ook wij wil len de nationale eenheid, maar die hoo- gere, die zich welft boven de verscheiden heid van levensbeschouwing". Ten aanzien van de Mussertbeweging heeft ook jhr. de Geer gelijkstelling met de andere fascistische groepen bepleit. Niet om haar program maar om de meer dan onverantwoordelijke revolutionnaire taal van sommige harer leiders. Nu de Regeering-afwijzend beschikt had op de instelling van een Staatscommissie was voor de Christelijk-Historische fractie deze kwestie van de baan. Wel meenden wij in de rede van den heer de Geer te hebben beluisterd, dat zakelijk hij niet af wijzend tegenover een dergelijke commis sie zou hebben gestaan. De circulaire van de ambtenaren achtte hij niet gelukkig gesteld, en meende deze zoo te moeten verstaan, dat ambtenaren de regeering niet mogen bestrijden op pun ten, die liggen binnen eigen ressort. Op de tweede plaats is hier ook van belang, welke de verhouding is, waarin de ambte naar tot de regeering staat: een departe mentsambtenaar zal minder mogen dan een ander ambtenaar. Jhr. de Geer sloot zich aan bij de opmer kingen, die de heer Aalberse gisteren had gemaakt betreffende de onwaardige cri tiek op onze parlementaire instellingen. Niettemin zijn er misbruiken, waarvan hij een viertal signaleerde: de uitoefening van het kiesrecht moest gezien worden als de uitoefening van een publieke functie. In zooverre is de positie van een kiezer te vergelijken met die van een Kamerlid of een minister. Op de tweede plaats moet het parlement er zich voor hoeden te gaan zetelen op de stoel van het centraal ge zag. Op de derde plaats achtte hij een ont aarding van het partijwezen, dat de oppo sitie doorgaans geen verantwoordelijkheid draagt voor een geregelde gang van zaken. Hij wees op het ontwerp-Terpstra, dat een begin maakte met de bezuiniging op het lager onderwijs, en waartegen de geheel e linkerzijde tegenstemde. Dat hier van een oppositie-quand-même moet worden ge sproken, blijkt uit het feit, dat de tegen woordige bewindslieden dezelfde maatre gelen voorstellen. Dit kon speciaal den heer Marchant in zijn zak steken. Op de vier de plaats achtte hij het een uitwas, dat in het parlement lieden zetelen, die open lijk verkondigen, dat eed of belofte voor hen geen waarde hebben. De Algemeene beschouwingen van den heer Aalberse werden heden van katholie- lieke zijde aangevuld door de financieele beschouwingen van den heer Fleskens. Vrij uitvoerig sprak deze afgevaardigde over de wenschelijkheid van de handhaving der gouden standaard, die den laatsten tijd uit de kringen der economische weten schap zooveel critiek heeft ondervonden. Dat devaluatie onze export zou bevorde ren geloofde de heer Fleskens niet, daar deze onmogelijk gemaakt wordt door de buitenlandsche handelspolitiek. Forsch po seerde hij de stelling, dat de gouden stan daard onverzwakt moest worden gehand haafd: „alle gescharrel met den gulden wordt door ons beslist afgewezen". Maar hij voegde daaraan terecht oogenblikkelijk toe, dat dan ook een oplossing moest wor den gezocht voor het schuldenvraagstuk van het bedrijfsleven, die meerendeels wa ren aangegaan in een tijd, dat de prijzen veel hooger waren. Dat de katholieke frac tie deze regeering gaarne zal steunen, be hoeft, gezien het verleden van onze partij, geen betoog. Maar dat deze steun niet cri- tiekloos zal worden verleend, bleek van daag reeds direct uit het betoog van den heer Fleskens. De katholieke fractie zou zich overzettelijk toonen tegenover de verdere verlenging van de verleden jaar voor een jaar toegestane 20 opcenten op de suikeraccijns. De heer Fleskens had het ge lijk hier volledig aan zijn zijde. De onder havige 20 opcenten waren verleden jaar bedoeld als compensatie v<oor de beperking van de heffing van 30 opcenten op het ta rief van invoerrechten op goederen niet hier te lande geproduceerd. De katholieke fractie was zeer tegen haar zin met deze wijziging van het oorspronkelijke voorstel meegegaan onder uitdrukkelijke voorwaar de, dat de opcenten op de suikeraccijns voor slechts één jaar zouden worden toe gestaan. Compensatie voor het wegvallen van dit middel ziet de katholieke fractie in het leggen van 30 opcenten op het tarief van invoerrechten, maar nu voor alle in gevoerde goederen. Internationale bezwa ren, waarvoor de heer Colijn zich verleden jaar in verband met Ouchy zoo beducht toonde, zijn nu niet meer te vreezen. Het andere punt, dat door den heer Fleskens met nadruk naar voren werd gebracht, be trof de belangen van het groote gezin. Hij kondigde aan, dat de katholieke fractie slechts dan haar stem aan het ontwerp tot wijziging der inkomstenbelasting zou schenken, indien deze dienstbaar zou wor den gemaakt aan de belangen van het groo te gezin. De hooge inkomens zullen wat zwaarder moeten worden belast, om de lage inkomens en het groote gezin te kun nen steunen. Het betoog van den heer de Visser (C.P.H.) culmineerde in twee niet vol doende ondersteunde moties, waarvan de eene betrof het recht van critiek etc. van ambtenaren en de andere afkeuring uit sprak over de politiek van loondruk der regeering in het particuliere bedrijfsleven. De rede van den communist trok belangrijk minder belangstelling dan die van den heer Sneevliet (R.S.P.), die een uit stekend spreker is en wiens betoog zijn hoogtepunt vond in zijn fulminaties tegen de C.P.H. Nog werden korte speeches gehouden door de heeren Kersten (St. Ger.), v. d. Tempel (S. D. A. P.). en Roestam (C. P.). De heer Roestam wil namens het In donesische volk vaststellen wie verant woordelijk is voor de ellende in Indonesia. Men heeft gisteren gezegd: de regeering moet regeeren. En men vergat er bij te voegen: en het volk moet crepeeren. De Voorzitter (de heer Ruys de Beerenbrouck) verzoekt den heer Roestam andere uitdrukkingen te bezigen. De heer R e s t a m zegt, dat men in In- dië regeert met bommen en bajonetten. Men is met bommen gaan werken, toen op de „Zeven Provinciën" een eenheidsfront tot stand kwam tusschen blank en bruin. Wij betreuren, dat de moedige verzetsactie in bloed is gesmoord. De gevallenen van de „Zeven Provinciën" zullen door ons worden geëerd, zooals hier te lande de Geuzen uit vroeger tij a werden geëerd. De Voorzitter zegt, dat men niet zoo mag spreken over de handelingen der regeering. De heer Roestam zet zijn rede voort, sprekende over den beruchten bomaanslag op de „Zeven Provinciën" en afkeurende de klassenjustitie in Indië. De heerJoekes (V. D.).: Dit is een schandelijke voorstelling. De Voorzitter ontneemt den heer Roestam het woord. De heer Arts (R.-K. Volksp.) wijst op het z.i. belangrijke stemmenaantal, op zijn lijst uitgebracht. Afkeurenswaardig is het streven der groote partijen om door kies wets wijziging kleine partijen te weren. Het fascistische gevaar is grooter dan men aanneemt. De regeering mag tegenover de groep- Mussert geen andere houding aannemen dan tegenover de andere fascistische groe pen Wat men over cumulatie zegt, is over het algemeen schromelijk overdreven, maar het fascisme slaat er politieke munt uit en mede daarom moet de regeering aan de cumulatie den kop indrukken. Dan neemt men de fascistische partij den wind uit de zeilen. De beide grootste partijen in ons land maken een ernstige crisis door. Als de democraten in de katholieke staatspartij de overhand konden krijgen en als spr.'s linksche politieke vrienden, de sociaal-de mocraten, hier niet de goede gelegenheid laten voorbijgaan, zooals zij in Duitschland gedaan hebben, zou een goed democratisch blok tot stand kunnen komen. Spr. zal behooren tot een loyale, wel willende oppositie en uit zijn bewondering voor wie in dezen tijd het hebben aange durfd om de regeeringsverantwoordelijk- hied op zich te nemen. De Minister van Koloniën, de heer C o 1 ij n, zegt, dat het kabinet zijn erkentelijkheid betuigt voor de welwillen de ontvangst en dat de erkentelijkheid van het kabinet nog zal toenemen als de voor zitter spr. vergunt, huiswaarts te keer en om morgen zijn rede voort te zetten. De rede wordt om kwart over zes ver daagd. BINNENLAND NEDERL. R. K. MIJNWERKERSBOND. Verzoek om goedkoop vleesch. Door het bestuur van den Nederland- schen R. K. Mijnwerkersbond is een adres gezonden aan den Minister van Economi sche Zaken en aan den Minister van So ciale Zaken, waarin verzocht wordt ge zien den ernstigen toestand van duizen den mijnwerkersgezinnen en den zwaren arbeid, die mijnwerkers verrichten, vleesch in een of anderen vorm bewerkt te gen den prijs van 35 cent per K.G. be schikbaar te willen lat enstellen. Hierdoor zouden deze mijnwerkersgezinnen beter in staat zijn zich het benoodigde vleesch te koopen, dat zij thans veelal moeten ont beren. WERKLOOZEN TERUG UIT ROME. Donderdag te Maastricht aangekomen. De werklooze Rome-pelgrims hebben na een moeilijken, doch succesvollen fiets tocht, Donderdag de Belgisch-Nederland- sche grens gepasseerd. In Maastricht, waar ze in goede condi tie aankwamen, zijn ze door de bevolking hartelijk verwelkomd. DE SPELLINGKWESTIE. Naar de vereenvoudigde? Mogen wij aannemen, aldus de „Msbd", dat de geruchten welke ons van meer dan één zijde bereiken, juist zijn, dan zou Mi nister Marchant een oplossing willen van het spellingvraagstuk en zich daartoe om advies hebben gewend tot een commissie waarin, naar wij vernamen zitting zou den nemen de hóogleeraren A. Verwey van Leiden, C. de Voos van Utrecht, A. Verde- nius van Amsterdam en Jac. van Ginne- ken van Nijmegen alsmede dr. van Haerin- gen, bekend leeraar in de Nederlandsche taal. DE REGEERING EN HET BLOEM- BOLLENBEDRIJF. Dezer dagen heeft de Min. van Econ. Za ken een deputatie ontvangen bestaande uit de heeren Ernst H.Krelage (Alg. Ver. voor Bloembollencultuur), T. M. H. van Waveren (Bond van Bloembollenhandela ren), S. Schoneveld (Hollandsch Bloembol lenkweekers Genootschap) J. W. A. Lefe- ber (R.-K. Diocesane Land- en Tuinbouw- bond), P. van der Nouland (Bond van Z.- Hollandsche Kleine Kweekers), W. Wen- nik (Neutrale Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers). Nadat den Minster een adres was over handigd, werd het door den heer Krelage toegelicht, die daarbij deed uitkomen, dat het de vrucht is van de samenwerking van zes besturen, terwijl in het voorjaar de meeningen niet zoo eenstemmig waren. Aan de verdere gedachtenwisseling met den minister namen ook de meeste andere leden der deputatie deel. Ten aanzien van het verzoek om per soonlijke credieten te ver leen en op den grondslag van het ingeleverde leverbaar, informeerde de Minister naar de moge lijkheid van een garantie dezer credieten door de organisaties. Geantwoord werd, dat deze, daartoe niet in staat zouden zijn. Wellicht zou, indien de garantie gezamen lijk gedragen werd door het rijk, provin cie en gemeenten, ook het bloembollenbe- drijf in zijn geheel voor een bescheiden percentage daarin betrokken kunnen worden. De Minister gaf echter geen hoop, dat aan het verzoek om credietverschaffing zou kunnen worden voldaan. Met betrekking tot het verzoek om ver goeding op den basis van de minimumprij zen van de geheele z.g. „misschatting" te rug te betalen op den door den Minister bepaalde heffing op betaald oppervlak van eport werd den Minister mededeeling ge daan van de na vaststelling van het adres bekend geworden voorgenomen maatre gel om de veilingen toe te staan het nog aanwezige leverbaar te veilen, mits niet voor export. Uiting werd gegeven om de ontsteltenis en ongerustheid die dit voor nemen gewekt had, omdat daardoor de goede resultaten tot nu toe onmiskenbaar met de saneering verkregen grotendeels te niet zouden worden gedaan, wegens de onmogelijkheid van afdoende controle in verband met den export. Met aandrang werd den Minister verzocht ook vooral wegens deze laatste omstandigheid in te willen gaan op het verzoek tot vergoe ding van de geheele „misschatting" met intrekking van de beperkende bepalingen van het z.g. „raam" die bovendien uiterst moeilijk juist toe te passen zouden zijn. De Minister zeide op dit verzoek spoe dige en ernstige overweging toe, al wensch- te hij nog geen definitieve toezegging te geven. VERHOOGING TABAKSACCIJNS. Vermeerderde werkloosheid als gevolg te vreezen. De Eerste Ned. Bond van Kleinfabrikan- ten in de Sigaren industrie heeft gisteren avond te 's-Gravenhage een bijeenkomst gehouden, naar aanleiding van de door de Regeering voorgestelde verhooging van den accijns op de tabak. De Bondsvoorzitter, de heer W. Goubitz uit Amsterdam, hield een rede, waarin hij o.m. betoogde, dat door deze nieuwe belas ting naast de groot-industrie, vooral de klein-industrie zal worden getroffen. De daardoor onafwendbare werkloosheid zal de gehoopte vermeerderde inkomsten voor het grootste gedeelte absorbeeren. NEDERLANDSCHE MEELCENTRALE. De Directeur van de „Stichting Neder landsche Meelcentrale" deelt mede, dat met ingang van Maandag, den 13den No vember, invoermachtigingen hechts wor den afgegeven door het bureau in Den Haag, Riouwstraat 178 en door de te Am sterdam, O. I. Huis, kamer 3, loket 7a en te Rotterdam, Boompjes 31, verblijvende controleurs. Import is dus mogelijk gemaakt langs alle Nederlandsche grensstations, waar douanekantoren aanwezig zijn; slechts moet de importeur zich van te voren voor zien van een invoermachtiging. Het tot nu toe gevolgde systeem, waar bij slechts enkele grenskantoren waren ge opend, op welke kantoren ook invoermach tigingen werden afgegeven, is dus met in gang van bovengenoemden datum ver vallen. Belanghebbenden wordt aangeraden zich tijdig met de Nederlandsche Meelcentrale in verbinding te stellen, daar geen invoer machtigingen zullen worden verstrekt, al vorens de verschuldigde monopoliewinst is betaald, tenzij een bankgarantie is ge steld. Ter verkrijging van een invoermachti ging is het noodzakelijk, dat koopbrief, fac tuur, copie-zeeconnossement en/of vracht brief worden overgelegd. De wijze van het verstrekken der invoer machtigingen geschiedt dus feitelijk op de zelfde wijze ais deze voor den import van tarwebloem B en Semolina werd gevolgd bij de Vereeniging Nederlandsche Meelcen trale. ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN L. T. B. Hooge belangstelling De Algemeene vergadering van den L. T. B., welke op Maandag 13 November 1933, des voormiddags half elf in het ge bouw „St. Bavo" te Haarlem wordt gehou den, mag zich verheugen in de aanwezig heid van Z.Exc. Mr. Dr. L. N. Deckers, Mi nister van Defensie, oud-voorzitter en eere-lid van den L. T. B. De Minister van Economische Zaken, Z. Exc. T. J. Verschuur is voornemens de H. Mis, voorafgaande aan de algemeene ver gadering bij te wonen. Verwacht wordt, dat zoowel in de H. Mis als in de algemeene vergadering, zeer veel afgevaardigden aanwezig zullen zijn. Verscherping van het „Sphinx"-conflict te Maastricht? Men bericht uit Maastricht aan de „Tijd": Het conflict by de „Sphinx" te Maas tricht dreigt een meer verscherpt karakter te gaan aannemen. De leiding der arbeidersorganisaties had tot dusver geen bezwaar, dat de arbeiders, verbonden aan de vitale deelen van het be- bedrijf het werk bleven doen. Hierdoor kan voorkomen worden, dat de fabriek noodeloos ernstige schade berok kend werd. Dit alles werd dan ook door de directie zeer op prijs gesteld. De posten blijken hun taak wel te be seffen en den enkelingen, die nog naar het werk gaan, wordt er bescheiden doch na drukkelijk op gewezen, dat kameraadschap eischt, dat zij de fabriek niet betreden. Het aantal stakers is dan ook aanmerke lijk gestegen. Geheel in tegenstelling met de houding DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. België ziet voorloopig geen heil in .het Verdrag van Ouchy. (2de blad). Accoord tusschen Rusland en Amerika zoo goed als gereed. (2de blad) De rebellen op Cuba lijden een nederlaag (2de blad). BINNENLAND. Gisteravond werd te Heesch een zwerver vermoord. Twee personen gearresteerd. (Gem. Ber., 4de blad en Laatste Ber.); Het drama te Uden is een gevolg van een noodlottige stoeipartij, waarbij het slacht offer den dood vond. (Gem. Berichten, 4de blad). Daders van 'n inbraak te Den Haag aan gehouden. (Laatste Berichten). Overleden is kapelaan J. J. Houdijk. (Kerkn., 2de blad). LEIDEN. Voetganger op den onbewaakten overweg aan den Broekweg door trein gegrepen. (lste blad). der arbeidersorganisaties, welke een perio de van wapenstilstand voorstonden, brengt de „Sphinx"-directie het geschil in een ge heel andere phase. Er wordt n.L getracht uit de buitenge meenten en het platteland ongeschoold ar beidsvolk naar de fabrieken te trekken. Hierdoor hebben de arbeidersorganisaties zich verplicht gezien verscherpte tegen maatregelen te overwegen, waardoor o.a. opdracht zal worden gegeven, dat de ar beiders der vitale bedrijfsdeelen eveneens het werk zullen neerleggen. Er staan reeds meer dan twaalfhonderd arbeiders buiten de fabriek. FRANKRIJK BEPERKT INVOER VAN NEDERLANDSCHE GROENTEN. Het „Journal Officiel" bevat een regee- ringsdecreet, waarbij voor den invoer van versche groenten uit Nederland naar Frankrijk tot en met 31 December contin genten worden vastgesteld. Naar men weet. is dit de. eerste maal, dat voor den invoer van Nederlandsche groenten in Frankrijk een contingenteering wordt toegepast. Andere landen hebben reeds sedert 1 October een contingent voor hun groenten ingevoerd. De contingenten luiden als volgt: voor uien, behalve pootuitjes van minder dan 22 m.M. middellijn, wordt het contingent be paald op 3600 quintaux (1 quintal is 100 K.G.). Voor alle andere versche groenten behalve uien en behalve z.g. witlof, waar van de invoer n.L tot nader orde is vrij gelaten, bedraagt het contingent 2600 quin taux. Van bevoegde Nederalndsche zijde wordt het contingent, dat ingevolge gevoerde be sprekingen thans aan onze groenten-expor teurs is toegestaan, niet zeer bevredigend geacht. „Tel." Saneeringsbollen sieren Beverwijk. Men meldt uit Beverwijk aan de „Tijd'': Dat de plantsoenen in deze gemeente voor zien worden van een voorjaarsbeplanting, bestaande uit bloembollen, is niets bijzon ders, maar vermeldenswaard is toch wel, dat de aan den grond toe te vertrouwen hulpen en hyacinthen z.g. saneeringsbollen zijn. Aan de V.V.V. gelukte het n.l. voor deze beplanting de beschikking te krijgen over een groote hoeveelheid bloembollen welke, ingevolge de Saneeringswet, wer den ingeleverd. De saneering heeft boven dien deze goede zijde, dat de gazons na den bloeitijd niet zullen worden ontsierd door stervend gewas, want zoodra de bloei tijd voorbij is, moeten de bollen toch on middellijk worden vernietigd. Het is dus slechts uitstel van executie, een uitstel ech ter, dat inwoners en vreemdelingen in de gelegenheid stelt van de bloemenweelde te kunnen genieten.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1