EftT 50-35 20 DINSDAG 7 NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 DE GASVERGIFTIGING TE SCHOONHOVEN. Een lek in het buizennet. Zaterdagmorgen zijn te Schoonhoven ge arriveerd de Inspecteur van de Volksge zondheid en een ingenieur, teneinde een onderzoek in te stellen naar het soort van het gas, dat oorzaak is geweest, dat 3 xnenschen bewusteloos in huis werden ge vonden, waarvan reeds 2 zyn overleden. Het resultaat van deze onderzoekingen is thans vastgesteld n.l., dat het geen mod der- of moerasgas is geweest, zooals alge meen werd gedacht, doch wel degelijk lichtgas. Dit resultaat is van zeer groot belang voor de menschen die langs de, se dert eenige maanden geleden gedempte Zwander wonen, waar vooral in de laatste dagen meer en meer werd verondersteld, dat de giftige gassen afkomstig zouden zijn uit dien gedempten modderpoel. Zooals reeds gemeld zijn in de onmid dellijke omgeving van het huis opgravin gen gedaan, waarbij men tot de ontdek king is gekomen, dat er een lek was in het buizennet van dé straatleiding,, waardoor het lichtgas is ontsnapt en zich heeft ver zameld in de gewelven ter plaatse. Deze gassen schijnen door den vloer van de wo ning te zijn doorgedrongen met het be kende gevolg. Het derde slachtoffer, de dochter van de wed. v. d. Berg, die in het St. Jozef-Pa viljoen te Gouda is opgenomen maakt het vrij goed. Het stoffelijk overschot van de wed. v. d. Berg is gisteren begraven en dat van den heer A. Walter is heden morgen, na een plechtige H. Mis en uit vaart, op het R.-K. kerkhof ter aarde be steld. FRAUDULEUS BEHEER VAN WATERSCHAPPEN. Controle in Noord-Holland. De controle van Ged. Staten van Noord- Holland over de boeken en kassen van on derscheidene waterschappen in de provin- vie heeft aan het licht gebracht, dat in eenige gevallen frauduleus beheer heeft plaats gevonden. In totaal beliep de frau de meer dan 27.000, doch door krachtig optreden van Ged. Staten zijn de tekorten bijna alle aangezuiverd uit de bezittingen van de betrokken penningmeesters of uit hun zekerheidsstelling of ook wel door bor gen. Zooals men weet, schrijft de „TeL" geeft het nieuwe algemeen waterschaps reglement voor Noord-Holland aan Ged. Staten de bevoegdheid, controle uit te oefenen over boeken en kas van de pen ningmeesters der waterschappen. Ged. Staten maken sedert eenige maanden van deze bevoegdheid gebruik en hoe nuttig en noodzakelijk dit moet worden geacht bleek wel uit de tot dusver opgedane er varingen. Het aantal vanwege de provinciale grif fie opgenomen kassen en onderzochte ad ministraties was tot nu toe omstreeks hon derd. In niet minder dan een vierde ge deelte daarvan werd de waterschapskas niet afzonderlijk bewaard, doch waren de gelden van het waterschap met de parti culiere middelen van den beheerder ver mengd. Soms ging dat over duizenden guldens. Meermalen ook waren de kassen van ver schillende polders, bij één functionaris be rustende, dooreengemengd. Neemt men in aanmerking de belangrij ke preventieve werking, welke uitgaat van de wetenschap, dat plotseling en na tuurlijk zonder voorafgaande waarschu wing kascontrole uit Haarlem kan plaats hebben, dan blijkt wel het groote nut van deze nieuwen maatregel van het provin ciaal bestuur, en dat vooral in deze tij den van financieelen druk, waarin het ge vaar voor fraude niet denkbeeldig is. DIAMANTEN VERDUISTERD? Tennisleeraar aangehouden wegens niet afgerekende juweelen in consignatie. Een half jaar geleden ontving een juwe lier aan het Koningsplein te Amsterdam bezoek van twee buitenlanders, die een partij diamant ter waarde van ruim 10.000 op zicht vroegen. Verschillende omstandigheden in aanmerking nemende, meende de juwelier de zaak veilig te mo gen achten en gaf de partij in consignatie. Weken en maanden verliepen, maar afre kening bleef uit en van beide buitenlan ders werd niets meer vernomen. De juwelier deed nu aangifte bij de po litie, die een der buitenlanders, 'n 46-ja rigen tennis-trainer, arresteerde. Deze ver klaarde, dat zijn compagnon, een vrouw, de diamanten mee naar Duitschland had genomen. De politie verspreidde nu haar signalement en de vrouw werd in een stad aan den Rijn aangehouden. De tennislee raar, die inmiddels od vrije voeten was g__leld^ js weer in hechtenis geno men, totdat de politie deze zaak volledig heeft onderzocht. „De Tjjd". VERRADERLIJK SPINNEWEB. Inbraak verzonnen wegens financieele moeilijkheden. Na een groot aantal branden vestigde Didam de laatste weken door een serie in braken de aandacht op zich, inbraken, waarbij tot heden geen daders konden wor den opgespoord. Gisternacht zou opnieuw ingebroken zijn bij den landbouwersknecht B., waarbij vermist werden een horloge en de kas van een vakvereeniging, waarvan B. penningmeester is. De „Tel." meldt hierover: Onder leiding van majoor Verbeek, bri gadier-commandant der rij ksveldwacht te Doesburg, werd onmiddellijk een onder zoek ingesteld, waarbij al spoedig bleek, dat er aan deze inbraak wel iets haperde. Zoo werd het kelderluik open aangetrof fen, hetgeen het vermoeden wettigde, dat de ongenoode gasten via den kelder binnen zouden zijn gekomen. Inderdaad bleek de ruit van het kelderraam vernield te zijn, maar vóór het raam bevond zich een spin- neweb. Daar inbrekers voor zoover be kend niet door een spinneweb kunnen krui pen, zonder het te beschadigen, werd B. hierover aan den tand gevoeld. Hy kon echter geen nadere verklaring geven. Bij het mysterie bleef het niet. Nog verschei dene andere bijzondere omstandigheden werden opgemerkt, die aanleiding gaven tot het vermoeden, dat hier van geen in braak sprake kon zijn. Daarom werd het parket uit Arnhem ge waarschuwd, dat spoedig, vergezeld van dr. Hesselink arriveerde. B. werd nog eens ondervraagd. Ten slotte bekende hij de in braak in scène gezet te hebben wegens fi nancieele moelij kheden. Vroeger had hij een boerderij bezeten, doch hij was ge noodzaakt geweest deze wegens schuld te verkoopen. Later had hij nog geld opge nomen en was ten slotte gaan knoeien met de verantwoording van gelden der vak- vereenigingskas, hetgeen gemakkelijk kon plaats hebben, daar hij nimmer werd ge controleerd. Ten slotte had hij geen oplossing meer kunnen vinden en besloten bij zichzelf in te breken. Alles was goed opgezet en leek aanvankelijk geloofwaardig, vooral toen het vermiste horloge buiten in het gras gevonden werd, zoodat aangenomen kon worden dat inbrekers dit in de haast had den verloren. Het spinneweb was hem ten slotte noodlottig. Nog uitgemaakt zal moe ten worden of B. ook aan de vorige inbra ken schuld heeft. SMOKKELAAR AANGESCHOTEN. Naby de Brabrantsch-Belgische grens is een inwoner uit Soerendonk, bij Budel, die margarine vervoerde, aangeschoten. De kogel ging den jongeman, J. genaamd, door den arm. Zyn toestand is niet levensge vaarlijk. VIERMAAL EENZELFDE FIETS BELEEND. Zekere F. van G., wonende Korenbloem- straat te Tilburg kreeg eenigen tijd gele den van zijn vader een rijwiel in bruik leen, dat laatstgenoemde in huurkoop had. Tydens de jongste kermis verpandde de jongeman de fiets voor 20.aan een café-houder. Na eenigen tijd kwam hij te rug bij den caféhouder en onder een vloed van tranen, vergezeld van de noo- dige lamentaties verzocht hij den caféhou der hem de fiets terug te geven, omdat zijn vader dreigde hem het huis te zullen uitgooien. De caféhouder liet z'n goed hart spreken en gaf den jongen de fiets terug. En de jongeman ging met het rijwiel naar een anderen caféhouder, gaf het karretje voor 20.in pand en kwam la ter met hetzelfde aandoenlijke verhaal over z'n boozen vader. Dit heeft de jonge man tot vier maal toe herhaald, zoodat hij op deze manier in totaal ƒ80.in de wacht wist te sleepen. Maar, de Tilburg- sche politie heeft er een einde aan ge maakt en van G. gearresteerd als ver dacht van verduistering en oplichting, meldt de „Msbd.". De competitie. In café Neuf aan de Breestraat alhier, vond gisteravond de eerste ontmoeting plaats voor de competitie van boverige- noemden Bond. De schaakclub te Hazers- woude was de gast van de Leidsche Schaakclub „Philidor". Men kon een span- nenden wedstrijd verwachten, immers Hazerswoude werd het vorige jaar met flinke meerderheid ongeslagen kampioen en Philidor had zich in vorige competities ook nog al eens geducht laten gelden. Dit maal was echter het overwicht van Hazers woude te groot, het won den wedstrijd met 7 1/2 punt tegen 21/2. De volledige uit slag is de volgende: Philidor Hazerswoude 1. W. H. v. d. NatJohs. v. Veen 1/21/2 2. H. I. de NieC. Brunt 01 3. W. F. SniederG. Ruys 01 4. G. Pels—N. Cok 1/2—1/2 5. J. E. StolJ. v. d. Toorn 01 6. v. d. Zeuwv. d. Bosch 01 7. C. J. Kooreman -D. Hofland 01 8. A. H. HooyerD. v. d. Bosch 01 9. J. J. AbspoelJ. P Cok 1/2—1/2 10. P. HerfkensJoh. de Groot 10 Totaal 2 1/2—7 1/2 WIELRENNEN DE TWEEDE AMSTERDAMSCHE ZESDAAGSCHE. Goedkoope reisgelegenheid en het voor-programma. Reeds van den eersten dag af, waarop de voorverkoop voor den Zesdaagsche be gonnen is, heeft men kunnen ervaren, dat de „provincie" zooals de Amsterdammer alles wat buiten de hoofdstad ligt, in goedmoedige grootspraak gaarne noemt, in een onvoordeelige positie verkeert. Want nie>t alleen, dat zy die van buiten neemt instinctmal Eenige tabletten j - «enige tijdens bet optreden - en de stem klinkt helder, zonder moe- k of heeschheid. Verlaagde prijzen Amsterdam komen, hun kosten verhoogd zien met hun reis-eventueel verblijfkosten, bij de groote vraag, die aanstonds bleek te bestaan naar plaatsbewijzen, zóó groot, dat de goedkoopste plaatsen voor enkele avonden reeds na één dag uitverkocht wa ren, bleek tevens, dat men buiten Am sterdam weinig gelegenheid zou hebben deze kaarten te bemachtigen. Daarom zyn toen aanstonds maatregelen genomen om dit te voorkomen en mede dank zij het net van voorverkoop-bureaux, dat over het ge- heele land gelegd was, slaagde men er in dit euvel te verhelpen. Teneinde thans ook nog tegemoet te komen aan het tweede bezwaar, n.l. dat der reiskosten heeft de directie zich in verbinding gesteld met de directie der Nederlandsche Spoorwegen, om evenals verleden jaar by den Zes daagsche voor haar bezoekers goedkoopere reisgelegenheid en verlenging van den geldigheidsduur der reisbiljetten is ver krijgen. Deze onderhandelingen hebben tot een gunstig resultaat geleid. Bij de overeenkomst welke hiervan het gevolg is geweest, is echter nadrukkelijk overeen gekomen, dat deze reisbiljetten uitsluitend zullen worden verstrekt aan hen, die daar bij een entreekaart voor den Zesdaagsche overleggen. De reisbiljetten zullen drie dagen geldig zijn, terwijl de terugreis ge maakt kan worden vanaf den datum waar op het entreebewijs voor den Zesdaagsche geldig is. De zeer gereduceerde prijzen (3e klas) zijn daarbij als volgt vastgesteld: Alkmaar f 1.20; Almelo f 3.80; Amers foort f 1.35; Apeldoorn f 2.50, Arnhem f 2.60; Breda f 3.50; Delft f 2.05; Deven ter f 2.85; Dordrecht f 2.90; Groningen f 6.50; Den Haag f 1.85; Heerlen f 6.30; Den Helder f 2.30; Haarlem f 0.60; Den Bosch f 2.35 over Sneek; Leiden f 1.45; Maastricht f 6.40; Nijmegen f 2.80 over Rhenen; Nijmegen f 3.05 over Utrecht; Roosendaal f 3.90; Rotterdam f 2.40; Til burg f 2.95; Utrecht f 1.10; Zwolle f 3.10. Buitendien zullen door de Nederlandsche Spoorwegen nog extra treinen worden in gelegd. Het voor-programma. De Zesdaagsche begint Vrijdagavond 17 November te 11 uur. Van 10.30 uur af zul len de koppels aan het publiek worden voorgesteld. Teneinde de uren daarvoor te vullen, is het volgende voorprogramma samengesteld, dat zeker bijzonder geslaagd mag worden genoemd. De voor wedstrijden beginnen om acht uur. Het eerste gedeelte van dit programma omvat een internatio nalen sprintwedstrijd in omnium-vorm, waaraan zal worden deelgenomen door de beste Hollandsche amateur-sprinters Van der Linden, B. Leene, en A. van Dijk alsmede de bekende buitenlandsche sprin ters Ulrich (Frankrijk) Andersen (Dene marken) en Merkens (Duitschland). Deze zes renners en vooral de buiten landers behoorden bij de te Parijs gehou den wereldkampioenschappen tot de ge vaarlijkste tegenstanders van Van Egmond. Het zal ongetwijfeld interessant zyn, deze thans tegen Van Egmonds opvolgers op de kleine snelle baan te zien strijden. Vooral Merkens en Andersen zijn winter- baan-specialisten. Het tweede gedeelte van het voorpro gramma bestaat uit een stedenwedstrijd RotterdamDen HaagAmsterdam, waar aan wordt deelgenomen door de vier beste amateurs van iedere stad. Reeds thans zijn alle deze amateurs druk aan het oefe nen in het R.A.I.-gebouw. „De Rijnstreek". Onder flinke belangstelling werd Zon dag door de rennersclub „De Rijnstreek" te Alphen a. - d. Rijn de maandelijksche rondrit over een afstand van 36 km. ge houden. Het record over dezen afstand stand ten name van Jac. Nagtegaal met 1 uur 4 min. 51 sec. Wegens het minder gunstig weder, werd door enkele renners niet gestart. Aldus wa ren er slechts 9 renners. Het eerst vertrok van Ruiten, Roelofarendsveen. Vervolgens startten om de 2 min. door de acht overi gen. Onder groote spanning bereikte van Ruiten binnen het uur de finish, waarmede hy het record aanmerkelijk verbeterde. Hij maakte een tijd van 59 min. 34 sec. Achter eenvolgens kwamen de overigen binnen. Het record werd meermalen verbeterd. De totaal-uitslag was: 1. Schuurman 57 min. 58 sec. (nieuw re cord), 2. Bouthoorn 58 min. 25 sec., 3. Bak ker 58 min. 58 sec., 4. v. Ruiten 59 min. 34 sec., 5. Paling 59 min. 47 sec., 6. v. Vuu- ren 1 uur 1/10 sec, 7. IJdo 1 uur 3 min. 15 sec., 8. Kwaasteniet 1 uur 9 min. 6 sec. Het nieuw record, dat Schuurman op zijn naam wist te vestigen, zal niet gemak kelijk worden verbeterd. LUCHTVAART Het jaren geleden, tydens een onweer neergestorte Fransche luchtschip „Dixmu— de" is door schippers ongeveer 2% zeemij len voor de Siciliaansche kust ter hoogte van Menfi teruggevonden. De romp van den luchtreus ligt op ongeveer veertig me ter diepte. De „Dixmude" was krachtens het verdrag van Versailles door Duitschland aan Frank rijk uitgeleverd. Het vestigde in het jaar 1923 een wereldrecord, door van den 25sten tot den 29sten September 118 uur en 41 minuten in de lucht te blijven en ongeveer 7000 km. af te leggen. Den 22sten Decem ber van datzelfde jaar werd het bij een tocht langs de Siciliaansche kust door den bliksem getroffen, ten gevolge waarvan het in zee is gestort. Daarbij zijn vijftig leden der bemanning omgekomen. DE ITALIAANSCHE LUCHTARMADA. op Fox Movietone Nieuws. Van de succesvolle vliegtocht van Luchtmaarschalk Balbo, met zijn vier en twintig toestellen van Orbetello over Hol land, Ierland, IJsland, Groenland, New- Foundland, Canada naar Chicago en terug, over New York, de Azoren en Portugal, is een Fox Movietone Nieuws vervaardigd. Op de morgen van den 29sten Augus tus kwamen de laatste opnamen uit Lissa bon en Italië in New York aan, en reeds dezelfde middag werd de heele film, die opnamen bevat van het vertrek uit Orbetel lo, aankomst en vertrek te Amsterdam, Ierland, Rijkjavik, New-Foundland, Mon treal, Chicago, New-York, Azoren, Lissa bon en Rome, vertoond in het privé-thea- ter van Fox Film te New York aan de geestdriftige bemanning van twee onder zeeërs, Balilla en Millelire, welke hiertoe uitgenoodigd waren door mr. Clayton Sheehan, General Foreign Manager van Fox Film. Deze twee onderzeeërs hadden maandenlang op de Noordelijke route in de Atlantische Oceaan rondgekruisd, om alles voor de groote vlucht gereed te ma ken. Voor het eerst zagen zij hier de ge- heele triomftocht van Balbo's vliegbooten op het witte doek. Gedurende al deze meanden van voorbereiding waren de on derzeeërs juist aldoor de vliegtuigen voor uit geweest en hadden de luchtarmada zoo doende nooit gezien. Toen Balbo dan ook tot hen sprak vanaf het witte doek in het Fox Theater, werden deze mannen met een geestdrift bezield, die alle perken te bui ten ging! Hoe verder de film vorderde, hoe grooter het enthousiasme werd en toen het einde kwam, waar Mussolini, Balbo bevorderde tot Luchtmaarschalk sprongen ze op en zongen het volkslied „Giovinezza", terwijl het personeel van Fox Film stomgeslagen stond toe te kijken naar zulk een spontane uiting van den Italiaanschen geest. Dit was ongetwijfeld de meest aangrij pende gebeurtenis, welke het hoofdkan toor van Fox Film, de laatste jaren mede- maakte. Na deze voorstelling werden ook de honderdnegentig officieren en cadetten van de opleidingsschepen AmerigaVes pucci en Christoforo-Columbo van de Ko ninklijke Italiaansche Marine, die juist in New York waren aangekomen voor een 12-daags bezoek, een onderdeel van hun jaarlijksche kruistocht, uitgenoodigd, om deez film, waar zulk een groote historische waarde aan verbonden is, te komen zien. Zouden deze jongens in hun enthousias me voor wat zij te zien kregen, gereali seerd hebben, dat zij niet alleen een blik wierpen op de schitterende opnamen van deze actueele, in het brandpunt aller be langstelling staande, gebeurtenis, maar te vens op de groote vooruitgang van de spre kende film, die in staat was, deze getrou we en bezielende opnamen met zulk een snelheid te maken! Wat hun gedachten ook mogen geweest zyn, onomstootelijk betuigden zy him krachtigen bijval bij het einde van de film. Aan het einde van de twee voorstellin gen bracht Admiraal Romeo Bernetti in warme bewoordingen dank aan Fox Film Corporation voor de gelegenheid, die zy aan officieren, matrozen en cadetten ge boden had, om dit grootsche, historische document, vervaardigd door Fox Movie tone Nieuws, te kunnen zien, zóó kort na de vervaardiging! KERKNIEUWS CONGREGATIE DER PATERS REDEMPTORISTEN. Herdenking van het 200-jarig bestaan op den Nebo. Zondag werd in het klooster der Pa ters Redemptoristen op den Nebo bij Nij megen, het tweehonderdjarig bestaan der congregatie van den Allerheiligsten Ver losser op plechtige kerkelijke wijze ge vierd. In de versierde kerk op den Nebo waar langs de kolonnades de wapens hin gen der Europeesche en Amerikaansche landen waar de Provincies van de congre gatie der Paters Redemptoristen gevestigd zijn, werd Zondagmorgen door Z. H. Mgr. Ara. Diepen een pontificale Hoogmis op gedragen. In den namiddag werd een pontificaal Lof gecelebreerd door Z. H. Exc. Mgr. Ara. Diepen. De kerk was geheel gevuld. In den loop van den dag mpcthten de Pater Redempto risten van vele zijden gelukwenschen ont vangen. Z. H. Exc. Mgr. Diepen hield in een bij zondere bijeenkomst voor de paters en broeders een indrukwekkende hulde- en dankrede, waarbij mgr. in groote erkente lijkheid herdacht de vele weldaden, welke de paters Redemptoristen aan Katholiek Nederland bewezen hebben. Tijdens het Lof werd de feestrede uitgesproken door den Zeereerwaarden Pater J. Jansen uit Wittem (L.) die het stichtingswerk van den H. Alphonsus herdacht en schetste de geestelijke ontwikkeling van de congre gatie, waarvan de leden in den loop der eeuwen groote geestelijke weldoeners wa ren van het katholieke volk. De dag werd besloten met een reünie in het Nebo-klooster. H. PRIESTERWIJDINGEN. Z. H. Exc. Mgr. Leopoldo Duarte da Sil- va, aartsbisschop van Sao Paolo (Brazi lië) heeft Zondag 5 November de wijding van het H. Priesterschap toegediend aan de fraters van de Orde der Carmelieten: Brocardus Stokhof, Vinkeveen; en Igna tius de Jonge, Nieuw-Vennep. Wetenschappelijke Berichten ONDERZOEK NAAR ONTSTAAN VAN SLAAPZIEKTE. Proeven met muskieten-steken. V. D. verneemt uit New York: Naar uit Jackson in Mississipi gemeld wordt, heeft de gouverneur van den Staat Gonner tien tot langdurige tuchthuisstraffen veroor deelden begenadigd, daar zij zich vrijwillig beschikbaar hadden gesteld voor proeven ter opsporing van de verwekkers van de slaapziekte, die, zooals bekend, in Amerika reeds vele slachtoffers heeft geëischt. Deze gevangenen werden dertig dagen lang van de overige gevangenen afgezonderd. Zij werden in dien tijd verscheidene malen door muskieten gestoken, welke bloed van slachtoffers van de slaapziekte tot voedsel hadden gehad. Alle tien zijn nog gezond en wel. Hiermede is het bewijs geleverd, dat de in Amerika heerschende slaapziekte niet, gelijk veelal werd aangenomen, door de muskieten wordt overgebracht. DE AVONTUREN VAN PROFJE EN STRUISJE. 299. Toen de eerste groote stad was bereikt, werd er afscheid genomen van den kapitein en zijn mannen. Profje kocht een passagebiljet eerste klas vliegmachine naar Afrika voor Struisje, want die wilde natuurlijk zoo gauw mogelijk naar zijn geboorteland terug. Profje bracht de beide Struizen naar hun vervoermiddel en stond nog lartg te praten. Ze hadden elkaar nog zooveel te vragen en te zeggen, dat ze niet merkten, dat het vliegtuig al opgestegen was. Maar toen nam Struisje toch gauw afscheid, en vloog bliksemsnel het vlieg tuig achterna, waar hij door een raampje naar binnen werd gehaald, steeds zwaaiend naar Profje, die met een zakdoek, nat van tranen, wuifde tot de machine uit het oog was verdwenen. 300. Met „Gouden Hart" nam hy toen passage op een groot schip dat hem naar zyn vaderland terug zou brengen. Voor eerst had hij genoeg van het reizen, al kon hij niet zeggen, dat hij niets beleefd had. Maar hij verheugde zich er toch ook op een poos rustig thuis te zijn met zijn Indi- aansche bediende „Gouden Hart" om voor hem te zorgen. „Gouden Hart" vond het heerlijk zoo'n groote reis te gaan maken en wuifje zijn vaderland vroolijk afscheid toe, maar riep toch ook naar de wal: „Ik kom terug"!

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10