iaanliaG 6 NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 MARGARINE-SMOKKELAARS BETRAPT. Bij huiszoeking te Zevenhuizen auto met dubbelen wand gevonden. De Rotterdamsche politie heeft Zaterdag avond een goeden slag geslagen. In de Spanjaardstraat zijn twee auto's, in elk waarvan 500 K.G. gesmokkelde Duitsche margarine was geborgen, in beslag geno men, terwijl twee mannen uit Zevenhuizen zijn gearresteerd. De beide mannen, een zekere De J. en een zekere K., kwamen ieder met een auto voor een pand aan de Spanjaardstraat om daar de partijen margarine af te leveren, toen de politie hen betrapte en aanhield. De auto's waren geheel vol geladen met pakken gesmokkelde Duitsche margarine die nog in de Duitsche verpakking zat. De aangehoudenen bleken bekende smok kelaars te zijn en toen de politie dan ook tot huiszoeking in hun woningen te Ze venhuizen overging, vond men in de ga rage van den boterhandelaar De J. een Ford-auto, welke van een dubbelen wand was voorzien. Verstopt in dezen wand la gen nog 50 K.G. margarine. Dit bleek evenwel geen gesmokkelde margarine te zijn, maar eigengemaakte, zoodat ook dit partijtje in beslag werd genomen, omdat de vervaardigers in strijd met de boterwet hadden gehandeld. Deze margarine bleek te zijn vervaardigd uit gekleurd vet, dat met pekel was bewerkt. Ook in de garage vond men nog een partijtje van deze na gemaakte margarine. Bovendien heeft de politie, zoowel bij den moterhandelaar als bij K., een partij valsche wikkelpapieren in beslag genomen. Reeds maandenlang heeft de politie deze smokkelaars in het oog gehouden en nu is zij zoo gelukkig geweest hen aan te hou den. >»De Crt," DE „ALBATROS" TERECHT. Te Maastricht gevonden. Zooals reeds gemeld was ongeveer een maand geleden de motorsleepboot „Alba tros" van A'dam op reis gegaan naar het Zuiden van ons land. In die maand had de schipper niets van zich laten hooren en het was de maatschappij onbekend, waar haar sleepboot was gebleven. Aan de poli tie werd gevraagd zich met de zaak te be moeien om boot en schipper op te sporen. Per politie-radio werd de opsporing ge vraagd en als gevolg daarvan werden boot en schipper te Maastricht gevonden. Door den commissaris te Maastricht is den schip per gelast naar Amsterdam te vertrekken. Aan de betrokken maatschappij is daarvan kennis gegeven. RECHTZAKEN DRI^-PIJLEN-VLAGGEN VERBODEN? Kantonrechter te Rotterdam meent, dat zij in strijd met uniform-verbod zijn De kantonrechter te Rotterdam, mr. C. C. Tieleman, heeft den 25-jarigen typograaf B. K., die op 3 October in de Vredenoord- straat met een drie-pijlen-vlaggetje op zijn fiets reed, wegens overtreding van het Uniformverbod, tot 1 boete of 1 dag hech tenis veroordeeld. De ambtenaar van het O. M. had 10 boete of 2 dagen hechtenis geëischt. De motiveeringen van dit vonnis zijn, dat het drie-pijlen-vlaggetje uitdrukking aan ean bepaald staatkundig streven geeft. De drie evenwijdig loopende, naar beneden ge richte pijlen zijn, volgens den kantonrech ter hier te lande sinds geruimen tijd het symbool van de S.D.A.P. Wij teekenen hierbij aan, dat deze uit spraak lijnrecht in tegenstelling is met de meening van den Apeldoornschen kanton rechter, die den drager van een drie-pijlen insigne vrijsprak, omdat de drie-pijlen geen uitdrukking geven aan een bepaald staat kundig streven, maar aan het streven van anti-fascisme. Het embleem doelt juist op een zich onthouden van een bepaald staat kundig streven volgens dien kantonrechter KERKNIEUWS Dr. M. J. Schrader Het heeft Z. H. den Paus behaagd te be noemen tot Geheim Kamerheer den Zeer- eerwaarden heer Dr. M. J. Schrader, Huize „Mariënburg" te Soestdijk, emer.-pastoor te Hilversum (O. L. Vr. Onbevl. Ontv.) Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal deze week géén audiëntie verleenen. STADSNIEUWS DE SUBSipiE AAN „STADSVERKEER". De N. Z. H. T. M. aan den raad van Leiden Onderstaand adres is door de directie der N. Z. H. T. M. gericht aah den Ge meenteraad. U zult binnen korten tijd te beslissen hebben over een voorstel tot verhooging der subsidie aan „Stadsverkeer". Wij mee- nen daarom goed te doen, ter bepaling van uw stem, u op het volgende te wijzen. Subsidie werd \ndertijd verleend uit overweging „dat de locale autobusdienst speciaal wat de communicatie voor de bui tenwijken betreft, in een behoefte voorzag en dat het algemeen belang in zoodanige mate daarbij was betrokken, dat ter ver zekering van het voortbestaan van het be drijf het verleenen van financieelen steun uit de gemeentekas gewettigd was". De verhooging wordt thans bepleit, om- da' door de malaise en de opkomst van het tzxtiebedrijf de bedrijfsuitkomsten achter uit geloopen zijn. Ter staving daarvan worden de 9 maanden van de jaren 1S31, 1932 en 1933 met elkander vergeleken en blijkt daaruit, dat de inkomsten in dit jaar tegenover 1931 rond 11.000.zijn achter uit geloopen of pi.m. 23 pet. Ook op de staaslyn OegstgeestHooge Rijndijk van ons tramnet liepen de ont vangsten in nagenoeg gelijke mate achter uit en wel met ƒ34.500.of pi.m. 22 pet. Een gelijke achteruitgang vindt men op nagenoeg alle stedelijke tram- en auto- netten in ons land. Indien de verbinding met de buitenwij ken door u van zoodanig belang wordt ge acht, dat de Gemeente bij moet dragen in het verlies, zal hiertegen geen bezwaar kunnen worden gemaakt Iets anders wordt het echter, indien, zoo als hier het geval is, de hoofdbron van in komsten van het busbedrijf verkregen wordt op dat gedeelte van de lijn, dat geen nieuwe buitenwijken verbindt, doch nage noeg geheel parallel met de tramlijn loopt. Zonder eenig bezwaar zou het gedeelte HogerbeetsstraatStation van de bus kun nen vervallen. Gaarne zijn wij bereid, in dien dit gewenscht wordt kaartjes uit te geven, welke aan het station aansluiting zouden geven op de buslijnen naar Tuin- stadwijk respectievelijk de Kooy. Be zwaar van het overstappen kan dit niet geven, aangezien thans by het station ook van bus moet worden verwisseld. Belang bij het behoud van dit gedeelte van de buslijn is er niet, omdat de 5 mi nuten-dienst van de tram ruimschoots in de verkeer9behoefte voorziet. Door ophef fing van dit gedeelte zou een einde ge maakt worden aan een ongewenschte con currentie van de bus met de tram. Hierby moge toch vooral niet uit het oog worden verloren, dat de tram is het vervoermiddel, dat in samenwerking met u tot stand kwam, bij welke totstandko ming door u en ons aan andere lijnen werd gedacht, hetgeen moge blijken uit artikel 3 van de Concessie: „Indien tot aanleg en exploitatie van andere lijnen binnen de Gemeente mocht worden besloten, heeft de Maatschappij het recht den aanleg en de exploitatie dier lijnen op zich te nemen. Mocht de Maat schappij weigeren op de daarbij aangebo den voorwaarden binnen den bij Raadsbe sluit bepaalden termijn van dit recht ge bruik te maken, dan kan de Gemeente zelf den aanleg en de exploitatie op zich ne men of aan derden opdragen, onder voor behoud, dat de voorv aarden (de tarieven daaronder begrepen), waarop de aanleg en de exploitatie zullen geschieden, ge heel dezelfde blijven als die, weike aan de Maatschappij zijn aangeboden. Nog heeft de Gemeente de bevoegdheid om den aanleg en de exploitatie van an dere lijnen onder deze concessievoorwaar den aan de Maatschappij op te dragen, mits de Gemeente haar daarvoor een mi nimum opbrengst garandeere van 20 cents per motorwagen-kilometer"; De tram is voorts het vervoermiddel, dat krachtig heeft medegewerkt aan de ont wikkeling van uw Gemeente (Kort Ra penburg, Blauwpoortsbrug, Korevaer- slraat, Rynsburgerweg); dat krachtens concessievoorwaarden jaarlijks 40 bewijzen van kosteloos ver voer ter beschikking van Burgemeester en Wethouders stelt en alle politiebeambten in uniform gratis vervoert; dat voorts het onderhoud van pLm. 16000 M2. van de hoofdstraten uwer Ge meente bekostigt en dat last not least, als één der grootste afnemers van de Stedelijke Electriciteits- j fabriek, zoo krachtig medewerkt aan de gunstige resultaten van dat bedrijf. I Het is daarom, dat wij u zouden willen verzoeken, om, indien u de verhooging van de subsidie van „Stadsverkeer" zoudt in willigen, daaraan in elk geval de voor waarde te verbinden, dat de buslijn Ho gerbeetsstraatStation, die geheel paral lel aan de tramlijn loopt, op een weg in verband met welks verbetering de tram wegmaatschappij in 1926 een zeer aanzien lijk bedrag heeft moeten uitgeven, wordt stopgezet en daardoor een einde wordt ge maakt aan een niet te rechtvaardigen en te eenenmale overbodig te achten concur rentie, die bij de ook voor onze Maat schappij bestaande en reeds bovengenoem de slechte vervoersuitkomsten niet zal na laten tot ernstige gevolgen te leiden. UIT DE OMGEVING SASSENHEIM. Eerste Hulp bij Ongelukken. Onder leiding van Dr. Zyerveld en kapelaan Wes terkamp, werd Vrijdagavond een nieuwe Vereen iging opgericht onder den naam van „Eerste Sassenheimsche Hulp Bij On gelukken". Om tot stichting van zoo'n Vereen iging te komen, was reeds door de St. Joseph Gezellen, de R.K. S. V. Teylingen en K. J. M. V. den wensch geuit, zoodat om 8 uur door kapelaan Westerkamp deze vergade ring onder flinke belangstelling werd ge opend. Al spoedig bleek, dat het geen kleinig heid is om zulk een cursus te volgen, en dat men eerst moet bedenken of men den cursus wel ten einde zal volbrengen. Met een vaste wil is dit te bereiken. Daarbij komt nog het financieele gedeelte, hetwelk uiteen werd gezet. Hierna nam Dr. Zyerveld het woord en zette alles duidelijk uiteen, wat aan een cursus verbonden is. Een ieder is over tuigd van de moeilijkheden. Toch besloot men tot oprichting te komen. Als secr.- penningmeester werd gekozen de heer W. v. d. Zelm. Twintig deelnemers gaven zich op, waarmede de cursus voltallig is. De heer Ritze van Warmond, Welke he laas niet tegenwoordig kon zijn, heeft reeds zijn medewerking beloofd, wat in dank werd aanvaard. Eiken Vrijdagavond om 7.30 uur vangt deze c rsus aan in 't K. S. A.-gebouw. WASSENAAR. Begrooting zonder belastingverhooging sluitend gemaakt Door B. en W. dezer gemeente is aan den Raad aangeboden de begrooting der gemeente, alsmede die van de bedrijven voor 1934. In de uitvoerige toelichting, welke de begrootingen vergezelt, schrijven van B. en W.: Zooals wel haast van zelf spreekt, is het ons is mogen gelukken, is toe te schrij- omstandigheden, die ook op de financiën van deze gemeente hun stempel drukken, niet wel mogelijk gebleken de begrooting der gemeente sluitend te maken, zonder ingrijpende maatregelen te nemen. Dat het ons is mogen gelukken is toe te schrij ven deels aan de gunstige omstandigheid, dat de gemeente in vroegere jaren een reserve heeft kunnen vormen, welke het mogelijk maakte in de eerstkomende vijf jaren een bedrag van 150.000,op te ne men ter versterking van de gewone inkom sten, anderdeels aan het feit, dat de be drijven in gezonden toestand verkeeren, zoodat na behoorlijke afschrijving baten zijn gebleven, welke kunnen worden aan gewend tot bestrijding van de uitgaven, welke een gevolg zijn van de buitengewo ne tijdsomstandigheden. Voor het jaar 1934 kon bovendien worden gebruikt het ba tig slot op den gewonen dienst der reke ning over 1932, hetwelk, na beschikking over een klein bedrag ten bate van het dienstjaar 1933 voor niet-uitgevoerde wer ken, een bedrag van 117152,10 vertegen woordigt. Het bedrag, dat na vaststelling van de te verwachten uitgaven en raming van de inkomsten te dekken overbleef, bedroeg aanvankelijk niet minder dan 356.000. en is na de indiening van het voorstel van wet tot vermindering van de uitkeering, bedoeld in artikel 3, onder b der wet van 15 Juli 1929, nog met ruim 5500,ge stegen. Deze korting bedraagt voor onze gemeente 28 van 53.956,18 zijnde de geraamde uitkeering voor 1934 of 15107,73, waarop in mindering komt het ingevolge het Kortingswetje ingehouden bedrag groot 7752.Ten laste van het jaar 1934 komt hiervan 3/4 gedeelte. Door het aanbrengen van enkele wijzi gingen in het oorspronkelijk ontwerp waarmede een bedrag van 700.was ge moeid, is het te dekken tekort gestegen tot ruim 371.000,of ongeveer 76000, meer, dan benoodigd was voor het slui tend maken der begrooting voor 1933. De oorzaken, welke deze stijging hebben bewerkt, worden daarna in grove trekken aangegeven voor alle hoofdstukken der begrooting. Wij stippen daaruit aan, dat het nadee- lig saldo op het Hoofdstuk Openbare Vei ligheid, met ongpveer 6300,— is geste gen, wegens stijging van politieuitgaven, de kosten der straatverlichting en rente van geldleeningen. De opbrengst van keurloonen is onge veer 1000.lager geraamd, evenzoo de opbrengst van bouwieges. Voor het open baar lager onderwijs zijn de uitgaven on geveer 5700.hooger, het bijzonder la ger onderwijs geeft een groot nadeelig slot van 21500.wegens vergoeding bo ventallige leerkrachten, meerdere kosten van geldleeningen en lagere opbrengst van schoolgelden. Voor het bijzonder voorbereidend onder wijs is 2000.meer geraamd. De uitgaven van het middelbaar onder wijs en voorbereidend hooger onderwijs zijn eveneens hooger geraamd. De post subsidie aan werkloozenkassen is 2500.hooger geraamd. Het hoofdstuk belastingen is ruim 38.700.lager wegens mindere opbrengst der personeele belasting. Ter dekking van het geraamde tekort van ruim 371.000,stellen B. en W.*roor een aantal maatregelen te nemen o.m.: a. tijdelijke korting op de jaarwedde vati het personeel van 3 tot 6 b. intrekking der vacantietoelage; c. verhaal van 8 1/2 wegens bijdragen voor pensioen op die jaarwedden, welke niet door den Raad worden vastgesteld; De baten hiervan bedragen ruim 11000.—. d. Te beschikken over de algemeene re serve tot een bedrag van 150.000. e. te beschikken over het batig slot der rekening 1932 ad 117.000. f. te beschikken over de restanten winst van de gas- en electriciteitsbedrijven over 1930, 1931 en 1932 tot een bedrag rond 96.000.—. Verhooging van belastingen wordt door B. en W. niet voorgesteld. ALKEMADE. Vleeschkeuring. In den loop der maand October zijn ter secretarie aange geven de volgende slachtingen. Bedrijfs slachtingen: 19 koeien, 28 varkens, 4 scha pen en 7 geiten. Huisslachtingen: 9 var kens. Noodslachtingen: 4 varkens, 2 big gen, 8 schapen, 1 lam en 1 geit Ingevoerd werd 28 K.G. vleesch. Aan keurloon werd ontvangen ƒ311.25. Arbeidsbemiddeling. Alhier stonden by het plaatselijk orgaan der Arbeidsbe middeling ingeschreven 90 werkzoeken den w.o.: 54 landarbeiders, 25 bouwvakar beiders, 8 metaalbewerkers, 3 div. arbei ders. Geboren: Catharina, d. van C. J. van Wieringen en P. Gooszen. Cornelia Ka- tharina Clazina, d. van P. G. Hoogenboom en C. J. Hoogenboom. Johannes Corne lls, z. va J. van der Meer en A A van Klink. Gerardus Anthonius, z. van Th. Hoogenboom en W. van Emmerik. Jo hanna Maria, d. van J. Zoetendaal en P. Wolvers. Gehuwd: J. J. de Jeu en M. P. Vol- water. -p- C. Bouwmeester en A. J. van Klink. Gevestigd: J. van den Broek van Ter Aar. C. van Aarle van Haarlemmer meer. D. Vreeken van Broek op Lan gend ijk. C. J. van Haastrecht van Noordwijk. S. N. van de Scheur van Leiden. C. Schuring van Haarlemmer meer. Vertrokken: H. S. van Ruiten en gezin naar Rotterdam. G. Fluit en ge zin naar Den Haag. J. M. Th. Hoekstra naar Leiden. M. Dijkgraaf en echtge- noote naar Leimuiden. C. Verhaar naar Warmond. C. Th. Straathof naar Voor burg. Th. G. J. Castelein naar Voor burg. Th. N. Weenink naar Warmond. M. Muth naar Rotterdam. K. Bos man naar Rotterdam. J. J. de Jeu en echtgenoote naar Leimuiden. C. de Vos en gezin naar Schagen. HILLEGOM. Gem. Arbeidsbeurs. De laatste opga ve van den Dir. der Gem. Arbeidsbemid deling vermeldt als werkzoekende inge schreven 361 personen tegen 332 op 25 Oct jJ. Voor de jeugdige werkeloozcn. Even als voorheen ligt het weder in de bedoe ling van het Gemeentebestuur ook in de as. wintermaanden ontwikkelingscursus sen te organiseeren, waaraan de jonge werkeloozen kunnen deelnemen. Het Ge meentebestuur is er in geslaagd, onderwij zers en leeraren bereid te vinden belange loos de leiding dier cursussen op zich te nemen. Die cursussen hebben ten doel de kennis der jeugdige werklooze cursisten te verrijken en te behoeden tegen ledig gang en verveling. Geboden zal worden: algemeene ontwik keling Ned. Taal, Engelsche Taal, Maat schappijleer, Land- en Volkenkunde, Re kenen, Lezen, Boekbespreking, Vragen uurtje, Boekhouden, Electriciteitsleer, Eer ste Hulp bij Ongelukken. Verder: Theore tische en practische Vakopleiding: Bloem bollenteelt en bespreking van verschillen de bollenziekten (een proefveld is aanwe zig), Bouwkundig vakteekenen. Wél stelt de Overheid alles in het werk om de jeugdige werkloozen te ontwikke len gedurende de langen winteravonden! Daarom is het zoozeer te betreuren, dat voor al dezen nuttigen arbeid zich voor heen zoo weinig deelnemers opgaven en van die zich opgaven waren er nog velen, die niet de cursussen af maakten. Met grooten nadruk wekken wij gaarne op. dat alle jonge werkloozen aan de cur sussen zullen deelnemen; dat zy zullen be loven trouw de lessen by te wonen en by verhindering door ziekte daarvan kennis zullen geven aan de Gem. Arbeids beurs. Geef juiste inlichtingen! Het is ook hier reeds voorgekomen, dat van de Dir. der Gem. Arbeidsbeurs onjuiste inlichtin gen worden verstrekt. Elders heeft deze fout reeds geleid tot gevangenisstraf behalve dan andere misère. Zonder par don zal voortaan ook hier de schuldige aan den strafrechter worden overgegeven. Hopen we, dat het hier bij een waar schuwing mag blyven. Geboren: Theodora Susanna, d. van J. J. Frederiks en G. T. Buckens. Sophia Antonia Helena Johanna, d. van D. van de Water en A. J. M. van den Bos. Jan netje Johanna, d. van H. J. de Mon en M. A. Kieft Maria Christina, d. van J. C. Hageman en P. M. Gahrmann. Ondertrouwd: A. Leuven en S. F. van Maris. A. Verschoor en A. van Rijs wijk. Overleden: J. Bloemen, echtgenoote van P. van Asselt, 71 j. Gevestigd: L. Spaargaren, Leidsche- straat 147, M. G. Nan, Hoofdstr. 102. J. M. C. Visser, Hoofdstr. 14. M. A. Bre- derode met gezin, Leidschestr. 113. J. Ruighaver met gezin, Ambachtstr. 53. J. N. van der Hulst met zn., Emmastraat 23. C. G. Blokker met gezin, Meerstr. 87. A. van der Veld, Hoofdstr. 95. Vertrokken: E. Heinzerling en A. DE AVONTUREN VAN 297. Profje rolde ondersteboven van schrik en haast brak hy zijn pas genezen beep opnieuw. Struisje kwam gauw aan- loopen om hem weer op te helpen en bleef toen naast hem staan. Maar dat kan toch niet, zei Profje toen hij bekomen was van de schrik. Ik moet toch een bediende hebben en wie zou er nu zoo goed voor mij zorgen als jij? Daar weet ik raad op, zei het opperhoofd. Ik geef U een andere bediende, dan is dat eigenlyk ons ge schenk aan Struisje. En hij nan „Gouden Hart" bij de hand en vroeg hem of hij met Profje wilde gaan. En „Gouden Hart" die veel van reizen hield, zei heel gauw Ja". Brandt naar Witten (Did.). C. F. Pijpers naar Amsterdam. K. M. Boevé me. vr. naar Amsterdam. W. J. de Koning naar Amsterdam. H. Schoneveld naar Lei den. A. J. Goemans naar Voorhout. A. M. van Werkhoven naar Haarlem. D. Kulk naar Lisse. A. J. Eland met ge zin naar Haarlem. J. C. Berger naar Aken (Did.). W. P. Kalkmon naar Den Haag. LISSE. „Lisse Vooruit". Vrijdagavond werd in het gebouw H.B.G. een vergadering ge houden van de plaatselijke Middenstands- vereenigingen. De voorzitter van het Co mité „Lisse Vooruit", de heer F. C. J. van der Eerden, riep de aanwezigen een woord van welkom toe en hoopte, dat de bespre kingen van dezen avond resultaten mo gen hebben. Daar een reclame met daaraan verbon den lotery tegenwoordig niet meer toe laatbaar is, achtte het Comité de reclame zooals deze verleden jaar werd georgani seerd, nog de meest succesvolle. De voor- ziter stippelt dit plain nog even nader uit en geeft daarna de aanwezigen gelegen heid zich over het plan te uiten en van ge dachten te wisselen. De heer Pot, ongeorganiseerd winkelier, dient een nieuw voorstel in. Hij acht dat de kleine winkeliers over het algemeen bij een reclame als verleden jaar de minste kans van succes hebben. Men zou bij de reclame een kinderfeestavond moeten or ganiseeren. Uit de besprekingen bleek, dat het Comité ten opzichte van dit voorstel afwijzend stond. Er gingen ook stemmen op om de bon nen te stellen op ƒ0.50 of .1.inplaats van 0.75. Er werd hierover in den bree- de gediscussieerd. Bij stemming werd be sloten de bons op ƒ0.50 te stellen. Voor- Loopig gaven zich 31 deelnemers op. De reclame zal aanvangen 29 Nov. en eindi gen op 6 December. Niet-aanwezige deel nemers kunnen zich nog opgeven tot Don derdag 9 November a.s. bij den heer Buur man. Na gehouden rondvraag sloot de voorz. de vergadering onder de zinspreuk „Lisse Vooruit". VEUR. Veur zonder gas. Donderdagavond te pl.m. 10 uur zaten de bewoners van Veur plotseling geheel zonder gas, wat voor hen die nog gaslicht gebruiken, een groot on gemak was. Het bleek, dat de zinker, wel ke onder de Vliet van de Delftsche Kade naar den Sluitkant loopt, stuk was. Als vermoedelijke oorzaak wordt veronder steld, dat een voorbijvarend schip met het anker de zinker heeft stuk gemaakt Men is heden begonnen met het leggen van een noodzinker, daar de geheele Ge meente Veur zonder gas zit, wat voor ve len een groot ongerief is. Men hoopt spoe dig het euvel te hebben verholpen. Vrij dagavond was men nog druk bezig. Ongeluk. Zaterdag had mej. Keijzer, onderwijzeres aan de bijzondere school te Veur, het ongeluk in de school uit te glij den, waarbij zy zoo ongelukkig terecht kwam, dat zij waarschijnlijk een been breuk heeft bekomen. Per auto is zij naar het ziekenhuis overgebracht Wetenswaardige Berichten Zonnebaden oorzaak van kanker? Een der Amerikaansche gedelegeerden aan het op het oogenblik te Madrid gehou den internationaal congres tegen den kan ker heeft tijdens de besprekingen betoogd, dat het nemen van zonnebaden en zich on gekleed in de buitenlucht ophouden een der oorzaken is van kanker aan de huid en de lippen. Als voorbehoedmiddel tegen kanker raadt hij aan matigheid in eten, drinken en lichaamsbeweging. PROFJE EN STRUISJE. 298. Zoo gebeurde het dat Profje Struisje zijn vrijheid beloofde, ofschoon hij haast niet van hem scheiden kon. Er werd besloten met cano's de rivier af te zakken, tot ze de boot zouden hebben be reikt, waar het jong nog altijd /ertoefde, en met elkaar zouden varen tot de eerste groote stad. De Indianen deden Profje uitgeleide en gaven hem allerlei geschen ken mee. Ook de kapitein, de stuurman en de matrozen gingen mee. Het duurde niet lang of de boot was gevonden en de ach tergeblevenen waren buiten zichzelf van vreugde toen ze het gezelschép zagen, ver meerderd met de Indiaansche ;diende. Maar niets was zoo aandoenlijk als hft weerzien van Struis en zijn jong, dat in- tusschen even groot .'ls Struis was ge worden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 4