zaterdag 4 november 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD Pau. o IMTERPAROCHIEELE WAT EEN GEZEL TOCH WETEN MOET. XXXL Hebt u er wel eens op gelet, hoe weinig critisch men vaak is bij het beoordeelen van allerlei wereldsche zaken? 't Lijkt vaak, of men alle dingen maar slikt als limonade en bier. Maar owee als het gaat over Rome. Dan staan vele geleerde heeren met stapels boeken en ernstige gezichten naar argumenten te zoeken, om toch maar die Roomsche Kerk te kunnen kleineeren. Laat ons ditmaal eens critisch zien naar het Pausschap, want dat is ook een leer stuk van ons katholiek geloof met zeer hooge waarde. En we nemen daarvoor ka tholieke en niet-katholieke getuigen, waar van zelfs tijdgenoten, menschen dus, die de Apostelen hebben gezien, gehoord en gesproken. Hun verklaringen zijn de meest waardevolle. In het jaar 88 was Clemens bischop van Rome. Een man, die meerdere malen de Apostelen gezien en gesproken had. Deze nu schreef in het jaar 93, naar aanleiding van een twist in Korinthe, dat in Grieken land lag, een brief naar de daar wonende Christengemeente. En hij schreef o.m. dit: „Indien iemand niet luistert naar wat Hij (God) door ons (Clemens) gesproken heeft, dan wete hij, dat hij zich schuldig maakt aan een niet geringe overtreding en gevaar". En met den brief stuurt hij nog drie gezanten, om die twist op te los- Een Anglicaansche geleerde, Lightfoot, noemde dat schrijven „den eersten stap tot de Pauselijke aanmatiging". Ge merkt hieruit, dat de Bisschop van Rome boven alle andere Bisschoppen toen al uitstond. Een tweede getuige is wel Irenaeus. Deze schreef o.a. dit: „Nadat de gelukzalige Apostelen de Kerk hadden gegrondvest en gebouwd, vertrouwen zij de uitoefening van het bisschoppelijk ambt aan Linus, van wien Paulus spreekt in zyn brief aan Timotheus. Zijn opvolger was Anacletus. Na dezen van de Apostelen af gerekend, was Clemens de derde bisschop: deze heeft de Apostelen nog met eigen oogen gezien en persoonlijk met hen verkeerd, in zyn ooren klonk nog het woord der Apostelen, hun overlevering had hy nog onder de oogen. En hij was d,e eenige niet; want nog waren er toen velen in leven, die door de Apostelen onderwezen waren". Aberkios, een man van geleerdheid uit Klein-Azië, liet als een bijzonder feit uit zijn leven op zijn graf het volgende op schrift zetten: „Ik heb Rome bezocht, de Koningin met gouden kleed en schoeisel". Dit beteekent, zegt de geschiedvorscher Salomon Reinach, dat Aberkios te Rome is geweest en daar heeft gezien de maje steit der Kerk, de Koningin der wereld. Protestantsche en Joodsche geschiedvor- schers, die hetzelfde grafschrift bestudeerd hebben, kwamen tot de conclusie, dat daarmede een bewys is gegeven van de voorrang van Romes zeteL En wilt ge nu nog een aantal dwaallee raars, de verst-ver wij derde getuigen? Tel dan maar op: Valentinus, Cerdo, Mardon, Appelles, Potitus, Basillicus, Syneros, Mar- cellinus, Theodotus, Artemon, Praxeas, Epi- gonus, Sabellius, Alcibiades; 14 menschen, die naar Rome gingen, als ze hun leerstel lingen tot waarheid wilden zien verheven. Duidelijke bewijzen hoe destijds Rome al het middelpunt was van de wereld, het geen thans, na bijkans 19 eeuwen nog zoo is. Want het spreekt toch boekdeelen, dat in onzen tijd van degradatie zoo vele naties streven naar verdragen met de H. Stoel. Meer dan Genève is Rome de plaats, van waar vrede en welvaart kunnen komen. Omdat Rome is een grootmacht van gees telijk gezag, wiens oorsprong Christus is. S. M. BIJ ONS 46ste STICHTINGSFEEST. Het feit, dat de Gezellen-Vereeniging in onze stad morgen zes en veertig jaar bestaat, is ons een gereede aanleiding eeni ge „gedachten" neer te schrijven. Toen wij het vorig jaar ons negende lustrum vierden, is daarvan een goede pro paganda uitgegaan voor het Kolpingswerk. Maar mij dunkt, dat nog wel wat meer te behalen is dan enkel de winst van leden. En dan doelen wij op de verbreeding en de verdieping van de Kolpings-gedachte. Wat wilde Kolping destijds? Dat, wat hij nu nog wil en van zijn zo nen met grooten aandrang vraagt: „Een godsdienstig-sociale levensbeschouwing en levenspraktijk, waardoor een goed Gezel stukken hooger staat dan zoo vele kanke raars en mislukkelingen; een katholiek zijn, waardoor we verre uitgroeien boven de verrotting om ons heen". Ik kan geen oordeel veilen over de mo gelijke vooruitgang van welk onderdeel dei* vereeniging ook; en dat er heel veel en heel goed is en wordt gewerkt, dat stemt tot tevredenheid. Maar meer nog kan en moet er gedaan worden om te beant woorden aan den roep van den tijd en daarom. We moeten vooruit, in stormpas! Op godsdienstig terrein met onze kern vorming, retraite, missie-actie, recollectie, en zoo vele andere middelen. Op sociaal gebied met vak-ontwikkeling, maatschappelijke en politieke studie, voor al met onze eigen opvatting van den ar beid als roeping Gods. Daar is nog veel schoons te gewinnen op cultureel terrein. Denk maar aan volks zang, leekespel en gezonde ontspanning. Daarom allen aangepakt! In onderling vertrouwen, zonder pretentie, en met den wil eigen leven en dat van anderen mooi te maken en intens-katholiek. Trouw aan Kolping. S n i o r. DE REGELING BIJ ONS 46STE STICHTINGSFEEST. Kerkelijke viering. Zondag 7.15 uur gezongen H. Mis in de kapel van het Elisabeth-Gesticht. De ingang is aan de Hooigracht. Onder de H. Mis plechtige algemeene H. Communie. De antwoorden op den Priester en het Credo zullen door allen worden medege zongen. Daarvoor gebruike met het boekje met de volledige tekst der H. Mis, dat aao alle leden wordt uitgereikt. Zoo lang en zoo dikwijls nu de Priester of men zelf zingt gaat men staan; behalve bij het Credo. Fietsen zijn alleen testallen op het Pieterskerkhof en volstrext n i e t in het Elisabeth-Gesticht. Huiselijke viering. Tot het ontbijt in ons Gezellenhuis is de toegang aan het Pieterskerkhof. Elkeen blijven achter zijn stoel staan tot na het bidden. Hier vooral werke men mede om de orde te handhaven! Avondfeest. Zondagavond 8 uur en Woensdagavond 8.15 uur zijn de feestavonden in de Stads gehoorzaal. Daarvoor zijn nog extra-kaar ten te verkrijgen k 40 cent, bij het plaats bespreken en '8 avonds aan de zaal. Te vens zijn dan programma's verkrijgbaar tegen den prijs van 5 cent. Het plaatsbespreken voor beide avonden begint Zondag om 12.30 uur Ln de vestibule van de Stadsgehoorzaal tegen betaling van 10 cent per plaats. Er worden gewoon volgnummers uitgereikt. ALLER AANDACHT S.V.P. Noch aan het Gezellenhuis, noch bij den Praeses en ook niet bij de Commissarissen bestaat gelegenheid om kaarten te ruilen. Alleen na het ontbijt kan dit on derling geschieden. STUDIECLUB. Donderdag a.s. te half negen is de derde bijeenkomst. Alsdan spreekt de Weled. heer P. G. Hocks over: Middeleeuwsche legenden en exempelen. UIT DE OMGEVING WOUBRUGGE Woningbouwvereen. „Nieuw Leven". J.l. Donderdag kwamen de leden der wo- ningbouwvereeniging „Nieuw Leven" op het gemeentehuis in vergadering bijeen. Op verzoek van het bestuur werd de vergadering geleid door den heer Schami- née, die zich gedurende het bestaan der vereeniging belast had met de administra tieve werkzaamheden. Na opening door den voorz. en het uit spreken van een welkomstwoord, deed spr. verslag van de exploitatieuitkomsten over het afgeloopen dienstjaar 1932/1933. De sluiting van het boekjaar (11 Mei) loopt parallel met de betaling der annuï teit voor het bouwvoorschot, een wensch, welke de minister had te kennen gegeven. De annuiteit van het bouwvoorschot be draagt /2148.51, van welk bedrag ƒ220.91 is afgelost, terwijl van het grondvoorschot een annuiteit verschuldigd is van 185.08, van welk bedrag 5.98 is afgelost. Aan huur werd ontvangen een bedrag van 2530.62, terwijl de achterstand per 11 Mei 1933 ƒ81.50 beliep. Gemiddeld hebben twee woningen onbe woond gestaan gedurende het dienstjaah Per woning is gereserveerd een bedrag van ƒ30, de reserve bedraagt per 11 Mei 1933. na aftrek van de in het afgeloopen dienst jaar gemaakte onderhoudskosten ad 127.53, 832.47. Het verlies over het boekjaar is ƒ338.26 groot, welk bedrag gevoegd wordt bij het verlies van het voorgaande jaar, zoodat deze post in totaal beloopt 987.78. Nadat hierover nog enkele nadere in lichtingen worden verstrekt, deelt de voor zitter mede, dat uit het onderzoek van de nota's gebleken is, dat kleine reparaties, als het herstellen van lichtknoppen, het vast maken van deurknoppen, ten laste van de vereeniging worden gebracht. Spr. acht dit onjuist. Deze kleine kosten behooren z.i. door de betrokkenen zelf betaald te wor den. Deze kosten verhoogen immers het verlies der vereeniging en de leden be hooren zelf zorg te dragen, dat een slui tende exploitatie wordt verkregen. Naar aanleiding van een door een der bestuursleden gemaakte opmerking over de hooge rente van het van de gemeente ont vangen voorschot, deelt de voorz. mede, dat in de Tweede Kamer deze zaak reeds lang een onderwerp van bespreking uitmaakt. Desniettemin zal alsnog by den Minister worden aangedrongen op. bespoediging. Verlaging van het rentepercentage met b.v. 1 pet. zou de vereeniging een sluiten de rekening kunnen geven. De voorz. stelt thans het voorstel van het bestuur aan de orde om te komen tot ver laging van de huur. Spr. geeft een kort overzicht. Doordat gemiddeld twee woningen leeg gestaan hebben in het afgeloopen jaar, heeft de vereeniging een mindere ontvangst genoten van ƒ318. Wanneer nu bewerkstel ligd kan worden, dat de woningen aantrek kelijk gemaakt worden door verlaging o.m. van den huurprijs, dan zullen vermoedelijk deze woningen ook nog verhuurd kunnen worden. Spr. denkt hierbij aan verlaging in den vorm van het ten laste nemen van de vereeniging der waterleidingtarieven. De kosten der waterleiding beloopen voor de 16 woningen ƒ371.20. Zouden de ge- heele kosten door de vereeniging worden gedragen dan zou het verlies dus pl.m. 50 bedragen, welk verlies gecompenseerd wordt door het bewonen der woningen. Om echter niet bet uiterste te bereiken, meent spr. dat voorloopig moet volstaan worden met een verlaging van 25 cent per week. Hiermede gaat de vergadering accoord. Als gevolg hiervan zullen de tarieven voor de waterleiding door de vereeniging gedragen worden, terwijl de bewoners boven de f 3 huur wekelijks 20 ct. voor het water betalen. Het meerverbruik, dat in eenig jaar optreedt, komt echter ten laste der verbruikers. Op voorstel van den secretaris, den heer J E. Schijf, wordt deze maatregel als proef voor een jaar aangenomen, ingaande 1 De cember a.s. Een der leden vindt de huurprijs nog wel hoog in verhouding met omliggende ge meenten. Dit wordt echter bestreden. Re kening behoort te worden gehouden met de tijdsomstandigheden waaronder gebouwd is De heer Kroes deelt mede, dat langs de huizen boomen geplant zijn, welke beplan ting volgend jaar zal worden uitgebreid. Bij de rondvraag wijst een der leden op de wenschelijkheid tot het aanbrengen van regenputten. Na eenige bespreking wordt toegezegd, deze zaak te onderzoeken. Moch ten de kosten niet te hoog zijn, dan zouden deze kunnen bestreden worden uit de re serve. De huurwaarde der woningen zal er, naar enkele leden meenen, op vooruit gaan. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorz. de vergadering. Christ. Nat. Onderwijs. Door het over lijden van den penningmeester van .het be stuur van de school voor Chr .Nat Onder wijs, den heer P. Boot, heeft 'n nieuwe for matie van het bestuur plaats gehad. Tot voorz. werd gekozen L. P. Buitelaar, secretaris G. C. Timmer en penningm. C. W. Anker, terwijl als bestuurslid gekozen werd J. Walraven. TER AAR Graalwacht. Morgen worden alle groo- te leden om kwart over twee aan het club huis verwacht. De kleinen na de Congre gatie. Denkt er. om, allemaal weer trouw present, om onze gezellige bijeenkomst te laten slagen. De sluisverlichting. Momenteel wordt er hard gewerkt, om de gevaarlijke plaats, bij de sluis aan het Papeveer, des avonds en 's nachts te verlichten. Benieuwd zijn we wel, of de verlichting aan de gestelde eischen zal voldoen. We zullen hopen. NOORDWIJKERHOUT De werkloosheid. In de afgeloopen maand is in deze gemeente ingevolge de rijkssteunregeling aan werkloozen uitge keerd: ƒ5926.15. De kosten van werkver schaffing bedroegen 677.76, terwijl door de besturen der werkloozenkassen werd uitgekeerd aan werklooze leden een bedrag van 180.50. Schuit gezonken. Bij het laden van een zandschuit, welke gelegen was in de Schip- persloot, kwam een kipkar gevuld met zand ongelukikgerwyze op den kant van de schuit terecht, waardoor deze zóó over helde, dat het water erin liep. In een mi nimum van tijd zonk het vaartuig. De schipper, genaamd van Leeuwen, gedomi cilieerd te Nootdorp, kon zich ternauwer nood redden door op den wal te springen. Wel een schadepost voor hem daar alles veel door het water geleden heeft, zooals kleeren, enkele meubelstukkn, en etens waren. Het schip zou heden gelicht worden LEIDEN. NED. R.K. VOLKSBOND. PLAATSELIJKE CENTRALE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat Leliestraat 7. Zondag Om half acht H.H. Missen in de volgende kerken: Hartebrug, Mon-Père, St. Lodewijk en Hulpkerk Haagweg, voor de overleden leden van den R. K. Volksbond, ieder Bondslid gaat in zijn eigen Parochie kerk ter H. Tafel. Zondag 's Middags te 1 uur worden de bidstonden geopend op het R. K. Kerkhof, Zijlpoort (St. Barbaravereeniging). Maandag Eerste Ontwikkelingsavond voor de Katholieke werkloozen, 's avonds in de groote zaal Bondsgebouw, 8 uur. Maandag Rechtskundig Bureau voor de leden van de afd. Leiden en Omstreken, 's avonds van 8.30 tot 8 uur. Bondsgebouw Steenschuur 15. Dinsdag, 's Morgens te tien uur opening van het ontspanningslokaal voor de Kath. Werkloozen. Het stempelen voor de werkloozen blijft in zaal 1 's morgens van 910 uur, daarna gelegenheid voor ontspanning in de groo te zaal. Het ontspanningslokaal is geopend 's morgeens van 912 uur, 's middags van half twee tot 5 uur, ingang Boomgaardsteeg Zaterdag 's morgens is er geen gelegen heid tot ontspanning, zulks met het oog op het schoonmaken van het gebouw. Toegang tot het ontspanningslokaal heb ben uitsluitend Kath. Werkloozen, zulks met het oog op de plaatsruimte. Dinsdag. Ledenvergadering Metaalbewer kers 8 uur. Dinsdag. Zitting voor de besturen van Bouwvakarbeiders en Transportarbeiders van 78 uur, kantoren zijn boven. Woensdag. Bestuursvergadering R. K. Volksbond 8 uur. Vrijdag Repetitie R. K. Zangvereeniging „Pulchri Studio" 8 uur. Vrijdag. Boetplichtige ledenvergadering R.K. Landarbeidersbond „St. Laurentius", 8 uur. Zaterdag Spaar- en Voorschotbank 7 8 uur. Bibliotheek 7.308.30 uur. Zieken kas 7 uur. Comité Solidairiteits-actie 78 uur. Brandstoffencommissie 78 uur. Zalen voor vergaderingen schriftelijk aan vragen aan de concierge. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPH'S- GEZELLEN-VEREENIGING. Rapenburg 52. Gelegenheid om zich als lid van de Ka tholieke Gezellen-Vereeniging te doen in schrijven R. K. Jongelingen vanaf 17 jaar iederen Uien Maandag van de maand, 's avonds om half 9, in de Presi dentskamer van het Gezellenhuis. Zondag viering van ons 46ste Stichtings- feest te 7.15 uur in de kapel van het St. Elisabethziekenhuis gezongen H. Mis waar onder plechtige Algemeene H. Communie. Na de H. Mis wordt gezongen „Dat Jezus' Leev" en na de luide dankzegging aan den eerw. Vice-Praeses „Lied van Lof en Dank" waarna in het Gezellenhuis gemeen schappelijk ontbijt, waarby wordt gezon gen het Vlaggelied. Kaarten ruilen kan al leen onderling gebeuren. Na het ontbijt en op de bijeenkomsten van 12.30 tot 2 uur plaatsbespreking in de vestibule van den Gehoorzaal vooor Zondag en Woensdag, 's Avonds te 8 uur in de Stadsgehoorzaal op voering vaon de Geheimzinnige Boedha. Kaarten zijn tot 6 uur te verkrijgen Rapen burg 52, verder aan de Gehoorzaal. Maandag bijeenkomst voor de leden van 8 uur tot 10.15. 8.15 uur kegelclub „Hout of Fout". 8.30 uur Maandelijksche Afrekening Ze- lateurs St. Petrus Liefdewerk. Dinsdag 8.30 uur verplichte Maandver gadering Afd. Gehuwde Gezellen tijdens de ontspanning. Prijsbiljarten. .Woensdag 8.15 uur in de Gehoorzaal 2de feestavond voor Donateurs en voor de afd. Gehuwde Gezellen. Toegangsbewijzen a 40 cent zijn tot 6 uur verkrijgbaar bij den huismeester verder aan de Gehoorzaal. Donderdag bijeenkomst voor de leden van 8 uur tot 10.15. Vrijdag 8.15 uur Gezellige avond voor al diegenen die hebben medegewerkt aan het welslagen van ons 46ste Stichtingsfeest Zaterdag bijeenkomst voor de leden van 8.00—10.15 uur. 8.15 uur Kegelclub de Poedelaar. Iederen Zondag van 1 tot 2 uur en iede ren Zaterdag van 8 tot 9 uur is de Lees bibliotheek geopend, uitsluitend voor de leden en donateurs der Vereeniging. Verder mededeelingen: Dinsdag 14 Nov. at.s. verplichte Maandvergadering Afd. Ge zellen te 8.45 uur. Voor de Kerstretraite zijn eenige plaat sen beschikbaar, aanmelden en sparen voor de retraite op elke bijeenkomst. Alleen voor diegene die ver weg wonen kunnen de fietsen stallen aan de zaal in gang Pieterskerkhof. KRUISVAART „ST. PETRUS". Rapenburg 52. Heden Zaterdag geen bibliotheek. Zondag geen Leesbibliotheek. 4.30 Conferentie, Ontspanningsbyeen- komst. Gelegenheid tot sparen. Maandag 8.30 uur Aloysiusban. 8.15 Godfriedban. Dinsdag 7 uur Tarcisiusban. Woensdag 6.15 uur Franciscusban Donderdag 8.30 uur Don Boscoban. Zaterdag Van 89 uur Leesbibliotheek. ST. FRANCISCUS-LIEFDEWERK. Zondag 9 uur Morgengebed, Maandag H. Mis met preek, onder de H. Mis Algemeene H. Communie. Na de H. Mis ontbijt en ont spanning voor de hoogste afdeeling. 6 uur Lof, waarna ontspanning volgens gewoon te. Maandag 8.009.30 uur Handteekenen. Dinsdag 6.157.30 uur Vlecht- en Carto- nagewerk, jongste afdeeling. 7.309.00 uur teekenen. Woensdag 7.30 uur Lof, 8.008.30 uur Ontspanning. Donderdag 6.157.30 uur, Vlecht- en Car- tonnagewerk hoogste afdeeling; 7.309.00 uur Huisvlijt. Vrijdag 6.157.00 uur Zang. 8 uur Apo logie. Zaterdag 67 uur Gymnastiek jongste afdeeling. 78 uur Gymnastiek hoogste afd. 810 uur Ontspanning. ONS CLUBHUIS „ST. ANTONIUS". Zaterdag Van 6 uur toe 6.20 uur Contri- butiebetalen, Bibliotheek en spaarbank. Zondag 4 uur Contributiebetalen en ont spanning voor jongens onder de 14 jaar, 7.30 uur Ontspanning voor jongens boven de 14 jaar. Maaandag 7 uur Algemeene H. Commu nie voor alle leden der K. J. C. Maandag 6.30 uur Franciscusgroep. Dinsdag 4 uur Botanijclub. 8.15 uur Wandelclub „De Trekvogels" Woensdag 6 uur Postzegelclub jongste afdeeling. 7 uur Postzegelclub hoogste afd. 7 uur Zaagclub. 8 uur Esperantoles. 8.15 uur Tooneelclub. Donderdag 7.30 uur Antoniusgroep. Vrijdag Van 5.30 uur tot 6.15 uur Spreek koor voor Antonius. Franciscus en Huber- tusgroep. 6.30 uur Hubertusgroep, van 7.30 uur Vrijdag 6 uur Hubertusgroep, 7.30 uur tot 8 uur groep K. en P. Zaterdag van 66.20 uur contributie be talen, Bibliotheek en spaarbank. R. K. HARMONIEKAPEL „PEROSr. Maandag. Tamboers Pieterskerkgracht, 8 uur. Woensdag: Harmonie leerlingen 7.30 8.15 uur; 8.30 uur harmonie Pieterskerk- gracht. Aanmelden nieuwe leden op de les- avonden. ZITA-VEREENIGING. Pieterskerkkoorsteeg 15. Avondbijeenkomsten voor Hollandsche meisjes op Zondag en Woensdag van 8.00—11.00 uur. Avondbijeenkomsten voor Duitsche meis jes op Zondag en Donderdag van 8.0010.20 uur. DE GRAAL. Zaterdag van 3.305.00 uur Muloclub. 7.30 uur begin het Leiden Week-end. Wil len alle leden toch vooral zorgen op tyd present te zijn. Zondag 12 uur, zyn alle leden weer in huis voor het week-end. 's Avonds na af loop contributie betalen. Maandag 7.45 uur H. Mis. 8.009.00 uur Gym. St. Ursulasteeg. 8.159.45 uur Gymn. „Spirit" Hee- rensingelschool. 8.009.30 uur naaien, knippen, handwer ken, reidansen en handwerken voor de kapel. Dinsdag. 78 uur ontwikkelingsclub. 79 uur naaien, knippen en handwer ken. Woensdag 1.303.00 uur en van 3.00 4.30 uur Kruiskinderen. 8.009.30 uur naaien, knippen en rei dansen. 9.15 uur Dadenclub „De Musschen" Donderdag 56 uur Gym. Kleinen Hee- rensingelschool. 67 uur Gym. Muloclub Ursulasteeg. 8.158.15 uur Gym. club „Actief in de zaal van de R. K. H. B. S. voor Jongens. 810 uur mandolineclub. 8.30 Verloofdenclub. 8.009.30 uur reidansen, handwerken, houtzagen, weven. Vrijdag 56 uur Gym. Afd. A St. Ursu lasteeg. 8.0010.00 uur costuumnaaien op de Vakschool. 6.308.00 uur naaien en knippen. 8.009.30 naaien en knippen. 7.30 uur Dadenclub „De Roode Graal" 9.30 uur dadenclub „Het Keerske." Excelsior Alleluia Vooruit! DE AVONTUREN VAN PROFJE EN STRUISJE. 295. Struisje vond het niets pleizierig, maar het zou onbeleefd zijn te weigeren. Hij nam dus plaats op zijn troon en om hem heen bogen alle indianen diep tot op den grond. Er werden toen dansen ge daan en allerlei spellen gespeeld, en ein delijk kwam het opperhoofd naar hem toe om te vragen welk geschenk hij als her innering wilde hebben, aan de diensten die hy hen allen bewezen had. Struisje keek een beetje treurig voor zich uit en gaf geen antwoord. En tot zijn schrik zag het opperhoofd een traan rollen uit het trouwe vogeloog. Wat scheelt er aan, mijn vriend, riep hij verschrikt uit, maar Struisje gaf steeds geen antwoord, alleen begonnen de tranen al maar rijkelijker te vloeien. 296. Nu stuurde het opperhoofd zijn zoon naar Struisje en beval alle anderen te verdwijnen. „Gouden Hart" met zijn vriendelijk gezicht kon altijd van iedereen alles gedaan krijgen en daarom was hij de aangewezene om Struisje te laten vertel len wat zijn verdriet was. Ze fluisterden samen een poosje en al gauw kwam „Gou den Hart" terug bij zijn vader. Hij wenscht wel iets erg graag, zei hij, maar niet van ons, alleen zij—i eigen meester kan het hem geven. Prof je sprong verbaasd op. Wat kon Struisje verlangen, dat hij hem alleen maar kon geven? Wat is dat dan? vroeg hij. Toen zei „Gouden Hart" heel hard, dat iedereen het kon hooren: DE VRIJ HEID!

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6