r'TOT 15 NOVEMBtR EXTRA WINTER RECLAME-CAMPAGNE ZATERDAG 4 NOVEMBER 1933 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Profiteert «an onze GRATIS aanbiedingejf StS~ Leesl aanplakbiljetten Benoodigde Gordijnen en Linoleums GRATIS gemaAkt en geplaatst Uitsluitend contant HAARLEMM ERSTB. I30I36 CEIDEN BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 4 Nov. 1933, medegedeeld door het Kon. N .«i. i .eteorol. instituut te De Bildt. Hoogste barometers!: 772.6 te Blacksod. Laagste barometers!: 737.1 te Janmayen. Verwachting tot den avond van 5 Nov.: Aanvanklijk zwakke veranderlijke wind, later zwakke tot ma tige wind uit Wes telijke richtingen. Ne velig tot half be wolkt. Weinig of geen regen. Weinig ver andering in tempe ratuur. De depressie over het Oostzeegebied is verder opgevuld. Over de Britsche Eilan den handhaafde zich de hooge druk doch naby IJsland passeert een diepe depressie, die zelfs nabij de Faroer en Shetlands de barometer doet dalen. De algemeene lucht druk gradient in onze omgeving is het zwak geweest, zoodat na een koude nacht in den morgen nevelvorming optrad over het mid den en het Westen van ons land en West- Duitschland. Ook over het verdere waar nemingsgebied is het rustig weer. Slechts op IJsland waait een flinke Westerstorm. De ochtendtemperatuur is over vrijwel ge heel West-Europa gedaald. In midden- Zweden en Lapland kwam flinke vorst voor. Er werd minder neerslag gemeld. De vooruitzichten voor het weer bij ons zijn nog vrij gunstig. Waarschijnlijk zal de nacht weer flinke afkoeling en nevel bren gen, doch overdag zal deze nevel verdwij nen. De bewolking zal later iets zwaarder zijn dan heden. De regenkansen zijn echter nog klein. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 9.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a.: Van Zaterdagnamiddag 4.57 uur tot Zon dagmorgen 6.32 uur; van Zondagnamiddag 4.55 uur tot Maandagmorgen 6.34 uur. HOOG WATER. Te Katwyk: op Zondag 5 Nov. v.m. 4.06 uur en nam. 4.21 uur; Maandag 6 Nov. v.m. 4.40 en nam. 4.58 uur. BRANDSTOFFEN VOOR WERKLOOZEN. Zooals bekend, worden de laatste jaren aan werklooze gehuwde- en ongehuwde kostwinners en aan z.g. op zichzelf wonen de personen, die naar het ooi-doel van de Gemeentelijke Commissie voor Maatschap pelijk Hulpbetoon of den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken daarvoor in aan merking komen, gedurende het wintersei zoen brandstoffen verstrekt. Bovendien besloot de Raad op 13 Febru ari 1933 eveneens voor een brandstoffen- bon in aanmerking te doen komen die werklooze hoofden van gezinnen en kost winners, die van de gemeentelijke steun- verleening naar hun kassen overgaan en daaruit een uitkeering ontvangen, welke niet meer dan 3.hooger is dan hetgeen zij uit de gemeentelijke steunverleening zouden ontvangen. In het winterseizoen 19321933, van 29 October 1932 tot en met 25 Maart 1933, wer den per werklooze 13 bons voor 1 H.L. pa relcokes, 5 bons voor 1 H.L. eierkolen, 3 bons voor 1/2 H.L. parelcokes 1/2 H.L. eierkolen, 1 bon voor 11/2 H.L. eierkolen en 1 extra-bon voor 1 H.L. parelcokes ver strekt. In totaal werden door Maatschappelijk Hulpbetoon uitgegeven 29.749 bons en door den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken 31.194 bons, vertegenwoordigend een waarde van respectievelijk 23.188.07 en 25.361.01. De Minister van Sociale Zaken bericht te bij schrijven van 27 October 1933, dat hij ook dit jaar wederom goedkeurt, dat een brandstoffentoeslag aan werkloozen wordt verstrekt en wel in het tijdvak, ingaande met de week van 29 October4 November 1933 en eindigende 31 Maart 1934. De toeslag kan worden verstrekt in geld tot een maximum van 1.per week, dan wel in natura. Wanneer brandstoffen in natura worden verstrekt, mogen de kosten per werklooze 1.per week niet overschrijden en mo gen nimmer meer brandstoffen worden verstrekt, dan voor een arbeidsgezin nood zakelijk moet worden geacht. Gezien het advies van de Sub-Commissie voor de Steunverleening, meent ons Col lege ook dit seizoen wederom brandstoffen in natura te moeten verstrekken. Onderhandelingen tusschen de Stedelijke Lichtfabrieken en de Vereeniging van De tailhandelaren in Brandstoffen „Ons Be lang" hebben het mogelijk gemaakt voor deze brandstoffenvoorziening ook eierko len ter beschikking te stellen en wel voor den prijs van 1.15 per H.L. de vrije handelsprijs is 1.50 terwyl de prijs der parelcokes 0.75 per H.L. bedraagt. Door deze omstandigheid is het ons moge lijk de te verstrekken brandstof te doen bestaan uit voor de eene helft parelcokes en de andere helft eierkolen, zijnde immers de kosten daarvan per eenheid 1.15 -j- 0.75 2 0.95 per week. Zakelijke om standigheden maken het echter noodig de verstrekking vooralsnog te doen plaats vinden in 1 H.L. parelcokes in de eene week en 1 H.L. eierkolen in de andere week, zoo dat voorloopig de betrokkenen zelf voor het mengen van de brandstof zullen moeten zorgen. Voorts willen B. en W. met nadruk er op wijzen, dat tengevolge van deze regeling extra-verstrekking in weken van strenge vorst niet meer mogelijk zal zijn, zoodat de menschen zelf verstandig zullen doen te trachten eenig reserve voor die koude dagen te vormen. De kosten van deze brandstoffenverstrek- king, berekend naar 35.000 H.L. voor Maatschappelijk Hulpbetoon en 35.000 H.L. voor den Socialen Dienst, zullen ver moedelijk in totaal bedragen 66.500. In deze kosten van verstrekking, voor zoover uitgekeerd aan werkloozen, die in gevolge de gesubsidieerde steunregeling worden verleend als in de overige kosten van steunverleening. B. en W. stellen den Raad voor in den zin, als boven geschetst, te besluiten. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland komt op Vrijdagmiddag te 2.30 uur in de Vergaderzaal der Kafner bijeen. De agenda luidt: 1. Opening. 2. No tulen. 3. Ingekomen Stukken. 4. Mededee- lingen. 5. Adres inzake verhooging van den accijns op sigaren. 6. Verzonden adres aan de Algem. Landsdrukkerij om, als statuten van naamlooze vennootschap pen niet meer verkrijgbaar zijn, door foto grafische reproducties op weinig kostbare wijze aan dit bezwaar tegemoet te komen. 7. Adres inzake concessiestelsel voor perso nen- en vrachtauto-ondernemers en instel ling van een Vervoerraad met ver-strek kende bevoegdheden, ook ten aanzien van de Ned. Spoorwegen om een goede coördi natie van het personen- en vrachtgoederen- verkeer voor te bereiden. 8. Benoeming van een lid en eventueel plaatsvervangend lid in de Commissie voor de evenredigè vrachtverdeeling in de Binnenscheepvaart, in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer H. Neimeier, indertijd voor gedragen door verschillende schippers- organisaties. 9. Eeroep op Z. E. den Minis ter van Economische Zaken om behande ling van het in uitzicht .gestelde wetsont werp inzake crediet aan den Middenstand zooveel mogelijk te bespoedigen. 10. Werk verruiming door „verdekkering" van mo lenwieken. 11. Rondvraag. 12. Huishoudely- ke vergadering. 13. Sluiting. DE VERHOOGDE ACCIJNS OP SIGAREN. Adres van de Rijnlandsche Kamer van Koophandel. Excellentie, Het ontwerp van wet tot verhooging van den accyns op tabak geeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland aanleiding zich met verschuldigden eer bied tot Uwe Excellentie te wenden. De verzwaring van lasten als gevolg van de noodzaak om het budget sluitend te ma ken, zal door het Nederlandsche Volk in al zijn geledingen zwaar worden gevoeld. Zeer noode heeft de Kamer zich echter onthouden om tegen deze verzwaring op te komen. De verhooging van den accyns op siga ren maakt het de Kamer evenwel zeer moeilijk ook thans dit standpunt in te ne men, daar deze belasting funeste gevolgen moet hebben voor een zeer belangrijke in dustrie en de Kamer het zelfs niet on denkbaar ach! dat door allerlei factoren de opbrengst der belasting weer voor een groot deel te niet zal worden gedaan eenerzijds door mindere inkomsten en an derzijds door meerdere uitgaven. Reeds thans is het publiek overgegaan tot het gebruik van goedkoopere sigaren. Vooral de 6 cts.-sigaren worden thans in groote aantallen gekocht, terwyl verder 1e cigarillos h,et terrein veroverd hebben. Zal nu de omzetbelasting met ingang van 1 Januari a.s. zijn intrede hebben gedaan, dan is het te vreezen, dat dit van grooten invloed zal zijn op hst bedrag dat door ons volk voor dit genotmiddel zal kun nen worden uitgegeven. Tezamen met de extra accijnsverhooging op sigaren zal dit een geweldigen terugslag geven in deze industrie. Wat dit beteekent blijkt wel uit de omstandigheid, dat van de 80.000.000.aan veraccijnsde sigaren meer dan de helft aan arbeidsloon moet worden uitgegeven. Het zal derhalve naar de meening der Kamer weinig tegenspraak ontmoeten, dat bij het onveranderd door gaan van deze accijnsverhooging op siga ren en de invoering der omzetbelasting, groote werkloosheid in dit vak zal ont staan, waarmede het uitgangspunt der Ka mer, dat de verminderde belastingop brengst en verhoogde werkloosheidsuitkee- ringen de verhoogde accijnsopbrengst zul len neutraliseeren, in groote mate aan waarschijnlijkheid win! De Kamer veroorlooft zich daarom Uwe Excellentie te verzoeken een onderzoek te willen doen instellen in hoeverre de bewering juist is. dat er veel meer aanlei ding is den verhoogden accijns te laten drukken op sigaretten dan op sigaren, zulks zoowel uit hoofde van den thans nog zeer lagen prijs der sigaretten alsook van wege het feit, dat deze met millioenen door machines, uit het buitenland afkomstig, worden geproduceerd zonder dat er veel Nederlanders bij deze productie zijn be trokken. Mocht dit onderzoek het resultaat ople veren, dat de bovengenoemde bewering juist blijkt te zyn, dan heeft de Kamer van Koophandel de vrijheid Uwe Excellentie te verzoeken den accijns op sigaretten te verhoogen en de sigaren geheel van deze accijnsverhooging vry te stellen, mits evenwel vast komt te staan, dat deze niet in grootere mate met behulp van machines worden gefabriceerd. Het komt de Kamer voor, dat omtrent dit laatste voldoende waarborg zal zijn te verkrijgen en dat, indien al bij gebruik van machines bij de sigarenfabricatie van rationalisatie van het bedrijf zou kunnen worden gesproken, deze rationalisatie ons land enkel nadeel kan brengen, daar deze noodelooze import een groote werkloosheid zou medebrengen, zonder dat het eindpro duct inderdaad een beduidende prijsverla ging zou ondergaan. Met verschuldigden eerbied, De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland: TEN CATE BROUWER, Voorzitter. Dr. KNIBBE, Secretaris. HET NATUURHIST. MUSEUM. TE LEIDEN. Het mist een goede toonverzameling. Voor samenwerking tusschen de Natuur historische Musea in Nederland breekt prof. dr. L. F. de Beaufort, directeur van het Zoölogisch Museum te Amsterdam, een lans in het „Vakblad voor Biologie". Te Leiden hebben wij aldus schryver een uitstekend ingericht Ryks Museum van Natuurlijke Historie, dat echter ten ge volge van het ontbreken van een behoor lijke „toon-verzameling" practisch zonder contact met het groote publiek blyft. Aan den bouw van een toon-museum val! on der de tegenwoordige omstandigheden, niet te denken. Daarom rees bij schryver de vraag: is een andere oplossing niet mo gelijk? Onze locale musea kunnen niet alle een wetenschappelijken staf, met laboratorium en bibliotheek onderhouden, maar wan neer er een centraal instituut was zoo zegt prof. de B. waar iedere museum leider steun en hulp zou kunnen krijgen, dan zou veel bereikt kunnen worden. Zulk een centraal instituut nu zou, naar prof. de B.'s meening, 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie kunnen zijn. Het or gaan dat dit museum thans mist om te kunnen bloeien; een „toonverzameling", zou dan gevonden worden in de locale, reeds bestaande en nog op te richten mu sea, door het geheele land verspreid. Het Leidsche Museum zou als 't ware zijn vertakkingen door het geheele land hebben; het zou door die musea in contact komen met het publiek en wel veel inten siever dan wanneer uitvoering werd ge geven aan het oorspronkelijke plan: bouw van een „toon"-museum te Leiden. Het is echter niet de bedoeling van prof. de B., dat het Leidsche Museum alle na tuurhistorische musea in Nederland zou annexeeren, maar evenals b.v. de ge meente Amsterdam en een Artis te zamen het Zoölogisch Museum aldaar exploitee- ren, zou het Rijk dit met de locale mu sea kunnen doen. Een eenvoudige regeling zou voldoende zijn, waarbij het locale mu seum zich verplicht alle wetenschappe lijke voorwerpen en collecties, die voor de toonverzameling van geen belang zijn, in het Leidsch Museum te deponeeren, ter wijl het Leidsch Museum zich verbindt de in het locale museum ten toon gestelde collecties te determineeren' en desnoods met eigen materiaal aan te vullen. Ook zou het Leidsch Museum in de locale mu sea tijdelijke tentoonstellingen kunnen or- ganiseeren, waardoor deze Rijksinstelling meer bekendheid zou verwerven en nut tiger werkzaam zou kunnen zyn dan thans mogelijk is. Prof. de B. houdt zich overtuigd, dat een samenwerking tusschen het Rijksmuseum en andere natuurhistorische musea hier te lande voor beide party en van voordeel zou zijn en de beoefening der natuurlijke his-> torie in ons land stellig ten goede zou ko men. Vanmorgen te half tien is de 46-jarige radio-monteur R. J. van het Gemeentelijk Radio-distributiebedrijf op den Hooge Rijn dijk door het breken van een ladder geval len, Vermoedelijk heeft hij daarbij den linkerenkel gebroken. BIOSCOPEN Trianon. Hansi Niese is de bekende volksactrice van het Prater in Weenen, waar zij te midden van het Weensche volk de grootste triumfen vierde. Deze ras-artiste heeft nu de hoofdrol in de film „Hare Koninklyxe Hoogheid de waschvrouw", waarmee men hoofdzakelijk om haar kostelijk spel zich heerlijk amuseert. Het heele spel is onwerkelijk en fantas tisch, maar een kostelijke opeenstapeling van dwaasheden, die de talrijke aanwezi gen gisteravond deden gieren van 't lachen. Het zou haast onmogelyk zijn al deze dwaze situaties uiteen te zetten, men moet deze film gaan zien en men zal er geen spyt van hebben. „De groote bluf" behandelt op vermake lijke, en spannende wijze het geval van een diefstal der juweelen van een film diva. De dief komt zich aanmelden bij.... den directeur der filmmaatschappij, die juist een hoofdrol zoekt voor zijn nieuwe film. En nu volgt er een spannend ver haal over Silver Jim, die ook deze diefstal op zyn geweten heeft en nu overal door de politie gezocht wordt. Het spoor leidt naar de filmstudio, waar.... Meer mogen wij nu eenmaal niet verklappen, om de spanning bij het zien niet weg te neanen, maar niemand zal er spijt van hebben ook deze film gezien te hebben. Het is een programma van veel amuse ment, dat wij volwassenen gaarne aanbe velen. Casino. Deze week loopt in Casino „Mylady", een vervolg op „De drie Musketiers", de film, die in de afgeloopen week iederen avond een volle zaal trok. Het witte doek vertoont ons nu den strijd van de musketiers tegen de sluwe intrigante Mylady De Winter, de spionne van Richelieu. List kampt hier te gen moed en gezond verstand, doch moed en verstand behalen de overwinning en zoo zien we d'Artignan, den eersten der musketiers, zegevierend uit den strijd tre den. Een filmwerk, dat evenals dat van de vorige week, uitmunt door goed geslaagde fotografie en artistieken smaak en tevens van 't begin tot het einde den toeschouwer boeit en in spanning houd! Voor volwassenen. Bij Kon. besluit is eervol ontslag ver leend aan den res. kapitein B. N. Zwart van het 4e reg. infanterie. AGENDA LEIDEN. Dinsdag. R. K. Metaalbewerkersbond, afd. Leiden, ledenvergadering. Bondsgebouw 8 uur. Maandag K. J. M. V. „S! Peter Kanis", Eigen Huis, 8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den zal worden waargenomen door de dok toren De Bruyne, v. Es, Lahr, Poortman en Starck. De Zondagsdienst der buisartsen wordt te Oegstgeest waargenomen door dr. Hu- gen holz. Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Oc! tot en met Zondag 5 Nov. a.s. waarge nomen door apotheek C. B. Duyster, Nieu we Rijn 18, Tel. 523. VAN ONZE ADVERTEERDERS Beddenzaak Gebrs. P. en D. Briejer De Gebrs. P. en D. Briejer, die reeds en kele jaren hun beddenzaak voerden op den hoek van KraaierstraatUtrechtsche Veer, hebben deze thans overgebracht naar den hoek van Hoogewoerd en Kraaierstraat Het viermaal grootere perceel biedt voor deze bedden-speciaalzaak 'n uitstekende ge legenheid om te laten zien welke sorteering en voorraden aanwezig zyn. De gebrs. Briejer hebben er tevens dit voordeel van, dat winkel en werkplaats nu bij elkaar zijn ondergebracht, hetgeen het werk ten zeerste vergemakkelijkt. Het pand heeft in- en uitwendig een flin ke restauratie ondergaan, welke onder lei ding van den heer F. Koopman is uitge voerd. Geveilde perceelen. Ten overstaan van den Notaris H. M. Markusse alhier: Huis Witte Rozenstraat 64, in bod op f 6200.kooper de heer A. Verhoog voor f 6310.—. Acht huizen Dwars weteringkade 310 (Zijlweg) samen in bod f 9020.kooper de heer E. van Starkenburg q.q. voor f 9100; Huis Langegracht 186 in bod f 1340. kooper de heer J. J. de Cler qq. voor f 1385. Huizen Pancrassteeg 6 en 8 samen in bod f 2440.kooper de heer E. van Star kenburg qq. voor f 2500. Huis Gortestraat: in bod f 540.kooper de heer P. J. v. d. Kleij voor f 540. Pakhuis Vrouwenkerksteeg 7: in bod f 610.kooper de heer L. v. d. Meel qq. voor f 700. Huis Klikstraat 9 niet gegund. Mij. der Nederlandsche Letterkunde. In de gisteravond gehouden maandelijk- sche vergaderinge der Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde, heeft Dr. C. J. Wijnaendts Francken een voordracht ge houden over „Voltaire als schrijver en ge- schiedschry ver". Na afloop daarvan heeft de heer F. H. A. Driessen eenige mededeelingen gedaan over een adresboek van Leiden uit het jaar 1660. Prof. dr. A. H. Schreinemakers is be noemd tot eere-lid van de Chemical Society te Londen. Zondag, Maandag en Dinsdag a.s., zal in „Huize Maria" Pieterskerkchoorsteeg 15 een tentoonstelling worden gehouden voor Kerk en Missie, welke tentoonstelling is georganiseerd door de Vereeniging van het Allerh. Sacrament en Liefdewerk voor arme Kerken en Missiën. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar een advertentie in dit nummer. Vanmorgen te halfacht heeft op 't kruis punt HoogewoerdKraaierstraat 'n botsing plaats gehad tusschen twee vrachtauto's, een uit Lienden en een uit Hilversum. Bei de wagens werden beschadigd, een ervan moest worden weggesleept, Tevens moest een gevel van een huis ter plaatse het ont gelden, terwyl het tramverker stagnatie ondervond. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: candidaats examen Rechten, de heeren: J. Blankenaar (L e i d e n)D. J. Rueb (Den Haag); J. J. van Roon (Rotterdam); B. J. Aalders (Rotterdam); J. C. W. van Dam (Rotterdam); G. j. F. Sluyters (Bilthoven); A. F. Stemfoort (Den Haag). doctoraal examen Indisch Recht, de heer H. Veidkamp (Den Haag); cand. examen Indisch Recht, de heeren: A. Laurens (Den Haag); C. d, Jong (Den Haagj; L. A. de Bruyn (Leiden); A. Mi chael (Den Haag); F. H. J. Bal (Den Haag) Geslaagd voor het examen van Apothe kers-assistent te Leiden, mej. N. C. Ver loop, geboren te Rotterdam. ELECTRISCHE TABAK- EN SIGARENFABRIEK „DE LANDMAN" ROOKTABAK, BAAI .5 cent pep ons g Fa. Wed. C. J. VISTER - HAVEN 20 LEIDEN inUZIEICLEERAAR PIANO riDRCCL 2?NC LESSOJ K O R D |R E STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. Aan de agenda voor de vergadering van den Gemeenteraad op Maandag 6 Novem ber, is het volgende punt toegevoegd: Voorstel inzake het verstrekken van brandstoffen aan daarvoor in aanmerking komende werklooze gehuwde en ongehuwde kostwinners en op zich zelf wonende per sonen gedurende het winterseizoen 1933 1934. BEKEERINGSWERK PATER HENDRICHS Morgen, Zondag 5 November, preekt de zeereerw. pater Hendrichs, dien alle Lei- denaars zich wel met dankbaarheid her inneren om zijn altyd zoo druk bezochte en zeer gewilde conferenties, over zijn mooi bekeerigswerk in de vier groote plaatsen van ons Bisdom en zal zijneerw. den steun inroepen van Leiden's Katholie ken. Dit mooi inlandsch Missiewerk ver dient onzen steun en volle sympathie zon der twijfel. Het is de eerste maal dat pater Hendrichs een beroep doet op zijn broe ders en zusters in het Geloof, in de kerk van de Hartebrug. Dezen zullen zich ze ker niet onbetuigd laten, en den grijzen inlandschen missionaris toonen, dat zij met zijn prachtig werk meevoelen. Zijneerw. preekt onder de H. H. Missen van 7.30, 9 en 10.30 uur. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND TE LEIDEN.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2