RETRAITEIPIS 25ste Jaargang ZATERDAG 4 NOVEMBER 1933 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VOORNAAMSTE NIEUWS. No. 7652 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekt 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 3U woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur W verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V Niet te vee! beginselen! De eerbied voor beginselen wordt ver zwakt door wisselende opvattingen die eigenlijk slechts afgeleide en door rede neering verkregen conclusies uit beginse len zijn tot beginselen te proclamee- ren. Onze beginselen laten wij niet beduime len door eenig getransigeer. Over de uit onze beginselen door een redeneering waarin wij kunnen dwa len en mistasten, ook al zien wij het 2elf niet in afgeleide conclusies valt te pra ten. Wat hebben wij en anderen in den loop der jaren al „beginselen" over boord ge gooid, nadat de overtuiging was gegroeid gerijpt, dat het toch ten slotte geen be ginselen waren. B.v. een katholiek kan tegenstander zijn van het algemeen kiesrecht en dat stelsel bestrijden zoo vurig hij maar wil; maar zou n u nog iemand komen aandra gen met de bewering, dat het algemeen kiesrecht in strijd is met de katholieke b e- ginselen. En.... dat is toch gebeurd; er is ook hiervan onder ons een begin sel-zaak gemaakt. Een ander voorbeeld. Vele jaren heeft men in den Leidschen gemeenteraad ge hoord van anti-rev. en chr.-hist. zijde, dat zij krachtens hun beginselen niet konden meewerken aan invoering of handhaving, en dus ook zeker niet aan uit breiding, van schoolkindervoeding en -kleeding. Men wast niet tegenstander van deze overheidszorg, omdat deze met per soonlijk inzicht of momenteel gevolgde practische politiek niet overeenstemde, maar omdat, zoo verklaarde men, een dergelijke overheidsdaad in strijd was met de christelijke beginselen. En nu, na eenige jaren, stellen vertegenwoordi gers dierzélfde partijen dezelfde zaak voor, handhaven den bestaanden toestand en werken ook mede aan uitbreiding er van. Wij dachten aan dat opblazen van ver anderlijke en wisselende opvattingen tot vaste levensbeginselen, toen wij het vol gende lazen: Volgens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het voorstel-K. ter Laan tot uitbreiding van de Staatsloterij, verklaarde verscheidene leden, voorstanders op principieele gronden van afschaffing der Staats- terij, reeds op dien grond aan een uitbreiding hun medewerking niet te kunnen verleenen. Verscheidene andere leden, die niet principieel gekant verklaarden te zijn tegen het voortbestaan der Staatslote rij, meenden toch, dat behandeling van dit initiatief-voorstel weinig zin heeft. Immers al mocht het door de Staten- Generaal worden aangenomen, dan zal de regeering daaraan nog bezwaarlijk hare goedkeuring kunnen hechten. Bij zijn optreden toch heeft de regeering de verklaring afgelegd, dat het toe spitsen van politieke en geestelijke te genstellingen ter wille van de nood zakelijke eendracht zou worden ver meden. Het vraagstuk der Staatsloterij ligt, naar de meening dezer leden, in een zoodanige sfeer van principieele tegenstellingen, dat het alleen reeds daarom verstandig zou zijn, dit voor stel in te trekken of wel voorloopig te later, rusten. Is nu de uitbreiding der Staatslo terij werkelijk in directen strijd met de beginselen van de Protestantsch-Chris- telijke politici? Wij kunnen het ons moelijk voorstellen, ook gezien hun houding ten opzichte van de handhaving der Staatsloterij. Wij zouden het betreuren, als de Staat in dezen tijd niet kon overgaan tot de be doelde uitbreiding. Niet omdat wij de speelzucht in ons volk zouden willen be vorderen! Maar omdat er anders tóch ge speeld wordt; en in en door de Staatsloterij de speelzucht wordt geleid in het belang van het volk, o.m. omdat zóó het geld in het land blijft en de winst in de schatkist komt. BINNENLAND DE CONTINGENTEERING VAN OVERLEDER. Van bevoegde zijde wordt ons geschre ven: De contingenteering van overleder, waar toe dezer dagen is besloten, zal de Neder- landsche Schoenindustrie in de grootste moeilijkheden brengen. Overleder wordt in Holland bijna niet vervaardigd, met uitzondering van box- calfleder en lak en peau de Suède door een fabriek (door slechts een groot Duitsch concern in Oisterwijk) en rundleder. De schoenfabrikanten zijn dus verplicht al het overleder uit het buitenland te be trekken. De schoenhandel bestelt geen groote quantiteiten meer voor directe le vering, doch wil slechts geregeld aanvul len, en steeds voor directe nouveautés aan het publiek toonen. Wanneer nu de schoenfabrikanten ge dwongen worden veel te lang te wachten op het verstrekken van consenten, waar van men nog afhangt of ze al dan niet gegeven worden, en wanneer men zich be zig moet gaan houden met het verstrek ken van alle gegevens, die consenten eischen, dan begrijpt de buitenstaander wel, welk tijdsverzuim hier moet plaats vinden. Het contingenteeren van overleder zal het gevolg hebben, dat vele fabrieken niet geregeld kunnen blijven werken waardoor tijdelijke werkeloosheid beslist het gevolg moet zijn. Het contingenteeren van zoolle- der zou door de schoenindustrie worden toegejuicht maar overleder dient vrij te worden ingevoerd, zij het nog dat men rundsleder hiervan uitsluit. De belanghebbende hopen, dat de re geering ten spoedigste zal overgaan den contingenteering van overleder op te hef fen, hetgeen slechts tot heil kan zijn voor de schoenindustrie, die toch reeds zoo veel moeite heeft zich staande te houden. CRISISRUNDVLEESCH IN BLIK. Naar wij vernemen heeft de Veterinaire Inspectie van de Volksgezondheid in de fabrieken, waar voor de Crisisrundvee- centrale vleeschwaren zullen worden be reid, en in de inrichtingen, waar het be treffende vee wordt geslacht, een bijzon der onderzoek ingesteld naar de hygiëne en capaciteit der bedrijven. De Centrale levert voor het doel alleen dan vee af, als de veterinaire hoofdinspec teur van de volksgezondheid tevens direc teur van den Veeartsenijkundigen dienst gemeld heeft, dat zijnentwege geen bezwa ren bestaan. DE VARKENSCENTRALE. Prijzen voor versch spek. In afwijking van hetgeen eerder werd bekend gemaakt, zullen, met ingang van Maandag 6 November a.s. door de Neder- landsche Varkenscentrale de onderstaande prijzen worden betaald voor het aan haar geleverde versch spek, afkomstig van var kens geslacht na 4 November 1933: A. spek boven 28 K.G. per strook zon der wang ƒ0.64. B. spek van 2427.9 K.G. per strook zonder wang 0.62. C. spek van 1823.9 K.G. per strook zonder wang ƒ0.61. D. spek van 1317.9 K.G. per strook zonder wang 0.56. E. spek van 1012.9 K.G. per strook zonder wang 0.51. F. spek van 59.9 K.G. per strook zonder wang 0.48. G. spek van 1013 K.G. per strook zonder wang en zonder achterkinkel ƒ0.60. H. spek van 89.9 K.G. per strook zonder wang en zonder achterkinkel 0.58. L spek van 5—7.9 K.G. per strook zonder wang en zonder achterkinkel 0.56. NOORD WIJ/tERHOUT 6.50 6.50 6.50 6.50 6.50 6.50 Vrijdag 1013 Nov/ Heeren; Kerkzan gers Dinsdag 1417 No /Jonge* mannen Dinsdag 2124 Nov. Jonge Mannen Zaterdag 2528 Ifov. Mannen Woensdag 69 Dec. Jonge Mannen Zaterdag 912 Dec. Jonge Mannen Dinsdag 1215 Dec. Land- en Tuinbouwers 10. Zich aan te melden bij de Directie, Tel. 207 VERBOD VAN BOYCOT-ZEGELS. Bepaling van Minister Deckers. De minister van Defensie heeft bepaald, dat brieven, gesloten in couverten, waar op zegels zijn aangebracht met een op schrift, strekkende tot boycot van goede ren van den een of anderen staat, onge opend behooren te worden vernietigd. OVERHEID EN AMBTENAREN. Schrijven van Ged. Staten van Zuid- Holland. In een circulaire aan de college van B. en W. in Zuid-Holland noodigen Ged. Sta ten dezer provincie die colleges uit te be vorderen, dat de gemeenteraden de amb tenarenreglementen aanvullen met artike len, houdende het verbod van het dragen van niet vanwege het Rijk of de gemeente voorgeschreven of toegestane onderschei dingsteekenen en uniformkleedingstukken en het e.v. verleenen van eervol ontslag op grond van revolutionnaire gezindheid, of van lidmaatschap eener vereeniging, wel ke de behoorlijke vervulling van hun plicht als ambtenaren in gevaar kan brengen, zoomede op grond van medewerking of steun op eenigerlei wijze aan een zoodanige vereeniging, of aan van haar uitgaande actie. HET RIJKSDAGBRAND PROCES WAREN DE BULGAREN REEDS EERDER IN BERLIJN? Bezwarende verklaring van ex-communiste. Na de pauze werd gisteren de kellner Heyla gehoord. Hij heeft beweerd Taneif, Dimitroff en Pbpou ln 1933 te Berlijn te hebben gezien. De beschrijving, die hij van hen geeft, klopt evenwel volstrekt niet met het werkelijk uiterlijk der drie Bulgaren, zoodat de procureur-generaal verklaart, dat zijn getuigenis van geen waarde is. Mevr. Hartung, die vervolgens wordt gehoord, was tot 1929 lid der K. P. D. Zij trad meermalen als assistente op in het bureau der Roode Hulp te Berlijn, waar Dimitroff de vertegenwoordiger was van bezocht. De secretaris vertelde haar, dat Dimintroff de vertegenwoordiger was van de in Duitschland wonende Bulgaarsche emigranten. Hij moest de emigranten bij de Roode Hulp legitimeeren. President: Werden de emigranten direct bij Dimitroff gebracht? Getuige: Neen, zij spraken met hem door bemiddeling van een derde. Dimitrolt vond zichzelf te voornaam om met die lie den om te gaan. Toen ik de foto.van Di mitroff in de krant zag, heb ik dadelijk tot me zelf gezegd: dit is beslist de man, die indertijd vertegenwoordiger van de Bulgaarsche emigranten was. Op de vraag van den president, wanneer get. uit de communistische partij was ge treden, verklaarde get., dat zij in Aug. '29 uit de Rote Hilfe en uit de party was ge gaan wegens de behandeling der emigran ten. Pres.: Ge hebt bij de confrontatie ge zegd, dat ge beklaagde Dimitroff beslist herkende. Hebt ge ook Popoff vroeger ge zien? Get.: Ik ben zeker, dat ik Popoff bij een vrouw gezien heb, bij wie Bulgaarsche emigranten woonden. Dat was in 1928. Bij de confrontatie had zij hem herkend. Om trent Taneff was zij minder zeker. Na nog enkele vragen van dr. Teichert, verklaarde get. indertijd den naam van Dimitroff niet te hebben gekend, maar de zen eerst thans vernomen te hebben. Popoff verzekert dan nog in '28 geen enkelen dag in Duitschland te hebben ver toefd, maar in Rusland, en wel van Juni tot Augustus aan de Zwarte Zee voor een kuur. Daarna werd de zitting tot Zaterdag ver daagd. Lou de Visser wil wel getuigen. Zooals bekend, heeft Dimitroff den wensch te kennen gegeven, dat het Ne- derlandsche communistische Tweede Ka merlid Louis de Visser gehoord zou wor den, alsmede eenige getuigen uit Leiden. Een correspondent van de „Tel." heeft den heer de Visser gevraagd of hij bereid zou zijn aan een eventueele oproep ge volg te geven, waarop de heer De Visser antwoordde, dat hij dit te zijner tijd zou moeten overwegen. Eenerzijds lijkt het hem geen pretje in zijn positie naar Duitschland te reizen, anderzijds acht hij de kwestie waar het, voor wat betreft zijn getuigenis, om gaat, zeer belangrijk. Ik voel, zoo zeide de heer De Visser, er heel veel voor. Men dient te weten, dat v. d. Lubbe met de Nederlandsche Communistische Partij niets uitstaande heeft. Koos Vink te Leiden bleek reeds eenige dagen geleden een telegram naar dr. Bün- ger te hebben gezonden, met het verzoek, om als vriend en vroeger partijgenoot van Van der Lubbe als getuige te worden ge hoord. De beer M. Dubbeldeman, uit Leiden, die, naar aanleiding van dingen, die hem uit Van der Lubbe's omgeving ter oore waren gekomen, een telegram en verschil lende brieven naar den president van het Reichsgerichtshof stuurde, waarin hij, ge zien de onverklaarbare houding van be klaagde, er op aandrong om menschen uit Van der Lubbe's naaste omgeving als ge tuigen te hooren en met beklaagde in con tact te brengen, ontving hierop nimmer antwoord. De heer Dubbeldeman heeft thans aan dr. Sack, den verdediger van Torgler, een brief gezonden, waarin hij hem in het be lang van zijn cliënt verzoekt, te bewerk stelligen, dat Harteveld, bij wien Van der Lubbe den laatsten tijd inwoonde, alsnog als getuige zal worden gehoord, omdat naar zijn vaste overtuiging Harteveld de eenige persoon is, die Van der Lubbe tot spreken zal kunnen krijgen.' Ook Harte veld heeft, zooals eveneens in dezen brief gestipuleerd, de uitdrukkelijke verklaring gegeven, bereid te zijn naar Berlijn te gaan als hem behoorlijk geleide verstrekt wordt. GOERING ALS GETUIGE Dimitrof weer aanwezig. Het proces te Berlijn bereikt naar veler verwachting heden een politiek hoogte punt door het verhoor van den Pruisischen Minister-President en Rijksminister Goe- ring als getuige. De afzetting rondom het Rijksdaggebouw is versterkt, evenals het toezicht in de zit tingszaal zelf. Alle buitenlandsche persver tegenwoordigers en ieder, die maar even toegang tot de rechtszitting kan krijgen, is in de geheel gevulde zaal aanwezig. Boven op de getuigenlijst prijkt de naam Herman Goering, Rijksminister voor Luchtvaart, Pruisisch Minister-President 2n Pruisisch Minister van Binnenlandsche Zaken, Voor zitter van den Rijksdag. Het Rijksgerechtshof is gezwicht voor de beweringen, die gisteren onmiddellijk de ronde deden, dat Dimitrof tot Dinsdag van het bijwonen der zittingen is uitgesloten, om te voorkomen dat hij met zijn vragen den Pruisischen Minister-President in het nauw zal drijven en de Senaat heeft der halve zijn besluit van gisteren ongedaan gemaakt en besloten, Dimitrof vandaag weer toe te laten. Eenige minuten voor 10 uur worden de beklaagden binnengeleid, van der Lubbe in zijn bekende houding, Dimitrof stralend en zelfbewust. Te kwart over tien uur komt de Senaat binnen en opent dr. Bünger de zitting met de volgende mededeeling: „Op de dagorde staat heden het verhoor van den Minister-President en Rijksdag- president Goering als getuige. Bij de be langrijkheid van dit getuigenverhoor heeft de Senaat gemeend, de voor den beklaagde Dimitrof afgekondigde straf van uitsluiting tijdens het verhoor van dezen getuige te moeten opheffen. Dimitrof is dientenge volge thans weer aanwezig". De overige getuigen, die vandaag ge hoord zullen worden, moeten zich uit de zaal verwijderen, waarna Dimintrof het protocol van de zitting van gisteren wordt voorgelezen. Dan verschijnt Minister-President Goe ring, begeleid door zijn staf, in bruine uni form in de zaal, en treedt, terwijl de aan wezigen hem met den Hitler-groet verwel komen, voor de getuigentafel. President: „De procureur-generaal heeft u, meneer de Minister-President, en den Rijksminister Dr. Goebbels, als getuigen ge dagvaard, om u het recht te geven u onder eede uit te spreken over de verdachtmaking en laster, die van zekere zijde in het bui tenland in 't bijzonder in het Bruinboek, tegen u in verband met dit proces is uit gestrooid, alsmede over de verdere daar mee in verband staande gebeurtenissen, maatregelen en omstandigheden. Het Rijks- gerechtshof heeft zich hiermede accoord verklaard". (Wordt vervolgd). Dit nummer bestaat uit viif bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. HET WEÊK-END VAN DE GRAAL, GEESTELIJKE VERNIEUWING Het veelvuldige en massale optreden van De Graal naar buiten heeft bij velen, die niet anders deden dan toezien op zeer ver ren afstand, wel eens den indruk gewekt van een beweging, wier doel het zou zijn indruk te maken naar buiten. En op deze BUITENLAND. Sarraut's regeeringsverklaring voor het Fransche parlement (3de blad). Charley Chaplins ontvoering. (Buitenl. Berichten, 3de blad). BINNENLAND. Verduisteringen door een advocaat te Utrecht, door een koster tc Amsterdam. (Gem. Ber., 3de blad). De verduisteringen van den notaris te Maarssen beloopen 80.000. (Gem. Ber., 3de blad). Tweede slachtoffer van de vergiftiging te Schoonhoven overleden. (Laatste Ber.). geheel verkeerde meening voortbordurend kwam men soms dan tot de zonderlingste conclusies. Het behoeft nu wel geen betoog meer, dat dit uiterlijk optreden het doel van de Graal niet is, het is slechts een middel, een prachtig middel, ter bereiking van een doel. Zooals zoovele andere dingen in de Graal slechts middel zijn tot het doel, dat heel groot de wereldbekeering heet, het laatste doel. En daarop stuurt deze prachtige or ganisatie aan; zij poogt te bereiken de ver dieping van het geestelijk leven door eerst bij de eigen leden het geestelijk en cultu reel leven te verdiepen, steeds voor oogen houdend het groote doel, dat eens voor alle menschen zijn zal. Dit alles spreekt duidelijker, als wij hoo ren van het Week-end, dat vandaag en morgen voor de leden der Graal gehouden zal worden in het Graalhuis. Dat Week-end zal een geestelijke verdie ping zijn, een gezamenlijke afzondering, een soort van recollectie. De Graalpresi- dente, mej. I. Seybel, zal zelf naar Leiden komen om met de meisjes haar taak als Graallid en haar plichten te bespreken. Zy zal in de meisjes weer sterker doen op leven, hoe zy in reinheid, blijheid en fier heid door dit leven moeten gaan, hoezeer het van haar zal afhangen, of het ideaal, dat zij als Graalmeisjes nastreven, nader tot werkelijkheid zal worden gebracht, hoezeer het /an haar zal afhangen, of ook de menschen van haar eigen stad beter en dieper van dit ideaal zullen worden door drongen. Hedenavond om 7 uur zal in het Centraal Graalhuis dit week-end aanvangen. In stil zwijgen, overweging en gebfed zullen zij zich weer beter gaan voorbereiden tot de taak, die haar wacht. Morgen om 12 uur zullen zij wederom byeen zijn en in den avond met een Lof haar week-end besluiten. In die uren zullen de meisjes niet alleen worden toegesproken, maar zelf zullen zy onderling, ieder in haar egen club, allen groot en kl.in, de plannen bespreken voor het komende jaar om opnieuw met even frisch en laaiend enthousiasme haar arbeid voort te zetten in Leiden. Zóó bereiden zij zich daartoe voor, zóó worden ze daartoe voorbereid. Nu zonder uiterlijk Vertoon, maar in stilte, innerlijk belevend, wat zij naar buiten werkelijkheid wenschen. Zóó is de Graal. Mogen velen beter en dieper nog gaan beseffen, wat dit zeggen wil voor jo^ge meisjes, wat ..et zeggen wil in een bewe ging, die de meisjes niet alleen laat demon- streeren in spreekkoor en religieuse dans, maar ze ook blijde brengt tot inkeer in zichzelve, waarvoor zy zoo blijde haar uren offeren. Moge dit geestelijke week-end een groote schrede voorwaarts zijn voor de Graal in 't algemeen, in 't bi' .onder voor de Graal in Leiden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1