HONIG'S BOUILIONBLOKUES thans 6 voor lOct ZATERDAG 4 NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND DE ZWERVENDE LINDBERGH OP SCHELLINGWOUDE NEERGE STREKEN. DE DUITSCHE POLITIEK STREEFT NAAR EEN RUS- TIGER ATMOSFEER. BALKAN-TOENADERING. JERUSA LEM, DE VREDESTTAD, EEN STAD VAN ONRUST EN VERWARRING. pennest vérn Europa, is momenteel een stre ven naar aaneensluiting en wederzij dsche toenadering te bespeuren. De ontmoeting van de Bulgaarsche en Roemeensche monarchen aan den Donau vormt een nieuwe étappe in de politieke evolutie van de Balkanstaten. De twee vorsten, die voor het eerst sinds hun troonsbestijging in rechts tree ksch contact zijn getreden, hebben tezamen een boot tocht gemaakt en by die gelegenheid be sprekingen gehouden, waaraan in politieke kringen te Boekarest en Sofia groote be- teekenis wordt gehecht. Evenals onlangs bij de ontmoeting tusschen de koningen van Joego-Slavië en van Bulgarije het pro bleem van een algemeene toenadering der Balkanvolken het voornaamste onderwerp der gedachten wisseling was, is ook thans ongetwijfeld daaraan in hoofdzaak aan dacht gewijd, waarbij het tevens is gegaan over de tegenstellingen, welke tusschen beide volken bestaan, daar de overbrug ging van die tegenstellingen een noodza kelijke voorwaarde vormt voor de berei king van het grootere doel, hetwelk thans als voornaamste punt op de politieke agen da der Balkanvolken staat, n.L zoo moge lijk vorming van een soort Balkanfedera tie. Tot bereiking van dat doel heeft on getwijfeld de koninklijke ontmoeting aan den Donau het hare bijgedragen. Waar schijnlijk zal dit onderhoud binnenkort ge volgd worden door een conferentie van de drie souvereinen Carol van Roemenië, Bo ris van Bulgarije en Alexander van Joego- Slavië, waardoor een krachtige schrede voorwaarts kan worden gezet in de rich ting van de beoogde toenadering der Bal kanstaten. Of deze toenadering voor den vrede in Europa voordeelig zal zijn, moet worden afgewacht, want hoogst waarschijnlijk is de oorzaak van deze samenwerking te zoe ken in een verweer tégen nieuwe poli tieke tendenzen in Midden-Europa. Onrust te Jerusalem. Terwijl overal elders te spreken valt van samen werking, komen uit het H. Land onrust barende berichten over troebelen, relle tjes en straatgevechten. De naimen van Jerusalem en Nazareth, die voor ons een klank van vrede hebben beteekent het woord Jerusalem zelf in het Hebreeuwsch niet: stad des vredes? worden thans ge hoord in verband met moord en doodslag. Niet minder dan 30 Arabische betoogers en 2 politieagenten hebben het leven moe ten laten bij deze relletjes. Het schijnt, dat de verbolgenheid der Arabieren niet zoozeer gericht was tegen de Joodsche immigranten als wel tegen de Engelsche regeering. Zooals men weet, is Palestina een man daat -gebied van Engeland, en de nationa listisch gezinde Arabieren is deze voogdij van een vreemden blanken staat onverdra- gelijk. Belangwekkend in dit verband is ook het verschijnsel, dat de relletjes weer klank hebben gevonden in Transjordanië Deluchtzwerver. Kolonel Lind bergh is op zijn zwerftocht langs dén Oceaan en door de Europeesche landen ook in Nederland neergestreken. Ofschoon de lange Lindbergh maar een doodgewone jongen is, in z'n heele doen en laten, geniet hij sinds zijn onvergetelijke tocht over den Atlantischen Oceaan een populariteit, welke aanvankelijk benijdens waardig was, doch later een ondragelijke last is gebleken. Vooral de ontvoering van zijn dochtertje, welk drama geëindigd is met het vinden van het deerlijk verminkte lijkje, heeft menigeen de oogen geopend voor de waarheid van het spreekwoord, dat roem niet gelukkig maakt Zoowel Lindbergh als zijn vrouw hebben thans een heilzame angst voor de pers en zij wei geren dan ook hardnekkig één woord uit te laten. Voor de betrokken collega's, die Don derdagmiddag op Schellingwoude in gie rende wind- en regenvlagen hebben staan blauwbekken, is dat minder prettig na tuurlijk, maar overigens zal de wereld er niet minder van worden, nu Lindbergh zich niet heeft willen uitlaten over het weer of over andere onbenulligheden, waarover een dergelijk interview gewoon lijk gaat. Hij komt om met de K.L.M. be sprekingen te voeren en als hij wat be reikt zal dat wel blijken. Overigens wenschen wij kolonel Lind bergh veel succes toe en hopen wij het nog eens te beleven, dat men 's morgens even naar Amsterdam of Rotterdam gaat om den Oceaan over te vliegen, met dezelfde gemoedsrust als men thans in de bus stapt o£ zich op het balcon van de tram hijscht. Geruststelling. Wanneer wij thans overstappen op de buitenlandsche politiek, kunnen wij dat ook in de groot ste gemoedsrust doen, want op het oogen- blik heersoht er kalmte. Duitschland heeft eenige weken zoo hard op tafel geslagen, dat de wereld ver schrikt is opgesprongen, maar daarna doet het alle mogelijke moeite om de ontstane onrust weg te werken. Wij hebben er reeds op gewezen, dat Hitiers redevoeringen een geest van vredelievendheid ademen en ook de gebeurtenissen der laatste dagen wijzen erop, dat de Duitse he machtheb bers het belang inzien van vredelievende betrekkingen met het buitenland. Zoo heeft Hitier onlangs verklaard, dat hij aan alle Duitsche nationalisten, die in het buiten land wonen, verboden heeft zich aldaar met propaganda bezig te houden; een zeer wijze maatregel, waarvan meer propa ganda zal uitgaan dan van een actie, die tot tegenweer prikkelt Zooals men zich herinnert is ook de Horst Wessel-film ver boden, doch later door Göbbels weer toe gelaten, nadat eenige voor het buitenland stuitende passages zijn weggewerkt Ook het journalistenconflict met de Russische Sovjet Unie is weer bijgelegd en tegenover den Engelschen journalist Panter heeft men een mildere houding aangenomen. Dat alles wyst erop, dat de Duitsche auto riteiten zeer wel het belang van een rustige atmosfeer inzien. Balkan-toenadering. Ook in den Balkan, het van ouds beruchte wes- zeer belangrijk: Inhoud voldoende vpor 272-3 emmers (25j30Jiter) weter. Geen zeep of zeeppoeder /4raan toe voegen, daar zulks twerbodig isl Meng dè bef)oodfcjde hoe veelheid Pereil met een beetje koud water pan tot een dun papje, waarin zich geen klontjes meer mogen bevinden. Voor eiken ketel „witte wasch" steeds een nieuw sop met koud water bereiden. Het gebruikte Persil-sop kan nog zeer goed benut worden—voor het wasschen van bont goed en voor allerlei andere reinigingsdoeleinden. Om de wasch i de week te zetten en schraal water zacht te maken: „Henco", Henkei's wasch- en bleeksoda. en Syrië, in Transjordanië te Amman, in Syrië te Damascus. Er is aanleiding tot het vermoeden, dat men hierin den invloed kan herkennen van de pan-Arabische be weging, die zich sedert de laatste .paar ja ren sterk doet gelden en de een-en-ondeel baarheid van de thans verdeelde Arabische landen propageert, en waarschuwt: ver- grooting van den invloed van de Joden in Palestina beteekent ook gevaar voor Sy rië en Transjordanië. Opmerkelijk is in ieder geval, dat de beweging onder de Arabieren in Transjordanië en Syrië sa menvalt met pogingen der Joden om in deze bejde gebieden bodem te verkrijgen. In Transjordanië totnogtoe zonder, maar in Syrië mét succes. De Arabieren vinden hierin natuurlek steun voor hun opvatting, dat de Joden streven naar uitbreiding van hun macht over heel Arabië, en maken daarvan een dankbaar politiek gebruik. Dat de mandaatregeering onder den in druk is gekomen van de onlusten, kan moeilijk worden geloochend. Zij heeft voorhands twee schepen volgeladen met Joodsche emigranten den toegang tot Pa lestina geweigerd. Een verstandige maat regel van voorzorg, om de Arabische ge moederen tot bedaren te brengen. Maar de regeering moet langzamerhand wel tot het besef komen, dat, ongeacht de vraag wie van beide partijen, Joden en Arabie ren, gelijk heeft bij het interpreteeren van de feiten en verschijnselen, waarover hun scherpe en vaak verbitterde strijd loopt, de toestand gelijk hij zich thans heeft ont wikkeld niet langer kan voortduren. Van dit besef getuigt naar bet schijnt haar juist gegeven toezegging aan de Arabieren, dat zy eindelijk zal overgaan tot de instel ling van een Wetgevenden Raad in een vorm, die voldoet aan redelijke verlan gens der Arabieren. Ook daarover loopt een hardnekkige strijd tusschen Joden cn Arabieren, welke overeenstemming tus schen partijen al meer'dan tien jaren te genhoudt Maar onder de Arabieren zelf bevindt zich een aanzienlijke sectie van extremisten, die van een Wetgevenden Raad in het geheel niet weten wil, tenzij er sprake is van een parlement met volkomen ministerieele bevoegdheid en verantwoor delijkheid. Op dit punt echter heeft de hooge commissaris natuurlijk een stellig voorbehoud gemaakt Hij heeft het noch- thans opnieuw aan de orde gesteld, klaar blijkelijk met de bedoeling het thans de finitief op te lossen, teneinde de ge vaarlijke spanningen, die de Palestjjnsche samenleving voortdurend gevaarlijk ver ontrusten en schokken, in de openbare be spreking te kanaliseeren. De Engelschen zijn bekwame bewindvoer ders, schrijft het „Hbld.", maar of zij hier zullen slagen, staat, gezien de onverzoen lijkheid van twee belangen en, vooral, op vattingen en inzichten, vooralsnog te be- SPORT VOETBAL UIT HET KATHOLIEKE KAMP. HET HERFSTWEER MET ZUN PLAGEN IN ACTIE. Moeilijke wedstrijden voor S. J. C. en Leiden. De voetballers hebben Zondag j.L ge boft met het weer. Wel waren sommige velden wat zwaar geworden door den regenval, maar het ging toch best en het weer was ideaal. Nu hebben we een week van regen ach ter den rug en de velden hebben het hard te verduren gehad. We vreezen dan ook, indien zon en wind geen hulp verleenen, dat er wel menige wedstrijd uitgesteld moet worden. Dat zou jammer zijn voor de afwerking van het programma, want we zijn nu op den goeden weg en de clubs, die niet over de beste terreinen beschikken, blijven in 'n regenperiode maar al te spoedig achter. In West I krijgen we 'n interessanten strijd te zien tusschen HMS en WZ. Zon dag j.l. boekten de Zaandammers de eer ste nederlaag, terwijl HMS nog ongeslagen is. We zijn dan ook geneigd 'n nieuwe zege voor de Haastrechtenaren te voorspellen. De thuisclubs in deze afdeeling hebben zeer waarschijnlijk alle morgen 'n goeden dag, want steeds komt er 'n lager geplaat ste club op bezoek. De Meer kan aldus winnen van EMM, DEM van Fortitudo en VIC van Wilskracht. In de 2e klasse A begint er thans ook verandering in den strijd te komen. De tot heden behaalde resultaten zijn: E.M.M. 5 2 3 10—8 7 Amersfoort 5 3 11 17—13 7 S.D.O. 4 3—1 16—7 6 L.V.V. 5 3 2 24—10 fl Zwaluwen V. 3 11 7—2 5 V.E.P. 5 2 1 2 5—14 5 V.V.Y. H 3 1114—53 M.S.V. 3 1—2 5—7 2 S. Avanti 3 1—2 11—17 2 Olympia 5 1 4 12—21 1 H.M.S. II 3 3 4—11 0 Slechts de reserven van HSM dus heb ben het nog niet tot een winstpunt kun nen brengen en we kunnen niet gelooven, dat het eerste morgen tegen MSV in Mont- foort zal binnenkomen. Amersfoort heeft 'n kans om aan den kop te komen, nu EMM niet speelt en van de Zwaluwen wel gewonnen kan worden. VEP beweegt zich in den middenmoot der afdeeling. Tegen Semper Avanti hebben de Woerdenaars ook 'n kans om de punten te behalen. In West II heeft SJC 'n moeilijken uit wedstrijd te spelen tegen Leonidas in Rot-' terdam. De bewoners van de Maasstad zijn niet onoverwinlijk, doch de St. Je- roensclub, hoewel nog ongeslagen, ver toont toch geen kampioensvorm. De drie gelijke spelen wijzen daarop, maar daar naast is het gelijke spel in Delft tegen DHL toch wel van zooveel beteekenis, dat we aan 'n goed resultaat van morgen toch niet behoeven te wanhopen. FEUILLETON. VREEMDE KAPERS OP DE KUST. Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. 25) Hij wist, dat een zestal Normandische booten vaste bezoekers waren, waarvan de eigenaars bereid waren om de heele vangst tegen goed Engelsch geld op te koopen, hoe de koers ook zijn mocht. Het waren bevallige booten, die laag op het water lagen met hoog-oploopenden scher pen boeg en de zeilen, die in vreemde maar steeds artistieke kleuren geverfd waren. Hun eigenaardige lijnen waren een gevolg "xan de omstandigheid, dat zij een ruim hadden, waarin het zeewater kon dringen en waarin de levende lading in haar natuurlijk element verkeerde. Roy son maakte dikwijls een praatje met den een of anderen schilderachtigen Nor- mandiër of Bretagner. Hij ging door een smal straatje, dat op de haven uitkwam, toen een vrouw in een deur verscheen en hem aansprak: Neem me niet kwalijk, meneer, zei ze maar is u niet kapitein Royson, die bij juffrouw Smithers op kamers woont? Ja, gaf hij ten antwoord. Ziet u, legde ze uit, een kennis die daar ginds op de werf woont, vertelde my dat een verdwaald poesje een paar dagen geleden bij u is komen aanloopen. Als het een zwart poesje is met twee witte voor pootjes,, dan is het van my. Ik ben het al ruim een week kwijt. Royson begreep dadelijk, dat agent Ro berts zyn mond voorbijgepraat had Zoo als Furneaux het voorgesteld had was de zwarte kat, die Jim Bender om midder nacht gevolgd was overreden en gedood als een .gerechte straf voor haar dwaas heid. O antwoordde hij. Ik ben nogal op dat katje gesteld geraakt. Wilt u het ver- koopen? Hoeveel moet u er voor heb ben? Zoudt u vyf shilling te veel vinden, meneer? Neen. Maar ik kan niet voor elke zwarte kat, die kwijtgeraakt is, geld ge ven. Kom om half zeven even bij my langs, en als u de poes herkent, zal ik u vyf shilling geven. Natuurlijk moet ik om een kwitantie vragen voor het geval er nog meer menschen de kat komen op- eischen. Öp die wijze werd Georgette dus het wettelijk eigendom van haar nieuwen mees ter. Maar de transactie had een eigenaar dig naspeL Ze had geen halve minuut in beslag genomen, maar toch had het Roy son opgehouden. Toen stond hij een paar seconden stil om in de beruchte diepte van Parkmans' Werf te kijken, de woonplaats van slecht volk en verdwaalde katten. Het gevolg van een en ander was, dat hij zich juist naast een Fransche schuit, die aan de kade gemeerd lag, bevond, toen twee man nen uit de hut te voorschijn kwamen en op het dek klommen. Nu was Royson niet alleen in den oor log veel met regimenten uit de Fransche kanaaldepartementen in aanraking geko men, maar als jongen had hij vaak in de zomervacantie met zijn ouders fietstoch ten gemaakt vanaf St. Malo in Normandië tot Pont Aven in Bretagne. Zyn vader was architect en zijn moeder kunstenares, en zij kregen er nooit genoeg van om de eigenaardige oude kerken in die streek te bewonderen waar iedere toren, en iedere spits weer van zijn buurman verschilt en waar ieder steenen portiek zyn eigen be koorlijke vormen heeft. Zoodoende had hij een aardige hoeveelheid Keltische woor den geleerd en wanneer zij langs allerlei omwegen op hun zwerftochten Finisterre bereikten, dan kon hij van iedere vrouw zeggen uit welk district zy kwam naar het model van haar coiffe, de wit linnen kraag en hoofdtooi, die door bijna iedere boeren vrouw en meisje in Bretagne wordt ge dragen. Hy was dan ook goed bekend met de bij zondere gelaatstypen van West-Frankrijk en hij zag op het eerste gezicht, dat deze twee Fransche visschers uit Bretagne noch uit Normandië kwamen. Hij geloofde zelfs, dat het geen Franschen waren en begon er weldra aan te twijfelen of het wel vis schers waren. Zy waren gekleed in ouder- wetsche blauwe truien en hadden kleine petten op. Zy droegen wijde broeken van grof geel linnen, met vierkante stukken bruin zeil- roek versterkt, en hun grof gebreide sok ken en hun klompen waren, zooals zy ge woonlijk gedragen werden. Maar ze hiel den hun handen niet als zeelui en ze had den ook niet de echte „zeebeenen". Enkele van die bijzonderheden vielen hem onmiddellijk op. Andere zag hy pas, nadat hy omgekeerd was en de twee het dorp in volgde. Maar hij nam ook hun boot eens flink op. Zy was licht-groen geschil derd met een breede zwarte strook langs het boord, en er was een driehoekige lap op het groote zeil gezet. Ook prentte hy haar naam, Jeanne, de haven, waar zij thuisbehoorde en haar nummer in het ge heugen. Hij dacht natuurlijk aan deze dingen met het oog op de rol, die een vreemd vaartuig in de Homestead-tragedie gespeeld had. Het was wel zeer onwaar schijnlijk, dat dezelfde troep bandieten zoo spoedig reeds zou durven terugkomen, maar Furneaux had iets gezegd over de minachting, waarmede zekere buitenland sche schurken de traagheid van de Engel sche bureaucratie beschouwden en het was, op zijn minst gezegd vreemd, dat een paar vermomde personen zich juist op dat tijdstip in het dorp vertoonden. Hij trachtte nu hun gezicht goed te kun nen opnemen en hiertoe kreeg hij de gele genheid, toen zy een kleerenzaak binnen gingen, waar zooals later bleek één van hen, gebroken Engelsch sprak, wat vrou- wenkleeren kocht, terwijl hy verklaarde, dat zyn vrouw en zijn zusters er bij koud weer erg blij mee zouden zijn. De dorpsstraat was nog altijd vol met menschen, die ergens een eetgelegenheid zochten of op wagens wachtten, die hen naar de begrafenis hadden gebracht, zoo dat Royson de gelegenheid had om de ge zichten en uiterlijke bijzonderheden van de twee vreemdelingen op te nemen, zon den hun aandacht te trekken. Hij was er dan ook zeker van, dat hy beiden binnen een betrekkelijk korten tijd steeds weer zou herkennen, onverschillig wat voor cos- tuums ze zouden aan hebben. Voor het winkeltje,, waar hy zyn cou ranten kocht, waren eenige planken aan gebracht, waarop de inhoudsopgaven van verschillende couranten van dien dag ver meld stonden. Zij bevatten alle met dikke letters mededeelingen over „The Home- stead"-moorden, en de twee Franschen hielden stil, blijkbaar vol belangstelling voor de aangeplakte berichten. Een be paald blad kondigde een artikel aan onder 't hoofd: „Enkele aanwijzingen door een criminalist". De één stootte den ander aan, ging den winkel binnen en kwam er weer uit met 'n exemplaar van dat blad Toen slenterden zy weer terug in de rich ting van de haven. Royson haastte zich naar het postkan toor, vanwaar hij Hobbs in Woolcraft kon opbellen. De autoriteiten hadden n.l., nadat er vele jaren in het graafschap voor ge ijverd was, een hoofdlijn naar het dorp aangelegd. Hy oordeelde het verstandiger om zich niet rechtstreeks met brigadier Jackson in verbinding te stellen, aangezien alleen de inspecteur de bevoegdheid had om de maat regelen te nemen, die hy gewenscht achtte. Het is betreurenswaardig, maar waar, dat juffrouw Smithers, toen zij een opge vouwen velletje schrijfpapier, geadres seerd aan kapitein Royson Spoed, on der de deur gestoken vond dit zonder eeni- gen schroom opende en het las. In een ar tistiek, maar leesbaar handschrift noodig- de juffrouw Shiela Macdonald den ge adresseerde uit om dien avond huiselijk bij den baron en haar te komen eten. Ha, ha.! lachte juffrouw Smithers. Vooruit jullie tweeën, dit tegen Jack en Georgette, daar zullen wat lekkere stukken vleesch voor jullie op over schieten en morgen krijgen jullie wat fyns, want Bob komt thuis. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 13