VELO's zijn niet duur WASCHMACHINES vanaf fl. 30.- WRINGfiHAiHiNES vanaf fl. 13.- DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 WAT ANDERE BLADEN bCIJRIJ y LN: ONTGROENINGS-SCHAN- ZATERDAG 4 NOVEMBER 1933 NOOTDORP. Gemeenteraad. De Burgemeester dezer gemeente heeft de leden van den gemeen teraad opgeroepen ter vergadering op Dins dag 7 November 1933, des namiddags te 6 uur. De agenda vermeldt o.a. de volgen de punten: Onderzoek der geloofsbrieven van hot nieuwbenoemde raadslid, den heer A. 't Hart; jaarlijksche benoeming van de electriclteitscommissie, vaststelling vergoe ding ex art. 101 der L. O.-wet 1920 over 1931 aan de bijzondere scholen; praeadvies inzake de oprichting van een burgerlijk armbestuur; ontslag onderwijzend perso neel aan de openbare school; voorstel inza ke het aangaan van een gemeenschappelij ke regeling met de gemeente Pijnacker in zake toelating van kinderen op de open bare scholen in laatstgenoemde gemeente; voorstel om het vervoer der kinderen op de openbare school te Pijnacker openbaar aan te besteden; ontslag school-schoon- maakster; voorstel tot onbewoonbaarver klaring van het pand Dwarskade 302; vast stelling gemeente^begrooting voor het dienstjaar 1934; vaststelling begrooting voor het electriciteitsbedrijf voor het dienstjaar 1934; voorstel tot wijziging der begrootmg 1933. Steenkolen voor werkloozen. Nu de tijd, waarin weder gestookt moet worden, is aangebroken, hebben Burgemeester en Wethouders besloten met ingang van he den aan de steuntrekkende werkloozen ko- lentoeslag te verleenen. Deze toeslag zal worden gegeven in den vorm van bonnen, tegen welker inlevering bij door het ge meentebestuur aan te wijzen kolenhande laren, steenkolen verkrijgbaar zijn. Het ligt in de bedoeling dat de steenkolenhan delaren J. de Bruijn, W. P. de Vreede en J. 't Hart om de week als leverancier aan te wijzen. Bouwvergunning. Aan den heer J. Eisberg is door Burgemeester en Wethou ders vergunning verleend tot het verbou wen van één woonhuis tot twee en het bou wen van twee arbeiderswoningen, allen in de Kalisbuurt. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De aanvoer bestaat thans bijna geheel uit Ghrisanthen, Anjers en roozen die voornamelijk uit de kassen komen. Met het koude grond artikel is het beëindigd. De prijzen zijn maar matig. Be taald werd: Troschrysanthen van 0.07 tot 0.15, Tritoma's 0.80—1.20, Anjers 0.300.50, Mont blanc 0.18—0.23, Puiling 0.05—0.08, Monaco f 0.070.11, Rayonanthen 0.04—0.07. Rozen per bos: Butterfly 0.30—0.45, Hadley 0.25— 0.30, Ophelia f 0.250.35, Roselandia 0.28—0.35. Geboren: Cornelia, d. v. J. Peursum en C. de Mooy. Albertus, z. v. N. van Duyn en A. W. Star. Ondertrouwd: P. Zijlstra, 32 jaar en C. M. v. d. Eijkel, 22 jaar. Getrouwd: J. in 't Veld 30 j. en M. Pauw 30 j. Gevestigd: Joh. v. d. Kwaak, Burcht straat 1; Joh. A. v. Schaik, Oude Vliet- weg 3; W. E. Heijboer, Kerkstraat 24. Vertrokken: B. C. van Klaveren, naar Wassenaar; M. M. Schoenmaker, naar Den Haag; Fr. H. Spruyt, naar Amsterdam; W. Zin tel, naar Hazerswoude; Cornelis Ka- genaar, naar Oegstgeest; Jac. in 't Veld, naar Baarn; H. Hogcwoning, naar Katwijk aan Zee; G. Schaap, naar Katwijk aan den Rijn; A. Zandbergen naar Zeist, VOORHOUT Huurverlaging? Gisteravond verga derde in Café Boerhaave, bovengenoemd comité van actie te half negen. De voorzit ter van het comité, bestaande uit drie le den, huurders van woningen van.de wo- ninkbouwvereeni Herman Boerhoove, de heer J. H. v. d. Voet, opende deze door tal rijke aanwezigen bezochte bijeenkomst met een hartelijx woord van welkom tot den heer W. v. d. Laan en de raadsleden Spie renburg en de Groot. Aanwezig waren 53 van de 70 huurders. De voorzitter sprak als volgt: Wanneer wij hier hedenavond de prijzen der woninghuren in het algemeen gaan be spreken, lijkt het mij niet van belang ont bloot iets over de werkwijze der bouwver- eeniging Herman Boerhaave te zeggen. De bouwvereeniging werd op 9 April 1925 op gericht en bestaat uit pl.m. 30 leden-aan deelhouders, terwijl ze voorts wordt be stuurd door 5 personen, bijgestaan door een administrateur. Eind 1925 werden 16 woningen in gebruik genomen en wel 8 a 3.90 en 8 a 4 per week. Tot aan het uit breken der wereldcrisis werden de huren vrij geregeld betaald, in 1931 begon dit te verslappen. De loonen van het gros der huurders kwam te dalen met meer dan 20 pet. Het is mij bekend dat het bestuur geen vrijheid vond eigenmachtig de huren te verlagen, daar dit een exploitatie-tekort tengevolge zou hebben. Bovendien had hier de gemeente een woordje mee te spreken, daar laatstgenoemde zich had garant ge steld voor eventueele aflossing van kapi taal en rente, voor den bouw van 70 wo ningen. Door de bewoners werd een ver zoek tot huurverlaging met 30 pet. gericht tot dat bestuur, die het doorgaf aan B. en W., die daartegenover afwijzend stonden. B. en W. wilden in bijzondere gevallen ge deeltelijk uitstel van betaling geven. De huurschuld bleef echter intact. In zijn ver gadering van 18 Mei 1932, verklaarde de Raad dezer gemeente zich met deze ziens wijze accoord. Daarmede was de zaak ech ter niet van de baan, doch begonnen de moeilijkheden eerst recht tot uiting te ko men, vooral voor de exploitante, temeer daar de betaalkracht der huurders steeds afnam. Wij dienen eerst te overwegen: is huurverlaging in het algemeen nuttig en noodzakelijk, en ten tweede is voor het bij zondere geval ook huurverlaging mogelijk. Herman Boerhaave heeft voor de stich ting van 70 woningen een kapitaal van ƒ250.000 moeten leenen. Aan aflossing en rente moet jaarlijks ruim 12.000 worden betaald. Voor belasting en verzekering is een bedrag van 1300 's jaars noodig. Dit is dus ruim 13.000. De huuropbrengst, ge baseerd op de overeengekomen prijzen plus rente kasgeld (de eenige bate der vereeni- ging) bedraagt c.a. 17.000. Zoo zou er een voordeelig verschil zijn van c.a. ƒ4000, wat moet worden aangewend voor onderhoud, en salaris van inkasseerder en administra teur, alsmede voor kosten van vergaderen enz. Alleen verlaging der rentelasten zou uitkomst kunnen brengen, door b.v. de rentestandaard van 4 5< op 3 te brengen, hetgeen voor Herman Boerhaave een voor deel van jaarlijks ruim f 4000 zou beteeke- nen. Gebeurt zulks niet, dan kunnen noch de huren verlaagd, noch reductie op hu ren worden toegestaan, zonder de exploita tie in gevaar te brengen. Moeten deson danks de huren toch verlaagd worden, dan zit er niets anders op. dat de gemeente jaar lijks het exploitatie-tekort bijpast. Spreker overweegt of huurverlaging over de geheele linie niet beter is, dan de mo menteel toegepaste regeling en geeft de vergadering een schema van verlaging. Het gevolg van de toepassing van dit schema zou bij het meest zuinige beheer, noch een exploitatietekort geven van plm. 3000 per jaar. Voorts geeft spreker de vergadering in overweging, dat een werklooze door huurverlaging ook minder huurtoeslag ont vangt op zijn steunuitkeering. Spreker sluit hiermede zijn inleiding en verleent gaarne het woord aan die het verlangt. De heer Kruithof, spreekt een waardee- rend woord uit voor de onderneming, en zou den voorz. willen vragen, of hij ook in den vervolge zijn thans ingenomen standpunt eventueel ter raadsvergadering zou willen verdedigen. Spreker brengt lof en dank voor de wijze waarop wethouder v. d. Laan de zaak vroeger ter raadsverga dering besnroken heeft verdedigd. De heer Zuidhoek bespreekt de huurver laging en meent dat waar het hier meest werkloozen betreft niet veel vruchten zijn te plukken, terwijl de heer C. Hoogervorst in tegengestelden zin zich uitlaat. De voor zitter deelt mede dat aandeelhouders in de bouwvereeniging diegenen zijn die 5 hebben gestort. De daden van de bouwvereeniging stelt ze a.h.w. onder controle van het gemeente bestuur. Spreker wil niet komen tot sta king van de huurbetaling, doch wil een al- gemeene huurverlaging, en wil daarbij we- tên, of het gevormde comité ook alle huur ders achter zich heeft staan, waarvoor de vergadering is belegd. De heer G. Diemei is ook bang eventueel met huurverlaging de dupe te zullen worden, zulks in verband met de steunuitkeering. Wethouder v. d. Laan zegt, dat het be stuur der bouwvereeniigng de stuurman van het schip is. Nu is het toch niet in den haak, dat de stuurman van de brug loopt en uiteindelijk de gemeente voor het tekort laat opkomen. Spreker vindt het onbillijk wanneer tot huurverlaging zou worden overgegaan, waardoor het exploitatie-tekort ten laste der gemeente, en aldus door de andere belastingbetalers zou moeten wor den gedekt. Doelbewust een zaak verkeerd doen, kan spreker van meergenoemd be stuur niet verwachten. De heer Kruithof dupliceert met te zeg gen, dat hij het met het gesprokene van weth. v. d. Laan grootendeels eens is. Hij zou gaarne lid willen worden van de bouw vereeniging indien de aandeelen wat lager in prijs zouden kunnen worden gesteld. De heer Bakker kan zich met het stand punt van weth. v. d. Laan volkomen ver eenigen, terwijl de voorz. met een voor beeld te noemen de zaak duidelijker doet uitkomen. Ook weth. v. d. Laan licht zijn standpunt met een voorbeeld nader toe. Nadat noch verschillende der aanwezigen hun standpunt uiteengezet hadden, nam de voorzitter het woord, om weth. v. d. Laan hartelijk dank te zeggen voor zijn uiteen zettingen, en voor de zakelijke wijze, waar op hij de belangen zoowel voor de woning- bouwvereenigng alswel van de gemeente en de huurders uiteengezet had, waarna weth. v. d. Laan onder applaus de vergadering verliet. Tenlsotte besloot de voorz. over te gaan tot stemming, terwijl de voorz. op merkt, dat al moge de stemming voor huur verlaging uitvallen, dan toch zal worden rekening gehouden met de belangen ook van hen die tegen hebben gestemd. De ver gadering sprak zich hierna met 42 tegen 9 stemmen uit voor huurverlaging. Uit de gehouden stemming meende de voorz. te mogen concludeeren, dat de ver gadering zich kon vereenigen met de sa menstelling van het comité, bestaande uit de heeren: J. H. v. d. Voet, H. E. Spieren burg en A. J. M. Floor. Hierna sluiting. ..Kleine veiling. Dondagavond werd de gebruikelijke wekelijksche veiling in café Boerhaave van den heer Angevaren gehou den. Niettegenstaande het buitengewoon slech te weer was de opkomst vrij groot. Van ver over de gemeentelijke grenzen, o.a. van Voorschoten, kwamen gegadigden opdagen om op de veiling iets van hun gading mede te nemen. De prijzen der konijnen varieerden van 0.252.10 per stuk, terwijl kippen en an der pluimgedierte tegen behoorlijke prij zen werden verkocht. Donderdagavond zal wederom worden geveild te 8 uur. WASSENAAR. Onderscheiding. Door Z. K. H. Prins Hendrik is aan onzen plaatsgenoot N. Lam- boo jachtopziener op Raaphorst, de eere medaille in zilver van de Huisorde van Oranje-Nassau wegens 25-jarigen trouwen dienst uitgereikt. KERKNIEUWS Z. H. EXC. MGR. AENGENENT Uit Rome vertrokken De Romeinsche correspondent van de „Tijd", seint, d.d. 3 Nov.: Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bis schop van Haarlem, is hedenavond naar Florence vertrokken. Mgr. werd uitgeleide gedaan door Mgr. Dr. B. J. Eras, Procura tor van de Nederlandsche Kerkprovincie bij den H. Stoel. De bisschop, die zich niet uitliet over het bijzondere doel van zijn bezoek, sprak met geestdrift over de indrukken, welke de vie ring van het Heilig Jaar bij hem had te weeg gebracht. Z. H. Exc. roemde de groot- sche tafereelen van godsvrucht, in Rome en verklaarde, dat het Jubeljaar zijn verwach tingen verre overtróf. MGR. W. A. VAN DÏNTER. Terug van de Amerikaansche reis. De Magister Gen. der Kruisheeren, de Hoogwaardige heer W. A. van Dinter is Dinsdag weer teruggekeerd van zijn visi- tatiereis naar Amerika, waarheen hij be gin Augustus is vertrokken. De Amerikaansche missie werd in 1910 door hem gesticht en tot 1927 ook door hem bestuurd, in welk jaar Zijn Hoogeerw. tot Magister Generaal der Orde van het H. Kruis werd gekozen. Over zijn visitatie- reis was Mgr. v. Dinter zeer voldaan. De Orde dei Kruisheeren heeft zich ook in de laatste jaren verder uitgebreid. Een nieuw missieveld werd gevonden in den Staat Nebraska, waar in de stad Hastings een klooster werd overgenomen. Ook hier ho pen de Kruisheeren een nieuw centrum van werkzaamheid gevonden te hebben. Overigens wordt de bloei -en uitbreiding van dezen arbeid ten zeerste belemmerd door de ontzettende crisis, welke Amerika teistert, zoodat hier toestanden heerschen, waarbij die in Nederland nog al9 gunstig mogen worden beschouwd. Mogen ook hier spoedig betere tijden aanbreken. PASTOOR J. W. EVERS t In de St. Gerardus Majella-stichtlng te Bussum, waar hij een operatie had onder gaan, is, 65 jaar oud, overleden de weleerw. heer J. W. Evers, sinds enkele maanden rustend pastoor der St.' Antoniusparochie te Kortenhoef. De overledene, die in Westervoort werd geboren, was na zijn H, Priesterwijding in 1892 achtereenvolgens-kapelaan te Geeste ren, Kabauw, Groningen (H. Joz.), Olden- zaal en Arnhem (St. Jan). In 1907 volgde zijn benoeming tot pas toor te Meppel, in 1913 tot pastoor ten En schede (St. Joseph) en tenslotte in 1918 te Kortenhoef. BEAURAING VERJAART Op 29 November a s. zal het precies een jaar geleden zijn, dat de kinderen Voisin en Degeimbre in den tuin der zusters van de christelijke leering te Beauraing voor het eerst de verschijning waarnamen, die zij meenden te mogen vereenzelvigen met de Heilige Maagd. Sedert dien is Beauraing een pelgrimsoord geworden, en men is er van plan, den eersten verjaardag der ver schijningen te vieren door de oprichting van een reusachtig Maria-beeld. MOETEN WIJ STAKEN?..., Ja, ik herhaal: Moeten wij staken onze bedelactie voor de arme Carmelitessen van Amsterdam, voor de beroofde Zusters, voor de verzorgsters der onverzorgde kinderen? Moeten wij dan heusch staken en is Katho liek Nederland niet te bewegen haar te helpen in dezen uitersten nood?Ze zijn voor 150.000 gulden er in gevlogen on schuldig ik durf zeggen: Ze konden niet anders als men alles weet. En nu hebben wij getracht haar te helpen. Wij dachten: dat zal men toch niet dul den, dat deze Zusters op straat gezet wori den en hun huis uit moeten. Zeker, daar is een kapitaaltje bijeengekomen van heele kleine giften van de eenvoudigen en kleinen.... maar het is veel te wenig.... het is.... het moet er uit.... ons tegen gevallen. Wij gelooven, dat er duizenden Ka tholieken zijn die zouden geven als zij den ernst van den toestand beseften en daar zijn andere duizenden die zouden geven als wij met een schaal voor hen stonden och toe.deze week moet er veel gebeu ren. Op deze week is onze hoop gebouwd, nu moet het eindelijk toch gebeuren. Toe, doet 't nu eens, gij hebt nu al zoo dikwijls in de krant gezien.nu is het u w beurt, uw tijdl Pastoor v. d. Tuyn te Heemstede met zijn gironummer 180484 wacht alweer. Zou het nu eens een offer mogen wor den inplaats van bloemen op de gra ven, een aalmoes ter lafenis der Geloovi- ge Zielen. Dit schrijven wij op Allerzielendag. Het hulpcomité in uitersten nood: C. J. Boekhorst, Deken, Amsterdam. J. M. v. d. Tuyn, Pastoor, Heemstede. Pater Borromaeus de Greeve. Mr. J. B. Bomans, Heemstede. Mr. C. M. J. F. Goseling, Amsterdam. Mr. A. J. M. Hendrix, Amsterdam. J. Th. Peters, Amsterdam. Mr. C. P. M. Romme, Amsterdam. J. J. Roovers, Amsterdam. BUITENLAND DUITSCHLAND. HET ANTI SEMITISME IN DUITSCHLAND. Onverwachte vrijmoedige taal. Op 31 October j.L werd door de regee ring een vereeniging goedgekeurd van tot het christendom bekeerde niet-Ariërs, schrijft de Berlijnsche correspondent van de „Msb.". Het bestuur van deze vereeniging had dezen avond een klein gezelschap uitge- noodigd, om daarvoor haar program te ont vouwen. Als sprekers zouden optreden de voor zitter, een jurist, een priester en een do minee. De toegang tot de zaal werd uiterst streng gecontroleerd. Zelfs de uitnodi gingsbrieven moest men teruggeven. Er was geheime politie aanwezig en nogal wat spanning. Deze spanning steeg ten top toen de verschillende sprekers het vraagstuk der christelijke niet-Ariërs met een onver bloemde vrijmoedigheid behandelden, wel ke wij al sedert maanden niet meer in Duitschland gehoord hebben en welke een buitenlandsche journalist zeer zeker in zijn berichtgeving zooveel mogelijk zal vermijden. Ware men oningewijd geweest dan hadde men bestendig naar de deur gekeken, om te zien of de politie nog niet verschijnen zou, om de sprekers bij den kraag te pak ken en direct naar bekende oorden van zwijgzaamheid weg te voeren. Men wist echter dat dit niet geschieden zou. Twee officieele vertegenwoordigers van de regeering en van de partij zaten op de voor ste stoelen om toe te luisteren en de rede voeringen zelf waren woord voor v/oord door de geheime politie goedgekeurd en werden aan de hand van den verbeterden tekst voorgelezen. Den inhoud van de vier toespraken is een ding op zichzelf maar de vorm van alle vier was dermate opvallend en ongewoon dat velen der aanwezigen er terecht of ten onrechte een verstrekkende politieke be- teekenis aan hechten. Wil de regeering haar anti-semitisme matigen en alvast een begin maken met de reeds geassimileerde niet-Ariërs? Wij we ten 't niet, maar wij weten wel, dat de regeering met haar anti-semitisme danig vast begint te loopen. Is het nu toch weer niet pas uitgelekt, dat twee van de meest populaire Duitsche figuren uit. de laatste jaren namelijk de Freiherrn von Richthofen en von Hühne- féld, beiden niet-Ariër in den zin van het tegenwoordige wet zijn zoodat er in het tegenwoordige Duitschland, dat zich zoo graag heroisch noemt, voor hen dus geen plaats is? FRANKRIJK SARRAÜT VOOR DE KAMER. Regeeringsverklaring van het nieuwe kabinet. Gisteren heeft de nieuwe Fransche pre mier Sarraut voor de Fransche Kamer zijn regeeringsverklaring afgelegd. Hij vraagt daarin het vertrouwen van het parlement en het goedkeuren der maatregelen tot financieel en economisch herstel. Ten opzichte van een wereld, die over geleverd is aan verwarring en waarin dé gedachte aan geweld en de beperking van de kostbare vrijheid aller welvaart bedrei gen, willen wij, zoo heet het in de verkla ring, toonen, dat Frankrijk in staat is om in het vrije spel der republikeinsche in stellingen en door den moed van zijn zo nen den wil en de kracht te vinden, den huidigen moeilijken tijd te overwinnen. Wat betreft het begrotingsevenwicht staat de huidige regeering op hetzelfde standpunt als de vorige. Zij verlangt be zuinigingen, het tegengaan van misbruiken en de bestrijding van belastingontduiking. Na het herstel van het begrootingseven wicht moet een belastinghervorming ko men, die door invoering van normale be lastingregelingen het herstel zal brengen der eerlijke belastingopbrengst. De daar mede verbonden belastingvoorschriften zullen gunstigen invloed oefenen op het economische leven en leiden tot een ver laging van de kosten voor het levenson derhoud. Frankrijk blijft tot internatinale samen werking met het oog op het herstel van den economischen vrede bereid, maar zoo lang de tegenwoordige economische war winkel blijft bestaan, heeft Frankrijk het recht en den plicht zijn toekomst in eco nomisch opzicht te verzekeren. De dumping op de geldmarkten dwingt Frankrijk den land- en wijnbouw en de in dustrie te beschermen. De contingenteeringspolitiek moet tot ruilobject worden gemaakt. Frankrijk moet zijn koloniaal rijk ten volle exploiteeren en de economische be trekkingen van het moederland met de ko loniën uitbreiden. De idee van den vrede onder de volken en onder de rassen vindt in de Fransche buitenlandsche politiek haar uitdrukking. De nieuwe regeering houdt aan de richt lijnen der vorige vast en wil de hoogere belangen van Frankrijk waarborgen. De regeering verwacht van de eerbiedi ging van de uit verdragen voortvloeiende verplichtingen en van een rechtmatige toe passing van het Volkenbondsstatuut de regeling der vraagstukken die thans zoo 1 zwaar op het materieele en moreele lot DALEN. De anti-rev. Rotterdammer is niet tevreden over het antwoord van min. Mar- chant op de vragen van het Kamerlid mej. mr. Katz over de ontgroenings-incidenten te Delft en te Utrecht: De minister heeft wél kennis geno men van het ongeval, dat zich heeft voorgedaan bij de jongste ontgroening der aanstaande leden van het Utrecht- sche studentencorps; maar onbeant woord blijft feitelijk de vraag, of de minister tegen dergelijke excessen, welke zich bij herhaling voordoen, langs anderen dan strafrechtelijken weg, optreden zal. De rector-magnificus en de senaat zijn de autoi iteiten, die tegen overtre ding van de tucht of bij wangedrag re pressief optreden. En deze autoriteit is in het Utrecht- sche geval thans diligent, zegt de mi nister. Moeten wij bizonderen nadruk leg gen op het Utrechtsche geval en op het woordje thans? Dat zou beteekenên, dat het Delfkche schandaal behoorlijk in de watten der vergetelheid wordt gelegd; dat bedoelde autoriteit zich eindelijk met de zaak in Utrecht be moeid heeft, en dat zien wij het goed er zelfs van een strafrechtelijke verovering geen sprake is. der volken drukken. De regeering voert haar buitenlandsche politiek in denzelfden geest van solidariteit en internationale samenwerking. Deze po litiek blijft hier bij in overeenstemming met een trouw vasthouden aan alle vriend schappelijke betrekkingen die Frankrijk heeft aangeknoopt en die haar oorsprong vinden in de gemeenschappelijke zorg voor stabiliteit, orde en vrede in veilig heid. In het verleden zoowel als in het he den blijft Frankrijk trouw aan zijn ver plichtingen en koestert het dezelfde zorg voor de waarborgen, die de voorwaarden deze verplichtingen zijn. Frankrijk zal zich niet afwenden van de verplichtingen, die het te Genève op zich heeft genomen en dit wel in volledi ge solidariteit met alle onderteekenaars van de vredesverdragen en van het Vol kenbondsstatuut, Frankrijk zal het werk, dat berust op de feitelijke grondslagen, welke met Engeland, Amerika en Italië en in volle overeenstemming met de an dere bevriende naties zijn vastgesteld voortzetten. Frankrijk, dat kalm en sterk is, wil zich vrij maken van eiken hartstocht, omdat het zich in staat voelt zijn recht te doen eerbiedigen. Dit recht komt onder de hui dige omstandigheden overeen met het werk van alle naties, die aan het behoud van den vrede willen vasthouden, en in het bijzonder van hen, die door bepaalde banden met Frankrijk zijn verbonden, n.l. Engeland, welks hooggeplaatste staatslie den verklaard hebben, dat de Locarno- overeenkomst ongewijzigd van kracht blijft Italië, welks jongste diplomatiek initiatief duidelijk den wil te kennen geeft om met Frankrijk in het werk der Europeesche samenwerking samen te gaan, de Ver. Sta ten van Amerika, die over den Oceaan heen het werk des vredes onmiskenbarén steun verleenen, Rusland, dat de tegen woordige wereld de bijdrage van zijn niet- aauvalspacten en zijn protocol tot definiee- ring van de aanvallers geeft, en ten slotte de vrienden van Frankrijk, zooals België, Polen en de Kleine Entente, die bouwende op de trouwe aanhankelijkheid van Frank rijk, zich bij de Fransche plannen en de Fransche onderhandelingen hebben aange sloten. Het land, zoo besluit de regeeringsver klaring, heeft vertrouwen in de ontwikke ling der democratie en de instellingen van het parlementaire regiem. ITALIË EEN „ECONOMISCH PARLEMENT" IN ITALIë. Reorganisatie-plannen van Mussolini. Naar verluidt zou Mussolini ingrijpende verartdëringen willen aanbrengen in de Parlementaire constellatie van Italië. Hst zou zijn bedoeling zijn na Kerstmis de hui dige Kamer te ontbinden en te vervangen door een op andere wijze samengesteld parlement, waarin handel, nijverheid, landbouw en andere groepen op evenredi ge wijze zouden zijn vertegenwoordigd. Op deze wijze wil Mussolini de wetgevende bevoegdheden in handen leggen van kapi taal en arbeid, hoewel de regeering volle dige controle over dit nieuwe lichaam zal houden. De verschillende afgevaardigden voor het nieuwe Parlement zullen door hun eigen groepen worden gekozen. De Kamer zal dus geheel volgens de verschillende De- drijf stakken zijn samengesteld en eenigs- zins een verwezenlijking zijn van de con cepties der technocratie. Alleen de Senaat zal als politieke instantie gehandhaafd blij ven. PALESTINA. STAKING DER ARABIEREN GEëINDIGD. Het Arabische uitvoerend comité heeft besloten de algemeene staking op te hef fen. Het werk zal worden hervat.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10