S)eGcid^dve0oii/tcvnk 25ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De H. Vader over het Jeugdvraagstuk. VRIJDAG 3 NOVEMBER 1933 No. 7651 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, 'bü vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «q verhuur, koop en verkoop: 1 0.56 'N TOESPRAAK TOT DE DUITSCHE JEUGDBOND £>e toespraak welke de H. Va der hield tot de Duitsche katholie ke Jeugdorganisaties, waarvan wij hier den authentieken tkest weer geven is van bijzondere beteeke- nis. Kloek en ernstig klinkt 't ver maan aan 't adres van de Duitsche Jeugdleiders om de jeugd niet van de Kerk te vervreemden ten bate van den Staat. Mijne geliefde zonen. Na de hartelijke begroeting waarmee gij mij hebt ontvangen roep ik u eveneens een innig welkom toe. Wij zijn steeds bijzonder verheugd wanneer wij de jeugd voor ons zien nog te meer als het katholieke jongens zijn. Katholieke Duitsche Jeugd: wij hebben zeer bijzondere reden om u op een heel bijzondere wijze een hartelijk welkom toe te roepen. Gij gevoelt zelf dat dit juist is, vooral in deze ure, in deze-voor Duitsch- land zoo historische stonde. En niet alleen in dit historisch moment maar vooral in dit buitengewoon moeilijke tijdsgewicht. Gij begrijpt mij tot het laatste woord. Krachtens onzen aard en onzen vurigen wil zijn we optimisten. Hoe moeilijk deze ure ook mogen zijn, toch moeten we zeg gen, dat zij groote verwachtingen in zich draagt. De toekomst ligt in Gods hand. En dat is goed. Het zou veel erger zijn wan neer wij menschén daarover konden be schikken en wanneer wij de toekomst in handen hadden. In ons hart moeten wü groote verwachtingen koesteren. Maar, mijn geliefde zonen, onze hoop sluit niet alle gevaren buiten. Gij weet, dat wij bui tengewoon bezorgd zijn voor de Duitsche jeugd, en buitengewoon bezorgd voor den godsdienst in Duitschland. De Jeugd heeft alles in handen, alles! Zij zijn de kracht der huisgezinnen in de toekomst, zij zullen aan de menschelijke samenle ving en aan de Kerk nieuwe kinderen schenken. Zij vormen de nieuwe burgerij die de toekomst in handen heeft. Heel de toekomst steunt op de jeugd. Wij zeggen dat om u gerust te stellen. Gij moet volko men gerust zijn, zooals ook wij gerust zijn. Want wij steunen op de oneindige goed heid, wijsheid en almacht van onzen Hei land en God. En juist dit Heilig Jaar der Verlossing herinnert ons aan zulke groote en kostbare weldaden. Onze hoop, ons be trouwen steunt op Gods goedheid en macht. De Verlosser die de heele we reld gered heeft, die zich zelf zoo groot moedig voor ons heeft opgeofferd, zal altijd met ons zijn. Gij kunt er op ver trouwen dat.gij onder Zyn leiding en met Zijn hulp steeds op den goeden weg zijt. Dat is de groote wet der verlossing. Gij kent die wet. Een der grootste geesten (S. Augustinus) heeft eens gezegd: „Die U geschapen heeft zonder u, zal u niet zalig maken zonder U!" Daarin moet onze kracht gelegen zijn. Daarom moet ieder een zijn best doen om zooveel mogelijk re sultaat te bereiken. Ook wij hebben ge daan wat in onze macht is. En dat zullen wij blijven doen, vooral voor de jeugd die ons zoo na aan het hart ligt en die ook de bijzondere voorliefde van den Verlosser geniet. Dat was ook voor de Katholieke Jeugd een bijzondere reden om naar Ro me te komen en in onze nabijheid het Hei lig Jaar te vieren en dit Jubileum mee te maken. Gij zijt de uitverkoren geliefden van den Verlosser. Wij zullen onze gelief de jeugd, met al onze ten dienste staande krachten helpen, verdedigen en bescher men. Eén ding is er, mijn geliefde zonen, wat wij allen kunnen doen, een ding wat het allernoodzakelijkste en gelukkig ook het gemakkelijkste en tevens ook het machtig ste is:, het gebed. Niemand kan zeggen: „Ik kan niet bidden". Dat kan iedereen. Niets is zoo gemakkelijk als bidden en niets 'n Ernstig vermaan waaruit groote bezorgdheid spreekt. is zoo machtig bij den goeden God. Want Onze Lieve Heer heeft zonder uitzonde ring alles beloofd aan diegenen die bid den: „Vraag en gjj zult verkrijgen!" Maar God heeft daarbij ook dat andere woord gesproken: Weest Waakzaam! d.w.z. wij mogen niet inslapen, wij moeten steeds waakzaam zijn, en in onze waakzaamheid een activiteit ontwikkelen. Waakzaamheid en gebed. En juist die waakzaamheid die de Verlosser bedoelt is activiteit, werkda- digheid, vlijt en zorg: zorgvuldige activi teit is de beste waakzaamheid voor het le ven. Wij wenschen u mijne geliefde zonen die in zoo'n godvruchtige bedevaart naar Ro me gekomen zijt, om met ons het Jubi leum van de Verlossing te vieren, zoodat de vruchten van dit Heilig Jaar voor ieder uwer de rijkste vruchten mogen opleve ren en de verdiensten van den grooten Aflaat. Dat is de vrucht van dit buiten gewoon jublé: dat is een kostbare vrucht. Want aflaten zijn een ware rijkdom. Maar het Heilig Jaar der Verlossing is een bui tengewoon heilig jaar. Daarom moet het ook een bijzondere vrucht voortbrengen. De Verlosser zelf heeft ons deze vrucht aanbevolen. Hij heeft heel duidelijk ge zegd, dat deze vrucht die onze ziel ver rijkt, moet bestaan in de vernieuwing, in de verdieping, in de ontwikkeling van het christelijk leven. Het doel van het groote werk der Verlossing is voor iedere Chris ten, dat hij het leven moge bezitten en wel iswaar de volheid des levens, ja de over dadige volheid les levens ut abundan- tius habeant. Zooals alle uitvindingen ge noemd worden naar den uitvinder, zoo draagt ook het nieuwe leven als zijnde het werk der verlossing, den naam van den Verlosser: Christus redemptor Christe lijk leven. Nog nooit is het zoo opportuun, zoo nut tig, zoo noodzakelijk geweest als op dit oogenblik, dat alle Christenen dit leven vernieuwen en dit leven in zich vermeer deren. Alleen een diep, zelfbewust, groot moedig, Christelijk leven kan de wereld redden. Wij wenschen u toe, mijne geliefde zonen, dat gij aan deze vruchten deelach tig moogt worden. Zij is het hoogste en meest duurzame wat te bereiken valt. Met deze bede zegenen wij u allen, en al degenen die gij vertegenwoordigt. Voor onzen geest ontwikkelt zich een grootsch visioen: Wij zien daar voor ons staan al de leden, die duizenden en duizenden leden van de Katholieke jongensbonden in Duitschland. Wij zien ze hier allen in onzen geest met u voor ons staan. Wij zien ach ter deze banieren die daar voor ons staan alle andere vlaggen der Katholieke Jeugd. Wij zegenen hen allen. Wij schenken ook onzen zegen aan de priesters, medehelpers, leiders en allen die met het jeugdwerk verbonden zijn, medehelpers van Chris tus, werktuigen der Verlossing. Zij hebben de bijzondere taak te vervullen om het Christelijk leven in hen te bezwaren en vermeerderen. Wij spreiden onzen zegen uit over allen die gij in uw geest en hart draagt. Wij ze genen uw familie, ouders en heel uwe fa milie, uw werk en uw studie. Men heeft ons gezegd, dat in uw rangen alle am bachten en vakken vereenigd zijn. Dat doet ons een bijzonder groot genoegen. Wij zien gaarne alle rangen en standen van on ze jongens in deze groote katholieke fa milie. Moge onze zegen u vergezellen in uw vaderland, moge iedere dag van uw leven dit verblijf in Rome u voor den geest staan, geheel vervuld van deze he- melsche genade. Zoo neemt dan ten af scheid onzen zegen en hartelijkste wen schen mee. Diep onder den indruk van deze redevoe ring hief de jeugd een driewerf Jugend- kraft „Heil" aan en zongen het lied „Looft blij den Heer." BINNENLAND OPENSTELLING BRUG BIJ ZALT- BOMMEL. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis, dat de brug voor gewoon verkeer over de Waal bij Zaltbommel en de toe gangswegen op Zaterdag 18 November 1933 te 13 uur voor het verkeer zullen worden opengesteld. REGEERING EN VOLK IN CRISIS- ZORGEN. Radio-rede van minister Verschuur op Dinsdag 7 November a.s. Naar wij vernemen zal minister Ver schuur a.s. Dinsdag 7 dezer van 20.00 tot 20.45 uur een radiorede houden, welke over beide zenders zal worden uitgezon den. De minister zal spreken over de eco nomische zorgen van regeering en volk in den huidigen crisistijd. DE VERLAGING VAN DE SALARISSEN VAN HET PERSONEEL DER LAGERE OPENBARE LICHAMEN. Men meldt van bevoegde zijde: „Nog steeds komt het voor, dat gemeen tebesturen en besturen van andere publiek rechtelijke corporaties beslissingen omtrent een overigens noodzakelijk geoordeelde verlaging van de loonen van hun perso neel aanhouden in afwachting van het rap port der Commissie-Schouten. Zoodanig uitstellen van maatregelen die de plaatselijke overheid, op grond van de feiten, zelve noodzakelijk oordeelt, valt te laken en is in strijd met hetgeen de regee ring in deze zware tijden als eersten eisch aan de besturen der lagere publieke orga nen stelt, n.1. het geven van een doelbe wuste, van verantwoordelijkheidsbesef ge tuigende, krachtige leiding. Een beroep op de commissie-Schouten voor zoodanig uitstel is voorts geheel on juist en onaanvaardbaar, omdat deze com missie de regeering zal adviseeren om trent de haar wachtende taak bij aanvaar ding van de aanhangige wijziging van de ambtenarenwet, en niet zal adviseeren over de op de besturen der lagere organen rustende taak en verantwoordelijkheid, hun salarisregelingen te doen aansluiten aan gewijzigde toestanden en omstandig heden, waarvan de redelijke vervulling ojn. zal voorkomen, dat de regeering t.z.t. van de haar te verleenen bevoegdheid zou behoeven gebruik te maken". (Men mag o.L deze mededeeling „van bevoegde zijde" niet beschouwen als een aansporing aan de gemeente Leiden, om de salarissen van het gemeente-personeel te verlagen. B. en W. van Leiden hebben in de toe lichting bij de begrooting 1934 verklaard, dat zij met loonsverlaging (uitgezonderd dan de korting op de eerste 700 gld. van ongehuwden) willen wachten totdat eventueel de rdgeering ingevolge het rapport van de commissie-Schouten daar toe noodzaken zal. Eventueel. Voor een dergelijken dwang van boven-af behoeft o.i. geen groote vrees te bestaan bij de betrokke nen! Het rapport-Schouten, hetwelk in voorbereiding is, zal de regeering waar schijnlijk adviseeren, om in gemeenten, waar de loonen van het gemeentepersoneel relatiefhoqg zijn, deze te doen verlagen. Maar dat is in Leiden over het. algemeen volstrekt niet het geval). RIJKSTELEGRAAFKANTOOR ROEPT VROUWELIJK PERSONEEL OP. Vragen van het Kamer-lid Kuiper. Het Tweede Kamerlid de heer Kuiper heeft aan den Minister van Binnenland- sche Zaken, de navolgende vragen gesteld: le. Is het juist, dat te Rotterdam in de laatste weken voor het Rijkstelegraafkan toor sollicitanten voor vrouwelijk perso neel zijn opgeroepen voor diensten die tot nu toe door mannelijk personeel werden verricht? 2e. Is de Minister niet van oordeel, dat het in dezen tijd geboden is waar eenigs- zins mogelijk, mannelijk in plaats van vrou welijk personeel in dienst te nemen? 3e. Wil de Minister maatregelen tref fen waardoor, bij aanstelling van perso neel in Rijksdienst, aan mannelijke solli citanten de voorkeur wordt gegeven? ARBEID IN BANKETBAKKERIJEN. De Minister van Soicale Zaken, heeft aan hoofden of bestuurders van banket bakkerijen niet tevens zijnde broodbak kerijen in alle gemeenten des Rijks on der bepaalde voorwaarden vergund dat door mannen arbeid wordt verricht: 1. in het tijdvak van 8 tot en met 18 November 1933 gedurende 10 uren per dag onverminderd het met betrekking tot den Zaterdag bepaald bij artikel 10, twee de lid, van het Werktijdenbesluit voor fa brieken of werkplaatsen f923 en 55 uren per week; 2. in het tijdvak van -20 tot en met 28 Nov. 1933 gedurende 11 uren per dag, met een maximum van 60 uren per week; en dat door jongens van 16 en 17 jaar in het tijdvak van 20 November tot en met 5 December 1933, benevens op 22, 23, 29 en 30 December 1933, arbeid wordt verricht ge durende 10 uren per dag en 55 uren per week. Uitbreiding van de Rubberfabrieken te Heveadorp. Daar de rubberindustrie afzetgebied moet zoeken in eigen land zal worden overge gaan tot uitbreiding van de rubberfabrie ken te Heveadorp, waar ook allerlei arti kelen van technischen aard zullen worden vervaardigd. R. K. MIDDENSTAND IN HET BISDOM HAARLEM. Inzegening der nieuwe Bureaux. De op Vrijdag 27 October gehouden Hoofdbestuursvergadering van den R. K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem werd voorafgegaan door de inzegening der onlangs in het gebouw Mauritskade 23, Den Haag in gebruik genomen nieuwe kantoor lokalen, door den Geestelijken Adviseur van den Bond, den Zeereerwaarden heer J. F. A. Bots te Amsterdam. In een korte toespraak wees Rector Bots op de beteekenis èn van de in gebruik ne ming der nieuwe ruimte èn van de ker kelijke inzegening daarvan, nu voor de Ka tholieke sociale beweging en voor het Ka tholicisme in het algemeen een buitenge woon belangrijk tijdperk schijnt te zijn aangebroken en nu de middenstandsbewe ging welhaast in een beslissend stadium schijnt te zijn getreden. In het bijzonder wijdde de Bondsadvi- seur in deze ure een woord aan den secre taris van den Bond, den heer W. Boon Jz. te Den Haag, die na gedurende ruim 20 jaar als Hoofdbestuurder en Bondssecreta- ris zijn hoogste krachten aan de katholieke middenstandsbeweging in het Haarlemsche Diocees te hebben gewijd, zich thans door familieomstandigheden genoopt voelt uit het Hoofdbestuur heen te gaan. In de vervolgens gehouden Hoofdbe stuursvergadering werd in de vacature- Wij deman als commissaris van het Fonds Uitkeering Bij Overlijden aangewezen het lid van het Hoofdbestuur de heer P. Kla ver te Hillegom. Met erkentelijkheid werd kennis geno men van de door Zijne Hoogw. Excellentie den Bisschop van Haarlem ondernomen stappen in verband met het euvel der con currentie door patronaten en vereenigings- gebouwen aan het particuliere café-restau rantbedrijf aangedaan, voor zoover deze gebouwen buiten hun eigenlijke doeleinden worden benut. Besloten werd adhaesie te betuigen aan de tot de Provinciale Staten van Zeeland gerichte verzoeken tot behoud der boot- verbinding Hans weertWalsoorden op de bestaande aanlegplaatsen. Aan de afdeelingen van den Bond zal een advies worden uitgebracht inzake de behandeling door de gemeentelijke diens ten van Maatschappelijk Hulpbetoon van middenstanders, die door de tijdsomstan digheden gedwóngen worden zich tot die diensten te wenden. Overigens was de vergadering vooral ge wijd aan de voorbereiding van den Najaars Centralen Raad, van den Bond, welke op Woensdag 8 November a.s. in Den Haag zal worden gehouden. ONBILLIJKE REGELING. Werkverschaffing en steun voor landarbeiders. De hoofdbesturen van de drie landar beidersbonden hebben de aandacht geves tigd van den Minister van Sociale Zaken op de in de afgeloopen jaren bestaande ge woonte van verscheidene gemeentebestu ren, om met 1 December de tegen werk loosheid verzekerde leden der landarbei dersbonden te verwijzen naar uitkeering uit him werkloozenkas, terwijl de niet- verzekerden werkzaam blijven in de werk verschaffingen. Daar de verzekerde arbeiders in het al gemeen, aldus lezen we in „De Volkskrant" aan werk de voorkeur geven boven uit keering, en de verwijzing naar de werkloo- zenkassen door de verzekerden als een on billijkheid wordt gevoeld, verzoeken de landarbeidersbonden den minister mede werking te willen verleenen, opdat de ge meentebesturen dit jaar inzake tewerk stelling in de werkverschaffingen eenzelf den maatregel treffen tegenover verzeker den als tegenover niet-verzekerden. HET UNIFORMVERBOD. Eenige overtreders door den kantonrechter te Apeldoorn gestraft. De kantonrechter te Apeldoorn heeft Donderdag schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen eenige jongelieden, die tij dens de feesten ter gelegenheid van de opening van het sportterrein te Wapen veld van den Ned. Arbeiders-Sport-Bond, afdeeling Wapenveld, waren bekeurd we gens overtreding van het uniform verbod. E. Sch., fabrieksarbeider te Heerde, werd wegens het dragen van de vlag der afdee ling dezer sportvereeniging, na overweging dat bedoelde vlag dient beschouwd te wor den als opzichtig onderscheidingsteeken, uitdrukking der moderne arbeidersbewe- j ging, zooals belichaamd is in S. D. A. P. en N. V. V., veroordeeld tot 1 boete of 1 dag hechtenis. J. J., arbeider te Zwolle, werd wegens het dragen van een rood knopje, door zijn hoedanigheid voor rood knopje uitdrukking Oit nummer b»«tnat uit VIER bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Kardinaal Schulte, aartsbisschop van Keulen, bij den Paus (2e blad). Malta's regeering ontslagen (2de blad). De aankomst van Charles Lindbergh te Amsterdam. (Luchtv. 2e blad). BINNENLAND. De vergiftiging te Schoonhoven. Een der slachtoffers overleden. (Gem. Ber., 4de blad en Laatste Berichten). Een motorbarkas der marine in nood, doch docr de „Dorus Rijkers" opgepikt. (Gem. Berichten, 4de blad). LEIDEN. Onthulling van het Lorentz-monument. (lste blad). gevend aan het streven der S. D. A. P., ver oordeeld tot 1 boete of een dag hechtenis. G, J. Sp., fabrieksarbeider te Heerde, had een roode broek met witte trui gedragen, en op de trui de letters N. A. S. B., welke uitdrukking geven aan het streven der ar- beidsbeweging, zooals die is belichaamd in S. D. A. P. en N. V. V.; de kantonrechter diende hem een vonnis toe als voren. De kantonrechter deelde mede de von nissen zoo laag te stellen, omdat het hier een principieele kwestie betrof. G. A. M., kantoorbediende te Heerde, had drie naast elkaar en aan elkaar bevestigde pijltjes gedragen als teeken van zijn anti fascistische gezindheid. De kantonrechter overwoog dat geenszins bewezen was dat dit insigne of onderscheidingsteeken uit drukking is van een bepaald staatkundig streven, doch dat aan het geïncrimineerde embleem, duidende op een negatie, het tegendeel ten grondslag ligt van een stre ven en juist doelt op een zich onthouden van een bepaald staatkundig streven, in dit geval de fascistische staatkunde, en sprak vrij. De Ambtenaar het het Openbaar Minis terie is van deze vonnissen in hooger be roep gegaan. DE LEVERING VAN MARGARINE. De R. K. Bond van Melkhandelaren in Nederland heeft zich, haar aanleidirig van de zeer vele klachten harer leden over de levering van margarine, met een adres tot den minister van oeconomische zaken ge wend met het verzoek te bevorderen, dat de Crisis Zuivel Centrale een regeling treft, waarbij het den detaillisten in margarine wordt toegestaan, dat indien de leveran cier, van wien zij in de periode van 8 Mei tot 4 Juni hebben betrokken, niet goed of alleen tegen te hoogen prijs bedient, zij met goedvinden van de C.Z.C. een anderen leverancier kunnen kiezen; vanzelfspre kend zal dan de gekozen leverancier een zelfde kwantum meer van de fabrieken moeten ontvangen, of, indien het een fa briek is, eenzelfde kwantum meer moeten kunnen fabriceeren en moet dit kwantum worden afgeschreven van den vorigen le verancier of fabriek. VERVOERREGELING BIJ DE WERK VERSCHAFFING. Door tusschenkomst van de rijksinspec tie voor werkverschaffing is aan de ge meentebesturen de regeling betreffende vervoer van werklooze arbeiders te werk- gesteld bij de werkverschaffing voor de wintermaanden bekend gemaakt. Deze regeling wijkt in zooverre af van de zomer- regeling, dat de arbeiders, die dagelijks meer dan 15 K.M. (2 keer) hebben af te leggen om naar en van de werkverschaffing te komen in den regel geheel voor reke ning van de overheid per autobus, tram of trein worden vervoerd. De vergoeding bij een afstand van 2 keer 10 tot 15 K.M. (de fietsvergoeding) blijft 75 cents per man en per week, terwijl voor afstanden die min der dan 10 K.M. bedragen geen vergoe ding wordt gegeven.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1