UIT DE OMGEVING MAANDAG 30 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT JERDE BLAD PAG. 11 De Raad der Gemeente Boskoop kwam Vrijdagmiddag te 2 uur in openbare ver gadering bijeen. Voorzitter de heer E. Gul- demond, loco-Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer L. 't Hart. De voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat stemming zal aanvangen bij den heer C. de Wolf. Namens de raad wenscht de voorzitter den heer Boekraad van harte geluk met het herstel van zijn ernstige ziekte. De heer Boekraad dankt voor de blijken van belangstelling tijdens zijn ziekte ondervonden. Met een kleine opmerking van den heer Noest, worden de notulen der vergaderin gen van 18 en 22 September vastgesteld. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van de af deeling Bos koop der Nat. Vereeniging tot afschaf fing van alcohol-houdende dranken, waar in zij verzocht op de begrooting 1934 ten behoeve van de drankbestrijding een sub sidie uit te trekken ais vorige jaren. b. Het schrijven van het bestuur der Handels-Avondschool' te Boskoop, waarin het verzoekt de subsidie ten behoeve van die school voor het jaar 1934 niet te ver lagen. B. en W. staan op het standpunt, dat van de in de begrooting neergelegde gedrags lijn, waarbij als regel vermindering der subsidiën met 20 pet. is toegepast, niet moet worden afgeweken. Zij stellen voor, deze beide stukken tegelijk met de begrooting te behandelen. Controleur voor de steun- verleening. Naar aanleiding van de circulaire, inzake de aanstelling van een controleur, ten be hoeve van de steunverleening voor werk- loozen, deelen B. en W. mede, dat zy voor nemens zijn een controleur aan te stellen tegen een belooning van 18.per week. De heer Noest vindt een bezoldiging van 18 te weinig en zegt, dat naar verhouding voor, een oproep te plaatsen om aldus meer keuze te hebben bij de aanstelling. Spr. acht in tegenstelling met den heer Noest de belooning voldoende. De heer v. Kleef vraagt, of niet een losse kracht van de Gemeente-Secretarie of andere personen in Gemeentedienst, voor deze functie zou den kunnen worden aangesteld. Ook de heer v. der Staak vindt een belooning van 18 te weinig en zegt, dat na verhouding in andere plaatsen veel meer voor deze betrekking wordt betaald. Spr. staat er eveneens op, dat een oproep wordt ge plaatst. De voorzitter geeft toe, dat het bedrag niet aan den hoogen kant is, doch men moet niet uit 't oog verliezen, dat de werkloozensteun reeds veel van de ge meen tefinanciën vergt. Spr. kan het voor stel tot plaatsing van een oproeping niet ondersteunen. Op de le plaats vergt dit te veel tijd, ten tweede vreest spr., dat aLe werkloozen naar deze betrekking zullen solliciteeren. Het is de bedoeling, dat de persoon, die aangesteld wordt, zich geheel voor het werk zal geven. Een kleine rij wiel-vergoeding zou misschien boven de belooning kunnen worden gesteld. Spr. wil de zaak in het College bèspreken en trach ten een geschikt persoon te vinden. Aldus wordt besloten, met dien verstande, dat de heer Noest zich tegen verklaart, daar hy zich niet kan vereenigen met het sa laris. 5. Aanbieding ter voorloopige vaststel ling van de balans, winst en verliesreke ning der Gemeentebedrijven over 1932. Met een kleine opmerking van den heer de Wolf wordt deze rekening aangenomen. 6. Aanbieding ter goedkeuring van de rekening van inkomsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur over het dienst jaar 1932. Vastgesteld zonder discussie óf hoofdelijke stemming. Aanbieding ter voorloopige vaststelling van de rekening van inkomsten en uitga ven der Gemeente over het jaar 1932. De begrooting. Belasting- verbooging. De heer Boekraad heeft tot z'n spijt in de voorrede der gemeente-begrooting gezien, dat de verhooging van 25 opcenten op de personeele belasting wordt voorgesteld. Het is spr. gebleken, dat verschillende an dere genieenten zonder verhooging van be lasting trachten de begrooting sluitend te maken. Behalve deze verhooging staat ook de indirecte belasting voor de deur. Spr. had werkelijk gehoopt, dat deze verhoo ging achterwege had kunnen blijven. Het is hem tevens opgevallen, dat het bedrag voor onvoorziene uitgaven tamely k hoog is geraamd. De heer Loef brengt hulde aan B. en W. voor het opmaken der begrooting en te vens hulde aan de begrooting-sommissie, die inderdaad serieus werk hebben ver richt. De heer Noest zegt, dat, hoewel zijn frac tie moedwillig is gepasseerd bij de benoe ming van een lid der begrootingscommis- sie, hem dit niet belet heeft, eenige aan- teekeningen te maken. Spr. had verwacht, dat in overleg met den raad, een verzoek was gericht tot den Minister om de gewij zigde steunuitkeering voor werkloozen, niet voor Boskoop te doen gelden en vraagt tevens wanneer de kolentoeslag in werking zal worden gegeven. De bezuiniging op het onderwijs staat spr. niet erg aan. Hoewel spr. van meening is, dat het beter voor de werkloozen is, dat zij werken, dan steun trekken, kan hij toch niet meegaan met het voorstel van B. en W. om het aanleg gen van de nieuwe Begraafplaats, als werk- verschaffings-object aan te merken. Spr. is het eens met den heer Boekraad, inzake de verhooging van de personeele belasting. Wat betreft ontwikkelingscursus jeugdige werkloozen, noemt spr. het een schandaal, dat aan de oproep van B. en W. geen, of althans zeer weinig gehoor is gegeven. Na mens de drankbestrijdingsvereeniging ver- VAN BOSKOOP zoekt de heer Noest, de subsidie voor deze vereeniging niet te verlagen. Het zou de heer de Ruyter genoegen doen, indien een verbetering in de rechts gelijkheid der inwoners dezer gemeente kon worden ter hand genomen en het spijt hem, dat B. en W. zich niet verzet heb ben tegen de bepaling van de provincie inzake de bouw van huizen op het terrein van de Gouwe-verbreeding. Spr. verzoekt B. en W. uit te noodigen, de werken bij de Gemeentelijke bronwaterleiding in oogen- schouw te komen nemen. Verder vraagt spr. zich af, of het geraamde bedrag van 10Ü.000.voor steunuitkeering van werk loozen, niet te laag is geraamd en meent, dat dit bedrag zal moeten worden gesteld op 130.000.Spr. moet zich verzetten tegen verhooging van belasting en acht het noodig de salarissen te verlagen. Hoewel over het algemeen de begrooting zuinig is opgezet, had de heer van Kleef het mes er nog dieper in willen zetten. De heer v. Gelderen gaat accoord met de opmerking van den heer de Ruyter, dat de uitgaven voor werkloozensteun wel hoo- ger zullen zijn dan het geraamde bedrag. De heer van der Staak sluit zich gaarne aan by de woorden van dank en waardee ring tot het college voor het opmaken van de gemeente-begrooting, daar het, gezien het feit,' dat de economische toestand nog in geen enkel opzicht eenige verbetering kenmerkt, ja, eerder kan worden aangeno men, dat deze is verslechterd, met vele moeielijkheden had te kampen. Er moest rekening worden gehouden met een da ling van inkomsten en een stijging der uitgaven, maar, vraagt spr. zich af, is het college niet te pessimistisch gestemd? On danks de meerdere uitgaven wordt de re serve niet aangesproken, maar bewaard tot een nog slechter en tyd, met gevolg, dat thans over de geheeie linie een bezuiniging van 20 pet is toegepast. Ook met de ver laging van subsidies voor bewaarscholen en de Handels-Avondschool kan spr. zich niet vereenigen. Het verheugt spr., dat het werkloozen-vraagstuk bij het college zoo'n groote aandacht heeft getrokken en even eens, dat voor de woningbouw een huur- verlagmg zal worden ingevoerd, hoewel dit slechts een voorschot is op langen termijn. Ook over het feit, dat de subsidie voor de T.B.C.-bestrijding niet zal worden ver laagd, verheugt spr. zich. Aan het einde van deze beschouwing verzocht spr. er bij de regeering op aan te dringen het wets ontwerp, betreffende de uitkeering uit ge meentefonds, m te trekken. Hoe de zaken staan. De voorzitter, de verschillende sprekers beantwoordend, zegt, dat het college ten volle overtuigd is, dat de draagkracht van de inwoners in deze zoo zwakke toestand, niet veel zal zyn, doch zonder belasting- verhooging was het college ervan over tuigd, dat een andere wijze voor het slui tend maken der begrooting doorGedepu- teerde Staten niet zou worden goedge keurd. Het voorstel van den heer Noest, in zake het richten van een adres aan den minister betreffende de steunnormen, moet spr. ten zereste ontraden, daar Bos koop er momenteel nog niet zóó voorstaat, dat een bevoorrechte positie voor de steun- norm, door den minister zou worden ge geven. De kolen-toeslag zal in November een aanvang nemen. Ook spr. is van meening, dat het schandalig is, dat de jeugdige werkloozen zoo weinig animo hebben voor de ontwikkelings-cursus. Slechts 11 perso nen hebben zich aangemeld. Het vorig jaar heeft deze cursus veel geld gekost en ie resultaten waren nihil. De heer Boekraad handhaaft zyn bezwa ren inzake verhooging der personeele be lasting. De voorzitter merkt op, dat het tekort echter niet gevonden mag worden in salaris verlaging. Het voorstel van den heer Noest betreffende het aan den minister zenden van het verzoek tot het niet ver lagen der steunnormen, wordt niet ge steund. Vaststelling van de begrooting der Ge meente-bedrijven voor den dienst 1934. Deze begrooting wordt met een enkele vraag van den heer Noest zonder hoofde lijke stemming vastgesteld. Goedkeuring van de begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur voor den dienst 1934. De heer Noest vraagt in verband met deze begrooting de personen boven de vyf- en-zestig jaar, welke als contra-prestatie voor de gemeente werken, vrij van arbeid te stellen. De voorzitter zegt, dat slechts heel weinig van deze menschen gevergd wordt. Ook deze begrooting wordt zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Vaststelling van de gemeente-begrooting voor den dienst 1934. Bij punt 183 der uitgaven merkt de heer Boekraad op, dat het bedrag voor abonne menten op de verschillende bladen en de aankoop van boeken, tamelijk hoog is ge raamd. Voorzitter zegt toe, te trachten iets op deze post over te houden. Bij post 215 ontstaat een heel debat over de kwestie van het verlagen der tarieven voor ververschingen op vergaderingen, enz., welke door den concierge in rekening worden gebracht. Het gevolg is, dat een verlaging van 20 pet. op deze tarieven wordt vastgesteld. De heer Boekraad merkt bij post 255 op, dat de gezondheids-commissies zijn opge heven en stelt voor deze post te schrappen. Voorzitter vindt het beter, deze post te handhaven en als stille reserve aan te mer ken. By post 266 verzoekt de heer Noest de subsidie voor de drankbestrijding niet te verlagen. De voorzitter zegt, dat men vast moet houden aan een korting van 20 pet. voor subsidies met uitzondering van die voor gezondheid en weerbaarheid. Wan neer de raad zich uitspreekt, geen subsidies te verlagen, komt dit terug in 1935. De bewaarscholen en de avond school. De heer Brand vindt het hopeloos voor bewaarscholen en de Handelsavondschool. Waar deze scholen reeds in de vorige ja ren met groote moeielijkheden te kampen hadden om hun begrooting sluitend te ma ken, zal hun dit voor 1934 geheel onmoge lijk zijn. Het gevolg voor de Handels avondschool zal zijn, dat men tot opheffing zal moeten overgaan. De salarissen van onderwijzers en onderwijzeressen kunnen niet verlaagd worden, daar zij door het Ryk zijn voorgeschreven. Spr. stelt voor, van verlaging van subsidies af te zien en aldus de bestaansmogelijkheid van de avond school mogelijk te maken. Daar tegenover zou moeten staan, dat op een andere post zou moeten worden bezuinigd. Daar de post werkloozen-ontwikkeling door het af zien van het geven van een cursus zal wor den opgeheven, meent spr., dat hieruit net tekort zou kunnen worden geput. De heer van Kleef meent, dat zooveel mogelijk moet worden bezuinigd, wil de gemeente zoo lang mogelijk vrij blijven en niet onder cu- rateele zal worden gesteld van gedepu teerde staten, wat reeds met veel gemeen ten is geschied. De heer Mesman is van meening, dat de gemeente verplicht is by te dragen, daar zy de vereenigingen by het besluit van het geven van subsidies zoó heeft bekeken, dat als voorganger van die vereenigingen wordt beschouwd. Als deze gemeente, even als zoovele anderen, die subsidies geven 3 maal zoo hoog als Boskoop met een voorstel was gekomen tot 20 pet. verlaging, dan was er te praten geweest. Verschillende leden staan op het stand punt als de heer Mesman. De voorzitter zegt, dat het alleen een beginsel-kwestie is. De Raad schijnt niet overtuigd te zijn, dat alle mogelijke besnoeiingen moesten geschieden om de begrooting sluitend te maken. Waar geen belangstelling voor is (cursus jeugdige werkloozen), wil men de gelden voteeren, zegt de heer Brand. Waar wel belangstelling voor is, wil men dit niet doen. Spr. is niet van plan aan het sloopers- werk van de opheffing van de Handels school, deel te nemen. De heer de Ruyter onderstreept deze woorden. Wethouder van Gelderen geeft de verzekering, dat het college absoluut het nut van deze school inziet. Met dergelijae kortingen moet echter een begin worden gemaakt. Het voorstel van B. en W. tot kor ting van 20 pet. op de subsidies van be waarscholen, Handelsavondschool en Tuin bouwschool wordt in stemming gebracht en met 7 tegen 5 stemmen gehandhaafd. Te gen stemden de heer en Noest, Mesman, van der Staak, Brand en Boekraad. Post 296, bijdrage aan hoofdstuk 5 van den kaptaaldienst, voor het geven van een renteloos voorschot aan woning bouw-ver eenigingen en -stichting, in verband met verlaging van woninghuren. Voor deze post wordt een bedrag van 4000.uitge trokken. De heer Boekraad wil voor alle huurders dezer woningen een verlaging en zou des noods deze post met een zeker bedrag wil len verhoogen. De voorzitter merkt op, dat zulks niet mogelijk is, gezien het feit, dat er verschillende huurders zijn, die ëen we- kelijksch gezinsinkomen hebben van 40. en hooger. De heer Boekraad wil unanieme verlaging, waarvoor hij dan een grooter bedrag zou willen uittrekken of een verla ging, bedoeld als onderstand, waarvoor hij 3000.voldoende acht. Ook de heer Noest voelt, dat by een una nieme verlaging een bedrag van ƒ4000. te weinig is, hoewel hy dankbaar is, dat dit bedrag op de begrooting is uitgetrok ken. De heer Boekraad kan zich na eenige be spreking ermede vereenigen, dat deze ver laging niet beschouwd wordt als een alge- meene verlaging, maar als een toeslag voor de werkloozen-steunlrekkenden. Bij de post welke is uitgetrokken voor het geven van den cursus voor jeugdige werkloozen, vraagt de heer de Ruyter wat in dit geval, nu dezen cursus niet doorgaat, met deze post moet worden gedaan. De voorzitter meent, dat deze post wel kan worden gehandhaafd. De heer de Ruyter vraagt verder, of geen andere weg kan worden gekozen b.v. door lichte werkzaam heden, de werkloozen jongens iets te laten verdienen en meent, dat dit misschien mo gelijk zal kunnen zyn, door het aanleggen van volkstuintjes, afrastering van gazons en plantsoentjes, enz. De heer van der Staak meent, dat mis schien meer animo voor den cursus zou be stan, wanneer de cursus gesplitst zou wor den voor jonge deelnemers en ouderen. Post 500. De kosten van aanleg van een nieuwe algemeene begraafplaats. Voor deze post is uitgetrokken een bedrag van 40.000. De voorzitter verzoekt nu ver schillende sprekers bij de algemeene be schouwing hun standpunt hebben uiteen gezet, deze post op de begrooting te laten. Spr. zegt toe, dat het college zal trachten ook naar andere objecten van werkver schaffing uit te zien. De heer v. Kleef voelt niet veel voor een nieuwe begraafplaats, te meer daar deze in geen enkel opzicht als object voor werkverschaffing kan dienen, daar de uitgaven voor loonen niet opwegen, legen die van materialen. De heer Loef heeft uit 't rapport der begrootings-commis-' sie gelezen, dat uit betrouwbaren bron is vernomen, dat de oude begraafplaats, mits deze wordt ontruimd, nog 10 jaar kan die nen. De heer Mesman antwoordt hierop, dat de gemeente-architect deze verklaring heeft gegeven. De voorzitter geeft toe, dat de verhouding van het loon ten opzicn- te van het materiaal zeer ongunstig is. Men moet echter rekening houden met het feit, dat ontruiming der tegenwoordige begraaf plaats, in stryd is met de moraliteit van de ingezetenen. De heer van Gelderen verzoekt den Raad het college gelegenheid te geven tot instel ling van een nader onderzoek en zegt toe, dat niets zal worden gedaan, zonder voor af de meening van den Raad te hebben ge hoord. De gemeente-begrooting wordt na afhan deling van de overige punten, waarover geen discussies worden gevoerd, aan geno men met dien verstande, dat de heer Noest geacht wordt, te hebben tegengestemd, daar hU zich niet kan vereenigen met sub sidie-verlaging en verhooging van perso neele belasting. HILLEGOM. ONTHULING GEDENKSTEEN A. N. W. B. Waar zijn wieg eens stond.... In tegenwoordigheid van talrijke genoo- digden had Zaterdagmiddag in de serre van Hotel Sistermans de plechtige onthulling plaats van den gedenksteen, aldaar ge plaatst ter herdenking van het feit, dat vijf tig jaren geleden in ditzelfde hotel, toen Hotel Koning genaamd, de eerste bespie- kingen werden gehouden tusschen een groepje Haarlemsche en Haagsche „veloci- pedisten", welke besprekingeen geleid heb bentot oprichting van den nu zoo grooten A.N.W.B. Aanwezig waren onder meer de bondsvoorzitter Edo J. Bergsma, H. J. van Baaien, directeur van Algemeene Zaken, de leden van het dagelijksch bestuur A. Spanjaard, mr. A. M. de Jager en J. C. Re- delé, de heer Lotz Heyl uit Heemstede, de eenige nog levende van diegenen die de besprekingen voerden het dagelijksch be stuur der gemeente en een groot aantal consuls uit Z.-Holland. De heer Bergsma herinnerde aan de ge beurtenissen van 1883 en weinigen van de toen nog jeugdige besprekers zullen heb ben vermoed, dat nu de vereeniging, oor spronkelijk gesticht tot een gemeenschap pelijk jolijt, de nu zoo machtige en invloed rijke A.N.W.B. zou groeien, die aan het va derland zooveel goeds heeft gebracht en dankbaar gedenken wij dat kleine begin hier in Hülegom. Van een eenvoudig be gin is deze steen een eenvoudig merktee- ken, maar wie beseft welk een groot werk hier begonnen is en hoeveel kracht er is ontwikkeld tot ieders nut, mag met voldoe ning dezen steen aanschouwen. Hierna verzocht hij aan mevrouw Pont den steen te onthullen, die daaraan onder applaus voldeed. Vervolgens nam Burgemeester Pont het woord met te zeggen er grooten prijs op te stellen bij deze onthulling aanwezig te kunnen zijn. Op den bondsavond heeft hy reeds de essentia van den A.N.W.B. ter sprake gebracht en hij prijst het toeval, dat juist te Hillegom de eerste besprekingen zijn gevoerd. Hadden de Haarlemmers iets sneller en de Hagenaars iets langzamer ge reden, dan zou misschien Lisse er op heb ben kunnen bogen de eer te dragen als ba kermat van den bond. Hulde brengt hij aan den nu bijna 50 jaren als zoodanig fungee- renden voorzitter, die door initiatief en werkkracht den bond tot zijn tegenwoordi- gen bloei heeft gebracht. Hij spreekt de hoop uit, dat de band bin nen niet al te langen tijd onder koninklijke vlag zal mogen varen. Hierna ging de eerewijn rond en ving de vergadering aan der consuls uit den Kring Zuid-Holland, welke werd besloten met een gemeenschappelijken maaltijd. De fraai uitgevoerde steen van wit mar mer draagt in gouden letters de volgende inscriptie: „Ter herinnering aan de ontmoe ting van Haagsche en Haarlemsche wiel rijders op 22 Aprü 1883, welke leidde tot oprichting van den A.N.W.B. Toeristen- oond van Nederland", waarboven het bondswapen staat afgebeeld. Bondsavond A.N.W.B. Ondanks het buitengewoon slechte weer was de groote Concertzaal van Hotel Sistermans tjokvol. Geen wonder: Hillegom is aan het Gouden Jubileum van den schitterend functionee- renden Bond nauw geparenteerd. Behalve talrijke Bondsautoriteiten, merk ten we op burgemeester Pont en mevrouw, de heer K. J. van Gemert, directeur van P. W., afgevaardigden van de Hillegom- sche V. V. V., Baron van Wijnbergen, burgemeester van Lisse enz. Ook was aan wezig de heer Lobs Heil, wonende te Heemstede, die ook aanwezig was bij de besprekingen in 1883 toen Hillegom baker mat werd van den thans jubüeerenden A.N.W.B. De heer C. Velthuys, Bondsconsul alhier, opende de vergadering met een woord van hartelijk welkom, zich verheugend over de groote belangstelling. Hierna hield' mr. D. F. Pont een inlei dende rede. Hij feliciteerde den bond met zijn eminenten voorzitter, den heer Edo Bergsma, die ook bijna 50 jaar de leiding heeft in den bond en die functie wordt voortreffelijk bekleed (applaus). De sa menwerking tusschen ons gemeentebestuur en den bond is altoos alleraangenaamst; in zeer korten tyd werden hier 4 nieuwe verkeerspalen geplaatst. Het komt spr. voor dat Waterstaat een goed werk zou verrichten, indien een gedeelte van zijn werk aan den bond werd overgedragen, het gevolg zou zijn, dat alles, ook in Hil legom, sneller, economischer en goedkoo- per afgewerkt zou worden (applaus). Als derde spreker kwam op de heer P. Schinkel, redacteur van „de Kampioen" en algemeen propagandist. Deze hield een causerie, aanvangend met een kort histo risch overzicht van de wording van den bond, waarbij Hillegom steeds met eere zal worden genoemd. Op hoogst boeiende wijze zette deze spreker streven en werk zaamheden van den A.N.W.B. uiteen, waarbij in verband vrijwel alle sport de revue passeerde. Druk werd er gebruik gemaakt van de bezienswaardigheden der eigen tentoon stelling, misschien is nimmer een pauze nuttigei besteed. De HUlegomsche Fotograaf en Bioscoop exploitant Th. Seijsener vertoonde na de recretatie de groote Bondsfilm. De heer Velthuys sloot de vergadering met een opwekkend dankwoord. Burgerwacht. De Hillegomsche Bur gerwacht hield Zaterdagmiddag op de ba nen te Katwijk schietproeven voor scherp schutters. Aan de eischen voor scherpschutter 2e klasse voldeed de heer A. Hensums, com mandant der Burgerwacht; voor de 3e klasse slaagden de heeren C. W. Phüippi en C. J. Spoor. De Telefoon. Er is thans een aanvang gemaakt met het plaatsen van de automa tische toestellen der telefoon; er moeten 400 toestellen worden geplaatst. Men ver wacht, dat de nieuwe automatische centrale half, uiterlijk eind December zal functio- neeren. Arbeidsbeurs. Aan de gemeentelijke Arbeidsbeurs staan thans ingeschreven 332 werkzoekenden, tegen 380 voor een week. Hieronder zijn 45 bouwvakarbeiders, 218 bloemist- en landarbeiders en 24 losse ar beiders. Geboren: Anna Maria Hubertha d. van K. J. van Bourgondiën en M. Oehr- lein Maria Petronella d. van J. H. Ver- steege en A. M. Spierings Petronella Johanna d. van J. C. Uitendaal en N. C. Warmerdam Catharina Gerarda Wil- helmina d. van J. van Houten en E. C. M'UTjC. Ondertrouwd: C. N. Manshande en M. Klaver. Getrouwd: S. L. Lieverse en P. E. J. Berkhout M. P. van Dijk en A. M. G. Goemans P. F. Sijtsma en E. A. Meijer T. M. Meijer en M. M. van Saasen. Overleden: J. Boekraad echtg. van P. Rutten, 74 j. D. J. Sluymer m. 92 j. Gevestigd: H. van de Beid, Patrimo niumplein 2 E. van den Bogaerde, Ju- lianastraat 13 H. Eilts, Meerstraat 131 J. de Nijs, Loosterweg II 3a A. J. van der Putte, Lapinenburgstraat 34 J. van Rijswijk en gezin, le Amerikadwars- straat 131. Vertrokken: M. Rovers naar Haar lem M. M. van Saasen naar Lisse A. M. G. Goemans naar Voorburg D. Kulk naar Lisse C. Kroschell naar Haarlem H. Blokland naar Haarlemmermer M. Brederode tvn gezin naar idem M. Rudnick naar Bloemendaal. LISSE. DROEVIG VERKEERSONGEVAL. Jongeman door auto doodgereden. Vrijdagavond heeft in deze gemeente een verkeersongeval plaats gehad met doode- lijke afloop. De 17-jarige E. W. kwam dien avond n.l. met de electrische tram, om on geveer 10 uur thuis. By de halte Engelen brug stapte hij uit en ging, zooals hy zulks gewoonlijk deed, aan den rechterkant van den weg langs de tramrails naar huis loo- pen. Op dit drukke weggedeelte passeerden verschillende auto's. Een auto, komende uit de richting Leiden, waarvan de be stuurder vermoedelijk verblind werd door de lampen van twee uit de richting Haar lem komende auto's, reed bedoelde W. aan. De auto, welke over hem heen ging, ver oorzaakte den onmiddellijk in tredenden dood. Dit ongeval is voor de ouders van den jongen des te tragischer, omdat hem enkele jaren geleden, door een ongeval, hetgeen op bijna dezelfde plaats geschied de, een been moest worden geamputeerd. De politie, alsmede geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Vrouwenbond. Vanwege den R. K. Vrouwenbond werd gisteren op het feest van Christus' Koningschap de jaarlijksche speldjesverkoop op straat gehouden, waar van de baten zullen strekken voor liefda dige doeleinden. De opbrengst bedroeg ƒ112.88. Jeugdwerk. Gisteren hield de Weleerw. heer E. Meijnders, Kapelaan te Noordwijk, in de kerk van de H. Agatha alhier, een liefdadigheidspredicatie ten bate van het Jeugdwerk. De hierna gehouden collecte bracht 197.op! Verloting bond van Groote Gezinnen. -— Onder goedkeuring van B. en W. heeft de afdeeling Lisse van den R. K. Bond van Groote Gezinnen een verloting om mooie practische prijzen georganiseerd, waarvan de baten zullen strtkken van de R. K. Wijkkraamverpleging alhier. Eenige jonge dames hebben zich geheel belangloos dis ponibel gesteld voor den verkoop. Mochten er nog jonge dames zyn, welke er iets voor gevoelen hieraan hunne medewerking te verleenen, dan kunnen zij zich vervoegen bij L. B. Jonkman op den Stationsweg al hier. De trekking zal plaats hebben op Don derdag 28 December a.s. Openbaar U.L.O.-onderwijs. Gedepu teerde Staten der provincie Zuid-Holland hebben bij hun besluit van 10 October j.l., goedgekeurd het raadsbesluit dezer ge meente, waarbij de openbare lagere school voor uitgebreid lager onderwijs wordt op geheven. Het ingestelde beroep van de oudercommissie en den heer Kingma, om deze school te handhaven, werd niet vol doende gegrond geacht om deze school te handhaven. Strikjes dag. Burg. en Weth. dezer ge meente hebben aan het bestuur van den R. K. Vrouwenbond, alhier vergunning ver leend tot het houden van een strikjesdag ten bate van de plaatselijke liefdadige in stellingen in deze gemeente. Werkloosheid. Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs staan ingeschreven 251 werk zoekende personen, t.w. 175 landarbeiders, 42 bouwvakarbeiders en 34 personen behoo- rende tot diverse andere groepen. N. S. B. Na een in de afgeloopen week gehouden vergadering van den Nat. Soc. Bond in deze gemeente, hebben zich, naar wij vernemen, 15 personen als lid van dien bond opgegeven.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7