Advertentiën D. ABSROEL fliiverleert in dit Llad MAANDAG 30 OCTOBER 1933 de le1dsche courant eerste blad pag. 3 gemeenteraad van stompwijk Onder voorzitterschap van burgemester W. Keijzer kwam de raad der gemeente vergadering bijeen. Afwezig waren de heeren de Groot (R.K.) Vink (A.R.) en ten Hoopen (C.H.). De notulen der vorige vergadering wor den wegens ziekte van den gemeente-secre taris aangehouden. Ingekomen stukken: Goedkeuring van Ged. Staten der zekerheidsstelling van den waarnemend Gemeente-Ontvanger. Mede- deeling, dat de kosten van den keurings dienst voor waren bedragen f 423.42. Pro ces-verbaal van kasopneming van den Ge meente-Ontvanger. Goedkeuring van Ged. Staten der rekening 1932. Mededeeling, dat de grenswijziging van de Gemeente Den Haag niet doorgaat. Goedkeuring van Ged. Staten inzake af- en overschrijvingen en rekening-courant overeenkomst met de bank voor Ned. Gemeenten. De stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Verder is nog ingekomen subsidie ver zoek R. K. Vereeniging Moederschapszorg te Heerlen, hetwelk zal worden behandeld bij de begrooting 1934. Verpachting van vischrecht. Voorstel tot publieke verpachting van het vischrecht in: a. de Stompwijksche Vaart, b. de Nieuwe Vaart en c. de Knip- sloot. De heer Willemse: met verbazing heb ik dit voorstel ontvangen. Onderhandsche ver pachting had plaats, omdat reeds vroeger bij openbare inschrijving last was ontstaan; bij den tegenwoordigen pachter bleven klachten achterwege. Er is thans geen re den voor verschil, alleeen de visch is groo- tendeels weg. Hij zal tegenstemmen en een ander voorstel doen. De Voorzitter: Aanvankelijk waren B. en W. voor onderhandsche verpachting en hadden daartoe reeds besloten. Volgens den Gemeente-Opzichter waren er meerdere liefhebbers voor hoogere bedragen en toen zijn B. en W. van oude wijze afgestapt, ook al omdat anders de kans bestaat, dat Ged. Staten het besluit niet zullen goed keuren. De heer Blomheuvel: vindt de houding van B. en W. komisch; de vraag is zijn er klachten over den ouden pachter. Spreker stelt voor het weder aan den ouden pachter te gunnen. De voorzitter verwijst naar zij.n antwoord aan den heer Willemse. De heer de Lange zal tegenstemmen. Heb ben Ged. Staten de vorige malen dan geen bedenkingen gehad? Als dit niet zoo is, dan zal het thans daarmede ook wel losloopen. De voorzitter: de vorige maal waren er geen meerdere liefhebbers. De heer Hoogeveen sluit zich bij de vori ge sprekers aan. De heer Van Dam: de heele soesa is ont staan, omdat de Knipslooot is schoonge maakt, nu zijn er ineens liefhebbers. De heer Willemse: Alleen voor de Knip- sloot is een liefhebber, nl. de gemeente werkman Vogelaar (als strooman). Spreker stelt voor onderhandsch te verpachten aan M. van Veen voor f 80.per jaar. Dit voor stel wordt aangenomen met de wethouders als tegenstemmers. Voorstel tot verhuur der woning Stomp wijksche weg 158 voor den tijd van 1 jaar ad f 305.aan den heer L. van Eijk. Wordt z. h. s. aangenomen. Eenmaal of tweemaal stempelen. Voorstel tot wijziging steunregeling voor werkloozen. De heer de Lange: De tijd is anders dan toen we bepaalden, dat tweemaal per dag gestempeld moest worden, thans is een maal per dag voldoende. We krijgen nu weer de werkloozenbij eenkomsten in het Patronaat. Het slechte weer is ingezet, ter wijl natte kleeren wegens gebrek aan brandstoffen niet gedroogd kunnen wor den. Eventueele fraudeurs late men dan als straf meer stempelen. De heer Bloemheuvel sluit zich aan bij den heer de Lange. Door tweemaal per dag de werkloozen de straat op te jagen, krijgt men zieke menschen, bovendien be neemt men de gelegenheid om werk te zoeken. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen, nadat de voorzitter de toezegging heeft ge daan het 1 maal stempelen in B. en W. te zullen bespreken. Het voorstel inzake credietverleening ten behoeve van boomkweekers wordt z. h. s. in principe aangenomen. Aanbieding gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1934. De heer Bloemheuvel vindt het frappant, dat, ofschoon de raadsleden de begrooting nog niet hebben gezien, deze reeds afge drukt staat in het Nieuws- en Adverten tieblaadje „Leidschendamsche Courant", terwijl de andere bladen de begrooting ook niet hebben gekregen. De voorzitter heeft dit feit gisterenavond ook geconstateerd en B. en W. betreuren dit verloop ten zeerste. De Secretaris heeft het voorwoord aan de pers verstrekt toch zeker alleen aan de „Leidschendamsche Courant". Red.). De heer Bloemheuvel wenscht zijn af keuring uit te spreken over de handeling van den gemeente-secretaris. De voorzitter: B. en W. zullen de zaak onderzoeken. De heer de Lange: Bij de bedryfsbe- grootingen waren 3 leden voor onderzoek, nu is het wel gewenscht thans 5 leden te benoemen. De voorzitter is tegen 5 leden, doch laat men 2 commissies van 5 kiezen, dan zit de geheele raad in de commissie en kun nen alle leden een goede studie maken van de begrooting; in de groote steden be staan dergelijke commissies uit slechts 3 leden. De heer Bloemheuvel verdedigt even eens 5 leden met het oog op verhinderin gen, waarna de heer de Lange zulks voor stelt. Dit voorstel wordt aangenomen; te gen stemden de beide Wethouders en de heer van Dam. Gekozen worden de heeren Willemse, (R.K.), Bloemheuvel (S.D.A.P.), Vink (A.- R.), de Lange (R. K.) en Mooijman (R.K.) Stemming over voorstel Commissie van Beheer tot vaste aanstelling, enz. van de administratieve hulp den heer C. J. Tol. Dit voorstel wordt verwoipen met de stemmen van de heeren de Lange, Bloem heuvel en van Dam voor. Z. h. s. worden aangenomen de wijzi gingen gemeentebegrootingen 1932 en 1933. Korting op de salarissen. Voorstel tot extra tijdelijke korting van 3/4 pet. op loonen en salarissen vanaf 1 Mei 1933. De voorzitter deelt mede, dat het geor ganiseerd overleg hiermede accoord gaat. De heer Bloemheuvel zal tegen het voor stel stemmen. In Januari heeft hij de 5 pet. korting ook bestreden, nu is de toestand nog slechter geworden, de belastingen druk ken zwaar en ondanks dat gaat men de lasten nog meer opschroeven. De voorz.: B. en W. hadden aanvankelijk dit voorstel niet gedaan, doch gezien de gemeentefinanciën was het bedrag niet te versmaden. Het georganiseerd overleg had eerbied voor dit voorstel. De heer Willemse begrijpt niet den heer Bloemheuvel, die het beter denkt te weten dan de vakbonden; in dit geval zou het ge organiseerd overleg geen beteekenis heb ben. De heer Bloemheuvel heeft respect voor ieders meening, maar heeft zelf ook een meening; er is indertijd gezegd bij verhoo ging van de opcenten op de gemeentefonds belasting met 10, zouden wij ontkomen aan het z.g. kortingswetje en dit is nu weer niet het geval. Het voorstel wordt aangenomen met de stem van den hee- Bloemheuvel tegen. Hierna sluiting. ZOETERWOUDE. Jonge Wacht. Op Christus' Konings feest had de installatie-plechtigheid plaats van de Jonge Wacht. Geheel volgens de frissche voorschriften van de nieuwe methodiek was deze dag georganiseerd; er lag van den morgen tot den avond iets eigens in de gebeurtenissen, het eigen karakter, dat de nieuwe jeugdbe weging stempelt tot een volwaardige voor hare taak berekende organisatie. Vroeger dan gewoonlijk, heel vroeg in den donkeren morgen, om zes uur, waren alle Jonge Wachten in de parochiekerk van Sint Jan Onthoofding aanwezig tot bijwo ning van de H. Mis, die in dialoog-vorm zou opgedragen worden. Weken lang was in de groepsbijeenkom sten aan de jongens geleerd om goed in koor in de H. Mis op den priester te ant woorden. Dank zij de vroegere spreekkoren lag het voor de jongens niet zoo vreemd en, hoewel de betoning niet zoo mooi kon zijn door de stemwisseling van de grootere jongens, waren de rythmische moeilijkheden goed overwonnen. Het was voor het eerst; en later als de liturgische beweging alle geloovigen heeft geleerd de antwoorden, die nu alleen de misdienaars geven, in koor te zeggen, zal de Jonge Wacht de roem blijven dragen, dit het eerst gedaan te hebben. Nu weten wij door de Jonge Wachters zoo mooi voorgedaan hoe heerlijk het zou zijn als de samenspraak tusschen de priester en het volk, het volk zich niet be paalde tot den misdienaar. Na de H. Mis en algemeene H. Commu nie was het gemeenscnappelijk ontbijt op de bovenzaal van het Patronaatsgebouw. Hier ging het heel gezellig toe, en werden voordrachten en declamaties gedaan, lie- installeerd. Telkens kwam een adspirant naar voren. Met de hand op de vlag de van Vondel, Gezelle en Pater van Meurs bij de jeugd grooter wordt. Drie uur lang bleven de Eerw. Directeur, prof. dr. H. van Rooyen, de jeugdleiders, patronaats-commissieleden met de jongens bijeen, maar toen moesten de beenen van de vloer en daverde de groote zaal den ge- heelen voormiddag onder de spelen van de spelprograms. Des avonds was de eigenlijke installatie plechtigheid; 20 adspiranten moesten de be lofte afleggen. Toen de Eerw. Directeur op het altaar was gekomen werd de „Veni Creator" ge zongen, waarna de eerw. Directeur in een predicatie de groote beteekenis van de be lofte voorhield. Het gaat er voor een Jonge Wachter maar om den goeden geest te bezitten; daar moeten offers voor gebracht worden, offers die de gewijde spreker zijn jongens voor hield in het dagelijksche leven te volbren gen. Als de overheid een bevel geeft moet een Jonge Wachter dit zonder bezwaren maken terstond volbrengen. Een jongen die men niet graag mag lijden moet een Jon ge Wachter met dezelfde vriendschap ont moeten, een vuilprater den mond snoeren door een afkeuring te laten blijken. Dit moet de belofte inhouden die straks zal afgelegd worden. Na deze indrukwekkende predicatie volg de de opmarsch naar het priesterkoor; de standaardwacht en de vlaggewacht plaatste zich ter weerszijden van het altaar, de Jon ge Wachters vormden een carrée waarvan de adspiranten een lange lijn vormden. De carrée kon het groote priesterkoor geheel vullen. De standaard kwam nu midden voor het altaar en geheel volgens de nieuwe voor schriften werden nu de adspiranten ge- deren gezongen en het heeft ons get: effen hoe de belangstelling voor mooie geJjcbten belofte afleggen, werden hem de «mble- men opgelegd en op ferme wijze de groet gebracht. De Jonge Wachters hernieuwden daarna in een forsch koor de belofte. Hierna had de uitstelling plaats van het H. Sacrament en nadat de jongens een Tan tum Ergo hadden gezongen werd hun de zegen gegeven. In den verderen avond bleven de Jonge Wachters in het Patronaatsgebouw nog ge zellig bijeen. STADSNIEUWS VINCENTIU SBIBLIOTHEEK Den lezeressen en lezers van de St. Vin- centiusbibliotheek zij medegedeeld, dat de bibliotheek Dinsdag a.s. om 7.30 uur weer geopend wordt. De bibliotheek zal geopend zijn iederen Dinsdag en Zaterdag van 7.30 8.30 en voor niet-betalenden Donderdag, van 78 uur. Het Comité voor oprichting van een mo nument voor wijlen dr. W. A. Muyzert, heeft de levering opgedragen aan den heer W. F. Moene, steenhouwer alhier LAATSTE BERICHTEN SCHIP GEZONKEN Op het Hollandsch Diep nabij de Spoor brug Moerdijk onder de gemeente Hooge en Lage Zwaluw is Zaterdagnacht het zeil schip „Nooit Gedacht" van schipper P. Lankhuyzen uit Klundert, groot 65 ton, geladen met suikerbieten, door een wind vlaag vol water geloopen en gezonken. De schipper met zijn knecht moesten alles achterlaten. Zij konden zich door in de roeiboot te springen redden. De mast met gestreken fok en zeil steken nog boven het water uit. Het schip en de ladinge zijn niet verzekerd. Het schip zal door den Rijkswa terstaat worden gelicht AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP Zondagavond om half elf is in de Booten laan te Strijp de 40-jarige zwerver C. V. door een hem achterop rijdende auto aan gereden. De man is kort na het ongeluk aan de bekomen verwondingen overleden. Het slachtoffer, dat op de fiets was, welke niet was verlicht, schijnt plotseling den rijweg te hebben overgestoken, en was niet opgemerkt door den chauffeur van de auto Het lijk is naar het lijkenhuisje overge bracht. JACHTONGELUK Gisteren had de heer J. F. van Rooy uit Eindhoven op jacht zijnde onder de ge meente Stiphout, het ongeluk zijn eigen drijver bij het aanleggen op een haas, in het linkeroog te schieten. De m?n is per auto naar het ziekenhuis te Eindhoven vervoerd. Hij zal het oog moeten missen. VERFFABRIEK TE ZAANDAM DE GROOTE DIEFSTAL IN EEN Thans tien personen in arrest In verband met den uitgebreiden dief stal van koopmansgoederen ten nadeele van de firma P. Schoen en Zn., verffabrikanten te Zaandam, zijn heden wederom drie per sonen aangehouden, die verdacht worden Van diefstal van een groote partij leeren zakken, die evenals dit met de koopmans goederen het geval was, door den expeditie knecht op den steiger aan den Zaan klaar gelegd waren. Van deze verdachten zijn twee te Zaandam en één te Koog aan de Zaan woonachtig. Thans zijn met betrekking tot den dief stal in totaal tien personen aangehouden. TELEGRAMMEN DE ONLUSTEN IN PALESTINA. REEDS DERTIG DOODEN EN TWEEHONDERDVIJFTIG GEWONDEN. Schip met Joodsche immigranten voorloopig opgehouden. JERUZALEM. 30 Oct. (V.D.). Het aan tal dooden bij de onlusten in Palestina is Zondagmiddag met drie vermeerderd, toen in het oude gedeelte van Jeruzalem nieuwe botsingen tusschen Arabieren en politie ontstond, waarbij de politie wederom van vuurwapens gebruik maakte. Drie Ara bieren werden gedood en zeventien gewond, waardoor het aantal dooden steeg tot der tig en het aantal gewonden tot over de tweehonderdvij ftig. Zaterdagavond had de Engelsche Hooge Commissaris Sir Arthur Wauchope een be spreking met een aantal Arabische leiders, wien hij om samenwerking met dé regee ring verzocht. In verband met den gespannen toestand in Palestina heeft de Hooge Commissaris opdracht gegeven dat de „Marta Washing ton" met 733 Joodsche imigranten uit Polen en Duitschland aan boord, te Larnaca op Cyprus voorloopig een dag zal worden op gehouden. Een der Arabische kranten eischt wraak voor de gevallen Arabische slachtoffers. ENGELSCH KUSTVAARTUIG VERDWENEN. Elf man aan boord. LONDEN, 30 Oct. (V.D.). Het Engelsche kustvaartuig „Victor" dat uit Hayle in Cornwall naar Liverpool was uitgevaren, is sedert eenige dagen verdwenen. Andere schepen op dezelfde route hebben niets meer van de „Victor" gezien. Aan boord van het schip was een bemanning van elf koppen. BIOSCOPEN. Casino: Volwassenen. Luxor: Volwassenen. Trianon: Volwassenen. AMERIKAANSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Vier personen gedood. NEW YORK, 30 Oct. (V.D.). Uit West- boro in Massachusetts wordt gemeld, dat aldaar een vliegtuig is neergestort, waarbij drie mannen en een vrouw werden gedood. KAPITEIN SCHNEIDER DOOR EEN LEEUW AANGEVALLEN. HAMBURG, 30 Oct. (V.D.). De bekende roofdierdresseur kapitein Schneider, die momenteel met zijn honderd Quo Vadis- leeuwen in het Hamburgsche stadsgedeel te Rothenburgsort optreedt, is gisteravond tijdens de voorstelling door een vierjarige leeuw aangevallen. Schneider kreeg een haal met de klauw over het gezicht, waar door zijn gezicht over het geheele voorhoofd opengehaald werd. Nadat hem een noodver band was aangelegd, probeerde hij de voor stelling voort te zetten, doch moest deze poging wegens de hevige pijn opgeven en zich onder medische behandeling stellen. MARKTBERICHTEN VEUR, 27 Oct. Groentenvciling. Gele kom kommers le soort f 3.405.10, 2e soort f 1.30 2.40, kropsla f 0.502.50, andijvie f 0.50 1.20, pen f 2.504.60, bloemkool f 2.10 4.50, 2e soort f 1.50, tomaten (mid.) f 2.00 2.80, gr. ronde f 2.403.20, 2e soort f 1.10 1.40, spinazie 2841 cent, postelein f 4.50 6.90, rabarber f 12, radijs f 12, snij- boonen 1429 cent, spercieboonen 1221 cent, prei f 1.201.50, selderie f 1.001.30, appelen 316 cent, peren 426.5 cent, me loenen 314 cent, druiven 1416 cent. BOSKOOP, 28 Oct. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Ophe lia 1523 cent, Hadley 4071 cent, Clau dius Pernet 2547 cent, Columbia 2037 cent, Butterfly 2141 cent, Mac. Keiler 1018 cent, Rosalandia 2537 cent, Hoover 30 cent, Edith Helen 5080 cent, Aug. Noack 1721 cent, Else Poulsen 4064 cent Ingar Olson 2040 cent, Ellen Poulsen 20 34 cent, Briarcliff 3043 cent, Chrysanten grootbloemig 60110 cent, idem tros 1570 cent, Clematis Durandi 11 cent. Clematis Prins Hendrik f 2.40, Eikenblad 812 cent. Effectenkoersen Verstrekt door: INCASSO-BANK N.V., LEIDÈN 80 Oct. 1088 j L.K. Heden. I Industrie: Alg. Kunstz. Unie 21% 241/2 Berkels Patent 19% IS'/s Caivè Delft c. v. A bb bb Kuchenm. Acc. V* Ned. Ford 131% 130 Philips Gem. Bez. 212»/, '214 Uni Lever 851/, «6/7 Petroleum: Kon. Olie 170% 1721/4 Perlak 941/2 93 Rubber: A'dam Rubber 92V, 923/4 Deli Bat, Rubber 38% 39 Vico 46V, 461/? Serbadjadi 271/2 27 Scheepvaart: Oude Vaart H/2 n/a N. Scheepv. Unie 45 44 Oude Boot er/j 61/a Mijnbouw: 71/2 71/1 Boeton Alg. Explor. Mij. 841/2 93 Suiker: H.V A'dam 1681/, 167»/4 Vorstenlanden 231/2 23i/a Java Cultuur 85 85 N.l.S.U. 57 57 Tabak: Deli Mij. 1001/2 1001/a Senembah 115V, 115 Deli Bat. Tabak IOOI/2 98 Oostkust Am. Fondsen: Ani Smel'ing «85/8 271/4 Anaconda O'/lB 9l/2 Ass. Gas en Elec. ■v8 'Vh Bethlehem Steel 19ö/8 l»l/< Cities Service 1'/, 1% Central Public. Continental Oil 11% HI/4 jen. Aviation 95/8 3112 Int. Nickel 12% 123/a Kennec. Copper 13'/l« 13 Milwaukee i-V, 31/4 ld. Pref. 47/a Keesport Tin PI. 51 51 North American 11% Nevada Shell Union ü'/io 5Vi« Unit. St. Leather 61/, 6% Union Pacific 721/2 701/2 Wabash 21/, Tidew. Ass. Oil 65/, «7/l6 United St. Steel 275/18 267/8 WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel) Berlijn 59.16 Londen 7.^2 New York 1.68 Parijs 9 701/<> Brussel 34 581/9 Zwitserland 47.99i/, Milaan 13 07 Madrid 20.75 Oslo 39.20 Kopenhagen 34 90 Stockholm 40.32i/2 Weenen Praag 7 S7 Boedapest Tot ons groot 1 eedwozon overleed hesU-u, slechts 6 dagen .oiul Vte0 lieve kleine v Hf 9688 A. J. LÏKE-WIAAR. M. H. GBLETOLA AR- Warmond, 30 Oct. 1933 Morgen, Dinsdajjva 10 ^5 uur is onze Voetspecia cuur de heer J. C. weder aanwezig 8865 NV. „E. HOLLANTS" SCHOENEN-MAGAZIJNEN VISCHMARKT 2 Telef. 1065 - Opgericht 1889 FRITZ HIRSCKl RPCfcTTE op 1 NOVEI begint morgenochtend (DINSDAG) H.l 10 uur precies BIJ LOTING in den Schouwburg. 9687 Moderne Spekslagerij en Vleeschhouiaerii Fijne VleeschtAarlin Doczastraat 41 - Tel. 2141 RAUWE ROOKWORST kwaliteit „PRIMA" p pd. 55 c. Door Uw „fijne" strijkgoed bij ons te laten behandelen, profiteert U van de geweldige voorV deelen, welke oo<€ BoorderygerVlce biedt. V lederwit boord,Net in beslist goedeb toestand verkeoij en gerfcqeld In onZte inrichting ter be handeling wordt hegeven, garandeererwwijAen volle. Is een dergelipfooord ver sleten, geheel gratis ver vangen wij het door een nieuw boord van eerste kwaliteit. K$uze uit min stens 60 modellen. Elke hoeveelheid strijk goed wordt gratis gehaald en gebracht. Alle overhemden 25 ets. Alle boorden. 8 ets. EIGEN LABORATORIUM Vieesclischciaittes Fruitsciiahitj'ss AutomaaUctealtjes van catton. Uiterste prijzen. F., a re 65. 9605 WILDE KONIJNEN Wilde konijnen vanaf 65 cent. Hazen, 7 pond 1.752.00. DE BRUIJN, Diefsteeg 11, Te lefoon 3041. 1196

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3