Een massale opvoering „Elcer ly o" HAARLEMKERSTB.I30IS6 LEIDEN MAANDAG 30 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 n r>og maar één 10% van Uw maabelaankoi 1»! Linoleums, Looiers. eren van onze „gratis koopen" reclame RATIS erbij uitzoeken; bovendien worden Uw Gordijnen, gemaakt en geplaatst. Leest aanplakbiljetten H BAROMETER- TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 30 Oct. 1933, medegedeeld door het Kon. N ,-d. I leteoroL Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 765.6 te la Coruna. Laagste barometerst.: 733.9 te Kopenhagen. Verwachting tot den avond van 31 Oct.: Krachtige tot matige in het Noorden wel licht tijdelijk storm achtige Westelijke tot Zuid-Westelijke wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, waar schijnlijk regenbuien, veel zachter des nachts, overdag wei nig verandering in temperatuur. De depressie, die Zaterdag over de Noord zee gelegen was, is Zuidwaarts getrokken eon in den loop van gisteren snel opgevuld De nieuwe depressie is uit het Oosten, via de Oostzee naar Denemarken en Zuid Zwe den getrokken, overal zwaren regen en krachtige tot stormachtige wind brengend. Het schijnt, dat het lage drukgebied zich verder Westwaarts naar de Noordzee zal bewegen en bij ons weer toename van den wind zal brengen. Ook op IJsland daalt de barometer weer, zoodat de rug van hooge drukking ten Westen vnn de Britsche eilan den steeds meer aan beteekenis verliest. Over vrijwel het geheele waarnemingsge bied is het weer slecht. Overal viel neerslag plaatselijk zeer groote hoeveelheden: Ko penhagen had 29, Berlijn 19, Stockholm 16, Rennes 17 m.m. regen. Over het algemeeen zijn de temperaturen gedaald, slechts in De nemarken en Zuid-Zweden is het wat war mer geworden. In de Scandinavische ber gen vriest het reeds flink. De kans op re genbuien ten ontzent is groot, de nachtelij ke temperatuur zal stijgen, overdag is wei nig verandering in temperatuur te wach ten. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind van de Bilt hedenmorgen 7.50 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „Weest op uw hoede". LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 7.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a.: Van Maandagnamiddag 5.07 uur tot Dinsdagmorgen 6.19 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Dinsdag 31 October v.m. 1.15 uur en nam. 1.32 uur. straat heeft ontmoet, doch dat hij bij hem is gebracht door een bekende van Popof. President: „U hebt bewust een meineed afgelegd. Ik heb u gevraagd of u Tanef op straat hebt ontmoet en u hebt opzettelijk ja gezegd." Get. Soenke: „Ik ben mij niet bewust, dat ik reeds den eed heb afgelegd. President: „U hebt mij gezegd, dat u be reid was, de belofte te doen." Get. Soenke: „Nu herinner ik me dat." President: „Ik wensch hier geen woord meer aan te verliezen." De procureur-generaal dr. Werner, ver zoekt dan de arrestatie van get. Soenke, dien hy er van verdenkt, meineed te heb ben gepleegd. Na een korte onderbreking van het ver hoor deelt de president dr. Buenge mede: „In het officieele procesverbaal is vastge steld, dat get. Soenke zich door de verkla- rinf, dat hij Tanef uit Roemenië kent, hem toevallig op straat heeft getroffen en hem logies heeft aangeboden, en dat hij geen koffer voor hem heeft afgehaald of zich daarvan niets herinnert, onder ver denking heft gebracht, meineed te hebben gepleegd, aangezien hij zelf op vragen heeft toegegeven, dat hij op dit punt bewust on waarheid heeft gezegd. Reeds heb ik bevel gegeven tot voorloo- pige aanhouding van get. Soenke, en zal hij door de politie worden vastgehouden tot het arrestatiebevel tegen hem is uitge vaardigd." Hierna werd get. Soenke door twee Schupo-beambten weggevoerd. van het Middeleeuwsche spel door de Engelsche Graalmeisjes Vijftienduizend toeschouwers in Albert Hall De voorbereidin Nederland bezit dankbare herinneringen aan de prestaties der Graalmeisjes in haar opvoeringen van massale leekespelen. Er mochten nog fouten zijn, die dergelijke voorstellingen hinderlijk beinvloeden, tel kens viel een verbetering waar te nemen, die vooral tot uiting kwam bij het opvoe ren van het St. Lidwinaspel in het Xerxes- Stadion bij Rotterdam. Het is overigens een kenmerkend verschijnsel geworden, dat de Graalleiding meent, reeds vrij spoe dig na het ontstaan van haar beweging als het ware demonstratief naar buitien op te treden. Dit is geschied in Nederland en ook in Duitschland, waar de verbaasde Berlijners in het Sportpalast een opvoering zagen van het Rorate-spel, door een groep meisjes, van wier bestaan zij nauwelijks hadden gehoord. Eenzelfde ervaring heeft men thans in Engeland kunnen opdoen. De Graal bestaat daar nauwelyks een jaar en verheugt zich in een groeiende belang stelling bij de Katholieke meisjesjeugd te meer daar Z. E. Kardinaal Bourne zijn bij zondere instemming en bescherming aan deze jeugdorganisatie heeft verleend. Het spreekt haast van zelf, dat in den aanvang bij het organiseeren is gesteund geworden door de Graalleiding in Holland, het land waar de Graal eigenlijk haar bakermat heeft staan. Voor eenige maanden geleden achtte men het moment gekomen om over te gaan tot de voorbereiding voor het op voeren van een massaal spel en hierbij viel de keuze op het, wat betreft herkomst veel omstreden middeleeuwsche spel „El- cerlyc", dat ook in Nederland meermalen is opgevoerd. Zoo herinneren wij ons, dat voor enkele jaren terug door de Jozefge zellen in het openluchttheater in Franken- daal een uitstekend geslaagde voorstelling is gegeven, eveneens in massaal verband. De plannen in Londen werden onmiddel lijk grootsch opgezet. Men wenschte n.l. de opvoering te geven in Albert Hall, een theatergebouw met een groote arena in het midden en plaatsbiedende aan 15.000 menschen. Hoewel het instudeeren der ver schillende rollen in Engelsche handen is geweest, werd toch in de leiding bij een opvoering belangrijk gesteund door Hol- landsche Graalleidsters. Dit heeft het on berekenbare voordeel gehad, dat deze door haar ervaring in dit opzicht, konden voor komen het vervallen in fouten, zooals de Graal in Holland dit had gekend. Deze medewerking werd ook verleend bij het spel zelf. Zaterdagmorgen arriveer den met de nachtboot vanaf Hoek van Holland een 250 Hollandsche Graalmeis jes, die zouden assisteeren. Zaterdag werd gezamenlijk gerepeteerd. Zondagmorgen droeg Z. E. Bisschop Myers in het Westminster Abbey de H. Mis op, waarna alle Graalleden communi ceerden. Het was een onvergetelijke aan blik al de harmonieus kleurende costuums en vaandels binnen de muren van de Ka thedraal te zien. Na afloop werd door de meisjes gedefileerd, waarna men in optocht naar de groote Albert Hall trok, teneinde de laatste voorbereidingen te treffen voor de groote voorstelling van dien middag. Slechts z^den, waarschijnlijk nooit, zal Londen een dergelijke stoet van bewuste Katholieke vrouwelijke jeugd door haar straten hebben zien trekken. Hoe men ook tegenover een dergelijke organisatie wenscht te staan en wij memoreeren dit aangezien in Holland door enkelen wel eens minder welwillende opmerkingen worden gemaakt het is een onbetwist baar feit, dat een dergelijke beweging, die de wilskracht bezit om binnen het jaar van haar oprichting zóó massaal naar bui ten optreden, in een verreweg niet-over- wegend Katholiek wereldcentrum, zonder eenigen twijfel buitengewoon veel goeds in zich moet bevatten voor onze vrouwe lijke Katholi^ïé jeugd. De opvoering. Voor de opvoering bestond reeds dagen tevoren de grootste belangstelling, iets wat in Engeland, waar het Katholicisme in verschillende opzichten lang niet zoo'n activiteit ontwikkelt als hier, (iets dat aan verschillende verklaarbare oorzaken te wij ten is en waarin de laatste jaren overigens een hoopvolle gunstige wending komt), een zeer opvallend en verheugend verschijnsel is. Zondagmiddag was men totaal uitver kocht. Vijftienduizend menschen in een overdekte ruimte is ook voor ons Neder lander een groot aantal. Verschillende hoo ge autoriteiten waren aanwezig, van wie wij noemen Z. Em. Kardinaal Bourne, den hoogen beschermer van de Graal in Enge land, Z. Exc. Bisschop Myers, Z. Exc. Bis schop Biermans, een vertegenwoordiger van den Bisschop van Berlijn en verdere lioogere geestelijken. Tevens ontving een uitnoodiging de Nederlandsche gezant de Marees van Swinderen met zijn echtgenoo- te, terwijl ook de Moeder-overste van het Graalhuis uit Nederland tegenwoordig was. Toen de opvoering oip drie uur een aan vang nam, en de schijnwerpers in verschil lende kieurschakeeringen door het groote gebouw speelden, stonden aan beide zijden van het machtige orgel, tegen een eenvou dig, doch buitengewoon geslaagd hemeldè- cor, de koren. Het langzaam aangloeien der voetlichten bewees, hoezeer men hier ge- voelhad gehad voor kleuren. De costuums der koren voldeden zeer goed tegen een achtergrond van geel en zacht oranje. Het spel „Elcerlyc" is eenvoudig, doch treffend. De mensch, de gedacntenloos coortlevende mensch Everyman wordt plotseling door den Dood medege deeld, dat hij moet sterven. Niets is er aan te doen, alleen een klein uitstel wordt toe gestaan, om een metgezel te zoeken voor de groote Reis. Ten einde raad wendt Everyman zich tot allen en alles wat hem dierbaar was zijn vrienden, zijn familie, zijn goederen en schatten, maar niemand en niets wenscht hem op die „groote Reis" te vergezellen. Ten slotte is het de Deugd die den waren weg aanwijst en het inzicht veroorzaakt, dat slechts een diep berouw, een eerlijk opbiechten der zonden en een volledige overgave aan God, de ware eindbestemming ten slotte kunnen doen bereiken. Tusschen de verschillenae spreekkormatige gedeelten werden rythmi- sche bewegingen uitgevoerd door een groep van 60 meisjes. Terwijl het koor onder be geleiding van het orgel bad, bewoog deze groep zich rythmisch aoor de arena rond de groep Everyman. Leze wijze van bid den, een samengaan van woord en bewe ging, maakte een buitengewonen indruk en kon als een artistieke inspiratie op een oud-liturgische gewoonte als een buitenge wone vondst worden beschouwd. Het is ujj dit eerste optreden van de Graal in Enge land overigens zeer opvallend geweest, dat het bewegingskoor (rythmisch bewegen en dansen) als één der belangrijkste functies van het massaspel, verreweg het beste moet worden genoemd van het geheele spel. Ook de zegging was juist, hoewel deze van tijd tot tijd duidelijker had kunnen zijn. Waar schijnlijk geeft de Engelsche taal minder kans om in dreuntoon te vervallen dan het Nederlandsch, doch desondanks meenen wy, dat de Engelsche meisjes het spreken in massaal veroand beter aanvoelen dan de Hollandsche, die zich niet los schijnen te kunnen maken van de dreun, waarvan wij dit voorjaar bij het St. Lidwinaspel in Rot terdam ook nog treffende staaltjes hebben kunnen hooren. Het zou ons te ver voeren om ieder on derdeel te bespreken. Hoofdzaak is, dat als totaal-indruk is achtergebleven: een buiten gewone prestatie van de Engelsche Katho lieke meisjesjeugd. Wanneer wij ons herinneren de prachtige doodendans, uitgevoerd tijdens de mede- deeling aan Everyman, dat hij is voorbe stemd om te sterven, dan kunnen wij niet anders dan bewondering hebben voor een leiding, die een dergelijk experiment wist te maken tot een moment van schoonheid. Wanneer Everyman (een groep van 6 meisjes) na te zijn verlaten door alles en allen op aarde, opgaat naar de biecht, dan is het décor, de belichting en de houding der spelenden, in adembeklemmende har monie met de geest waarmee menschenkin- deren een dergelijke moeizame gang on dernemen. De hemel is vol licht en vreug de, de mensch, hij kent thans den eenig waren weg, maar vindt hem nog zoo moei lijk.*... Wanneer de regie bij een massa spel dit volkomen verantwoord heeft we ten op te lossen en het bovendien een eer ste poging in deze richting betreft, dan kunnen wij bewondering hebben. Juist den totaalindruk hebben wij weer gegeven. In onderdeelen zouden we fouten kunnen aanwijzen in kleeding, die soms te kleurig was, in gebaar, dat meermalen niet verantwoord was, in beweging, die een en kele maal niet geheel aansloot bij de in nerlijke gedachte van het spel, maar al deze tekortkomingen zijn niet in staat ge weest den totaalindruk belangrijk te be- invloeden en vandaar dat wij ze ten opzich te van deze eerste massale spelpoging van Katholieke meisjes in Engeland buiten be schouwing laten. Een leiding, die bij de eerste maal reeds zóóveel kon bereiken, is ongetwijfeld in staat om dergelijke, op zich niet te tolereeren fouten, na meer practi- sche beoefening, te voorkomen. Alleen wen- schen wij op te merken, vooral omdat de Hollandsche Graalleiding heeft geadviseerd en bovendien 250 van haar meisjes liet me dewerken, dat een massaspel dan alleen vólkomen en totaal de toeschouwers zal kunnen boeien, indien enkele groote rollen individueel worden gehouden. Bij het St. Lidwinaspel ging men eenigszins die rich ting uit, thans in Engeland had men deze „noodzaak" weer losgelaten, maar toch zal men hierop moeten terugkomen. Het be zwaar, dat geen enkel meisje bijzonder op den voorgrond moet treden, behoort te wij ken voor het hoogere belang van een der gelijke „openbare" manifestatie den blij- venden indruk bij de toeschouwers. Na het slot, bestaande uit zang door het koor van „In PAradisum" ondersteund door een bewegingskoor in de arena, trokken de groepen langzaam weg. De geheele voorstelling had het Engel sche publiek naar dit voor Londen vreem de gebeuren gekeken en te oordeelen naar het applaus dat hierna opklonk hebben de Engelsche Graalmeisjes een dankbaar ge hoor gevonden en zullen zij ook in de toe komst met kans op slagen dergelijke po gingen in massaal spelverband kunnen stel len. De Engelsche meisjes declameerden na afloop van het spel Elcerlyc het Engelscne Graallied, waarna op het orgel het volks lied werd gespeeld. Nadat het publiek de zaal had verlaten sprak Z. Exc. Bisschop Myers in het bij zonder tot de Hollandsche Graalleidsters en -meisjes een woord van dank. De beginnende Katholieke meisjesorgani satie in Engeland kan op een zeer geslaag den middag terugzien en wij zijn er van overtuigd, dat zij er op deze wijze toe zullen bijdragen in gunstig opzicht de aan dacht te vestigen op het Katholicisme in een land weer men nog dikwijls met moei lijkheden in den ruimsten zin van het woord heeft te kampen. V. KERKNIEUWS MINDERBROEDERS-FRANCISCANEN De Eerw. Pater Theophanus Noteboom O.F.M. en Dionisius Boers, O.F.M., beiden uit het Franciscaner-klooster te Weert zijn benoemd resp. tot pastoor en kapelaan te Oslo (Noorwegen) aan de St. Havard- kerk. RECHTZAKEN EEN AFGEBROKEN RADIO-REDE Het Haagsche Gerechtshof heeft heden vernietigd het vonnis van de Rechtbank te s Gravenhage, waarbij was toegewezen de vordering van de VARA. om de afbreking door de Radio-Controle-Commissie van een cp 8 October 1930 uit Leiden uitgezon den radio-toespraak van den heer Zwert- broek, secretaris van de VARA., onrecht matig te verklaren en waarbij de vordering tot vergoeding van geleden schade was toegestaan. Het Hof heeft alsnog de vordering ont zegd. HAAGSCHE POLITIERECHTER Voor den Haagschen Politierechter stond terecht P. W. M. uit S a s s e n h e i m we gens mishandeling van mej. K. Verdachte zou get. met een hengelstok geslagen heb ben, waardoor get. een buil op het hoofd kreeg. De Politierechter vond het feit niet mooi. De officier van Justitie, mr. Hoek stra eischte 2 weken gevangenisstraf voor waardelijk met proeftijd van 3 jaar. De politierechter mr. H. O. Feith veroordeelde verd. tot 3 weken gevangesstraf voorw. met 3 jaar proeftijd. FINANCIëN EN ECONOMIE OVEREENSTEMMING INZAKE DE SCRIPS. Transfereering voor honderd procent. De onderhandelingen tusschen verte genwoordigers der Nederlandsche en Duit- sche regeeringen te 's-Gravenhage hebben Zaterdag geleid tot de onderteekening van een protocol, op grond waarvan de scrips van Nederlandsche schuldeischers voor de volle waarde in valuta worden ge- rtansfereerd. Dit resultaat is mogelijk ge worden doordat zekere voor Duitschland suppletoire uitvoermogelijkheden in dienst der transfer-regeling zijn gesteld. Daar de inschakeling van een bankconsortium voor de volle betaling in scrips niet plaats vindt, worden de rentevorderingen der Nederlandsche crediteuren in het alge meen voldaan in twee betalingen. De slot- betaling zal n.l. eerst geschieden, wanneer vastgesteld is, dat de rechthebbende op de scrips te beschouwen zijn als Nederland sche crediteuren. Gemeentelijke Aankondigingen. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den; Gezien het verzoek van: a. J. G. Kluit om vergunning tot het oprichten van een koek- en banketbakkerij in het perceel Breestraat No. 114, kadastraal bekend Ge meente Leiden; b. fö. J. ^^fergunst om ver gunning tot het smede- het perceel Nooraeistraat No. 6; Gelet op de artike en 6' en 7 jfler Hinder wet; Geven kennis aar het publiek, dat ge noemde verzoeken {het de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 11 Novem ber 1933, des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoe ken in te brengen. Afsluiting verkeer over Scheluwbrug. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algenteene^kennis, dat de Sche luwbrug, gelegen over'den Oude Rijn nabij het Havenplein, flri vérband met het uit voeren van heijstellmgswerkzaamheden, met ingang van Dinsdag^ 31 October a.s. tot nadere aankondiging, op werkdagen van des v.m. 7.30 uur tot 17 uur des Zater dags slechts van des v.m. 7.30 uur tot 13 uur voor alle rij verkeer is afgesloten. Kostelooze Genees- en Heelkundige hulp aan Onvermogenden. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter kennis van hen, die op grond van onvermogen in aanmerking wenschen te komen voor het ontvangen, zoo noodig,-van Kostelooze Genees- en Heelkundige Hulp ^edflrdbde het jaar 1934 dat zij zich ter verdij®n^ van het daartoe strekkend bewijs moetelfc^ïanmelden in het Elisabethshof aan de Oude Vest op Woensdag 1 November 1933 van des voor middags 9 tot des middags 12 uur of van des namiddags 2 tot 5 uur. Het trouwboekje moet worden medege bracht. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. AGENDA LEIDEN. Maandag, Eerste lustrum der Maria-Con- gregatie (St. Joseph-parochie), concertzaal „Concordia", 8 uur. Maandag 2e abonnements voorstelling „Jeanne", Rotterdamsch Hofstad- Tooneel, Schouwburg 8.15 uur. Dinsdag. R. K. Vereeniging van Gezins hoofden, Groote propaganda ver gadering Kleine Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Oct. tot en met Zondag 5 Nov. a.s. waarge nomen door apotheek C. B. Duyster, Nieu we Rijn 18, Tel. 523. WILT U IETS WETEN? Vraag: Th. v. B. te Woerden. Antwoord: De dwangmaatregelen, waarover een crediteur beschikt, zijn: gij zeling, beslaglegging en executie, of even tueel faillissement. Uw vraag welk bedrag noodig is bij een faillissement is ons niet duidelijk. Bedoelt u, wat noodig is om failliet verklaard te worden, dan is het antwoord, dat u in een toestand moet verkeeren, dat u heeft opge houden'te betalen. De H. Raad neemt aan, dat men minstens twee schuldeischers moet hebben. UIT DE RIJNSTREEK NOORDEN. Kiesvereeniging. Zondag jll. had de bestuursverkiezing plaats voor de R. K. Kiesvereeniging. Het bestuur treedt om de vier jaar en bloc af. Er zijn drie groepen. Groep A is de L.T.B., waarvoor 6 candida- ten waren gesteld. Hiervan verkregen S. Kuif 119, Th. Mourits 108 en J. Pieterse Hzn. 121 stemmen, zoodat deze drie zit ting hebben in het bestuur. Als reserven zijn gesteld J. Fransen 89, Z. Groenenveld 32 en W. Lelieveld 104 stemmen. Groep B, Middenstand: Jac. Pieterse 128, S. Splinter 144 en J. Tersteeg 137 stemmen. Ook dezen hebben zitting. Reserven zijn A. Hogeveen 53, A. Schutter 70 en J. Vroonhof 28 stemmen. Groep C, arbeiders: J. Baas 152, P. de Jong 166 en A. Notenboom 124 stemmen. Ook deze drei zijn gekozen. Reserven zyn R. Knaap 57, C. de Koning 27 en P. Pieterse Wzn. 34 stemmen. Blanco 2 en van onwaar de 6.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2