MAANDAG 30 OCTOBER 1933 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De troebelen in het H. Land BINNENLAND 25ste Jaargang No. 7648 3)e £eid&^6oii/tei/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week3.50 per kwartaal tij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2-95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver-, krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «q verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Arabische verbolgenheid tegen het Britsche bewind. DE ONRUST VAN JAFFA OVERGE SLAGEN. Op Jerusalem en andere plaatsen. Te Jeruzalem heeft Vrijdag in den loop van den avond een opgewonden menigte, na net vernemen van de berichten over de onlusten op Jaffa, het politie-bureau aan gevallen. Toen charges met den stok niets hielpen, loste de politie tal van schoten, waardoor een betooger werd gedood en verscheiden menschen werden gewond. In Nabloes moest de politie eveneens vuren op een menigte, die een aanval deed op het spoorwegstation. Eén persoon werd daar gedood. Onlusten zijn ook voorgeko men in Tel-Aviv, waar eenige agenten zijn gewond. Uit afgelegen districten komen vele Jood- sche gezinnen naar de Joodsche centra. Talrijke personen zijn gearresteerd o.w. een aantal vooraanstaande leiders van de Arabische executieve. Onder de gewonden bevinden zich vele bekende Arabische po litici. Nader wordt uit Caïro gemeld, dat op het vliegveld aldaar een aantal Britsche vliegtuigen gereed staat om zoo noodig naar Palestina te vertrekken. De doodenlijst. Het juiste aantal dooden en gewonden is nog niet bekend, doch volgens de voorloo- pige opgaven zijn bij de onlusten der laat ste dagen in de verschillende steden van Palestina 25 betoogers en twee inlandsche politie-agenten gedood, en 180 betoogers, vijftien inlandsche agenten en 18 Britsche agenten gewond. Dertig betoogers zijn ernstig gewond, evenals drie.Britsche agen ten. Intusschen is de opwinding onder de Ara bieren ook overgeslagen naar Trans-Jorda nië, waar de autoriteiten eveneens mili taire maatregelen moesten nemen. Vooral de botsingen te Jaffa zijn veel ernstiger geweest, dan men had verwacht. De inlandsche en Britsche politie gaf blijk van een opmerkelijke kalmte. De betoogin gen hadden een zuiver anti-Britsch en niet een anti-Joodsch karakter. De troebelen te Haifa onstonden na het bekend worden van de berichten uit Jaffa. Op het gerucht, dat gevangenen uit Jaffa naar het bureau van politie te Haifa waren overgebracht, hetgeen later niet het geval bleek te zijn, kwam het nabij den politie post tot opstootjes, waarbij opnieuw een aantal agenten werd gewond. De overval op het station Haifa werd in gezet door groepjes'opgeschoten jongens, die met steenen gooiden. Later bestormden de Arabieren het station, waar zij verschei den wagons probeerden te vernielen onder het roepen van tegen de Britsche regeering en tegen de regeering van Palestina ge richte kreten. In een oogwenk was de stad in oorlogsstemming geraakt. Politie en troe pen patrouilleerden door de voornaamste straten, het vuur werd geopend op de Ara bieren en> door hen beantwoord, soldaten posteerden zich op de daken der huizen nabij het station en op dat van het station zelf en de Arabieren verschansten zich ach ter vrachtwagens, die zij hadden omgewor pen en in brand gestoken. In de stad werd door ieder arbeider het werk neergelegd. De winkels werden gesloten en taxi's reden niet meer uit. Alleen de havenarbeiders bleven rustig aan den arbeid. Vliegtuigen boven Jerusalem. Te Jeruzalem is Zaterdag een algemeene staking begonnen. Alle Arabische winkels zijn gesloten en geen autobus rijdt meer. Een groote menigte demonstreerde voor de regeeringsgebouwen en moest door de po litie worden verstrooid. Bij wijze van waar schuwing vlogen even later achttien Brit sche vliegtuigen boven de stad. Voorts is de onrust overgeslagen naar Na zareth en Safet, waar Britsche troepen een strategische positie hebben ingenomen. De toestand is vooralsnog rustig, doch is uiter mate gespannen. Ook te Damascus in Syrië is ten gevolge van de gebeurtenissen in Pa lestina groote beroering ontstaan. Men ver wacht dat ook hier demonstraties zullen worden gehouden. Ook Zondagmiddag opstootjes. In de oude stad van Jerusalem, nabij het Jodenkwartier poogde gisteren een joelen de menigte Arabieren de politie te ontwa penen, hierbij aangespoord door de gillen de kreten van de vrouwen, die zich op de daken verborgen hielden. De politie vuurde, waardoor twee per sonen werden gedood en een vijftiental ge wond werd. De Arabieren dwongen de Joodsche win kels te sluiten en dwongen ook een En- gelsch warenhuis tot sluiting. Een winkel werd vernield. De Arabische staking houdt aan. Palestina krijgt een Parlement. Officieel wordt medegedeeld, dat de Hooge Commissaris Zaterdag de Arabische Excecutieve Commissie heeft ontvangen en haar heeft verzekerd, dat in Palestina een parlement zou worden opgericht, waarin de Arabieren niet de minderheid zouden hebben. De regeering zou echter in handen van den Hoogen Commissaris blijven. De Volkenbond wordt er in gemengd. Gisteren is door het Arabisch uitvoerend comité een resolutie aangenomen om bij den Volkenbond te protesteeren in ver band met de gebeurtenissen, die te Jaffa hebben plaats gevonden en waarin ook ver zocht wordt om de Arabische leiders vry te laten. GEMEENTEBEGROOTING VAN ROTTERDAM Een lange reeks van maatregelen zal bin nenkort de wethouder voor de Financiën te Rotterdamt, na overleg met het college van B. en W. en directeuren der verschillen de bedrijven, aan den Raad voorstellen om het groote tekort van zeven millioen gul den, dat de conceptbegrooting vertoont, te kunnen dekken. Op de begrooting is ruim 30 millioen uit getrokken voor steungelden. B. en W. zullen voorstellen: salarisverla ging, verhooging van pensioenaftrek, ver mindering en intrekking van subsidies. GEMEENTEBEGROOTING VAN AMSTERDAM Tenslotte hebben B. en W. van Amster dam de begrooting kloppend weten te ma ken. De opcenten op de gemeentefondsbelas ting worden verhoogd tot 100. Verschillende bezuinigingen zullen wor den voorgesteld. De loonsvermindering zal voor ongehuw- den en gezinnen met drie of minder kin deren nog met een groot percentage wor den verzwaard. UIT HET DRUKKERSBEDRIJF. Collectief contract door Katholieke Werknemersbond aanvaard. In de Zaterdag te Utrecht gehouden bondsvergadering van den R.-K. Grafi- schen Bond kwam in bespreking de gewij zigde C. A. O. in de typografie. Na uitvoerige discussie werden ten slotte 3387 stemmen uitgebracht, waarvan 2974 voor aanvaarding van de gewijzigde overeenkomst en 413 tegen. De Bond van Christelijke Boekdruk- kerspatroonsbond heeft de gewijzigde C. A. O. met algemeene stemmen aanvaard. De Katholieke Patroonsbond vergadert Dinsdag a.s. om een beslissing te PER RIJWIEL VAN ROME TERUG. Op 10 Nov. a.s. worden de honderd R.K. werkloozen, die op initiatief en onder lei ding van het R.-K. Werkliedenverbond een rijwielbedevaart naar Rome maken, in ons land terug verwacht. De ontvangst zal met eenige plechtigheid geschieden. Te Venlo wordt de bedevaart ontbonden. De Amsterdamsche stukadoorsstaking opgeheven. In een zeer druk bezochte vergadering die van half elf tot 's middags vier duurde hebben de stakende stucadoors te Amster dam met 204 tegen 157 stemmen en 3 stem men blanco tot opheffing van de staking besloten. UIT HET SCHILDERSBEDRIJF. Collectief contract door Nederl. Schilders- gezellenbond aanvaard. De Nederlandsche Schildersgezellenbond kwam gisteren te Amsterdam in buitenge woon huishoudelijk congres bijeen, om te beslissen over de al of niet aanvaarding van de patroonsvoorstellen, voor de nieuw af te sluiten landelijke collectieve ar beidsovereenkomst. Deze voorstellen hielden in nadat vertegenwoordigers der arbeiders-organi saties in langdurige conferenties wijzigin gen in gunstigen zm hadden weten te ver krijgen een verlaging der loonen met vier a vijf procent. De afschaffing der va- cantiebons en de voorgestelde regeling der ziektenverzekeringen waren teruggeno men. Met 2501 tegen 2485 stemmen heeft het congres ten slotte de nieuwe landelijke collectieve arbeidsovereenkomst aanvaard, die van 1 November a.s. tot 31 December 1934 van kracht zal zijn. TE GROOTE SALARISVERLAGING Ermelo's begrooting afgekeurd. Bij den opzet der begrootingen der ge meente Ermclo voor 1933 werd rekening gehouden met het raadsbesluit van 30 De cember 1932, strekkende „de jaarwedden van het personeel, in dienst der eemeente, voor zoover die een bedrag van 1000 te boven gaan en niet zijn te beschouwen als een vestigingstoelage, voor den tijd van één jaar te verminderen met 10 pet." Ged. Staten zijn van oordeel, dat een of fer van 10 pet. over een vol jaar, zooals werd voorgesteld, te ver gaat, zulks te meer, waar de thans genoten netto-wed- den (na toepassing o.a. van het volledige pensioens ver haal) geenszins geacht kunnen worden, te hoog te zijn. Ondanks aandrang hunnerzijds, is de Raad der gemeente wei gerachtig gebleven, de voorbestelde tijdelij ke korting te beperken tot 5 pet. en even min bereid gevonden, zijn besluit van 30 December 1932 te wijzigen in dezen zin, dat de korting van 10 pet., in plaats van op 1 Jan. 1933 zou ingaan op 1 Juli d.a.v. Daar thans, naar de meening van Ged. Staten, de onderscheidene jaarwedden en wedden op de onderwerpelijke begrootin gen onvoldoende zijn geregeld, hebben zij zoo meldt de „Tel." aan deze begroo tingen goedkeuring onthouden. NEDERLANDSCHE ORDER IN ZWITSERLAND Eigen industrie kan het gevraagde niet leveren Een telegram uit Zwitserland maakt mel ding, dat in de jaarlijksche aandeelhouders vergadering van de Machinefabriek Oerli- kon te Zurich is medegedeeld, dat deze fa briek van de Nederlandsche Spoorwegen opdracht heeft ontvangen voor den bouw van een gelijkrichter-onderstation te Schie dam. Wij hebben ons terzake van dit bericht gewend tot de Directie der Spoorwegen, die ons mededeelde, dat haar na onderzoek is gebleken, dat de Nederlandsche indus trie geen installaties kan leveren van den omvang, als hier wordt gevraagd. Wel wor den hier te lande kleinere .inrichtingen voor laboratoria, enz. vervaardigd. De directie der Spoorwegen was derhal ve genoodzaakt de opdracht in het buiten land te plaatsen. NIEUWE WEG ROTTERDAM- DEN HAAG Het gedeelte DelftSchiewijk opengesteld Van den nieuwen weg RotterdamDen Haag is Zaterdagmorgen het gedeelte tus- schen Delft Schiewijk te Overschie voor het snelverkeer opengesteld. Tegelijkertijd is dit weggedeelte voor de fietsers afge sloten tot den tijd, dat de in aanleg zijnde rijwielpaden gereed zullen zyn. De auto's rijden nup tot Schiewijk over den nieuwen weg, dan over hulpbrug langs een anderen weg. Men is thans nog bezig aan het leggen van een tweede hulpbrug over de Schie, waardoor ook voor het verkeer in deze richting aansluiting zou zijn verkregen van den nieuwen weg aan den A. van Dongen- weg. KIPPEN- EN EENDENHOUDERIJ. Namens den Minister van Economische Zaken, maakt de Regeeringscommissaris voor de uitvoering van de Garantieregeling 1933 ten behoeve van de Kippen- en Een- denhouderij bekend, dat de uitkeering vol gens de Garahtieregeling voor de week van 30 October t.m. 4 November is vastgesteld op 15 cent per 100 uit te voeren versche kippeneieren, tot een gewicht van maxi mum 50 K.G. per 1000 stuks en op 40 cents per 100 stuks uit te voeren versche een deneieren. HET RIJKSDAGBRAND PROCES FENOMENALE GEHEUGENS. De Bulgaar Taneff krijgt het benauwd. In de zitting van Zaterdag in het Rijks dagbrandproces werd o.m. gehoord de jour nalist Oehme, die iemand met veel relaties blijkt te zijn, maar zonder geheugen. Hij stond met Torgler op voet van jij en jou, schrijft de Belgische correspondent van de „Msb", en Torgler heeft dan ook lang naar zijn verschijning gesnakt. Want Torgler heeft altijd volgehouden, dat hij in den na middag van 27 Februari met Oehme op een canapé in den rijksdag heeft zitten praten, terwijl zijn beschuldigers verklaren, hem daar in gezelschap van van der Lubbe ge zien te hebben. Maar Oehme herinnert zich dit niet meer. Het is de overweging „safety first" waar uit velen verklaren, dat de man, die overi gens een intelligenten indruk maakt, thans zijn geheugen voorzichtigheidshalve thuis- gelaten heeft. Anderen zien in zyn opvallende vergeet achtigheid een tactiek, die Vrijdag ook door Torgler's anderen vriend, den getuige a decharge Neubauer, zou gevolgd zyn. Beide mannen immers moeten bij de 100 procen- tige zekerheid, waarmee de nationaal-socia- listische getuigen hun verklaringen afleg gen, zijn overgeslagen tot het neuriën van het bekende lied: „Das ist zu schön um wahr zu sein". Ze hebben tegen deze heeren misschien gunstig willen afsteken, door een precies omgekeerde houding aan te ne men. Toen Zaterdag de nat.-socialistische hee ren Karwahne, Frey en Kroyer weer voor moesten komen, om geconfronteerd te wor den met een paar zaalwachters deed zich het volgende grappige voorval voor. Eerst komt Karwahne binnen, en wan neer de president hem vraagt, of hij mis schien niet één der zaalwachters met van der Lubbe verward heeft, klinkt het kort en schneidig uit Karwahne's mond: „Ganz ausgesch lossen Dan moet Frey binnenkomen. Op een soortgelijke vraag klinkt het kort en schneidig uit Frey's mond: „Ganz ausge- schlossen!" Nu verschijnt Kroyer en op de letter nauwkeurig krygen we weer hetzelfde antwoord te hooren: „Ganz ausgeschlos- sen!" De zaal begint te lachen en mr. Sack stelt de mathematische gelijk- en gelijkvor migheid van de drie antwoorden vast. Maar daarover heen reikt de verdediging niet. De enorme sterkte van hun geheugen komt nog krasser uit, wanneer blijkt, dat zij tal van andere zaken vergeten zijn, of door elkander verward hebben. Alleen eenmaal geziene gezichten verge ten zij nimmer meer, ook wanneer dat zien onder de ongunstige condities plaats had wat licht, belichting enz. betreft. Een klein beetje theater krijgen wy laat in den middag door den majoor Weberstedl opgediend. Deze majoor is nazi en beschikt ook al weer over een fabuleus geheugen. De heer Weberstedt heeft op den 27sten Februari toch twee mannen door het rijks daggebouw zien gaan. waarvan de eene een kist op zijn schouder droeg. Daarna heeft hij alweer met 100-procentige zekerheid vastgesteld, dat één van die twee mannen van der Lubbe was en de andere Taneff, die aldus voor de eerste maal een andere rol in het proces te spelen krijgt dan die van toekijker. Toehoorder kan men hier niet zeggen, want de man verstaat geen syl labe Duitsch. Vermits deze heer Taneff volgens zijn zeggen ziek in een sanatorium in Rusland lag, op het moment, dat de majoor Weber stedt hem naast den man met een kist op zijn schouder door het rijksdaggebouw te Berlijn rond zag waren, stelde Taneff in ar ren moede de vraag, of de majoor zich al leen maar vergiste, dan wel moedwillig iets anders deed. Waarop de majoor zijn rechterhand in zijn borstzak stak en met bulderende stem door de zaal heen don derde: „Een voormalig Duitsch officier liegt niett!" En toen keken we meteen allemaal naar boven, naar de balken van het plafond, want waar is eens een Dutisch admiraal geweest, van welken gezegd werd, dat hy zoo geniaal placht te liegen, dat de balken van het plafond onder den last van zijn leugens doorbogen. Daarna werd de zitting verdaagd tot Maandag. EEN DER GETUIGEN WEGENS MIJNEED GEARRESTEERD. BERLIJN, 30 Oct. (V. D.). Heden be gint de vierde week van proceszittingen te Berlijn, zoodat met de ongeveer veertien dagen te Leipzig bijna anderhalve maand reeds met het Rijksdagbrandpoces gemoeid is. Bij den aanvang van de zitting verzoekt Dit nummer b»«taat uit VIER bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De onrust in Palestina heeft zich uitge breid. (Ie blad). De Fransche geleerde en staatsman Pain- levé overleden. (4e blad). In het Rijksdagbrandproces komt thans de Bulgaar Tanef in 't gedrang. (Ie blad). BINNENLAND. De gemeentebegrootingen van Amster dam en Rotterdam (le blad). Verschillende .ernstige verkeersongeluk ken. (Gem. Ber. 3de blad en Laatste Ber.). Uit Coudewater ontvluchte krankzinnige vrouw verbrand. (Gem. Ber. 3de blad). Belangrijke verfdiefstal te Zaandam. Tien personen in arrest. (Gem. Ber. 3de blad en Laatste Ber.). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De voetbalcormpetities. (2de blad). Het zesde lustrum van den L.V.B. (2de blad). De Tweede Zesdaagsche van Amster dam voltallig. (2de blad). Ned. record snelwandelen verbeterd. (2de blad). DE H. VADER BEZORGD OVER DUITSCHLAND. Vooral over de Duitsche jeugd Men seint uit Rome d.d. 28 dezer aan de „Maasbode": De H. Vader heeft heden tot vertegen woordigers van het Duitsche jongemannen- verbond, die met hun geestelijke adviseurs alhier vertoeven, een toespraak gehouden, waarin Hij hen begroette in een historische en voor Duitsch land moeilijke stonde. De H. Vader zeide zich echter toch op timistisch gestemd te voelen en daarom vertrouwen te hebben in de toekomst. Niet temin maakt Hij zich zeer bezorgd voor de Duitsche jeugd, ja zelfs voor den gods dienst in het algemeen in Duitschland. Zijne Heiligheid spoorde daarom de jonge mannen aan meer dan ooit te bidden en waakzaam te zijn. Torgler een verklaring te mogen afleggen om een belangrijke mededeeling te doen. Op verzoek van den voorzitter wordt deze verklaring echter uitgesteld tot na het ge tuigenverhoor. De eerste getuige is een zekere Soenke, bij wien beklaagde Tanef aan het eind van Februarie eenige dagen in huis heeft ge woond. Hij verklaart dat hij op 24, 25 of 26 Februari Tanef,, dien hij in 1920 te Boe karest door een vriend had leeren ken nen, in de Friedrichstrasse bij het station had getroffen. Op Tanefs mededeeling, dat hij geen woning had, bood Soenke hem aan, eenige dagen bij. hem te komen lo- geeren. Waarheen Tanef daarna getrokken is, weet get. niet. Tanef had geen bagage en ook verder niets bij zich. Naar aanlei ding van verschillende vragen verklaart get. ten slotte, dat Tanef een pak met le vensmiddelen bij zich had gehad. Of hij aan het station bagage had staan, kan get. niet zeggen. Tanef heeft ongeveer acht da gen bij hem in huis gewoond. Soenke deelt nog mede, dat hij het Duitsch volkomen machtigf is, aangezien hij weliswaar van nationaliteit Duitschcr is, maar in de Kaukasus is geboren. Uit verschillende vragen blijkt echter, voornamelijk uit de verklaring van Po- pof, dat Tanef bij aankomst te Berlijn Po- pof heeft ontmoet en dat Soenke een be kende van Popof was. Popof heeft Tanef toen bij Soenke ondergebracht, en Soen ke moet ten slotte toegeven, dat hij Tanef niet uit Roemenië kent en dat hy hem op

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1