VRIJDAG 27 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT TERDE BLAD PAG. GEMENGDE BERICHTEN ERNSTIGE AANRIJDING. Fietsrijdster onder auto. Op den Sloterweg in den Haarlemmer meerpolder is gisteravond een ernstig on geluk gebeurd. De auto van burgemeester mr. A. Slob, waarin behalve de burgemeester ook geze ten was de gemeente-secretaris, mr. Janso- nius, en bestuurd werd door den agent van politie v. d. Ley, reed met een matigen vaart op genoemden weg achter een an dere auto. De twintig-jarige mejuffrouw N. Spar- naay uit Hoofddorp wilde op dat moment den weg oversteken, maar zag de burge meesters-auto niet naderen. Zij werd aan gereden en zeer ernstig gewond. O.m. nad zij een halswervelbreuk bekomen. In zorgwekkenden toestand is zij opge nomen en naar een der Haarlemsche zie kenhuizen gebracht, nadat dokter Bult uit Hoofddorp de eerste hulp had verleend. De inzittenden van de auto waren zeer on der den indruk van het ongeluk. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN DEN IJPOLDER. Vrachtauto over den kop geslagen. Gistermiddag te omstreeks kwart voor vijf had op aen Hemweg onder Amster dam een ernstig auto-ongeluk plaats, waar bij een persoon zwaar en een ander licnt werd gewond. Een vrachtauto, waarop, behalve de chauffeur, nog drie personen waren geze ten, reed vanaf de Hemorug in de richting van de stad. Vermoedelijk doordat twee auto's van tegenovergestelde richting kwa men, raakte de chauffeur op een gegeven moment het beheer over zyn stuur kwijt. Hij remde sterk, waardoor de wagen slip te en tegen een lantaarnpaal terecht kwam. Door den schok vloog de auto over den kop. De chaulfeur werd licht gewond. De naast hem zittende persoon is er echter zeer ernstig aan toe. Door den G.G. en G.D. is hij naar het Wühelminagasthuis ver voerd. De twee andere personen kwamen met den schrik vrij. De auto behoorde aan de firma Van Egas m de Legmeersiraat. De wagen werd ernstig beschadigd. WINKEL EN TWEE WONINGEN AFGEBRAND. Gistermiddag ontstond te Hengelo brand in een perceel van twee woningen aan de dr. Schaepmanstraat. Alhoewel de brand weer met drie stralen water gaf, kon met worden verhinderd, dat beide woningen geheel uitbrandoen. Ze werden bewoond door den manufacturier. S. v. Ommel en den heer G. Peters. Meubilair en manufac turen gingen geheel in de vlammen op. Al les was verzekerd. BRUTALE OVERVAL TE LUTTERADE. De bandieten nog niet gevonden. Uit Lutterade wordt aan de „Tel." ge meld: Gisternacht heeft een brutale roof overval plaats gehad op den alieenwo- nenden 72-jarigen M. Horsels in het ge hucht Nattenhoven gem. Burgermond. Om streeks twee uur 's nachts hoorde de oude baas eenig gerucht in de keuken, doch in de veronderstelling, dat dit veroorzaakt werd door de kat, sliep hij rustig door. Eenige oogenblikken later ging plotseling de deur van de slaapkamer open en de wakkergeschrokken Horsels keek in het felle licht van een drietal zaklantaarns, welke op hem gericht waren. Onder bedrei ging van de mannen, om zich kalm te hou den en rustig te blijven liggen, traden de drie personen de kamer binnen en begon nen alles onderstboven te halen. Kasten werden geopend en doorsnuffeld, doch zon der resultaat voor het drietal indringers, die op geld uit bleken te zijn. Toen zij bij hun nasporingen geen geld aantroffen, kwamen zij op den hevig ge schrokken ouden heer af, sleurden hem uit bed en dreigden hem dood te schieten als hij geen geld gaf. De oude man overhandigde daarop den schurken een zakje met ongeveer vijftien gulden, terwijl hij zeide: „Hier heb je alles wat ik bezit". Blijkbaar waren de rooveis hiermede niet tevreden; zij gooiden het bed geheel door elkaar, waarbij zy nog een bedrag aan bankpapier en zilvergeld von den van ƒ30, terwijl zij voorts nog eenig geld in een lade van een kast aantroffen. In totaal eigenden de indringers zich een som van 70 toe. Toen zij het geheele huis hadden doorzocht, verlieten de bandieten eindelijk de woning. Door angst gedreven begaf de oude man zich naar 'n plusminus op 400 M. afstand van hem wonenden buurman en vertelde hem de geheele geschiedenis. Onverwijld begaf de buurman zich hierop naar den veldwachter van het dorp, terwijl hij zich tevens met den rijksveldwachter in verbin ding stelde. Bij het door hen ingestelde on derzoek kwamen zij tot de ontdekking, dat de indringers door het inslaan van een ruit bij de keuken het raam hadden geopend. De oude man, die, zooals te begrijpen is, geheel overstuur was door dit verre van aangename bezoek, heeft den nacht verder bij een buurman doorgebracht, daar hij te bang was om weer in zijn huis terug te keeren. Een volledig signalement van de daders kon hij niet geven. Hij wist alleen nog, dat het stevige kerels waren geweest en dat zij de Nederlandsche taal spraken. BRUTALE HEEREN. Ouden man bestolen. Te Valkens waard stapten twee personen uit een auto voor het St. Antoniusgesticht en liepen daar direct naar de kamer van den bejaarden H. Zij wisten hem sigaren te verknopen en namen zelf het geld uit het geldkistje, maar per abuis nog 160 meer, zooals later bemerkt werd. De poli tie tracht de heeren op te sporen. DE INBRAAK TE ROTTERDAM. De gearresteerde inbreker de V., die Zon dagmorgen tij zijn „werk" in een woning aan de Vlietlaan te Rotterdam werd ge stoord door een handigen buurman en diens vrouw, blijft ontkennen iets van het geval af te weten. Niettegenstaande deze ontkenning zal hij nu toch naar het Huis van Bewaring wor den overgebracht. De man heeft verklaard, dat hij rustig op straat liep, toen hij on verwacht een tik op zijn hoofd kreeg van iemand, die de bewuste woning kwam uit stormen. Zijn kameraad, eveneens een goed be kende van de politie, is nog niet gevonden RECHT OVEREIND IN BED. Nachtenlang niet anders dan hoesten. „Meer dan 4 jaar lijdende te zyn is iets dat met geen pen te beschryven is. Geen lucht, kortademigheid en bijna geen nacht slapen, zoo bracht ik mijn leven door. 's Nachts zat ik dikwijls recht overeind in bed van benauv/lfcpid, was rillerig, had last van koude handen en voeten. Door mijn vrienden werw^^k-Atomerkzaam ge maakt op Abdij siroop. |ï£d|t ik een flesch van deze bijzondere UIT DE RADIOWERELD kwam het slijm los bruikt te' hebben, dan ooit, terwijl ik dijsiroop in huis bruik en mij er bi had gebruikt, flesschen ge- ij weer beter nog steeds Ab- en regelmatig ge- bij vind". Zoo schreef ons de Heer Joïu/de L. te Sch., wiens origineele brief Mor elk ter inzage ligt. De op bij zozere wijze samengestelde Akker's Abdijsiroop werkt heerlijk slijm- oplossend, verzachtend, hoeststillend; verruimt Uw ademhaling en tast Uw hoest in de grondoorzaak aan, vermijdt etterige slijmvorming en ontsteking. Door Abdij siroop te nemen hebt Gij iets bijzonders voor borst en keel en op iederen leeftijd kunt Ge Abdijsiroop gebrbuiken. Thans per flesch 1.1.50 en 2.75. Alom verkrijgbaar. (Reel.) 9584 Programma's van Zaterdag 28 October. Huizen, 1875 m. K.R.O.-uitzending. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pas toor Perquin. 12.15 Lunchconcert door het Weensch Radio-Octet, met GramofoonpL-intermezzo. I.45 Gramofoonplaten. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 2.30 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonplaten. 4.30 Cursus schriftverbetering. 5.00 Gramofoonpl. en Sportpraatje. 5.30 Het K.R.O.-orkest. Te 6.20 Journa listiek Weekoverzicht. Te 7.15 Vl'ootaalmoe- zenier H. J. M. M. Alink over „De Marine" 7.45 R.K.F.-kwartiertje. 8.00 Onze Zaterdagavond m.m.v. de KRO-boys, Cilia en Pieter v. Rooijen en Litwinzeff met zijn Russisch ensemble. Te 8.30 en 10.30 Vaz Dias. II.00 Gramofoonplaten. Hilversum, 296 M. V.A.R.A.-uitzending. 8.00 Orgelspel C. Steyn. 8.30 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrijven: De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst en J. Lemaire, voordracht. 12.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 2.00 Zenderverzorging. 2.15 Gramofoonplaten. 2.50 „The Four Serenaders", accordeon. 3.30 R'damsch Philh. Orkest o.l.v. Flipse. 4.30 J. A. Josephus Jitta spreekt voor „Practisch Werken Amsterdam". 4.50 Vervolg orkestconcert. 5.30 Literaire causerie A. M. de Jong. 5.20 Trio „Favoriet". 7.00 „The Ramblers", o.l.v. Theo Uden Masman. 7.59 Herh. SOS-Ber. 8.02 Vaz Dias en VARA-Varia. 8.15 Uitz. uit het Concertgeb.: VARA- Orkest o.Lv. H. de Groot, mjn.v. L. Ara- mesco, zang en H. Wiggelaar, viool. 9.00 Causerie G. Venema. 9.10 Concert door mannenkwartet „Vo tum Nostrum", o.l.v. F. Uyttenbogaard m. m.v. J. Jong, orgel. 9.30 Declamatie W. v. Cappellen. 10.00 Vervolg orkestconcert. 11.1012.00 Gramofoonplaten. Daventry. 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.0511.20 Lezing. 12.20 Herdenking van het 350-jarig be staan van de Universiteit te Edinburgh. 12.35 Herdenkings-kerkdienst. 1.25 Gramofoonplaten. 1.35 Commodore Grand Orkest o.l.v. J. Muscant. 2.40 Gramofoonplaten. 3.20 De Grosvenor House Dance Band o.Lv. S. Lipton. 3.50 Midi. Studio Orkest o.l.v. F. Cantell. 4.50 Vaudeville. 5.35 Kinderuurtje. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsh intermezzo. 7.25 Actueele causerie. 7.50 Vioolrecital door W. Primsrose. 8.20 Vaudeville-programma m.m.v. Jack Hylton en zijn orkest. 9.20 Berichten. Reportage. 9.45 Economische causerie. 9.50 Sportnieuws. 9.55 Pianorecital door C. Dixon. 10.15 „Night en Londen's River", repor tage v. d. Motorsloep „Lily". 11.05 Voordracht. 11.1012.20 Ambrose en zijn Band. „R a d i o-P a r i s, 1724 M. 8.05 Gramofoonplaten. 9.20 Concert. 12.20 en 7.10 Gramofoonplaten. 9.20 Zang door Marie Simon. 9.50 Gramofoonplaten. Kalundborg, 1153 M. 12.051.20 Concert uit rest. „Wivex". I.502.20 Gramofoonplaten. 2.504.50 L. Preil en zijn orkest. 8.0511.20 Dansmuziek voor de oudere generatie m.m.v. het Omroeporkest o.Lv. Gröndahl en solisten. Langenberg, 473 M. 5.25, 6.35, 10.45 en 11.20 Gramofoonpl. 12.55 Koorconcert o.l.v. Breuer m.m.v. solisten. 5.55 Accordeonconcert. 3.20 Omroeporkest o.l.v. Schone. 6.20 Silez Philh. Orkest o.l.v. Matzke. 7.30 Gevar. programma o.l.v. Baumgar- ten. 10.15 Vervolg gevar. programma. II.201.20 Concert. Rome, 441 M. 8.05 Volksliederen. Hierna: I. „Pinotta", opera van Mascagni. II „Cavalleria rusti- cana", opera van Mascagni. Brussel. 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Dansmuziek. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 „Der fliegende Hollander", Wagner. 9.30 Vervolg opera-uitzending. 10.35 Gramofoonplaten. 10.55 Vervolg opera-uitzending. 508 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.Lv. Leemans. 1.30 Dansmuziek. 5.20 Gramofoonplaten. 6.50 Omroepkleinorkest oJ.v. Leemans. 8.20 „Peer Gynt" opera van Grieg. M.m. v. orkest, koor en solisten oXv. André. Deutschlandsender, 1635 m. 7.20 „Winterfest am Rhein", bonte avond o.l.v. Hanns Dekner. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Dansmuziek uit München. Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf te Leiden. (3e programma) 8.0013.50 Langenberg. 13.5016.50 Daventry. 16.50—17.35 Midland Reg. 17.3518.00 Londen nationaal. 18.00—19.00 Brussel (VI.). -19.00—21.25 Midland Reg. 21.25afloop Praag. (4e programma) 8.0011.50 Parijs (Raaw.). 12.0516.40 Kalundborg. 16.4017.40 Deutschlsender. 17.40_19.00 Warschau. 19.00—19.20 Milaan. 19.20—21.20 North Reg. 21.2022.20 Beromünster. 22.2023.20 Deutschl.sender. (Wijzigingen voorbehouden). EEN GRENSINCIDENT BIJ KERKRADE. Nederlander door een Duitschen grens beambte beschoten? Blijkens aangifte bij de gemeentepolitie te Kerkrade werd de 27-jarige P. S. uit BleijerheideKerkrade, Woensdagochtend half zes in de z.g. beemden op Neder- landsch grondgebied door een Diutschen douanier aangehouden, die ook 4 schoten op hem zou hebben gelost, zonder hem te treffen. Bovendien ontnam de beamhte S. twee kooitjes met vogeltjes. De hond van den beambte had S. de kleeren van het lijf gescheurd. S. stak den hond met een mes. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in naar de aangifte van S. Vader van vijftweelingen! De heer L. uit Tegelen had een dezer dagen, naar „Vooruit" meldt, het genoegen om voor de vyfde maal aangifte te doen van de geboorte van een tweeling. Alle le den van deze kroostrijke familie verkeertn in blakenden welstand. FEUILLETON. VREEMDE KAPERS OP DE KUST. Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. 19) Het was een bevel.... een bevel, uitge sproken niet door een aristocraat, maar door een man, door angst overweldigd. Furneaux stond op. Eindelijk kwam er grijnslach op zyn gezicht. Als tusschen oude bekenden, zij het ook niet vrienden, zei hij, wensch ik, dat u weet dat mijn tegenwoordigheid hier aan mijn collega's bekend is, zoodat een eventueele onaangename gebeurtenis op geen enkele wijze goed gepraat zou kunnen worden Zelfs de heer Hobbs zou bijzonder oneerbiedig zijn.baron. Doe die deur op slot! herhaalde de ander. Furneaux gehoorzaamde met een zwie righeid, die veeleer te kennen gaf, dat hij wat toegeeflijk was voor een knorrig man, dan dat hij aan een eenigszins kortaf ge uit verzoek gevolg gaf. Zelfs de volkomen verbijsterde baron merkte dat op en be gon een verklaring te geven. Wij moeten niet gestoord worden, mompelde hij. Mijn zoon weet er niets van., zooveel jaren zijn voorbijgegaan., zooveel vreemde gebeurtenissen hebben plaatsgegrepensedert die vroegere dagen in Londen. De tijd snelt voort, maar de menschen blijven vrijwel hetzelfde, en Furneaux schoof zijn stoel wat dichter bij. Ik vraag mij tegenwoordig vaak af, waar alle behoorlijke Spanjaarden heen gegaan zijn die brave kerels, die ik in de jaren van den oorlog gewoon was te ontmoeten. Maar zooals u zei, baron, wij kunnen gestoord worden. Laat ons ter zake komen. Wie wa ren die mannen, die gisternacht uw be dienden vermoordden en den aanslag op u pleegden? Ik weet het niet. Werkelijk? Hoe eigenaardig! Alle vier volmaakt vreemden? Zij droegen maskers. Maar men doorgrondt een masker. Ik deed dat niet. Ik herkende nie mand. U weet met welk doel zy hier kwa men? Ternauwernood. Furneaux boog zich naar voren. Wan neer hij in een gesprek zeer veel belang stelde, had hij de gewoonte om op den punt van zijn stoel te gaan zitten, en zijn handen met uitgespreide vingers op zijn knieën te leggen. Als ik uw gebrekkig geheugen eens opfrisch, zei hij eerder op vriendelijken dan op dreigenden toon. Engelsche fi nanciers zijn niet heelemaal gek. Wanneer een massa van het wereldvermogen aan hun veilige bewaring is ontglipt, dan we ten zij tenminste waar het gebleven is. Vooral zijn zij op de hoogte ten aanzien van de groote bedragen, die zich nog in te land bevinden. U zelf, baron, hebt de beschikking over bijna een kwart mil- loen pond sterling op uw eigen naam. Uw stiefdochter, juffrouw Shiela Macdonald, heeft een bedrag van een half millioen pond op haar naam. De arme Wentworth, de butlereen voortreffelijk butler, die geen butler wasvertegenwoordig de nog een half millioen, die nu op u over gaat. Ik zie een telegram op uw tafel lig gen van de bank, waar Wentworth's aan deel gedeponeerd is, zoodat ik vermoed, dat de directeur ervan thans om instruc ties vraagt. Verder is er nog een derde bedrag van een half millioen bij een Zwitsersche bank ondergebracht, en ook weer zal uw handteekening het mogelijk maken er aan te komen. U ziet, baron, dat een groot gedeelte der feiten mij be kend is. Indien u verstandig is, dan deelt u mij ook het overige mede Neen, wacht een oogenblik! Ik houd er van, oprecht te zijn. Ik moet het u dui delijk maken, dat er in Engeland een macht bestaat, veel sterker dan welke re geering. Men noemt die macht „de open bare meening." Een openbare meening staat er op, dat het neerschieten van twee Engelschen in koelen bloede, zal worden gewroken door de gevangenneming en terechtstelling van hun moordenaars. Het is waar, dat, inl dien eenige van de moordenaars knappe gezichten hebben en beweren uit politieke hartstocht te handelen, en vooral indien een schoone avonturierster als Gonda Al- marezoh, neem mij niet kwalijk. Wist u niet, dat zij in deze zaak betrokken was? Het aschgrauw gezicht van den baron was vertrokken door hevigen schrik. Is het mogelyk? hijgde hij. Er is een kans dat ik mij vergis; maar die is zeer klein. Gonda was Zondag niet in Londen, maar Maandagmorgen zag men haar in haar flat terugkeeren, blijk baar van een reis terugkomende. Zy droeg een klokhoed en een met bont om zoomden mantel. Een vrouw, die Zondag in het district was in gezelschap van vier mannen, was op gelijke wijze gekleed. Op dat oogenblik draaide iemand den knop van de gesloten deur om en bonsde zwaar tegen het paneel, daar het blijkbaar geen tegenstand had verwacht. Vader! riep een stem in het Spaansch. Wat is er? riep de baron in dezelfde taal. Het is vier uur; tijd om weg te gaan, kwam het antwoord. Uw zoon? vroeg Furneaux. Onmogelijk! jammerde de andere man wanhopig, zonder op de vraag van den de tective te letten. Furneaux sprong op en maakte de deur open. Juan Garcia, op het punt om de kamer binnen te snellen deinsde bij het zien van den vreemde een stap achteruit. Kom binnen, jeugdig heerschap, zei de detective minzaam. Ik moet een woordje met u spreken. En bedaar wat! U gaat noch om vier uur, noch om vijf uur, noch op eenig ander uur van den dag of den nacht, zoolang u geen verlof daartoe krijgt, en dat zal misschien in het geheel niet gebeuren. Kom binnen en ga zitten en tracht gedurende de eerstvolgende uren te vergeten, dat u ooit in Spanje gewoond heeft! HOOFDSTUK XI. „Een frissche bries". Wie voor den duivel bent u? vroeg de jongeman, terwijl hy vol aanmatiging den detectieve voorbij liep en meer aan dacht wijdde aan zijn vader dan aan het onbeduidende mannetje, dat hem zoo on beschaamd toesprak. Een geheel natuurlijke vraag, tjilpte Furneaux. Ze had beleefder gesteld kunnen zyn, maar voor dezen keer wil ik dat over het hoofd zien. Ik ben een in specteur-detective van Scotland Yard. Ik heb mijn geloofsbrieven al aan den baron aangeboden. Juan Garcia's bleek gezicht kleurde zich van boosheid. Nog steeds Furneaux negee- rend, wendde hij zich tot zijn vader met een plotselinge woede, die weinig goeds voorspelde. In zijn opwinding merkte hij niet, dat de deur op een kier was blijven staan, nadat Furneaux hem binnen gela ten- had. Wat moet die man daar? U hebt hem toch niets verteld? barstte hy in het Spaansch uit. Meneer Hobbs! riep Furneaux. De inspecteur en een paaj agenten ver schenen als bij tooverslag. De heer Juan Garcia is een eenigs zins onmogelijk heerschap, legde de detec tive uit. Ik dacht, dat hij wel eens lastig zou kunnen blijken te zijn en dat is de reden, dat ik u vroeg, meneer Hobbs, om hem in het oog te houden. Hij schijnt van plan om Spaansch te blijven praten en de afdeeling Crimineele Recherche als een grap te beschouwen. Ik geloof, dat het beste, wat we doen kunnen, is hem te ar resteeren. Mij arresteeren? schreeuwde Garcia, die eindelijk tot een rechtstreeksch ant woord geprikkeld was. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9