Gratis erbij ontvangt! 10 procent GRl M. BRINKS - TURFMARKT II - TEL. 2336 VRIJDAG 27 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Matzijden Dameskousen, gewone prijs 1,20, alleen Q"7V2 Zaterdag en Maandag Nappa Dameshandschoenen. gewone prijs 1.35, alleen Zaterdag en Maandag y| Zijden Damestompouces, gew. prijs 2.25, alleen g yQ Alleruiterst tot Woensdag I Nov. KUNT U OP ALLE MEUBEL-INKOOPEN Deze korting ort die U onmiddellijk keuze en in iedek Dit beteekent b,v.dat U bij aankoop van een Slaapkamer Uw Dekens van een Huiskamer Uw Tafelkleed van een Salon Uw Gordijnen gt U inlden vorm van een bon egen ilder j artikel naar Uw Ig \ratjs kunt inwietelen dvendien worden uiterlijk tot Woensdag 1 Nov. in aansluiting op de gekochte meubelen Haarlemmerstraat Uw Gordijnel! gratis gemaakt en geplaatst, Uw Linoleum, Looper oi vast Tapijt gratis gelegd Goederen voor latere levering worden gratis in bewaring genomen Levering franco huis Uitsluitend contante betaling Bovendien 8 buitengewone aanbiedingen IV Brocaat Jarretellegordels, gewone prijs 67'/r, alleen Zaterdag en Maandag Gestreepte Tochtdekens, gewone prijs 721/r, alleen Zaterdag en Maandag .*3 mm Wollen Fantasiedekens, gew. prijs 3 95, alleen gb Zaterdag en Maandag Wollen crepe spiral, 130 cm. br. gew. pr. 1.40 alleen Zaterdag en Maandag jjjjf S BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 27 Oct. 1933, medegedeeld door het Kon. Nod. ILeteoroL Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 774.3 te Isafjord. Laagste barometerst.: 743.7 te Blaavandshuk Verwachting tot den avond van 28 Oct.: Matige tot krachtige Westelijke tot Zuide lijke wind, zwaar be wolkt tot betrokken, regenbuien, iets kou der. De depressie uit de Poolzee kwam naar het Zuiden en deed alle hooge druk over de Noorsche zee verdwijnen. Het minimum von den luchtdruk ligt thans op de Noordzee; rondom het depressie-centrum is de lucht druk overal nog dalende; het meest in En geland, het minst in het Oosten. Terwijl de stormen rondom het centrum, bedaarden, verplaatste het gebied van het stormachtig weer zich thans meer naar het Westen, waar door het prachtig standhouden van het gebied van hoogen luchtdruk op den Oceaan, thans het grootste luchtdrukver- val gevonden wordt. De arctische lucht stroom heeft zeer lage temperaturen in Schotland en ten Noorden daarvan. Op de Shetlandsche eilanden en de Faroer valt sneeuw. In Frankrijk en Duitschland is het zeer koud en guur, met regen over groote gebieden. In ons land en België viel gisteren zeer veel regen, te Vlissingen en Brussel meer dan 30 m.m. Het is te voorzien, dat de toestand van regen en buiig weer, hoe wel met minder krachtige winden, nog eenigen tijd zal aanhouden. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 6.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS cjl: Van Vrijdagnamiddag 5.12 uur tot Zaterdagmorgen 6.17 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op wZterdag 28 October v.m. 10.53 uur en nam 11.3 4uur. met een reeks verlangens en enkele voor stellen betreffende de gemeenschappelijke H. Communie's, de Oriëntatiecursus, de uit eenzetting door bevoegde sprekers van het Fascisme en Nationaal-socialisme, het Re traite werk, het Missie-werk, de eendrachti ge samenwerking en een voorstel betref fende samenwerking en een voorstel be treffende reisvergoedingen der afgevaar digden. Deze laatste punten werden in een vlot tempo afgehandeld, zoodat om onge veer half elf, bondsvoorzitter Lobman, deze vruchtbare vergadering kon sluiten met een hartelijk dankwoord aan de opgekome- nen en de K.J.M.V.-groet: Voor Christus, onzen Koning! God wil het! Amen. TEVEEL BUITENLANDSCHE DIENSTMEISJES? Onder leiding van den directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling is op het departe ment van Sociale Zaken te 's-Gravenhage een vergadering gehouden van vertegen woordigers van vereenigingen voor vrou wen en meisjes, die zich met plaatsen van huispersoneel bezig houden, en enkele vakcentrales. Aanleiding tot deze bijeenkomst was, dat de Nederlandsceh Vereeniging van Huis vrouwen eenigen tijd geleden de aandacht van den minister van Sociale Zaken ge vestigd had op het groote aantal buiten- landsche dienstboden in ons land. Uit de bespreking bleek, dat nog steeds een belangrijk tekort aan Nederlandsch huispersoneel bestaat. Zeer veel meisjes, die mogelijk wel genegen zouden zyn zich als dienstbode te verhuren, missen een vol doende opleiding. Er werd daarom aange drongen cursussen in het leven te roepen, en waar deze reeds zijn, de deelneming zooveel mogelijk te bevorderen. De voorkeur voor het in dienst nemen van buitenlandsch personeel spruit niet voort uit de zucht om Nederlandsche meis jes te passeer en. Talrijke families, die huis personeel noodig hebben, zouden gaarne Nederlandsche krachten aannemen, doch slagen daarin niet. Gevreesd werd, dat nog veel vraag en aanbod elkander niet ontmoeten. Daarom zouden werkgeefsters en werkneemsters veel meer gebruik moeten maken van de organen der arbeidsbemiddeling, zoowel van de arbeidsbeurzen als van de bureaux voor arbeidsbemiddeling van vereenigin gen. Daar het hier een zeer belangrijke, doch lang niet eenvoudig vraagstuk geldt, werd aangedrongen op voortzetting van de be moeiing en stimuleering door de regeering. Medewerking van alle organisaties van be langhebbenden werd gevraagd en voorzoo ver mogelijk ook toegezegd. STEUNREGELING INHEEMSCHE GERST OOGST 1933. Nu de maatregelen in verband met bo venstaande steunregeling vaststaan, ge ven wij hieronder een samenvatting daar van: De toeslag welke op inheemsche gerst van oogst 1933 aan de gersttelers zal wor den uitbetaald en die op 3.50 per 100 KG. is gesteld, wordt uitsluitend uitge keerd aan: a. degenen, die vóór 16 Augustus j.L gerst hebben verkocht en daarvan behoor lijke opgave hebben gedaan; b. degenen, wier voorraad gedorschte gerst bij de inventarisatie op 30 Septem ber j.L door de Gewestelijke Tarwe-Orga- nisatie is vastgesteld; c. degenen, die hun ongedorschte gerst onder controle afdorschen. De onder a. en b. genoemde hoeveelhe den zijn reeds vastgelegd en behoeven dus geen nadere toelichting. Van de onder c. genoemde gerst dient te worden opgemerkt, dat deze alleen dan voor vergoeding in aanmerking komt als de dorsching na kennisgave aan en in overleg met den Districts-Secretaris, on der controle geschiedt. De dorsch-resulta- ten worden op dorschopgaven vastgelegd, welke opgave door den teler en de con trole moeten worden geteekend; de toe slag wordt berekend over het schoone ge wicht, op alle gerst die gedorscht wordt zonder inachtname van deze bepalingen, verbeurt de teler zijn recht op vergoe ding. Het ligt in de bedoeling de vergoedin gen eerst te betalen nadat alle onder a., b. en c. genoemde gegevens verzameld zijn, dus wanneer de geheele oogst zal zijn gedorscht; wel wordt een voorschotrege ling in overweging genomen. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat gerst die, alle waarschuwingen ten spijt, gedurende het tijdvak 1 Augustus1 Oc tober 1933 door de telers is verkocht, niet wordt gesteund. Deze regeling geldt alleen voor inheem sche gerst van oogst 1933. De uitzaai van gerst voor het volgend jaar is niet beperkt. De Gewestelijke Rogge en Gerst Organisatie voor Noord en Zuid- Holland. STAKING GEëINDIGD. Bij den wegenaanleg in de Haarlemmremeer. Naar wij uit welingelichte bron verne men, is de staking bij den aanleg van den weg AmsterdamSassenheim in de ge meente Haarlemmermeer geëindigd, door dat partijen nader tot elkander gekomen zijn. Maandag a.s. zal het werk hervat wor den. RECHTZAKEN MIJDRECHTSCHE ROOFOVERVAL. Beide verdachten tot vier jaar veroordeeld. In den nacht van 12 op 13 Maart van dit jaar te ongeveer 1 uur drongen twee per sonen, een varensgezel en een koopman, binnen in de woning van een bejaarde al leen-wonende caféhoudster te Mijdrecht. De vrouw werd in haar slaap opgeschrikt door een lantaarn, die op haar werd ge richt, en vóór zij om hulp kon schreeuwen, hield een der mannen haar met de hand den mond dicht. Onder de noodige bedrei gingen dwongen zij de vrouw, geld te ge ven. Tenslotte ontkwamen zij met een buit van 37.en een paar sieraden. Zij wer den later gearresteerd. Door de rechtbank te Utrecht werden de beide verdachten ieder tot drie jaar gevan genisstraf veroordeeld, met aftrek van voorarrest. In hooger beroep voor het Hof eischte de procureur-generaal tegen den man, die bekende, drie jaar en tegen zijn „compag non", die volhield, onschuldig te zijn, vier jaar gevangenisstraf. Het Hof, heden arrest wijzend, veroor deelde beide verdachten tot een gevange nisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest. OPLICHTING DOOR VERZEKERINGSAGENT. Het Gerechtshof te Amsterdam veroor deelde vandaag den verzekeringsagent H. H. uit Den Haag wegens oplichting tot zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van vijf maanden voorarrest. Deze man had in September van het vo rige jaar den landbouwer K. uit Stouten- burg bewogen tot afgifte van 98.50 voor de verzekering van zijn koeien. Boven dien werd K. benoemd tot agent van de verzekeringsmaatschappij. Later bleek, dat H. een verkeerden naam had opgegeven en dat de verzekeringsmaatschappij ten tijde van deze transactie nog niet was op gericht, maar dat verd. met de stichting bezig was. De rechtbank te Utrecht had hem tot acht maanden veroordeeld met aftrek van voorarrest. TWEE MAANDEN WEGENS MEINEED. De rechtbank veroordeelde vandaag een 18-jarigen jongen wegens meineed tot twee maanden gevangenisstraf. Tot twee maal toe had hij voor den kantonrechter verklaard, dat hij met een bepaalde auto-aanrijding niets had te ma ken. Hij zou dien nacht in bed hebben ge legen en later pas van de aanrijding heb ben gehoord. Uit de verklaringen van de tegen-partij kwam vast te staan, dat hij dien nacht wel degelijk zelf had gereden. Hy was toen nog geen 18 jaar en had geen rijbe wijs. Om zijn vader die een autover huurbedrijf had, te helpen, was hij dien nacht gaan snorren. Het O.M. had 200.boete geëischt en een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden. STEEKPENNINGEN AANVAARD. Een intusschen ontslagen 55-jarige amb tenaar 1ste kl. der P. T. T. heeft onlangs voor de 5e Kamer der rechtbank te Am sterdam terecht gestaan wegens het in strijd met de hem opgelegde plicht tot ge heimhouding verstrekken van inlichtingen. De ambtenaar had, en bekende dit, een aannnemer tevoren op de hoogte gebracht van door het Rijk uit te doen voeren wer ken voor de P. T. T.; hij gaf daarbij op, welke ramingen daarvoor waren gemaakt en had tevens de namen gegeven van die aannemers, die het Rijk voor inschrijving had uitgenoodigd. Hij had voor zyn in lichtingen bedragen van 200 en 150 getoucheerd. De officier van justitie, mr. Van Dulle- men, had tegen den gewezen ambtenaar twee jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft thans uitspraak ge daan en den man veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Voor den Politierechter stond hedenmor gen terecht de 36-jarige veehouder G. J. R. uit Koudekerk a. d. R ij n, die bij dag vaarding ten laste was gelegd dierenmis handeling. Verdachte had eenige zieke levende varkens in een kuil geworpen, waarna de knecht de kuil had dichtge gooid met zand, terwijl verd. op de var kens met z'n klompen stond te trappen. Een oude knecht werd als getuige gehoord en bovendien de deskundige Dr. H. E. L. War- necke adj. Dir. Openbaar Slachthuis te Den Haag. Verdachte heeft spijt van hetgeen hij gedaan heeft. Op een vraag van den Politierechter, waarom verd. dit gedaan had, deelde verd. mede, dat er voortdurend doode varkens waren en door de ziekten van die varkens zijn geheele stapel teloor ging. eD Officier van Justitie, Mr. Jhr. v. Asch van Wyck, vonde het feit meer dan erg. Verd. is volgens de inlichtingen zeer ruw. Spreker eisch een zware straf nl. f 60 sub. 60 dagen hechtenis. Overeenkomstig den eisch werd verd. veroordeeld. Wegens mishandeling van een agent van politie te Noordwijk stond terecht J. Sch. uit Rotterdam. De officier van Justitie mr. Jhr. van Asch eischte tegen verd. 1 maand gevangenisstraf. Overeenkomstig den eisch werd verd. ver oordeeld. Ter zake van mishandeling stond terecht N. v. L., uit L e i de n. Verdachte zou een zekere Sch. uit Oegstgeest een klap heb ben toegediend bij een dansgelegenheid op 3 Aug. te Leiden, waardoor Sch. bloedend verwonde werd. De Officier van Justitie Mr. Jhr. v. Asch v. Wijck eischte f 25 boete sub. 25 dagen hechtenis. Overeenkomstig den eisch werd verd. veroordeeld. In de verdachtenbank namen plaats C. v. d. B., en Hh. A. de W. te Nootdorp, ter zake van overtreding van art. 142 Sr. het verstoren der rust door valsch alarm. Verdachten hadden in donker onder een brug op 21 Sept. te Stomp wij k om hulp geroepen, zonder dat dit noodzakelijk was. Een tweetal getuigen werden gehoord. De Officier van Justitie eischte tegen ieder der verd. f 10.sub. 10 dagen. De Politie rechter veroordeelde beide verd. ieder tot f 5 sub. 5 dagen hechtenis. Ter zake van beleediging van een agent van politie stond terecht J. K. uit Weesp, van beroep gemeente-ontvanger aldaar. Verdachte zou op het kruispunt Noordeinde Breestraat te L e i d e n, met z'n vinger op het voorhoofd hebben gewezen naar den agent, en deze politie-ambtenaar uitgeschol den, toen verd. moest stoppen. De Officier van Justitie eischte tegen verd. f 20 of 20 dagen hechtenis. De Politierechter veroor deelde verd. tot f 10 of 10 dagen hechtenis. AGENDA UIT DE OMGEVING AALSMEER. Beveiliging van een brug. Op een door den A.N.W.B. en de K.N.A.C. aan het Gemeentebestuur van Aalsmeer gericht verzoek om, ter beperking van het gevaar voor het verkeer om te water te geraken, te bevorderen dat de afsluiting van de Ba- rendebrug in den weg van Aalsmeer naar Amstelveen in geopenden stand in stede van door een paar kettingen zal geschieden door afsluithekken of afsluitboomen in rood-witte kleuren, ontvingen die Vereeni gingen thans een goedgunstige beslissing. HAARLEMMERMEER. Een gevaarlijk punt. Aangezien ge bleken is, dat, vooral onder ongunstige weersomstandigheden, op den Hillegom- merdijk, bij de splitsing met den Venne- perweg voor het verkeer uit laatst genoem de richting, gevaar bestaat te water te ge raken hebben de A.N.W.B. en de K.N.A.C. aan het betrokken wegbestuur verzocht dit gevaar te willen tegemoet komen door plaatsing van een wit-rood geschilderde seinplank. LEIDSCHENDAM. Roode Kruis. Het Ned. Roode Kruis, afd. Stompwijk en Veur organiseert een cursus le hulp bij ongelukken en verband leer. Mannelijke ingezetenen van Stomp wijk en Veur, die aan bovengenoemden kosteloozen cursus wenschen deel te ne men, gelieven zich persoonlijk te melden op Dinsdag 31 October 1933 des avonds tusschen 7 en 8 uur in hotel „De Zwaan" te Leidschendam. Na afloop van den cursus kan feen ver bintenis bij de transportcolonnes van het Roode Kruis volgen. Inlichtingen worden bij aanmelding gaarne verstrekt. NOORDWIJKERHOUT. Examen krankzinnigenverpleging. Door de examencommissie van de R. K. Gestichtsartsen-vereeniging werden de overgangs-examens afgenomen in de St. Bavostichting te Noordwijkerhout. De uitslag der examens luidt: Eerste overgangsexamen: 6 candidaten. Geslaagd C. van den Broek, E. J. M. Broug, M. F. Driessen, J. Esser (Br. Mancius) A. J. G. Streep en A. J. M. Kriek. Tweede overgangsexamen: 9 candidaten Geslaagd: J. W. Gregoor, J. Heemskerk, J. van der Meer, P. H. Pastoors, P. Stax (Br. Geminus), A. Versantvoort (Br. Lidanus) en J. Winnemuller. LEIDEN. Vrijdag: Ledenvergadering „De Hanze", in den Vergulden Turk, 8.30 uur. Zaterdag. Uitvoering van „Litteris Sacrum" Schouwburg 8 uur. Maandag, Eerste lustrum der Maria-Con- gregatie (St. Joseph-parochie), concertzaal „Concordia", 8 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apthoken wordt van Maandag 23 tot en met Zon da g 29 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken G. H. Blanken, Hooge- woerd 171 Tel. 502 en D. J. van Driesen, Mare 110, telef. 406. SASSENHEIM. Concours. Het plaatselijk mondaccor- deon-gezelschap „Excelsior", dir. A. Stem- fourt, dat gisteren deelnam aan den con certwedstrijd te Haarlem behaalde aldaar den tweeden prijs met 110 punten. Als men bedenkt, dat de extra prijs werd gewonnen met 111 punten, dan heeft Sas senheim zeker een goed figuur gemaakt. UIT DE RIJNSTREEK Goud, Zilver, Horlogerie VerloVin^s-, Zegel- en Fantasieringen NIEUWVEEN. Pater Borr. de Greeve spreekt op den Landstormavond. Het .peil van de Landstormavonden in Nieuwveen klimt ieder jaar. Het programma van Maandag avond 30 Oct. belooft echter zooveel schoons, dat we met recht mogen voor spellen, dat deze avond voor de plaatse lijke Landstormafdeeling een historische zal worden. Een keur van sprekers treedt op het po dium. Als eerste zullen we hooren den vermaarden redenaar pater Borromaeus de Greeve, die met zijn gespierde taal me nig onzer reeds eerder heeft geboeid. Vervolgens zal spreken luit.-generaal L. F. Duymaer van Twist, lid der Tweede Kamer en voorz. der Nat. Landst. Commis sie. Als laatste zal het woord voeren res. majoor J. P. Boots, commandant Landst. Corps 7. H. W. Daarna krijgen we het filmgedeelte w.o. vertooning van de massale huldiging van H. M. de Koningin op 9 Sept. j.L Natuur lijk is er ook e»*n Komische tweo-acter on der de seiic films. Voorts zal de uitreiking van het nieuwe vaandel geschieden, alsmede van de prij zen van de schietwedstrijden. De program ma-punten worden aaneen gelascht door een serie schitterende gramofoonplaten, die middels een ingenieuze geluidsinstalla tie zelfs door de hardhooreidsten genoten kunnen worden. Het programma in zijn geheel biedt waarborg, dat hotel Schreuder Maandag avond bestormd zal worden, niet enkel door de Landstormers, maar bovendien door zeer vele anderen, temeer daar de toegangsprijs in verband met de crisis op 30 cer.t gesteld is. Binnenbrand Donderdagmorgen te kwart voor zes brak er brand uit in de on bewoonbaar verklaarde woning van T. V. alhier. V. wilde de kachel plaatsen in zijn huiskamertje en stiet met een kachelpijp de petroleumlamp van de tafel, die de sombere ruimte moest verlichten. De lamp viel aan stukken en in een oogwenk stond het vertrek in lichter laaie. Buren werden uit bed gëklopt, die het blusschingswerk krachtig aanpakten met bluschmidden, die tijdens de middeleeuwen in zwang waren. De gealarmeerde brandweer verscheen ruim een half uur later op het terrein en constateerde, dat er niets meer te blus- schen viel.. Ze rukte met dezelfde vaart weer in met de motorspuit. Ondanks het vroege uur was er vrij veel belangstelling. Ook de burgemeester was precent. Het brandje beperkte zich tot het woonkamer tje, waar de verzekerde inboedel grooten- deels ten offer viel. ZOETERWOUDE (H. R.). E. H. B. O. Bij het bestuur van het Wit Gele Kruis zijn plannen in voorberei ding tot het organiseeren van een cur sus voor Eerste Hulp bij ongelukken, ge heel volgons de regeling van den Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis". Voor deelname aan dezen cursus kan men zich tot 1 November a.s. opgeven bij het bestuur. ZEVENHOVEN. Openbare School. Bij het Gemeente bestuur is ter behandeling in den Raad in gekomen een schrijven, inzake opheffing van de Openbare School in het dorp. Deze school wordt bezocht door ongeveer 20 leerlingen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2