INSTALLATIE BURGEMEESTER VAN ALKEMADE. DONDERDAG 26 OCTOBER 193s DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 (Vervolg) De zes buurtschappen, die te zamen de gemeente Alkemade vormen, hebben giste ren den nieuwen burgemeester, mr. J. W. Peek, en diens echtgenoote op feestelijke wijze ingehaald. Om als burgemeester van Alkemade te worden „ingehaald" en geïnstalleerd heeft men een vollen middag noodig, want ieder van de zes dorpen stelt er prijs op den nieu wen magistraat te ontvangen, en speciaal de jeugd heeft zich .het vuur uit de klom pen geloopen en de stem uit de keel ge zongen om den heer Peek te verwelkomen. Ondanks het trieste weer en de even trieste economische omstandigheden, is het een werkelijke „blijde incomste" geworden, met veel drukte langs de wegen en veel vertoon van vlaggen aan de huizen. De eigenlijke installatie, waarvan wy gisteren reeds verslag gaven, had plaats in het Raadhuis te Roeiofarendsveen. De raadszaal was met groen en bloemen in feesttooi gestoken. Gelukwenschen uit den Raad. Na de plechtige installatie en de rede van den Burgeyieester werd allereerst het woord gevoerd door den heer C. Bontje, die als oudste namens de R. K. Raadsleden een woord van welkom tot den Burgemees ter richtte. Spr. schetste de moeilijke om standigheden waaronder Burgemeester Peek het Burgemeestersambt aanvaardt en zegde namens zijn fractie alle steun en medewerking toe. De heer Los sprak namens de C.-H. Kies- vereeniging en hoopte, dat de Burgemeester onder Gods Zegen nog vele jaren deze ge meente zou mogen besturen. Hoewel hij een minderheid in den Raad vormde, zegde spr. ook van zijn kant zijn volle medewer king toe en hij hoopte, dat Burgemeester Peek nog eenmaal in deze gemeente zijn 25-jarig ambtsjubileum zou mogen vieren. Hierna was het woord aan den heer Ver- wey, die memoreerde het zoo plotseling verscheiden van Burgemeesters Vosteis. Spr. heeft 'n oogenblik stilgestaan, alsof bij dit verscheiden de bestuurstaak ophield. Doch de mensch wikt, God evenwel be schikt en zoo zien wij thans wederom in ons midden een nieuwen magistraat van wien wij hopen, dat hij veel tot stand zal brengen in het belang van de gemeente. Ook de heer- P. J. Heemskerk richtte eenige welkomstwoorden tot den Burge meester en wenschte hem veel goeds in Al kemade toe. In denzelfden geest sprak de heer G. H. Rotteveel. Namens de ambtenaren. Namens de ambtenaren werd net woord gevoerd door den gemeente-secretaris, die allereerst Burgemeester Peek geluk wensch te met zijn benoeming. De ambtenaren ne men, aldus spr., een bijzondere plaats in. Zij maken, in alle bescheidenheid gezégd, met den Burgemeester en den gemeente raad een deel uit van de huishouding der gemeente. Spr. zegde namens de ambtena ren zijn volle medewerking toe en hoopte, dat de Burgemeester op dezelfde wijze zal mogen samenwerken met de ambtenaren als zijn geachte ambtsvoorganger heeft sa mengewerkt. De ambtenaren treden dan ook vandaag den Burgemeester vol vertrou wen tegemoet en zij wenschen niets lie ver dan de verantwoordelijke taak op Bur gemees ter's schouders gelegd zooveel mo gelijk te helpen verlichten. Onder aanbie ding van een fruitmand besloot de secreta ris namens de ambtenaren zijn rede. Burgemeesters aan het woord. Thans was het woord aan den heer Ver kerk, Burgemeester van Hedel, die als vriend en als opleider van Burgemeester Peek eenige waardeerende woorden tot den Burgemeester richtte. Spr. wenschte de gemeente Alkemade geluk met dezen Burgemeester. Namens den kring van Burgemeesters sprak nog een woord Burgemeester Kaste lein uit Aalsmeer, die, na het doel van de club uiteengezet te hebben, Burgemeester Peek van harte geluk wenschte met zijn be noeming, daarbij den wensch uitspreken de, dat mr. Peek veel tot den. groei van deze gemeente zou mogen bijdragen en de club door zijne tegenwoordigheid regelma tig zou mogen vereeren. De Burgemeester van Leimuiden richtte als nabuur een woord van welkom tot den Burgemeester. Spr. hoopte op een prettige samenwerking en deelde hem mede, dat hij door zijn benoeming als Burgemeester tevens ambtshalve lid van het bestuur van de Stichting „Drinkwaterleiding" de Drie Gemeenten was geworden. Hij wenschte hem geluk met deze bestuursfunctie, om dat hij gelukkig bij de Stichting mag con- stateeren, dat het waterleidingbedrijf van de Drie Gemeenten zich in een goede ge zondheid mag verheugen, hetgeen onder de huidige omstandigheden, van de gemeen ten in het algemeen niet gezegd kan wor den. De Pastoor aan 't woord. Tot slot werd nog het woord gevoerd door Pastoor Onel uit Roeiofarendsveen, die sprak namens de Katholieken uit Alke made. Spr. wenschte Burgemeester Peek eveneens van harte geluk met zijne benoe ming en zegde dat er veel aan gelegen ligt of er een goede verstandhouding heerscht tusschen Kerkelijke en Wereldlijke Over heid. Kleine onaangenaamheden blijven ons nu eenmaal niet gespaard, doch hij hoopte, dat deze, evenals bij zijn voorganger, zou den blijven binnen de perken van de wet. Dankwoord van den burge meester. Hierna sprak Burgemeester Peek een dankwoord. Spr. bracht dank aan de 4 le den van den Raad voor de zeer waardee rende woorden tot hem en zyn echtgenoo te gericht. Het beroep,_dai hij op de leden heeft gedaan, heeft reeds weerklank ge vonden en hij hoopt, dat in den Raad steeds een aangename verstandhouding zou mo gen heerschen. Vervolgens dankte hij den gemeente-se cretaris voor de zeer sympathieke woorden namens de ambtenaren gesproken. Ook bracht hij dank aan Burgemeester Kaste lein voor het gesprokene en het verheug de spr., dat er in deze streek een intensieve samenwerking bestaat tusschen de Bur gemeesters. Voorts bracht hij nog een woord van dank aan Pastoor Onel voor het vele goede hem toegewenscht. Hij hoopte, dat, wanneer hij krachtens zijn ambt ge roepen zou worden om zijn duim op het laadje van het gemeentelijk budget te hou den, de geestelijke overheid dan ook zou beseffen, 'dat hij dit deed in het belang van de gemeente. Tot slot bracht Burgemeester Peek een woord van welgemeenden dank aan de burgerij voor de wijze, waarop zij vertoon een blijde incomste hadden bereid, hem en zijn echtgenoote onder zooveel vlag- Zij hebben werkelijk den dag van zijn in stallatie tot een onvergetelijken gemaakt. Hierna werd de eere-wijn aangeboden. Van de receptie werd een zeer druk ge bruik gemaakt. Tal van vereenigingen kwamen bij monde van haren voorzitter den Burge*neester gelukwenschen, terwijl hij van vele corporaties in den vorm van bloe menmanden een hulde in ontvangst mocht nemen. Te ongeveer 7 uur vertrok de Burge meester met zijne familie naar Utrecht. BUITENLAND ONTWAPENING. ONTWAPENINGSCOMMISSIE WORDT VERDAAGD. TOT 4 DECEMBER A.S. Een nieuwe conventie zal worden opgesteld. Het bureau der ontwapeningsconferen tie is gisteren voor de eerste maal weer bijeengekomen, uit den aard der zaak dit maal zonder dat Duitschland was verte genwoordigd. Na uitvoerige discussies werd met alge- meene stemmen op de volgende punten overeenstemming verkregen: 1. Aan de heden te houden zitting van de hoofdcommissie der ontwapeningsconfe rentie zal worden voorgesteld, dat de com missie haar werkzaamheden tot 4 Decem ber a.s. verdaagt. 2. Het bureau zal van de hoofdcom missie opdracht krijgen, intusschen een nieuwen tekst voor een ontwapeningscon ventie op te stellen, die dan op 4 Decem ber aan de hoofdcommissie ter behandeling zal worden voorgelegd. 3. Het bureau zal het oude plan van MacDonald omwerken in den geest der jongste Engelsche voorstellen. 4. De intusschen gevoerde onderhande lingen tusschen de gedelegeerden der on derscheiden mogendheden zullen in een protocol worden neergelegd. In de rede, waarmee Henderson de zit ting van het bureau opende, wees hij in de eerste plaats op de geoeurtenissen, die zich sedert de vorige zitting hebben afgespeeld. „Twee belangrijke punten", aldus Hen derson, „dient het bureau bij het nemen van zijn besluit in het oog te houden, na melijk dat de conferentie den plicht heeft, een ontwapeningsconventie op te stellen en voorts, dat het plan van MacDonald de basis moet vormen voor zulk een conven tie. Het ware voor de conferentie catastro faal", vervolgde de president, „wanneer zij een politiek zou voeren, die men zou kun nen beschouwen als een bewijs van haar onmacht of van slechten wil. Dit zou een ernstigen slag beteekenen voor den Vol kenbond, de zaak der ontwapening en de eer der conferentie. Aldus zou men dienge nen een argument in handen spelen, die sinds verscheidene maanden beweren, dat bepaalde mogendheden haar bewapeningen niet wenschen te verminderen en te be grenzen. Een zware taak rust op de confe rentie, waarvan zij zich slechts kan ont doen, door binnen een redelijken termijn een waarachtige ontwapeningsconventie tot stand te brengen. De moeilijkheden, welke zyn gerezen, vormen geen voldoende reden, om de werkzaamheden der confe rentie te onderbreken'*. BURGEMEESTER PEEK EN ECHTGENOOTE TREDEN HET RAADHUIS BINNEN FRANKRIJK DE MINISTER-CRISIS. Opdracht aan Sarraut aangeboden. President Lebrun heeft gisteren aan Sar raut de opdracht tot vorming van een ka binet aangeboden. Deze heeft de opdracht in beraad gehouden: zijn definitief ant woord zal afhangen van het resultaat zijner beraadslagingen met politieke vrienden. Sarraut is 62 jaar oud en is een oude rot in de politiek. In 1902 werd Albert Sarraut voor het eerst in de Kamer gekozen als afgevaar digde van het tweede district van Narbon- ne, dat hem trouw bleef tot 1926, toen nij voor hetzelfde parlement (Aude) naar den Senaat overging. Reeds in 1906 was Sarraut, toen vier-en- dertig jaar oud, tot onder-minister van binnenlandsche zaken benoemd in het ka- binet-Sarrien, waarin Clemenceau binnen landsche zaken beheerde. Hij behield deze functie toen Clemenceau minister-president werd. Een belangrijke post bekleedde hij van 1911 tot 1913 als gouverneur-generaal van Indo-China, waarbij hij gelegenheid had zijn groote bestuursgaven te toonen. Bij zijn terugkeer werd hij tot minister van onderwijs in het kabinet-Viviani benoemd. Sarraut heeft van bijna alle radicale ka binetten der laatste jaren deel uitgemaakt. (Herriot, Paul-Boncour, Daladier). Kort geleden, bij den dood van Leygues, verwis selde hij in het zoo juist gevallen kabinet de portefeuille van koloniën met die van marine. Sarraut, die zich op literair gebied heeft bewogen, is echter vóór alles een ras-jour nalist. Met zijn broeder Maurice was hij langen tijd eigenaar van het invloedrijke provinciale dagblad „La Dépêche de Tou louse". DE KARTHUIZERS NAAR FRANKRIJK TERUG? De correspondent van de „Msb." te Parijs meldt: De Karthuizers van de Grande Chartreu se, die bij de uitdrijving der kloosterorden uit Frankrijk hun vermaarde abdij hebben moeten verlaten hadden zich, zooals men weet, in Spanje gevestigd te Tarragona en daarheen ook hun materiial van hun in dustrieel bedrijf overgebracht. Nu ook Spanje zijn „Combisme" kent en aan de Karthuizers daar alle industrieele of handelsactiviteit verboden wordt, heb ben de Karthuizers besloten, Spanje te ver laten. Naar thans wordt vernomen, zouden zij het voornemen hebben, hun materiaal naar Grenoble te doen overbrengen. Zooals men weet, spant de bevolking van het Isère- departement en van de geheele Daphiné zich al sinds jaren in, om de Karthuizers te doen terugkeeren en heeft een socialis tisch deputé, Chastenet, zich uit zijn partij laten werpen, omdat hy openlijk protes teerde tegen het verbannen houden van de Karthuizers, die vroeger aan de streek welvaart brachten. Het sectarisme van een radicaal senator heeft tot dusver dien terugkeer belet, niet tegenstaande daardoor het verval bespoe digd wordt van een abdij, die een van de belangrijke elementen vormt in de ontwik keling van het toerisme in Frankrijk. Nu de Karthuizers ook Spanje verlaten en er over denken hun industrie weer in Frankrijk onder te brengen, verwacht men, dat de actie voor hun terugkeer in de Gran de Chartreuse krachtig hervat zal worden. OOSTENRIJK DOLLFUSS VOLGT HET DUITSCHE VOORBEELD. Nazi-gijzelaars naar een concentratiekamp. De autoriteiten te Kufstein aan de Oos- tenryksch-Beiersche grens, hebben be paald, dat, wanneer in de toekomst in de bergen wederom „hakenkruisvuren" zullen worden ontstoken, of wanneer de natio- naal-socialisten zich aan andere provoca ties schuldig maken en de daders niet zul len worden opgespoord, een leider of een andere invloedrijke persoonlijkheid der na- tionaal-socialistische partij voor den duur van een jaar in een concentratiekamp zal worden opgesloten. Ook een referendum in Oostenrijk? Volgens een bericht, dat hét Wolff-bu- reau uit Innsbruck heeft ontvangen, wordt aldaar gezegd, dat bondskanselier Dollfuss ernstig met het plan rondloopt nog dit jaar door een referendum, volgens Duitsch voorbeeld, een sterke basis voor zijn be wind te verkrijgen. Alvorens een defini tief besluit te nemen, zou Dollfuss nog slechts op het resultaat van het referen dum in Duitschland willen wachten. DE BLAUWE ADELAAR OOK IN OOSTENRIJK. Het voorbeeld van Amerika heeft navol ging gevonden. In Oostenrijk zal aan per sonen en firma's, die vrijwillig deelnemen aan den strijd tegen de crisis, eveneens een „blauwen adelaar" worden uitgereikt. Een comité onder leiding van kardinaal dr. In- nitzer en den afgevaardigde dr. Drexel heeft in verband hiermede een „bond tot bestrijding der werkloosheid" opgericht, die zich, volgens het „Berl. Tageblat", tot taak stelt, de gegoede kringen er toe te bewegen hun levensstandaard zooveel als maar even mogelijk is te verhoogen, ten einde zoodoende geld onder de menschen tè brengen. BUITENL. BERICHTEN. DE SPOORWEGRAMP IN FRANKRIJK. REEDS MEER DAN 40 DOODEN. De oorzaak nog onopgehelderd. Het aantal geïdentificeerde dooden bij de spoorwegramp nabij Evreux is in den loop van den nacht tot zes en dertig gestegen. Het aantal der gewonden bedraagt vijftig, van wie er vijf naderhand zijn overleden. Bovendien moeten zich in de brokstukken van de naar beneden gestorte wagons nog drie of vier dooden bevinden. De totale doodenlijst zal dus zeker meer dan veertig namen bevatten. Tot op het oogenblik putten de autori teiten zich uit in veronderstellingen om trent de oorzaak der ramp. Dat de rails ter plaatse bezweken zijn, is zoo goed als het eenige, wat volstrekt vaststaat. Uit het onderzoek van den snelheidsmeter der ver ongelukte locomotief blijkt, dat de vaart van den trein op het oogenblik van de ontsporing 110 km. bedroeg. Het regle ment veroorlooft op deze plek een maxi mum-snelheid van 120 km., ofschoon de lijn er een flauwe S-bocht maakt, waarin zij het viaduct over de beek oversenrijdt. Verder is het zeker, dat de trein aan het slingeren is geweest, „op de wijze van een schip op zee", zooals een geredde heeft verklaard, en toen deze beweging verdacht sterk begon te worden, moest de machinist de remmen met een schok hebben aange zet. Daar het traject tot de beste lijnen van het net der staatsspoor behoort, weshalve juist zulke groote sneldheden geoorloofd zijn, heeft men een oogenblik aan sabo tage gedacht. Directeur-generaal Dautry sluit deze hypothese echter absoluut uit, evenals de veronderstelling, dat de lijn reeds verzakt was voordat de locomotief het viaduct passeerde. De locomotief van den verongelukten trein was niet lang geleden gerepareerd in verband met een beschadiging aan een der assen. Derhalve wordt ook onderzocht of het ongeval misschien door een afwijking aan de locomotief kan zijn veroorzaakt. TREINBOTSING IN JAPAN. Tientallen dooden en gewonden. Uit Foekoei wordt gemeld: Bij een bot sing tusschen electrische treinen, die toe schouwers vervoerden naar de Japansche legermanoeuvres, zijn naar gemeld wordt, tientallen personen gedood of gewond. STORM EN HOOG WATER IN FRANKRIJK. Stormen en overstroomingen hebben in verscheidene deelen van Frankrijk ernstige schade aangericht. De spoorlijn tusschen Parys en Nimes is wegens verzakking gestremd; de reizigers worden per autobus vervoerd. In het district Beziers heeft gedurende zes uur een onweersstorm gewoed, waar door de rivieren buiten haar oevers zyn getreden en het verkeer zoowel per trein als per auto gestremd is. In de Vendée hebben eveneens hevige stormen gewoed. Op enkele plaatsen is de bliksem ingeslagen, waarbij eenige perso nen om het leven zyn gekomen. OVERSTROOMINGEN IN SPANJE. Tengevolge van den hevigen regenval zijn verschillende gedeelten van de Spaan- sche provincie Guipuzcoa overstroomd en zijn de verbindingen tusschen Irun en Hen- daye verbroken. Vele straatwegen zyn vernield en het spoorwegverkeer moest ge staakt worden. In sommige dorpen staat het water 1 a 2 M. hoog. De materieele schade is zeer groot en verscheidene personen werden vermist. De overheid heeft tal van maatregelen genomen, teneinde de getroffen bevolking te helpen. DUITSCHE MUSEUMDIEF GEARRESTEERD. 86 etsen van Rembrandt uit het kasteel Aschaffenburg gestolen. De politie te Straatsburg heeft den uit Dresden afkomstigen 39-jarigen Robert Frankel gearresteerd en zijn koffers, waar in zich 65 uit het museum van het kasteel Aschaffenburg gestolen etsen van Rem brandt bevonden, geconfiskeerd. Frankel, die uit het kasteel Aschaffen burg in totaal door middel van inbraak 86 etsen had gestolen, is naar de gevangenis overgebracht. De gestolen etsen, die een waarde van verscheidene millioenen mark vertegenwoordigen zijn door het O. M. in Straatsburg in veiligheid gebracht. Er is een verzoek om uitlevering inge diend. SCHIETPARTIJ TUSSCHEN STUDENTEN. Gistermiddag is het bij het universi teitsgebouw van Warschau tot ernstige botsingen gekomen tusschen nationalisti sche en regeeringsgezinde studenten. Het kwam tot een wilde schietpartij. Vier stu denten werden ernstig gewond door revol verschoten, terwijl acth studenten betrekke lijk licht zijn getroffen. Allen moesten worden opgenomen. De schoten werden het eerst gelost door eenige leden der jeugdorganisatie van het eenigen tijd geleden ontbonden nationalis tische „leger van Groot-Polen". De student die het eerst heeft geschoten, kon worden gearresteerd. NED. OOST-INDIE LUITENANT IN ZEE VERDRONKEN. Aneta seint uit Soerabaja: Sedert eenige dagen werd vermist de luitenant ter zee der tweede klasse H. M. Willemsen van de „Prins van Oranje", lig gende te Tarakan. Gisteren werd het lijk van den vermisten officier bij den steiger opgehaald. De begrafenis vond heden te Tarakan plaats. DALING VAN DEN KOFFIEPRIJS. Ernstige gevolgen voor Midden-Java gevreesd. De nieuwe prijsdalingen van de koffie hebben in de Semarangsche productenwe reld groote ongerustheid gewekt. Toen en kele maanden geleden de koffieprijs zich bewoog om 22 per pikol, zijn er vele con tracten afgesloten. Een groot deel van den ondernemingsoogst in Midden-Java is toen door productenhandelaren in koop genomen. De Midden-Java-oogst werd dit jaar be cijferd op 23.500 pikol. Thans zijn in kor ten tijd de prijzen geweldig teruggeloopen. Donderdag 28 Sept. jl. deed koffie te Soe rabaja nog veertien gulden en den volgen den dag vernam het Sem. Alg. Hbl., dat te Semarang aanbod loskwam voor 13. maar dat er geen interesse was van koo- perszijde. Van makelaarszijde wordt .het totaal der koffiecontracten dat te Semarang werd gesloten, waarin ook een aantal con tracten zijn, die over Soerabaja loopen, begroot op 40.000 pikol. Op verreweg de groote meerderheid van deze contracten zullen verliezen moeten worden genomen tot 8.a 9.per pikol. In October moeten de eerste afwikkelingen plaats heb ben en dan zal blijken dat verscheidene producten-handelaren niet meer in staat zijn de zware verliezen te dragen. Immers, hun reserves zijn door de langdurige ma laise reeds finaal uitgeput. Alleen te Se marang zou een bedrag van ongeveer 3 ton bijgepast moeten worden. Men vreest daar voor het ergste. Deze catastrophale daling van den koffieprijs zal een nieuwe ontreddering van de cul tures na zich sleepen, indien niet tydig wordt ingegrepen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9