i'ARSITY SCHOENEN KKEI PAANAKKER&Co r DONDERDAG 26 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 ELK PA Alt t|N AANBEVELING :|N AAN BE VEI 4 VERKRIJGBAAR UITSLUITEN MAARSMANSSTEEG GEMENGDE BERICHTEN VRACHTAUTO TE WATER GEREDEN. Bestuurder gered. Gisterochtend reed een met melkbussen geladen vrachtauto van de firma Verhoef te Montfoort over.de ophaalbrug te Oude water, toen de chauffeur, de heer G. v. Kats, waarschijnlijk door een defect aan de stuurinrichting bij het nemen van de bocht Oosterijselkade den wagen niet kon hou den en pardoes den IJsel inreed. De chauf feur werd door middel van een toegesto ken haak op den kant getrokken en kwam met den schrik vrij. Gedurende eenigen tijd was de scheepvaart ter plaatse geheel gestremd. De ligging van den auto was duidelijk zichtbaar in de draaikolk van den stroom. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Proces-verbaal tegen roekeloos chauffeur. Gistermorgen is op den onbewaakten overweg, nabij het gemeentehuis te Sloch- teren, de bloemenauto van den heer L. Sol te Appingedam, aangereden door een juist passeer enden motortrein van de Woldjer Spoorwegmij. Het achterste ge deelte van de auto werd vernield. De bloe men lagen over de spoorbaan verspreid. Tegen den autobestuurder, die dacht den spoorweg nog wel te kunnen passeeren voor de trein voorbijreed, is proces-ver- baial opgemaakt. De trein kon na een kleine vertraging zijn reis vervolgen. „Msbd." DOOR EEN VALLENDE RAIL GEDOOD. Op de staatsmijn Maurits is Dinsdag middag de ploegbaar J. M. Mueters wo nend te Geleen op het spoorwegemplace ment bij het lossen van rails aan het ach terhoofd getroffen door een van een wa gen vallende rail. Hij kreeg een schedel breuk en een halswervelbreuk en is tenge volge daarvan onmiddellijk overleden. De getroffene was 36 jaar oud en vader van vier kinderen. HUIS AFGEBRAND. De brandspuit was niet te gebrniken. Vermoedelijk tengevolge van kortslui ting is brand ontstaan in de woning van den heer Bongers te Doornenburg. De brandweer moest wegens onbruik baarheid van de brandspuit het blus- sching:werk met emmers water verrich ten. Het gevolg was, dat het huis geheel afbrandde. Van den inboedel kon niets worden gered. De schuur bleef door de gunstige windrichting behouden. De schade wordt door verzekering ge dekt. JACHTOPZIENER DOOR EEN STROOPER AANGEVALLEN. De opziener bijna geworgd. Gisternacht is de heer D. Jansen, jacht opziener op het landgoed van jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoogelanden, oud-bur gemeester van Haarlem, in het jachtveld te Wijk aan Zee door een strooper aange- veallen. Bij een hevig gevecht bleek de strooper de sterkste en wist ten slotte te ontkomen. Reeds geruimen tijd, aldus verhaalt de „TeL", had de jachtopziener uit de aan wezigheid van strikken in het jachtveld nabij het hoogovenbedrijf opgemaakt, dat er in dat gedeelte van het landgoed ge ducht werd gestroopt. Dinsdagmiddag zag de heer Jansen weer een aantal nieuwe strikken. Dat was voor hem aanleiding om den volgenden morgen er vroeg op uit te trekken. Omstreeks halfzes stelde hij zich verdekt op en het duurde niet lang of de strooper verscheen. Toen deze den op ziener gewaar werd, liep hij weg. Een ge duchte wedloop ontstond, waarbij de heer Jansen zoo onfortuinlijk was enkele malen te vallen. Daardoor kreeg de stroo per een voorsprong. De hond van den opziener bedreigde den strooper intusschen geducht en wierp hem eenige malen tegen den grond. Ten laatste wist hij den stroo per tot staan te brengen. Toen de opziener naar 's mans naam in formeerde, greep de strooper hem aan. Een verwoede vechtpartij ontstond, waar bij de 52-jarige Jansen het onderspit dolf. Doordat de aanvaller op den rechterarm van de opziener lag, zag deze geen kans zijn revolver uit zijn broekzak te halen en zich daarvan te bedienen. De hond, eent Belgische herder, beet den strooper eenige malen en scheurde zijn kleeren. Juist op het oogenblik, dat de strooper de keel van den opziener omklemde, kwam de aangevallene weer boven te lig gen. Deze gunstige positie duurde maar kort, want opnieuw bleek de strooper, een zwaar gebouwd man van ongeveer 25 jaar, de sterkste te zijn. Hij wierp den op ziener van zich af en ging opnieuw aan den haal. Wel loste de heer Jansen nog eenige schoten maar, naar hij ons verklaar de, was het geenszins zijn bedoeling den belager te treffen. Via het terrein van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij wist de man te ont komen. Hij werd op dit terrein nog aange sproken door een beambte, wien hij toe riep dat de jachtopziener hem achterna zat. Deze liet den man toen ongemoeid gaan. De heer Jansen stelde den rijksveld wachter met het gebeurde in kennis en deze heeft een nauwkeurig onderzoek in gesteld, waarbij een politiehond goede diensten bewees. In de nabijheid van de plek waar de vechtpartij plaats vond, trof men verschillende gedeelten van kleeding- stukken aan, die door den hond waren af gerukt, terwijl ook een boordeknoopje werd gevonden. Verder werden eenige voetafdrukken opgenomen, terwijl de rijksveldwachter een vaag signalement kon geven. De heer Jansen, die bij de vechtpartij geen noemenswaardige verwondingen op liep, is reeds 26 jaar op het landgoed als opziener werkzaam. Het was de tweede maal in zijn langjarige loopbaan, dat hij bij een dergelijk avontuur het onderspit moest delven. Den eersten keer gebeurde dat bij een ontmoeting in het jachtveld met een strooper-bokser, die hem toen met enkele fiksche slagen buiten gevecht stelde. LAFFE OVERVAL OP OUDEN MAN TE SITTARD. Was diefstal de drijfveer? Omstreeks 9 uur Dinsdagavond hóórden buren van den 63-jarigen A. Tummers, die in de Dorpsstraat te Ophoven alleen woont, een verdacht gekerm. Toen zy een onder zoek gingen instellen, vonden zy Tum mers ernstig gewond op de binnenplaats liggen. Hij kon nog verklaren, dat hij zich naar de'schuur had willen begeven om wat brandhout te halen. Op de binnenplaats was hij plotseling door twee hem onbe kende personen overvallen. Men vermoedt, dat diefstal de aanlei ding is geweest, daar het bekend was, dat Tummers een paar dagen geleden een paar varkens had verkocht, waarvan hij de opbrengst nog in huis had. Of er iets vermist wordt, kon hedenmorgen nog niet worden vastgesteld, daar Tummers zoo spoedig mogelijk in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De politie stelt uit gebreide pogingen in het werk, om de laf fe daders op te sporen. „Tel." ZWARE MISHANDELING VAN EEN OPZICHTER. Weer bij de werkverschaffing. Twee arbeiders uit de gemeente Heesch werkzaam bij de ontginningswerken, die op de grens der gemeente HeeschNistel- rode in werkverschaffing worden uitge voerd, geraakten tijdens den arbeid in een heftige woordenwisseling met den opzich ter W. Snijders uit Uden. De heer Snij ders, die namens de Nederlandsche Heide maatschappij met het toezicht op de werk zaamheden belast is, had hun een aanmer king over het werk gemaakt, hetgeen niet naar den zin was van de beide werklie den. De oneenigheid liep zoo hoog, meldt de „Tel.", dat de arbeiders tot handtastelijk heden overgingen en met him spaden den opzichter zeer zware slagen toebrachten. De man werd ernstig over het geheele lichaam verwond en moest, nadat een ont boden geneesheer eerste hulp had verleend per auto naar zijn woning in Uden worden overgebracht. Zijn toestand is vrij ernstig. Spoedig verscheen een wachtmeester der marechaussee uit Geffen, alsmede de rijks veldwachter uit Heesch ter plaatse. De da ders werden gearresteerd en achter slot en grendel gezet. Zij zullen ter beschik king van den officier van justitie te 's-Her- togenbosch worden gesteld. HET GAATJE IN DE „PULL-OVER". Een Chineezen-historie in de Haarlemmermeer. Een vermakelijke Chineezenhistorie heeft op den Nieuwen Meerdijk in de Haarlem mermeer plaat sgehad. Een pull-overs-verkoopende Pinda-Chi nees vervoegde zich naar de „Msb." ver telt bij mej. O. ora een dergelijk kleeding- stuk aan den man of beter aan de vrouw te brengen. Mej. O. bekeek den „over- gooier" met een critisch oog enont dekte er een gaatje in. Vanzelfsprekend werd het kleedingstuk geweigerd en aan den Chinees teruggegeven. Maar de man verweet nu mej. O. dat. deze het gaatje er in had gemaakt! Hy wil de noch het kleedingstuk terugnemen, noch van het erf van de woning afgaan. Buren schoten te hulp en de Chinees nam de wijk, met achterlating van zyn kof fer.... Toen begon de historie pas! De Chinees zon op wraak en de wraak kwam in den persoon van een kameraad ook een Chinees! waarmede de verdreven Chi nees des middags in het dorp arriveerde. Helaas vergisten zy zich echter in de wo ning, waar de een zijn koffertje had ach tergelaten, en wilden bij mej. S. binnen dringen die met het heele geval niets te maken had. Deze verweerde zich met.... de waterslang tegen beide indringers, die blijkbaar tegen water wel bestand waren, want zij sprongen op mej. S. toe, grepen haar bij haar haren en eischten geld van haar, wat mej. S., om van de Chineezen UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Vrijdag 27 October. Huizen, 1875 m. (Algemeen programma, verzorgd door de N.C.R.V). 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgenwijding o.l.v. Ds. Th. A. Hoen. 11.00 Orgelspel S. P. Visser. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Concert d. h. Ensemble v. d. Horst. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Chr. Lectuur. 3.00 Zang door N. Pielstroom (bariton). A. d. vleugel: G. Kruyff. 4.00 Gramofoonplaten. 4.15 Concert. J. Klasen (fluit), H. Kie kens (hobo), B. de Wilde (clarinet) en F. Gersteling (piano). 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Tuinbouwpraatje A. J. Herwig. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Literaire causerie. 8.00 Verst. NCRV-Klein-orkest o.l.v. P. v. d. Hurk. 9.00 P. J. v. Muilen: De smalfilm. 9.30 Vaz Dias. 9.40 Vervolg concert. 10.45—11.30 Gramofoonmuziek. Hilversum, 296 M. (8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00—12.00 VARA). 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie F. Nienhuys. 10.30 Orgelspel C. Steyn. 11.00 Gramofoonplaten. 11.15 Vervolg declamatie. 11.30 Piano-recital R. de Cocq. 12.00 Ensemble Rentmeester en gramo foonmuziek. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.30 Causerie P. J. Schenk. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 Orgelspel J. Jong. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 6.00 C. Steyn (accordeon) en J. Jong (piano). 6.10 Vervolg orkestconcert. 6.40 Dr. W. Banning: Het nationaal-so- cialisme in Duitschland tot 1933. 7.00 Vervolg VARA-orkest. 8.00 Causerie door Dr. W. Banning. 8.30 Zang door Dora Bueno de Mes- quita. 9.00 Causerie mej. Dr. N. A. Bruining. 9.30 Vervolg zang voordracht. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Causerie Prof. Dr. J. Lindeboom. 10.45 Gramofoonpl. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 12.20 Orgelspel H. Dawson. 12.50 BBC-Dansorkest o.l.v. H. Hall. 1.35 Northern Studio-orkest o.l.v. J. Bridge. 2.20 Voor de scholen. 3.20 Muzikale causerie. 4.10 Gramofoonplaten. 4.50 E. Colombo en zijn orkest. 5.35 Kinderuur. 6.50 Beethoven's strijkkwartetten. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 Proloog en 1ste acte van Rimsky- Korsakow's opera „Tsar Saltan" o.l.v. Alb. Coates. maar af te zijn, hun tenslotte gaf. En toen kwamde zoon van mej. S. en gaf den beiden Chineezenzóó'n ge voelig pak slaag, dat zij zich voorloopig wel niet meer in het dorp zullen vertoo- nen. WEER EEN INBRAAK IN EEN PASTORIE De buit was gering. Gisternacht hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot de R. K. Pastorie te Westerblokker, door verbreking van een raam in de serre. De inbrekers zijn zeer 9.20 Berichten. Gramofoonmuziek. 9.50 S. P. B. Mais: The Modern Colum bus (uit Amerika). 10.10 „Kaleidoscope", hoorspel van J. Sie- veking. 11.20 Voordracht. 11.2512.20 Dansmuziek, door Harry Roy en zyn band. „Radio-Paris, 1724 M. 8.05, 12.50 en 7.40 Gramofoonplaten. 9.05 „La course du flumbeau", spel van Hervieu. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Concert u. h. Bellevue-Strand- hotel. 2.204.20 Concert uit Rest. „Wivex". 7.30 Engelsche liederen door v. Nielsen. 7.40 „Jeanne d'Arc" van B. Shaw. 9.4510.20 Kamermuziek door S. Gold berg (viool), P. Hindemith (viola) en Em. Feuermann (cello). Langenberg, 473 M. 5.25, 6.35 en 10.45 Gramofoonplaten. 11.20 Sürag-orkest o.l.v. Görlich. 1.55 Westfaalsch Omroeporkest o.Lt. Göhre. 2.05 Kamermuziek. 3.20 Werag-orkest o.l.v. Kühn. 6.20 Leipziger Symphonie-orkest o. 1. v. Blumer. 8.20 Populair concert. 10.05 Werag-orkest o.l.v. Otto Julius Kühn. Rome, 441 M. 7.35 .Gramofoonplaten. Brussel. 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Omroeporkest oJ.v. Leemans. 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 Symphonieconcert o.l.v. Meulemans. 6.20 Gramofoonplaten. 6.50 Zangvoordracht. 7.15 Gramofoonplaten. 8.20 Symphonieconcert o.l.v. Meulemans. 9.3510.20 Symphonieconcert o.l.v. Meule mans. 508 M.: 12.20 Gramofoonplaten. I.30 Omroepklenorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o.l.v. F. André. 6.35 Gramofoonplaten. 6.50 Piano-recital. 7.10 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 9.20 Omroeporkest o.l.v. André Deutschlandsender, 1635 m. 7.25 „Das Schweineschlachten", boeren- comedie van A. Hinrichs. 8.40 Viool-recital met pianobegeleiding. 9.20 Berichten. Causerie. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Dansmuziek uit Keulen. Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf te Leiden. (3e programma) 8.12.20 Langenberg. 12.20—15.20 North Reg. 15.2017.20 Langenberg. 17.20—18.35 Brussel (VI.). 18.35—20.20 Praag. 20.20afloop Londen Reg. (4e programma) II.20—13.20 Kalundborg. 13.2014. Deutschlandsender. 1416.10 Kolundborg. 16.1017.35 Daventry. 17.35—18.20 Londen Nat. 18.2019.20 Deutschlandsender. 19.20—20.50 Midland Reg. 20.50afloop Budapest. (Wyzigingen voorbehouden). brutaal te werk gegaan en hebben alles overhoop gehaald, alle kasten en bureaux werden opengebroken, doch de buit be stond slechts uit een trommel, inhoudende ongeveer 25.De trommel is later in de onmiddellijke nabijheid van de kerk terug gevonden. Voor zoover ons thans bekend fc, heb ben de inbrekers kerk en sacristie onge moeid gelaten. De pastoor was afwezig, alleen de kape laan was thuis. De politie stelt een uitge breid onderzoek in, meldt „de Tyd". FEUILLETON. VREEMDE KAPERS OP DE KUST. Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. 18) Laat mij uitvallen, brulde hy. Dit moet ik onderzoeken, en hij stormde naar de deur. De burgemeester van Woolcraft, die de partner was geweest van den verslagen krijgsman, stond op en drukte op een elec- trische schel. Ik denk niet, dat hij nog terugkomt, mompelde hij in gedachten verdiept. Vandaag zeker niet, stemde de ge meente-secretaris tóe. Hij is een dikkop, maar dat is al te veel voor hem. Smith, zei de burgemeester, breng een flesch Moët en vyf glazenMijne heeren, ik wensch te drinken op de ge zondheid van ouden Nicky, die niet voor een kleintje vervaard is. Maar ik heb altijd gevonden, dat die telefoon in een cel ge plaatst behoort te worden. Generaal Swiney was natuurlijk naar de hoofdtelefoon beneden gesneld. Een mi nuut of vijf later verklaarde een beleef de telefoonbeambte, dat de laatste oproep vanuit een publieke telefooncel gedaan was. De generaal raasde wel een uur lang door Woolcraft maar zag niemand, dien hij zelfs maar in de verste verte van ma jesteitschennis kon verdenken. Furneaux, die ongemerkt op den hoek van een straat door inspecteur Hobbs was opgepikt, was al een heel eind onderweg naar „The Ho mestead", voordat zijn slachtoffer de club verlaten had. Het was Hobbs, die zelf door zyn Londensche collega's over den generaal in gelicht aan Furneaux het een en ander verteld had van dezen magistraat, dat aan weinigen bekend was. Daar hij overtuigd was, dat de wesp nooit of te nimmer zou kunnen ontdekken, wie er zoo geniepig in het verborgen nest had gepord, schudde hij van het lachen en kwam zoover los, dat er nog meer details van het verleden van den generaal loskwamen. Opgewekt pratend liepen zei naar „The Home- teasd". Het onderzoek, dat daar zou plaats vin den was een zuivere formaliteit. De lijk schouwer kondigde aan, dat het onder zoek werd verdaagd tot dien dag over een week en heropend zou worden in het gemeentehuis van het naburig dorp; zon der verwijl ging hij thans over tot het in vullen van de vergunning tot begraven. Juan Garcia kwam daarna achter uit de hall naar de tafel toe. Mag ik een verklaring afleggen? vroeg hij. Ik wensch, dat u niets zegt met be trekking tot dit onderzoek zei de lijk schouwer. Mijn vader en ik onderwerpen ons aen uw beslissing, meneer, en thans was er in zijn beheerschte houding niets te bemerken van een zich niet op zijn ge mak voélen, zooals den vorigen avond op Royson's kamer het geval was geweest. Wij wenschen alleen te verklaren, dat wij voor een ruime vergoeding zullen zor gen.... vcroover altans geld tot eeni ge verzachting van lijden kan bijdragen. Wij zullen deskundigen om raad vragen, welke bedragen aan de betrekkingen van de ongelukkigen uitgekeerd moeten wor den, en daaraan zullen wij nog een som toevoegen, waarin het verlies, dat wijzelve gevoelen tot uiting gebracht zal worden. Een gemompel van aangename verras sing deed zich uit het midden der jury hooren. Ik ben er zeker van, antwoordde de lijkschouwer, dat alle betrokkenen uw woorden met oprechte sympathie en in stemming hebben aangehoord. Intusschen speelde zich een meer op windend tooneel af in een kleine kamer, waarheen sedert den vorigen dag eenig meubilair van de bibliotheek was overge bracht. Furneaux was bezig dien gereserveer- den aristocraat, Alexis Baron Garcia Y Gonzales onder handen te nemenja, hij had voor deze netelige onderneming *iet voordacht den tijd gekozen, waarop Juan Garcia bij het onderzoek aanwezig moest zijn. Hobbs had hem verteld, waar hy zyn moest. Geen van de dienstmeisjes durfde hem er zonder voorkennis heen te bren gen weshalve hij zichzelf aandiende. De koude blik, dien de indringer opving zou sommige menschen wellicht van hun stuk gebracht hebben; Furneaux werd er alleen maar door aangespoord. Hij keek in de staalblauwe oogen van een man van een zeer gedistingeerd' uiterlijk, met wit haar en een grijzenden knevel, die zich met een stapel papieren bezig hield. Deze werden boos terzijde geschoven, toen de detective naar voren kwam. Aangezien ik de af deeling Crimineele Recherche vertegenwoordig en tijdelijk hier in de buurt onbekend wensch te blij ven, kon ik mij niet laten aandienen, ba ron, begon hij. Dat is de reden, dat ik zoo onverwacht verschijn. Ik twijfel er niet aan, of u zult mijn verklaring aan vaarden. Niemand weet beter dan u zelf, dat de uiterste discretie noodzakelijk is, om thans een hoogst ongewenschte publi citeit te vermijden. Hij bood zijn kaartje aan, dat de baron evenwel niet aannam. Welke af deeling? kwam de vraag en, de toon van den spreker was uiterst aan matigend. Furneaux stak het kaartje weer in zyn zak. Scotland Yard, antwoordde hy. Hebt u wel eens van Scotland Yard ge hoord, baron? Het is een beruchte plaats, waarin het Engelsche hoofdkwartier voor de opsporing van misdrijven gevestigd is, en die tevens tot tijdelijke verblijfplaats dient voor de in Londen verloren para- pluie's. De oude heer schoof zijn stoel achter uit zonder op te staan, en keek den bru talen indringer woest aan. Plotseling ver anderde zyn gelaatsuitdrukking. Zijn oogen stonden niet zoo dicht bijeen als die van zijn zoon, maar gaven aan zijn ge zicht toch dezelfde karaakteristieke uit drukking van koppigheid. Heb ik u al eens eerder gezien, viel hij uit. Furneaux antwoordde niet dadelijk. Grand Dieu! mompelde de baron toen en hij werd doodsbleek. Nu herinner ik mijHoe is uw naam? Is dat van belang? Maar.... uw visitekaartje. Natuurlijk, als u dat wenscht te zien. Furneaux had de eerste ronde gewon nen, maar zijn gezicht was gelijk een mas kereen uit ivoor gesneden masker. De baron wierp een blik op het kaartje, en los het opschrift met een uitdrukking van verbijstering. Zonder dat die hem aange boden werd, nam de detective een stoel en plaatste die vlak naast het bureau. Ah! kakelde hij met jongensachtige opgewektheid, nu herinnert u het zich! Dat waren groote dagen, toen u en prins Manuel Velasquez, de zachtaardigste man dien ik ken, gewoon waren schaak te spe len in die ongure club achter Tottenham Court Road. Brave oude kerel! Hy wist heel wat meer van bijen dan van bommen af. Hij was een idealist, eerlijk en simpel. volkomen eerlijk en buitengewoon simpel. Natuurlijk placht een zoogenaamd veel gevaarlijker troepje samen te komen in het café in Dean Street. Die samenzweer ders maakten ernst met de zaak. Maar niet in Engeland. O, hemel, neen! Hier moesten ze hun fatsoen houden of Scotland Yard zou nooit aan ieder het honorarium uitbe taald hebben voor het inzenden van ver trouwelijke rapporten over alle anderen. Wat een sport was dat! Ik was in dien tijd een jong politie-agent en werd uitgekozen, omdat ik Fransch sprak en er heelemaal niet als een detective uitzag. Dat is nog steeds niet het geval, nietwaar? Houd op! Sluit die deur af! (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5