DE OMZETBELASTING goedgekeurd 25ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DONDERDAG 26 OCTOBER 1933 No. 7645 Sk £cicbefie0oti^<mt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten noogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «q verhuur, koop en verkoop: 0.50 Ltlt nummer bestaat uit VIER bladen. V Nationaal-Socialisme en Godsdienst-vrijheid. In een propaganda-vergadering van de Nationaal-Socialisten (de N. S. B.), giste ren te L i s s e gehouden, heeft een der sprekers verklaard, dat hij als Katholiek met gerustheid voor de totstandkoming van een nationaal-socialistischen Staat werkt en ijvert, omdat onze godsdienst vrijheid in dien Staat absoluut ge waarborgd zal zijn! Uit de beschouwing over het Nationaal- Socialisme, die wij gisteren hebben ge schreven, moet een aandachtige lezer met zekerheidhet tegenovergeste 1- d e hebben geconcludeerd! In een machts- staat, zooals het Nationaal-Socialisme dien wil, is de godsdienst-vrijheid zeker niet gewaarborgd. Wat theore- t i sch vanzelf sprekend is en prac- tisch ook uit de feiten blijkt. Wij willen hierover vandaag aan het woord laten den bekenden pater Jaoobs M.S.C., die in een besturen-conferentie van den Limburgschen R.-K. Werkliedenbond te Heerlen zeide: „In de consequentie van het beginsel: de staat boven alles, staats- of natie-belang (en de staat en natie één geworden met het nationaal-socialisme) ligt de verkla ring, dat in Duitschland thans met ver krachting van hetgeen in elk niet natio- naal-socialistisch oog recht is alles wordt weggeveegd of weggeknuppeld, wat volgens de idee's der heerschende groep de eenheid van den staat-natie, en dus de kracht van den staat-natie in den weg staat. Daarom moeten „communisme, S.P.D., Centrum over één kam geschoren wor den", d.i. vernietigd! Daarom worden de Katholieke Arbeiter- vereine staatsgevaarlijk genoemd en be dreigd, ondanks 't gegeven woord van Hit- Ier. Daarom wordt elke krant, die het na tionaal-socialisme niet verkondigt, gemuil korfd of verboden of in beslag genomen! Daarom worden de confessioneele jeugd organisaties opgehevenen zal de een heidsorganisatie ze opvoeden tot goede Duitschers! Daarom wordt de school ge maakt tot een éénheidsschool, wier doel is in alle geledingen de Duitsche mensch! En let wel: dat gebeurt krachtens het beginsel; da- zal dus overal gebeuren waar het nationaal-socialisme de macht krijgt. Dat zou ook in Nederland gebeuren! In elk land, waar het nationaal-socialis me de macht zal krijgen, zal vroeg of laat de katholieke Kerk moeten bestreden en vervolgd worden, juist omdat de katholie ke Kerk, krachtens haar beginsel, zich niet kan laten gebruiken tot een instru ment van een verkeerde staat-natie-ras- opvatting, wijl zij den godsdienst als 'n van den staat onafhankelijke waarde moet verdedigen! Pogingen tot knechting en, omdat de katholieke Kerk zich niet mag laten knech ten, als gevolg daarvan vervolging der katholieke Kerk, zijn de onvermijdelijke consequenties zelf van de grondgedachte van het nationaal-socialisme". Tot zoover pater Jacobs. Men kan het wat sterk en kras gezegd vinden. Maar dit is zeker niet te sterk of te kras gezegd: Het gevaar voor de gods dienst-vrijheid is\ in een nationaal-socia listischen Staat groot. Voor onze mede-Katholieken in Duitsch land hopen wij, natuurlijk, onder het na- tionaal-socialistisch systeem het beste. Ons inziens, is, hoe groot het gevaar voor de godsdienst-vrijheid onder een na tionaal-socialistischen dictator ook is, het toch niet zeker, dat de vrijheid zal wor den aangerand. Maar, helaas, schijnt het in Duitschland al dien kant heen te gaan. Het is bij de daar toegepaste strenge cen suur vrijwel onmogelijk uit Duitschland betrouwbare berichten te krijgen, maar er DOOR DE EERSTE KAMER „IN VOLLE BEWUSTZIJN DER ZWARE LASTEN", OMDAT HET NOODZAKELIJK IS VOOR HET EVENWICHT IN DE BEGROOTING. DEN HAAG, Woensdag 25 October. Woensdagmorgen kwam de Eerste Ka mer reeds om elf uur bijeen tot behande ling der Omzetbelasting. Men weet, dat dit ontwerp eenigen tijd geleden door de Tweede Kamer werd aanvaard, nadat zoo wel bij de schriftelijke voorbereiding als bij de openbare behandeling het gemeen overleg" tot belangrijke verbeteringen in het voorstel hadden geleid. Vooral de ka tholieke afgevaardigde de heer Kortenhorst had zich daarbij ten zeerste onderscheiden en tal van mitigeeringen voor het bedrijfs leven weten te verkrijgen. De minister van financien werd toen van alle kanten lof gebracht voor de zeer vlotte wijze, waarop hij met de Kamer had gemarchandeerd. Dat minister Oud niet méér kon doen was eenvoudig een gevolg van het feit, dat de geraamde opbrengst van 85 millioen moest behouden blijven. Dit was dan ook de voornaamste reden, waarom hij met kon besluiten de weeldebelasting uit het ont werp te lichten, wat vooral van katholieke zijde werd voorgestaan. Daartegenover stelde de Regeering als belangrijkste con cessie de vrijstelling van grondstoffen en hulpmiddelen voor het bedrijfsleven. Uiteraard leent de behandeling in de Eerste Kamer zich minder goed om het „gemeen overleg" tot zijn recht te doen komen. De aard van dit hof van revisie die meebrengt, dat het het recht van amen dement moet missen maakt dit onmo gelijk. Trouwens de Eerste Kamer moet speciaal in onze dagen waarin zooveel gesproken wordt over veranderingen in onze staatsinrichting er met de meeste zorg voor waken, dat zij niet ontaardt in een getrouwe cop ie van de Tweede Kamer. Dit vormt namelijk wel een der voornaam ste bezwaren, die men tegen de Eerste Ka mer in haar huidigen vorm en samenstel ling heeft. Begrijpt zij haar taak, dan geloo- ven wij, dat wij prijs moeten stellen op behoud van dit college, dat zijn diensten o.a. bewezen heeft bij de behandeling van het Nederlandsch-Belgische verdrag. Zooals bekend beperkt de openbare be handeling van wetsontwerpen in de Eer ste Kamer zich tot het houden van alge- meene beschouwingen. Artikelsgewijze be handeling zou in verband met het feit, dat zij het recht van amendement mist, weinig zin hebben. Van katholieke zijde werd het ontwerp door verschillende sprekers ieder vanuit een ander gezichtspunt bezien. De heer Visser (R.K.) verklaarde het wetsontwerp niet sympathiek te vinden en zou slechts noode voorstemmen. Zijn be zwaar is voornamelijk, dat deze indirecte belasting zwaar zal drukken ook op de al lerarmsten, ook op de steuntrekkenden. Volgens deze afgevaardigde zouden spe ciaal van inkomens van boven de ƒ30.000 wel hoogere belastingen kunnen worden geheven. Met den katholieken hoogleeraar in de economie, prof. Raaymakers, is hij het eens, dat inkomens van ƒ50.000 meer dan voldoende zijn; wat daar boven gaat zou hij willen aanwenden ten bate van de gemeenschap. De heer Blomjous (R.K.) meende, dat deze belasting noodwendig is, al zal ze zwaar drukken. Hij spreekt zijn ernstige teleurstelling uit over het feit, dat een her ziening van het tarief van invoerrechten nog niet is ingediend. Hij acht deze urgent met het oog op den toenemenden drang van het buitenland om hier te lande te impor teeren. De katholieke fractieleider van L a n- schot beschouwt het ontwerp als een proefneming. Hij vreest, dat wij met de gaan reeds ernstige geruchten, die voor de Katholieke Kerk in Duitschland niet veel goeds voorspellen. Hoe 't ook zij. In Nederland behoe ven wij ter wille van de godsdienst-vrij heid zeker niet naar een ander Staatkun dig stelsel te verlangen!.,.. uitvoering voor allerlei verrassingen zul len komen te staan. Hij beklaagt de belas ting-inspecteur, die op grond van deze wet aanslagen zal moeten doen. Overigens acht te hij de minister oud en wijs genoeg om deze moeilijkheden zelf te zien (gelach). Hij is speciaal bezorgd voor de groote ge zinnen en vraagt voor deze verhooging van den werkloozensteun. Ook deze katholieke spreker vraagt inlichtingen over de ko mende herziening van het tarief. Zal deze een uitsluitend technisch karakter dragen of komen er ook hoogere tarieven? De liberale heer F o c k breekt een lans voor de thee, die, volgens hem, veel te zwaar is belast. De regeering behoort te zorgen, dat Indische producten niet te zwaar worden benadeeld. De christelijk-historische heer ter Haar verklaarde, dat zijn fractie noodge dwongen zal voorstemmen. Ook de heer Slingenberg (V.D.) zal over zijn ern stige bezwaren heenstappen in verband met den financieelen noodtoestand. Minister Oud heeft zijn ontwerp krach tig verdedigd. Hij is, /venals iedereen, vol komen overtuigd van de zware lasten, die deze belasting met zich zal brengen, maar door de omstandigheden is hij wel verplicht geweest het ontwerp van zijn ambtsvoor ganger over te nemen. Hij wijst terecht op het groote nut eener parlementaire behan deling, wat de geschiedenis van deze wet wederom overvloedig heeft bewezen. De bedoeling van de wet omschreef de minister als een algemeene verbruiksbelas ting. Dat de groote gezinnen zwaar wor den getroffen, wordt aoor hem niet ont kend, maar daar tegenover staat, dat eerste levensbehoeften zooveel mogelijk zijn vrij gesteld. En naar verhouding gebruikt een groot gezin van die artikelen meer dan een ander. De regeering is overtuigd, dat be zuiniging primair moet zijn, belastinghef fing subsidiair. Wat de directe belastin gen betreft, hebben wij over het algemeen de grens bereikt. Den heer de Visser bracht hij het economisch nut van groote inko mens onder het oog. Zal, zoo vroeg minister Oud, men het risico van groote inkomens uit bedrijf willen blijven dragen, indien men boven een zeker bedrag de staat als parti cipant in de winst naast zich heeft? Wat de heffing ineens betreft, was hij daarvan een voorstander na den oorlog in een tijd van hoogconjunctuur, maar onder deze omstan digheden zou het „de druppel zijn, die de emmer doet overloopen". Evenals in de Memorie van Antwoord heeft de minister ook nu te kennen gege ven, dat de belangen van het groote gezin hem zeer ter harte gaan. Wij vragen ons echter af, wat het groote gezin aan een dergelijke platonische liefde heeft, vooral indien men deze beziet in het licht van maatregelen, zooals de jongste regeling van de schoolgelden, die spot met de belangen van datzelfde gezin, waarvoor de regee ring zoo in de bres heet te staan. De cij fers, die daarover gepubliceerd zijn in het weekblad „Het Gezin", zijn te dien aan zien bijzonder leerrijk. In de Troonrede heeft de Regeering reeds haar standpunt inzake de handelspolitiek bepaald en men kan, volgens minister Oud, niet van de re geering vergen, dat zij zich aan een be paalde politiek voor de toekomst bindt. Den heer Fock zegde de minister toe, dat hij bij een technische herziening van het ta rief zou komen met een verlaging van het invoerrecht op thee. Het beroep, dat de minister aan het ein de van zijn rede gedaan heeft op de me dewerking van de Kamer in deze zoo moei lijke omstandigheden, was niet tever- geefsch. Zonder hoofdelijke stemming werd de omzetbelasting weer een stap verder ge zet op den weg der wetsvorming. De Eerste Kamer zal a.s. Dinsdag op nieuw in openbare vergadering bijeenko men, terwijl Donderdag een aantal wets ontwerpen in de afdeelingen zullen worden onderzócht. BINNENLAND SLAGERS STELLEN ZICH TE WEER. Protestvergadering te Utrecht. Gisteren is door de commissie van over leg, samengesteld uit den Ned. Slagers- bond, den Ned. R. K. Hanzebond van Sla gerspatroons, den Ned. Grossiersbond voor den Vleeschhandel, een vergadering be legd te Utrecht in de groote zaal van de Handelsbeurs te Utrecht op de Maria- plaats. De zaal was geheel gevuld met slagers en grossiers, toen de voorzitter, de heer J. v. d. Veer, lid van den Ned. Slagershond, de aanwezigen welkom heette. Spr. hoopte dat het een waardige vergadering zou wor den en gaf vervolgens een lange uiteen zetting van de pogingen door de commis sie van overleg gedaan om de belangen der slagers vëilig te stellen bij de regee ring. Vooral de extra heffing van 200 pro cent boven het accijns op het geslacht en de plannen om het vleesch dat door de besparing van den rundveestapel wordt geproduceerd in blik te verwerken heeft de slagers genoodzaakt zich te weer te stellen. De commissie had al de crisis rund veecentrale het voorstel gedaan om een ge deelte van het overtollige vleesch in te la ten vriezen en daarmee het Argentijnsche vleesch te beconcurreeren, het slechtste gedeelte in destructors te laten vernietigen en de middelmaat op goedkoope wijze te distribueeren onder die gedeelten van de bevolking die daar behoefte aan hebben. Voor deze plannen was de regeering niet te vinden. Aanvankelijk was de regeering van plan om het vleesch tot cornedbeef te laten verwerken en dit te trachten af te zetten in het buitenland. De commissie heeft bereikt dat dit plan niet door is ge gaan. Evenwel wil de regeering nu het vleesch op anderé wijzè laten verwerken in blik en ook dat mag niet geschieden. Het vleesch zal gedistribueerd worden, maar spr. vraagt zich af waarom dat in blik moet gebeuren en waarom er geen versch vleesch wordt gedistribueerd. Het Nederlandsche volk is afkeerig van vleesch in blik. Wat de heffing betreft van 200 pet., dat zou aanvankeijk 300 pet. zijn. Er is al bereikt dat het nu 200 pet. wordt. Ook dit is nog een ramp voor de sla gers, want de consumenten kunnen het niet betalen. Vervolgens werden enkele telegrammen voorgelezen. In een van de telegrammen werd de wensch geuit dat een bekende vleesch-in-blik-fabrikant met zijn kornui ten in een concentratiekamp zou worden opgesloten. Van de gelegenheid om vragen te stel len werd door velen gebruik gemaakt. De heer van Leeuwen uit Rotterdam stelde voor om een comité van actie op te richten en om propaganda te maken door middel van advertenties in de pers. De heer Pijl uit Amsterdam sprak de wensch uit dat de Bond advies zou inwin nen van de afdeelingen. De commissie heeft alles gedaan wat mogelijk was. De ongeorganiseerde slagers zijn de schuld var- al de ellende. De heer Felsenboer uit Amsterdam zeide dat de groot-industrie bevoorrecht wordt door de regeering ten koste van het kleine slagersbedrijf. De heer ter Heide uit Rotterdam raadt den slagers aan alle geoorloofde middelen aan te wenden om de heffing van 200 pet. ongedaan te maken. De commissie van overleg moet door blijven werken, maar actiever en scherper. Nadat nog vele aanwezigen woorden van verontwaardiging hadden laten klinken, stelde de heer van Leeuwen uit Rotterdam nogmaals voor om een comité van actie op le richten. De voorzitter antwoordde dat de commis sie van overleg niet accoord gaat met dat voorstel, omdat de commissie van overleg wel zelf kan doen wat de heer van Leeu wen van een comité van actie verwacht. De voorzitter las toen een resolutie voor, die als volgt luidde: De buitengewone vergadering van le den van den Nederlandschen Slagers- bond, den Ned R. K. Hanzebond ^an Slagerspatroons en den Ned. Grossiers- bond voor den Vleeschhandel, 25 Octo ber te Utrecht gehouden; kennis genomen hebbende van de uit eenzetting van het werk der commissie van overleg, samengesteld uit genoemde bonden; spreekt haar groote teleurstelling en verontwaardiging uit over het feit dat de Crisis-Rundveecentrale het contact met de Commissie van Overleg heeft verbroken, op grond van het beleggen eener persconferentie door genoemde commissie, waarbij naar de overtuiging van de vergadering de Commissie van Overleg met het volste recht voor de publieke opinie haar standpunt heeft verklaard, ten opzichte van de inxvLn- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Ontwapeningsconferentie wordt ver daagd tot 4 December. (3de blad). Aan Sarraut de vorming van een nieuw Fransch kabinet aangeboden. (3de blad). Bezwarende getuigenissen voor Torgler en Popoff in het Rijksdagbrandproces. (3de blad). BINNENLAND. De Eerste Kamer heeft de Omzetbelas ting aangenomen. (1ste blad). De slagers in protestvergadering bijeen te Utrecht. (1ste blad). ping van den rundveestapel en de be stemming van het door de Regeering over te nemen vee. De vergadering geeft haar volkomen instemming met de handelingen door de Commissie van Overleg verricht, dus ook ten aanzien van de plannen door de Commissie van Overleg bij den Minister van Economische Zaken en de Crisis- Rundvee-Centrale ingediend, terzake Je distributie van het vleesch der af te slachten runderen, in verschen toestand via het slagers- en grossiersbedrijf, zulks zijnde in het algemeen belang. De vergadering spreekt het volste ver trouwen uit in de gevoerde leiding van de Commissie van Overleg en draagt haar op, om op de reeds ingeslagen weg voort te gaan. De vergadering besluit deze resolutie ter kennis te brengen van de Regeering, van de Crisis Rundveecentrale en de pers; gaat over tot de orde van den dag. De resolutie werd met enthousiasme en daverend applaus ontvangen, waarna de heer J. v. d. Veer de verzekering gaf dat er nu voortdurend niet meer verzocht, maar dat er geëischt zal worden. De vergadering, die zeer rumoerig was werd daarna gesloten „Tijd" NIEUWE SALARISKORTING VAN HET RIJKSPERSONEELL. Een woord van den Algcmcencn voorzitter der A. R. K. A. In het jongste nummer van de A. R. K. A., orgaan van de algemeene R. K. Ambtenarenvereeniging, deelt de algemee ne voorzitter, dr. J. Sweens, onlangs be noemd tot burgemeester van Gilze-Rijen, in verband met de meening, dat het weinig publiceeren of actief naar buiten optreden van de leiding in de A. R. K. A. voor vele leden beteekent het toestemmen in een on vermijdelijk offer, dat opnieuw van het rijkspersoneel wordt gevraagd, mee, dat pogingen zijn en nog steeds worden aange wend om het onheil af te wenden, subsi diair aanmerkelijk te verzachten. De voorzitter der A. R, K. A. vraagt in deze moeilijke aangelegenheid het volle vertrouwen der leden. Naar de onverdeelde meening der lei ding, die de volle verantwoordelijkheid draagt, is het verstandiger het zwijgen nog even te bewaren, „ofschoon daaruit niet mag en kan worden afgeleid, dat dit be teekent een toestemmen in een eisch, die aan het onredelijke grenst". SMOKKELHANDEL IN ROGGE. Weer verschillende partijen in beslag genomen. Naar ons ter oore komt zijn door de tarwe- en meelcentrale bijzondere maatre gelen genomen om te voorkomen, dat de smokkelhandel in rogge, welke in Zeeuwsch Vlaanderen zoo goed als tot het verleden behoort, zich zou verplaatsen naar Noord- Brabant. Controleurs der centrale hebben dezer dagen wederom verschillende par tijen gesmokkelde rogge in beslag geno men. REGEERING GRIJPT IN IN HET STUCADOORSCONFLICT. Naar het corresp.-bur. verneemt moeten alle stukadoors van elders, die opgeroepen waren voor werk in Amsterdam en die dat niet hebben aanvaard, krachtens be slissing van den minister van Sociale Za ken van allen steun worden uitgesloten. Intusschen blijken reeds vele arbeiders van buiten het werk te hebben aanvaard.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1