IS DIT IETS VOOR U??? DONDERDAG 26 OCTOBER 19^ DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 HET RIJKSDAGBRAND PROCES TORGLER GEZIEN MET y. d. LUBBE EN POPOFF? DE VROEGERE POLITIEKE GEZINDHEID DER GETUIGEN IS VAN GEWICHT. Een minder sympathieke getuige. Gisteren is, zooals reeds gemeld, het ver hoor begonnen van een getuige, Karwahne geheeten, die beweert Torgler op den mid dag van den Rijksdagbrand in het Rijks- daggebouw samen te hebben gezien met v. d. Lubbe, dien hij thans nog zeer goed herkent. Beklaagde Torgler stelt getuige eenige vragen over dingen, welke ongeveer 7 jaar geleden zijn gebeurd en in verband staan met het vroegere lidmaatschap van Kar wahne van de communistische partij. Getuige verklaard er niet aan te denken deze vragen te beantwoorden. Ook de pro cureur-generaal verklaart de vragen als niet terzake dienende. Dr. Sack verzoekt den senaat een beslis sing in deze quaestie te nemen, omdat de subjectieve houding van getuige daarmee samenhangt. Bij het begin der middagzitting deelde de president mede, dat de Senaat besloten had, de vragen van Torgler toe te staan. Karwahne bevestigt, dat hij te Hanno ver tot de omgeving Katz behoorde. Ge tuige weigert echter, de andere vragen te beantwoorden. Eerst als de president deze vragen overneemt, verklaart hij zich daar toe bereid. Wanneer van linksche, of van ultralinksche groepen gesproken wordt, betreft het een voorstelling, die slechts in de hoofden van enkele communistische leiders gespookt heeft. De politieke discus sie der communistische partij omstreeks 1925 bewoog zich slechts om de vraag, of de Duitsche arbeider langer in een bewe ging moest blijven, die onder de voogdij stond van de Internationale te Moskou. Op de vraag van den president, of de groep-Katz bijzonder radikaal is geweest, geeft getuige een ontkennend antwoord. Dat menschen als Katz aan het hoofd van een groep stonden, moest aldus worden verklaard, dat Katz doorging als degeen, die sedert lang de beinvloeding van Rus land afwees. Toen bleek, dat Katz andere bedoelingen had, had hij het veld moe ten ruimen. Aan de leuze „Los van Mos kou" had zich als tweede leuze gepaard „Los van den internationalen Jood". Op de vraag van Torgler of Karwahne in 1925 als leider deelgenomen heeft aan den aanval op het communistische partij gebouw, antwoordt Karwahne, dat hij er niet over denkt daarop te antwoorden, omdat hij geen Duitsche menschen aan de lilde Internationale wil leveren. Getuige weigert voorts de vraag van Torgler te beantwoorden of in 1925 nadat hij uit de communistische partij is gezet, materiaal aan burgelijke bladen heeft ge leverd. Ook nadat de president hier op 't Senaatsbesluit gewezen heeft, blijft hij bij zijn weigering, en protesteert tegen „het verhoor van beklaagde Torgler". Als een rechter de opmerking maakt, dat hij slechts ja of neen heeft te zeggen, verklaart getuige, dat hij nooit voor bur gerlijke bladen heeft geschreven en ook geen materiaal heeft verschaft. Getuige Frey verklaart Popoff als metgezel van Torgler herkend te hebben. De volgende getuig,, het nationaal-socia- listische rijksdaglid Frey deelt eveneens bijzonderheden meer over de ontmoeting met v. d. Lubbe. Ook hem was Torgler opgevallen. Hij had echter op zijn eersten metgezel niet goed gelet, dus kan hij niet met zekerheid zeggen of het v. d. Lubbe was. Hij had wel den indruk gekregen, dat de man niet in den rijksdag thuis hoorde. Om dezelfde reden was hem ook de tweede metgezel van Torgler, die op de bank zat, opgeval len, die een zeer bleek gezicht had en een stekenden blik. Bij de confrontatie had hij hem als Popoff herkend. De president wees getuige er op, dat hij bij zijn verhoor in den nacht van 28 Febr. op het politiebureau v. d. Lubbe met be slistheid heeft herkend als de eerste met gezel van Torgler. Getuige geeft dit toe, maar verklaart, dat v. d. Lubbe bij een latere confrontatie op liem den indruk heeft gemaakt, dat hij grooter was dan de toenmalige metgezel van Torgler. Het was mogelijk, dat v. d. Lubbe bij de eerste ontmoeting met Torg ler een meer gebogen houding had gehad, maar met beslistheid kon hij niet verzeke ren, dat v. d. Lubbe de metgezel van Torg ler was geweest. Thans wordt Popoff voorgeroepen. Getuige Frey kijkt hem scherp aan en zegt dan: „Dat is de man, die naast Torg ler heeft gezeten." Getuige houdt het voor onmogelijk, dat er hier een vergissing in den persoon heeft plaats gehad, tenzij Popoff een dubbel ganger heeft. Het Hof besluit in het voorvertrek van de zaal der begrootingscommissie de ont moeting der getuigen te reconstrueeren. Na het onderzoek ter plaatse werd de zitting gesloten. De volgende zitting werd op Vrijdag gesteld. RECHTZAKEN BRANDSTICHTING. De advocaat-generaal bij het Haagsche Gerechtshof persisteerde bij zijn reeds eerder genomen requisitodir ten aanzien van den 25-jarige P. C. L. te Leiden, waarbij hij bevestiging vroeg van het von nis van de Haagsche rechtbank, die L. ter *ake van opzettelijke brandstichting in Zoo schreven we, naar aanleiding van onze premie, het pracht-Missaal. EEN KLEINE MOEITE, het aanbrengen van slechts drie nieuwe abonné's (voor minstens drie maanden) brengt U in het bezit er van. Wij ontvingen dezer dagen van een onzer abonné's de mededeeling, waarin ons werd kenbaar gemaakt, dat niettegenstaande deze reeds in het bezit is van een Missaal, hij er toch gaarne toe zal meewerken om het abonnementental van „De Leidsche Courant" met minstens drie abonné's te verhoogen. Hij verklaarde: „Uw blad mag er zijn". Zoo'n verklaring „De Leidsche Courant" mocht een soortgelijke ook reeds van Hoog Kerkelijk Gezag ontvangen stemt ons natuurlijk dankbaar. Wij hebben op de allereerste plaats te zorgen, dat de courant kwalitatief aan haar doel beantwoordt en dan terstond volgt daarop, dat wij zorgen voor een zoo groot mogelijke algemeene verspreiding in Leiden en Omgeving. Wij moeten in abonnementen-aantal vlug vooruit. Binnen den kortst mogelijken tijd willen wij het 2e tienduizendtal volmaken. Een ieder moet daaraan meewerken. Daar moet een aanmoediging, een aansporing voor zijn. Dat is het Missaal. De Missaalbezitters(sters zouden wij evenwel missen in ons aanwervingsleger. Daarom laten wij de keuze tusschen een MISSAAL of een VULPENHOUDER. Deze Vulpen werkt volgens het Amerikaansch druk vulpen principe en wordt door een druk op den vulknop uit den een of anderen inktpot automatisch gevuld. Gij hebt voor het vullen geen glazen spuitje noodig en men behoeft ook den gouden pen niet op en neer te draaien. En om ons tenslotte tegenover hen, die bij de aanwerving van één abonnê bleven steken, door welke om standigheid dan ook, niet onbetuigd te laten, zullen wij dezen een aardig VULPOTLOOD doen toekomen. Nogmaals, wij zenden U op aanvraag gaarne proefnummers. DE DIRECTIE. zijn woning aan de Heerengracht te Lei den, v?roordeelde tot 3 jaar gevangenis straf, met aftrek van 3 maanden voor arrest. Mr. L. Weijl uit Leiden bepleitte opleg ging wel van een lange, doch voorwaarde lijke straf subs, een kortere straf met af trek van het voorarrest. Uitspraak 7 No vember a.s. KANTONGERECHT ALPHEN AAN DEN RIJN. Door het Kantongerecht te Alphen a. d. Rijn werden de navolgende verstekvonnis- sen gewezen t.w.: wegens overtr. der al gemeene politieverordening der gemeente Hazerswoude P. de B. aldaar f 3.50 subs. 1 w. tuchtschoolstraf; W. J. T. te 's-Graven- hage f 3.subs. 1 dg.; Overtreding der Motor- en rij wiel wet: M. H. te Boskoop f3.subs. 1 w. tuchtschoolstraf; L. v. W. te Koudekerk f 3.subs. 1 w. tuchtschool straf; C. P. H. te Nieuwkoop f 20.subs. 4 dg.; N. H. K. te Delft f 5.subs. 1 dg. en f 10.subs. 2 dg.; R. v. E. te Zaandam 3 x f 3.subs. 1 dg.; G. M. f 4.subs. 1 dg.; J. E. v. D. te Ede f 4.subs. 1 dg.; M. A. K. te Wassenaar f 5.subs. 1 dg.; G. de J. te Monster f 4.subs. 1 dg.; J. J. l'A. f 3.50 subs. 1 dg.; D. J. B. f 3.subs. 1 dg.; L. v. K. f 3.50 subs. 1 dg.; P. B. te Reeuwijk f 4.subs. 2 dg.; K. A. te Am sterdam f 12.subs. 3 dg.; A. A. te Wou- brugge f 5.subs. 1 dg.; Overtreding van art. 459 Wetboek van strafrecht W. M. te Hazerswoude f 3.subs. 1 dg.; Overtr. van art. 460 wetb. v. strafrecht G. R. f 2.subs. 1 dg.; W. F. G. te Leiden f 1.50 subs. 1 dg.; Terzake wegens overtr. van de Visscherij- wet. J. A .P. te Leiden f 4.subs. 1 dg.; G. C. te 's-Gravenhage f 4.subs. 1 dg.; M. N. te 's-Gravenhag-ï f 4.subs. 1 dg.; C. J. H. te 's-Gravenhage f 4.subs. 1 dg.; J. K. te 's-Gravenhage f 4.subs. 1 dg.; D. A. H. te 's-Gravenhage f 4.subs. 1 dg.; Overtreding der Jachtwet. F. A. te 's-Gravenhage f 15.subs. 5 dg.; met ver beurdverklaring van geweer en 1 scherpe patroon; Overtreding van het reglement v. d. Gouwe. L. O. te Steenwijk f 8.subs. 2 dg.; Leerplichtwet-overtreding. Th. den H. te Leimuiden f 2.subs. 1 dg.; W. M. te Nieuwveen f 1.subs. 1 dg.; J. A. V. te Woubrugge f 3.subs. 1 dg.; Overtreding van art. 473 wetb. v. strafrecht H. v. G. te Zoeterwoude f 5.subs. 1 dg.; Art. 444 wetb. van strafrecht C. v. d. B. f 4.subs. 1 dg.; Motor- en rijwielverordening der gemeenet Boskoop M. v. K. te Hazerswoude f 3. subs. 1 dg.; Overtreding van de al gemeene politie-verordening der gemeente Boskoop J. K. zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande f 3.subs. 1 dg.; J. M. M. idem; J. B. idem; Art. 453 wetb. v. strafrecht P. J. B. zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande f 5. subs. 1 dg.; S. v. E. idem f 8.subs. 4 dg.; A. v. T. te Utrecht f 5.subs. 1 dg. Over treding van de algemeene politie-verorde ning der gemeente Alphen. B. J. v. D. f 3.— subs. 1 dg.; D. v. S. f 3.subs. 1 'dg.; Veewetovertreding H. v. R. te Hazerswoude f 30.subs. 6 dg.; Overtreding van art. 427 wetb. v. strafrecht A. K. domicilie Rot terdam f 8.subs. 2 dg. en overtreding v. d. politieverordening der gemeente Koude kerk F. W. H. te Rotterdam f 2.subs. 1 dag. Waar geen woonplaats vermeld, wonen veroordeelden te Alphen a. d. Rijn. UIT DE OMGEVING HOOGMADE. Verloting Harmonie. Gisteravond heeft de verloting plaats gehad van de Harmonie- vereeniging „Heerlijkheid Hoogmade" in de zaal van Café Witteman. Nadat, de Har monie drie nummers muziek ten beste had gegeven, werd aan de verloting begonnen. De trekking geschiedde door de heeren H. Hoogeboom en Jac. Straathof. De eerste prijs, een rijwiel, viel op het lot no. 100, 2de prijs een rijwiellantaarn op no. 375 en de 3de prijs, een fietspomp, op no. 327. De prijzen kunnen worden afgehaald bij den secretaris J. L. van Goozen. Verzocht wordt het lot mede te brengen. De voorzitter dankte na afloop de heeren voor de trek king van de loten, dankte degenen, die zich hebben willen belasten met den verkoop cn ook degenen, die de loten gekocht heb ben. Daarna werden er nog drie muziek nummers gegeven als slot voor dezen avond. LISSE. De N. S. B. In de groote bovenzaal van de Witte Zwaan is gisteravond een openbare vergadering gehouden van den Nationaal Socialistischen Bond, onder lei ding van den heer W. F. Vink. Sprekers waren de heeren mr. W. de Rijke en Vlekke. De eerste spreker betoogde o.m., dat de nationaal-socialisten de ware.... democra ten zijnEn hij verkondigde als zijn mee ning, dat de Staat op de eerste plaats moet zorgen, dat degenen, die werken willen, ook werk vinden Waarmede allen het na tuurlijk eens zijn! De heer Vlekke, die zooals bekend een onderhoud met mgr. Aengenent heeft gephantaseerd, had de brutaliteit, om de „Nieuwe Haarl. Crt." als leugenaar te kwa- lificeeren! Deze laatste spreker verklaar de met nadruk, dat er in een nationaal-so- cialistischen staat absolute gewetens- en godsdienstvrijheid is gewaarborgd. Maar hij voegde er niet aan toe, dat de Katho lieken in Nederland een zoodanige vrijheid bezitten, dat zij in een nationaal-socialis- tischen staat er allen op achteruit kunnen gaan; dat- duizenden en duizenden Katho lieken in Duitschland de positie van ons, Nederlandsche Katholieken, benijden. ZOETERMEER-ZEGWAART. Groene Kruis. Onder leiding van haar voorzitter, den heer A. J. Bos, hield de af- deeling Z.Z. van „het Groene Kruis", op Dinsdagavond 1.1., in het Spaarbankgebouw, haar jaarvergadering. Een 30-tal leden gaf van zijn belangstelling blijk, een aantal vergaderingbezoekers, die men op derge lijke vergaderingen meest niet aantreft. De voorzitter opende de vergadering met een woord van dank voor de opkomst en herinnerde aan de laatstgehouden algemee ne vergadering, waarin van den heer D. Riezebos afscheid werd genomen. Hij wek te de leden op nog meerdere leden te win nen, en wees op de nuttigheid van het „Groene Kruis". Spr. noemde naast de ver heeft sinds 1 September van dit jaar als lanig haar ontslag gevraagd en gekre gen. Op hol. Door het schrikken van een der paarden, geraakte het gespan van twee paarden, aangespannen voor een driewie- lige mestkar, alles eigendom van den land bouwer Gl. alhier, aan het hollen. De rich ting van den Voorweg werd ingeslagen en 2 K.M. afgehold, zonder ongelukken te ver oorzaken. Na dien afstand kwam een ge deelte van het gespan in de Voorwegwate ring en kwam het andere gedeelte tot staan. Nadat alles op den weg was gebracht, kon de weg terug, nu minder hard, worden af gelegd. De bestuurder B. had bij het begin der holpartij zich in veiligheid gesteld. Geboren: Wilhelmus Martinus, z. van N. van Swieten en M. P. Lelieveld. ZEGWAART. Geboren: Cornelis Theodorus, z. van J. M. Adegeest en J. P. Borst. Adrianus Cornelis, z. van A. van Ruitenburg en C. den Hollander. Adriana Johanna, d. van J. A. Vollebregt en M. F. Zwetsloot. Sijgje Geertruida Elisabeth, d. van J. Lamboo en G. Zwarts. Ondertrouwd: A. P. L. Tas 30 j. te Pijnacker en C. M. Vollebregt 26 j. te Zeg- waart. Gehuwd: J. D. de Wilde 65 j. te Zeg- waart en J. F. C. W. van der Brugge 54 j. te 's-Gravenhage. HERFST. eeniging „Ziekenhuishulp", het „Groene Kruis" een zegen, die ieder op haar terrein werkt in het algemeen belang. Inzonder werd een dankwoord gericht aan de dames zuster Vermeulen en H. C. N. Bos, en de heeren dokter J. W. Palte en W. E. Steur, voor hun werk voor de afdeeiing in net aanbrengen van leden. Door den heer H. B. Groenheyde, se taris-penningmeester der afdeeiing, wer den de notulen der vorige vergadering ge lezen, die onveranderd werden vastgesteld. Voorgelezen werd het rapport over de plaatsing van tenten. In 1932 werden 2 ten ten geplaatst en opgeborgen. Dit materieel was goed in orde. Het deed den voorzitter een groot genoegen te morgen opmerken, dat, hoewel de gemeenten in zielenaantal sterk uitbreidden, het aantal tenten niet behoefde te worden vermeerderd, en er zeer weinig gebruik van werd gemaakt. Een gelukkig teeken, aldus spr. en dat ie gezondheidstoestand alhier goed is te noe men. Uit het verslag van zuster Vermeulen bleek, dat 2759 bezoeken waren afgel in Zoetermeer 1164, in Zegwaart 1422, bij t.b.c.-patiënten 180 en door de zuster, die tijdens vacantie verving 43 bezoeken. De onderafdeeling „Huiszorg" had ont vangen 553.25, uitgegeven 484.en had dus een overschot van 69.25. De begrootingen voor 1934 werden mede gedeeld. Voor het Groene Kruis sloot deze in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 1189.75; voor de wijkverpleging 1475. en voor t.b.c.-bestrijding 1065. Voor de wijkverpleging bleek er een te kort van 59.75 te zijn. De voorzitter lichtte toe, dat, hoewel er een batig slot was, dit niet aangesproken mocht worden. Er mag niet ingekrompen worden, we moeten op peil blijven, aldus spr. Dit tekort moet gedekt worden en dat si in deze gemeente zeer goed mogelijk. Door den heer H. Veldhuyzen Sr. werd verslag uitgebracht van de op 26 October 1932 gehouden provinciale vergadering te Rotterdam. Bij acclamatie werd deze als afgevaardigden aangewezen voor een der gelijke vergadering te Rotterdam op 27 October a.s. Door de heeren H. Veldhuyzen Sr. en J. Steenhuisen werden de bescheiden van den penningmeester nagezien en in orde be vonden. De aftredende bestuursleden A. J. Bos en C. P. Blaauwhof werden herkozen. De voorzitter deelde nog mede, dat het materiaal en andere artikelen in goede staat verkeerde en goed onderhouden werd. In 1932 werden 298 artikelen uitgeleend. Het terugbezorgen der artikelen is niet, zoo het behoort te zijn. Een scherpere controle zal hierop worden uitgeoefend, waarmede zich welwjllend heeft belast mevrouw A. J. Bos. Aangezien de rondvraag geen „vragen" opleverden, werd de vergadering hierna door den voorzitter gesloten. ZOETERMEER. Gouden kloosterjubileum. Zaterdag 28 October hoopt de Eerw. Zus ter Cypriana haar gouden professiefeest te vieren. Gedurende 43 jaren is zij het hoofd der R. K. Meisjesschool alhier geweest, en Bladeren die afvallen, donkere dagen, storm, mist en regen, het is de herfst in z'n naargeestigheid. De herfst des levens, het zijn de verdwe nen illusies, de beproevingen des harten, zielekwelling, levensmoeheid. De slagen van het noodlot, als zoovele wreede wonden, doen vaak het harte bloe den, en het lijden ontneemt de arme menschheid haar vreugde, zooals de snij dende herstwind den zomerschen dos aan de boomen, die hij ontbladert. Lijden is het woord, dat den mensch het meest afschrikt, de drukkende en instinct matige vrees, die de zielen foltert. Het aardsche bestaan schijnt een voort durende zorg, een enkel doel te hebben, vervat in deze twee formules, die allen zich trachten te verwezenlijken: het geluk te zoeken, het leed te vermijden. Ondervindt men in het uur der beproe ving het lijden niet als een kwaad, het ergst van alle kwaad? Wie kwam nooit in opstand tegen het lijden? Eenzelfde uitroep volgt op de aankondi ging van een zware ziekte en geeft uiting aan onze gevoelens bij het vernemen van een onheil, dat onze omgeving heeft ge troffen: hoe droevig! hoe ongelukkig! Alles wordt in het werk gesteld om ons aan de onverbiddelijke wet van het lijden te onttrekken, tijd, geld, wetenschap! Alles eerder dan lijden is de kreet der mensche- lijke zwakheid. Maar God schenkt zijn getrouwen het licht des geloofs waarin hun verstand Gods rechtvaardigheid erkent en waardoor hun wil het onderwerping het lijden aanvaardt. Het begrip der noodzakelijkheid, der schoonheid en zoetheid van het lijden is den christen voorbehouden. Een geloovige vrouw sprak in heilige be rusting: ik vraag te lijden met Jezus, opdat hij aan de dwalende en verdwaalde zielen het beste deel van mijn verdiensten toe- kenne! Door het vrijwillig offer van ons leed wordt wat wij kwaad noemen een goed, verandert onze droefheid in vreugde. Doch op de wereld vindt men ook, als een sombere herfststemming een zekere droefgeestigheid, die haar onstaan dankt aan de inbeelding van een ziekelijke ge moedsgesteltenis. Een gevaar zijn de doellooze mijmerin gen, die de zwartgalligheid in de ziel uit storten en de stralen der genade verduis teren. Wanneer sommigen ten prooi zijn aan een buitengewone prikkelbaarheid is het ge woonte geworden zich te beklagen over „een kwaden dag". Een onbestemde weer zin tegen alles en allen wordt verontschul digd door voor het kwade humeur de uit drukking te bezigen: ik heb zoo'n kwaden dag. Toen goede kennissen een dappere chris tin vroegen, hoe zij haar kwade dagen te boven kwam, antwoordde zij: ik heb geen tijd om treurig te wezen. Toegeven aan boos humeur, aan melan cholie is christelijk noch verstandig. Het is maar namaak van werkelijken kommer, en te dikwijl: een gevolg van traagheid, hoogmoed en eigenliefde. Iemand die zich toegeeft, iemand die naar de inblazingen der eigenliefde luistert, is niet in staat te luisteren naar de stemmen die God in de eenzaamheid onzer ziel doet spreken: de stem van het geweten, de stem van den plicht, de stem der *enade. Geheimzinnige roepstemmen die wij moe ten gehoorzamen om het leven te leiden, dat God van ons vt *angt. Wekt de herfst ernstige gedachten aan de vergankelijkheid der aardsche dingen, ons sterkt de blijde hoop dat wij door de kwellingen en plagen des levens geraken tot een eeuwigen zomer des geluks. Blijmoedig door den herfst, door het leven gaan is levenskunst. Bekend is het gezegde: een treurige hei lige is maar een treurig soort van hei lige PIERRE L'ERMITE.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10