DINSDAG 24 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN TWEE VERKEERSONGELUKKEN TE HAARLEM^. Echtpaar ernstig gewond. Zaterdagavond liep de 30-jarige Zand- voorter de G. met zijn 28-jarige echtge- noote op de tramrails van de Leidschevaart nabij de Adriaan de Jongestraat te Haar lem. Toen er vanaf de Schouwtjesbrug een tramtrein naderde, waarvan de bestuurder belde, gingen de voetgangers links van de rails af. Op dat oogenblik was juist een vracht auto, bestuurd door den 25-jarigen melk venter D., hen genaderd. Deze kwam even eens van de Schouwtjesbrug; en reed in de richting van de stad. De beide voetgangers werden door den auto tegen den grond geworpen. De Ongevallendienst en twee doktoren verleenden de eerste hulp, waarna man en vrouw met den zienenauto van Mathot naar het Diacpnessenhuis werden vervoerd, waar ze ter verpleging zijn opgenomen. De man liep verschillende wonden op, o.m. aan het hoofd, de vrouw kreeg ver moedelijk een bekkenbreuk. De auto werd aan de voorzijde licht be schadigd. Oude man overreden en gedood. Zondagavond liep op den Wagenweg te Haarlem de 80-jarige A. Berholee. Hij stak plotseling met gebogen hoofd den weg over en zag daardoor niet, dat uit de richting Heemstede een groote personenauto na derde in een ongeveer 40 km vaart. Hij liep tegen de auto op, werd weggeslingerd en sloeg vervolgens tegen den grond. Een geneesheer constateerde een schedelbasis- breuk en een kaakfractuur. De man werd naar het St. Elizabeth-ziekenhuis te Haar lem overgebracht, waar hij des nachts is overleden. BRAND IN EEN OPSLAGPLAATS VAN EEN AANNEMER. Door tot nu toe onbekende oorzaak ont stond gisteravond omstreeks half elf te Venlo brand in de opslagplaats en werk plaats van den aannemer A. Delsing aan den z.g. Kwietsheuvel. Het vuur moet ont staan zijn in de boven de werkplaats gele gen opslag plaats waar o.m. een voorraad hout was opgeslagen. In betrekkelijk kor ten tijd wist de brandweer het vuur te dooven en uitbreiding naar de werkplaats te voorkomen. Machinerieën en ongeslagen materiaal in de werkplaats bekwamen waterschade. De aangerichte schade wordt door verzekering gedekt. SENSATIONEELE JACHT OP EEN SMOKKELAUTO. Een ernstige aanrijding. Zondagmiddag omstreeks twee uur werd Valkenburg in beroering gebracht door een niet alledaagsche smokkelaffaire. Een smokkelauto, merk Chrysler, inhoudende ongeveer 750 K.G. Duitsche margarine, kwam uit de richting Wylre aanrijden. De auto werd het eerste te Epen gesignaleerd en werd door de commiezen aldaar achter volgd. Te Mechelen werd een eg als ver sperring over den weg gelegd, doch de automobilist reed door. De Rijksveldwach ter van Mechelen zette toen per motor een achtervolging in. Onderweg werd het rechter voorwiel van de auto totaal stuk geschoten. Desondanks reeds de wagen, die een vaart had van 65 K.M., door. In Wijlre schoot de Rijksveldwachter nog maals. In Etenaken verloor de smokkelauto de velling van het stukgeschoten wiel. Zoo kwam de wagen Valkenburg binnen. In de Muntstraat kwam deze in botsing met een motorfietsrijder. De man bekwam ern stige verwondingen en is naar het zieken huis Calvariënberg te Maastricht overge bracht. De bestuurder van de smokkelauto be kommerde zich echter niet om het onge luk en reed gewoon door, nog steeds ach tervolgd door den Rijksveldwachter uit Mechelen. Op den Nieuwen Weg, onder de gemeente Hulsberg, even voor de Mare chausseekazerne, stopte de chauffeur en vluchtte hij met zijn metgezel het veld in, de auto in den steek latende. De Rijksveld wachter loste nog een drietal schoten, doch zonder resultaat. De smokkelauto is naar Hulsberg gereden, waar zij in beslag werd genomen. ZWARE SUIKERSMOKKEL. Na den verhoogden suikeraccijns. Men schrijft van de Zuidelijke lands grenzen aan „De Tijd": Naast de geweldige smokkelarij van rog ge, waaromtrent we dezer dagen bericht ten, is een nieuwe krachtige zon aan den smokkelhemel verschenen. Tengevolge van den sterken accijns op suiker in ons land werd namelijk het disagio van de Belgi sche suiker ten opzichte van de dito Ne- derlandsche nog aanzienlijk beduidender dan het reeds was. Suiker is aan de Neaerlandsch-Belgische grens practisch onafgebroken eep smokkel- artikel geweest. Er was altijd een beteeke- nisvol prijsverschil tusschen het zoete ele ment hier te lande en in België. Maar nim mer was dit verschil van zoo buitengewo nen omvang als thans. Men oordeele: De suikerprijs, rond geno men, bedraagt in ons land vijftig cent per K.G. In België ongevéer twee en een hal ve» frank, dat wil zeggen, in Nederlandse he geldwaarde omgezet, circa zeventien a achttien cent. Een verschil derhalve van nagenoeg200, zegge en schrijve, twee honderd procent! Het behoeft geen betoog, dat zulke smokkelkansen op honderdtallen personen in de grensgebieden werken als de 100.000 op den loterij-maniak. Inderdaad: de smok kel van suiker beleeft heden ten dage dan ook, al evenzeer als de rogge, een hoogte punt. Wij hebben ons eens laten voorrekenen tot welke exceptioneele winsten de suiker- smokkel momenteel leidt. In 't klein is de zaak zóó: Een werklooze stapt op zijn rij wiel, koopt in België 10 K.G. suiker voor totaal 1.80 en tracht het vrachtje binnen het uur naar Nederland te brengen. Batig saldo: ƒ3.20. Dat dergelijke toestanden er toe leiden, dat deze kleinsmokkel op groote schaal, dat wil zeggen door honderden en honderden, wordt toegepast, ligt zonder meer voor de hand. Interessanter dan het rekensommetje voor den smokkelaar van suiker en detail is de rekensom voor zijn collega engros. Ook dienaangaande lieten wij ons een be cijfering maken. Een smokkelaar tuft met zijn vrachtauto met een laadvermogen van 5000 K.G. naar België. Hij neemt daar te lande voor de som van 900 gulden een voile vracht suiker op. Dat is 900 gulden aan waren; zijn vrachtauto zelf is getaxeerd op 1000. Totale waarde 1900. Dit bedrag vormt dus den risico-inzet. Slaagt de on derneming, dan wordt in Nederland de waarde aldus: 2500 gulden aan suiker en 1000 gulden voor den wagen, totaal 3500. De netto winst bedraagt derhalve bijna 1000 procent, het risico der verbeurdver klaring van den vrachtauto inbegrepen. Van 1900 kan men in korten tijd, als 't goed gaat, 3500 maken, cLw.z. binnen erf- kele uren! Als men de beteekenis hiervan eens zeer aanschouwelijk wil voorgesteld zien, zou men, een voorbeeld uit het beurs- leven nemende en dan bij de suikerafdee- ling blijvende, zóó kunnen zeggen: een aandeel H.V.A. koopt u bij het begin der Amsterdamsche Beurs voor 190 procent en u verkoopt het aandeel dienzelfden dag op de nabeurs voor350 procent! Het is alles wat plastisch voorgesteld, maar fei telijk zijn in den suikersmokkel de ver houdingen toch zóó, en men begrijpt dus, hoezeer thans meer dan ooit te voren van den frauduleusen invoer van suiker een uiterst fascineerende invloed op honderd tallen kleine en groote smokkelliefhebbers- om-de-winst uitgaat. jHARGARINESMOKKELAAR GEKNIPT. Toen een auto, geladen met smokkel waar, vanaf de Belgische grens langs het kanaal in de richting Eindhoven reed, stonden daar kommiezen gereed, om den wagen te doen stoppen. Op de sommatie om halt te houden, werd in volle vaart doorgereden. Onder de Noord-Brabantsche gemeente Leende was echter de weg afge zet en daar kon de smokkelauto niet meer aan zyn belagers ontkomen. Bij onderzoek bleek de auto echter geen smokkelwaar meer te bevatten. Naderhand wisten de kommiezen te achterhalen, dat deze, be staande uit een groote hoeveelheid marga rine, onderweg in een woning te Boshoven nabij Weert afgeladen was. De auto en de margarine werden in beslag genomen. De smokkelaar is aan de marechaussees te Weert overgeleverd. INSLUIPERS BETRAPT. Een ervan ontvlucht. Zondagmorgen is tijdens het kerkbezoek van de bewoners ingebroken in een pand aan de Vlietlaan te Rotterdam. De bovenburen hadden gerucht gehoord en aangezien zij wisten, dat de familie ter kerk was, werd onraad vermoed. De vrouw stelde een onderzoek in en zij ontdekte, dat twee kerels zich toegang verschaft had den door de gangdeur te forceeren. Zij waarschuwde haar man, die gewapend met een hamer naar de lager gelegen verdie ping trok. Juist toen hij daar aankwam, traden twee mannen naar buiten. Met de woorden: „jij komt hier niet meer van daan", gaf de man aan een der indringers een slag met den hamer op het hoofd. Dat zag de tweede indringer, die toen den buur man met een breekijzer een tik op het hoofd gaf. De vrouw liet haar echtvriend niet in den steek. Zij sprong den eenen indringer om den hals, zoodat haar man het met den anderen kon klaarspelen. Toch wisten beide de woning uit te komen. Zij werden achtervolgd, doch een is zijn achtervolgers ontkomen. De ander, die door den hamerslag bloedend was ver wond, is aangehouden en aan de politie overgeleverd. Zijn wonden moesten door den geneeskundigen dienst verbonden wor den. Uit de woning, waar alles overhoop ge haald was, wordt slechts een beursje met eenig klein geld vermist. Gisteren is de inbreker, die na zooveel moeite is gearresteerd, weder aan een streng verhoor onderworpen en ondanks het feit, dat alle getuigen hem pertinent herkennen en de vele wonden, die de man aan zijn hoofd kreeg door de hamerslagen van den heer Kalisman, blijft hij ontken nen iets van deze inbraak en de vechtpar tij te weten. Aanvankelijk beweerde hij de verwondingen aan zijn hoofd te hebben op- geloopen in een café, waarin hij aan het vechten was geweest. Daarna vertelde hij aan inspecteur Hermans, die het onder zoek in deze zaak leidt, dat hij Zondag ochtend op straat wandelend, plotseling van een hem ongekend gebleven persoon eenige slagen op zijn hoofd te hebben ge kregen. Men heeft in het huis aan de Vlietlaan een knoop van de jas van den inbreker ge vonden, die mede het bewijs versterkt, dat men hier wel degelijk te doen heeft met een der daders. De arrestant, C. de V. ge- heeten, is, zooals reeds gezegd, een oude bekende van de justitie, die reeds verschil lende vonnissen achter den rug heeft. Naar den tweeden voortvluchtigen dader wordt nog gezocht. ZONDERLING TOONEEL TE SCHAGEN. In het „Kerkbeurtenblad" wordt een aan een predikant gerichte brief afgedrukt waarin de schrijver zijn bevindingen tij dens een Zondagavondverblijf te Schagen (24 September j.l.) mededeelt. Hij schetst daarin eerst hoe in het hart van deze plaats, n.l. op het marktterrein de mooi- gebouwde Ned. Hervormde Kerk staat en beschrijft vervolgens wat hij zag: „Om streeks half acht gingen de deuren der kerk open en werden er door eenige mans personen allerlei dingen uit de kerk ge dragen, o.a. een tafeltje, twee stellingen UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Woensdag 25 October. Huizen, 1875 m. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramfooonpl. 10.30 Morgendienst o. 1. v. ds. J. L. v. d. Wolf. 11.00 Pianorecital W. L. Doortmont. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Kwartetconcert o. 1. v. L. Lauen- roth. 2.00 Gramofoonpl. 3.00 Causerie. 3.15 Chr. Kinder- en Jongeliedenkoor „Juliana" o. 1. v. J. Oostenrijk, m. m. v. mevr. N. de Haan-de Vries (piano). In de pauze: Gramofoonpl. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur door C. Vink. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Fedde Schurer: Het Friesch en de Wereldliterautuur. 8.00 Kon. Chr. Oratoriumvereen., Conr certgebouworkest, To v. d. Sluys (so praan), Suze Luger (alt), L. v. Tulder (te nor), W. Ravelli (bas) en J. G. Herb- schlab (viool). Leiding: H. Cuypers. In de pauze om 9.15: Vaz Dias en Gramofoonpl. 10.1511.30 Gramofoonmuziek. Hilversum, 296 M. V AR A-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 „Onze keuken", door P. J. Kers. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Uitz. voor Arb. i. d. Continubedr.: VARA-tooneel o. 1. v. W. v. Cappellen, M. Vos (zang), N. Kruyt (piano), M. v. d. Goes v. Naters (rede) en Gramofoonpl. 12.00 VARA-Kelniorkest o. 1. v. H. de Groot. I.45 Zender-verzorging. 2.00 De Notenkrakers o. 1. v. D. Wins. 3.00 Voor de kinderen. 5.45 VAR A-orkest o. 1. v. H. de Groot. 6.17 Amsy Moina (zang) en C. Steyn (piano). 6.30 Vervolg orkestconcert. 7.00 Mr. J. J. v. d. Velde: De conjunc tuur-wisselingen. 7.20 Vervolg orkestconcert. 8.00 Herhaling SOS-berichten. VARA- varia. 8.05 Vaz Dias. 8.15 VARA-orkest o. 1. v. H. de Groot. 8.35 Amsy Moina (zang) en C. Steyn (piano). 8.50 Uit de Queens Hall te Londen: BBC- Symphonieorkest o. 1. v. Boult m. m. v. W. Gieseking (piano). h- 9.30 Beuker-Den ijs-ensemble. 9.45 Orgelspel J. Jong. 10.00 Beuker-Denijs-ensemble. 10.15 De Flierefluiters o. 1. v. J. v. d. Horst, m. m. v. E. Charmon (zang). II.0012.00 Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 11.05 en 12.00 Lezing. 12.20 Orgelspel Q. Maclean. 1.05 Western Studio-orkest o. L v. F. Tho mas. 1.50 Gramofoonpl. 2.20 Voor de scholen. 3.20 Pianorecital door C. Dixon. 3.35 Sted. Orkest Bournemouth o. 1. v. Sir Dan Godfrey en Armstrong Gibbs, m. m. v. B. Schwarz (viool). 5.05 Het John McArthurkwintet. met draad te gebruiken voor koorddansers, een trapeze en nog enkele andere dingen meer. Al deze voorwerpen werden opge bouwd en neergezet op het plateau tegen de kerk, waarna de kerkdeuren weer wer den gesloten. Volgens advertenties zou er dien avond een openlucht-acrobatiek ge houden worden. Juist toen de klok acht slagen had doen hooren, werden de kerk- deuren weer geopend, trad een mansper soon in zwarte jas en met hoogen zijden hoed op, naar buitenHij liep op een I tafeltje toe, boog eenige malen naar het 1 publiek en begon daarna met het maken van acrobatische toeren". 5.35 Kinderuur. 6.50 Beethoven's strijkkwartetten. 7.10, 7.25, 7.50 en ,8.20 Lezingen. 8.35 BBC-Symphonieorkest o. L v. Boult, m. m. v. Gieseking (piano). 9.55 Vervolg concert. 10.55 Voordracht. 11.0012.20 Roy Fox en zyn band. „R a d i o-P a r 1 s, 1724 M. 8.05 en 12.35 Gramofoonpl. 12.50 Orgelconcert door G. T. Desserre. I.25 Gramofoonpl. 7.10 en 7.40 dito. 9.05 Concert door de Assoc. des Concerts Colonne o. 1. v. Paray. Kalundborg, 1153 M. II.201.20 Concert uit het Bellevue- Strandhotel. 2.20 Gramofoonpl. 2.504.50 Omroeporkest o. 1. v. Mahler. 7.20 Pianprecital F. Jensen. 8.10 Mannenkoor „Bel Canto" o. 1. v. A. Rachlew. 9.40 Radfo-Kamerorkest o. 1. v. F. Mahler. 10.2011.50 Dansmuziek uit rest. „Wi- vex". Langenberg, 473 M. 5.25, 6.35 en 10.45 Gramofoonpl. 11.20 Essener Symphonieorkest o. 1. v. Nowakowsky. 12.55 Gramofoonpl. 3.20 Omroeporkest o. 1. v. Merten, m. m. v. solisten. 6.20 Omroeporkest o. 1. v. Rosbaud, m. m. v. solisten. 7.30 „Madame Liselott", opera van Gerster. Muzik. leiding: O. Kühn. 10.20 Omroeporkest o. 1. v. Merten. 11.20 Concert. Rome, 441 M. 8.05 „La belle Hélène", opera van Offen bach. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Concert o. 1. v. Felleman. 1.30 Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o. 1. v. Walpot. 6.20 Gramofoonpl. 6.50 Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans. 7.30 Zangvoordracht. 8.20 Radio-Symphonie-orkest o. 1. v. Meu- lemans. 508 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans. I.30 Concert o. 1. v. A. Felleman. 6.35 Gramofoonpl. 8.20 Omroeporkest o. 1. v. Walpot. 0.20 Vervolg concert. Deutschlandsender, 1635 m. 7.25 „Hoohöfen, Essen und Schlote", litea rair-muzikaal programma. 8.30 Silezisoh Philh. Orkest o. 1. v. Topilz, m. m. v. vocaal kwintet. 9.50 Kwartiertje Radio-techniek. 10.05 Weerbericht. 10.2011.50 Concert uit Frankfurt. Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf te Leiden. (3e programma) 8.0012.20 Langenberg. 12.20afloop North. Reg. (4e programma) II.2013.20 Kalundborg. 13.20—14.20 Brussel (VI.). 14.20—16.50 Kalundborg. 16.5017.35 Deutschl.sender. 17.35—18.20 Londen (Nat.). 18.2019.50 Brussel (VI.). 19.50afloop Luxemburg. (Wijzigingen voorbehouden). Nadat hij weer in „gympak", waarover hij de „chambercloak" geslagen had, de kerk binnen was gegaan, trad een clown uit het bedehuis.... Het volgende nummer ving opnieuw aan met het openen van de kerkdeuren: vier gymnasten marcheerden de kerk uit, het plein op. De kerk hield echter nog meer variété-artisten verborgen. Een gooche laar verliet het gebouw, gekleed in een roode broek en een rood gestreept jasje, later gevolgd door „een half gekleede dame", die eenige verrichtingen aan de trapeze vertoonde, terwijl ten slotte nog een clown uit de kerk te voorschijn kwam. FEUILLETON. VREEMDE KAPERS OP DE KUST. Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. 16) HOOFDSTUK IX. De andere vronw. Royson sliep goed en een opgewekt vier tal ontmoette elkaar den volgenden mor gen aan het ontbijt. Furneaux was vroeg opgestaan en al uit geweest. Wat is de lucht heerlijk frisch hier, verklaarde hij. Eén uur er van is meer waard, dan een heele dag van het Londen- sche mengsel van rook en verdampingspro ducten van benzine. Ik heb een lang te legram verstuurd en brigadier Jackson gesproken. Het onderzoek heeft om drie uur plaats op „The Homestead"; u kunt dus beter tot zoolang uit de buurt blij ven. Waarom gaat u niet golfen? Ik zal naar het dorp fietsen en zien, of ik Hethcott mee kan krijgen. Ik moet hem mijn excuur maken, dat ik er gisteren na de thee niet heengegaan ben. Had u het vast afgesproken? Toen vertelde Royson van generaal Swiney, op wien het gesprek den vorigen avond niet gekomen was. Deze zaak wordt ieder oogenblik inte ressanter, grinnikte Furneaux. Wat een prachtige namen heeft iedereen. Shie- la bijvoorbeeld. Als je Shiela heet, dan moet je wel lief en aardig zijn. En dan Juan Garcia Y Gonzales.... geknipt voor een schurk uit de film! Toch weet ik niet of ik Swiney's naam niet nog het aller mooiste vind. Ik moet eens kennis met hem maken. Denk er om, dat hij districtsmagnaat is. O, ik heb hem wel in de gaten. Ik ben niet van plan om ter wille van hem mijn baantje kwijt te raken. Tusschen haakjes, Bender is bereid om als kroongetuige op te treden. Zal dat iets helpen? Alleen wanneer hij kans ziet, den man te herkennen, die hem Zondagavond om zeven uur vijf pond gaf om tusschen half één en twee uur 's nachts dat ijzerdraad over den weg te spannen. De voorwaar den waren nog al eigenaardig. Hij moest den weg vanaf het dorp in het oog hou den, en het ijzerdraad weghalen, wanneer er iemand uit die richting kwam. Het ding was bedoeld als een hindernis voor eventueele boodschappers van „The Home stead". Bender was de aangewezen man om zoo'n schunnig zaakje op te knappen. De eigenaar van het landgoed, een zekere Sir Thomas ik-weet-niet-wie, heeft hem al tweemaal een veroordeeling van zes maanden wegens strooperij bezorgd, zoo dat er bij hem ook wraakneming in het spel was. Ik moet u nog iets zeggen, wat juf frouw Smithers mij gisteravond vertelde. Ze schijnt gehoord te hebben, dat de knecht, Arthur Jenks, tusschenpersoon was en brieven ontving van den jongen Garcia. Dat is maar al te waar. Ik heb twee van die brieven. Ze werden gisteren be zorgd en zijn vader hield ze onder zich. Anders zouden ze door een van de tuinlui naar „The Homestead" gebracht zijn. U is toch niet gepikeerd, wel? Niet in het minst. Het is al tot mij doorgedrongen, dat u een massa inlichtin gen in uw mars heeft. 'n Beste kerel ben je. Spoedig hoop ik alles te vertellen, wat mijn nietige her sens met betrekking tot deze verbijsteren de zaak bevatten. Nu, tot straks. Houd de oogen open! Bij het huis van Hethcott gekomen, was Royson op het punt Jack aan het hek vast te binden, toen een vrouwenstem hem vroo lijk begroette. Ik ben blij, dat u eindelijk besloten heeft ons op te komen zoeken, kapitein Royson, zei zij. Ik sterf gewoon van ver langen om eens met u te praten. En doe alstublieft geen moeite voor uw Sealyham. Ik ben dol op honden. Juffrouw Gladys Hethcott, de zuster van den advocaat en minstens tien jaar jonger dan hij, kwam uit het portiek naar buiten gesneld. Misschien was Jack uit zijn hu meur omdat hij op het punt was geweest, vastgelegd te worden. In ieder geval scheen hij niet op de aanbidding van de jongedame gesteld te zijn en reageerde ter nauwernood op haar streelen, dat trou wens ook niet bijster van harte ging. Zijn baas echter werd hartelijk genoeg ontvan gen. Miss Gladys keek hem stralend van blijdschap aan. Ik had er geen idee van, dat er naar mij verlangd werd, zei Royson. Generaal Swiney bracht gistermiddag een boodschap van uw broer over, maar ik kan onmoge lijk weg. Ik ben eenigszins in die „Home- stead"-zaak betrokken geraakt, Ziet u. Dat hebben we gehoord. Was dat de reden, dat u een dame op de thee had? Ja. O, kom toch binnen en vertel me er alles van. Wat een sensatie! Generaal Swi ney is er vol van. Ja, neem Jack alstu blieft ook mee. Even zien of de kat in de zitkamer is. Ze verafschuwt alle honden. Royson glimlachte. De kat zat onder de canapé en Gladys Hethcott liet een keu rige, in zijde gestoken enkel zien, toen zij neerknielde en het woeste beest beet pakte. Is uw broer thuis? vroeg Royson, toen zij de kamer uitging met de blazende Per zische kat. Ja, hij is in zijn studeerkamer. Maar als u toch over golfen durft te beginnen, voordat we samen gepraat hebben!Wie is dat meisje? Waarom woont zij bij die Spanjaarden? Is ze mooi? De kat werd in een andere kamer ge gooid en de deur achter haar gesloten. Royson kreeg zoodoende een oogenblik tijd om te bedenken, wat hij zeggen zou, dus de rest was gemakkelijk. De jongedame heet Macdonald. Baron Garcia is haar stiefvader. Als het oordeel van een man tenminste eenige waarde heeft dan is zij inderdaad heel knap. En hoe oud is zij? Zoowat een-en-twintig, zou ik denken. O! Royson zette zich in een stoel en hield een hand aan Jack's halsband. Juffrouw Hethcott was bezig geweest een paar bloe men in een vaas op een klein tafeltje voor het raam te schikken. Thans zette zij de manoeuvre voort, zooals de sergeant-in structeur het uitdrukt. En profile gezien, was zij bepaalu knap, en waarschijnlijk was zij zich daar wel bewust van. Valt u dat dan tegen? lachte Roy son. Neen. Waarom zou het? Dat soort vrouwen is altijd mooi. 't Spijt me, zei hij, maar hiisschien ben ik geen bevoegd beoordeelaar. Waarvan? Van schoonheid. Wat vond generaal Swiney er van? Nu praat u onzin. Gladys stak het laatste takje groen op zijn plaats en zeeg gracieus op de canapé neer. Generaal Swiney zag haar nauwelijks en wist niet, wie zij was. Wij vermoeden alleen, dat het de jongedame moest zijn, die voor uw huis van de fiets gevallen was. Heeft u daar al van gehoord? Natuurlijk, hoe zou het anders kun nen? Wisten de dokter en de politie er niet alles van? Arthur is bepaald een beetje boos op u. Hij begrijpt niet, waarom u er hem gisteren niets van vertelde. Daar heb ik een verklaring voor. Diezelfde politieman stuurde mij weg, toen ik juffrouw Macdonald na haar .ongeluk naar „The Homestead" begeleidde, en ik nam mij voor om niets meer met de heele zaak te maken te hebben, als ik er iets aan kon doen. Nu schijnt het, dat ik by het onderzoek en misschien later ook nog zal moeten getuigen. Inspecteur Hobbs staat er op. Om de een of andere reden verdween een plotselinge scherpte in juffrouw Heth- cott's manier van doen. O, op dat punt ben ik het geheel met u eens, riep ze. 't Is een verschrikkelijke geschiedenis. Niemand wil graag iri zoo iets betrokken zijn. Maar, zeg mij toch, hae zag deze jongedame kans om te vallen? En hoorde u den slag? Haar fiets raakte den een of andere hindernis op den weg. Zij reed zeer snel, ziet u, om hulp van het dorp te halen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9