25ste Jaargang MAANDAG 23 OCTOBER 1933 No. 7642 3>e £eid4eh£(Boti/fccmt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling:, Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur e* verhuur, koop en verkoop: 0.50 »»- een merkwaardige rede van minister Marchant „Verwende lieden, verwend door mono- polie of applaus, of door wat ook wij zien het thans dagelijks rond om ons heen kunnen gemakkelijk het spoor bijster worden". Dit is.... geen waarschuwing voor fas cisme of nationaal-socialisme of welk an der dictatoriaal politiek stelsel ook. 't Zou daarop bedoeld kunnen zijn. Want, onge twijfeld, is bij hen, die een politieke dicta tuur uitoefenen en zoo het monopolie heb ben van staatsmans-wijsheid en geen open lijke critiek doch alleen luidruchtig ap plaus in ontvangst hebben te nemen, het gevaar groot en zéér groot, dat zij het spoor bijster worden! Maar daarop waren de hier geciteerde woorden toch niet gedoeld, althans niet direct. 't Zijn woorden, door den Minister van Onderwijs, mr. Marchant, gesproken bij de viering van het tweede lustrum der R. K. Universiteit te Nijmegen. Wij hebben al reeds gewezen op deze merkwaardige rede. Doch, nu de „Maasbo de" van Zaterdagavond de letterlijke tekst heeft gepubliceerd, willen wij er nog even op terug komen. Minister Marchant doelde in deze woor den op de verwende liberale wetenschap aan de Universiteiten! Hij zeide n.l.: „De vestiging dezer universiteit was, hier in Nederland, niet zoo eenvoudig. De offi- cieele wetenschap had, onbewust, haar eigen cachet gekregen. Onbewust, want zij meende, zonder cachet te leven. Zij meende, als de wetenschap-zonder-meer, andere inzichten, dan de hare, van het terrein der wetenschap te kunnen uitslui ten. Zij was verwend". En hierop liet de Minister dan de boven geciteerde woorden volgen. Daar zijn er nog wel, die de gevolgen van hun verwenning in zich dragen en naar buiten manifesteeren! Daar zijn er nog wel, die de pretentie hebben, dat zij, en zij alleen, als beoefenaars eener zoogenaam de neutrale wetenschap, de echte en v r ij e wetenschap bezitten, en die van dat gevoelen ook in hun uitlatingen, in hun handelingen blijk geven! En misschien zijn er onder de geloovigen, onder de Katholieken ook nog wel, die zich door dien vaak bruten eigenwaan laten in- timideeren, laten terug dringen zich la ten ontnemen of in zich laten verzwakken die heerlijke waarheid, dat alle ware wetenschap leidt tot den Godsdienst e n dat de Godsdienst niet is een beperken de omgrenzing voor de wetenschap, doch, zooals S. Thomas het zegt, een lichtende vuurbaken. Die waarheid 't is hoogst merkwaar dig is zeer positief en duidelijk bij de lustrumviering van de R. K. Universiteit uitgesproken door Minister Marchant zooals men weet, een vrijzinnig-democraat! Alle ware wetenschap leidt tot den Gods dienst. Minister Marchant zeide: „Elke nieuwe ontdekking van de weten schap, elke nieuwe openbaring van wet matigheid, elke verscherping van het men- schelijk vernuft, moet het ondoorgrondelijk wonder van Gods schepping hooger verhef fen, en straffer dwingen tot geloof en on derwerping aan Zijn gezag". De Godsdienst is niet een beperkende omgrenzing van de wetenschap. Minister Marchant drukte dit aldus uit: „De Gods dienst ondervindt van de wetenschap gee nerlei concurrentie, de godsdienst bepenct evenmin het terrein van de wetenschap als omgekeerd de wetenschap dat van den godsdienst". Over de R. K. Universiteit zelf spreken de, gaf de Minister, als vertegenwoordiger van de regeering, deze erkenning: „Deze tien jaren (van het bestaan der Nijmeeg- sche Universiteit) hebben gedaan wat vo rige tientallen jaren niet vermochten: zij hebben de erkenning van het bestaansrecht eener R. K. Universiteit afgedwongen met terdaad. Zij is een onmisbaar deel gewor den van het nationaal wetenschappelijk ge heel. Aanschouwelijk is bewezen, dat ook een R. K. Universiteit aan de hoogste eischen van de wetenschap kan voldoen. Het ver scheiden van de mannen, die hier de wet tenschap hebben gediend, verwekte rouw in geheel de wetenschappelijke wereld". Als er onder ons mochten zijn, die nog ongevoelig zijn voor de herhaalde roep stem onzer Bisschoppen, om met alle kracht het nationale cultureele werk onzer Katholieke Universiteit te steunen, dan worden zij misschien tot actieve waardee ring opgewekt door deze openlijke waar deering van een niet-katholieken Minister! „DE SNELSTE WEG NAAR HET SUCCES IN ZAKEN LEIDT DOOR DE DAGBLADPERS In een vergadering van Waschindustriee- len te 's-Gravenhage, eenige dagen geleden gehouden, is gesproken over de reclame en de waarde, die een goede reclame voor het bedrijf heeft. Een der spreker, de heer Kamerbeek, wees er op, dat de beste reclame niet wordt gevoerd in week- en maandbladen, doch in de dagbladpers; en dat dagblad reclame ten onrechte door velen duur wordt genoemd. Hij zeide: De dagbladpers wordt niet alleen door onze industrie, doch door de meeste indus trieën veel te stiefmoederlijk behandeld. Dagbladreclame is ten onrechte naar het oordeel van velen te duur. Bij tal van in- dustrieelen wordt dagblareclame als een gelegenheidsschoteltje beschouwd. En toch is de dagbladreclame naar verhouding der dustrieelen wordt dagbladreclame als een niet duur en voor elke industrie, dus ook voor de waschindustrie absoluut onmis baar. Dagbladreclame is de starter van den reclamemotor. Zeker, men kan zonder de dagbladreclame den reclamemotor ook wel aanslingeren, doch wie van ons, die een wagen berijden, zou een motor zon der starter prefereeren en genoegen ne men met slingeren? Dagbladreclame start eiken dag opnieuw. Van de reclamebe- trouwbaarheidsritten wint de dagbladre clame het van elke andere reclame. Elke reclame is goed, doch elke reclame, begon nen of aangevuld met dagbladreclame is best. De snelste weg naar het succes in zaken leidt door de dagbladpers omdat de weg van de pers door duizenden gezinnen leidt en elk gezin automatisch den pers- weg bewandelt.. De Amerikaansche en En- gelsche waschindustrieelen hebben collec tief en individueel honderdduizenden gul dens door de pers laten circuleeren om de wasch uit huis te halen en het succes is meer dan bevredigend geweest. Willen wij op den duur geheel Nederland voor de wasch uit huis winnen, dan moeten wij ons als kind in huis bij de dagbladpers inbur geren, niet alleen elke wasscherij afzonder lijk doch ook de gezamenlijke wassche- rijen collectief zoowel plaatselijk als ge westelijk en nationaal. EEN VRAAG. Uit een artikel in het „Huisgezin". „Indien de socialistische „Internationale" niet mag worden uitgezonden, mag dan wel de „Tribune" dag en dag straffeloos den volksgeest vergiftigen en moeten wij gedoogen, dat deze propagandist voor Mos kou een werk verricht, dat, in tegenge stelden zin in Rusland ondernomen, zonder genade zou worden onderdrukt?" AMBTENAREN EN REGEERING. Wij ontvangen het volgende afschrift van een besluit van den Ministerraad: De Raad van Ministers, overwegende dat in deze woelige tijden de ambtelijke plicht medebrengt, dat de ambtenaar de Overheid in hare zware taak steune en haar geen moeilijkheden berokkene noch in noch buiten de uitoefe ning zijner bediening, besluit: dat de ambtenaar zich zal hebben te onthouden van elke openbare actie tegen de Overheid en haar beleid. (w.g.) De Minister van Staat, Voorzitter van den Raad van Ministers, H. COLIJN. Dit besluit van den Ministerraad is niet zóó duidelijk, dat men alle concrete ge volgtrekkingen, die er uit moeten worden getrokken, onmiddellijk voor zich ziet BINNENLAND DELFTSCHE MISSIE-WEEK. Officieele opening door Z.H. Exc. Mgr. Aengenent. In het geheele Dekenaat Delft werd gis teren een Algemeene H. Communie gehou den en onder alle H.H. Missen werd door Missionarissen gepreekt. Door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aenge nent, bisschop van Haarlem, werd in de St. Hypolytuskerk aan de Voorstraat een Pontificale Hoogmis opgedragen. Het zang koor der kerk zong de Missa in honorem B. M. V. de Loretto van Goller, alsmede het 4-stemmig „Sacerdos et Pontifex" van den directeur den heer Nic. Verhoeff. Om 2 uur vond door Z. H. Exc. Mgr. Aengenent de officieele opening van Mis siewerk en Tentoonstelling plaats. Een te legram van hulde werd aan Z. H. Paus Pius XI gezonden. Des avonds werd door een koor van ruim 200 dames en heeren het oratorium van Don Lorenso Perosi „II Natale del Redentore" uitgevoerd. Mede werking verleende hieraan het Rotter- damsch Philharmonisch Orkest en de vol gende solisten mej. Clasina Beek, sopraan; mej. Ans Gribling, alt; Corn, van Munster, tenor en Th. Hosman, bariton. Zondag a.s. zal in het Sportpark van D. H. L. een défilé van alle R.-K. Jeugdver- eenigingen en Congregaties voor de paters Missionarissen plaats hebben, terwijl dan tevens de Missie voetbalwedstrijd D. H. L. Dongen zal gespeeld worden. „Mnd.mrg." HET STRAPERLO-VERBOD. De Amsterdamsche politie heeft geen gras laten groeien over de Ministerieele aanschrijving inzake de „hazard"- of kansspelen. Zaterdagmiddag reeds hebben inspec teurs in uniform exploitanten der „socië teiten", waarin voor dergelijke spelen ge- genheid werd gegeven aangezegd, dat zij hun inrichtingen zullen hebben te slui ten. Hun is vier-en-twintig uren tijd gege ven om aan dit bevel te voldoen. In Den Haag is, naar wij vernemen, het zelfde gebeurd. Na de ministerieele aanschrijving aan de procureurs-generaal om de verschil lende speelgelegenheden last tot sluiting te geven, hebben de politie-autoriteiten in Den Haag, Wassenaar en Rijswijk de ex ploitanten in dien zin gewaarschuwd, met het gevolg, dat het gokbedrijf in Den Haag en omliggende gemeenten Zondag reeds geheel stil lag. Het Straperlo-spel in Zandvoort ging integendeel Zaterdag en Zondag zijn ge wonen gang. HET VRAAGSTUK DER AUTOMATEN. In een rondschrijven aan de aangesloten vereenigingen publiceert het bureau van den Kon. Ned. Middenstandsbond den uit slag van de gehouden enquête over het automatenvraagstuk, waaraan de „Tele graaf", zooals bekend, kortgeleden eenige artikelen wijdde. Totaal werden antwoorden ingezonden door 55 vereenigingen (131 stemmen). Wegens het niet voldoen aan de voor schriften moesten van zes vereenigingen de inzendingen ongeldig verklaard wor den. Er bleven dus over 49 antwoorden met te zamen 113 stemmen. De vragen luidden als volgt: 1. Is uw vereeniging vóór of tegen een wettelijke regeling van het automatenwe- zen? 2. Zoo ja, dient daarin naar haar oor deel opgenomen te worden een bepaling, waarbij a. automaten slechts zullen mogen worden geplaatst vóór, aan of in de onmid dellijke nabijheid van den winkel; b. in deze automaten uitsluitend zullen mogen worden verkocht artikelen welke behooren tot den geregelden handel van den eigenaar of bestuurder van een ge vestigd winkelbedrijf; c. het bijvullen van automaten gedu rende de uren waarop de winkels in de betrokken branche voor het publiek ge sloten moeten zijn, verboden dient te wor den? 3. Acht uw vereeniging het gewenscht de mogelijkheid te openen om het auto- matenwezen bij plaatselijke verordening te doen regelen? De antwoorden op deze vragen zijn: Vraag 1 werd bevestigend beantwoord (102 stemmen voor, 1 tegen, 10 blanco); Vraag 2a werd eveneens bevestigend be antwoord (109 stemmen voor, 1 tegen, 3 blanco); Vraag 2b eveneens bevestigend (110 stemmen voor, 3 blanco)Vraag 2c (het bij vul verbod) werd beantwoord in den geest als door de minderheid van het algemeen bestuur in Vlissingen werd be pleit (70 stemmen vóór een bijvulverbod, 27 tegen, 16 blanco), vraag 3 had tot uit slag, dat 40 stemmen vóór regeling bij plaatselijke verordening, 62 tegen en 11 in blanco uitgebracht werden. PRIJZEN VOOR VERSCH SPEK. Van varkens na 21 October geslacht. De Nederlandsche varkenscentrale maakt bekend, dat met ingang van Maandag 23 October de prijzen, welke door haar voor het versche spek betaald worden, afkom stig van varkens geslacht na 21 October, als volgt zijn vastgesteld: a. Spek boven 28 K.G. per strook zonder wang, 57 ct. per K.G. b. Spek van 2427,9 K.G. per strook zonder wang, 55 ct. per K.G. c. Spek van 1823,9 K.G. per strook zonder wang, 54 ct. per K.G. d. Spek van 1317.9 K.G. per strook zonder wang, 47 ct. per K.G. e. Spek van 1012,9 K.G. per strook zonder wang, 44 ct. per K.G. f. Spek van 59,9 K.G. per strook zon der wang, 41 ct. per K.G. g. Spek van 1013 K.G. per strook zon der wang en zonder achterkinkel, 53 ct. per K.G. h. Spek van 89,9 K.G. per strook zon der wang en zonder achterkinke, 51 ct. per K.G. i. Spek van 57,9 K.G. per strook zon der wang en zonder achterkinkel, 49 ct. per K.G. P. J. Raaymakers f Zaterdagmorgen had in de parochiekerk te Overveen de plechtige uitvartdienst plaats voor de zielerust van wijlen den heer P. J. Raaymakers, in leven oud-secre taris-generaal van den Rijksverzekerings bank. Onder de talrijke aanwezigen waren o.m. de HoogEerw. heer Kanunnik, dr. Th. M. Vlaming, Z.Exc. mr. T. J. Verschuur, mi nister van Economische Zaken, de leden v. d. Raad van toezicht op de Rijksverze keringsbank, alsmede de secretaris van de zen Raad, mr. dr. H. L. van Duyl, voor zitter van het bestuur der Rijksverzeke ringsbank, mr. J. C. Heyning, secretaris generaal van de Rijksverzekeringsbank, mr. C. J. Koch, voorzitter van den Raad van Arbeid te Haarlem, J. J. F. van Hoo- gendoorn en M. Ort, resp. secretaris en commissaris van den Pensioenraad, dr. E. Bak, verbonden aan de Rijksverzekerings bank, jhr. mr. C. J. A. den Tex, burgemees ter van Bloemendaal, de besturen van de R. K. Kies vereeniging en van den R. K. Volksbond te Overveen. De plechtige H. Mis van requiem werd opgedragen door den zoon van den over ledene, prof. dr. Ch. Raaymakers, met as sistentie van pastoor G. van Niekerk, pas toor te Overveen als diaken en kapelaan J. Verhaar als subdiaken. Een neef van den overledine, pater J. Walenkamp S.J. droeg aan het zij-altaar een stille H. Mis op. Na de H. Mis vond op het R. K. kerkhof achter de kerk de begrafenis van het stof felijk overschot plaats, waarbij de plechtig heden eveneens werd verricht door prof. Raaymakers met dezelfde assistentie als bij de H. Mis. Aan de groeve dankte dr. Walenkamp uit Warmond, neef van den overledene, voor de betoonde belangstelling. Zuid-Hollandsche subsidie voor het Wit-Gele Kruis. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben in 1930 een regeling vastgesteld tot toekenning aan den Zuid-Hollandschen bond van het Wit-Gele Kruis van subsidies in de kosten van huisvesting en in de reis kosten van zwakzinnige kinderen voor het bezoeken van scholen van zwakzinnigen. Daaraan is de voorwaarde verbonden, dat deze bond moet zijn aangesloten bij de centrale vereeniging ter behartiging der maatschapelijke belangen van zenuw- en zielszieken. Die voorwaarde strekt ter vol doening aan een desbetreffend besluit van Provinciale Staten. De bond heeft onlangs verzocht het subsidiebesluit aldus te wijzi gen, dat de eisch van aansluiting aan de centrale vereeniging zal worden vervangen door dien van aansluiting aan de R. K. charitatieve vereeniging voor geestelijke volksgezondheid, welke inmiddels is opge richt. Ged. Staten hebben hiertegen geen bezwaar. Zij stellen aan Prov. Staten een wijziging van hun subsidiebesluit voor, waarbij tevens rekening wordt gehouden met de mogelijkheid van het ontstaan van andere dergelijke vereenigingen. Het be stuur van de centrale vereeniging heeft op een vraag van Ged. Staten bericht, zich met het door den bond van het Wit-Gele Kruis gedane verzoek te kunnen vreeni- gen. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Geruchten, dat de koning van Siam ge vlucht zou zijn. (1ste blad). Ontstemming in de V. S. wegens Roose velt's onderhandelingen met .de .Sovjets, (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De voetbalcompetities blijven verrassin gen brengen. (2de blad). De 30 km.-wandelmarsch van de Trek vogels. (2de blad). Carnera behoudt zijn titel. (2de blad). Spoorweg-ontvangsten. Totale ontvangsten van 1 Januari t.m. ultimo September 1933 91.018.881.— (vo rig jaar 107.026.579.—). In 1933 dus minder 16.007.198. Kippen- en eendenhouderij. Namens den Minister van Economische Zaken, maakt de Regeeringscommissaris voor de uitvoering van de Garantierege ling 1933 ten behoeve van de kippen- en eendenhouderij bekend, dat de uitkeering volgens de garantieregeling voor de week van 23 t.m. 28 October a.s. is vastgesteld op 20 cent per 100 stuks uit te voeren ver sche kippeneieren, tot een gewicht van mi nimum 50 K.G. per 1000 stuks en op 40 ct. per 100 stuks uit te voeren eendeneieren. BUITENLAND BELGIE ANTI-CLERICALE POLITIEK. Subsidies aan de katholieke scholen geschrapt. De Brusselsche correspondent van de „Msb." meldt: Het socialistisch-liberaal gemeentebestuur van Antwerpen heeft in zijn begrooting voor 1934 de subsidie aan de katholieke scholen, groot 5j^ millioen francs, ge schrapt. Voor de neutrale scholen blijven de subsidies op 331/* millioen gehandhaafd. Eenigen tijd geleden heeft de socialisti sche burgemeester Huysmans eens woor delijk gezegd, dat het „een politieke smeer lapperij" zou zijn, de subsidies aan het con fessioneel onderwijs in te trekken. Thans is het dezelfde socialistische burgemeester, die het eerste zijn handteekening heeft ge zet, om deze politieke wandaad kracht van wet te geven. Commentaar is hier wel overbodig. FRANKRIJK SPANNENDE DAGEN VOOR DALADIER. In de Fransche Kamer hebben dezer da gen de groote financieele debatten plaats over de begrooting, van welker uitslag het lot van de regeering-Daladier afhangt. De premier heeft Zaterdag afgezien van zijn aanvankelijk voornemen, om van de Kamer de onmiddellijke aanneming te eischen van artikel 37 (korting der ambte narensalarissen), waarmede in feite het ontwerp staat of valt. De socialisten, die de voornaamste oppo santen zijn, hebben opdracht gegeven, een nieuw overgangsvoorstel uit te werken, dat tot grondslag voor nadere onderhandelin gen tusschen de radicalen en de socialisten kan dienen. Intusschen duurt de oppositie van de zij de der vakvereenigingen en ambtenaren tegen de voorgestelde verminderingen der salarisesn voort. Zoowel de bond van amb- tenaarsvereenigingen als het kartel van personeel in overheidsdienst hebben moties tegen de salarisverlaging aangenomen en verklaard, dat zij bereid zijn tot alle da den, waartoe het bestuur last zal geven. In parlementaire kringen begint de stem ming intusschen zenuwachtig te worden. Zeer de aandacht hebben de woorden ge trokken, die de begrootingsminister voor de commissie heeft geuit. Hij zeide n.L: De

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1