ZATERDAG 21 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 IMTERPAROCHIEELE WAT EEN GEZEL TOCH WETEN MOET. xxvun. De katholieke kerk heeft door de eeuwen heen alle stormen getrotseerd. Dat is iets, wat geen mensch zal kunnen ontkennen en wat dan ook den niet-katholiek heel vaak tot nadenken stemt. Eigenlijk moest het ook tot ons meer spreken, moest het ook ons meer zeggen. We zijn op dat punt van die echte nuchtere Hollanders, die zoo dikwijls langs een omweg gaan besef fen, wat eigenlijk direct tot ons moest spre ken. De fundamenteele beteekenis van het Pausschap als hoofd en leiding in de Kerk is door te weinig katholieken begrepen. Och, de lessen der catechismus zijn ze weer lang vergeten en de golfslag van het dage lij ksch leven schuurt bij dezulken ook veel af. Maar dan dienen de jongeren zich ir. te leven in alles, wat hun geloof raakt, ook dus in wat het Pausschap voor ons betee- kent. Aan Petrus beloofde Christus de sleu tels van het hemelrijk, nadat Hij hem had aangewezen als de rots. Doch de opper macht moest hij nog krijgen en die kreeg hij, kort na 's Heeren verrijzenis. 't Was de derde keer, dat zij Hem ont moetten, en ze waren moedeloos gestemd. Den ganschen nacht hadden zij gearbeid, maar het visschen had niets opgeleverd. Tot Jezus kwam en hij gebood het net nog eenmaal uit te werpen. Zij deden aldus en vingen er zooveel, dat hun netten er bijkans van scheurden. In dat oogenblik begreep Petrus de grootheid van dien Gallileeër en met een heftigen ruk trok hij zijn bovenkleed wat vaster aan en sprong dan pardoes in zee om naar Christus te snellen. Zoo was Pe trus nu eenmaal, het echte type van den Oosterling. Aan het strand aten de visschers met den Heer van hetzelfde menu: brood en visch. Denken we ons dat goed in, die kerels met die werkhanden en in druipen de kleeren, die aten met God's Zoon. Een heerlijk beeld van gelijkheid en broeder schap. De simpele gebeurtenis koos Jezus weer uit, om een groote daad te stellen. Daar voor Hem stond de canddiaat-Paus en strikt persoonlijk zegt de Meester tot Pe trus: Simon, zoon van Johannes, bemint gij Mij? Dat was een pijnlijke vraag; aan Petrus oog trokken de gebeurtenissen voorbij van de voorbij dagen, die dagen van lijden en kruisdood. Hij zag nog den vlucht der apostelen, het verraad van Judas, en zijn eigen fout: de verloochening. En ietwat talmend antwoordde hij: Gij weet, Heer, dat ik U bemin. En als antwoord kwam de beloofde opdracht: „Weidt Mijne lam mere n". En wederom persoonlijk: Bemint gij Mij? En op Petrus' „Ja" de belofte, de opdracht: „Weidt Mijne schapen". En ook voor de derde maal diezelfde vraag en dat kloeke en eerlijke van den Messias begreep Petrus als een zinspeling op zijn drievoudige verloochening. Toen, zoo staat in het Evangelie, werd Petrus be droefd en hij riep: „Heer, Gij weet alles, ook, dat iksU bemin". En ten derde male sprak de goddelijke stem: „Weidt Mijne schapen". Ziedaar, de opdracht en de aanstelling tot Herder. En dat nu is het groote in den Paus, het herdersambt over de kudde van Christus. Want hem werd niet gezegd: Weid d e lammeren, maar M ij n e lamme ren. Zoo zijn de Christenen dus de lamme ren, (jongeren) en schapen (ouderen) van Christus, en is Petrus Zijn plaatsver vanger als Herder over God's kudde. Pak dus de conclusie en besef, dat de Paus de door God gewilde bestuurder is der H. Kerk. Plaatsvervangend Opperher der, hoog boven alles en allen uitstaand en toch „dienaar der dienaren Gods". Wat millioenen ons benijden, bezitten wij, n.l. een Opperherder, die in werke lijkheid is de hoogste geestelijke macht op deze wereld. S. M. STUDIECLUB. Vanwege de Propaganda-bijeenkomst op a.s. Dinsdag, kan de 2de bijeenkomst der Canisianen niet plaats hebben en is daar door tot nader datum uitgesteld. De vragen kunnen bij het bestuur inge leverd worden. KOLPINGS BOTS. Onze Boys zagen j.l. Zondag heel wat belangstellenden bijeen voor hun eersten clubavond. Behalve dat ook zij twee prij zen bekwamen van de gehouden zomer competitie, werden zij tevens bezitter van een fraaien beker, het resultaat van de ne derlaag-wedstrijden te Voorschoten. KERSTRETRAITE. Het bestuur der Retraiteclub heeft we derom de Kerstretraite te Noord wij ker- hout van 2528 December aangevraagd. Men spare nu met ijver en brenge ook anderen er toe. UITVOERING STICHTINGSFONDS. Op Zondag 5 en Woensdag 8 November zullen, ter gelegenheid van ons 46ste Stichtingsfeest, uitvoeringen plaats hebben in de Stadsgehoorzaal. Voor beide avonden is een beperkt aantal kaarten verkrijg baar 40 cent, te verkrijgen in het Gezel- lenhuis, Rapenburg 52, 's avonds van 8 10 uur. Leden, die zich willen belasten met kaartenverkoop, kunnen zich vervoegen bij den ass. Senior. UIT DE OMGEVING Een A.N.WJB.-avond ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van den Bond. De alom bekende A.N.W.B.-Toeristen bond voor Nederland zal op Vrijdag 27 October alhier een Bondsavond organisee- ren bestaande in een expositie van het Bondswerk en de Bondsuitgaven, een le zing en de vertooning van een interessante film. Een en ander staat in verband met het 50-jarig bestaan van den Bond, waar van Hillegom de bakermat is en waarbij op Zaterdag 28 October een blijvend sou venir aan de Gemeente (Hotel Sistermans) zal worden aangeboden. Een commissie van jonge A.N.W.B.- vrienden zal den heer C. Veldhuys, consul van den Bond alhier, ter zijde staan om leden te werven voor deze zoo nuttige in stelling. Het zijn de heeren H. en B. Hul kenberg, G. J. van Waveren (Oostduin), Gerard Telkamp Jr., H. Hylkema Gz., H. Stouten, C. N. Veldhuis van Banten Ben ven uta), P. H. W. Velthuys en C. van Zij- verden Jr. Dat de A.N.W.B. een instelling van al gemeen nut is en eigenlijk de vriend van iedereen, die het toerisme beoefent, hetzij per auto, fiets, motor, trein, boot, te voet of te paard, van iedereen ook, die deel neemt aan het verkeer op de wegen, mag algemeen bekend worden geacht. De A.N.W.B. is gegroeid van Wielrijders- bond tot algemeen Toeristenbond. De Bond ontwierp in 1913 den eersten Bondswandelweg en hij heeft er thans een groot aantal in verschillende deelen des lands uitgezet. Dat ons land verlost is van tollen is voor een niet gering deel te danken aan den A.N.W.B. Ontzaglijk veel heeft de Bond gedaan voor de verbetering van het Neder- landsche wegennet en voor het aanleggen van rijwielpaden, waarmede tienduizenden gemoeid zijn geweest. Hoezeer en op hoe velerlei wijze de A.N. W.B. heeft gearbeid voor de verkeersvei ligheid, is velen bekend; wie het niet moch ten weten zullen dit kunnen vernemen op den Bondsavond. Het behoud van natuurschoon maakte al jaren een belangrijk deel uit van het werk program van den A.N.W.B. Iedere toerist en weggebruiker vindt zijn belangen bij den A.N.W.B. veilig. Hij weet dat deze Bond de oudste en best geoutil leerde vereeniging is op het gebied van toerisme te land en te water, dat hij banen effent en veilig maakt, en het ideeële ge not van reizen en trekken verschaft op een wijze, die bewondering en erkenning heeft gevonden. De reisinlichtingen en reisplannen en voor buitenlandsche tochten daarenboven de onmisbare grensdocumenten, die hij ver schaft, geven den toerist een bron van ge not en gemak. De Bondsbelangen zijn Volksbelangen geworden, zoodat bevordering van de be langen, die de A.N.W.B. voorstaat, iden tiek is met de bevordering van de belan gen, welke heel de natie raken en ten goede komen. Daarom raden wij iederen automobilist, motorrijder, wielrijder, voetganger, water- toerist, ruitertoerist, alsmede den koetsier, den voerman, den landbouwer, kortom ieder, die van de land- en waterwegen ge bruikt maakt, hetzij voor genoegen, hetzij voor beroep of bedrijf, dezen Bondsavond te bezoeken. NOORDWIJKERHOUT. De liefdadigheidsuitvoering. Snel nadert de datum (Zondag 22 Oc tober) waarop des avonds om 8 uur door de Tooneelclub van de K. J. M. V. de Lief dadigheids-uitvoering ten bate van de St. Elisabethvereeniging zal geven bij Gou- wenberg, Zeestraat. Met den verkoop der kaarten mochten de dames een flink suc ces boeken, zóó zelfs dat op 't oogenblik nog slechts een zeer beperkt aantal kaar ten onverkocht is. Morgen (Zondag) zal er des middags van half vier tot half vijf nog gelegenheid zijn deze overgebleven kaar ten te verkrijgen in de zaal van Gouwen- berg. Wij meenen hierop de aandacht te moeten vestigen, omdat wellicht verschil lenden gemeend hebben des avonds aan de zaal zich nog een kaart te verschaffen, wat alleen mogelijk zal zijn, wanneer op dat oogenblik niet alles reeds is uitverkocht. Laat dus Zondagmiddag tusschen half vier en half vijf de gelegenheid niet voorbij gaan u van een plaatsbewijs te voorzien. UIT DE RIJNSTREEK Zonder perronkaartje mag ik o niet door de contröle laten, mijnheer. Stel je niet zoo aan, man. Of de spoor wegen na f 24.000.000,00 of f 24.000.000,05 tekort komen, wat maakt dat uit (Meschino) ALPHEN AAN DEN RIJN. Geboren: Willem, z. v. Pieter van Veen en Willempje van Oeveren. Hen- dricus Anthonius, z. v. Hendricus Antho- nius Moons en Elizabeth Adriana Baars. Jacob Cornelis, z. v. Cornelis Herrewijn en Jansje Kranenburg. Adriana Gerardina, d. v. Hendrik Rijswijk en Adriana Gerar dina van Valkenburg. Maartje, d. v. Cor nelis van Niedek en Henderika Boender. Huibertus, z. v. Willem Gijsbertus Ver- kade en Klaasje Jacoba Elisabeth van der Veen. Jacoba, d. v. Cornelis Bruines en Mas je van Rijn. Gehuwd: Cornelis Adrianus Rijkelijk- huizen, oud 49 jaren en Cornelia Maria de Wit, oud 32 jaren. Lijkele de Jong, oud 30 jaren en Maartje Britsemmer, oud 26 jaren. Ingekomen: Cornelia Tij sterman, v. Boetselaerstr. 30, van Nieuwkoop; Adriana Burggraaf, Pr. Hendrikstr. 3c, van De Bilt (U.); Lena Schoonhoven, Steekterweg 35, van Bodegraven; Wuhelmina C. Vlasman, Raadshuisstraat 244, van Leimuiden; Ali- da van Beek, Hooftstraat 141, van Bode graven; Neeltje Schoonhoven, Julianastr. 29, van Bodegraven; Margarete Klinger, Emmalaan 4, van Hilversum; Geertruida J. de Mooij, Raadhuisstr. 44, van Noord- wijk. Vertrokken: Hilvert Wilts, naar Zwolle; Cornelis Schavemaker en gez., naar Amsterdam; Anna M. de Jeu, naar Voor burg; Teunis van Schaik en gezin, naar 's-Gravenhage; Maria P. Dekker, naar Haastrecht. AARLANDERVEEN. R.-K. Volksbond. Donderdagavond hield de Volksbond zijn maandvergade ring in localiteit van den heer W. v. d. Berg. De president, de heer M. Heiman, opende de vergadering met den Chr. Groet en heette bestuur en leden welkom. Als het bondslied is gezongen brengt de secretaris, de heer H. v. d. Loo, notulen ter vergadering, welke zonder aanmerkin gen, onder dank door den voorzitter wor den onderteekend. Intusschen was ook ter vergadering ge komen de geest. adv. pastoor A. J. M. Hogeveen, die ook door den voorzitter werd verwelkomd. De voorzitter gaf een korte uiteenzet ting betreffende het verplichte wederzijd- sche lidmaatschap van stand- en vakorga nisatie. De gezamenlijke kolen-inkodp was afge sloten tegen voordeeligen prijs 2.30 per H.L.). Een voorstel van het bestuur om met ingang van Januari a.s. de contributie op contributiekaarten te innen, werd aange nomen. Het winterprogram werd vastgesteld als volgt: op 7 November St. Willebrords- feest. De tooneelclub „Vriendenkring" zorgt dan voor een goed gevuld program ma; op Zondag 5 November algemeene H. Communie voor den bloei dezer afdee- ling en H. Mis voor leden en overleden le den dezer afdeeling. De Decemberverga- dering zal zijn met tractatie voor de le den, voorafgegaan door St. Nicolaasfeest voor de kinderen van leden en donateurs. Tevens zal voor deze ledenvergadering een spreker worden uitgenoodigd. Op de Januarivergadering zal als naar gewoonte de gratis-tombola worden ge houden en op de Februarivergadering de jaarvergadering en tevens de cursus avond. Vervolgens werd bekend gemaakt, dat de geest. adv. wederom zijn cursusavond Paulus" gaat beginnen. De voorzitter hoopt voor de propagandaclub „St. Petrus" en op groote deelname zoowel door jongere als door de oudere leden. Voor deelname aan de studiedagen te Bergen zal jaarlijks 15.op de begroo ting komen. Van de excursie die men had meegemaakt naar het nieuwe sanatorium te Berg en Bosch werd een interessant verslag uitgebracht. Door den geest. adv. werd een korte rede gehouden over verbetering in het econo misch leven, door bedrijfsraden, betere naleving der zedenwetten en christelijke naastenliefde. Spr. spoorde de leden aan, te lezen de encycliek van Paus Leo XIII „Rerum Novarum" en de jongste encycliek van Paus Pius X „Quadragesimo Anno". Bij de rondvraag van de agenda werd wederom de Altaar wacht in overweging gegeven. De kerk kan de financieele las ten hieraan verbonden, niet meer dragen, en toch willen vurige harten het Allerhei ligste bewaken. Dit punt neemt nog gerui- men tijd in beslag totdat men het besluit neemt, de medewerking te verzoeken bij alle vereenigingen van de parochies en ge zamenlijk hierover in de a.s. week te ver gaderen. De voorzitter bracht een woord van dank aan de geest. adv. en aan de leden voor hun trouwe opkomst en sluit de vergade ring op de gebruikelijke wijze. „Hulp in Nood" bracht op 65 cent. BODEGRAVEN. Huisslachting. Belanghebbenden wor den er aan herinnerd dat met ingang van 1 November a.s. tot en met 31 Dec. 1933 de gelegenheid wordt opengesteld tot het ver richten van huisslachtingen. Tevens wordt er op gewezen, dat voor aanvragen ter ver krijging van vrijstelling ingevolge de cri- sis-varkenswet door den heer D. van Donk vanaf 24 October a.s. zitting zal worden ge houden in het Beursgebouw, op iederen Dinsdag van 1012 uur. P.C.C. Aangezien de opbrengst van één der wijken nog niet bekend is, kan thans nog niet worden medegedeeld welk bedrag de voor het comité gehouden col lecte heeft opgebracht. Wel kan reeds nu worden geconstateerd, dat de opbrengst ver beneden-die der collecte van verleden jaar zal blijven. Werd verleden jaar 1056.34 ontvangen, thans zal de opbrengst zeker niet meer dan plm. 800.bedra gen. Het comité dankt allen die tot het welslagen der collecte hebben medege werkt, in het bijzonder der verschillende dames, die zich ook thans weder spontaan beschikbaar hebben gesteld, voor hetgeen zij hebben verricht. Aangezien verleden jaar een zooveel hooger bedrag werd ont vangen hoopt het comité, dat het vooral door het beschikbaar stellen van goederen in natura en het ontvangen van gedragen kleeding in de gelegenheid zal worden ge steld zijn arbeid dezen geheelen winter te kunnen voortzetten. Het ontveinst zich niet, dat in geval een strenge winter in aan tocht is, het ontvangen bedrag wel eens ontoereikend kon zijn voor den geheelen winter. Intusschen weerhoudt dit het comité niet om dankbaar te zijn voor het geen werd geschonken en geeft de verze kering dat het ontvangen bedrag op de meest juiste wijze zal worden besteed. Tenslotte werden nog in hartelijken dank eenige kleedingstukken ontvangen. Slachthuis. Gedurende de afgeloopen maanden zijn in het gemeentelijk slacht huis alhier geslacht: 147 koeien, 58 varkens, 53 graskalveren, 4 vette kalveren, 690 nuch tere kalveren en 259 schapen en geiten. Arbeidsbemiddeling. Bij het corres pondentschap der Arbeidsbemiddeling in deze gemeente staan 150 personen als werkloos ingeschreven, waarvan 28 ge deeltelijk werkloos. Gevonden. 2 witte konijnen, 1 bos sleutels, 1 koffer met inhoud van een auto, 1 rijwielbelastingmerk in etui. Verloren. 1 bos sleutels, 1 rijwielbe lastingmerk in etui en 1 oliejas met pijpen. Inlichtingen aan de Politiepost op Maan dag! Geboren: Maria, d. v. A. Grooten- dorst en L. J. Verduijn. Johanna Cor nelia, d. v. C. M. van Vliet en M. M. van Dijk. Abraham, z. v. C. Plomp en N. Gelderblom. Jacoba Anna Maria, d. v. N. Mook en E. Geib. Ondertrouwd: J. Holstvoogd, 23 j. en D. Versloot, 22 j. Getrouwd: C. A. Vlooswijk, 27 j. en P. M. Bunnik, 23 j. Overleden: M. Verlaan-Casant, 57 j. Vertrokken: A. Dekker en gez., naar Leiden. J. A. Th. Gunter, naar Gouda. Gevestigd: S. W. van der Zaal, van Bennebroek. N. Kwakernaak en gez., van Lisse. INGEZONDEN STUKKEN Hulp voor de tuinders! Langeraar, 17 Oct. 1933. Geachte Redactie, Naar aanleiding van de ingezonden stukken van den heer v. d. Weijden had ondergeteekende gaarne eenige plaats ruimte in Uw veelgelezen blad. De huidige crisis heeft niet alleen de hy- potheekboeren, doch zeker ook den tuin bouw, welke niet minder of nog dieper in het moeras geraakte. Het lijkt wel, of de menschen bijna hopeloos door leven van den eenen dag in den ander, met de hoop, op de helpende hand, die redding brengt. Al wordt algemeen geloof gehecht dat hard aan de steunplannen gewerkt wordt, het overwegen van een eerste steunuit- keering laat zeer lang op zich wachten. Intusschen zijn er reeds verschillende tuin ders door het noodlot gedwongen, om in de rij van de werkloozen aan de werkver schaffing deel te nemen, hun bedrijf in de steek te laten om te deelen in de werkloo- zensteun; waarschijnlijk als loon voor de lange, heete arbeidsdagen van 14 tot 16 uren, waarvoor men zich met zijn gezin geheel opofferde, alleen voor de gemeen schap, door bijna alle geoogste groente tegen prijzen op de markt te werpen, welke soms nauwelijks plukloon, laat staan pro ductiekosten opbrengen, met als gevolg eindelooze geschillen tusschen hypotheek- nemer, verhuurder en pachter. Voor beide partijen soms onhoudbare geschillen. Nu wordt weer gesproken over het zoe ken naar werkobjecten voor de tuinders, welke eenige verlichting beloven, doch wie komen daarvoor in aanmerking? Zal dit weer zijn ten koste van een andere cate gorie van tuinders, die alsnog op zich zelf zijn aangewezen en door deze aangelegen heden nog langeren tijd op uitkeering van steungelden hebben te wachten! Directe afdoende hulp is dubbele hulp en daarom zijn er zoo'n massa het met de schrijvers, de heeren v. d. Weijden en de Groot van Zoeterwoude eens, dat er voor afdoende hulp komen moet een rentevoet, gelijk aan de thans geldende opbrengst der productie. Ik ben zoo bang, dat het gaat met de hypotheekwet, als met de pachtwet, waarover men ook een 25 jaar studeerde en die eerst door den nood van deze cri sisjaren werkelijkheid werd. De steeds studeerende massa op dit gebied begrijpt niet voldoende de hooge nood van de groote massa met hypotheek bezwaarde eige naars, die zich dagelijks offeren, doch ge laten met beide handen zullen aanvatten eiken steun, welke wordt geboden. xn vele gevallen beteekent het een toe slag op producten niets anders, dan een ge lasting op wat men zelf noodig heeft. Er zijn tuinders-gezinnen, welke op deze ma nier meer op brengen aan allerhande be laste artikelen, dan zij zelf als toeslag op hun producten ontvangen, en dat in een tijd als deze, waar juist alles gedaan moet worden, om den schreeuwenden nood eenigermate te lenigen. A. C. HOOGERVORST. Koopt bij hen, die in UW dagblad adverteeren KALENDER DER WEEK MISSIE-ZONDAG. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. De gewone Prefatie. ZONDAG 22 Oct. Twintigste Zondag na Pinksteren. Mis: Omnia. 2e gebed A Cunc- tis (om de voorbede der Heiligen); 3e (naar keuze v. d. priester; 4e) voor de voortplan ting des geloofs (Zie onder de votiefmis- sen). Credo. Prefatie v. d. Allerh. Drie eenheid. Kleur: Groen. Ballingen zijn wij in het Baby Ion dezer wereld. Rampen en kruisen, tegenspoed en wederwaardigheden des levens omringen ons en zijn ons deel. (Offertorium). Maar toch: alles, wat God gedaan heeft, wat Hij ons overzendt, 't is rechtvaardig, want wij hebben niet naar Zijne geboden geluisterd. Wees ons echter barmhartig, Heer. (Introi- tus). Wij willen onzen goeden wil toonen. Ons hart is bereid o God (Alleluja-vers). Niet langer de levensregels dezer wereld tot richtsnoer onzer gedragingen, maar Uwe geboden, Uwe wet, Uw H. Wil, o Heer. Moeite zal ons dat kosten, temeer omdat onze dagen zoo boos zijn d.i. vol van ge varen. (Epistel). Vertrouwvol evenwel durven wij onze oogen opheffen tot U, Die al wat leeft verzadigt met zegen (Gra duale) en door Jezus Christus, onzen Heer en Middelaar, die ook de smeekingen van den hofbeambte verhoord heeft (Evangelie) vergiffenis vragen van vroegere zonden, den waren hartevrede, de genade U voortaan getrouw te dienen (Gebed en Stilgebed), steeds te gehoorzamen aan Uwe geboden (Postcommunio). Dat zal ons waarlijk gelukkig maken, want het ware geluk is alleen te vinden in den trouwen dient des Heeren (Introitus). N.B. Waar wegens den Missiezondag de Hoogmis wordt gezongen voor de voortplanting des ge- loofs, wordt genomen de H. Mis Deus mi- serealur (Zie onder de Votiefmissen). Geen Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. 20en Zondag na Pinksteren. Credo. Prefa tie v. d. Allerh. Drieëenheid. Kleur: Paars. MAANDAG 23 Oct. Mis v. d. vorigen Zondag: Omnia. Geen Gloria. 2e gebed A Cunctus; 3e voor alle Overledenen. (Zie in het Misboek het eerste Requiemmisfor- muiler); 4e naar keuze v. d. priester. Kleur: Groen. DINSDAG 24 Oct. Feestdag van de H. Ra phaël, Aartsengel Mis: Benedicte. Credo Kleur: Groen. De H. Aartsengel Raphael werd door God gezonden om de reisgezel te zijn van den jongen Tobias, den ouden Tobias te genezen van zijne blindheid. (Raphaël be teekent: genezing Gods) en Sara de vrouw van den jongen Tobias te bevrijden van den duivel. „Allerglorierijkste vorst Aarts engel Raphaël, wees onzer indachtig, bid voortdurend voor ons bij den Zoon van God". (Kerk. Get.). WOENSDAG 25 Oct. Mis v. d. H.H. Chrysnathus en Daria, Martelaren: Intret. 2e gebed A Cunctis; 3e naar keuze v. d. priester. Kleur: Rood. Vele en velerlei folteringen heeft het echtpaar Chrysnathus en Daria voor het bekeeren van vele heidenen tot het ware geloof moeten verduren. Ten slotte zijn zij levend onder een hoop steenen begraven. DONDERDAG 26 Oct. Mis v. d. H. Eva- ristus I, Paus en Martelaar: Statuit. 2e ge bed A Cunctis; 3e naar keuze v. d. pries ter. Kleur: Rood. VRIJDAG 27 Oct. Vigilie voor het feest v. d. H.H. Simon en Judas, Apostelen. Mis: Intret. Geen Gloria. 2e gebed Concede (ter eere van Maria); 3e voor Kerk of Paus. Kleur: Paars. ZATERDAG 28 Oct. Feestdag v. d. H.H. Simon en Judas, Apostelen. Mis: Mihi autem. Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. De H. Simon, bijgenaamd de „IJveraar" predikte de leer van Christus in Mesopota- mië. Judas, die een brief geschreven heeft, welke tot de H. Schrift behoort, n.l. „de brief v. d. H. Apostel Judas" en die ter onderscheiding van den verrader Judas Is- carioth, genoemd wordt Judas „Thaddeüs", doorreisde, het H. Evangelie predikend, Egypte. Later winnen beiden in Perzië zeer velen voor Jezus Christus en sterven daar den marteldood. IN DE KLERKEN DER E.E.PJP. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: In geconsacreerde kerken: ZONDAG. Gedachtenis der wijding van de eigen Parochiekerk. Mis: Terribilis. (Zie het Gemeenschappelijke van Kerkwijding). 2e gebed en laatste Evangelie v. d. 20en Zondag na Pinkstren. Kleur: Wit. MAANDAG. Mis v. d. Z. Josephina Le- roux, Maagd en Martelares: Me exspecta- verunt. 2e gebed van Kerkwijding. Credo. Kleur: Rood. DINSDAG. 2e gebed van Kerkwijding. WOENSDAG. Mis van een dag onder het Kerkwijdingsoctaaf: Terribilis (als op Zondag) 2e gebed v. d. 20en Zondag na Pinksteren; 3e v. d. H.H. Chrysanthus en Daria. Credo. Kleur: Wit. DONDERDAG. Mis v. d. Z. Bonaventura van Potenza, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. d. Kerkwijdingsoctaaf; 3e v. d. H. Eva- ritus, Paus en Martelaar. Credo. Kleur: Wit. VRIJDAG. Mis van een dag onder het Kerkwijdingsoctaaf: Terriblis. Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. vigilie; 3e gebed Concede (ter eere van Maria). Credo. Kleur: Wit. IN NIET-GECONSACREERDE KERKEN. Alles als in bovenstaande kalender van het Bisdom, behalve: MAANDAG. Mis v. d. Z. Josephina Le- roux, Maagd en Martelares: Me exspecta- verunt. Gloria. Kleur: Rood. DONDERDAG. Mis v. d. Z. Bonaventura van Potenza, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. d. H. Evaristus. Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK pr.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6