VRIJDAG 20 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT IERDE BLAD PAG. 11 GEMEENTERAAD VAN WARMOND UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK Onder voorzitterschap van den heer A. J. L. Ketelaar, Burgemeester, hield de Raad dezer gemeente een openbare verga dering. Nadat deze op de gebruikelijke wij ze was geopend, werden door den secre taris de notulen der vorige bijeenkomst voorgelezen en onder dankzegging zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. De ingekomen stukken, die hoofdzakelijk betroffen mededeelingen van goedkeuring van in de vorige vergadering genomen be sluiten, werden zonder eenige discussie al len voor kennisgeving aangenomen. Hierna was aan de orde de voorloopige vaststelling der gemeenterekening 1932. De hieromtrent ingestelde verificatie-com missie bracht bij monde van den heer Bree- dijk verslag uit over het onderzoek der rekening, welke aan deze commissie geen enkele aanleiding had gegeven tot het ma ken van eenige bemerking, weshalve deze commissie den Raad adviseerde de reke ning zooals deze door Burgemeester en Wethouders was aangeboden, voorloopig vast te stellen en wel met een batig slot van 9796.98 voor wat betreft den gewo nen dienst en een nadeelig slot van ƒ543.50 voor wat betreft den kapitaal- dienst. De politie en de watersport. Aan de orde komt vervolgens de vast stelling der gemeente-begrooting 1934, zoo mede die van het waterleidingbedrijf over dit jaar. De heer Weyers was van meening, dat het bedrag, uitgetrokken voor de ver goeding van rijwielgeld voor de politie, te hoog was en wilde dit bedrag veriagen. Te meer wilde spreker hiertoe overgaan om dat door een bezuiniging op deze post het vrijkomende geld met een nog eventueele te beschikbaar te stellen bedrag zou kun nen worden aangewend ter bezoldiging van een eventueel aan te stellen zomeragent, waarvoor spreker zeer veel voelde, vooral na hetgeen zich in den afgeloopen .zomer in deze gemeente heeft afgespeeld. De voorzitter is van meening, dat, mede uit een oogpunt van controle, het rijwielgexd niet verminderd moet worden, daar mj deze toelage beschouwt als een onderdeel van het salaris, zoodat dan automatisch het salaris verhoogd zou moeten worden. Spre ker is van oordeel, dat het salaris der veld wachters in deze gemeente niet aan den hoogen kant is, gezien de wedden die in de omliggende gemeenten worden uitgekeerd. Persoonlijk is spreker sterk tegen het aan stellen van zomeragenten en dat om ver schillende redenen. Spreker zou dan liever een derden veldwachter willen aanstellen dan over te gaan tot aanstelling van een zomeragent, temeer, daar het zijn meening is, dat de winterdienst der veldwachters even zwaar is als de zomerdienst, wat de gecompliceerdheid van de ligging dezer ge meente met zich brengt. Het streven van den heer Weyers om op deze manier de excessen op het gebied der kleedmg enz. te kunnen bestrijden juicht spreker toe, en ook hij spreekt zijn scherpe afkeuring over deze excessen uit. Wel kan hij verklaren, dat het hier slechts een kleine minderheid van watersportbezoekers betreft en hij is er van overtuigd, dat door de overgroote meerderheid der watersportbeoefenaars deze uitwassen eveneens streng worden veroordeeld. Na eenige discussie vraagt de voorzitter of iemand het voorstel van den heer Weyers om over te gaan tot verlaging van het rijwielgeld der politie steunt, en daar dit niet het geval blijkt te zijn, kan dit voorstel niet in behandeling komen. Ook het voorstel tot aanstelling van een derde veldwachter is hiermede van de baan. W erk verschaf fing. Bij de post: Wegen en voetpaden, stelt de heer Weyers voor dezen post aan merkelijk te verhoogen en wel door af schrijven van een bedrag van de uit te keeren steun en overschrijving van dit be drag op den post wegen en voetpaden. In een uitvoerig betoog zet spreker uiteen, dat de uitkeering zooals deze thans ge schiedt funest werkt op de moraliteit van de steuntrekkers. Het wordt hoog tijd, al dus spreker, dat wordt overgegaan tot zoo veel mogelijk werkverschaffing, temeer daar in deze gemeente nog objecten ten over zijn die hiervoor gelegenheid bieden hetgeen spreker met verschillende bewij zen aantoont. Zelfs al zou dit de gemeente meer geld kosten, ook dan nog is werkver schaffing in de meest uitgebreiden zin al leszins gerechtvaardigd. De voorzitter zegt, dat dit vraagstuk van alle zijden bekeken moet worden. Bij de werkverschaffing zou den slechts loonen kunnen worden uitge keerd, die ver boven het steunbedrag lig gen en spreker betwijfelt of een dergelijke wijze van werkverschaffing wel in het be lang der ondersteunden zou zijn. Waar mo gelijk, aldus spreker, zullen B. en W. zeer zeker zooveel mogelijk werk laten ver richten, doch wij moeten ook rekening houden met de belastingbetalers, want voor groote objecten is zeer veel geld noo- dig. De heer Heytlager, niets te kort wil lende doen aan het beleid van B. en W. te dezer zake, zou eveneens gaarne zien, dat alles in het werk werd gesteld om zooveel De Raad dezer gemeente kwam Woens dag 9 uur in openbare vergadering bijeen. Aanwezig waren alle leden. Na opening door den voorzitter met ge bed werden de notulen onveranderd vast gesteld. Bij de ingekomen stukken troffen wij aan de afrekening van de R. K. School te Noorden, waarvan ongeveer 2500.zal worden terugbetaald. Ook werd bekend ge maakt, dat de rattenplaag op het ontgin- ningsbedrijf aanmerkelijk was verminderd. De voorzitter deed mededeeling, dat onder mogelijk arbeid te laten verrichten, opdat het steunbedrag kan worden verminderd. Wethouder Oudshoorn zegt, dat B. en W. in deze richting reeds lang werkzaam zijn en ook zullen blijven. Nog brak de heer Weyers een lans voor die werkloozen, die om een of andere reden buiten de steun regeling vielen en waaromtrent in deze ge meente al eenige gevallen zijn voorgeko men. Deze aangelegenheid zal in de Werk- loozencommissie nader onder het oog wor den gezien. Hierna werd de begrooting met alge- meene stemmen vastgesteld. Afscheid van den heer Bakker. Nadat de voorzitter in een kernachtig speechje den heer Bakker dank had ge bracht voor alles wat hij tijdens zijn zit ting in den Raad voor de gemeente had gedaan, inzonder met betrekking tot het Vreemdelingenverkeer, werden de geloofs brieven van zijn opvolger door de daartoe ingestelde commissie onderzocht en wijl de ze in orde werden bevonden, werd tot zijn toelating besloten. De heer Weyers bracnt den heer Bakker nog dank voor alles wat hij in het belang der arbeiders had gedaan, want, aldus spreker, de heer Bakker heeft tijdens zijn zitting getoond ook een warm verdediger te zijn van de belangen der ar beiders. Op verzoek van de exploitanten van de in deze gemeente gevestigde bestaande ho tels, café's, restaurants, om wijziging te brengen in de heffing van personeel-belas- ting voor deze bedrijven, werd conform het praeadvies van Burgemeester en Wethou ders afwijzend beschikt, nadat door den heer Weyers nog pogingen in 't werk waren gesteld om deze aangelegenheid aan te houden tot een volgende vergadering, ten einde een en ander nog eens nader onder het oog te zien, daar dit verzoek volgens spreker voor verschillende inrichtingen in derdaad gemotiveerd was. De tijdelijke havenmeester werd met al- gemeene stemmen voor een jaar herbe noemd. Ook de door Burgemeester en Wethou ders voorgestelde wijziging van artikel 10 der Verordening ter voorkoming van brand lokte geen enkele discussie uit. Bij het punt wijziging en aanvulling der steunregeling, welke wijziging hoofdzake lijk verband hield met de uit te keeren steun aan kostgangers, werd een voorstel van Burgemeester en Wethouders om, zoo voor den Minister brandstoffentoeslag mag worden toegekend, hiertoe te besluiten, met algemeene stemmen aangenomen. De punten 11, 12 en 13 welke uitsluitend een administratieve strekking hadden, gin gen zonder eenige bespreking onder den hamer door. Op verzoek van den heer Weyers werd het punt der agende met betrekking tot het beschikbaar stellen van het voormalige ge meentehuis als ontspanningslokaal voor werkloozen en de toekenning van subsidie van de agenda afgevoerd en verdaagd tot een volgende vergadering, gezien de hier omtrent hangende besprekingen. Besloten werd aan Gedeputeerde Staten te verzoeken aan deze gemeente vrijstelling te verleenen van de verplichting tot het geven van onderwijs in de lichamelijke oefening tot 1 Januari 1936. Adressen van Kleine Kweekers. Over het adres van de plaatselijke afdee- ling van den Bond van Kleine Kweekers in Zuid-Holland, houdende verzoek tot het openen van een credietmogelijkheid, ont spon zich een uitvoerige discussie. Het ein de der bespreking was, dat op voorstel van B. en W. een commissie werd ingesteld, die deze aangelegenheid nader zal bestudee- ren en de Raad van voorlichting zal die nen. Het adres van dezen bond om even eens geld beschikbaar te stellen teneinde werkzaamheden te kunnen laten verrich ten voor derden door werkloozen, waarbij dan door de werkgever en de gemeente ieder voor de helft het arbeidsloon wordt betaald, werd gerenvoyeerd naar B. en W., omdat B. en W. zich hieromtrent nog niet hadden kunnen beraden, wijl het adres eerst een dag geleden was binnengekomen. Een poging van den heer Weyers om dit adres aisnog in behandeling te nemen had geen succes. Na eenige discussie werd besloten aan den ambtenaar belast met de werkloozen- zorg een verhooging toe te kennen van 2ÜÜ.nadat een voorstel van de heeren van Schie en Breedijk om aan deze ver hooging een tijdelijk karakter te geven met 6 tegen 4 stemmen was verworpen. Eveneens werd besloten aan den 2e amb tenaar ter Secretarie en de kweekelinge met akte eveneens een korting te geven van 5 pet. op hun salaris, doch dit salaris met 5 pet. te verhoogen, waarmede in we zen de zaak gelijk blijft doch is voldaan aan het verlangen van H.H. Gedeputeerde Staten. De gebruikelijke rondvraag bracht geen belangrijke zaken naar voren, zoodat de bijeenkomst door den voorzitter werd ge sloten. Leiderdorp een stuk grond verkrijgbaar is, tegen zeer aannemelijke voorwaarden, voor vuilberging in den wintertijd. Het huur contract voor de woning van den Rijksveld wachter wordt door den raad goedgekeurd. Onderlinge Hulp. Hierna volgt een verzoek van het zie kenhuisfonds „Onderlinge Hulp" om een bijdrage in het te kort, groot 1070.B. en W. stellen voor 100.toe te staan. Wethouder Augustinus en de heer v. Hou ten geven toelichting in de ziekenhuisver- pleging. De heer v. Houten had een ander cijfer verwacht van B. en W. De heer Stam wil een zelfde bijdrage geven als aan het Groene Kruis n.l. f 200.onder bepaalde voorwaarden, wat met algemeene stemmen wordt aangenomen. De heer Augustinus uit een kort woord van dankbaarheid aan den Raad voor de verkregen hulp. Dan volgt een verzoek van P. Kaptein om zijn landhuur te verlagen tot 150. B. en W. stellen voor de algemeene norm aan te houden n.l. een verlaging van 50%. Tevens wordt aan den Raad medegedeeld, dat genoemd persoon tusschentijds de zaak bij de Crisispachtcommissie aanhangig heeft gemaakt. De heer Stam zegt dat de man onmachtig is te betalen. Na enkele besprekingen wordt besloten met algem. stemmen om de huur voor allen met 50% te verlagen. Hierna wordt voorgesteld 350 beschik baar te stellen voor herstel van de Kromme Ziende. De heer van Houten meende dat beslo ten was deze werkzaamheden niet in werk verschaffing te doen, maar aan te beste den. De heer Splinter acht het ongemoti veerd alle werkzaamheden, die productief zijn, in de werkverschaffing te brengen, dat beteekent loon drukken en patroons uitschakelen. De. voorzitter zet uiteen, dat dit niet an ders kon. Hierna wordt het voorstel aan genomen. Bezuiniging. Hierna volgt het kardinale punt van de vergadering, n.l. vaststelling van de begroo ting 1934. Dé heer Zwart vraagt hierover het woord en stelt voor de rijwieltoelage van de politie van 40 op 20 te brengen en licht dit toe met de prijsdaling op fiet sen en onderdeelen. De heer Splinter be strijdt dit gedeeltelijk, de middenweg wordt tenslotte gekozen en besloten wordt 30 te handhaven. De heer Zwart bespreekt vervolgens ver laging van de salarissen der ambtenaren. De voorzitter zegt, dat dit niet rechtvaar dig zou zijn, omdat het hier juist oudere ambtenaren betreft. De heer Splinter wijst er op, dat de komende tijd veel zal vragen voor de werkloozen en behoeftigen. Na lange discussie blijven de salarissen ge handhaafd. De heer Baas vraagt of B. en W. ze kerheid hebben dat' 75% subsidie wordt toegekend, spr. wil de vermogensbelasting van 25 op 50 brengen. De steun wordt ver laagd, aldus spr., de levensmiddelen wor den duurder en bij de tuinders zal onmid dellijk moeten worden ingegrepen. De voorzitter zegt, dat er voor 75% geen zekerheid is. Spr. acht de verhooging op vermogens van weinig nut omdat er in Nieuwkoop zoo weinig is. De heer Baas meent, dat het nergens beter te halen is. Steun aan de tuinders? De voorzitter zegt dan, dat een vaste steunregeling voor de tuinders precedenten zou scheppen. Dhr. Baas zegt dat de steun aan de tuinders ook den middenstand ten goede komt. De heer v. Houten verwijst voor een dergelij- ken steun naar het Burgerlijk Armbestuur. De heer Stam bestrijdt dit; hij meent, dat het crisis-comité er is voor den midden stand en niet voor werkloozen en armlas tigen. Na ellenlange discussies wordt be sloten te stemmen voor of tegen verwijzen naar Burgerlijk Armbestuur. Bij stemming wordt met 7 tegen 4 stemmen gekozen voor Burgerlijk Armbestuur. Hierna vraagt de heer v. Houten naar de pensioenbijdrage van den administrateur van het ontginningsbedrijf en de pensioen regeling van den arbeider. De voorzitter zegt dat er in de commissie is besloten hen in lossen dienst te houden. De heer v. Houten vraagt of in dezen ook de organisatie is gehoord, zooals bij de ambtenaren. Hierover wordt nog lang ge praat, totdat wordt besloten hier met de commissie over te spreken. De heer v. Wijngaarden vraagt of er geen mogelijkheid bestaat voor de gemeente om de rente verlaagd te krijgen, daar 5 1/2% voor dezen tijd toch veel te hoog is. Be sloten wordt hiernaar te informeer en. Hierna wordt de begrooting met algem. stemmen aangenomen. De voorzitter brengt een woord van op rechten dank aan den Raad, dat de behan deling zulk een prettig en zakelijk ver loop heeft gehad en spreekt de hoop uit, dat de uitgaven minder mogen zijn en de inkomsten hooger. De heer Stam feliciteert B. en W. met de sluitende begrooting en spreekt de hoop uit, dat God geve moge dat 1934 niet zoo treurig moge zijn als '33. Hierna volgt nog wijziging van de be grooting 1933 wat wordt goedgevonden. Van de rondvraag wordt niet veel ge bruik gemaakt, waarna de voorzitter de vergadering sluit met gebed. WILT U IETS WETEN? Vraag. Heeft een dagdienstbode, die eenige uren na haar diensttijd een onge val heeft gehad, recht op uitkeering van haar loon gedurende de tijd dat zij haar werk niet kan verrichten en is haar mevrouw ook verplicht de dokters-rekening te betalen. Antwoord. Het loon gaat door ge durende een betrekkelijk korten tijd. Wij nemen aan, dat deze tijd gelijk is aan den opzegtermijn. Doktersrekening of verpleeg- kosten behoeft uw mevrouw niet te beta len. Dinsdag- en Donderdagmiddag 34 uur gelegenheid tot het verkrijgen van mon delinge rechtkundige inlichtingen aan ons bureau. KATWIJK AAN DEN RIJN. DE TOESTAND IN DEN TUINBOUW. We leven in een tijd van verrassingen, ook op tuinbouwgebied. Na een korte pe riode dat de hoofdproducten zeer goed weggingen,tegen beter prijzen dan men had durven verwachten, kwam de val welke van die aard was, dat 't geleek of het voor het geheele seizoen totaal verloren was, de meest lustelooze veilingsdag van 1933. Wat nog nooit gebeurd was, had toen plaats, eenige duizenden bloemkool gin gen naar de belt. Men beschouwde alles verloren. Doch gelukkig nadien kwam er weer een kleine opleving en de verwachting is, dat nu de overvloed weg is, de prijs wel iets beter zal worden. Nog een verrassing. Deze week werden door den Ontvanger der Registratie en Do meinen in het openbaar 32 perceelen be3t teelland verhuurd. Dit ging, let wel, zon der kosten en zonder borgstelling. Deze laatste maatregel, zegt men, omreden er toch geen enkele goede borg meer te vin den is. En niettegenstaande die gemakke lijke voorwaarden kon dit land, dat bij vorige verpachting, 3 jaar geleden, per R.R. 1.25 opbracht, thans niet meer opbrengen dan gemiddeld 18 cent per R.R. Ingewijden weten dat hier meer aan vast zit dan de lage prijzen der producten. Het is bekend dat men voor 1934 voor de teelt van groenten en vroege aardappelen, en zeer waarschijn lijk ook voor late aardappelen, teeltvergun ning zal moeten hebben. Erg gemakkelijk gaat het op heden om land te huren, doch moeilijker zal het gaan om het te mogen betelen. Daarvoor is noodig dat andere perceelen, die in 1933 beteeld werden, thans uit de teelt genomen worden. Die dus nieuw land wil beteelen, moet de perceelen die hij in 1933 beteelde, niet meer inhuren. De eenige, en mogelijke goede uitweg om nieuw en goedkoop te mogen gaan betelen, is, te voren gebruikt en duur land laten gaan. Naar we vernemen zullen de tuinders alhier, waarvan er velen zuchten onder de hier nog bestaande hooge pachtsommen, die voorloopig niet betaald zullen kunnen worden, binnenkort ter vergadering worden opgeroepen om te overleggen wat hun in deze te doen staat. De stemming is alge meen van dien aard dat verwacht kan wor den dat zeer vele perceelen niet zonder aan- worden ingehuurd. RIJNZATERWOUDE. „Op Hoop van Zegen". Op Woens- dagvavond hield de loterijvereeniging „Op Hoop van Zegen" haar 14de jaarvergade- dering in café de Boer alhier. Aanwezig waren 17 leden. De voorzitter de heer A. Th. de Boer, opende deze vergadering met een woord van welkom en hoopte dat het voor de aanwezigen een aangename avond mocht zijn. Uit het verslag van den pen ningmeester, den heer J. W. de Boer, bleek dat er over het jaar 1933 niets getrokken was. Een paar nummers waren genoteerd met eigen geld. In kas was een bedrag van 61.Er werd besloten om drie loten te koopen en wel een half lot en twee kwart loten. Hierna volgde bestuursverkiezing. Aftredend was het geheele bestuur. Met overgroote meerderheid werd het geheele bestuur herkozen. De heeren namen alle hun benoeming wederom aan. Hierna volgde bestuursverkiezing. Aftredend was het ge heele bestuur. Met overgroote meerderheid werd het geheele bestuur herkozen. De hee ren namen alle hun benoeming wederom aan. Hierna volgde de clou van den avond, de gratis verloting welke ieder jaar bij elke jaarvergadering gehouden wordt en waar bij alle leden een prijs kunnen trekken. De prijzen bestonden hoofdzakelijk uit mond voorraad en vonden gretig aftrek. De ver gaderingen der loterijvereeniging en vooral de jaarvergadering behooren hier altijd nog tot de intiem aangename. Na de rondvraag waarvan geen gebruik werd gemaakt sloot de voorzitter met een woord van dank deze geanimeerde vergadering. 271. De volgende morgen was Profje heel wat beter. Wel zag hij er nog gek uit, want zijn gezicht was bijna geheel door verband bedekt, maar de pijn was bijna over en hij had weer veel belangstelling voor zijn omgeving. Hij vroeg Struis je naast hem te komen zitten en hem te ver tellen wat hij gezien had. Dat was iets wat Struisje aanstond. Het hielp hem over zijn verdriet heen en hij snaterde er dus ge ducht op los. ZOETERWOUDE (H.-R.). Volksbond. Gisteravond hield de R.K. Volksbond, afdeeling ZoeterwoudeLei derdorp een ledenvergadering in het patro naatsgebouw. De voorzitter, den heer I. J. Klaver, open de de vergadering met een woord van wel kom, betreurde dat er zoo weinig belang stelling was voor deze vergadering, waarop het werkprogram voor de a.s. winter moet worden opgemaakt. Door den secretaris, den heer F. Zandber gen werden de notulen gelezen, welke on veranderd werden goedgekeurd. .Medegedeeld werd dat de werkloozen commissies waren opgeheven. Hoewel dit hoofdzakelijk op verzoek van de organisa ties was geschied, meende de voorzitter, dat het in de kleine plaatsen, waar nu geen commissie is, niett in het voordeel zal zijn van de werkloozen. Medegedeeld werd ook, de gewijzigde district-indeeling, waarbij Zoeterwoude blijft bij het district Den Haag. Door het bestuur werd voor het winter- programma voorgesteld: enkele cursus avonden worden gegeven door den Cen traal voorzitter, den heer v. d. Akker, waarvan de eerste avond zal worden gege ven op 7 November a.s. Ook zal de Weleerw. heer kapelaan Ruhe twee cursusavonden geven, waarbij op de eerste avond gesproken zal worden over een godsdienstig onderwerp, Over het te houden patroonsfeest zullen nog nadere mededeelingen worden gedaan. Vast staat dat in de maand November twee feestavonden zullen worden gegeven. Dt goed opgezette winterprogram werd door de vergadering goedgekeurd. Het onderwerp: „Wat is het fascisme", werd hierna in bespreking gebracht. Hierna werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze met een woord van dank door den voorzitter gesloten. FINANCIëN EN ECONOMIE NED. VORDERINGEN OP DUITSCHLAND. Vandaag overeenstemming verwacht. De onderhandelingen tusschen Neder land en Duitschland in zake het transfer moratorium, zouden thans in een dusdanig stadium zyn getreden, dat het einde der besprekingen in het zicht is gekomen. Men hoopt, dat men in den loon van den Vrij dag tot een volledige overeenstemming zal geraken, zoodat men thans een zeker opti misme omtrent het resultaat op zijn plaats kan achten. De Nederiandsche gedelegeerde, dr. Hirschfeld, is heden per vliegtuig naar Am sterdam vertrokken, ten einde in Den Haag eenige zaken te regelen, die echter met de te Berlijn gevoerde besprekingen slechts ten deele verband houden. Hij zal echter zoo spoedig mogelijk naar Berlijn terug- keeren om de slot-besprekingen bij te wo nen. De onderhandelingen worden echter ook heden voortgezet, waarbij in het bij zonder de kwestie van den „zusatzlichten" export zal worden behandeld. Het vertrouwen is gewettigd, dat de re geling een betaling van 100 pet. der onder het moratorium vallende Nederiandsche vorderingen zal inhouden, waarbij er ech ter op gewezen dient te worden, dat de zich bij de practische uitvoering van deze regeling voordoende moeilijkheden niet onderschat mogen worden. Intusschen is men met de opstelling van het protocol thans gereed gekomen. Koopt bij hen, die in UW dagblad adverteeren 272. Omdat het zulk mooi weer was, had het opperhoofd besloten, Profje buiten te laten brengen en toen deze in het zon netje op een gemakkelijk rustbed lag, dat bestond uit een hoop zacht gras waarover- heen een paar beestenvellen waren ge legd, kwamen een paar hooggeplaatste indianen hem hun opwachtig maken. Er waren maar een paar die Profjes taal ver stonden en die moesten als tolk dienst doen. Profje hoorde een heeleboel van hen en vertelde ook veel van zichzelf. De indianen sloegen van verbazing de handen in el kaar toen ze hoorden waar hij heelemaal vandaan kwam en wat hem allemaal was overkomen. GEMEENTERAAD VAN NIEUWKOOP DE AVONTUREN VAN PROFJE EN STRUISJE.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11