DONDERDAG 19 OCTOBER 193J DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 •IfcübnS SUlTEMüLWOOM SUCCES „URATIS KUUPbm" reclame verlengd tot 25 October. Dus tot en met WOENSDAG 25 OCTOBER pCt. van Uw aankoop GRATIS uitzoeken. Leest aanplakbiljetten BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarAemingen verricht in den morgen van 19 Oct. 1933, medegedeeld door het Kon. N .a. i .eteorol. instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 776.3 te Hernösand. Laagste barometerst.: 746.3 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 20 Oct.: Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Oostelijke wind, ne velig tot lichtbewolkt droog weer, waar schijnlijk nachtvorst weinig verandering in temperatuur overdag. De hooge drukking is in Scandinavië zoo toegenomen, dat daar nu barometerstanden boven 775 mm. voorkomen. In Midden-Eu ropa is de barometer ook iets gestegen, de depressie in het Westen nam sterk af maar breidt zich verder over de Golf van Biscaye uit. Oostelijke winden waaien dientenge volge over een groot deel van het vaste land, de nachtelijke uitstraling veroorzaakt ochtendnevel en in Zuid-Duitschland lich te vorst, terwijl hier te lande nachtvorst voorkwam. Op de Britsche Eilanden valt hier en daar nog regen. Op het vasteland is het behoudens een optrekkende mist, droog, behalve in Oostenrijk. Scandinavië heeft fraai weer met ochtendnevel, die de afkoeling nog heeft beperkt, zoodat alleen in het hooge Noorden lichte vorst voor kwam. De algemeene toestand duidt op aan houden van het fraaie herstweer. LUCHTTEMPERATUUR Tempc-atuur des middags te half drie 9 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a.: Van Donderdagnamiddag 5.28 uur tot Vrijdagmorgen 6.03 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Vrijdag 20 October v.m. 2.54 uur en nam. 3.12 uur. HOOGMADE. Volksbond. Deze vereeniging hield gisteravond wederom haar eerste maand vergadering in dit seizoen in het café van Witteman. De Voorzitter, de heer L. Lie- verse, opende de vergadering met gebed, heette de leden van harte welkom, in het bijzonder den Geestelijk Advieseur. Spr. hoopt, dat de besprekingen die dezen eer sten avond van dit seizoen zullen plaats hebben, in goede harmonie zullen geschie den en tot grooteren bloei van onze orga nisatie zullen strekken. De secretaris las de notulen van de laatstgehouden vergade ring, welke zonder op of aanmerking wor den goedgekeurd. Na het zingen van het Bondslied bracht de afgevaardigde een keurig verslag uit van de gehouden Cen trale Raadsvergadering, welke gehouden is in Mei te Den Haag, waarvoor de voorzit ter hem namens de vergadering dank zegde. Daarna werden de ingekomen stukken ge lezen en breedvoerig besproken voorname lijk de circulaire over het Orgaan der steun- verleening en ook de circulaire over het Fascisme, wat door den voorzitter breed voerig werd uiteengezet. Daarna nam de G. A. het woord. Bij de oprichting van onze vereeniging, den R. K. Voik*bond, afd. Hoogmade, heeft een van etjstc mede-oprichters, het Centr. Be stuurlid. de neer Smit uit Amsterdam, een siicnting*rede gehouden (aldus de G. Adv.) «O gesproken aan de hand van het Bonds lied. En daar de inhoud zoo schoon is, en v«*l leden zijn, die de oprichting niet heoöen medegemaakt, wil spr. ook nu over ■'JUmö wwrden spreken. Wij hebben zoo juist -<J4ui spreker, het Bondslied uit volle bar»» gedongen, maar wij moeten het niet :<ii*4peii al* een formulier, maar ons ook liep indenken, wat daarin gezegd wordt, nanjelQk de vier Hoofddeviezen: Voor God, c-n. .Cerfc, Vorstin en land. Met zeer schoo- wnoruer. zette de G. Adv. deze vier Hoofd -deviezen uiteen. De voorzitter dankte den Geest. Adv. voor zijn zeer schoone woorden en uiteen zettingen van het Bondslied. Daarna had 'n bespreking plaats over de bibliotheek. De vraag werd gesteld: wan neer wordt de bibliotheek geopend. Boeken zijn er genoeg, maar geen lezers. Als men nagaat, dal er verleden jaar voor meer dan dertig gulden boeken zijn gekocht en voor 9.96 aan Jeesgeld is ontvangen, is dit wel een bewijs, dal er toch weinig boeken ge haald worden. Besloten werd, dat de secre taris zich zou belasten met boeken ruilen en koopen bij een andere bibliotheek. Een voorstel uit de vergadering om leden en niet leden-lezers tegen den kostenden prijs een catalogus te verstrekken werd door het bestuur in overweging genomen. Daarna werd medegedeeld, dat de tooneelvereeni- ging „St. Genesius" wederom een uitvoering zal geven in. November. De datum zal nader bekend gemaakt worden. De voorzitter ver zoekt de leden van „St. Genesius", die heb- bven bedankt, wederom lid te worden. Verzoekt tevens aan degenen, die meenen iets te hebben tegen het bestuur of tegen de organisatie buiten, maar in de verga dering voor den dag moeten komen met hun klacht, dan kunnen deze klachten be sproken worden. De vragen bij de rond vraag werden door den voorzitter beant woord naar ieders genoegen. Daarna kwam nog een voorstel uit de vergadering, om tij dens de vergaderingen het bestuur een kop koffie te laten gebruiken op kosten van de Bondskas. De voorzitter deelde mede, dat hetzelfde voorstel reeds meer was gedaan, maar dat het bestuur daar niet voor was, en ook nu nog niet is. De vergadering was het met het voorstel uit de vergadering eens, het kwam het bestuur toe, omdat al het werk, dat aan de organisatie verbonden is allemaal voor niets gedaan wordt, zoodat het voorstel werd aangenomen. Daarna sluiting met gvebed. VEUR. Aanbesteding. Hedenmorgen heeft de aanbesteding plaats gehad van riolerings werk m en het plaatsen va:: een Sepetic- tank aan den Veursch'i Straatweg. De be- grootvg van dc rioleermg was ƒ3.698. Ingeschreven werd door: Fa. v. d. Helm Voorburg ƒ3070, Fa. Dekker te R'dam 5245, E. Zoetemeyer Den Briel 4200, Fa. Dienaar IJmuiden ƒ3864, Fa. Remmers waal en Bosmeyer te Veur 2929, Fa. Hout graaf en Bosbroek Bloemendaal ƒ4480. De begrooting voor de Sepetic-tank was 3987.55. Ingeschreven hiervoor werd door: Fa. Zoetemeyer den Briel f 4400, Fa. H. van Wijk Leidschendam 4028, Fa. Remmers- waal en Bosmeyer Veur f 4049, Fa. Dienaar IJmuiden 4949, Fa. Houtgraaf en Bos broek Bloemendaal 4866. De gunning voor beide werken is aan gehouden. NOOTDORP. Electrieiteitscommissie. Daar de hier ter plaatse bestaande electrieiteitscommis sie gereorganiseerd dient te worden over eenkomstig de wettelijke bepalingen, stel len B. en W. aan den Raad voor een com missie van bijstand in het beheer van het electriciteitsbedrijf in te stellen, die, mocht de Raad tot instelling overgaan, zal be staan uit eer lid-voorzitter, waartoe door B .en W. wethouder Tetteroo aangewezen wordt en twee leden door den Raad uit hun midden te benoemen. Bij de tot standkoming dezer commissie zal haar als secretaris door B .en W. worden toege voegd de heer A. K. H. Breebaart, ambte naar ter secretarie. VVerkloozen. Doordat het werk aan het drinkwaterleidingnet langs den Hooge- veensche weg beëindigd is, hebben zich weer een aantal werkloozen bij de arbeids bemiddeling aangemeld en telt de ge meente Nootdorp thans een voor haar on gekend groot aantal werkloozen van 48. GEMEENTERAAD VAN HAZERSWOUDE UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Jeugd-uitvoeringen. Ten bate van het R. K. Crisis-comité alhier werden door en kele klassen van de R. K. Par. School een drie-tal uitvoeringen gegeven, waarin o.m. de opvoering plaats had van een tooneel- spel in vier acten, getiteld: „Het Verloren Kind". Deze avonden vielen zeer in den smaak van de aanwezigen. Tusschen de verschillende bedrijven werden door de jeugd op voortreffelijke wijze eenige zang stukjes ten gehoore gebracht. Alles bijeen genomen waren het zeer geslaagde avon den. Auto „gevonden". Langs den Steek- terweg is een onbeheerde luxe auto ge vonden, die daar sinds Dinsdagmorgen 11 uur heeft gestaan. Vermoedelijk behoort de auto toe aan iemand uit Delft. De poli tie alhier heeft zich deswege met de poli tie te Delft in verbinding gesteld. Meegesleept. Door den smidsknecht G. S. werd bij de politie aangifte gedaan, dat hij in de Emmalaan door een vracht auto werd aangereden, waardoor zijn rij wiel een eind weegs werd meegesleurd en geheel werd vernield. Zelf was hij er be trekkelijk goed afgekomen. De onbekende bestuurder was zoo vriendelijk geweest om door te rijden. De straatweg in de Vinkebuurt. Dezer dagen werd in de Vinkebuurt een aanvang gemaakt met een algeheele omlegging van den Rijksstraatweg. BODEGRAVEN. E. S, T. O. Vrijdagavond te 8 uur de gewone athletiek-oefenavond. Onder lei ding van den heer v. Helmond half negen indoor-training van het eerste en tweede elftal. De belanghebbenden worden dan allen verwacht. Vergadering van den Raad dezer ge meente op Woensdag 18 October, des v.m. 10 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter is burgemeester J. van der Meulen, die de vergadering opent met ambtsgebed. De se cretaris, de heer B. den Braver, leest de notulen, die onveranderd worden goedge keurd en vastgesteld. De voorzitter doet mededeeling van in gekomen stukken, w.o.: Missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring van beslui ten van den raad; goedkeuring en vaststel ling van de rekening dienst 1931; wijziging begrooting dienst 1933 en mededeeling, dat een beslissing inzake verkoop van grond en woningen aan de Provincie ten behoeve van den aanleg van de nieuwe Provinciale weg is verdaagd. De steunverleening. Missive van den Minister van Sociale Za ken, houdende mededeeling, dat de steun- verleening tot 16 December a.s. is verlengd. Mededeeling van den Minister van Sociale Zaken inzake steunverleening, waarin wij ziging zal worden gebracht, wat de samen stelling der commissie betreft. Voortaan zal de beslissing in deze zaak berusten bij B. en W„ die bijgestaan door een commis sie van werkgevers en arbeidersorganisa ties en plaatselijke vakcentrale met de uit voering zullen worden belast. Hierbij wordt zeer nauwkeurige controle als eisch gesteld bij het verleenen van uitkeering, en zoo noodig moeten controleurs worden aangesteld. In verband met deze wijziging brengt de voorzitter een woord van dank aan de commissie voor hun arbeid in deze tot nu toe verricht tot volle tevredenheid van B. en W., en deelt mede, dat pogingen in het werk worden gesteld een nieuwe commis sie samen te stellen. Op de e.k. vergadering zal hiervan rapport worden uitgebracht. Mededeeling van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken omtrent wijziging in de steunverleening voor dubbel uitgetrokke- nen en reglementair nog niet rechtheb benden. Bovendien zal rekening moeten worden gehouden met de inkomsten buiten het hoofd van het gezin., Mededeeling van Ged. Staten, dat de uitkeering van de ge meentefondsbelasting zal worden verlaagd, hetgeen voor deze gemeente een bedrag van 600 pér jaar zal bedragen. Verder is ingekomen een schrijven van den Kerke- raad der Ned. Herv. Kerk met verzoek, daar het aantal leerlingen der Herv. School is geklommen tot 77 en dus 3 leerkrachten noodig zijn nu van het derde lokaal gebruik te mogen maken, waarop goedgunstig werd beschikt. Een verzoek van genoemde Kerkeraad om beschikbaarstelling van gelden voor leer middelen ten bedrage voorloopig van 1130.ten behoeve van de school, werd gesteld in handen van B. en W. om advies. Proces-verbaal van kasopname bij den ge meente-ontvanger. Mededeeling van den heer M. Jansen, hoofd der Hervormde school, dat hij de benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt. Verslag van de Keuringsdienst voor Waren, loopend over de laatste drie maanden. Deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Gemeenterekeningen. Hierop heeft voorloopige vaststelling plaats van de gemeenterekening en de re kening van het Waterbedrijf, dienst 1932, waarvan de ontvangsten van den gewonen dienst bedragen 173.382.11, de uitgaven 177.417.12, nadeelig saldo f 4035.01; de ka- pitaaldienst in ontv. 85.009.49, de uitgaven ƒ93.141.63, nadeelig saldo ƒ8122.14. De re kening van het Waterbedrijf in ontv. en uitgaven 15.279.78, met een reserve van ƒ3353.96. Het rapport van de commissie benoemd tot het nazien der rekeningen, wordt voorgelezen, waarin wordt geadvi seerd de rekeningen goed te keuren en voorloopig vast te stellen. Overeenkomstig het advies der commissie wordt met alge meene stemmen door den Raad besloten. Aangeboden wordt de gemeentebegroo- ting van het Waterleidingbedrijf voor het dienstjaar 1934. De voorzitter doet hierbij eenige mededeelingen en zegt, dat de 80 opcenten op de gemeentefondsbelasting cn de 150 opcenten op de personeele belasting ongetwijfeld zullen moeten blijven gehand haafd, daar de ontvangsten begroot op 157.382.61, en de uitgaven op 162.982.41, nog een tekort aangeven van 5599.80, en dat gepoogd zal worden de tekorten weg te jverken en de begrooting alsnog sluitend te maken. Tot lid der commissie voor het nazien der begrootingen worden benoemd de heeren N. P. Kaptein, L. Noordam en D. Buitenhuis. De klokkenluider van Hazerswoude. Hierop stelt de voorzitter aan de orde: Benoeming van een persoon voor de bedie ning van de klok in den gemeentetoren. De voorzitter deelt mede, dat na het over lijden van den heer H. van Hoff, die met deze werkzaamheden was belast, door zijn zoon die functie werd waargenomen. Hoe wel geen sollicitanten voor dit werk waren opgeroepen, was van den heer Jac. van Gorkum een schrijven in gekomen, met verzoek in aanmerking te komen voor deze vacature. Na gehouden bespreking werd goedgevonden nog geen beslissing te ne men, maar sollicitanten op te roepen voor deze betrekking en op de e.k. vergadering daarin te De woning naast het Raadhuis. Bij een voorstel van B. en W. tot onder- handsche verhuring van de woning ne vens het Raadhuis, wijst de voorzitter er op, dat deze woning tot 1 October 1.1. was verhuurd aan den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk, ten behoeve van het hoofd der Ned. Herv. school, berekend tegen 400 per jaar. Daar de opheffing der openbare school een feit is geworden, is deze woning ter be schikking gekomen en kan tot onderhand- sche verhuring worden overgegaan. Van den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk is een schrijven ingekomen met verzoek de huur prijs terug te brengen van 400 op 300 per jaar. B. en W. stellen voor het bedrag te brengen op f 350 per jaar, en de termijn voor opzegging te bepalen op 3 maanden. Bij de bespreking van dit punt stelde de heer M. Scheel voor den huurprijs te be palen op ƒ300 per jaar, om daarmede een voorbeeld te geven aan particulieren tot het verlagen van huur der woningen over te gaan. De heer A. J. de Jong wijst er op, dat de gemeente reeds een voorbeeld heeft gegeven in dien zin, door de huur der wo ningen in de Torenstraat te verminderen, en acht het zeer billijk, wanneer een huur prijs van ƒ350 per jaar voor dit gebouw wordt betaald. De heer D. Buitenshuis stel de voor voorloopig voor één jaar de wo ning te verhuren voor ƒ350, wat met alge meene stemmen werd goedgevonden. Bij een voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de verordening op den Keurings dienst van vee en vleesch, bleek het noo dig, dat een art. werd bijgevoegd, voor het invoeren van vleesch, waarvoor ter aangif te daarvan gelegenheid zal worden gege ven van 12 tot n.m. 6 uur ter gemeente-se cretarie. Goedgevonden volgens voorstel van B. en W. Wijziging van de gemeentebegrooting, dienst 1933 wordt goedgevonden tot een bedrag van 318.03. Werk voor de werkloozen! Bij de rondvraag geeft de heer M. Scheel in overweging als object voor werkver schaffing in het a.s. seizoen, de Zijdeweg door werkloozen te doen in orde brengen, daar deze weg dringend noodig verbete ring behoeft. Bij de daarop gevolgde bree- de bespreking bleek, dat de kosten voor materiaal daarvoor benoodigd aanzienlijk zouden zyn, en bij doelmatige behandeling een bedrag van 2800 zoude gemoeid zijn, wat in de gegeven omstandigheden met de financiën der gemeente niet verantwoord zou zijn. Besloten werd een opgave van kosten ter verbetering van den Zijdeweg op te geven. De heer Jac. de Kort geeft B. en W. in overweging zoo mogelijk aan drang uit te oefenen bij de Provincie om werkloozen uit de gemeente te werk ge steld te krijgen bij den aanleg van de nieuwe Provinciale weg, die over eenigen tijd in onze gemeente zal worden gelegd. De voorzitter merkt hierbij op, dat door hem bereids hiertoe pogingen zijn aange wend bij de bevoegde autoriteiten, en veel kans bestaat, dat werkloozen uit deze ge meente hierbij te werk zullen worden ge steld. Niemand meer het woord verlan gend, sluit de voorzitter de vergadering. MUNTVERVALSCHING TE ALPHEN. Hedenmorgen stond voor de Haagsche Rechtbank terecht L. v. d. PL, thans gede tineerd terzake van overtreding van art. 208 en 214 Sr., n.l. dat hij in het tijdvak Jan.Juli '33 Rijksdaalders heeft nage maakt met het oogmerk om deze muntspe ciën als echt en onvervalscht uit te geven. Als getuigen werden gehoord de Inspec teur van Politie uit Alphen, de heer H. v. Beek, de heer Bakker, chef Rijksmunt meester, en de heer C. Hoitema, deskundi ge, beide laatsten van de Rijksmunt uit Utrecht. De behandeling geschiedde met gesloten deuren. De Officier van Justitie, mr. jhr. v. Asch v. Wijk, eischte 4 jaar gev.straf. Hedenmorgen deed de Haagsche Recht bank uitspraak in de zaalc tegen de 30-jari- ge chauffeur T. Z. uit Rotterdam, die op 3 October terecht heeft gestaan wegens overtreding van art. 307 (dood door schuld). Verdachte zou op den Rijksstraatweg on der Wassenaar een motorrijder met zijn auto hebben aangereden, waardoor deze lichamelijk letsel heeft bekomen en later aan de gevolgen is overleden. De Officier van Justitie, mr. Hoekstra, had tegen verdachte 14 dagen hechtenis geëischt. De Rechtbank deed hedenmorgen uit spraak en achtte hetgeen verdachte ten laste was gelegd niet beweezn en sprak verdachte vrij. AGENDA LEIDEN. Donderdag, R.-K. Reclasseering. Zitting St. Vincentiushuis, Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. Donderdag. R. K. Vrouwenbond, Zomerlust 8.15 uur. Donderdag, Vriendenkring ter eere van het Allerheiligst Sacrament, leden vergadering, Jeugdgebouw Maria- Gijzensteeg, 8.30 uur. Vrijdag. Propaganda-vergadering R. K. Ver. van Handelsreizigers, Den Burcht, 8.30 uur. Zaterdag. Uitvoering van Litteris Sacrum, Schouwburg, 8 uur. Maandag. Opvoering van „De Meid" spel van Heyermans. Schouwburg 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Oct. a.s. waargenomen door apotheek W. Pelle, Kort Rapenburg 12, fel. 594. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen Geneeskunde, de hee ren: A. Th. L. Mertens, Leiden, J. J. van Eijle, den Haag, G. C. J. Kiemeney, den Haag, M. A. Elderson, Rotterdam, H. A. A. Sekhuis, Delft, F. W. H. M. Radema ker, Rotterdam, P. A. F. H. Holtzer, den Haag, T. Stelma, Tzum, J. H. Daleboudt, den Haag, W. H. Struben, Amsterdam, L. Zandijk, Waarde, P. J. Allaart, Rotterdam; Candidaatsexamen Ind. Rechten, de heer Panzeran Ario Djojokoesoemo, Leiden; Doctoraal examen Rechten, de heeren J. H. Terwogt, den Haag, W. G. M. Schute, den Haag; Candidaatsexamen Rechten, de dames M. J. A. Bouma, Scheveningen, J. H. Kroe- sen, den Haag, de heer J. E. Erdman, den Haag; Candidaatsexamen Rechten, de heeren C. S. de Jong, den Haag, H. J. Kessler, den Haag. STADSNIEUWS DE JUBILEUMAVOND VAN DE N. Z. H. T. M. In verband met het droevig ongeval, dat hedenmorgen in Den Haag heeft plaats gevonden, waarvoor we naar de gina van dit nummer verwijzen en waarbij eerste pagina van dit nummer verwij- trokken is, heeft de directie der Tram maatschappij er bij het bestuur van het Jubileumfonds op aangedrongen den hul digingsavond van verschillende jubilaris sen onder het personeel, hedenavond in Concordia, uit te stellen. Hieraan heeft genoemd bestuur echter tot zijn spijt niet kunnen voldoen, wijl het na lang overwegen ondoenlijk bleek alle getroffen maatregelen ongedaan te maken. ERNSTIGE VAL. Gistermiddag te half drie is de 42-jarige mej. A. T. geb. v. d. L. in haar woning Bor- neostraat 19a bij het glazen zeemen uit het raam gevallen. Zij kwam in het tuintje bij de benedenburen terecht en heeft ver moedelijk den halswervel gebroken. Door den E. H. D. werd zij naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd. Haar toestand was he denmorgen hoogst ernstig. R. K. VROUWENBOND. Op verzoek van het bestuur van den R. K. Vrouwenbond maken wij de leden van dezen Bond er attent op, dat de vergade ring van hedenavond niet in den Burcht maar in Zomerlust plaats heeft. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 6252. PapendrechtVan der Voet (N.V. in oprichting). Sassenheim, Teylingerlaan 70. Bloembollenhandel en -kweekerij. Thans is opgericht de naam- looze vennootschap onder den naam: „Pa pendrechtVanderVoet N.V.". Soort van bedrijf: handel in en kweekerij van bloem bollen, zaden, planten, gewassen en aanv. artikelen. Dir.: G. Heemskerk, Sassenheim en J. D. Papendrecht, Sassenheim. Comm.: G. Ver- degaal, Sassenheim en L. Verdegaal, Sas senheim. Maatsch. kap.: 25.000.waar van geplaatst en gestort: 7.000. De dienstplichtigen van oudere lichtin gen van 1934, ingedeeld bij de onderoffi- ciersopleiding van het onbereden gedeelte van het 6e regiment veld-artillerie alhier, aan wien uitstel van opkomst in werkelij- ken dienst is verleend tot het tijdvak van 16 tot 25 Januari 1934, behooren 3 April voor eerste oefening onder de wapenen te komen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2